H r’ Uit onze Raadzaal. Officies! gedeelte. NiiHwstudimiM 1 I Biiil Oiiui i« iMinti Imk I Tmehlai ■HKHHHRUHH 43a JAARGARG WOEHSDAG S3 MAART 1337 i n 3 E I Rn o. 7; Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentieën9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen booger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT go, 50 Rla3 Dltfsveffsi Brandbnbürgh Co., Wat die ontwapening betreft, herinnert spr. st,.® I in het verwierven, hoewel ze 6 hadden, hetgeen reeds vóór men z’n stem men ze Voor kennisgeving aangenomen. j. Verslagen van de in 1926 aan de openbare lagere scho- filmvertooning, die naar spr.’s gld bij verlies van een omm. I lEA old. bij verliea van TE 13V éénhaid,voetoloog tv met meer effect kunnen optreden dan i.. - o opdragen; dat valt buiten mijn competentie. Maar als de raads leden iets ter oore komt, dienen zij mij in te lichten. De Potemkinfilm is hier inderdaad afgedraaid, maar spr. gelooft 1927,'no. 54, dat bij de stukken ter inzage ligt. Punt Ill. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van 4 leden der schattings- commissie voor de rijksinkomstenbelasting. (Bijl. 19; dossierno. 1.714.521-4(1)). De heer F. Blok (aftr.) wordt met 14 st. herbenoemd, 1 st. was blanco; de heer F. de Wolf (aftr.) wordt met 12 st. her benoemd, de h.h. W. Hoekstra en J. v. d. Meulen hadden ieder 1 st., 1 st. was blanco; de heer P. Th. Potma (aftr.) wordt met 13 st. herbenoemd, de heer Breeuwsma had 1 st, blanco was 1 st.; de heer S. Breeuwsma (aftr.) wordt herbenoemd met 13 st., de heer Potma had 1 st., blanco was 1 st Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te machtigen als orgaan der gemeente op te treden bij de uitvoering van raadsbesluiten tot het ver richten van burgerrechtelijke handelingen. (Bijl. 17; dos sierno. X 07.6 (1)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overplaatsing van Mejuffrouw A. Dijkstra, onderwijzeres in de nuttige handwerken, van school 1 naar school 2. (Bijl. 18; dossierno. 208). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende een plan tot af- en overschrij ving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur uoor 1926. (Bijl. 20; dossierno. VI 07.352.1(10)). Zi. h.’ s. aangenomen als voorgesteld. Punt VU. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der „Verordening tot heffing van school gelden voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en voor het openbaar vervolgonderwijs I in de gemeente Sneek”. (Bijl. 21; dossierno. 1.851.2.02.2 A (2)). De heer Lampe zegt dat het schoolgeld berekend wordt I naar het belastbaar inkomen, dat op 1 Sept, bekend is. Wan- I neer nu blijkt, dat in het daarna loopend jaar het inkomen aan- I merkelijk lager wordt, krijgt men dan ook vermindering van I de schoolgeldheffing, die vastgesteld is naar het op 1 Sept. I bekende hoogere inkomen? De V o o r z. licht het voorstel nader toe en de Secretaris verklaart dat in gevallen als de heer Lampe bedoelt, deze nieuwe regeling niet toegepast wordt; alleen .geldt ze als de inspecteur een inkomen verlaagd heeft. Men kan niet eindeloos wachten op de kohieren, -zoodat men wel de inkomens moet nemen die vóór een bepaalde datum bekend zijn. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Statenkring Sneek Christelijk-Historische Unie. Bovengenoemde Statenkring hield Vrijdag avond eene openbare vergadering in Amicitia, na opening door den voorzitter ds. Kar de stembus van ’25 en kwamen van 5 op 7 zetels. leder Christen, van nature idealist, zou ont- wapenaar zijn, als men uit het oog zou ver liezen het feit der zonde. Als een gelukkig verschijnsel van de verkie zingsuitslag van 1925 constateert spr. nog de achteruitgang der communisten van 53000 tot 36000 stemmen, bewijzende het gezonde den ken en aanvoelen van het Nederlandsche volk. Toch dient men het communistisch gevaar niet uit het oog te verliezen, de virulentie er van neemt toe, met grooter felheid dan ooit treden de communisten tegenwoordig op, men denke aan het aanstoken der militaire relletjes in As sen, Ede en Amersfoort en aan het feit dat over geheel Indië ’n net van communistische samen zwering bleek gespannen. Als formateur van het nieuwe kabinet werd der' rechtsche' samenwerking. In sommige op- de heer Colijn gekozen, na onderhandelingen tusschen de rechtsche partijen onderling, waar bij spr., die als fractiesecretaris achter de cou lissen heeft kunnen zien, durft te verzekeren, dat zich niets heeft afgespeeld, wat niet het licht zou mogen zien. Het is een chr.-hist. prin cipe bij uitnemendheid, dat de publieke zaak publiek dient behandeld, binnenskamers zijn dan ook niets dan de groote lijnen getrokken, welke Men weet dat na de stembusuitspraak van ’25 het kabinet Ruijsch de Beerenbrouck aftrad; dat was terecht, al noopte de verkiezingsuitslag, die in ieder geval de rechterzijde een meerder heid bracht, er niet toe. Maar sedert 1 >/2 iaar zat dit kabinet min of meer gedwongen, omdat het niet te vervangen bleek, de Koningin had daarom het ontslag na de vlootwet-crisis niet aanvaard. Spr. wil het nu even hebben over het effect - - zichten is die een zegen geweest voor ons land, aan haar is bv. het gunstig verloop der mobili satie in 1914 te danken; onder Gods genade is mede daaraan te danken dat de gruwelen van den oorlog buiten onze grenzen werden gehou den. Met dankbaarheid gedenken wij ook het I fier en krachtig optreden van het kabinet tegen- over de revolutionnaire pogingen van Mr. Troel- vloed van s deel viel, behouden baarheid i2 van ’25 toonde nat onze partij is een stabiele partij, met een vaste aanhang bnder het volk. Dat van R.-K. en A.-R. samen aid. bij leven»- IB A lanae invaliditeit XvU komt het principe kiest Hit li^hoom r HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ■van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage liggen ver doeken met bijlagen van: I. J. ANDRINGA, timmerman, aldaar, jbm vergunning tot het oprichten van een iloor een electromotor van 3 P.K. in werking ■e brengen, timmerfabriek in het gebouw, ■kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie Rb, no. 111. de N.V. F. H. PIJTTERSEN’s gld. ix geval van over- range invaliditeit 4UV lijden binnen 80 d. tot het toekennen van een vergoeding aan Mejuffrouw G. Bakker voor het waarnemen der functie van hoofd der school voor voorbereidend onderwijs. (Bijl. 22; dossier no. 208). Z‘. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening van f 248.000—, tot dek king van de kosten van woningbouw, uitbreiding gas fabriek en waterleiding en andere buitengewone werken. (Bijl. 23; dossierno. X 07.352.71(15)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking en opnieuw vaststelling van art. 10 der Alge- meene Politieverordening der gemeente Sneek. (Bijl. 24; dossierno. 1.754.21 Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der statuten van de „N. V. tot oprichting en instandhouding van het Sportpark Sneek". (Bijl. 25; dossierno. 1.855.3(8)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1926. (Bijl 26; dossierno. X 07.352.11(12)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. De agenda is hiermede afgehandeld. Keuring van films. De heer Van der Meulen krijgt alsnu gelegenheid tot den burgemeester zijn vraag te richten over een waarop we nu weer hier vergast worden en inzicht paal en perk te buiten gaat, nl. de film „Het Paradijs der vrouwen”.» Spr. heeft nog gisteren een gezaghebbend per soon te Amsterdam gesproken, die zitting heeft in de keurings commissie aldaar. Bij die keuringscommissie zijn twee rapporten over deze film uitgebracht, in eerste instantie werd ze afge keurd en, na coupures,in tweede instantie eveneens; deze per soon betitelde haar als schunnig. Is nu zoo’n film iets voor Sneek? Hoe kan zoo iets hier plaats vinden? Spr. heeft ook de affiches, voor deze bioscoop aangebracht, gezien en vindt deze -schandalig. Hij protesteert er tegen dat hier dergelijke uitvoeringen plaats hebben en gelooft daarbij een belangrijk deel van de goeddenkende burgerij achter zich te hebben. Als onder de advertentie staat dat deze film niet geschikt is voor laadsdebatten, ontzegt spr. de directie het recht er over te oordeelen, waarover de raad hier zal spreken. Spr. veroorlooft zich het recht dergelijke dingen hier ter sprake te brengen, en gelooft dat deze vertooning weer mee zal werken tot zeden bederf onder de jeugd, ze is weer zinneprikkelend, en daar tegen heeft de overheid te waken. We hebben hier een com missie voor degemeentereiniging, welke zorgt dat de stad uiterlijk zindelijk blijft ;we hebben een gezondheidscommissie, welke besmette woningen doet ontsmetten, maar waar blijft het toezicht op de films, als dergelijke vuiligheid voor de jeugd tentoongesteld wordt. Spr. wil de rapporten over deze film wel ter beschikking van ‘den voorzitter stellen. Spr. wil nu een stap verder gaan dan de vorige keer. Hij meent dat ingegrepen moet worden en dient de volgende motie in: De Raad, gehoord de bespreking over filmvertooningen hier ter stede, verzoekt den Burgemeester in het belang der open bare orde en zedelijkheid een scherper toezicht op de biosco pen te willen overwegen. De V o o r z. zegt dat hij verwacht had, dat waar de heer Van der Meulen gisteren reeds in het bezit was vTin recensies over deze film, de heer Van der Meulen bij hem gekomen was. Dan had spr. maatregelen kunnen nemen vóór de eerste uit voering van deze filtn plaats had, nu is het daarvoor te laat. Het was de plicht van den heer Van der Meulen geweest zoo te handelen. De heer Van der Meulen: Neemt U me niet kwalijk, maar ik ben er niet om de bioscopen langs te gaan en er op toe te zien, wat er vertoond wordt. De Voorz.: Dat verlang ik niet van U, maar als U aan merkingen heeft, meen ik dat het Uw plicht is mij tijdig te waarschuwen. Heeft U dat ding gezien? De heer Van der Meulen: Ik heb de film niet gezien, maar de affiches zijn al meer dan voldoende. De Voorz.: Als U zooveel voor films voelt, verwacht ik dat U zich met klachten direct tot mij zult wenden. De heer B o e ij e n ga begrijpt de verontwaardiging van den voorzitter niet erg goed. Niet de heer Van der Meulen en de raad dragen verantwoordelijkheid voor deze vertooningen, maar de burgemeester en spr. vindt het vreemd, dat deze, die onge veer 50 pas van deze bioscoop af woont en net zoo goed de nieuwsbladen leest als anderen, zoo weinig notitie van film vertooningen neemt. Wil de voorzitter echter eerst klachten van raadsleden afwachten, dan gelooft spr. dat de heer Van der Meulen er wel af en toe eens op zal toezien. Maar ook de Potemkinfilm, welker bakermat Moskou is, is hier afgedraaid, hoewel eenige vooraanstaande burgers den burgemeester op deze film attent hadden gemaakt, welke openlijk tot revolutie aanspoort. Toch heeft de burgemeester verlof voor die ver tooning gegeven. Spr. vraagt of er dan in het geheel geen notitie van op te voeren films wordt genomen; dan is voor zeker de opmerking gewettigd dat er iets moet gebeuren en zal de raad goed doen de motie aan te nemen. Nu de rijkswet nog niet wordt uitgevoerd, moeten we hier blijkbaar zelf standig een commissie instellen. Spr. gaat geheel accoord met het protest van den heer Van der Meulen. Ook de heer Lampe onderschrijft dit volkomen. Dit is niet de eerste maal dat de kwestie van oneerbare platen in verband met de bioscopen hier aan de orde komt. Twee jaar geleden is bij de begrooting de vraag gesteld om, hangende de uitvoering der bioscoopwet, hier een commissie in te stellen, doch B. en W. achtten dit, omdat de wet er in ging voor zien, toen niet noodFg. Nu dit te lang duurt, mag het niet zoo voortgaan. Spr. acht de inhoud der advertentie zelfs niet ge heel onschuldig. Spr. gaat accoord met de motie. I7)e Voorz.: De heeren hebben blijkbaar niet goed ge luisterd. Ik heb den heer Van der Meulen slechts verweten, dat hij mij de recensies niet direct overhandigd heeft. Dan had ik ]Em SHEEKER COERHT ■nnu SHEERER COURANT en WYMBRITSERAPEEL CA gld.bij veilie» van IE gld. bij vezlie» ÖU een «i.BVixger- ven een vixger i nu de film reeds draait; ik heb de raadsleden geen toezicht op filmvertooningen willen komt, dienen zij mij in te lichten. De maar spr. gelooft dat juist door het verbod er de meeste reclame voor gemaakt is. Stemmen: O zoo! De heer Bóeijenga: Een verlegenheidsargument! De V o o r z. heeft die film zelf gezien, ze is zelfs gedraaid in Den Helder, en de verwachte moeilijkheden met de marine zijn absoluut uitgebleven. De thans in discussie zijnde film is overigens verboden voor personen beneden 18 jaar, wat echter tengevolge heeft, dat allen die boven 18 jaar zijn er heengaan. Van het onderschrift onder de advertentie behoeven de leden zich toch niets aan te trekken. De heer Lampe bedoelde de opsomming van den inhoud der film, waarin gedeelten voorkomen, die hij niet in het publiek zou willen voorlezen. De heer Zuider ba an had eigenlijk over deze zaak niet meer het woord willen voeren, maar nu de raad uitgenoodigd wordt zich bij motie uit te spreken moet hij wel. Spr. heeft de betreffende advertentie niet gelezen, hij wist niet dat het tot de taak der raadsleden behoorde alle advertenties te lezen, en ook de affiches niet gezien, maar in het algemeen kan men er dit van zeggen, dat wat de een smaakvol vindt, de ander smakeloos acht, en zoö gaat het ook met de begrippen zedelijk en onzedelijk. Als men echter leest, hoe men de korte kousjes en lage halsjes van kinderen en oudere meisjes al onzedelijk noemt, vraagt men zich wel eens af, of men dit alles wel ernstig kan nemen. Spr. heeft zich tot nog toe niet geërgerd aan wat hier op bioscoopgebied gebeurt. Wat de Potemkinfilm betreft, van zekere zijde is hier tegen geageerd, maar van andere zijde heeft men zich weer geërgeru over de uitvoering met de film van de bijzondere vrijwillige landstorm, waarin gedemonstreerd werd hoe die landstorm wel zou optreden. Het geldt hier zaken van opvatting en smaak. Spr. zal niet voor de motie tot invoering van een verscherpte keuring stemmen, omdat hij niet overtuigd is dat hier de toe stand zoo ernstig is. De heer Breeuwsma denkt er geen oogenblik aan, hier de wijze te verdedigen, waarop de bioscopen het publiek tot zich trachten te trekken; ook spr. heeft daarop wel wat aan te merken. Maar als men de reclame niet in de hand wil werken, doet men wel over deze zaken niet zoo te spreken, als nu twee achtereenvolgende openbare vergaderingen gebeurt. Spr. is het met den voorzitter eens, dat als men aanmerkingen heeft op affiches of advertenties, men zich tot hem moet wenden en er niet in openbare raad over moet spreken. Het bevreemdt spr. dat de heer Van der Meulen spreekt over een film, welke hij niet heeft gezien; hij kan wel een lid der Amsterdamsche keuringscommissie gesproken hebben, die het met de film m het geheel niet eens is. Hij weet ook niet of, en zoo ja, welke coupures hier aangebracht zijn. De vorige keer had de heer Van der Meulen het over een eerzaam huisvader. Naar spr. meent heeft de heer Van der Meulen het zoover nog niet ge bracht. Blijkbaar staat deze echter altijd voor de affiches te neuzen of er ook wat bij is. De heer Bóeijenga: Zijn dat nu argumenten? De heer Breeuwsma loopt die affiches meestal voorbij, doch wat er nu uitgestald is, wettigt, gelooft hij, het optreden van den heer Van der Meulen niet. Misschien is er bij de kleine foto’s iets, maar dan moet men wel heel scherp zien. Als de heer Van der Meulen echter zoo wil optreden, moet hij ook eens letten op beelden enz. in magazijnen en winkels, ook van zijn geloofsgenooten, dan zal hij dingen ontdekken, welke niet onderdoen voor de sterke tendenz-affiches der bioscopen. Het is hier niet de juiste plaats om dit te bespreken. Inder daad is de keuringskwestie hier twee jaar geleden aan de orde geweest, maar men wilde de uitvoering der rijkswet af wachten; er is alle aanleiding voor dat nu nog te doen. Spr. gelooft niet dat het hier in Sneek zoo erg noodig is; in het algemeen geven de filmvertooningen hier geen reden om den burgemeester een. motie in zijn zak te duwen met de bood schap scherper te keuren. De Voorz.: De vorige vergadering ging het om een film, die twee weken eerder was vertoond, dan is ingrijpen toch onmogelijk. De heer D o k k u m vindt de zaak van de bioscoop toch te ernstig, om haar met enkele opmerkingen, die misschien ge deeltelijk juist zijn, op zij te schuiven. De bioscoop is een verschijnsel, dat een groot deel van het volk als een gevaar beschouwt Stemmen: De radio ook? De heer Dokkum: Een gevaar voor de samenleving, zoo dat controle noodig is. En als men nu hoort wat hier genoemd wordt, vraagt men zich toch af, welke controle hier nu eigenlijk uitgeoefend wordt, waar hier een film vertoond wordt, welke in Amsterdam in twee instanties is afgekeurd. Spr. dringt er op aan inlichtingen van den voorzitter over deze contróle te krijgen; ook de h.eer Bóeijenga heeft die gevraagd. Welke waarborg hebben we dat in de bioscoop niets vertoond wordt, wat het publiek verpest? Dat de heer Van der Meulen' die staat des levens nog niet bereikt heeft, welke veroorlooft volkomen te oordeelen, daarvan moge misschien iets juist zijn, maar de zaak door hem ter tafel gebracht, is toch ernstig genoeg om haar ernstig te behandelen. Wordt hier een film vóór de openbare uitvoeringen gekeurd? De Voorz.: De films welke elders goedgekeurd worden, worden hier toegelaten. Spr. heeft overigens wat beters te doen dan alle fotografietjes te gaan nasnuffelen. Als een raads lid bezwarend materiaal in handen krijgt, laat hij mij dat dan tijdig toonen. Gewaagde stukken worden hier niet opgevoerd. We hebben hier ook eens een klacht gehad over de vertooning van een naakte mensch, het bleek een beeld te zijn! De motie v. d. Meulen komt’ alsnu in stemming. Ze wordt verworpen met 87 stemmen. Vóór de leden: Oppen huizen, Blok, Potma, v. d. Meulen, Dokkum, Lampe en Bóeijenga; tégen de leden: Sijtema, Breeuwsma, de Wolf, Hoekstra, Zuiderbaan, de Groot, Bronsema en Smeding. Hierna sluiting. stra en de zijnen in November 1918, en aan de krachtige, zij het pijnlijke maatregelen om te zorgen dat de finantieele toestand van ons land gunstig is gebleven in vergelijking met die der landen om ons. Ook de getroffen noodzakelijke sociale maatregelen en die inzake de gelijk stelling mogen stellig een zegen genoemd worden. Volaens voorwaarden overeengekomen met de Hollwndsohw Alge meena2000 i ler.nge-Bank te Schiedam aijn onae abonné’e veraekerd tegen ongelukken voor AVVV VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 21 MAART 1927, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De heer Van der Meulen verzoekt na behandeling der agenda een vraag tot den burgemeester te mogen richten over een filmvertooning hier ter stede. Dit verzoek wordt ingewilligd. Aan de orde is nu Punt 1. Notulen van de vergadering van 1 Maart 1927. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van Mej. K. Jongsma, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken aan de school voor U.L.O. (208). Wordt eervol verleend met ingang van een door B. en W. 'te bepalen datum. b Verslag omtrent den toestand van het Gymnasium over 1926. (1.851.33.02.98(1.)) Wordt opgenomen in het gemeenteverslag. c. Verslag van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs over 1926. (1.851.3.02.98(1.)) Alsvoren. d Verslag van den toestand van het lager onderwijs over 1926. (1.851.2.02.98(1.)) I Alsvoren. e. Verslag van de Gezondheidscommissie met den I zetel Sneek over 1926. (1.771.07.83-2(1.)) I Alsvoren. f Verslag van den keuringsdienst voor vee en vleesch over 1926. (1.779(1)). Alsvoren. I g. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der wo- ...r.gbc'J’.v'.'crecr.iging over 1926 met winst en I verliesrekening over 1926 en balans per 31 December gingen de C.-H. bleven gelijk de rechtsche meerderheid dus slonk van 59 tot 54 zetels, is zoo’n wonder niet, waar de bezuinigingsmaat regelen, met name ten opzichte der ambtenaars salarissen en het onderwijs en noodig in het belang van de financieele toestand van ons land, hier en daar ontevredenheid tegen de regee- ringspartijen hadden gewekt. Partijen als de S. zoo goed als D. A. P. met haar leuzen ontwapening en socia- uitbrengt op der- I lisatie, profiteerden daarvan; ze kwam van 20 p I? r..; A A'”' de S°ed georganiseerde op 24 zetels. J| K- partij stabiel zouden blijven, was wjLmaar men wist niet of de toe- aan het treurig einde van het over het algemeen - -—2 ten op hoog peil staand ontwapeningsdebat in de zou blijven. Maar met dank- i Tweede Kamer, waar de h.h. Stenhuis en Lou mag geconstateerd dat het resultaat de Visser bijna handgemeen werden; de natuur oonde dat on™ «•>,-»;: m i heiaas boven de leer te gaan. Ook de V.-D., die ook de leus der ontwape- 5 zetels verloren 1 ning in hun vaandel voerden, profiteerden bij 3780, gelegen aan de Truffelsteeg de N.V. F. H. PIJTTERSEN’s Machinehandel en Fabricage M om vergunning tot het uitbreiden van haar I fabriek tot het vervaardigen en herstellen R van werktuigen voor het zuivelbedrijf enz. in het gebouw Singel, No. 50, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, No. 3601, door bijbouwing van een vertinnerij; ill. H. VAN DER MEULEN, bierhandelaar, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een in- I richting voor de fabricage van kunstijs in I het gebouw aan de Kleine Palen, kadastraal I bekend gemeente Sneek, Sectie B, No. 3639, I waarin zal worden geplaatst een gasmotor van 35 P.K., ter aandrijving van een com- I pressor; dat op Woensdag, den 6en April 1927, I des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te bren- gen en deze mondeling en schriftelijk toe te I njngbouwvereeniging „Weegth' lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij I - die bezwaren hebben in te brengen, gedu-l (1.778.532.1(12)). rende drie dagen voor evengemeld tijdstip! y00r kennisgeving aangenomen. I ter secretarie, in de gewone bureau-uren,| b. Verslag van het Centraal Drankweercomité over I van de ter zake ingekomen bescheiden ken-l jy26. (1.761.1(2)). I nis kunnen nemen. I Voor kennisgeving aangenomen. De aandacht wordt er inzonderheid op I Verslag van den toestand en de werkzaamheden der "R| gevestigd, dat, volgens de heerschende op-I Vereeniging voor kraamverzorging over 1926. (1.842.1 vatting, slechts tot hooger beroep gerech-I (i)j. I iigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur I Voor kennisgeving aangenomen. of een of meer zijner leden zijn verschenen, I j Verslagen van de in 1926 aan de openbare lagere scho- ten einde hunne bezwaren mondeling toe tel |en gehouden schoolvergaderingen. (1.851.2.02.91 A(l)). I lichten. I Voor kennisgeving aangenomen. Sneek, den 23 Maart 1927. k. Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende goed- 1 keuring der gemeentebegrooting voor 1927. (X 07.352.11 (13)). Voor kennisgeving aangenomen. 1. Verzoek van Dr. P. j. Nieuwkamp, leeraar aan het gymnasium, om hem verlof tot afwezigheid wegens ziekte te verleenen. (208). Het gevraagde verlof wordt verleend tot uiterlijk 1 Mei 1927; bepaald wordt, dat in de waarneming der lessen van Dr. Nieuw- waar, na opening door den voorzitter as. Nar- i |{amp zaj WOrden voorzien op de wijze als is aangegeven in re» met gebed en gemeenschappelijke zang, I het a(jvies van den rector van het gymnasium van 17 Maart het woord voerden het Tweede Kamerlid de I heer Tilanus en de heer Mr. A. van Rhijn, van I Amsterdam. De heer Tilanus, wijzende op de Staten-1 verkiezing van 6 April a.s., betoogde dat de I taak der Provinciale Staten een drieledige is, I nl.: Io. de zorg voor zaken van administratie-I ven en technischen aard (verkeerswegen te land I en te water, waterstaatswerken, zieken- en I krankzinnigenverpleging enz.). Dat lijken nul I wel niet principieele dingen, maar zeer vaak I om den hoek kijken; 2o. ver-I r kiest dit lichaam de Ged. Staten ter dagelijksche I I besturing der provincie, deze zijn belast met I I een stuk administratieve rechtspraak, waarbij I E veel meer dan bij lo. het principe voor den dag I dag komt, spr. denkt hierbij o. a. aan de be- I i langen van het Chr. onderwijs; de derde taak, I niet de minst belangrijke, der Staten is de ver- I kiezing van de leden der Eerste Kamer. Als er I ooit een tijd is geweest dat op de beteekenis I I daarvan de aandacht valt, dan is het in deze I I dagen nu in die Kamer gestreden wordt om dat I Eeuwig Edict, dat men Nederlandsch-Belgisch verdrag noemt, van zoo ver strekkende betee kenis voor ons volk. Waar gaat het nu. 6 April om? Om dit: of gij zult kiezen afgevaardigden voor wie de men- l schelijke redé hoogste wijsheid en leidsvrouwe I is, of afgevaardigden die beseffen dat zij ook I het menschelijk verstand als gave Gods hebben te gebruiken, doch voor wie dit verstand niet Lhet algenoegzame is, doch die daarboven stelleg Gods souvereiniteit, zoodat deze afgevaardigden I als richtsnoer voor hun politiek kiezen de stel- lige uitspraken van de Heilige Schrift, het oor deel der Christelijke Kerk en de leiding Gods, waargenomen in de geschiedenis der volkeren. Waar het nu op 6 April niet om concrete vraagstukken gaat, zal spr. de algemeene poli tiek in zijne beschouwingen betrekken en met name de partijverhoudingen sinds 1925. De grondwetsherziening van 1917, die mèt de fi nancieele gelijkstelling, algemeen kiesrecht, de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht later verwezenlijkt en evenredige vertegenwoordi ging biacht, heeft zekere stabiliteit in de partij verhouding gebracht; 1922 gaf door het vrou wenkiesrecht nog eenige verschuiving, doch ’25 bevestigde die, zoodat in de Tweede Kamer de R.-K. thans 30 zetels hebben, soc.-dem. 24 A.-R. 13, C.-H. 11, V.-B. 9, V.-D. 7, St. Geref. 2, Plat- telanders 1, R.-K. Volkspartij 1, Herv. Geref. 1, f' Communisten 1 zetel, terwijl 17 kleine partijtjes’ f we'ke in 1925 bij de stembus uitkwamen, geheel geen zetel van de stemmen I alles bewijst dat f waardeloos maakt als gelijke partijtjes. Dat - ->• partij stabiel zouden blijven, was stemmen, welke de C.-H. in 1922

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1