>'^yFT?-Ap I Natuurkundig Genootschap. H mjfi I 200 WIJMRRITSERADEEL 150 H NieuwstijdiNgo. Hul Srgm h Iisiiüi hut Veneh|ni J inntx SNEEKER COURANT «n WYMBRITSERADEEL WOEBSDAG 82 DECEMBER IBM So t4 Otticiöei gedeelte. -4B* I r i ÖRAISHIA-vanVALKEMBURG'S-- Ie It unr«IM@Bra VBIJDA@8ATG1ÏD* Uitgavee Brandbnburgii Co., Sstss* - 150t Raadsvergadering. 43eJAARG8RG TT-LEEUWARDEN- 3IEUWE SNEEZER COURAET fc fl 7E gld. bij verlies EA id van een duim, vV Een concept-besluit leggen wij voor Uwen - 3.000.— 51.— - 1.132.47 1 f development werk. Wat het eerste onderzoek J gld. bij levens lange invaliditeit gld. bij verlies van één har d, voet cf oog gld. hij verlies van een wijsvinger wijst de Burgemeester aan als de ambtenaar, bedoeld in hoofdstuk II der wet van 19 Decem ber 1914 (Stbl. 564). De mogelijkheid van voldoende aanvoer voor deze reusachtige consumptie is geopend door plantage-aanleg in Oost-Azië. In de 19e~eeuw was men aangewezen op de wilde rubber uit Brazilië (en een geringe hoeveelheid uit Afrika). Waar aan wilde rubber in totaal per jaar een 50.000 ton geproduceerd wordt, blijkt wel welk een ontzaglijk tekort aan rubber ontstaan zou zijn, ware de plantageteelt er niet gekomen. Reeds Hancock vestigde in 1835 de aandacht der Engelsche regeering op de noodzakelijkheid tot aanleg van plantages. Maar eerst in 1876 toen Wickham er in slaagde 7000 zaden van Hevea Brasiliensis uit Brazilië naar Engeland over te brengen, waar een aantal in de Kew Gardens tot ontkieming werden gebracht en later in Oost-Azië werden uitgezet, is het tot plantage-aanleg gekomen. Thans produceert Malakka 200.000 ton per jaar of 40 der we- reld-productie aan rubber, Ned. Indië 37 Ceylon 8.9 te samen levert de plantagerubber 93 de wilde rubber 6.6 der totale rubber- productie. Alle rubberboomen in Oost-Azië stammen van de bovengenoemde 7000 zaden af. De productie van Malakka zou aanmerkelijk hooger dan die van Ned. Indië zijn ware er in verband met de dreigende overproductie van eenige jaren geleden, geen restrictie daar op de productie toegepast, waartoe men in Ned. Indië niet is overgegaan. gld. is geval van over lijden binnen 30 d. Spr. stond daarna stil bij de bereiding der plantagerubber. Door schorsinsnijdingen wordt van de boomen in cups een wit vocht opgevan gen, de latex waarin de rubber voorkomt als de vetbolletjes in de melk, dus in suspensie. De latex wordt in bakken gemengd om een zooveel mogelijk uniform product te krijgen; door daarna in bakken deze latex te laten coagulee- ren met behulp van azijnzuur en de dan samen- klompende rubber door walsmachines te laten loopen en te drogen krijgt men de first latex crêpe; coaguleert men de latex in kleine bakjes, perst en mangelt men dit coagulum en onder- De Raad van beroep kan geen uitspraak doen, dan na den ambtenaar te hebben gehoord. Het is reeds verschillende keeren voorgeko men, dat de Burgemeester zich op een Zaterdag morgen naar Leeuwarden moest begeven, ten einde door den Raad van beroep te worden ge hoord. Meestal viel dit samen met een vergade ring van ons College. Ingevolge artikel 265 d der gemeentewet kan de belastingverordening bepalen, dat voor de toepassing o. m. van artikel 265 b dier wet een of meer gemeente-ambtenaren in de plaats van den Burgemeester zullen treden. Om te voorkomen, dat de Burgemeester ten behoeve van elk beroep, dat is ingesteld tegen een beslissing op een bezwaarschrift tegen een aanslag wegens schoolgeld, voor den Raad van beroep zal moeten verschijnen, stellen wij U voor te bepalen, dat de Secretaris of een der ambtenaren ter secretarie in de plaats van den Burgemeester zullen treden. Daartoe bieden wij U hierbij een concept verordening tot wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld voor gewoon lager on derwijs ter vaststelling aan. Overigens achten wij wijziging der Verorde ningen niet noodzakelijk. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt IX. Idem tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst voor ’t jaar 1927. B. en W. adviseeren: Voor het jaar 1927 moet een rekening-cou rant-overeenkomst worden aangegaan. Daartoe hebben wij de zes bankinstellingen alhier offerte gevraagd voor een dergelijke overeenkomst met een maximum crediet voor onze gemeente van f 100.000. Van twee bankinstellingen hebben wij bericht ontvangen, dat zij geen aanbieding wenschten te doen. Van de vier aanbiedingen, welke wij ontvingen, is naar onze meening die van de Eriesche Bank de voordeeligste. De voorwaarden, welke de laatstgenoemde Bank stelt zijn: de debetrente bedraagt 1 boven het promessedisconto der Nederlandsche Bank; de creditrente 1 beneden dat disconto. De Gemeente is verplicht op verzoek van de De rubberindustrie is tot nog toe sterk empi risch geweest, doch gaat, dank zij mannen als Henricus en Weber en de vorderingen der col- loid-chemie zoowel als het zoeken naar synthe- thische rubber meer en meer in een wetenschap pelijke over. Het wetenschappelijk onderzoek,. ^4,.*. ..,.^....1 1 op den voorgrond is geschoven, strekt zich naast de controle over de grondstof en het af gewerkte product, ook uit over het research- en iS van (Vervolg.) Punt Vil. Idem betreffende machtiging tot uitvoering van burgerrechtelijke handelin gen van den Raad. B. en W. adviseeren: Tot nu toe compareerden in de akten, opge maakt ter uitvoering van besluiten van den Raad tot aan- of verkoop, verhuring van ge- meente-eigendommen en dergelijke, de Burge meester en de Secretaris als vertegenwoordigers van ons College en als zoodanig handelende ter uitvoering van het betreffende raadsbesluit. Deze redactie steunde op de artikelen 70 en 179 sub a der Gemeentewet. Ook overigens voerden wij de desbetreffende besluiten uit. Bij zijne arresten van 19 December 1924 en van 22 Januari 1926 heeft de Hooge Raad echter beslist, dat de uitvoering van burgerrechtelijke handelingen, waartoe bovenbeddfelde besluiten behooren, niet wordt beheerscht door de ge noemde artikelen der Gemeentewet, maar door de regelen van het gewone privaat recht. Het gevolg hiervan is, dat ons College door U dient te worden gemachtigd tot het aangaan en uitvoeren der overeenkomsten. Naar onze meening is de eenvoudigste oplos sing deze, dat U ons eene algemeene machtiging verstrekt om de ter uitvoering van de burger rechtelijke handelingen van Uw College te slui ten overeenkomsten aan te gaan en uit te voe ren. Voor ieder geval behoeft U dan geen spe ciale machtiging te verleenen. Wij stellen U mitsdien voor ons de genoemde algemeene machtiging te verstrekken. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VIII. Idem tot wijziging der veror dening tot heffing van schoolgeld voor ge woon lager onderwijs. Totaal f5.515.40 Voor de storting op de aandeelen der gemeen te in het kapitaal der Spoorweg Maatschappij „Zuidwesthoek” is in der tijd geld geleend. Deze leening zal eerst in 1938 zijn afgelost. In 1923 is de openbare lagere school te Scharnegoutum verbouwd. De kosten daarvan zijn gedekt door geldleening, welke in 1948 zal zijn afgelost. De aannemingssom is belangrijk beneden de be groeting gebleven. De geldleening is gesloten vóór de aanbesteding. Als gevolg van een en ander is f 1.132.47 meer geleend dan de kosten van verbouw hebben bedragen Al deze bedragen komen in den kapitaaldienst der begrooting voor 1926 onder de uitgaven voor ten einde te worden belegd. Wij hebben ons «afgevraagd op welke wijze deze belegging dient te geschieden. Wij zijn van meening, dat het best daarvoor effecten kunnen worden aan gekocht. De aan te koopen effecten kunnen zoo noodig bij de Ned.Bank worden beleend, werpt men ’t daarna aan een droog- en tege lijk rookproces dan krijgt men de smoked sheets; dit zijn de beide vormen waarin ruwe rubber als handelsartikel op de markt komt. De Braziliaansche, dus wilde, rubber wordt in ballen verhandeld. In de laatste jaren heeft men naast de crêpe en sheets nog gekregen de Hopkinson rubber, de latex wordt gedruppeld op een sneldraaiende schijf en daardoor in een warme luchtstroom verstoven, waardoor het vocht verdampt en de rubber in vlokken neerdaait, die dan tot blokken worden geperst. (Dit „spraying process” is het uitsluitend eigendom der United States Rubber Cy.) Spr. wijst nog even op ’t verschil tusschen balata en gutta percha en rubber. De twee eerstgenoemde stoffen lijken op rubber maar zijn het niet; balata wordt gebruikt om balata- drijfriemen te maken door het impregneeren van canvas met balata; gutta percha, dat veel zeld zamer is, wordt vooral gebruikt als isolatie materiaal voor onderzeekabels. Wanneer spr. nu een en ander wil meedeelen over het verwerken van de ruwe rubber op het verbruiksartikel is het goed de aandacht te ves tigen op de beteekenis van het vulcanisatie- proces. Is ruwe rubber oplosbaar in benzol en benzine, gevulcaniseerde is daartegen veel beter bestand; ruwe rubber neemt veel meer water op dan gevulcaniseerde en is veel minder be stand tegen zuren en aicaliën; bij hoogere tem peraturen begint ruwe rubber kleverig ten op zichte van zich zelf te worden, gevulcaniseerde niet, die ook de plasticiteit der ruwe rubber voor een groot deel kwijt is; de trekvastheid is veel grooter evenals de rek bij breuk. Is de trekvastheid bv. bij een bepaalde temperatuur bij ruwe rubber 50 K.G. per c.M.2 en de rek bij breuk 400 bij gevulcaniseerde zijn dan deze cijfers resp. 90 a 140 K.G. en 1000 a 900 Men dient goed te onthouden dat men rubber niet gieten kan. Om een bepaald voorwerp te mers resp. van de heeren v. Wijk en Gorter onder uitstekend accompagnement van den heer te Strake. Ook deze nummers werden luid toegejuicht, en het herhaaldeiijk applaudiseeren, dwong de heer Gorter, nog een extra nummer te geven. Na de pauze werd de dramatische grap in twee bedrijven „Pakketten voor Dames” opge voerd. De schrijver heeft in dit stuk verschil lende leuke passages verwerkt, welke vaak heel aardig werden weergegeven. Jammer was ’t, dat de hoofdpersoon, Van Prummelen, soms ietwat te overdreven speelde en Tetske haar rol op ’t laatst niet meer goed onder de knie had. Een dankbaar applaus echter beloonde hen, en de andere medespelenden. Een druk bal besloot deze, in een geanimeer de stemming verloopen avond. De moord te ’s Gravenhage. In verband met het feit, dat de justitie tot nu toe geen aanleiding heeft kunnen vinden, om den verdachte in zake den moord op Van der Stijl, uit de Riemerstraat, in vrijheid te stellen, had de „Tel.” een onderhoud met den raads man van den verdachte, mr. L. P. Denekamp, die verschillende bijzonderheden over het ver loop van het voor-onderzoek mededeelde. Mr. Denekamp meende, dat de aanwijzingen, die men tegen M. heeft, veel te zwak zijn om een langer in arrest houden te wettigen. Niet alleen is, aldus de advocaat, de justitie bekend, dat de mededeelingen aan de politie, die tot dc arrestatie van M .aanleiding gaven, in alle op zichten het karakter dragen van een wraak oefening (dit feit op zichzelf wettigt nog niet de conclusie, dat M. onschuldig is), maar ver schillende bijzonderheden, die bij het verhoor in 1924 van M. zijn komen vast te staan, en die zijn onschuld duidelijk in het licht stellen, zijn niet ontzenuwd geworden en zullen dat ook moeilijk kunnen worden. Zoo hebben twee zakenrelaties van hem indertijd tegenover de politie verklaard, dat zij respectievelijk kort vóór en onmiddellijk na het oogenblik van den moord een zakelijk bezoek van hem hebben gehad, en zij zijn bereid dit getuigenis nog maals onder eede te herhalen. In de tweede plaats zijn indertijd vingerafdrukken van M. genomen, welke niet bleken te kloppen met die, welke in de woning van Van der Stijl aange troffen werden. Het mag zeker verwondering wekken, zoo ging de advocaat voort, dat ondanks deze aan wijzingen voor ’s mans onschuld de justitie meent daaraan nog te moeten twijfelen. Het schijnt echter, dat zij bijzondere waarde hecht aan het getuigenis van eene dame, die ver klaart, dat zij omstreeks het uur van den moord, iemand in den omtrek van de woning van Van der Stijl heeft gezien, wiens postuur met dat van M. klopte. Maar nu doet zich het merk waardige geval voor, dat diezelfde dame, kort nadat de moord plaats had, een signalement van den bewusten persoon heeft gegeven, dat heelemaal niet met dat van M. overeenkomt. Dat de politie, die tot arrestatie en terbeschik kingstelling van M. overging, zich in deze zaak al bijzonder zwak voelt, meent de advocaat ove rigens te mogen concludeeren uit verschillende feiten, die als materiaal tegen den verdachte worden aangevoerd. Ik word zoo verklaarde mr. Denekamp ons ten slotte overstroomd met brieven van per soonlijke en zakenrelaties van verdachte, die allen verklaren, aan zijn schuld niet te kunnen gelooven. Het ligt in de bedoeling van den advocaat, onder overlegging van een aantal dezer brieven, a.s. Maandag een request in te dienen, waarin de onmiddellijke inyrijheidsstelling van M. ge vraagd wordt. een nadeelig saldo van het vorig boekjaar ver anderd is in een voordeelig van f 33.54. Telde het genootschap aan het begin van het vereeni gingsjaar 95 leden, aan het einde ervan waren er 91, een achteruitgang dus van 4 leden. Her kozen werd tot bestuurslid de heer dr. D. H. Posthumus, gekozen in de vacature van Tussen broek (vertrokken) de heer Oosterhuis. De h.h. G. Gorter en Havinga adviseerden den dat vooral in de Amerikaansche fabrieken zeer 1 penningmeester te déchargeeren onder dankbe tuiging voor zijn goed beheer, waartoe werd besloten. Bank driemaands promessen te geven, welke door de Bank zullen worden gedisconteerd tegen een percentage gelijk aan het promesse disconto der Nederlandsche Bank verhoogd met i/8 provisie per drie maanden, terwijl de zegelkosten ten laste der gemeente komen, In ons schrijven aan de Bankinstellingen had den wij reeds medegedeeld, dat voor een even tueel tegoed der gemeente onderpand in effecten moet worden verstrekt. Nadien hebben wij ons mondeling overtuigd, dat de Friesche Bank geen gezwaar heeft tegen de volgende voorwaarden: a. indien promessen zijn afgegeven en de ge meente een tegoed krijgt wordt daarvoor een Abonnement: per jrar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holiamdsoh* Algam*sn* V*rz*- 7(10(1 kerings-Bank te Schiedam zijn onze abor.né’e verzekerd tegen ongelukken voor AUVv INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK ves tigt de aandacht van belanghebbenden, in het bijzonder van de jongelingen, geboren in het jaar 1908 en van hun vaders, moe ders en voogden, op de aan het Stadhuis aangeplakte openbare kennisgeving betref fende de inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1928. Voor deze inschrijving zal in het bijzon der gelegenheid worden gegeven voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters: A t/m F op Dinsdag 4 Januari 1927; G t/m K op Woensdag 5 Januari 1927; L t/m R op Donderdag 6 Januari 1927; S t/m Z op Vrijdag 7 Januari 1927. Dringend wordt verzocht zich zoo mo gelijk op een der aangewezen dagen voor het doen van aangifte ter secretarie, 2e afd. te vervoegen. Verder kan eiken werkdag gedurende de maand Januari aangifte wor den gedaan. Sneek, 21 December 1926. betreft, proeven worden genomen op dfc trek vastheid en rek bij breuk, om de goede vulca- nisatie te beoordeelen worden duurzaamheids- proeven genomen bv. de temperaturen opgeno men in een in bedrijf zijnde band, hame.rproeven gedaan enz. Wat het researchwerk betreft, omtrent de we tenschappelijke basis van 'de processen welke worden toegepast weet men nog maar zeer weinig, deze te verklaren is het doel van het research werk. En wat het development werk betreft: het verder uitwerken voor de industrie van processen in het laboratorium reeds toege past, ook hiermee gaat men steeds voort. Zoo is men bezig met het direct vulcaniseeren van latex enz. Bewonderenswaard is het wat op wetenschappelijk gebied in de Amerikaansche fabrieken gebeurt, daar beseft men dat zooals Arthur D. Little het uitdrukt: Research is the price of progress. In ons land ziet de industrie dat nog niet zoo goed in, al is er een kentering, die ook noodig is, omdat .de toekomst der rubberindustrie af hangt van het researchwerk. De voorzitter de heer Dr. Bouma dankte den spr. voor zijn interessante met zeer veel licht- I beelden toegelichte red®. Ter vergadering werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Uit het jaarverslag van den Voor een gemeente als de onze is dit de goed koopste manier om aan kasgeld te komen. Wij vermoeden dat er in de eerstvolgende jaren steeds geld zal moeteri worden opgenomen ter voorziening in de behoefte aan kasmiddelen. Wij stellen U daarom voor te besluiten tot aankoop van 5 obligation Nederland 1918 tot een bedrag van nominaal f5.500.Daartoe ■bieden wij U hierbij een concept-besluit ter vaststelling aan. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XI. Vaststelhng van een suppletoir kohier voor hondenbelasting en het weg voeren van faecale stoffen. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Voor sluiting der openbare vergadering ter behandeling van Punt XII. Reclames schoolgeld. brengt de V o o r z. den leden dank voor de wijze waarop zij in 1926 hun taak hebben ver vuld. De heer A b m a wenscht burgemeester, wet houders en secretaris te danken voor hun ge waardeerde arbeid en de amicale omgang in 1926. Moge onder Gods onmisbaren zegen 1927 een goed jaar voor deze gemeente worden. De Voorz.: Nu de heer Abma hier ook waardeering uit voor de arbeid der wethouders, wil ik er toch even op wijzen dat deze woorden blijkbaar niet de instemming van alle leden hebben. Immers de vorige vergadering is den wethouders getgek aan regeerkracht verweten. Spr. wil er echter even op wijzen, dat juist de raad herhaaldelijk handelde tegen den wil van B. en W. Zoo bij een besluit tot restitutie van H. O., bij de vaststelling van het vermenigvul- digingscijfer zelfs herhaalde malen. Toen spr. de vorige maal den heer Rengers hoorde, dacht hij aan het woord van den apostel Paulus. Had men meer naar ons geluisterd, dan waren der gelijke besluiten niet gevallen en hadden we een ton meer in de gemeentekas gehad. De raad is zoo sober geweest, dat hij het B. en W. niet gemakkelijk heeft gemaakt. De wethouders dragen dan ook inderdaad maar voor een zeer klein deel de verantwoordelijkheid voor het financieel beleid, waarvan de basis, ook door toedoen van den raad, onvast was. Hierna sluiting. in een slecht bezochte bijeenkomst van het Natuurkundig Genootschap heeft Vrijdagavond dr. ir. van Rossem, directeur van den rijksrub- berdienst te Delft gesproken over Rubberindus trie en wetenschappelijk rubberonderzoek. De rubberindustrie heeft sedert Hancock er in 1820 mee begon, ontzaglijke proporties aan genomen, getuige het feit dat thans per jaar 500.000 ton ruwe rubber verbruikt wordt. De belangrijke factoren welke tot de enorme uit breiding der rubberindustrie leidden, waren: lo. de ontdekking van het vulcanisatieproces om streeks 1840 door Goodyear, die vond dat een verhitting van rubber met zwavel leidt tot ver betering der eigenschappen van de rubber; 2o. de ontwikkeling van de techniek in ’t algemeen. Omstreeks 1860 namen de spoorwegen sterk toe, die ook veel rubber gebruiken, terwijl de electrotechniek later op groote hoeveelheden rubber beslag legde voor isolatiemateriaal (ebo niet); in 1890 kwam het rijwielverkeer met zijn groot banden- dus rubberbehoefte (alleen in Nederland zijn 2 a 3 millioen rijwielen in ge bruik), na 1900 kwam’ de ontwikkeling der auto- industrie, welke wel het meest tot uitbreiding der rubberindustrie bijdroeg. Waren er in 1895 in de Ver. Staten slechts 4 auto’s, in 1925 waren daar bijna 20 millioen of 1 op elke 5.7 personen, dus 1 auto op elke 2 families; in Engeland is er nu 1 auto op iedere 50 personen, hier te lande 1 op 120. In Amerika alleen worden nu per jaar 61 millioen buiten-, 83 millioen binnen banden gemaakt. Het is te begrijpen dat door al deze factoren de rubberconsumptie enorm is gestegen, nl. tot 540.000 ton in 1925, waarvan 400.000 ton door de Ver. Staten opgenomen werden. Daar zijn de bandenfabrieken uitgegroeid tot kleine steden, wat spr. aantoonde met een plaatje van een der Goodyear-plants. B. en W. adviseeren: Zooals U bekend is is de verordening tot hef fing van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 De cember 1925, goedgekeurd tot 1 Januari 1927 bij K. B. van 15 Februari 1926, no. 17. Deze verordening moet dus thans opnieuw ter goedkeuring worden aangeboden. Van deze gelegenheid wenschen wij gebruik te maken tot het aanbrengen van een wijziging van ondergeschikten aard in deze verordening. Ingevolge artikel 265b, 3e alinea, der Gemeen tewet kan van een beslissing van den Gemeen teraad op een bezwaarschrift tegen een aanslag in een der in de le alinea van dat artikel ver melde belastingen in beroep worden gekomen rente vergoed gelijk aan het promesse-disconto bij den Raad van beroep voor de directe be- plus de provisie; lastingen tot wiens rechtsgebied de gemeente 1 b. indien het bedrag der loópende promessen behoort. De 5e alinea van ’t aangehaald artikel hooger is dan de schuld der gemeente wordt voor het hoogere bedrag onderpand in effecten verstrekt; c. indien de gemeente een tegoed heeft en Artikel 265c der gemeentewet verklaart de promessen zijn afgegeven wordt onderpand ver- bovenvermelde bepalingen ook van toepassing strekt voor het tegoed en het bedrag der loo- op andere belastingen, waarvoor vanwege de pende promessen. 1 Op grond van het vorenstaande stellen wij j U voor, voor het jaar 1927, met de Friesche i Bank een rekening-courant-overeenkomst aan te ‘IE gld bij vrrlie Lv van een vinge gemeente kohieren worden opgemaakt. Deze bepalingen zijn dus ook van toepassing op aan slagen wegens schoolgeld. In hoofdstuk II, artikel 13, der wet van 19 gaan en die Bank, ingevolge art. 21 der In- December 1914 (Stbl. 564) wordt o. m. bepaald, structie voor den Gemeente-Ontvanger, aan te dat de Raad'van beroep alvorens uitspraak .te wijzen als instelling, waarbij die ambtenaar zijn doen den bij art. 10 bedoelden ambtenaar overtollig kasgeld moet storten. (blijkens het bovenstaande in dit geval de bur- Een concept-besluit leggen wij voor Uwen gemeester) hoort. Dit voorschrift is imperatief. Raad ter secretarie ter inzage. Tevens leggen wij voor U ter visie de overige aanbiedingen van Bankinstellingen. Na besloten vergadering z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt X. Idem tot het beleggen van gelden. B. en W. adviseeren: In de laatste jaren zijn verschillende bedra gen ontvangen, welke behooren tot den kapitaal dienst en geheel of gedeeltelijk niet heb ben gestrekt tot dekking van kapitaalsuitgaven. Deze bedragen mogen niet dienen tot voldoe ning van gewone uitgaven. Het zijn de vol gende: a. Uitkeering van het aandeel der gemeente in het vermogen der gelikwideerde Spoorweg Maatschappij Zuidwesthoek f 1.331.93 b. Opbrengst van de onderwijzers- woning te Gaastmeer c. Opbrengst van verschillende perceelen_bermgrond, welke zijn ver kocht aan het P. E. B. d. Geldleening tot dekking van de kosten van verbouw der O. L. school te Scharnegoutum, voorzoovét deze meer bedroeg dan de kosten van dien verbouw Studiesport. Zaterdagavond jl. gaf bovengenoemde vereen, een feestavond in de feestelijk ingerichte zaal van de „Harmonie”. In z’n Openingswoord heette de voorzitter, de heer Bergsma, allen welkom, in ’t bijzonder de burgemeester, directeur, leeraressen en lee raren, de Comm, van Toezicht en afgevaardig den der verschillende vereenigingen. Spr. bracht verder een woord van dank ook namens zijn medebestuursleden aan den heer v. d. Bout, die ditmaal de regie op zich had genomen, en aan den directeur voor het repe- teeren in school. Om de vereen, meer uit te kunnen breiden wekte spr. de ouders en leerlingen, die nog geen lid zijn, op, alsnog lid te worden. Verder wenschte spr. allen een gezelligen avond en hoopte dat deze uitvoering mocht slagen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma. Het-, nummer „Ballet” werd door mej. Christian prachtig uitgevoerd, terwijl de licht- schakeering aan ’t geheel een leuk cachet gaf. Dat dit nummer wel in de smaak viel bewees het daverend applaus, terwijl de danseres bo vendien nog een bouquet werd aangeboden. Dan volgden eenige zang- en muzieknum- - uv. w. ESI 11,121' vormen moet men de rubber eerst op hoogere temperatuur op mengwalsen kneden, ze wordt dan plastisch en men kan ze vorm geven. Deze plastische rubber mist bijna alle trekvastheid. Is die massa in zijn vorm gebracht, dan kan men ze de goede eigenschappen van de ruwe rubber in sterk verbeterde mate terug geven door de vuleanisatie, het proces door Goodyear onge veer 1840 uitgevonden, waardoor de rubber industrie eigenlijk eerst beteekenis kreeg. Men krijgt ’t volgend schema van bewerking der luwe rubber: le. plasticeeren; 2e. het mengen met zwavel voor de vulca- nisatie en de vulstoffen welke men wil gebrui ken, bv. zinkwit; ook worden versnellers bijge mengd om het tempo der vuleanisatie te ver haasten; 3e. opbouw, van het gebruiksvoorwerp uit dit mengsel door middel van kalanderen, spuiten (bv. voor buizen), indompelen (bv. rubberhand- schoenen), bestrijken; 4e. het vulcaniseeren zelf. Spr. stond daarna meer uitvoerig stil bij de fabricage der autobanden en liet daarvan o. a^ op het doek zien: het leggen van verschillende^ rubberlagen over ’t canvas. Voor de duurzaam- I heid is vooral een innige verbinding tusschen 1 canvas en rubber noodig. Interessante foto’s werden getoond hoe men door impregnatie secretaris den heer F. W. C. de H^as bleek dat (strijken, wrijven enz.) de zgn. first coat op- het canvas krijgt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1