buitenland perceeltjes Tuingrond. GEMEENTE-TMNEN. B"’to BU* WQE»sn»G 18 WUKRI 1887 lliitiiil Oriui l« («HUI iM'i- Vamhlnt De als lid van het stembureau aangewezen de heer U. Woudstra. Ten slotte werd gewezen op het snelle rijden door sommige auto’s, vooral bij ver trek uit de plaats. HEERENVEEN, 24 Jan. Een schip, gela den met Sneeker compost, zonk hedenmor gen in de Veenscheiding. Er heerschte in de omgeving wat een luchie! Een stoomboot kon niet passeeren en moest een omweg van eenige uren maken. Ath'letiek. De Friesche Athletiek Bond, die in het afgeloopen jaar door verschillende wedstrij den met succes propaganda maakte, heeft Het Sportterrein. I I Gisteravond heeft het voorloopig comité i tot stichting van een sportterrein hier ter stede eene vergadering gehouden. Er zal thans worden overgegaan tot oprichting van een Naamlooze Vennootschap met ’n maat schappelijk kapitaal van f 30.000. De ge meente leent voorts aan deze N. V. f 30.000, het Old Burger Weeshuis f 20.090, terwijl de rest gevonden zal worden uit een eerste hypotheek. Verdere maatregelen meende ’t comité nu niet te moeten nemen, daar h. i. de aandeelhoudersvergadering souverein is en deze vergadering alle beslissingen inzake I de verdere gang van zaken nu zal moeten nemen. Binnenkort zal die vergadering dan ook worden opgeroepen en het is te hopen, dat zijbeslissingen zal nemen welke een spoedige stichting van het sportterrein zul- I len bevorderen. Haar eerste taak zal zijn I een definitief bestuur te benoemen en sta tuten vast te stellen. Er is voorts gedacht aan een college van vijf commissarissen I een soort varf commissie van toezicht waarvan één door de gemeente en één door het O. B. W. te benoemen, één door Vreem- I delingenverkeer en twee uit de aandeel- I houders, van wie dan één gedelegeerd com- I missaris zou zijn. Zij die aandeelen namen worden uitge- I noodigd, het door hen toegezegde bedrag vóór of op 15 Februari a.s. bij Kingma’s Bank te storten. Het spreekt echter vanzelf, dat er nog tal van Sneekers zijn, die of door I de comitéleden nog niet voor het nemen van een aandeel zijn aangezocht, of die eerst de kat eens uit den boom wilden kij- 1 ken. Nu de verwezenlijking der plannen ver zekerd is, is het echter ook tijd voor deze I burgers om van hun belangstelling te doen blijken door het nemen van aandeelen; ook zij kunnen bij Kingma’s Bank storten tegen i in ontvangstname van een recepis dat later l tegen een aandeel kan omgewisseld. Zij be reiken daardoor tevens dat zij ter aandeel houdersvergadering kunnen verschijnen en van den beginne af mede kunnen werken aan de 'verwezenlijking van een plan, dat voor onze stad van zoo groot belang is. N. B. A. S. De afd. Sneek van de N. B. A. S. heeft I i Zaterdagavond in de Harmonie een bijzon- der gezellige propaganda-uitvoering gege ven. Deze vereeniging beschikt hier over eenige uitstekende krachten voor zoo’n uit voering, zooals de zanger die liederen van Schumann, Giordani en Schubert gaf, de pianospeelster die een étude van Chopin speelde en zij die de tooneelstukjes „Die Knoebel” en „Bietje” opvoerden; vooral dit laatste stukje werd heel goed gespeeld. Het schimmenspel aan het slot was vermakelijk. Ds. Banning hield de rede. Spr. had eigen lijk gedacht dat het niet meer noodig was voor een jeugdvereeniging te spreken over geheelonthouding. Maar een paar ervarin- I gen van den laatsteh tijd hebben hem over tuigd dat het toch wel noodig was. In het boek van de beschaafde schrijfster van de „Jonge jaren van de Bergmannetjes”, vond spreker van de geheelonthouder een carica- tuur gemaakt; waar beschaafde kringen zoo over de geheelonthouding denken, mag er dan toch nog wel eens over worden gespro- ken. Ook door een gesprek in de catechisatie werd Spr. van de noodzakelijkheid daar van overtuigd. Hooren nu een gezond jeugd leven en zoo’n groote menschen ding als de geheelonthouding bij elkaar? Bij het eerste behoort de sport, en hoort bij die sport nu bier en een borreltje? Helaas voor sommi gen schijnt dat zoo te zijn en dat zou spr. het land doen krijgen aan alle sport, hoe wel die op zichzelf voor de jeugd zeker noodig is, mits men maar niet door de sport- manie overmeesterd wordt en z’n hart uit- sluitend aan de voetbal verpandt, want dit is spr.’s ervaring dergelijke jongelui 1 zijn dood voor iedere hoogere beweging. Bij een gezond jeugdleven hoort ook een gezel lig clubleven, waarin zoo’n natuurlijk stuk jeugd naar buiten komt, dat men de nadee- len er van maar op den koop toe moet ne men. Maar hoort bij dat clubleven nu bier en borrel? Helaas, voor sommigen wel, en toch behoeft de gezelligheid daar allerminst kunstmatig opgefokt door de alcohol. De jeugd kampeert tegenwoordig gaarne, en daarin komt tot uiting een stuk romantiek dat toch zich uiten wil, ook daarbij be hoort bier noch borrel. Bij ’n gezond jeugd leven hoort de vriendschap, het voorrecht zich in de vriendschap geheel te geven is dat van de jeugd. In die jeugd-vriendschap beleeft men de zuiverste en heiligste oogen- blikken. Hoort daar soms bier en een bor rel bij? En bij een gezond jeugdleven be hoort het ideaal, en een schaduwzijde van de sport is dat als in een jong leven niets anders is dan sport, men het niet in geest drift krijgt voor eenig ideaal. De opvoeding van straat, bioscoop en voetbalveld doet geen beroep op de krachten van het ideaal, en waar geen vuur is, is geen leven. Als in een jeugdleven geen geestdrift is en geen geloof in de dingen, die men straks in het volle leven zal aanpakken, dan is het mis. Droevig. Zaterdagmiddag heeft te Waddinxveen een droevig voorval plaats gehad. De heer H. gaf, ter gelegenheid van zijn 12^-jang huwelijksfeest een feest. De 22-jarige chauf- feur van der H., dronk daar, bij vergissing in plaats van een glas wijn een glas lysol leeg. Ofschoon geneeskundige hulp dadelijk ter plaatse was, meldt de Tel., overleed de ongelukkige korten tijd daarna. Hij laat een vrouw en twee nog zeer jeugdige kinderen achter. Naar een reactionaire regeering in i Duitse hland? Het eerste offensief van de Duitsch-natio- nalen tot verovering van ministeriëele zetels I in de nieuwe Duitsche regeering, welke nu al ruim vijf weken in de maak is, was ai- I gestuit op den tegenstand van het centrum. I Maar hun. trouwe bondgenooten, de man nen van de volkspartij, hebben hen niet in den steek gelaten en met behulp van de reactionaire invloeden, die in de onmiddel lijke omgevürg van den rijkspresident aan het werk zijn gebleven, zijn wij nu weer zoo ver dat Marx, de demissionaire rijkskanse- lier van het centrum, de poging tot vor ming van een burgerlijke coalitie met inbe-1 grip van de Duitsch-nationalen hervat heeft op ner punr waar ar. Curtius haar afgebro ken had. De jongste krachtige inmenging van president Hindenburg met zijn brief aan I Marx wordt ongrondwettig genoemd, maar heeft voorloopig haar uitwerking niet ge mist, want het centrum is, ondanks zijn vroegere afwijzende besluit, weer bereid I aan de Duitsch-nationalen een vragenlijst I voor te leggen. De nationalisten zullen daarin aan den tand gevoeld worden ten aanzien van hun standpunt tegenover de grondwet van Weimar of wel den republi- keinsche regeeringsvorm en de verzoe ningspolitiek van Locarno, maar, dat hangt minder af van den inhoud van hun ant woord erop dan van de vraag, of het cen trum hierop het judicium „bevredigend” zal geven. Indien dit beslissend woord gespro- ken wordt, aldus schrijft de N. R. Crt., zal de ongerijmde toestand zijn beslag hebben gekregen dat een partij welker leider graaf Westarp een week geleden onvervaard voor de monarchie en voor de revanche op is gekomen, vermoedelijk drie zeer belang rijke posten in het nieuwe kabinet zal be zetten. Reeds nu noemt men de namen van Duitsch-nationalen voor de portefeuilles van binnenlandsche zaken, financiën en jus titie. Het resultaat zal dan eenigszins zijn: een geslaagde Putsch met vreedzame mid delen, slechts getemperd door de aanwezig heid van het centrum in de regeering. Een groot deel van de regeeringsmacht zal dan in handen zijn van ministers, die in; hun hart niet veel voor den republikeinschen regeeringsvorm kunnen voelen. Toen .bij den verkiezingsveldtocht in het voorjaar van 1924 een deel van de volkspartij de „nationaal liberale vereeniging” oprichtte, kwam deze met een program voor den dag, waarin men las: „Ook onze roemrijke her inneringen moeten wij koesteren en levend houden. Het keizerschap, het zinnebeeld der Duitsche eenheid, moet in de Duitsche volkspartij, de politieke erfgename van de nationale liberalen, hare trouwe wachtster en beschermster vinden”. Het centrum heeft het den Duitsch-natio nalen gemakkelijker gemaakt de een of an dere bevredigende formule voor de politieke kwesties te vinden, door het oeconomische struikelblok van den achtuurswerkdag al vast uit den weg te ruimen. Men mag nu benieuwd zijn, hoe de laatste beslissende onderhandelingen tusschen Marx en de Duitsch-nationalen afloopen. Maar de kan sen op het optreden van een reactionaire regeering in Duitschland lijken zeer toege nomen en dit is voor het buitenland van overwegend belang. De beteekenis die de verkiezing van maarschalk Hindenburg tot president van de Duitsche republiek heeft gehad, blijkt achteraf, nu hij dezen koers feitelijk aan geeft. Na zijn verkiezing schreef de demo cratische Frankf. Ztg.: „Wij weten allen wat deze groote schare van menschen die tot- dusver niet gestemd hadden, naar de stem bus gevoerd heeft. Het is de romantische stralenkrans, dien de koortsphantasieën van tot armoede vervallen en in hun nationaal zelfbewustzijn zwaar getroffen lagen van het volk om het hoofd van den veldheer ge weven hebben, zonder dat zij zich het feit bewust werden, dat zij hun persoonlijke ge lijk hun nationale ellende enkel en alleen aan dat oude stelsel van keizerlijk staatsbestier en keizerlijke oorlogvoering te danken heb ben, als welks vertegenwoordiger zij dien veldheer vereeren”. Nog altijd is de stralen krans die Hindenburg omgeeft, niet ver- Platinadiefstal. Vanuit een kantoor aan de Groote Kat- tenburgerstraat te Amsterdam zijn pl.m. 1000 gram platina contactpuntjes, ter waarde van f 8500, ontvreemd. Deze partij is vermoedelijk bij kleine hoe veelheden tegelijk ontvreemd. Een R.K. Hoogeschool voor arbeiders. Naar de Volkskrant meldt, zal het be stuur van het R. K. Werkliedenverbond bin nenkort installeeren een commissie, welke zal rapporteeren over de stichting van een katholieke sociale hoogeschool voor aibei- ders. In deze commissie zouden aangewezen worden om zitting te nemen de heeren prof. P Aalberse, Den Haag; Henri Hermans, Den Haag; B. Hinterding, Amsterdam; Alb. v. d. Meys, Utrecht; P. J. S. Serrarens, Rijsen- Jburg en dr. M. Verhoeven, Tilburg. 200.000 zegeltjes te weinig geplakt. De raad van arbeid te Haarlem heeft over 1926 een bedrag van f 104.327 bij navorde ring ontvangen wegens te weinig geplakte zegels ingevolge de Invaliditeitswet. Wanneer men aanneemt, dah gemiddeld zegels van 50 ct. moesten zijn geplakt komt men tot de conclusie, dat meer dan 200.000 zegeltjes niet^geplakt werden. Dit betreft slechts één enkelen raad van arbeid 1 En bij idealen hoort geen bier en geen bor- 1 rel, dan worden het borrelidealen; wanneer het idealisme in de jeugdziel moet ontsto- ken door alcohol is het ook mis. Die dient alleen om brani uit te hangen, voor ’t spon tane geestelijk leven is de borrel schadelijk. Dat spontane geestelijke leven dat naar Spr. hoopt de jeugd van heden straks bij ’t volwassen worden een plaats zal doen kie zen in een der groote bewegingen, welke de grenzen willen verbrijzelen en de volkeren der wereld in broederschap vereenigen. Het mooie van de geheelonthouding is dat ze ook van de jeugd vraagt geen gezwam, maar een daad, een eenvoudige proef op de som van idealisme in iemand aanwezig. Bewaar dat idealisme, waarin zooals prof. Schweitzer zegt, een stuk van de waarheid van het leven ligt, roept Spr. de jeugd'toe. I Daarom blijft trouw aan het ideaal van je jeugd, en zoek met een sterk hart je plaats in de prachtige jeugd- en groote interna tionale wereldbeweging, die hopen wij bin nen niet te langen tijd de wereld bevrijd zal hebben van het alcoholisme. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk- I dagen tusschen ll1/? etl 12% uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd I op 24 Januari 1927: bruine portemonnaie met kleine inhoud. I Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 24 Jan. 1927: mesje, H. Vis, Boschgracht 7; zakmesje, G. Posima, ie Woudstraat 3; rijwielbelasting- merk, N. Silvius, 2e Badbuurt 13; kinder- beursje met inhoud, M. de Vries, 2e Ooster- kade 5; handboor, S. de Boer, Goënga; zak mesje, A. Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; doublé armband, wed. M. Hulst, Leliestraat 11; beursje (nieuw, ledig), D. Hofstra, Hoogend 24. Toen de zoon van een alhier liggende I schipper Zaterdagavond thuis kwam, trof i hij in de kajuit iemand aan, die juist bezig was een kast open te breken. Met een stok ging hij den indringer te lijf, die wist te ontvluchten. Deze werd echter denzelfden avond nog door de politie aangehouden en zal naar Leeuwarden worden overgebracht. Er wordt niets vermist. Raadsvergadering Ijlst. I noegen. IJLST, 21 Januari. Vergadering van den Raad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. P. Fledderus. Na opening met gebed werden de notulen 1 gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna spreekt de V o o r z. op deze eerste vergade ring in 1927 de wensch uit dat alle leden ook in het jaar 1927 hun beste krachten mogen geven in 't belang .der gemeente en dat Gods zegen op dit werk mag rusten. Medegedeeld werd dat goedgekeurd is de onderhandsche verhuring der verschillende gemeente-woningen, en dat de verkiezing I en stemming voor de Provinciale Staten resp. is bepaald op 22 Febr. en 6 April. Wegens bedanken van den Heer M. Schil- stra werd tot lid der schoolcommissie be noemd de heer J. Schilstra. Punt III. Verdere behandeling van de kwestie inzake het venten. B. en W. stellen voor: lo. dat ieder venter een vergunning van B. en W. moet bezitten; 2o. dat ieder venter die een vergunning heeft het vemen lis geoorloofd ’s morgens van 9 tot 12 en namiddags van 2 tot 4 uur. De Heer Visser is dankbaar dat B. en W. deze zaak met zooveel spoed heb- ben aangevat, doch deze vergunning is 1 I hem veel te ruim. Hij zou alleen namid- dags het venten willen toestaan daar de huismoeders 's morgens haar werk hebben en geen tijd om telkens naar de bel te loopen. De heer Woudstra meent dat het niet aangaat om het venten ’s morgens te ver bieden en wijst op het venten van melk, fruit en visch. De h.h. De Vries en Fijlstra zijn het hiermee eens. De heer Visser stelt hierop voor de bepaling zoo te wijzigen dat B. en W. het recht bekomen dispensatie te verleenen ook voor de morgenuren indien dit noodig blijkt. Dit voorstel wordt aangenomen. Besloten i wordt: lo. dat ieder venter een vergunning i van B. en W. moet hebben; 2o. dat voor geoorloofd is tusschen 2 en 4 uur namid dags; 3o. dat door B. en W. dispensatie kan worden verleend ook op andere uren, doch alleen voor venters in eet- en drinkwa ren; 4o. dat tusschen 12 en 2 uur het venten verboden is; 5o. dat gehandhaafd blijven de bestaande artikels der politieverordening. Deze verordening treedt in werking op 14 Febr. a.s. In de plaats van den heer C. Nauta werd BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, dat voor 1927 weder wordt over gegaan tot uitgifte van Zij, die weder als huurder in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich aan te melden ter Secretarie, le afdeeltng, en wel op werkdagen van 9 tot 12'/3 uur, uitgezonderd des Zaterdags. De huurprijs bedraagt voor alle perceelen 3 cent per M2 en moet onmiddellijk worden be taald. Na 6 Februari 1927 worden de door de tegenwoordige huurders niet weder ingehuurde perceeltjes aan de overige gegadigden toege wezen. SNEEK, 21 Januari 1927. ieder die een'vergunning heeft het venten 'benzine- en oliegassen de laadruimte ge- 1 1 1 _i -1z, .4 r. e rln mmfron (TPQtl ut 1^, nader onderzoek in. w VRIJD AGBAVCmD* Brandenburgh Co., 2000 bleekt. Vandaar dat hij de tegenwoordige krachtproef met een nieuw „persoonlijk régime” heeft kunnen nemen, op het oogen- blFk dat men hem beduid had, dat een regeering met links de rijksweerbaarheid in haar tegenwoordigen toestand, die het werk van generaal von Seeckt en Gessler is, zou „stuk slaan”. 430 JA^GARG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge- SNEEKER COURANT «n WTUBRITSERMDEEL Puaui m de sneeker courant zoo iso 75so is Moord te Winschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag wilden de schuitevaardersknechten B. Wil deman en Jacob Boelman, beiden wonende I te Winschoten, de danszaal bezoeken van 1.1 van Dam. Ze werden evenwel niet toege laten, omdat, zooals van Dam hun mede deelde, in de zaal een bal gegeven werd, I dat alleen toegankelijk was voor introdu- cées Hiermede namen de mannen geen ge- 1-Boelman trapte het onderste deel d^raëur van de danszaal in. Ze kwamen! echter niet in de zaal, want onmiddellijk kropen de bezoekers aan de danspartij U. Dekker en zijn neef, beiden uit Blijham, door de opening. Spoedig daarop was buiten een vechtpartij ontstaan. Het werd een gevecht van man tegen man, waarbij al heel gauw de messen werden gebruikt. Wildeman wil de een der messteken afweren, doch werd zelf aan een der polsen ernstig getroffen, terwijl Boelman een klap kreeg tegen de onderkaak, en even later een steekwonde van 7 d?M. lengte en 6 c.M. diepte in den nek. Hij zeeg onmiddellijk daarop ineen en was binnen enkele minuten een lijk. De dader U. Dekker is gearresteerd. Het verhoor werd nog des nachts begonnen. Het lijk van den verslagene werd naar de marechausseekazerne overgebracht, waar de I standen bestaan. sectie zal plaats hebben. C. eesler wegens ïalsch. „Friesland op de schaats I heid jn geschrifte een geldboete van f 3000, groote Amerikaansche Filmmaat- subs. 6 maanden gevangenisstraf, en tegen d^.i secretaris 1 de rolprent vastleggen. Aan een der voor- I schrifte en opzettelijke vernietiging mannen van de ijssport heeft zij het verzoek zjjn zorg t gericht aan haar filiaal te Parijs per draad I geldboete van Direct zal'dan een filmopera teur opnamen komen nemen. Gestikt. Vrijdagavond vertrok de bestelauto vanl den mineraalwaterfabrikant S. te Den Haag naar Zegwaard, om bij den carrosseriebou wer Lamboo eenige reparaties te onder gaan. Bij den bestuurder hadden drie per sonen plaats genomen, terwijl een 14-jarig broertje van den chauffeur zich in den ge sloten wagen bevond. I Bij aankomst bleek bij opening van de I •■auto, dat de jongen geen teekenen van leven, meer gaf. De ontboden geneesheeren I van Zoetermeer en van Zegwaard probeer- i den nog het leven op te wekken, doch he laas zonder succes. Het bleek, dat de bodem van de auto defect was en dat zoodoende I vuid hadden, waardoor de jongen gestikt is. De politie stelde een nader onderzoek in. Een ontslag-kwestie. Mr. P. J. Oud te ’s Gravenhage heeft na if mens den heer D. J. B. Simons, lid van de ^Koloniale Staten van Suriname, een klacht ingediend bij den officier van Justitie bij de trechtbank te ’s Gravenhage, tegen mr. A. 'A. J. A. baron van Heemstra, gouverneur van Suriname, wegens het misdrijf, bedoeld bij art. 266 van het Wetboek van Strat- trecht in Suriname. Deze klacht is, zoo wordt gemeld, een gevolg van de ontslag-resolutie, welke door dezen gouverneur werd genomen, buiten iden Kerkeraad om, met betrekking tot ds. iW. B. Onnekes, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Paramaribo, In deze resolutie, die in de Surinaamsche pers veel opschud ding heeft verwekt en die ook in de verga dering der Koloniale Staten is besproken, komen overwegingen voor, waardoor de heer Simons zijn eer en goeden naam m ernstige mate aangetast acht, weshalve nij de bovenvermelde klacht heeft doen indie nen. thans zijn eerste Veldloop uitgeschreven. Malversaties te St. Philipsland. Deze zal gehouden worüen op Zaterdag 12 Maandag hebben voor de rechtbank te Februari, ’s middags te 3'/2 uur te Huizum Breda opnieuw terecht gestaan de gemeen- bii Leeuwarden. Van de autoriteiten is de te-secretaris en ontvanger van St P'M'PSr noodige toestemming verkregen. De afstand land C. v. B., en de ex-Durgemegster L. N., is 4 K.M. De route is aldus: Start op den beiden beschuldigd van verschillende mal- hoek van de Huizumerlaan, Huizumerlaan, versatiën. achter langs de Hervormde Kerk, het Ker- t Ter terechtzitting van 6 dezer was te- kepad (dit loopt door weiland en heeft als r-I— ee- hindernissen 6 hekken van circa 1.25 M. noord, toen hoogte), Hempenserdijk, Verlengde Schrans, Huizumerlaan, finish bij café Tivoli. De deelname staat open voor leden van de K.N.A.U. en van de F.A.B. Waar deze veldloop niet aan het einde van het seizoen wordt gehouden en menig een dus waarschijnlijk niet meer in training is, wordt voor deelname van een medicus of leider der club een verklaring verlangd, dat door den aanvrager aan deze loop mag wor den deelgenomen. De aangifte sluit Vrijdag 4 Februari bij den heer J. D. de Jong Lzn., St. Jacobs- straat, Leeuwarden, Tel. no. 1229. De Staten-verkiezing. De a.-r. Staten-Centrale Schoterland heeft te Heerenveen vergaderd. De candida- tenlijst voor de Provinciale Staten werd, naar de Stand, meldt, als volgt vastgesteld, onder voorbehoud dat aan het zittend lid A. Meinesz te Leeuwarden, een kansbieden- de plaats zal worden verleend: 1. H. A. Leenstra te Heerenveen, 2. N. Hoeksma te Drachten, 3. W. W. van der Kam te Heeren veen, 4. J. de Boer te Haulerwijk, 5. J. H. 1 de Groot te Olterterp, 6. L. Knobbe te Ger- I sloot, 7. D. van der Meulen te Sneek, 8. B. de Jong te Heerenveen, 9. W. Nijenhuis te Katlijk, 10. R. Reijenga te Donkerbroek, 11. W. van Popta te Oranjewoud, 12. Kerkstra te Delfstrahuizen, 13. M. de Boer te Hau- lerwijk. =en den secretaris een aantal getuigen ge- i de rechtbank zich onbevoegd moest verklaren, omdat door een vergis sing de verdachten werden gedagvaard voor den politierechter. Gistermorgen werd ten gerieve van een der getuigen eerst be handeld de zaak tegen den ex-burgemees- ter. Deze, thans wonende te ’s-Gravenhage, was beschuldigd, dat hij den kademeester J. L. valschelijk heeft doen opmaken een register van ontvangen leg- en kadegel- den, door daarin bedragen van pl.m. f 200 en f400 niet op te nemen, met het oog merk, deze geschriften als echt te gebrui ken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ont staan. t Allereerst werd als getuige gehoord de wethouder van St. Philipsland A. v. N., die met den burgemeester eens een reisje naar Rotterdam, Overschie en Hardinxveld had gemaakt ter behartiging van allerlei ge meentelijke belangen. Het reisje ging eerste klas, de burgemeester betaalde en zou de. declaratie wel indienen. Op de gemeente- rekening bleek, dat deze declaratie zoo hoog was, dat men zelfs in St. Philipsland er geen genoegen mee kon nemen. Er was o. a. uitgegeven f 42 voor een eenvoudig middag- maal°voor twee personen, f 1.80 voor een kop koffie, en f 3.50 voor sigaren. in het begin van 1926 waren deze bedra gen eerst ter kennis gekomen van den wet houder, die verklaarde, nimmer zoo duur te I zijn uit geweest. Verschillende andere getui- I gen werden nog gehoord, waarna de secre- I taris-ontvanger terecht stond wegens het vervalschen van nota’s eener vergadering van B. en W., het vernietigen van bladzijden uit een register van kaai- en leggelden en het verbranden van enkele dezer registers over de jaren 19211923. Ook hier trad wethouder A. v. N. als eer ste getuige op, en vertelde hetzelfde wat hij ter terechtzitting van 6 dezer had gezegd. De verdediger stelde den getuige eenige vragen, waaruit o. a. bleek, dat de wethou der mede deze zaak aan het rollen had ge- i bracht. De fraude was gebleken, nadat de commissie tot nazien der rekeningen een be zoek had gebracht aan de griffie van de Provinciale Staten. De kademeester J. L., nu als getuige ge hoord, vertelde, dat hij de bedragen niet op de juiste manier had verantwoord, omdat I men hem gezegd had, dat dit voor de admi- I nistratie noodig was. Hij zelf had er geen enkel voordeel van gehad. Op een keer ver- I telden burgemeester en secretaris hem, dat I alle gegevens verbrand waren, en als nu de oud-kademeester maar spoedig dood ging, dan zou er geen haan naar kraaien. Ook I uit de verklaringen der andere getuigen, die vrijwel overeenkwamen, met hetgeen zij ter zitting van 6 dezer verteld hadden bleek, I dat er te St. Philipsland eigenaardige toe- 1 De "officier van justitie eischte ten slotte I tegen den ex-burgemeester wegens valsch- I heid in geschrifte een geldboete van f 3000, Een groote Amerikaansche rnmmaai- subs. 6 maanden gevangenisstraf, en tegen schappij wil „Friesland op de schaats” op den secretaris wegens valschheid in ge- Aan een der voor- I schrifte en opzettelijke vernietiging van aan de ijssport heeft zij het verzoek zj;n zorg toevertrouwde geschriften een J -1 f 500 subs. 2 maanden. te melden, zoodra de ijssport in Friesland is aangevangen. E- SS n 3IBUWE sram CODRAUT ■ini—j 1.1 iwu.i. fM uiiii wil i ir iiititi inn.nnrrir—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1