,11 BUITENLAND I A O Bhii Orgsii hr Imhb hm VeKMhfBi NIEUWSTUOINBEN. lo> 30 75 sld bij verlies CA Iv van een duim. vv i lerie snel vooruit kan brengen 1 gld. bij verlies van een wijsvinger- WOERSDAG IX JARUARI 1837 -w-aewvxo-ui uw MFiim ai imi'i i tagars>?jafc.J3g^r>JM*esM«aw»e.«»g*»^ ■wa—na mtrcicwntW' i ■tv»ai9K»s»««nisCTiMMjrfe«^^ gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. baar goed ingelichten Engelschman. Thans bereikt ons via Berlijn een bericht, dat de Engelsche luchtminister dertig reusach tige bombardeervliegtuigen elk van 1000 P.K., zal laten bouwen, voorzien van een inrichting om zich in een rookscherm te ISA ffld. bij verlies van ivv éénhand,voetofoog Rechtzaken. Te Zaandam is een Centrale Radiocentrale opgericht. Tegen betaling per maand kunnen Zaandammers zich aansluiten. Nu had een Zaandammer zonder betaling op eigen houtje een aftakking naar zijn huis gemaakt. Het O .M. bij de Haarlemsche rechtbank heeft wegens diefstal van electrische energie f3 boete geëischt. Te Assendelft woonde een vrouw, die, hoe wel zij ondersteund werd door het armbestuur, f2100 in huis had. Een dorpsgenoot kwam daar achter, sloop het huis binnen en stal het geld. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank heeft tegen den insluiper een voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden geëischt. Treurig. Bij een familie te Enschedé werden in den laatsten tijd kort na elkaar eenige bankbiljetten van f25 vermist. De politie vond bij haar onderzoek spo ren, die er op wezen, dat hier een jeugdig persoon aan het werk was .geweest, die met de situatie in huis goed op de hoogte moest zijn. Een familie, tot de kennissen der vo rige behoorende, had een 14-jarigen zoon en deze bleek de dader te zijn van deze diefstallen. Hij ging daarbij geraffineerd te werk. Wanneer de bewuste dame bij zijn moeder op bezoek was, haalde hij den huissleutel uit den zak van haar mantel in de gang en verschafte zich daarmede toegang tot het verlaten huis. Het gestolen geld had hij in een stuk land begraven. Toen de jongen bemerkte, dat er wat voor hem opzat, vluchtte hij met een deel van het geld naar Amersfoort, waar hij door de politie werd aangehouden. Hij was in het bezit van een revolver, ook al gestolen uit het huis van de vrienden zijner ouders. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandscha Algemeen* V*rz*" 7000 k erings-Bank te Schiedam zijn onze abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor AuvV hullen. De volmaking van de vredeswaarborgen gaat nog altijd samen met de volmaking: van de oorlogsmiddelen en zoolang deze ongerijmdheid voortduurt, blijft er genoeg reden om zich niet aan voorbarig opti misme over te geven. De Ver. Staten en Mexico. Reuter meldt uit San Diego: Kolonel Prit chett, commandant der marine-troepen al hier heeft van den brigade-generaal Butler bevel ontvangen om een bataljon troepen aan te wijzen die voor onmiddellijke in- De mist. Toen Zondagnacht het Amerikaansche stoomschip „Anaconda” naar New York vertrok, kwam het even beneden Maassluis, 'ten gevolge van den mist, in aanvaring met het eveneens uitgaande Fransche stoom schip „Namjaise”. Beide vaartuigen kregen aanzienlijke schade en moesten terugkeeren naar Rotterdam. De „Anaconda” werd on middellijk naar de Rotterdamsche Droog- dokmaatschappij ter reparatie gebracht. Toen men een onderzoek in de ruimen in stelde, vond men daar vijf verstekelin gen: één; Hollander,.de 26-jarige A. M. J. B. van Rotterdam en vier Italianen. Zij werden naar de Parkhaven gebracht, waar bleek, volgens hef N. v. d. D., dat de Hollander gesignaleerd stond als deserteur. Hij is overgeleverd aan de militaire politie. De Italianen zullen over de grens worden ge bracht. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 >/2 en 12j/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 10 en 11 Jan. 1927: paar grijze kinderwanten; sleutel; kinderhandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 10 en 11 Jan. 1927: boa, Zeilstra, Prins Hendrikkade 49; zakspiegeïtje met drie sleuteltjes, L. de Moedt,Priorstraat 30. Bij de in Amicitia op heden gehouden schippersverhuring verschilden aanbod en vraag weinig. Volle knechts konden f 13 tot f 15 per week bedingen, halfwas f9 a f 10. Wégens die hooge loonen besloten onder scheidene schippers het dit jaar maar weer zonder hulp te stellen. Onze plaatsgenoot de heer J. Lijcklema behaalde te ’s Gravenhage aan de Dames- kapacademie het diploma voor dameskap- pen en onduleeren. Notaris Th. Boshuijer verkocht giste renavond publiek finaal een burgerwoning aan de Kleine Palen, bestaande uit boven woning met pakhuis, in eigen gebruik bij mej. wed. L. D. Tromp. Kooper werd thans na continuatie de heer H. v. d. Meulen, bier handelaar alhier, voor f5020; het pakhuis aan de Prins Hendrikkade, in eigendom be hoorende aan genoemde weduwe, kocht de heer S. Westra, koopman alhier, voor f4349; van een burgerhuisje aan den Over weg werd eigenaar de heer Jac. Kroon, timmerman alhier, voor f 1075. STAVOREN. In 1926 zijn langs de zee sluis alhier in totaal gepasseerd 6393 sche pen, waaronder 2107 motorschepen, 3974 zeilschepen en 312 stoomschepen, met een gezamenlijken inhoud van 708.019 ton, of een gemiddelden inhoud van ruim 110 ton. Het aantal gepasseerde visschersvaartuigen bedroeg 1272. Het grootste aantal schepen was tot nog toe in 1924 de slufs gepasseerd. Het aantal schepen bedroeg in dat jaar 4884, met een inhoud van 492.699 ton. HEERENVEEN, 10 Jan. In de gemeente Engwirden, vooral in de dorpen Nieuwe- brug en Luinjeberd bestaat onder een groot deel der bevolking groote ontstemming over de nieuwe grenzen der schoolkringen. Het gevolg dier wijziging zal zijn opheffing der openbare scholen te Luinjeberd en Nieuwe- brug. De leerlingen van die scholen zullen nu ter school moeten gaan op de nieuwe school, die aan de Spitsendijk gebouwd wordt. Voor vele leerlingen wordt daardoor de afstand naar school vrij wat grooter, ter wijl de nieuwe school gelegen is aan een breede, diepe vaart. De actie tegen deze regeling begint nu een vasteren vorm aan te nemen. Te Luinjeberd is thans een ver- eeniging opgericht tot stichting van een school voor bijzonder, neutraal onderwijs. De statuten zijn reeds ter Koninklijke goed keuring opgezonden. Naar wij vernemen hebben ruim 50 ouders toegezegd hun kin deren naar deze school te zullen zenden. KNIJPE, Jan. De heer L. Brouwer al hier, is op 88-jarigen leeftijd overleden. Van beroep slager, verstond Brouwer in het oog van velen de „zwarte kunst” en maakte hij naam als „duivelbanner”. Van heinde en verre ook uit Holland kwam men bij hem om raad en niet enkel uit de lagere standen der maatschappij. Menig gegoede M. Hillebrand. f Zondagochtend is te Dokkum overleden de heer M. Hillebrand, wiens verscheiden, hoewel hij reeds een paar maanden lijdende was, voor velen toch nog zeer onverwacht is gekomen. Ën het bericht van zijn over- lijderf wekte groote ontroering, vooral in de arbeiderskringen, wier vertrouwensman hij was en namens wie hij sedert 1906 zitting had in den gemeenteraad van Dokkum. Hier vooral, schrijft de correspondent te Dok kum der L. C„ heeft hij, aanvankelijk alleen staande als soc.-dem. raadslid, veel, zeer veel voor den arbeidersstand in ’t algemeen Huwelijk wil ontvangen, ook van allen, die tot den bruidsstoet behooren, moet streng geëischt worden, dat zij behoorlijk gekleed zijn, op straffe van niet toelating tot de plechtigheid. Naar ontwapening? De N. R. Crt. schrijft: Men is een ontwapeningsconferentie aan het voorbereiden, maar dit neemt niet weg, dat men verwacht, dat het Amerikaansche Congres het nieuwe vlootprogram zal goedkeuren, volgens hetwelk een dertien nieuwe groote kruisers bijgebouwd zullen worden. De overeenkomst van Washington heeft den bouw van dit type van oorlogs schepen vrijgelaten, terwijl zij die van de linie-schepen beperkt. Zoo reageert thans Amerika op ’t besluit van Engeland in 1924 tot aanbouw van vijf nieuwe kruisers, nog al op voorstel van een regeering uit de ar beiderspartij, die toen aan het bewind was. Japan zal niet achterblijven. Alles bouwt kruisers en daar Bridgeman, de. Eerste Lord der Britsche admiraliteit, in pas gehouden redevoeringen aangedrongen heeft op de noodzakelijkheid dat Engeland zijn supre matie op het stuk van kruisers handhaaft, zal de wedstrijd vermoedelijk nog door gaan. Het „ontwapende” Duitschland, dat steunt onder de lasten die de Dawes-rege- ling, nu zij pas goed begint te werken, gaat vergen, komt elk jaar met zwaardere be-' grootingen voor rijksweerbaarheid en ma rine voor den dag. ’t Zijn verbijsterende getallen: voor 100.000 man van de rijksweerbaarheid wordt 480 millioen mk. gevraagd, voor de vloot een kwart milliard of het dubbele van het be drag volgens de begrooting van 1924. Wat men niet dadelijk noodig heeft, kan in een mobilisatiefonds of andere fondsen gestopt worden. Op grond van de nieuwe tractaten moe ten gewone stervelingen aannemen, dat de vrede in de wereld nooit beter verzekerd geweest is, maar aan de moreele ontwape ning der volken ontbreekt nog alles. Geen wonder dat er andere menschen zijn, die zich reeds bezig houden met het probleem van den volgenden oorlog. Hieraan komt ons een Engelsch boek herinneren: The Origin of the Next War door John Bake- less (London. Jonathan Cape.) Wij vin den er onder meer deze opmerkingen in: „De eigenlijke datum waarop wij. onze stu die van de thans aan den gang zijnde toe bereidselen voor den volgenden oorlog moeten beginnen is het jaar 1919; want het is algemeen bekend, dat zoowel de gealli eerden als de centrale mogendheden nieuwe wapens van ongelooflijke doeltreffendheid en vernietigende kracht hadden voorbereid, welke zij voornemens waren in de veldsla gen van dat jaar te gebruiken. De verba zingwekkendste oorlogswerktuigen in ge reedheid gebracht voor dien veldtocht van 1919, welke niet doorging, waren de nieuwe vliegtuigen, de nieuwe luchtbommen en de nieuwe gassen. Zelfs in 1918 zijn de groot ste bombardeervliegtuigen die tot dusver gebouwd waren, nooit in actie gekomen Het waren twee super-Handley-Pages, ge dreven door vier motors van 375 P.K. elk, die van. 8 tot 11 November dag en nacht stonden te Wachten, gereed om het offen sief tegen Berlijn zelf te ondernemen. „De verbetering in de vernietigingstech- niek, bepaalde zich niet tot een partij. Duitschland, zoo zegt men, had toebereid selen getroffen voor een brandstichtings- aanval op Parijs van een nieuwe en buiten gewone soort. Een vooruitgeschoven vloot van vliegtuigen -moest over de rampzalige stad duizenden kilo’s brandende fosforus uitstorten, waarvan de vlammen niet met water te blusschen waren en waartegen alle methoden van blussching geheel waarde loos zouden geweest zijn „De geallieerden maakten letterlijk dui zenden vliegtuigen gereed, die dood en verderf over geheel Duitschland gezaaid zouden hebben. Tegen de nieuwe vergiftige gassen bood enkel een geheim gasmasker dat de Duitschers niet hadden en niet konden maken bescherming. Tiendui zend nieuwe tanks en vijf-en-zeventig-hon- derd vrachtauto’s van een nieuw model werden gebouwd, die in staat waren de in fanterie gestadig dag en nacht vooruit te brengen over elk soort van terrein met een snelheid van 15 tot 20 K.M. in het uur. Deze zouden, indien zij in actie gekomen waren, een van de voornaamste problemen van den stellingsoorlog opgelost hebben, dat niet zoo zeer is, hoe men door de vijandelijke linie heen moet breken als hoe men versche troepen, hun voorraden en hun steun-artil- lerie snel vooruit kan brengen, door een streek, welke het voorafgegane bombarde- rjep zjjn raacj jn )Om (Je b00ze geesten te ment onbegaanbaar heeft gemaakt. i bezweren. Toen hij in het armhuis opgeno- Zoo stond het in 1919, volgens den_bh|k-men wercj rijk maakte de drukke praktijk hem niet! was de aanloop van patiënten nog zóó groot, dat de Directie hem de ver dere uitoefening van zijn vak moest verbie den. N. v. h. N. Bh®?*»!© Brandenburgh Co., Tebteaa 15& Ongevallen. Vrijdagavond is te Leiden de 63-jarige juffrouw A. M. v. H„ toen zij, voor haar woning op de Rijnkade vuil in het water wilde werpen, uitgegleden en in het water gevallen. Zij werd door een militair gered, doch was bewusteloos. Naar ’t Academisch Ziekenhuis overgebracht, is zij eenige uren later overleden. Op de Westermarkt te Amsterdam is Za terdagmiddag een 45-jarige boekdrukkers patroon, die daar op de fiets tusschen twee trams wou doorrijden, gegrepen door de Sloterdijker tram. Hij '’werd ongeveer acht meter meegesleept. De tram moest worden opgevijzeld om den ernstig gewonden man onder den wagen vandaan te halen. Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Naar het N. v. d. D. verneemt, is de heer A. F. van Born, gerant van Café „Moderne” aan den Heiligeweg te Amsterdam, die bij den brand van 2 Januari j.l. met influenza te bed lag en door de brandweer in veilig heid werd gebracht, Zaterdagavond in het Binnen Gasthuis overleden. Het verdrag met België. De kath. Res.bode komt terug op de vra gen, die het Belgisch Kamerlid Vos aan Mi nister Vandervelde heeft gesteld, inzake de doorvaart van oorlogsschepen op de Neder- l'andsche Schelde. Die vragen zijn van zulken aard, zegt het blad, dat, in de omstandigheden, waarin het Verdrag tot stand is gekomen, en met in achtneming van de er op geleverde com mentaren, een gunstig antwoord van Minis ter Vandervelde niet verwacht wordt en dat men meent, dat gemelde vragen strekken om de onaanneembaarheid van het Verdrag te doen uitschijnen. Het blad weet met zekerheid, dat de hou ding van een gansche partij in de Eerste Kamer, ten minste van de invloedrijkste harer leiders, zal worden bepaald naar den inhoud van het antwoord van Minister Van dervelde. Minister Vandervelde is van de zen toestand volledig op de hoogte, hij weet, of verkeert in de meening, dat het Verdrag staat of valt naar gelang zijn ant woord luiden zal. Men zal zich dus niet moeten verwonde ren als het antwoord, nu de nood aan den man komt, gedeeltelijk of zelfs geheel ge ruststellend zal luiden. De Res.bode stelt ten eerste vast, dat het antwoord van den Belgischen Minister 'IE gld. bij verlies *v van een vinger. 43» JAARGAHG Abonnementper jaar f 2,50 fr. p. post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT reeds abnormaal lang is uitgebleven. De vragen waren voor wie een antwoord wilde geven kort en eenvoudig. Ze konden even eenvoudig direct beantwoord worden. En nu, na zooveel weken, laat het antwoord nog op zich wachten. Dit alleen reeds bewijst, dat het klare en duidelijke, afdoende antwoord, dat ver wacht wordt, toch zoo gemakkelijk niet schijnt te kunnen worden gevonden. Het blad kan hierbij verzekeren, dat dit ant woord het voorwerp uitmaakt van labo- rieuse studie en datvoeling wordt ge houden tusschen partijen over en weer van de grens. Het wordt dus zooiets als een doorgesto ken kaart! Is het wonder, dat, na dit feit, het antwoord, aldus bekokstoofd, maar heel matig interesseert? Anderzijds toch blijft het steeds een feit, dat de inlassching der beruchte reserve om trent de doorvaart der oorlogsschepen door België destijds werd geëischt, en dat zij in de bespreking in de Belgische Kamer, o.m. door Staatsminister Segers, met den meesten nadruk werd onderstreept. De vroeger door Minister VanderVelde afgelegde verklaringen waren al te vaag om het wantrouwen weg te nemen. Uit al deze feiten blijkt het wel duidelijk dat booze plannen achter deze bepalingen van het Verdrag schuilen. Trots dit alles zal Minister Vandervelde omdat hij weet, dat de aard van zijn ant woord het lot van het Verdrag kan bestem men, zeer zeker een „afdoend” antwoord geven, een, dat voor eenigen twijfel geen p'aats meer overlaat. Maar dan ligt het eenige mogelijke be sluit voor de hand: Indien men het zoo roerend er over eens is, dat Nederland het recht behoudt te allen tijde de Schelde voor oorlogsschepen geslo ten te houden, dan wordt de reserve in het Verdrag volstrekt zinloos en moet deze zin- looze bepaling uit ’t Verdrag worden ge licht Want eene bepaling in het Verdrag zelf gaat bij betwisting vóór daarmede in tegen spraak zijnde verklaringen, en kan eene bron blijven van uiterst gevaarlijke con flicten. Ten andere, waarom zouden de te ver wachten verklaringen van Minister Vander velde niet in de plaats worden gesteld van de reserve, die zij toch feitelijk te niet moe ten doen? Dan zouden wij, ten minste, in dit gedeelte der aangelegenheid klaarheid hebben. Ook deze verhandelingen leiden dus tot het besluit, dat wij steeds hebben voorge- I staan aldus de Res.bode: het Verdrag worde verworpen; en wat er goeds lm zou zijn worde in een nieuwen vorm gegoten. Alleen dat kan afdoende zijn. Een gruwelijke moord. Vrijdagochtend ontdekte men in het Hongaarsche plaatsje Adony aan den Donau, dat de waard van een herberg aan de rivier vermoord was. Men vond hem op zijn bed, badend in zijn bloed met inge slagen hersenpan. Zijn vrouw en het 15 jarig dienstmeisje waren nergens te vinden. Ten slotte vonckmen haar op zolder, de vrouw ook met ingeslagen schedel, evenals het dienstmeisje met twee gapende wonden aan het hoofd, doch nog levend. Men droeg het meisje naar de binnenplaats, waar de doktoren haar verbonden. Na eenige oogenblikken kreeg zij even het bewustzijn terug. Zij sloeg de oogen op en meteen riep zij, terwijl zij een man in zijn Zondagsche pak aanwees„Daar staat de moordenaar.” Steirer, zoo heette de man, bleef van schrik aan den bodem genageld staan en liet zich willoos arresteeren. Toen hij van den schrik bekomen was, loochende hij eerst iets met den moord te maken te hebben. Men vond echter bij hem thuis de met bloed bevlekte bijl, waarmee de daad gepleegd was. Steirer bekende toen, dat hij een zak zemelen bij den herbergier had moeten brengen. Hij had toen het plan opgevat de bewoners van de herberg tedoodenen zich het geld van den herbergier toe te eigenen. De bijl had hij in zijn zak verstopt. Na zijn daad verricht te hebben, nam hij al het geld mee, dat hij vinden kon, 7 miljoen kronen. Daarop ging hij naar huis om zich te verkleeden. Toen de moord ontdekt was, was de dader een der eersten, die er bij waren en Hep hij het hardst, dat men zorgen moest den moordenaar te pakken te krijgen. Hij had gedacht alle drie zijn slachtoffers gedood te hebben. De gendarmerie gelooft met Steirer een goede vangst gedaan te hebben. Onlangs zijn achtereenvolgens twee mannen spoor loos verdwenen, die beiden het laatst met Steirer gezien waren. Weer een juweelendiefstal te Londen. De inbrekers die het op juweelen voorzien hebben, zijn de laatste dagen wel druk in de weer geweest te Londen. Vrijdagnacht hebben dieven weer hun slag geslagen op een zoo druk punt als het Londensche Strand, waar in een juweelenwinkel, binnen twintig minuten weer voor f36.000 aan sieraden en steenen gestolen is. Toen een agent op zijn ronde de deur open vond, waren de inbrekers alweer gevlogen. en voor de gemeentewerklieden in 't bijzon- der, mede weten tot stand te brengen. Zijn woord had in den gemeenteraad gezag, zijn adviezen waren steeds glashelder, zijn argumentatie spontaan en overtuigend. De belangen van zijn woonplaats hadden zijn I heele hart en de zaken, die hij had mede te bevorderen, zijn volle toewijding en werkkracht. Sedert 1917. was de heer Hillebrand mede voor de S. D. A ,P. lid van de Provinciale Staten van Friesland. Behalve aan de arbeidersbeweging, gaf hij zich, gevoelsmensch als hij was, aan de geheelonthouding in zijn gewest. Jaren lang was hij secretaris-penningmeester van de Friesche Propaganda-Commissie en in de onthouderswereld in Friesland zullen er niet veel zijn, die den heer Hillebrand niet eens ontmoet hebben op een provinciale meeting, waar hij een getrouwe verschij ning was. Ook was hij een reeks van jaren lid van het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken. En op het terrein der arbeidersbeweging èn dat der geheelonthouding heeft de over ledene moeilijken en niet altijd naar evenre digheid gewaardeerden arbeid verricht. Met beide plaatselijke afdeelingen mocht de hr. Hillebrand in de afgeloopen jaren, onder groote belangstelling, ’t 25-jarig bestaans- jubileum vieren. De uitvaart is bepaald op Donderdag a.s., ’s middags halfeen. Vrijzinnig-democratische Bond. Dezer dagen werden in de gemeenten Eng wirden, Wymbritseradeel en Wonseradeel afdeelingen opgericht van den Vrijzinnig- democratischen Bond. Met de afdeeling, welke 23 December jl. te Oldeberkoop is opgericht,, is ’t aantal afdeelingen in Fries land thans tot 30 gestegen. De verwisselde schilderij. Naar men aan de N. Rt. Ct. meedeelt, zal in de zaak betreffende de in de bank van leening te ’s Gravenhage verwisselde schil derij, welke mogelijk een Albert Cuyp is, niet vervolgd worden de koopman, die de beleenbriefjes van de Duitsche dame kocht, maar een andere Rotterdamsche koopman, die het stuk weer van eerstgenoemde heeft gekocht. Deze koopman, zekere Bi., zal we gens verduistering worden vervolgd. De moord te Spekholzerheide. Het gerechtshof te ,’s Hertogenbosch heeft gister voortgezet de behandeling van de zaak tegen A. W., melkknecht te Kerk- rade, beklaagd van moord op mevrouw Borghans te Spekholzerheide. Dr. Casparie verklaarde, dat verdachtes verstandelijke vermogens gebrekkig zijn ontwikkeld; hij heeft weinig doorzicht en overleg en valt te rekenen onder de psy chopaten; hij is gevaarlijk en behoort onder toezicht te worden gesteld. Hij meende ,dat evenals in de bioscoop, de vrouw, die hij neersloeg, wel weer op zou staan. De advocaat-generaal eischte dezelfde straf, als de rechtbank te Maastricht heeft opgelegd, n.l. 15 jaar Uitspraak 24 dezer. De r.-k. geestelijkheid en de moderne kleeding. De bisschop van Roermond, mgr. Lau- rentius, heeft andermaal een bisschoppe- lijken brief uitgevaardigd tegen de moderne kleeding, en daarin de volgende bepalin gen gegeven 1. De vrouwen moeten in hare kleeding altijd zorgvuldig vermijden a. ontblootin- gen, of daarmede gelijk te stellen gebruik van doorschijnende stoffen, door uitsnij dingen lager dan de hals, b. mouwen, die den bovenarm tot den elleboog niet be dekken of laten doorschijnenc. doorschij nende vleeschkleurige voering of vleesch- kleurige belegsels op plaatsen, die bedekt behooren te blijvend. rokken, die, op welke wijze ook, de zedigheid kwetsen. 2. De R.K. school, vooral in onzen tijd, mag niet onverschillig blijven tegenover het al of niet voegzame der kleeding, waarin de onderwijzeressen en de kinderen, zoo wel jongens als meisjes verschijnen. De onderwijzeressen moeten zich streng hou den aan de sub 1 gegeven bepalingen. Meisjes boven de 8 jaar mogen niet ter school komen, dan met lange niet-door- schijnende kousen en in een costuum, af hangende tot over de knieën, gesloten tot den hals, en de bovenarmen ten minste tot den elleboog bedekkend. De jongens zullen ter school komen in gesloten cos- tuums, met kousen en de bovenbeenen tot over of ten minste tot aan de knieën bedekt. De besturen en het onderwijzend per soneel onzer scholen zullen zorgen, dat deze bepalingen niet overtreden worden. Onze eerw. geestelijkheid zal waken tegen de indecente kleeding in de kerken, en vrouwen, meisjes en jongens, die niet alles zins zedig gekleed zijn, niet toelaten tot het ontvangen van de H. Sacramenten en hun zelfs den toegang tot de kerk ont zeggen. Het spreekt van zelf, dat voor het Sa crament des huwelijks geen uitzondering kan gemaakt worden. Maar niet alleen voor de bruid, die het H. Sacrament van het door een diensttreding, waar dan ook, gereed moe ten staan. Generaal Butler heeft ter gerust stelling verklaard dat de maatregel alleen de beveiliging van de postdiensten per schip en de aflossing van; andere mariniers ten doel heeft. Blijkbaar is deze maatregel echter ge richt tegen Mexico,. Algemeene staking in Chili? Binnen 48 uur dreigt een algemeene sta king in Chili uit te breken, als de regeering er niet in slaagt een schikking te treffen met den bond van spoorwegpersoneel die de autoriteiten beschuldigt van onregelmatig heden bij het beheer van zekere fondsen. De studenten hebben verklaard aan, de beweging mee te zullen doen uit protest tegen de Amerikaansche inmenging in Ni caragua. gld. bij livens- IA A lange invaliditeit XvV 1 1 NIEUW SNEEZES COÜRAKT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL rmrci—r MB-i— - -- - -- -.n tt~i: •.'•~~rnw j.owu>iB~n~:iiTri mt—i ~wri n nwniimin—nw—i ir mi imaaMHai i «nnTTjnuoj'iwmT'J 111T rnrit i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1