H I I 1 •feg annex Uitlui Oigni in Iiiihh Inrt Historische figuren. Of NIEUWSTUDIN8EN. Brandbnbukgh Co., 43aJAARGAH WOENSDAG 19 JANUARI 1987 Eorata Io. 38 LEMMER, 17 Jan. De L. Ct. L. N. I zooals bekend moest i terugkeeren. De Staatsgreep van 9 Noviem- hoofd onder de guillotine. Overvloed. Voor de betrekking van onderwijzer aan die dagen vele zoodanige officieren in de Fransche legers, niet zelden zelfs tegen hun zin; de meesten hunner waren altijd verge zeld van één of somwijlen twee „goede” republikeinen ;dit laatste in verband met het vertrouwen dat men dezen officieren nu niet bepaald in ruime mate schonk en kon schenken. Als een zoodanig officier, echter zonder - 126.920.000 - 157.826.000 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 4.012.693 4.511.415 5.104.137 5.858.175 6.865.315 7.416.419 kon Carnot vooral hem niet vergeven. Reeds in het jaar 1801 kwam het tot een wrijving tusschen beide mannen en nam Carnot ont slag als Minister van Oorlog. In het jaar 1804 verzette Carnot als lid van het Tribu naat zich met alle macht, doch tevergeefs, tegen Napoleons verheffing tot keizer. Teleurgesteld nam hij ontslag en vertrok naar zijn geboorteplaats, waar hij zeer te ruggetrokken leefde en zich in ’t geheel niet meer met de politiek inliet. Hij bekleedde nog steeds geen hoogeren rang dan batail- lonschef en was vrijwel zonder fortuin. Eerst zeven jaar later kende Napoleon hem een jaargeld van 10.000 francs toe. Als bewijs dat Carnot werkelijk zijn va derland lief had moge dienen dat hij onmid dellijk, toen dit zich in gevaar bevond, het te hulp snelde en Napoleon zijn diensten aanbood. De keizer benoemde hem tot gou verneur van Antwerpen, de belangrijkste vesting des rijks. Deze vesting werd eerst door Carnot overgegeven op bevel van het voorloopig bewind toen hij volledige zeker heid had van den afstand van Napoleon. Toen deze echter van Elba weer was te ruggekeerd, verhief hij Carnot tot Minister van Binnenlandsche Zaken, tot pair, graaf en groot-officier van het Legioen van Eer. Den graventitel heeft Carnot echter nooit gedragen. Even hardnekkig als Carnot zich eens ver zet had tegen Napoleons verheffing tot kei zer, even hardnekkig verzette hij zich na den slag bij Waferloo tegen diens afstand. Als bekend ook ditmaal tevergeefs. Ontmoedigd en teleurgesteld vluchtte hij daarop naar Maagdenburg. Op 70-jarigen leeftijd overleed hij daar den 3en Augustus 1823.' Zijn dood sloot ongetwijfeld een leven af zoö schitterend en romantisch, maar ook zoo wisselvallig, als slechts het tijdperk •onmiddellijk op de Fransche Revolutie vol gend, deze schijnt te hebben gekend. V. Robespierre en Kerknieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Wommels ds. Ringnalda te Leimuiden; bedankt voor Goënga ds. IJ. de Jong te Boerakker. vast te stellen, dat zij vreemd is geweest aan de redenen, welke dit betreurenswaar- dige uitstel hebben veroorzaakt. Nog voor de ontvangst van de officieele uitnoodiging van de Chineesche regeering tot deelneming aan de bijzondere conferen tie, voorzien in artikel 2 van het verdrag van Washington nopens het Chineesche douanetarief, had Harer Majesteits regee ring haren vertegenwoordiger te Peking in structie gegeven, een resultaat te bevorde ren, dat in overeenstemming zou zijn met de te Washington aangegane verbintenis sen, in den ruimsten zin opgevat, en dat aan China ruimschoots voldoening zou geven. in deze instructie werd met name gezegd, dat aan de toestemming in de heffing van een extra recht van 2’/2 pct. ad valorem van belastbare invoeren, geen voorwaarden be hoorden te worden vastgeknoopt, die China I in de vrije uitoefening van zijn souvereiniteit zouden belemmeren. Zooals de Britsche regeering terecht heeft opgemerkt, verschilt de thans in China heer- schende toestand van dien ten tijde van de conferentie van Washington en heeft de ontwikkeling op staatkundig gebied, waar mede deze conferentie rekening heeft willen houden, een loop genomen, welken men niet had kunnen voorzien. Van oordeel, dat met I deze verdere ontwikkeling rekening moet worden gehouden, is Harer Majesteits re geering volkomen bereid, zoo ver mogelijk te gaan om voldoening te geven aan de Chi neesche wenschen, en met de regeeringen van de andere mogendheden, die de over- I eenkomsten van Washington onderteekend hebben, na te gaan op welke wijze recht kan wedervaren niet alleen aan de letter, maar bovenal aan den geest van deze overeen komsten. Harer Majesteits regeering vereenigt zich met het voorstel der Britsche regeering met betrekking tot de heffing van de extra rech ten, te Washington voorzien. Van den anderen kant stelt Harer Ma jesteits regeering, daarbij geleid door de beginselen, neergelegd in het Verdrag van Washington van den 6den Februari 1922 betreffende de ten opzichte van China te volgen politiek, het zich ten plicht, de on schendbaarheid van dat land streng te eer biedigen en de meest strikte onzijdigheid te betrachten tegenover de partijen, die el kander daar de macht betwisten. Zij is van oordeel, dat in de huidige omstandigheden de toestand, zooals deze zich thans voor doet, in dit opzicht de grootste omzichtig heid eischt, en zij acht ’t van belang, tegen over China zich te onthouden van iedere houding, waarvan de draagwijdte in ver band met den burgeroorlog moeilijk te over zien zou zijn en die uitgelegd zou kunnen worden in een zin, die niet beantwoord aan de beweegredenen der mogendheden. Onder deze omstandigheden veroorlooft zich Harer Majesteits regeering, hoewel in stemmende met de algemeene denkbeelden I en de vrijgevige zienswijze, waardoor het Britsche memorandum is ingegeven, te be twijfelen of het thans het meest geschikte oogenblik is voor het afleggen van de poli tieke verklaring, in dat memorandum be oogd. Zij vraagt zich af, of niet verkie selijk zou zijn, het oogenblik af te wachten, I waarop de toestand voldoende zou zijn op- gehelderd om aan de mogendheden, wel bewust van hare rechten en van hare ver plichtingen jegens China, te veroorloven, een terughoudendheid te laten varen, welke de omstandigheden haar voor het oogen blik schijnen op te leggen. ons |aar. Tot. onkosten ond. 1879 f 7.387.000 1886—1890 - 11.361.000 gem. 1896—1900 - 16.143.000 1906—1910 - 28.235.000 1916—1920 - 76.501.000 1920 1923 HEERENVEEN, 17 Jan. De vroeger zoo bloeiende Vereeniging van Padvindsters alhier is, door allengs afnemende belang stelling, ontbonden. voor Frankrijk de „levée en masse” ont wierp en organiseerde en door dit systeem Frankrijk in ’t bezit van een machtig leger stelde. Intusschen werd de wrok welke Robes pierre jegans Carnot koesterde geregeld grooter. En het feit, boven reeds geschetst, dat de laatste zich niet ontzag openlijk zijn minachting over Robespierre en de zijnen uit te spreken, was nu niet bepaald geschikt om deze wrok te doen verdwijnen. Op zekeren dag werd in de Conventie het voorstel gedaan (ongetwijfeld op aandrin gen van de zijde van Robespierre) om Carnot gevangen te nemen. Zooals bekend was een verblijf in de gevangenis in dien tijd niet anders dan een zich voorbereiden op den dood door de guillotine. Plotseling klonk echter de stem van een der leden der Conventie welke uitriep: „Carnot heeft im mers de overwinning georganiseerd!” De beschuldigers zwegen beschaamd en een tweede zoodanig voorstel is nooit meer ge daan. Den bijnaam: „Organisateur de la victoire” heeft Carnot echter'zijn leven lang tot lid van het Comité van Algemeen Wel- behouden. 40 jaar in dienst der belastingen. Zaterdag gedacht de heer U. Rijpma, thans rijksontvanger te Leeuwarden, den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de administratie. Bij K.B. van 15 Jan. 1887 benoemd tot surnumerair der dir. bel., invoerr. en accijn zen, in de directie Groningen, voerde hij achtereenvolgens als ontvanger a. i. het beheer over kantoren Hoogezand, Ter Apel, Leeuwarden, Sneek, Heeg, Menaldum en Kollum, om met ingang van 1 Jan. 1890 te worden benoemd in z’n tegenwoordige rang te Makkinga. Daarna trad hij op als ont vanger te Makkum, Workum, Nieuw-Bui- nen, Ameide, Grouw, Leerdam, Grouw, Blokker en Sneek, om met ingang van 15 Mei 1919 het beheer te aanvaarden van het te verheugen. Frankrijk toch werd van alle zijden door vijanden besprongen en de toe stand waarin zijne legers verkeerden was allesbehalve rooskleurig, zoodat een neder laag in afzienbaren tijd niet ver af scheen. Een eventueele nederlaag zou ongetwijfeld in de eerste plaats Carnot zijn verweten geworden en, het is algemeen bekend, dat geen-succes-hebben in die dagen vrijwel ge lijk werd gesteld met verraad en op ver raad stond nu eenmaal de guillotine. Carnot wist zich echter in zijne positie, hoe wankel deze ook aanvankelijk leek, te handhaven. Niet alleen dat hij sympathie en vertrouwen won door het feit dat hijzelf dikwerf mee streed, maar hij was het die Vumhgii 0ÏOD4G* VBWDAÖ8AVWDB Uitgews - Ssbsw 150« Volaens voorwaarden overeengekomen met de Holl«nd»ch« Algsmuen» V«rx«- keringx-Bank te Schiedam rijn onie abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4vUU kantoor Leeuwarden dir. bel., welk kantoor per 1 Jan. 1927 werd uitgebreid met de ge meente LeeuwarderadeeL De heer Rijpma had tijdens zijn ontvan gerschap te Sneek zitting in tal van corpo raties en was voor de v. d. partij raadslid. Het spreekt wel van zelf dat de jubilaris van alle kanten gecomplimenteerd is. Een rijke- arme. BERGUM, 13 Jan. Een paar-vnaanden geleden is in het armhuis te Bergumerheide een vrouwelijke verpleegde gestorven. Ofschoon de financieele omstandigheden der vrouw van dien aard waren, dat zij als betalend logée in genoemde inrichting ver bleef, was men toch algemeen, gezien de bekrompen leefwijze, welke ze steeds had gevolgd, van meening, dat het noodzaak was, dat zij een onderdak kreeg voor f 7 per week in ’t armhuis. Nu ze is overleden, blijkt ’t, dat ze alleen aan contanten f2700 heeft nagelaten, ter wijl men ons verzekerde, dat de geheele na latenschap circa f 13.000 bedroeg. L. N. schermd, en wenscht Zijn Excellentie o. a. te bevorderen, dat voor werken, uit te voe- I ren door of voor het Rijk, zooveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt.van in het bin nenland gefabriceerd cement? Beleediging. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van R. V., wethouder van Doe- tinchem, die voor het Gerechtshof te Arn hem wegens beleediging van een ambtenaar is veroordeeld tot 50 gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis. Wat het onderwijs kost. Het „Verslag van den staat van het on derwijs over 19231924 (lager onderwijs) bevat ook een „overzicht van uitgaven en inkomsten van het Rijk en Gemeenten te zamen”, waarin we de stijging kunnen vol gen der totale uitgaven, van rijk en gemeen ten samen, sinds 1878. Die bedroegen, de inkomsten en de subsidiën van het rijk aan de gemeenten verrekend, in 1878 f 7.078.000, terwijl de bevolking in 1879 4.012.693 zielen telde. Uit onderstaand staatje, ontleend aan het Hbl. blijkt de stijging der totale uitgaven van rijk en gemeenten voor het lager on derwijs naast de stijging der bevolking. Men meenschappelijken ijigang De beide rood- bedakte landhuizen hebben elk flinke ka mers, met een riant uitzicht op zee, en op het breede rustige strand, terwijl de achter zijde uitzicht geeft op het fraaie duinland schap. Een definitieve beslissing omtrent het eventueel huren van deze villa’s is door H. M. de Koningin, wier bezoek ongeveer een uur duurde, nog niet genomen. Daarom trent zal nader bericht aan den heer Taat worden gezonden. Mocht evenwel tot de huur worden besloten, dan zal deze vermoe delijk omstreeks half Juni a.s. ingaan, en dan voorloopig voor den tijd van een jaar. In dit geval zouden dan de villa’s door de huidige bewoners ontruimd worden. Voor de overstroomingen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul- 1 ling en verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1926. Voor bijdragen voor den wederopbouw van door de overstrooming in Maas en Waal verwoeste woningen wordt f 300.000 en voor de verstrekking van rentelooze voorschot ten eenzelfde bedrag aangevraagd. Hoewel de groote offervaardigheid van het Nederlandsche volk de algemeene com missie ter leniging van, rampen door wa tersnood in staat heeft gesteld, het over- groote deel van de verwoesting, die door den watersnood is aangericht, te herstellen, blijft er tenslotte een deel van het herstel, waarvoor de middelen van het comité niet toereiken. Het Comité heeft ruim f 4.500.000 ontvan gen. Wanneer dat geheel besteed zal zijn, zullen er nog fondsen ontbreken voor den herbouw van ongeveer 250 totaal verwoeste woningen. De volle lasten van den herbouw kan de bevolking niet dragen. Een vrij groote bij drage in ééns is noodig en de rest van de kosten zal slechts als renteloos voorschot een schuld kunnen vormen, die binnen een nader te bepalen termijn moet worden te rugbetaald. Ieder geval zal op zichzelf wor- I den beoordeeld. De Nederlandsche Industrie. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in Vaals een portland-cementfabriek .s opgericht en dat meerdere soortgelijke fabrieken in het zuiden van Limburg zouden kunnen worden tot stand gebracht, om goede grondstoffen uit eigen bodem te exploiteeren, dus werk gelegenheid te verruimen en^een breeder in dustriegebied, ook in het belang van het mijnbedrijf, in Zuid-Limburg te helpen ont wikkelen? Is het den minister vervolgens bekend, dat genoemde fabriek nu reeds in haar bestaan wordt bedreigd door buitenlandsche concur renten, die op ons land een systeem van dumping toepassen, waarschijnlijk om, na verdwijning van den binnenlandschen con current, weer de Nederlandsche markt te kunnen beheerschen; dat bv. Duitsch ce ment, dat in Aken wordt verkocht tegen 455 Mark of f278.50 per 10 ton, in ons land 1, wordt geleverd tegen f 150 en dat zgn. Dijkerhofcement, dat in het land van her komst 800 Mark of f 480 kost, in ons land aan de imfrkt wordt gebracht tegen f 220? Is de minister niet van oordeel, dat vooral opkomende Nederlandsche industrie althans tegen dumping-praktijken moet worden be de christelijke school te Hollandscheveld hebben zich 150 sollicitanten aangemeld. Er hebben zich voor de vacante betrek king van concierge van het gymnasium te Delft niet minder dan 260 sollicitanten aan gemeld. zijn, werd hij als zoodanig belast met niets i minder dan de opperleiding over de oorlogs-weiuia een cmuc en z-uumo ucncuu iv1uSn.vv1vn. i^v umawgivvy >u„ u zaken Dit laatste was nu in die dagen een deze denzelfden gang volgen als zoovele ber 1799 bereikte dit. Zooals bekend wierp J- het Directoire omver en liet hij zich tot IK gld.?,bij verlies V van een vinger. hoofd der bevolking gekost, in 1899 ruim f.3, en 1909 ruim f 5, in 1919 ruim f 10, ter wijl dit cijfer in 1923 tot ruim f 20 per hoofd I der bevolking is gestegen. Van de jaren 1911 tot en met 1915 stegen de uitgaven voor het land van gemiddeld f 37.7 millioen I tot f 157.8 in 1923. De stijging is zeer sterk sinds de radicale doorvoering der Onder- wijsbevrediging (1920). Nederland en China. De Nederlandsche regeering heeft thans de Britsche regeering in kennis gesteld met haar zienswijze' inzake het Britsche memo randum betreffende de ten opzichte van China te volgen politiek. Het Nederlandsche antwoord luidt als volgt: Harer Majesteits regeering heeft met groote belangstelling kennis genomen van het memorandum, dat op 18 December j.l. door den Britschen zaakgelastigde te Pe king is voorgelezen aan de vertegenwoordi gers van de mogendheden, behalve China, die de verdragen van Washington van 6 Februari 1922 onderteekend hebben. De overweging van dit memorandum, waarvan de tekst haar op 23 December welwillend door het Britsche gezantschap te ’s Gra- I venhage werd medegedeeld, geeft haar aan leiding tot de volgende opmerkingen: Bezield met het oprechte verlangen, China te helpen in de verwezenlijking van zijn I rechtmatige aspiraties en zoo spoedig mo gelijk de bepalingen in uitvoering te zien komen, waarover tusschen de op de confe rentie van Washington vertegenwoordigde mogendheden overeenstemming was ver kregen, heeft Harer Majesteits regeering ten zeerste de omstandigheden betreurd, die tot dusver de verwezenlijking van dat ver langen hebben belet. Zij stelt er prijs op, CARNOT. De naam Carnot is één dier weinige na men, welke, hoe betrekkelijk weinig ook op den voorgrond jtredend in dq woelige en bloedige dagen der Fransche Revolutie, toch als één der eersten van deze revolutie in het algemeen en van de daarop gevolgde „gezelschap” trad Carnot na de omwente- periode in het bijzonder, mag worden ge naam zich in deze periode den bijnaam van' de „Cato der Fransche Revolutie” wist te verwerven, dit in verband met zijn onkreuk bare deugd en republikeinschen eenvoud, maar wél omdat hij tot de Jacobijnen be- hoorend er niet voor schroomde om openlijk zijne afkeuring uit te spreken over de bloe dige terechtstellingen op instigatie van in staat om zich in die dagen als ’t ware Robespierre en cL ..1]..-... -Itgc. ja zelfs zoover durfde te gaan onverholen van zijn j minachting voor dezen 1 blijken. Werkelijk in die dagen een moed, ten tijd daarna tot lid van de Nationale die, hoe bewonderenswaardig op zichzelf Conventie. Toen hij daarna benoemd werd ling in dienst der Fransche legers. Zonder noemd. Niet omdat de drager van dezen „gezelschap”, want, daar het bekend was dat Carnot tot die officieren behoorde, welke de republikeinsche idee waren toe gedaan, werd hij onmiddellijk vertrouwd en dus vrijgesteld van het gedwongen ge zelschap van één of meerdere „goede” re publikeinen. Juist dit vertrouwen dat Car not zoodoende gewonnen had, stelde hem kan nu eens zien, wat het lager onderwijs land méér kost dan vroeger. Jaar. Bevolking 1879 1889 1899 1909 1920 1925 Zeer ruw berekend heeft het lager onder wijs ons land in ’79 ongeveer f 1.80 per De Koningin te Katwijk. „Zal prinses Juliana binnenkort tijdelijk hier komen wonen?” ziedaar de vraag, die de bewoners van Katwijk aan Zee thans bezig houdt, naar aanleiding van het plot selinge en onverwachte bezoek, dat Donder dagmiddag H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana aan deze badplaats brach ten met het doel een tweetal landhuizen van den heer D. Taat te bezichtigen en te huren. Want inderdaad kwam het bezoek van onze landsvrouwe en haar ^dochter als een verrassing, zoo meldt men aan de Tel. Weliswaar was den heer Taat aangekon- digd, dat twee dames zouden komen, doch men kan zich de verrassing van de familie indenken, toen plotseling een auto met den koninklijken standaard voor de bewuste villa’s stilhield en daaruit de Koningin en Prinses stapten. De landhuizen, die bezichtigd werden en, gelijk gemeld, aan den heer D. Taat behoo- ren, liggen bij het Ververschingskanaal aan het eind van de Wethouder van der Pias kade, een breede hoog gelegen boulevard, die zich langs de Noordzee uitstrekt. De villa’s heeten ,,’t Waerle” en „De Hoog- cate”, elk bestaande uit twee verdiepingen en een zolderverdieping. Zij zijn naast el kaar gebouwd, aan de voorzijde omgeven door een lagen muur, en hebben een ge- LEMMER, 17 Jan. De Raad der ge meente Lemsterland besloot hedenavond tot het aangaan van een leening ten behoeve der gasfabriek te Lemmer, groot f 52500. tegen een rente van hoogstens 43^ af te lossen in 30 jaar. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen ID/2 en 12J/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 17 en 18 Jan. 1927: zakmes. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 17 en 18 Jan. 1927: Tabakszak, Tj. de Haan, Prinsenb. 24. Koralen halsketting en kinderportemon- naie met inh., P. Hoekstra, v. d. Horst- buurt 57. Beursje met inhoud, K. Voerman, Frane- kervaart 2. Het nieuwe rijwielplaatje. De vorige week zijn alhier door de rijks- ambtenaren en politie in totaal een 12-tal rijwielen die niet voorzien waren van het nieuwe rijwiel belastingmerk 1927 in be slag genomen. Alle gevallen werden per trans-actie af gehandeld. De Statenverkiezing. De candidatenlijsten van den Vrijheids bond voor de Provinciale Staten in de kies kringen Leeuwarden, Sneek en Dokkum zijn vastgesteld als volgt: Leeuwarden en Sneek: 1. dr. J. E. van Welderen baron Rengers, IJsbrechtum (aftr.); 2. H. J. Peletier, Leeuwarden (aftr.); 3. Jhr. mr. J. M. van Beijma, Leeu warden; 4. L. S. Hilarides, Pingjum; 5. N. Ottema, Leeuwarden; 6. P. Gaastra, Wor kum; 7. E. J. Rienks, Bergum; 8. H. de Boer, Sneek; 9. P. Kramer, Nijland; 10. P. P. Miedema, Engelum; 11. J. L. van Sloter- dijck, Stiens; 12. Sj. Cuperus, Wirdum. Dokkum: 1. D. J. Heeringa, Holwerd (aftr.); 2. G. Feitsma, Kollum; 3. W. Brou wer, Dokkum; 4. F. Anema, Ferwerd; 5. P. Botma, Leeuwarden; 6. P. van der Meu- len, Veenwouden; 7. H. Boterkooper, Sur- huisterveen; 8. E. Feenstra, Schiermonnik oog; 9. H. Wassenbergh, Kollum; 10. W. Bosnia, Hogebeintum. Voor de kieskringen Franeker en Scho- terland moet de lijst nog worden vastge steld. L. Ct. den Staat stond en de teugels in handen hield. De republikeinsche partij (en dit was natuurlijk de overgroote meerderheid in die jaren) echter zag hier het gevaar van een mogelijk aanstaand koningschap in en, ten einde bovengenoemde meening voor goed den kop in te drukken besloot mén al de genen die geacht werden ook maar eeniger- mate met de royalisten in verbinding te staan, over de grens te zetten. Aan dit plan werd uitvoering gegeven door den staatsgreep van 4 September 1797. Carnot, wetend dat hij ervan beschul digd werd koningsgezind, te zijn omdat hem reeds vele aanbiedingen door de royalisten waren .gedaan, welke echter allen door hem waren afgewezen, wist door een overhaaste vlucht te ontkomen aan deportatie naar Cayenne, waarmede zijn ex-collega’s Bar ras, Rewbell en Lareveillère hem bedreig den. Zijn medestander echter in het Direc toire, Barthélemy, werd gevangen genomen en gedeporteerd. Lang zou echter Carnot’s verblijf buitenslands niet duren. Had een staatsgreep Carnot gedwongen den Franschen bodem te verlaten, een j Aan het bewind van Robespierre kwam staatsgreep zou hem hier ook weer doen minder dan de opperleiding over de oorlogs-weldra een einde en zooals bekend moest terugkeeren. De Staatsgreep van 9 Novem- zaken. Dit laatste was nu in die dagen een deze denzelfden gang volgen als zoovele'; ber 1799 bereikte dit. Zooals bekend wierp benoeming waarover men zich niet behoefde door hem veroordeelden. Ook hij liet zijn Napoleon Bonaparte met dezen staatsgreep 1- c4.u hoofd onder de guillotine. het Directoire omver en liet hij zich tot De macht van Carnot breidde zich intus- eersten consul voor den tijd van tien jaren schen meer en meer uit. Op zijn voorstel benoemen. Eén van zijn eerste daden was werd een einde gemaakt aan de terecht- toen om zijn vriend, uit Genève, waarheen stellingen in de Vendée en amnestie ver- I hij was gevlucht, terug te roepen. Zoo be leend. Hoewel aanvankelijk tegen het Direc- trad Carnot nog in hetzelfde jaar opnieuw toire. gestemd, werd hij, door 14 departe- den Franschen bodem om het jaar daarop menten gekozen, lid van den Raad der 500, (1800) door Bonaparte tot Minister van en later als directeur was hij ook hifer weer Oorlog te worden benoemd. de ziel van den oorlog. Op zijn voorstel I Als algemeen bekend verloor Napoleon in werd o. a. Bonaparte, met wien hij toen nog I de jaren waarin hij als het ware zijn kei- bevriend was, naar Italië gezonden, zerschap voorbereidde vele van zijn ware Meer en meer begon in het jaar 1797 in' vrienden. Onder deze ook Carnot. Napo- Frankrijk de meening veld te winnen dat j leon’s handelingen en plannen voor de toe- het voor een goeden gang van zaken nood- i komst gaven in het geheel geen blijk meer zakelijk was dat één man aan het hoofd van van een republikeinsche gezindheid en dit gld. bij levens- 1(1 A gld. ingeval van over langs invaliditeit «vv lijden binnen 30 d. IKft gld. bij verlies van 7; gld. bij verlies C(1 gld. bij verlies van Ivv één hand, voet of oog iv van een duim. vU een wijsvinger De woning in de Potbuurt eigen aan en bewoond door den hr. H. Tinga is door dezen onderhands verkocht aan den heer A. Batstra van Wolsum. menten. gekozen, lid van den Raad der 500, (1800) Als algemeen bekend verloor Napoleon in de zijnen uitgevoerd; ja zelfs eenigermate als volksleider op te werpen. i In 1791 werd Carnot benoemd tot lid van laatste te doen de Wetgevende Vergadering en slechts kor- die, hoe bewonderenswaardig op zichzelf ook, Carnot bijna zijn hoofd onder de guil lotine deed verliezen Graaf Lazare Nicolas Marguérite Carnot werd den 13en Mei 1753 te Nolay (Cóte d’Or) geboren en voor den militairen loop baan bestemd. Het mocht hem ook inder daad gelukken officier te worden en bij ’t uitbreken der revolutie had hij het tot den rang van kapitein weten te brengen bij het corps ingenieurs. Carnot gold ongetwijfeld in -die dagen voor een goed officier en lieden als Robes pierre schroomden niet om hem, als zoovele andere officieren van het vroeger konink rijk, tot één van hunne leiders te maken. Het mag algemeen bekend worden veron dersteld dat deze politiek door Robespierre, Danton e. a. gevolgd werd teneinde de orde- looze troepen „sans culottes” tot behoor lijke legers te organiseeren en hen met oor logvoeren vertrouwd te maken. Er waren in a*® ■0 a c r--.- J w. uJi-1 oT.riirimTt— SÏÊÜWE 8IEEKEB COURAHT SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1