H Roomsch en Rood. 2C00 1'". - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL NIEUWSTIJDIN8EN. I. Mul Orgui hr liniM huk. Eerste Blad WOEBBDAG 9 FEBRUARI 1997 48eJAARGARG e I •V-'- I I 3 9 5 D 2 J 5 9 l - Brandbnburgh Co.r a als eer- het geestelijkheid heeft die II 10 I gld. bij verlies van een wi, svirger S M HEW SNEEZER COURANT Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandache Algemeana Versa- heringa-Bank te Schiedam sijn onxe abotné'a verzekerd tegen ongelukken voor Vansehfet OnriDAGSea VRUDA68A TG MD® U^Sjrvvers Cvaaw Teietea* ÜU 150, Ter beoordeeling nu van de staatsleer van het R.-Katholicisme wil spr. stilstaan bij een der beroemdste, maaar ook meest beruchte encyclieken op dit gebied, dus een rondschrijven van den Paus, een open brief, waarin hij zich over bepaalde geloofsvragen uitlaat, in verband met vraagstukken welke de tijd opwerpt, en welke dus, als zijnde ex cathedra uitgevaardigd, als een onfeilbaar getuigenis moeten worden opgevat. Spr. heeft het oog op de encycliek Quanta Cura (Met hoe groote zorgdoor Pius IX in 1864 uitgegeven. Deze encycliek behandelt de verhouding tusschen Kerk en Staat en werpt de handschoen toe aan heel de moderne wereld. Wat wij als eerstgeboorte recht van onze zelfstandige geestelijke men- schennatuur beschouwen, het vrije denken, wordt er in aangevallen. Hier voelen wij dus onze menschelijke waardigheid aangetast. Het vrije zelfstandige waarheidzoeken is voor ons een vanzelfsprekende eisch, evenals het vrije geloof; een geloof in vrijheid gevormd, is voor ons eerst een geloof; handhaven willen wij ook de vrijheid van het geweten, in eigen innerlijk willen wij tenslotte de door ons te volgen weg bepalen. Uitvloeisels van deze vrijheid zijn dan weer de vrijheid van pers en vergadering, welke wij als geestelijke rechten beschouwen. Al wat de hierbovengenoemde vrijheid omvat heeft in de 16e en 17e eeuw een voorgeslacht met bloed veroverd, en als het goede in de- liberale staatkunde van een vorige eeuw erken nen wij dat deze iets van deze vrijheid van geloof en geweten in de Staatswetten heeft vastgelegd, wij eeren dat in een Thorbecke bijv. Ook voor ons is deze vrijheid gebonden welks afgevaardigden op de kerkvergaderingen de toon aangaven, welks oordeel over geloofs kwesties e. d. overgenomen werd, gaandeweg wordt Rome het centrum, en de leider daar de •Paus van de gecentraliseerde Christelijke ge meenten, wiens gezag allerwege gold, een ten- denz, welke ten slotte zich toespitste in de onfeilbaarheidsverklaring van den Paus in 1870, een tendenz ook welke moest leiden tot de vol strekte scheiding tusschen priesters en leeken- dom in de R.-K. kerk en daarmede tot de vernie tiging der democratie. De Paus, opvolger van Petrus, wien volgens Matth. 16 de sleutelmacht zou zijn gegeven door Jezus zelf, dus de plaats bekleder Gods op aarde, hoeder met zijn ondergeschikten: kardinalen, aartsbisschoppen, bisschoppen, dekens en pastoors der boven natuurlijke Waarheid dus, waarover slechts de Kerk beschikt en welke de leek slechts door haar kan ontvangen. Men ziet hier de democratie der oude Chr. ge meenten vervangen door de priester-hiërarchie, een gezagspyramide, waaraan de leeken slechts hun heil kunnen ontleenen. Ongetwijfeld zijn gemakkelijk bedenkingen tegen dit stelsel aan te voeren, al ware het maar dat de waarheid, die dan van Paus op Paus zou zijn overgegaan, zich niet als een zak rijst laat overgeven, terwijl Petrus ons in den bijbel geenszins als een onfeilbare wordt geteekend, integendeel zeer zeker als een feilbaar mensch, zoodat de bijbel eer een bewijs is voor de feilbaarheid van Petrus en z’n opvolgers dan het tegendeel. En wat is nu de leer van het R.-Katholicisme: een uit bouw en vergroving van de oude apostolische leer en stellig een verbastering van die van den I Vreemdelingen Verkeer. Op de bovenzaal van café „Onder de Linden” hield Vrijdagavond V. V. haar jaarvergadering. Er was van de zijde van de leden flinke belangstelling, zeker een waardeering van de groote actie van V. V. in ’t afgeloopen jaar. Nadat de Voorz., de heer E. Priester, met ’n kort woord had geopend en de notulen der vorige verg, waren gelezen bracht de kascommissie bij monde van den heer D. Züiderbaan rapport uit over de rekening 1926. Deze bedroeg in ontvang f 1786.42, in uitgaaf f 1629.12^, met ’n saldo van f 157.29'/2. Waar aan ’t Paviljoenfonds ech ter uit de gewone middelen f 500 geleend is, is ’t saldo in werkelijkheid f 657.29^. De stichtingskosten van ’t Paviljoen hebben bedragen f 5300, de exploitatie-rekening daarvan bedraagt f505.05. ’t Beheer van beide rekeningen getuigde van groote accu ratesse en zuinigheid, zoodat beide onder dank konden worden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris noemde 1926 van de 25 jaren waarin V. V. heeft gewerkt wel het meest verheugende jaar. Immers in 1926 werd verwezenlijkt het plan, het stichten van een Paviljoen aan ’t Sneeker Meer. Nadat al jaren terug de toenmalige voorzitter, de heer M. J. Hou- wink ’t plan tot stichting van een water- sporthotel bij; Top te berde had gebracht, welk plan om allerlei redenen onuitvoerbaar bleek, kwam in 1924 de volgende voorzitter, wijlen dr. Van Rooijen, met nieuwe plannen. De in 1925 gesubsidieerde, zeer primitieve bootdienst toonde de noodzakelijkheid van een: dergelijk Paviljoen aan en zoo mocht het den tegenwoordigen voorzitter, den hr. Priester, in 1926 gelukken wegen te vinden om dit doel te bereiken. Dit Paviljoen heeft de afgeloopen zomer bewezen een uit komst te zijn voor duizenden en V. V. mag dan ook met groote voldoening op dit werk terugzien. Voor ’t Carillonfonds werd ijverig, maar in stilte gewerkt en de resultaten bleven niet uit. Als derde punt mag genoemd worden het Sportpark. Niettegenstaande de ondervon den tegenwerking heeft men doorgewerkt en thans zijn de moeilijkheden overwonnen. Een groot deel van dit succes komt aan V. V. toe. ’t Vierde winstpunt is, dat het Bestuur heeft weten te bereiken, dat de Roekoepolle, dat traditioneele eilandje in de Sneeker- meer voor verdere afslag zal worden be veiligd. De weekend-uitstapjes naar Friesland werden weer georganiseerd en daarnaast mid-week-trips. Tenslotte werd ’n gevelversieringswed- strijd georganiseerd. ’t Eenigste punt waaromtrent het verslag niet optimistisch kon zijn: is ’t ledental, dat 257 bedraagt met 11 donateurs. Een zeker veel te laag getal, gezien het vele dat V. V. presteert, en. ’n groote stijging moet dan ook gewenscht genoemd worden. Onder applaus werd ’t jaarverslag goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature W. Hesselink, die zich niet meer beschikbaar stelde, na herstemming met den heer J. Fortuin, gekozen de heer J. N. D. Hoogslag. De voorzitter bracht een woord van warmen dank aan den heer Hesselink, die zooveel jaren getoond had de rechte man op de goede plaats te zijn. De heer J. B. Feenstra werd als bestuurs lid herkozen, terwijl in de kascommissie 1927 werden: aangewezen de h.h. E. W. Schaap en J. Fortuin, met P. Olij en F. v. d. Meer als plaatsvervangers. Bij de bestuursmededeelingen bracht de Voorz. in de eerste plaats hulde aan ’t be stuur der S. Z. C., dat door zijn medewer king het bestuur in staat gesteld had ’t Pa viljoen aantrekkelijker te maken. Ook voor H. de Boer, J. O. Jansonius, Mej. G. van Dijk, H. Hoeneveld, J. de Boer, J. Ytsma, O. F. de Vries, H. v. d. Harst, L. Dijkstra, M. Molenaar. De Federatie Het Noorden van de Com munistische Partij Holland zal voor de Statenverkiezingen in Friesland in alle kies kringen de volgende lijst indienen: 1. G. Roorda, Tijnje; 2. J. de Rook, Lemmer; 3. J. Zijlstra, Leeuwarden; Mej. B. Oosterling, Hardegarijp; 5. De Vries, Oosterzee. Brutale inbrekers. Te Venlo zijn aangehouden de zwerver de H. en de smid W. R. uit Duisburg, verdacht van inbraak met diefstal in de leegstaande villa van mevr. R. in het villa park. Het bleek dat de heeren eenigen tijd in de villa verblijf hadden gehouden en er zich aan champagne en wijn te goed had den gedaan. Eenige bedden waren beslapen alle kasten waren uitgehaaldde wijnkelder was geforceerd en tal van flesschen waren daaruit gehaald. De ingemelselde brandkast heeft men niet open kunnen krijgen; er zijn wel pogingen daartoe aangewend. Voorwerpen van waarde, waaronder vele zilveren, worden vermist. Men denkt dat reeds een groot gedeelte van het gestolene naar Duisburg is overgebracht. De politie zet het onderzoek voort. Kolendampvergiftiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 60 jarige nachtwaker, in dienst van de gemeente Amsterdam door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. De man had de wacht in een tentje, dat in de Paleisstraat naast het koninklijk paleis was opgeslagen, in verband met de werken, die daar door den telefoondienst bij het leggen van kabels worden uitgevoerd. Hij is ver moedelijk door den uit een vuuremmer opstijgenden kolendamp versuft geraakt. Een bloemversieringen, J.k» zijn medewerking toegezegd, door derdaad een aardig cachet geeft. Door een ander lid werd ’n krachtige op wekking tot de burgerij gericht tot aanslui ting bij de Ver. Als meerdere ingezetenen: lid werden kon V. V. nog veel meer doen, ’t Bestuur zal overwegen of het de leden niet op de een of andere wijze iets kan aan bieden, wat aan ’t lidmaatschap nog een attractie verbindt. Aan het slot der vergadering werd door den heer S. de Wolf aan ’t bestuur hulde gebracht voor de wijze waarop het de be langen: van Sneek behartigt, welke hulde zeker voor ’n even groot deel den Voorz. toekomt. Spr. hoopt, dat men in 1927 met de zelfde ijver en ’t zelfde succes mag blij ven werken. Het straatwerk. Het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Straatmakersbond en aanver wante vakken heeft onderstaand adres tot het bestuur der gemeente Sneek gericht: dat het straatmakersbedrijf bijzonder zwaar en ongezond is en een bijzondere mate van vakbekwaamheid en routine ver- eischt; dat in de meeste gemeenten de straat- makers in een bijzondere loonklasse zijn geplaatst, of op andere wijze boven de gewone vakgroepen beloond worden, ten einde de beste krachten voor het bedrijf te bekomen en te behouden; dat in den regel het straatwerk in eigen beheer wordt verricht, om een goede uit voering te verzekeren en concurrentie tegen de duurdere en gevaarlijke asphalt- en kunstbestrating mogelijk te maken; dat bij uitbesteding van dit werk, als regel in; de bestekken bepalingen worden opgenomen, welke een behoorlijke uitvoe ring waarborgen; redenen, waarom adressanten verzoeken, te willen bevorderen: 1. dat het straatwerk in Sneek im eigen beheer wordt uitgevoerd; 2. zoo hieraan niet kan worden voldaan, in de bestekken de bepalingen omtrent arbeidsvoorwaarden op te nemen, zooals omschreven in; het collectief contract voor de Bouwbedrijven in Nederland, met dien verstande, dat het loon 20 pet. hooger wordt gesteld, zooals dit in verschillende plaatsen van Nederland en in Duitschland algemeen is doorgevoerd; 3. dat het gemeentesfraatwerk uitslui tend door inwonende en bij voorkeur door tegen werkloosheid verzekerde arbeiders wordt verricht en deze arbeiders door be middeling van de Arbeidsbeurs te werk te stellen. Ter nadere toelichting berichten adres santen nog, dat met alle geoorloofde mid delen getracht zal worden, zoowel in het belang van de gemeente als van het bedrijf, boven omschreven regelingen doorgevoerd te krijgen. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11'/2 en 12'/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 7 Februari 1927: Kinderwantje (wit). Aanwezig en te bevragen bij; de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen als gevonden aangegeven op 7 Febr.: Gymnastiekschoen, J. Postma, Leeuwar- derdw.str.; vulpen, D. Bos, Verl. Westersinu gel 5; boodschaptasch, D. Wind, Scharne- steegl9; jongensjas, Bioscoop bij de Waag. JORWERD, 7 Febr. De V. C. J. B., afdee- ling Jorwerd en omstreken, hield gister avond alhier een openbare vergadering waarin zou worden opgevoerd „Jins Namme wirde hillige”, tafrielstik yn trije ütkomsten fen R. Oostra Jsz. R. Oostra, de voorzitter der afdeeling was de schrijver van het stuk en ’t was de première, die zou worden gegeven; geen IE gld. bij vetliea Xv van een vinger Spr. wil nu de vraag stellen of misschien het roode meisje niet wel eens wat heel gretig de handen uitstrekt naar deze samenwerking of al zal spr. deze samenwerking binnen zekere grenzen straks verdedigen dus ook van soc.- dem. zijde niet zeer ernstige bezwaren dienen te worden overwonnen. Inderdaad liggen er de zulken in de Roomsche staats- en maatschappij leer, groote zelfs, welke ons toch wel ’n oogen- blik doen huiveren voor deze samenwerking. Aan de hand van de encyclieken Quanta Cura en Rerum Novarum zal spr. daarop straks in gaan, doch eerst dient dan het ontstaan van het huidig Roomsch Katholiek staats- en maatschap pelijk ideaal geschetst. De geschiedenis toont ons negentien eeuwen geleden de groote profetengestalte van Jezus van Nazareth, die de wereld het komend Gods rijk aankondigt, waarvoor hij leeft en sterft. Op hem volgen de apostelen, onder hen de wereld- apostel Paulus, die het geloof van Jezus ver- - - kondigt naar zijne opvatting, niet als bij Jezus en heilige zede zou ontkennen. Het socia- stond ’t Godsrijk op den voorgrond maar Jezus zou mets anders zijn dan materialisme gekruist, ten grave gedaald, opgestaan en ten hemel gevaren om eenmaal terug te keeren om de wereld te oordeelen. Rond de Middellandsche Zee worden de eerste Christengemeenten ge sticht, waaronder enkele met meer invloed dan andeie, met name ook Rome, centrum van een groot wereldrijk, waar ook, naar gezegd wordt, Petrus en Paulus zouden werken en sterven. Democratisch was de inrichting dezer gemeen ten, met hun bestuur der oudsten, en waarin men als vrije broeders leefde. Maar grooter wordt de invloed van het belangrijke Rome, passagiers vervoerd, per fiets kwamen een 1800 bezoekers, en daarnevens honderden te voet. De stichtingskosten hebben f5300 bedragen, waarvoor ’t O. B. W. f 2500 sub sidie gaf, de firma Koppe f600 en V. V. f 200. Voor de rest werd ’n leening gesloten, n.l. f500 bij de kas van V. V., terwijl een lid op de meest royale wijze f 1500 leende. Voor de reeds noodzakelijk gebleken uit breiding ir. 1927 is door ’t O. B. W. f2000 toegezegd, terwijl de fa. Koppe ’t onder houd van de aanlegsteiger op zich nam. Bovendien stelde de Ned. Tramweg Mij. 125 biels beschikbaar voor uitbreiding der wal- beschoeiïng. ’t Buffet is voor 3 jaar verpacht aan den heer S. de Vries, die van plan is dit uit te breiden, zoodat er voortaan ook warme schotels verkrijgbaar zullen zijn, terwijl ’t buffet ’s morgens vroeg reeds ge opend zal zijn. Voor den pachter wordt n.l. een slaap gelegenheid bijgebouwd en ’n groote berg plaats. De veranda’s zullen beglaasd wor den, zoodat men windvrij zit. ’t Terras wordt verbeterd, evenals de badhokjes. Tenslotte mag als een belangrijke aan winst worden vermeld, dat de oud-voorz. de heer M. J. Houwink aan de Ver. een uit zichttoren ten geschenke heeft aangeboden, waarop een oriënteertafel. Een zeker even royaal, als sympathiek blijk van meeleven met Sneek. Teneinde vrij te zijn in ’t gebruik stelde 't bestuur voor de grond rond ’t paviljoen alsmede een strook langs de meeroever totaal 2 pd.m. aan te koopen voor f 2000. waarvoor ’t bedrag aan leening reeds was toegezegd. Onder applaus werd hiertoe be sloten. Voorts memoreerde de Voorz. de bemoei ingen der Ver. inzake ’t Sportpark, ’t caril lonfonds en de Roekoepolle. Daarnaast heeft V. V. haar aandacht ge schonken aan; enkele minder gewenschte toestanden in Sneek, hoewel zulks niet direct op den weg van V. V. ligt. Zoo is aan ’t Gemeentebestuur verzocht de politiever ordening zoo te wijzigen, dat de mestpra- men, die nu menigmaal onze grachten „ver sieren” voortaan overdekt moeten zijn, ter wijl ook gewezen werd op de ongewenschte verkeerstoestand aan de Geeuw en de on hygiënische toestand bij de slooten rond de Emmastraat. Het bestuur weet, dat ’t Ge meentebestuur in dezen gaarne wil verbe teren, doch dat tot nu toe alles afstuit op den onwil van enkele eigenaren, ’t Bestuur hoopt, dat deze ingezetenen ’n groot stand punt zullen gaan; innemen in ’t algemeene belang onzer stad. Een voorstel van ’t bestuur om stappen te doen de vaarwaters in onze provincie van wegwijzers te voorzien werd door de ver gadering afgewezen;. Meer werd er gevoeld voor ’n verlichting ergens aan deze zijde van de Sneekermeer (b.v. op de nieuwe uit zichttoren), opdat men zich bij nacht op de Meer kan orienteeren;. In verband met de uitbreiding van Sneek werd de uitgave van een plattegrond wen- schelijk geacht. Bij de rondvraag werden nog vele opmer kingen gemaakt in het belang der Ver. Zoo werd door een der aanwezigen gepleit voor ’t maken van ’n strandje bij ’t paviljoen, waar kinders kunnen pootjebaden, ’t Be stuur deelde mee, dat hiertoe reeds was be sloten. Besloten werd weder ’n opwekking tot de den grond liggen met het voorhoofd op de steenen. De onttrekking van water aan de Veluwe. In de Donderdag te houden vergadering van den raad der gemeente Voorst komt o.m. aan de orde een concept-raadsbesluit, Ged. Staten van Gelderland uit te noodigen te voorkomen, dat Amsterdam haar plannen inzake wateronltrekking aan de Veluwe ten uitvoer brengt. Ongelukken. Gistermorgen reed de voddenkoopman W. tusschen Steensel en Eersel in de rich ting Steensel met een kar, bespannen met een paard. In de nabijheid van Eersel moest hij de stoomtram passeeren. Het paard werd schichtig voor den tram, waar op den voerman het beest trachtte te be dwingen. Hij werd echter opzij geslingerd en kwam onder de locomotief van den tram terecht. Hij werd onmiddellijk gedood. Vrijdagmiddag geraakte de 1-jarige J. H. de K. aan de ouderlijke woning Seringen straat te Rotterdam in een waschtobbe met water. Toen de moeder terugkeerde, vond zij het kind verdronken. Omstreeks kwart voor 12 Donderdag avond werd de concierge van het gemeente lijk lyceum te Haarlem, die vlak bij de school woont, opgeschrikt door een hevigen slag. Er bleek een ontploffing plaats gehad te hebben in een verwarmingsketel in het lyceum. Het bleek, dat de deur, die toegang tot de stookruimte geeft, uit het slot was geslagen en dat de buitendeur een 20-tal meters van de plaats van explosie ook was weggeslagen. De vermoedelijke oorzaak is het slecht functioneeren van het waterslot op den verwarmingsketel. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling sprak ds. Horreus de Haas van Zwolle gister avond in de Harmonie over bovengenoemd on derwerp. De verhouding tusschen Roomsch en Rood is een vraag niet alleen van theoretisch maar tegenwoordig ook van uitnemend practisch be lang, die door de politieke constellatie hier in Nederland thans voortdurend aan de orde •s. De mogelijkheid van samenwerking tusschen de sociaal-democraten en de Roomsch- Katholieken of een groep daaruit, wordt voort durend geopperd, en het is dus geoorloofd die mogelijkheid te toetsen aan het levensbeginsel dezer beide partijen. De katholieke pers en geestelijkheid heeft die mogelijkheid reeds afgewezen juist op grond van het levensbeginsel van de Katholieke partij, welker geloof en welker opvatting van de goede zede een volstrekte tegenstelling zou vormen met wat aan socialistische zijde leeft, waar men geloof - i lisme I en egoisme, waarom het dan ook de R.-Katho- hek verboden is, op straffe van onthouding der I sacramenten, ook maar eenigerlei gemeenschap met het socialisme te hebben. Dat de verhou dingen echter niet overal gelijk zijn blijkt uit e samenwerking tusschen Roomsch en Rood in e|g'ë, het feit dat tal van katholieken lid zijn der Engelsche Labourpartij enz. Maar hier, zoo oordeelt de Katholieke leiding, kan ook van een samenwerking op eenige politieke programpun ten slechts in de uiterste noodzaak iets komen. Evangelischen Jezus. Het is de leer der zgn. 4 uitersten: de dood; het bijzondere oordeel, dat elke ziel bij den dood ondergaat; het resultaat van dat oordeel: de zielen, vrij van doodzonde en dagelijksche zonden, gaan direct naar den hemel; die vrij van doodzonde naar het vagevuur om na een louteringstijd, I welke door gebeden enz. der betrekkingen kan I verkort, naar den hemel te gaan, en zij die I doodszonde hebben begaan en geen absolutie hebben verkregen, gaan naar de hel. De vraag hemel of hel is in dit geloof het allesbeheerschende. Neemt de leek alles aan wat de priester leert en neemt hij trouw deel aan de zeven sacramenten, dan mag hij met goed vertrouwen de eeuwige zaligheid verwachten, anders echter wacht hem de kans op eeuwige verdoemenis. Spr. wil geenszins ontkennen dat ook in het Roomsch-Katholicisme iets van het Evangelisch licht voortleeft, en dat ook dit Roomsch-Katholi cisme in levensverinnerlijking en in haar kunst (kerkenbouw) schoone vruchten heeft voortge bracht. Maar ook zijn er donkere dingen, we denken slechts aan de ketterjacht die de wereld beroofde van een aantal harer edelste denkers. Doch hoe dan ook, het R.-Katholicisme is een macht geworden in de wereld, ook hier in Ne derland met zijn 35 der bevolking. Hoewel dit percentage in 1830 38 was en het aantal dus verhoudingsgewijs is achteruitgegaan, heeft het R.-K. in doelbewustheid, in hartstochtelijke propaganda, en in haar streven door te dringen in het geestesleven van Nederland in het alge meen, sterk gewonnen. wonder, dat de verwachting hoog gespan nen was. En voor auteur en spelers is ’t een succes geworden. Wat het stuk behandelt? Lukas XV, de schoone gelijkenis van den Verloren Zoon. Onder ademlooze stilte werd geluisterd naar de vertolking, die niet naliet een diepen indruk achter te laten. De pauzen werden gevuld met toepasselijke muziek. Of er geen vlekjes waren te bespeu ren. Zeker. Zoo zullen de pauzes verkort dienen te worden, de piano zal haar plaats moeten ruimen voor een orgel en wellicht de schrille tegenstelling tusschen het eerste bedrijf en het begin van het tweede moeten worden weggewerkt, de tegenstelling is o. i. te groot; doch dit alles neemt niet weg dat het een mooie avond was. De Elfstedentocht van 7 Febr. 1912. Een herinnering. Het Leeuwarder Nieuwsblad schrijft Maandag voor vijftien jaar was ’t beeld dat onze provincie te zien gaf een heel ander dan dat van heden. Toen, op 7 Februari 1912 hield de Friesche Elfsteden- vereeniging haar eerste tocht. Eenige jaren, tevoren, in 1909, had de Friesche Ijsbond de oude traditioneele elfstedentocht uit de vergetelheid opgehaald en nieuwe gestalte gegeven, door het uit schrijven van een wedstrijd in het bezoeken van de Friesche Elfsteden op één dag per schaats. Dat viel er in bij de sport- en schaatsminnende Friezen, en met veel enthousiasme werd kort daarna opgericht de Friesche Elfstedenvereeniging, met het speciale doel om „ijs en weder dienende”, een tocht uit te schrijven op één dag langs de elf Friesche steden, met Leeuwarden als uitgang- en als eindpunt. Op den 7 Februari 1912 werd de ste tocht gehouden, ’t Weer werkte niet mee, want het dooide en er stond heel wat water op ’t ijs. Maar ’t ijs was ver- controleur vond hem Zondagmorgen op trouwd, en 60 deelnemers aan tocht en wedstrijd reden in dien vroegen morgen van den 7 Febr. 1912 van’t hotel Weidum te Leeuwarden af, om den langen weg van Noord naar Zuid door Friesland te rijden. C. de Koning van Arnhem, was de eerst aankomende, en sergeant Ferwerda, onze stadgenoot, was no. twee. Ondanks de min-gunstige omstandigheden is de tocht een succes geworden, daar zeer veel medereizigers de reis volbrachten. De Koning maakte een recordtijd. Op den 27 Jan. 1917 werd de tocht herhaald. Het was toen wederom heel weinig wintersch, maar ’t weer was overigens best en het ijs, hoewel niet ideaal, voldoende. De Koning vond gelegenheid om zijn re cord te verbeteren, hij deed ditmaal den tocht in 9 uur en 56 minutenSj. Swier- stra, van Offingawier, deed er een half uur langer over. Sinds 1917 is er geen gelegenheid meer geweest om den tocht uit te schrijven. En dit jaar laat de winter ons wel heelemaal in den steek. Wel is er bij 't secretariaat van de vereeniging een inschrijving inge komen van een enthousiaste schaatsenrijder uit Den Bosch, die alvast maar ’t inschrij vingsgeld zond, maar er is niet veel uit zicht op, dat Friesland dit seizoen nog op schaatsen komt. De ijssportvereenigingen waaronder de Elfsteden-vereeniging een bijzondere plaats inneemt zullen hun activiteit wel moeten opschorten tor een volgend jaar. Aldus het L.N. Intusschen de barometer De Statenverkiezingen. De Soc.-dem. candidatenlijst voor de a.s. Statenverkiezingen in het district Leeuwar den, is als volgt: Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentieën 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT ISA gld. bij verlies van gld. bij verlies CA Jvv eénbsxd,voetoioog iv van een duim, vv de openingsdag op 26 Mei a.s. (Hemel-burgerij te richten voor ’t aanbrengen van vaartsdag) heeft het bestuur van de S. Z. C. I bloemversieringen, omdat zulks de stad in weer 7"“ - Z'. J dien dag de eerste clubwedstrijd te organi- seeren voor het Paviljoen. De voorz. sprak den wensch uit, dat ook het bestuur der K. Z. V. S. van zijn mede leven blijk zou willen geven door bij de groote wedstrijden ook een paar routes langs ’t Paviljoen te leggen. V. V. is gaarne tot samenwerking bereid en zou b.v. gaarne eenige medailles beschikbaar stellen. Het paviljoen is 3 Juli 1926 geopend en 19 Sept, gesloten. Alleen per boot zijn 18000 gld. bij levens- TA A gld. irgeval va» over lings invaliditeit Xvv lijden binnen 80 d.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1