II 10 cent Uit onze Raadzaal. n 200 Officieel gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. 8 3 K Itlnl Oigiii in IiihM huk. Pruimtabak r 43a JAARGANG ZATERDAG S3 APRIL ISS7 Earsta Blad 39 o> 7E gld. bij verlies EA v van een duim, vv SNEEK, 5 April 1927. Aan den Gemeenteraad. B. en W. stellen o. a. het volgende voor: BESLUIT: L. C. van van F.min. met een verlies van 1 De '1 I No. 111.07.352.17(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekening van het reinigingsbedrijf over 1926. SNEEK, 12 April 1927. Aan den Gemeenteraad. Aan G. Dijkstra werd wegens zijn benoeming tot klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger met ingang van 1 September 1925 eervol ontslag verleend als adjunct- secretaris-boekhouder van het Old Burger Weeshuis. Ten behoeve van het comptabel beheer van dezen amb tenaar, die geacht moest worden indirect gemeente-ambte- naar te zijn, werd zekerheid gesteld door de Vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeente-ambtenaren, tot welke vereeniging Dijkstra als lid was toegetreden. Het lidmaatschap der vereeniging eindigde op 1 Sep tember 1925, den datum van ingang van het ontslag. Volgens art. 33 der Gemeenteborgtochtenwet blijft de SNEEK, 12 April 1927. Aan den Gemeenteraad. De Commissie voor rekeningen en begroetingen ontving om advies de rekening der Brandweer over het jaar 1926. gld. bij verlies van een wijsvinger- T«neh|nt mriDAGi VBUDAGSATQin» Uiig8T®?s Brandenburgs Co., 150« Abonnementper jaar f 2.50 fr. post f 3.60. Advertentieên9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT :ol De Commissie rapporteert dat deze rekening sluit tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 1228.81 en advi- seert tot goedkeuring dezer rekening. Namens de Commissie, P. TH. POTMA, Voorzitter. D. ZUIDERBAAN, Rapporteur. No. 1.851.35.07-2(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gemeente te doen vertegenwoordigen in de commissie van toezicht voor den Han- delscursus der vereeniging „Middenstand”. SNEEK, 22 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. Wij leggen hierbij aan U over de door de Commissie voor de gemeentereiniging bij ons ingediende rekening van dat bedrijf over 1926. Ten aanzien van de aan U voorgelegde bescheiden heb ben wij te onzer verantwoording niets te vermelden. Onder mededeeling, dat de balans en de verlies- en winstrekening accoord zijn bevonden door den verificateur van het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 Maart 1927, No. 111.07.352.17(1); BESLUIT: voorloopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het reinigings bedrijf over 1926 met een nadeelig saldo van f66.291.15; b. de rekening van kapitaalontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1926 met een totaal van f 124.975.54V> in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1926 met een totaal van f 137.551.26 in debet en credit. vereeniging voor tekorten van een gewezen lid aanspra kelijk, totdat dit lid wegens het door hem gevoerde beheer is ontlast en de Raad toestemimng tot het opheffen der zekerheid heeft verleend. Uw besluit van 26 Juli 1926, no. 12, tot goedkeuring van de rekening van het Old Burger Weeshuis over 1925, strekte het administratief personeel dier stichting tot décharge van het door hem over dat jaar gevoerde beheer en kan dus ook geacht worden te omvatten de bepaling, dat Dijkstra definitief van het administratief beheer van het Old Burger Weeshuis werd ontlast. Thans dient nog door Uw college toestemming verleend te worden tot opheffing der gestelde zekerheid. Aange zien elke betrekking tusschen den desbetreffenden ambte naar en het Old Burger Weeshuis thans verbroken is, bestaat daartegen geen bezwaar. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 12 April 1927, no. X 08.34(1); SNEEK, 19 April 1927. Aan den Gemeenteraad. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1927 is de vraag geopperd, of het niet wenschelijk zou zijn de gemeente zoo mogelijk in het bestuur van den Handels cursus der vereeniging „Middenstand” te doen vertegen woordigen. Na overweging dezer aangelegenheid zijn wij tot de conclusie gekomen, dat deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord. In verband hiermede hebben wij het bestuur van de vereeniging „Middenstand” naar zijn meening daarom trent gevraagd. Blijkens het hierbij overgelegde schrijven bestaan er bij dat bestuur tegen aanwijzing van een gemeentelijken .vertegenwoordiger in het bestuur van den Handelscursus geen bedenkingen. Het bestuur der vereeniging geeft ech ter in overweging om den aan te wijzen vertegenwoordiger der gemeente niet in het bestuur van den handelscursus, No. 1.811.122.3(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de motor- en rijwielver- ordening. van het bedrijf over 1926 voorloopig vast te stellen met een totaal van f 73.270.08 in ontvang en uitgaaf. ic. de balans van het bedrijf per 31 December 1926 voor loopig vast te stellen met een totaal van f824.677.28 in debet en credit. Aldus enz. No. 208. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een jaarlijksche toe lage aan J. Beetstra. Bedrij ïsr ekeningen. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS an SNEEK maken bekend, dat ter secre tarie dier gemeente gedurende 14 dagen' ran heden af voor een ieder ter lezing wor sen nedergelegd en in afschrift tegen beta- ing der kosten algemeen verkrijgbaar ge teld de aan den Raad aangeboden reke ningen van het Woning- en Reinigingsbe- Irijf over 1926. SNEEK, 22 April 1927. Wij hebben bij ons besluit van heden, no. 27, aan J. Beetstra eervol ontslag verleend als tijdelijk timmerman bij de gemeentewerken met ingang van 1 Mei 1927. Beetstra is sedert 1 Januari 1913 regelmatig als zoo danig in dienst der gemeente werkzaam geweest en zou in normale omstandigheden ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bij ontslag aanspraak hebben kunnen maken op een jaarlijksch pensioen van ongeveer f 400. Aangezien Beetstra een indertijd door hem gedaan ver zoek om inkoop van diensttijd (1 Januari 19131 Juli 1922) wegens het zeer belangrijke bedrag, dat voor dezen inkoop op hem verhaald zou worden, heeft ingetrokken, kan hij bij het ontslag op-- 1 Mei 1927 geen pensioens- aanspraken doen gelden. Tengevolge van de intrekking van dit inkoop-verzoek heeft de gemeente zich de uitgaaf van een aanmerkelijk hooge inkoopsom f 3340. bespaard. Behalve een ouderdomsrente van f 3.per week, heeft Beetstra, die reeds den leeftijd van 76 jaar heeft bereikt, na zijn ontslag geen inkomsten. Wij zijn van oordeel, dat van gemeentewege boven deze rente aan hem een toelage van 1400.per jaar het bedrag van het in normale omstandigheden toegekende pensioen dient verleend te worden. Wij hebben bovendien bevorderd, dat aan Beetstra van andere zijde een uitkeering van f200.per jaar wordt gedaan. Op deze wijze wordt aan jien betrokkene een inkomen van f750.per jaar verzekerd, welk bedrag voldoende kan worden geacht, om in zijn levensonderhoud te voor zien. Wij vertrouwen, dat U zich met een en ander kan ver- eenigen en stellen U, onder overlegging van een desbe treffend rapport van den gemeentearchitect, dan ook voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 April 1927, no. 208; BESLUIT: aan J. Beetstra als gewezen tijdelijk timmerman bij de gemeentewerken met ingang van 1 Mef 1927 .een toelage te verleenen van f400.per jaar. Aldus enz. No. X 08.34(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van toestemming tot het opheffen der zekerheid, gesteld ten behoeve van het comptabel beheer van G. Dijkstra, gewezen adjunct-secretaris-boekhouder van het Old Burger Weeshuis. gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. toestemming te verleenen tot opheffing der zekerheid door de vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeente-ambtenaren gesteld ten behoeve van het comp tabel beheer van G. Dijkstra, gewezen adjunct-secretaris- boekhouder van het Old Burger Weeshuis. Aan de Memorie van Toelichting bij een voorstel tot wijziging der begroeting 1927 ontleenen wij het volgende: Volgnos. 177 en 168. In het verslag van het archief over 1925, opgenomen in het gemeenteverslag over dat jaar (bladzijde 39), wordt o. m. gezegd: „De behoefte aan een behoorlijke inventaris, ingericht naar nieuwe wetenschappelijk archivarische opvattingen, doet zich te meer-gevoelen, nu het archief, door de uit nemende wijze, waarop het thans is geborgen, meer toe gankelijk is gemaakt. „Dit punt is nog bij het college van Burgemeester en Wethouders in overweging.” Sindsdien zijn door ons pogingen aangewend, om te geraken tot de samenstelling van den bedoelden archief- inventaris. Als resultaat dier pogingen kunnen wij U thans mededeelen, dat wij mej. Dr. F. Szper, leerares in het Nederlandsch en de aardrijkskunde aan het gymnasium, die de bevoegdheid bezit van wetenschappelijk archief- ambtenaar 1ste klasse, bereid gevonden hebben zich met die samenstelling te belasten tegen een vergoeding in totaal van ten hoogste f 600.—. Wij meenen, dat aan de genoemde leerares met vertrou wen een opdracht tot het maken van den inventaris kan worden opgedragen, terwijl onzerzijds tegen het bedrag der verlangde vergoeding geen bezwaren werden gemaakt. Wij vertrouwen, dat U ons inzicht zal deelen en aan een en ander Uw instemming hechten. Ten behoeve van de betaling der vereischte kosten van f 600.in maximum dient de post „Archief” onder volgno. 177 in uitgaaf met f600.versterkt te worden. De dek king van dit bedrag kan gevonden worden door verminde ring van den post onder volgno. 168 in uitgaaf: „Jaar wedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente secretarie enz.” Door mutatie in het personeel ter secre tarie na het opmaken der begrooting laat deze post een vermindering met f 600.toe. Volgno. 444a. Bij ons besluit van 15 Maart 1927, no. 18, is de gemeente toegetreden tot de bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 11 November 1926, no. 928 A.B. afd. W.V. en A.B. vast gestelde regeling betreffende bevordering van emigratie naar Canada. Door de toetreding tot deze regeling ver plicht de gemeente zich, om door bemiddeling van de Emigratie-Centrale Holland naar een rentevoet van 5 voorschotten in de kosten van overtocht van onvermogende landarbeiders naar Canada te verleenen. Nadere bijzonderheden van de bedoelde regeling vindt U aangegeven in de aangehaalde circulaire van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, hierbij over gelegd. Een der candidaat-emigranten is 5 April 1927 reeds scheep gegaan; zeer binnenkort vertrekt wellicht nog iemand, terwijl waarschijnlijk daarna nog een 2-tal zullen volgen. In totaal kan met een uitgaaf aan voorschotten van f 500.worden volstaan, naar het zich laat aanzien. Voor de terugontvangst der voorschotten wordt ver wezen naar volgno. 134a in ontvang. No. VII 07.352.18(1). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begroetingen betreffende onderzoek van de rekening der brandweer over 1926. 'Turnkring Sneek Kon. Ned. Gymn. Verbond. I De Turnkring Sneek van het Kon. Ned. ■jymnastiek-Verbond zal op Donderdag 28 Bpril een zaaluitvoering geven. Door de Bpenlucht-uitvoeringen en demonstraties te Bneek en omgeving, men herinnere zich het ■ptreden van den Kring op den Sportdag Eer Gem. Comm. v. d. Lich. Opvoeding op 17 Juli 1926 hier ter plaatse, heeft de Tum bling zich een genoegzame bekendheid ver- [svorven. Een zaal-uitvoering werd door haar rog niet eerder georganiseerd. I De bedoeling hiervan is: de gymnastiek- ■ereenigingen in Sneek en omstreken, leden van den Turnkring gelegenheid te geven hun Nieste en mooiste nummers van haar eigen winteruitvoering nog eens te demonstreeren op deze Kring-uitvoering. We krijgen hier tyus een programma, samengesteld uit de Beste nummers der aangesloten vereenigin- gen. Men zie voor entrée-prijzen etc. de •u dit blad voorkomende advertentie. I Met ingang van 15 Mei a.s. is tot ge meenteveldwachter te Ommen benoemd, de ■gent van politie J. M. Coenraads, alhier. De eerste ansjovis. I LEMMER, 20 April. Visschers uit Molk- rjverum hebben hier de eerste ansjovis, 128 B-G., aangevoerd. SNEEK, 29 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. Artikel 7 van de Motor- en Rijwielverordening geeft aan ons de bevoegdheid om in verband met de vrijheid en dfe veiligheid van het verkeer, wegen binnen de ge meente af te sluiten voor het verkeer met motorrijtuigen en/of rijwielen in een bepaalde richting. Bij besluit van 17 Mei 1921 is door ons van deze be voegdheid gebruik gemaakt en o. m. is toen het Balthus- streekje gesloten verklaard voor het verkeer met motor rijtuigen en rijwielen in de richting naar de Prinsengracht, voorzooveel betreft het gedeelte tusschen de perceelen Lemmerweg Nrs. 2 en 4. Tengevolge van dit besluit moeten vrachtautomobielen die van den Lemmerweg naar de Prinsengracht willen gaan, den omweg nemen door de Boschstraat. De firma Lankhorst heeft ons verzocht dispensatie van het bovenomschreven verbod te mogen ontvangen, daar zij, nu door haar voor de expeditie een vrachtautomobiel is aangeschaft, genoopt is om alle dagen de Boschstraat te berijden, hetgeen naar hare meening gevaarlijker voor het verkeer is, dan het berijden van het Balthusstreekje in de richting naar de Prinsengracht. De Commissaris van Politie adviseert ons het verzoek in te willigen. Het verzoek is nog bij ons in overweging. Inwilliging van dit verzoek en van soortgelijke, ook voor andere straten, zal niet kunnen plaats hebben, zoolang de verordening hare tegenwoordige redactie behoudt en daar door het verleenen van dispensatie uitsluit. Onder overlegging van het advies van den Commissaris van Politie, stellen wij U voor aan de verordening een bepaling toe te voegen die dispensatie mogelijk maakt en daartoe te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 29 Maart 1927, No. 1.811.122.3(2); BESLUIT: de Motor- en Rijwielverordening voor de gemeente Sneek, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Juli 1920, No. 21, te wijzigen in dien zin, dat aan artikel 7 worden toe gevoegd een 3, 4e en 5e lid, luidende respectievelijk: „3. Burgemeester en Wethouders kunnen, onder door hen te stellen voorwaarden, ontheffing van dit verbod verleenen. 4. Van de verleende ontheffing reiken Burgemeester en Wethouders aan den betrokkene een schriftelijk bewijs uit, dat hij, wanneer hij van die ontheffing gebruik maakt, op eerste vordering moet vertoonen aan de ambtenaren, belast met de zorg voor de naleving dezer verordening. 5. De ontheffing wordt slechts tot wederopzegging ver leend.” IE gld. bij verlie* 4u van een vinge r No. X 08.17(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hernieuwde schatting van de waarde van het genot van vrije uniform en schoeisel der agenten en hoofdagenten van politie. SNEEK, 22 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 27 December 1920, no. 11, werd, overeenkomstig het rapport der commissie voor de her ziening der bezoldiging van gemeentepersoneel, vast gesteld een algemeene salaris- en loonregeling voor dat personeel met ingang van 1 Januari 1921. Het rapport is opgenomen als bijlage no. 208 van het raadsverslag 1920. In die regeling werd o. m. opgenomen het aan de agen ten en hoofdagenten van politie boven hun belooning toe gekende genot van vrije uniform en schoeisel. De waarde van dit emolument werd daarbij, naar den maatstaf van de destijds geldende prijzen, gesteld op f 150.per jaar. Sindsdien is de prijs der uniformkleeding, die ten tijde van de vaststelling der loonregeling zeer hoog was, aan merkelijk teruggeloopen, terwijl ook het schoeisel in prijs is verminderd, zoodat naar ons inzicht een bedrag van f 150.—, uitdrukkende de waarde per jaar van het meergenoemde genot van vrij uniform en schoeisel, thans te hoog moet worden geacht. Een som van f 100.per jaar geeft, ook naar het oordeel van den Commissaris van politie, deze waarde zuiverder weer. Wij stellen U, op grond hiervan, voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 Maart 1927. no. X 08.17(2);; BESLUIT: het raadsbesluit van 27 December 1920, no. 11, tot vaststelling eener algemeene salaris- en loonregeling voor het gemeentepersoneel, te rekenen met ingang van 1 Janu ari 1927 te wijzigen in dien zin, dat de waarde van het genot van vrije uniform en schoeisel der agenten en hoofd agenten van politie nader wordt geschat op f 100.per jaar. Aldus enz. No. IV.07.352.17(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekening van het Woningbedrijf over 1926. SNEEK, 29 Maart 1927. Aan den Gemeenteraad. Wij leggen U hierbij over de door de Commissie voor het Woningbedrijf bij ons ingediende rekening over 1926 met bijbehoorende stukken. Ten aanzien van deze bescheiden hebben wij niets te onzer verantwoording te vermelden. Onder mededeeling, dat de balans per 31 December 1926 en de exploitatierekeningen over het afgeloopen jaar door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten accoord zijn bevonden, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 29 Maart 1927, No. IV.07.352.17( 1 BESLUIT: a. de rekening van baten en lasten van het Woning- gld. bij levens lange invaliditeit bedrijf over 1926 voorloopig vast te stellen: le. voor de woningen A en B met een winst f2381.18; 2e. voor de woningen C en D met een winst f 653.06; 3e. voor de woningen f2602.97; 4e. voor de woningen D en D.max. met een verlies van f4299.31; 5e. voor de woningen E met een verlies van f3191.62; 6e. voor de 66 woningen in het Sperkhem met een ver lies van f 3304.54. b. de rekening van kapitaalontvangsten en -uitgaven ■olaens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemaanc Vcrzc- TA AA |eHng«-Bawk te Schiedam aijn onse abonné’s versekerd tegen ongelukken voor 4VVV ----- Verdronken. I 0UDEHASKE, 21 April. Heden verdronk het 3-jarig zoontje van den veehouder S. ®ijkstra alhier. Dit is het tweede kind, dat Beze ouders op die wijze verliezen. I DEERSUM. In verband met ingezonden stukken in sommige bladen kan worden meegedeeld, dat op sommige boerderijen alhier reeds voor geruimen tijd brandalarm- [ignalen werden geplaatst, ’t Knaleffect poet zoo verrassend zijn, dat de raad in leze ingezonden stukken gegeven alleszins Iverweging verdient. I UIT DE FRIESCHE WEIDESTREEK. De Jniateur- en de beroeps-eierzoeker klagen leiden, dat er minder eieren worden gevon- |en dan vorige jaren. Wellicht houdt dit rerband met een vermindering van ’t aantal fieviten, die in deze omgeving wordt ge constateerd. Door de vorming van water- jehappen is nl. ’t gebied, waar de kievit t*ch bij voorkeur ophoudt, aanmerkelijk in- Kokrompen, terwijl ook tegen de draden van f electrisch licht vele kieviten zich dood- 1‘iegen. Zoo vond een onzer kennisen in Fen stuk land niet minder dan acht doode fleviteri, die zich gewond hadden aan deze Faden. Wel jammer! I DEERSUM. Twee motorrijders, die van Ineek naar Leeuwarden vertrokken, hadden I ongeluk onder Deersum tegen een hond F rijden, ’t Dier kwam er goed af, maar de motorrijders liepen zoodanige verwondingen EP, dat zij zich onder behandeling van Dr. F'jsbosch van Bozum moesten stellen. Later IE A gld. bij verlies van IvV éénhand,voetofoog kon de reis worden voortgezet. i IJLST, 20 April. Hedenavond had de re- 1teerwedstrijd plaats uitgeschreven door de -Oetbalclub ,,1J. V. C.” De uitslag was afd. ^nst le prijs Mej.' H. Dijkstra, 71 punten, e Prijs Mej. Wiersma van Scharnegoutum, P„ 3e pr. de heer Heins van Tjerkwerd, punten. In afd. Luim le pr. de heer De oer van Tjerkwerd, 79 p., 2e pr. de heer öp vSma van Leeuwarden, 78 p., 3e pr. Jac. h os> 74 punten. De publieksprijs viel ten L mej. Dijkstra voor ernst, en de L ,Ue, Boer van Tjerkwerd voor luim. Eord;^eI Van Chr- Muziekcorps „Con- flinva Jmsterde deze avond op. Er was uk publiek, zoodat de voetbalclub „IJ. V. terugzienen ProPaganda-avond kan De wethouderscrisis in Rotterdam. kistermmlterdamsche gemeenteraad heeft weer dr*e vruchtelooze stem- ten weth^ d°Uden V°Or de benoeming van t B» dj •■d Wittester I1BUWE SNEEKER COÏÏRABT annex SNEEKER COURANT «n WYMBRITSERADEEL in, b> pc je. :n K) - per* half ons OVERTREFT ALLE ANDERE SMAAK cn stevigheid FABRIKANT: M.W. ATOOMTABAKSFABWIBK v.l». TH. NtKMKMKR. OltOHIHMM - ZWARE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1