II Uit onze Raadzaal. 2000 1 I ffiiinl Orgiu hr Iniiiti link. Teraehgat I I X ZATERDAG 19 MAART 1997 49 4S« JAARGANG 7C eld bij verlies CA iv van een daim, vv I R f 64.000.— Aan den Gemeenteraad. n 0 4 sing bedraagt tenminste: No. 208. SNEEK, 8 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 1 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. B. en W. hebben den raad een aantal voorstellen aan geboden, o. a. de volgende: gld. bij verlies van een wtsvinger* - 20.750.— - 2.750.— SNEEK, 3 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. Go. DUT1DAGIVRUDAG8A MDS UitferaHt Brandenburgh Co., ■nu Talefeen Ka» 150. Abonnement; per Jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT t n - 4.500.— - 59.500.— - 11.750.— - 84.750.— f 11.000.— - 10.000.— - 9.000.— - 5.000.— F Bestuur onzer gemeente, een aantal raads- No. 208. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overplaatsing van mejuffrouw A. Dijk stra, onderwijzeres in de nuttige handwer ken, van school 1 naar school 2. SNEEK, 1 Maart 1927. gld. bij levens lange invaliditeit Bij de overbrenging van het 7e leerjaar van school 1 naar school 2 ingevolge raadsbesluit van 9 Augustus 1926, No. 7, is geen aandacht geschonken aan het feit, dat mejuffrouw A. Dijkstra, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school 1, alleen les gaf aan het 7e leer jaar dier school en in verband daarmede op 1 September 1926 had behooren te worden overgeplaatst naar school 2. Dit verzuim dient thans zoo spoedig mogelijk te worden hersteld. Wij stellen U, na ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 met den Inspecteur gepleegd overleg, derhalve voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 1 Maart 1927, No. 208; BESLUIT: it I te rekenen met ingang van 1 September 1926 over te plaatsen van de openbare lagere school No. 1 naar de openbare lagere school No. 2 de onderwijzeres in de nut tige handwerken, mejuffrouw A. Dijkstra. No. 1.714.521-4(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van 4 leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting. No. X 07.352.71(15). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening van f 248.000.tot dekking van de kosten van woningbouw, uitbreiding gasfabriek en waterleiding en andere buitengewone wer ken. i& goede wandelwegen hier ter stede, door z’n I bezielend dju-ïj De Commissie voor rekeningen en begrootingen ont ving om advies een gewijzigde begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur. Alhoewel de kosten van het Armhuis circa f300.beneden de raming bleven, zijn die van den algemeenen dienst aanzienlijk hooger dan oorspronkelijk werd geschat. Deze overschrijding vindt in hoofdzaak haar grond in de hooge uitgaven voor genees- en versterkende middelen, kosten voor ziekenhuis- en subsidie voor wijkverpleging; uitgaven die uit den aard der zaak van te voren moeilijk kunnen worden geraamd. De overschrijding der begroo ting bedroeg ten aanzien van dezen post f6366.76 f 3750.f 2616.76. Ook de uitgaafposten voor woning- huur en weekgelden moesten aanzienlijk worden verhoogd. Een en ander noopt het Burgerlijk Armbestuur de post subsidie uit de Gemeentekas, welke aanvankelijk f41.752 bedroeg, nader vast te stellen op f45.834.70 en aldus te verhoogen met f4082.70. Niettegenstaande de sterke stij ging meent de commissie U tot goedkeuring dezer ge wijzigde begrooting te mogen adviseeren. Namens de Commissie, P. TH. POTMA, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van een vergoeding aan Mejuffrouw G. Bakker voor het waarnemen der functie van hoofd der school voor voorbereidend onderwijs. BESLUIT: aan Mejuffrouw G. Bakker, 1ste helpster aan de school voor voorbereidend onderwijs, een vergoeding, berekend naar f200.per jaar toe te kennen, wegens waarneming der functie van hoofd dier school over het tijdvak, loopen- de van 1 Maart 1926 totdat over de vervulling der vaca ture zal zijn beslist. Mejuffrouw A. A. M. Duijser, in leven hoofd der school voor voorbereidend onderwijs, kon wegens ziekte een geruimen tijd (sedert 9 Februari 1926) haar werkzaam heden als zoodanig niet verrichten. In verband met de ongesteldheid van Mejuffrouw Duijser hebben wij Mejuffrouw G.Bakker, 1ste helpster aan die school, bij besluit van 9 Maart 1926, No'. 34, ingevolge het bepaalde in artikel 18 van het „Reglement voor de school voor voorbereidend onderwijs” aangewe zen, het hoofd der school bij afwezigheid of ontstentenis te vervangen. Het is U bekend, dat Mejuffrouw Duijser van het aan haar verleende ziekteverlof ijiet is teruggekeerd en dat zij op 25 September 1926 is overleden. Aangezien Mejuffrouw Bakker tot dit oogenblik toe onafgebroken met de waarneming van het hoofdschap is belast geweest, achten wij het billijk, dat aan haar des wege een vergoeding wordt uitgekeerd. Waar het verschil in salariëering tusschen de betrekking van hoofd en 1ste helpster aan de meergenoemde school f 300.bedraagt, meenen wij, dat een vergoeding ten bedrage van f200.per jaar, loopende van 1 Maart 1926 totdat een definitief besluit over de vervulling der vacature zal zijn genomen, billijk moet worden geacht. Wij hopen spoedig in staat te zijn U een nader voorstel met betrekking tot de regeling van het bewaarschool- onderwijs in deze gemeente te doen. Thans stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 8 Maart 1927, No. 208; Artikel 7. 1. De uitloting heeft jaarlijks in de maand Januari in het openbaar plaats in een vergadering van Burgemeester en Wethouders. 2. De uitslag der loting wordt éénmaal in de Sneeker- en in de Leeuwarder Courant aangekondigd. Na den dag, voor de aflossing bepaald, wordt geen rente meer be taald ter zake van de aflosbaar gestelde obligatiën. 3. Deze zijn, voorzien van de niet verschenen coupons, betaalbaar op 1 M<ei, voor het eerst in 1928 ten kantore van den Gemeenteontvanger van Sneek. Artikel 8. Ter verzekering van de geregelde betaling der ver schenen rente en aflossing van de obligatiën worden de daartoe vereischte sommen op den gewonen dienst van de begrooting der gemeente gebracht; alle middelen der gemeente zijn daarvoor verbonden. Artikel 9. 1. De leening wordt a pari aangegaan. 2. De deelneming in deze leening vindt plaats bij open bare inschrijving. 3. Wanneer de inschrijvingen het uit te geven bedrag overtreffen, geschiedt de toewijzing der obligaties ponds pondsgewijze qf bij loting. 4. De inschrijvingen moeten <op door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijd worden ingezonden. 5. De opening der biljetten geschiedt in het openbaar op tijd en plaats, door Burgemeester en Wethouders te bepalen. 6. De beslissing omtrent de al- <of niet toewijzing ge schiedt binnen 2 X 24 uren na de opening. 7. Binnen 5 dagen daarna wordt aan de belanghebben den, wier inschrijvingen geheel of gedeeltelijk zijn aan genomen, daarvan kennis gegeven. Artikel 10. 1. Aan bankiers, bankinstellingen, makelaars en ande ren, die den commissiehandel in effecten uitoefenen, wordt na storting een provisie van toegekend over het nominaal der schuldbekentenissen, welke door hun tus- schenkomst zijn uitgegeven. 2. De uitkeering van de in het eerste lid bedoelde pro visie vindt alleen plaats aan leden der volgende vereeni- gingen: „Vereenigitig voor den Effectenhandel te Amster dam Vereeniging; van Effectenhandelaren te Rotter- Tff gld. bij verlies *v van een vinger De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 8 Maart 1927, No. X 07.352.71(15); BESLUIT: I. aan te gaan een geldleening, groot f 248.000.tegen een rente van 4% ’s jaars en daarvoor vast te stellen het volgende plan van leening: Artikel 1. Door de gemeente Sneek wordt een geldleening aange gaan tot een bedrag van f248.000.teneinde daarmede te bestrijden de navolgende uitgaven: a. kosten straat-, riool- en plantsoenaanleg met aanverwante werken voor stadsuitbrei ding achter het Kloosterhof b. doortrekking Willem de Zwijgerstraat en rioleering, bestrating etc. gedeelte Oppenhui- zerweg c. aankoop woning Groote Kerkstraat no. 9 d. slootdemping en trottoiraanleg Leeuwar- derweg e. uitbreidingen gasfabriek in 1925 en 1926 uitbreidingen waterleiding in 1926 g. bouw 34 woningen aan de Franekervaart Artikel 2. De leening wordt aangegaan tegen een rente van 4% ten honderd in het jaar. Artikel 3. De wegens deze geldleening onder een doorloopend volgnummer uit te geven schuldbekentenissen, elk ten bedrage van f1000.worden gesteld op naam of aan toonder. De obligatiën kunnen desgewenscht ook gesplitst worden uitgegeven in stukken van f 500.welke behalve van een nummer, worden voorzien van een letter A of B. De inschrijvers die schuldbekentenissen op naam of ge splitst in onderdeden van f 500.— wenschen te ontvangen, zijn verplicht dit op hun inschrijvingsbiljet te vermelden, bij gebreke waarvan zij geacht worden ongesplitste obli gatiën aan toonder te verlangen. Artikel 4. 1. Bij elke schuldbekentenis wordt afgegeven een stel halfjaarlijksche coupons, verschijnende 1 Mei en 1 Novem ber van elk jaar, voor het eerst op 1 November 1927. 2. De verschenen coupons zijn betaalbaar bij den ge meenteontvanger te Sneek en een nader door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen kantoor te Amsterdam. (Kas- vereeniging.) Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsoh* Algemeen* Vtrzt- kerings-Bank te Schiedam zijn onze abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor IE A gld. bij verlies van IvU één hand, voet of oog De heffing van het schoolgeld voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs en voor het openbaar ver volgonderwijs is krachtens het bepaalde bij artikel 62 der Lager Onderwijswet 1920 gebaseerd op de belastbare som, bedoeld in artikel 37 de^wet op de Inkomstenbelas ting 1914, d. i. het zuiver inkömen der belastingplichtigen, verminderd met den kinderaftrek, bedoeld in artikel 38 dezer wet. Artikel 5 der „Verordening tot heffing van schoolgel den voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en voor het openbaar vervolgonderwijs in de gemeente Sneek” bepaalt, dat, indien de belastbare som verminderd wordt, het schoolgeld ook slechts naar het verminderd inkomen verschuldigd is. ,..P® de bewoordingen van dit artikel gegronde prac- tijk brengt een enkele maal onbillijkheid mede. Vermindering yan de belastbare som heeft nl. slechts plaats na indiening van een reclame bij den Inspecteur der Directe Belastingen of na instelling van beroep bij den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen, indien net inkomen, waarnaar de aanslag is berekend, te hoog is gesteld of overigens de wettigheid van den aanslag kan worden betwist. Het kan echter ook voorkomen, dat in de op 1 Mei van het belastingjaar bestaande bronnen van inkomen, naar de opbrengst van het afgeloopen jaar waarvan de Rijksinkomstenbelasting is berekend, in het loopende belastingjaar zoodanige veranderingen ten nadeele van den belastingplichtige plaats vinden, dat diens finan- cieele positie daardoor aanmerkelijk wordt gewijzigd. In een dergelijk geval van belangrijke daling van het inkomen gedurende het loopende belastingjaar en in nog eenige andere gevallen komt de wet op de Inkomsten belasting 1914 den belastingplichtige tegemoet door in de artikelen 93, 94 en 95 de mogelijkheid te openen voor het verleenen van ontheffing van den aanslag. Hoewel de belastingplichtige in dit geval dus geheel of gedeeltelijk van den plicht tot het betalen der belas ting wordt ontheven, blijft de belastbare som in stand en wordt slechts de werkingsduur van den aanslag inge krompen. Bij toewijzing van een reclame of beroep wordt de belastbare som verminderd. Zooals de verordening nu luidt, kan alleen in dit laat ste geval, n.l. bij vermindering van de belastbare som, verlaging van schoolgeld worden verleend en niet na het verleenen van ontheffing van belasting, volgens de hier voor aangehaalde artikelen der wet. Wij achten dit niet billijk. Het komt ons daarom redelijk voor in de verordening eveneens de mogelijkheid te openen voor verlaging van het schoolgeld, indien aan den betrokken belastingplich tige ontheffing van zijn aanslag in de Rijksinkomsten belasting is verleend. Dit kan geschieden door het bedoelde artikel 5 te wijzigen in den zin, als in het hieronderstaande ontwerp besluit is aangegeven. Voorts lijkt het ons gewenscht in artikel 5, 1ste lid, met het oog op de verwijzing naar het 1ste lid van artikel 4, de uitdrukking „het belastbaar inkomen” te vervangen door „de belastbare som”, waarnaar immers ook het schoolgeld wordt berekend. Wij! stellen U daarom voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 1 Maart 1927, No. 1.851.2.02.2A(2) BESLUIT: Behoudens goedkeuring door H. M. de Koningin: I. de Verordening tot heffing van schoolgelden voor het geweon lager onderwijs, het uitgebreid lager onder wijs en voor het openbaar vervolgonderwijs in de gemeente Sneek, vastgesteld bij Raadsbesluit van 12 December 1921, No. 12, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 23 Maart 1922, No. 8, gewijzigd bij Raadsbesluit van 16 October 1922, No. 12, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 18 December 1922, No. 6 en bij Raadsbesluit van 21 Januari 1924, No. 13, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 25 April 1924, No. 13, te wijzigen als volgt: A. in het eerste lid van artikel 5 wordt de uitdrukking „het belastbare inkomen” vervangen door „de belastbare som”; B. na het eerste lid wordt ingevoegd een nieuw tweede lid, luidende: „Indien aan een belastingplichtige krachtens de artike len 93, 94 en 95 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 ontheffing van zijn aanslag in die belasting wordt ver leend, wordt het schoolgeld verlaagd naar denzelfden maatstaf als waarnaar de ontheffing van den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting is berekend”. C. het tweede lid wordt het derde lid. II. te bepalen, dat de sub 1 bedoelde wijziging in wer king zal treden op den dag harer goedkeuring doof H. M. de Koningin. SNEEK, 8 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. Op 1 .Mei a.s. verstrijkt de tijd voor welken de heeren F. Blok, F. de Wolf, P. Th. Potma en S. Breeuwsma zijn aangewezen als lid van de schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting. Wij stellen U voor over te gaan tot de benoeming van leden der schattingscommissie. No. VI07.352.1 (1). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrootingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1926. flld. ingeval van over- *vU lijden binnen 30 d. No. 1.851.2.02.2A (2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der „Verordening tot heffing van schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en voor het openbaar vervolgonderwijs in de gemeente Sneek.” Artikel 5. De storting moet tegen uitreiking der onderteekende obligatiën en de daarbij behoorende coupons ineens ge schieden ten kantore van dén gemeenteontvanger te Sneek op Maandag 2 Mei 1927. Artikel 6. 1. De geldleening zal a pari worden afgelost. De aflos sing bedraagt tenminste: in elk der jaren 1928 tot en met 1930 in elk der jaren 1931 tot en met 1942 in elk der jaren 1943 tot en met 1947 in elk der jaren 1948 tot en met 1957 2. De gemeente behoudt zich het recht voor te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing over te gaan. Van het voornemen tot vervroegde geheele aflossing wordt tenminste 3 maanden tevoren in het openbaar ken nis gegeven. 3. De af te lossen obligatiën worden bij loting aange- wezen. 4. Bovendien houdt de gemeente zich het recht voor, door aankoop zich in het bezit te stellen van obligatiën van deze leening. Obligaties, welke op deze wijze het eigendom der gemeente zijn geworden, komen na het tijdstip van aankoop niet meer in aanmerking voor uit loting. 5. De nominale waarde van de in eenig jaar door aan koop in het bezit der gemeente gekomen obligaties kan in mindering gebracht worden op het bedrag der verplichte jaarlijksche aflossing. De Wandelweg. Eenige weken terug hebben wij onze lezers reeds gewezen op de mooie uitbrei ding welke de wandelgelegenheid hier ter stede weer had verkregen, door de verlen ging van de wandelweg langs de Leeuwar der Trekvaart, een eind voorbij de R. K. 1 begraafplaats. Men weet dat die verlenging tot stand is gekomen door de samenwer- king tusschen gemeentebestuur en Old Bur- -a ger Weeshuis. Wij hebben toen reeds vrij- wel alle bijzonderheden vermeld, zoo dat we, nu Woensdag de officieele opening van die weg heeft plaats gevonden, deze niet zullen herhalen. Woensdagmiddag dan verzamelden zich I bij de R. K. begraafplaats het Dagelijksch leden en het college van regenten van het O. B. W„ benevens eenige vertegenwoordi gers der pers om op een gezamenlijke wan- J deling de weg in oogenschouw te nemen. I Algemeen roemde men den aanleg van dit stuk weg, dat als er een achttal banken zal zijn aangebracht, eenige aardige zitjes zal bieden met magnifieke vergezichten in alle A richtingen. Er mag nog op gewezen worden J dat het laatste deel van de reeds een jaar I bestaande wandelweg ook is verbreed, zoo- I dat ook dit een geheel ander aanzien heeft I verkregen. Het ware te wenschen dat parti- I culiere eigenaars der aanliggende landen I medewerkten om ook het meer naar de stad I gelegen deel te verbreeden, waardoor zij tallooze wandelaars, die hier van de natuur kunnen genieten zonder verontrust te wor den door fiets of auto, aan zich zouden ver- I plichten. Ten stadhuize werd na deze wandeling de thee gebruikt en daar voerde de B u r- g e m e e s t e r, de heer P. J. de Hoop het I eerst het woord, waarbij hij er op wees dat I al was dan de weg reeds opengesteld, zoo- I dat geen symbolische draad bij deze wan- I deling behoefde doorgeknipt, het hem ver- I heugt, dat het college van regenten bijna I voltallig, benevens eenige vertegenwoordi- I gers van de pers, de uitnoodiging tot deze I officieele opening hadden aangenomen. I Ook wat thans tot stand kwam bewijst hoe- I veel er, met betrekkelijk geringe kosten, I soms gedaan kan worden, wanneer twee I lichamen ééndrachtig samenwerken. Door I de uitbreiding van de wandelweg is op- I nieuw eenige variatie gebracht in de wan- I delgelegenheid hier ter stede, welke tot nog I toe zeer beperkt was. Thans niet belem- merd om bezuinigingsredenen door eenige I hoogere autoriteit is onze stad verrijkt I met iets, dat niet alleen een aantrekkelijk- I heid kan vormen voor onze burgers, maar I ook er toe kan medewerken de trek naar onze stad te bevorderen van hen, die, dik- I wijls na een zeer werkzaam leven, hier een 9 rustige oude dag willen slijten. En mis- schièn mogen we dit nog maar een begin noemen van wat gedaan kan worden in dit opzicht, wie weet wat er nog volgen zal. Reeds de eerste indruk van de nieuwe aan- leg is een zeer bevredigende geweest, en I hoeveel mooier zal die worden als bloem en l blad de planten daar sieren, al is de aan- r plant dan nog jong; van den vollen wasdom I zullen wij misschien niet genieten, maar het I stemt ook tot bevrediging wanneer iets ver- I richt wordt ten bate van hen, die na ons k komen. Spr. eindigt met de hoop uit te spre- H ken, dat de samenwerking tusschen O. B. I W. en gemeente zal blijven wat ze nu is, I tot heil onzer gemeente en hare bevolking. De Voorzitter van het college van I regenten, de heer R. Nieveen, zegt dat dit I college ditmaal bij haar steun slechts ge- trouw gebleven is aan een politiek reeds lang gevolgd: het park, de waterleiding, de H Ambachtsschool, straks het sportpark, zijn O even zoovele getuigen van het streven van het O. B. W. om Sneek vooruit te brengen, I waar dat kan. Met die samenwerking tus- i schen gemeente en O. B. W. is men gelooft t Spr. op een goeden weg om in dezen iets te F bereiken, niet alleen voor hen die hier hun I dagelijjksch brood verdienen, maar ook voor I hen, die hier hun laatste dagen willen slij- m ten. Er is hier destijds een vereeniging ge- I weest: genaamd Gravis, „Gezond, rustig, aangenaam verblijf in Sneek”, deze vereeni- RS’Hg te niet gegaan, maar het idéé heeft ntoch blijkbaar bij ons gemeentebestuur doorgewerkt, want als men zoo rondziet, noe is de laatste jaren dan het aspect van Sneek veranderd! Vroeger daar binnen de V ,Wa n'ets ^an steenen, nu bij de Frane- kerkade, Parallelweg, Sperkhem enz. aar- dige parkjes, die Sneek een fleurig aanzien geyen. Spr. gelooft dat we met onze plaats, misdeeld aan natuurschoon als ze is, nu op H de goede weg zijn, mede dank zij de samen- H werking tusschen gemeente en O. B. W. Moge die goede samenwerking zoo blijyen. I Do o d ko rte, regent van t (J. B. W., zegt dat de goede wil van regen- ten om met de gemeente samen te werken i tot heil der stad overbekend is, en deze ook a djt het nu weer tot stand gekomene blijkt. H Maar niet algemeen bekend is wie ’t initia- dit plan heeft genomen. Dat is de hr. P- Sikkes, de toenmalige voorz. van ’t regen- tencollege; ware die er niet geweest, van ■dit plan ware niets gekomen. Door voort- T1ure,nd te wijzen op de schaarschte aan 1 ?.ro°te lijnen ontwerpen van het idéé I heeft hij het college spoedig overtuigd van de mogelijkheid van z’n plan. Spr. brengt den heer Sikkes de welgemeende lof van ’t college. De hr. H. J. H a y t i n k, regent, spreekt als I T t n HIEUWE SHEERER COURANT - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL '■'ö'-'1* mvi ici dicuc, uuui l il oezielend woord en z’n voortvarendheid bij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1