II Uit onze Raadzaal. Nieuwstijdingen. I A, d Mil Orgui hr IniiM Suil. t Eerste Blèrt Brandenburgh Co., N flo. 88 WOEBSDAQ 85 MEI ^1887 43e JAARGANG as IG, «8 I. ?e- TmehfBt DUID AG» u VBIJDAG8A T®MD1 Ultfcvass Bnss TdefssB 150, 3 K 7. pet. te (6 Je- iek ite >or :au I ?au een igd ak- eene /en ur [el. ol iën ins gld. bij verlies van een wijsvinger* :ed :en Dor iet 18 SN 9« >r" EN >1 id- ;en lik- oe- cen en. :au e5, jen wlf ed [■JE 3IEDWE SSEEEER CODRAHÏ annex SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEL NG lijn an- Bij deze mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut kan nog het volgende worden aangeteekend, waaruit blijkt, dat de beving bijna overal ter wereld is ge registreerd, al is men het over de plaats, waar zij plaats vond, niet eens. De seismografen te Washington, New Orleans en Ottawa hebben een buitenge meen sterke beving opgeteekendde band van de seismograaf te Ottawa was niet breed genoeg om de uitslagen te registreeren die op tweemaal zoo groote kracht ge schat worden als die van 1924 in Japan. Washington geeft Oost-Tibet als haard aan, Ottawa daarentegen Zuid-Mexico, en New Orleans Centraal Chili. De seismografen in Jena en het Taunus- gebergte plaatsen den haard in Tibet of van financiën reeds sedert geruimen tijd een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op wijnen gereed, is het echter nog in het minst niet gezegd, dat dit zal worden ingediend, en vanzelf dus nog minder wanneer en blijft het in het be richt gegeven commentaar met een zeker e vijandige strekking tegen bepaalde landen geheel voor rekening van den berichtgever. gld. bij levens lange invaliditeit Zware aardbeving. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt* deelt het volgende mede In den avond van Zondag 22 Mei om 22 u. 43 m. 35 s. (Tijd van Greenwich) werd aan het meteorologisch instituut te de Bilt een zeer sterke aardbeving opge teekend, afstand 7500 K.M., oorsprong vermoedelijk in Tibet. ■7 -i Abi ementper jaar f 2.50 fr.p post f 3.60. Advertentieën9 cLp. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis ge plaatst in ac SNEEKER COURANT gld. bij verlies EA van een dnim. vV SNEEK, 3 Mei 1927. Aan den Gemeenteraad. Wij, stellen U voor het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1927/1928 te bepalen op 1.92. De volgende overwegingen hebben ons tot het doen van dit voorstel geleid. Bij de beantwoording van de vraag, hoe hoog de factor der gemeentelijke inkomstenbelasting moet worden ge steld, kan tweeërlei methode toepassing erlangen. In de eerste plaats kan uitsluitend het oog gevestigd zijn op wat noodig is voor het enkele jaar, waarvoor de vast te stellen factor zal gelden, zonder dat eenige rekening wordt ge houden met de lijn, die noodzakelijk in goed gevoerd financieel beheer moet kunnen worden onderkend en zon- Een dergelijke politiek zou geheel in botsing komen, met de lijn, die naar de steeds door ons voorgestane opvat ting, dient te worden gevolgd. Wij verwijzen in dit ver band naar de inleiding tot de memorie van toelichting bij de gemeentebegrooting voor 1926, welke inleiding, blij,- kens de in de raadsvergadering van 30 November 1925 gehouden discussien, wat de hoofdzaken aangaat, de in stemming van den Raad mocht verwerven. Wij achten het overbodig uitdrukkelijk te doen uitko men, dat wij gaarne alles in het werk willen stellen om den belastingdruk in onze gemeente lichter te maken. Onze geheele financieele politiek voorzichtig gevoerd als ze is was juist bij voortduring op dat doel gericht. Zij beoogde te komen tot een verlaging van druk die menschelijkerwijze geoordeeld ook voor de toekomst houdbaar zoude zijn en zij, trachtte dus alles te vermijden, wat zou kunnen voeren tot een sprongsgewijze belasting- politiek snel naar beneden, sneller vaak naar boven ook indien de verleiding om tot grootere verlaging over te gaan, dan ten slotte plaats vond, dikwijls groot was. Wij herhalen hier, wat vroeger onzentwege ook reeds is ge zegd: eerste en alles overheerschende eischen van goed financieel beleid zijn voorzichtigheid en degelijkheid. Elke speculatie, hoe verleidelijk ook, moet daarbij worden ver meden. Het moet, meenen wij, aan den Raad ook een ge voel van groote gerustheid geven, als hij, ziende wat in menige gemeente, ook in Friesland, in deze tijden nood gedrongen in financieel opzicht moet gebeuren, de over tuiging kan hebben dat in onze gemeente de basis van het beheer zoo stevig is, dat onaangename verrassingen geheel onvoorziene omstandigheden voorbehouden uitgesloten zijn. Om al deze redenen, kunnen wij niet aanraden, bij de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het be lastingjaar 1927/1928 de hiervoor besproken methode te volgen. Wij zouden bij, die vaststelling gaarne de volgende ge dachtengang zien toegepast. Het begrootingsjaar 1927 vordert een bedrag van f334.000. Uitzicht, dat dit bedrag in 1928 beduidend lager zal zijn bestaat niet. Bovendien valt rekening te houden met de mogelijkheid van daling van het belastbaar inko men. Bij de bepaling van den factor voor het belasting jaar 1927/1928 moet ook reeds rekening worden gehouden met den invloed, die daardoor wordt uitgeoefend op 1928, terwijl daarnaast moet worden vastgehouden aan het uit gangspunt, dat, zoo eenigszins mogelijk, een eens bereikt cijfer later niet weer moet worden verhoogd. Verkregen kan dit worden door uit te gaan van een noodzakelijke opbrengst van f334.000 (begrootingscijfer 1927). Elke Vtoo geeft f 1750. Een factor van 1.92 zou een geraamde opbrengst geven van f 336.000, waarin dan dus nog een gering bedrag voor tegenvallers zit. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 3 Mei 1927, no. 1.714.521.02.64(1); BESLUIT: het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1927/1928 vast te stellen op 1.92. Johannes-Passion. Voor het eerst zal op Hemelvaartsdag te Sneek, in de Groote Kerk, worden uitge voerd de Johannes Passion, groot Bach- oratorium. We wekken onze lezers op deze uitvoering ‘bij te wonen. Het is iets heel bij zonders. Excelsior wil ons wat goeds geven. Waardeeren wij dat dan ook! Eerste krach ten geven hunne medewerking. Men leze de adv. in dit no. Muziekuitvoeringen. Het Comité voor het geven van muziek uitvoeringen maakt bekend dat er wijziging is gekomen, daar Symphonia dit jaar geen concerten geeft. De volgende concerten zijn onderling verdeeld: 9 Juni Harmonie. 23 Juni Steun in den strijd. 7 Juli Sneeker Muziekcorps. 21 Juli Harmonie. 4 Aug, Sneeker Muziekcorps. 31 Aug. Harmonie (aangeboden door de Gemeente). 8 Sept. Steun in den Strijd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen lll/2 en 12J^ uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 23 en 24 Mei 1927: Jongenspet. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 en 24 Mei: Beursje m. inhoud, K. Kussendrager, W. Lodewijkstr. 67; zwart beursje met inh., J. Osinga, Zuidend 8; horlogeketting, (ge vlochten koord), G. de Vries, le Badbuurt 8; vulpen, R. de Jong, Leeuwenburg 5; haargesp, B. Jonkmans, Parkstraat 10; paar nieuwe schoenen, S. IJntema, Nieuwbuurt H; lorgnet in etui, T. de Ruiter, Van der Heijbuurt 17; rijwielbelastingmerk, A. Kam- stra, Potbuurt 9; zilveren halsketting, IJ. Nieuwenhuis, Looxmadw.str. 2; zakmes, IJ. Smid, Havenstraat 26; kinderhandtaschje m. inh., B. Grasma, W. Fred.str. 5. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de zweminrichting was heden 13 Zeilwedstrijd Grouw. Ter gelegenheid van de openingvan het paviljoen is te Grouw een zeilwedstrijd ge houden, welke de volgende uitslag had. 7.10 M. klasse: 1. Li, van dr. G. W. v. d. Meer, 2. L. H. van L. H. Geveke, 3. Storm vogel van S. J. Wiersma allen te Leeuwar den. Vrijbuiters: 1. Joh. Olij en v. d. Weij, te Sneek, 2. L. v. d. Werf, 3. Viking van S. Hoekstra te Akkrum. Kleine schouwen: 1. Ré van Th. de Groot, Akkrum, 2. It Swealtsje van R. G. Zwolle, Langweer, 3. Drie Gebroeders van B. Hen- ptra, Akkrum, 4. Poask van G. ij. Heeringa, Terhorne. De keurmeesters in de vrijbuiters-klasse padden den 2en prijs toegekend aan den hr. de Jong te Akkrum. Deze gaf echter te ken- nen> dat hij een aanvaring had gehad en dus niet voor een prijs in aanmerking kwam. |Deze woorden werden met luid applaus be ste. jen eek der dat zelfs maar rekening wordt gehouden met de vraag, welke invloed een nu vast te stellen factor reeds onmiddeï- lijk heeft op de in het eerstvolgende rekeningsjaar aan ge meentelijke inkomstenbelasting te verantwoorden bedrag. Wordt de vraag der vaststelling uit dat oogpunt bezien, dan is haar beantwoording vrijt eenvoudig. Daarbij kan dan immers de volgende redeneering gelden: a. hoe hoog is het bedrag aan belasting van vroegere belastingjaren, in dit geval in hoofdzaak het belastingjaar 1926/1927, dat in de gemeenterekening over 1927 vermoe delijk zal worden verantwoord; b. hoeveel dient dus, om het in de begrooting voor 1927 uitgetrokken bedrag te verkrijgen, uit de opbrengst van het belastingjaar 1927/1928 te worden geput. Dit laatste bedrag vormt 2/s van de over het geheele belas tingjaar te betalen belasting. De geheele opbrengst zal dan dus s/2 maal zoo hoog moeten zijn. c. hoe hoog wordt hef belastbaar inkomen voor de berekening van de belastingopbrengst 1927/1928 geschat; d. welke factor moet daarop worden toegepast om de onder b bedoelde totaal-opbrengst te verkrijgen? Het eenige onzekere in deze geheele redeneering is de schatting, onder c genoemd. Deze onzekerheid noopt tot het in acht nemen der noodige voorzichtigheid, die in den regel werd betracht door voor kwade posten der belasting en eventueele schommelingen in het belastbaar inkomen, 10 te voegen bij het netto aan belasting noodige bedrag. Wordt deze methode toegepast, dan krijgt men de vol gende cijferrangschikking: a. uit vorige belastingjaren beschikbaar rond f 130.000; b. uit belastingjaar 1927/1928 dus te putten f334.000 f 130.000 f 204.000, of 2/s gedeelte der geheele op brengst van dat belastingjaar. Die geheele opbrengst zal dan moeten zijn 3/2 X f 204.000 f 306.000 of, gerekend op tegenvallers f314.000; c. de raming van het totaal bedrag aan belastbaar inkomen, ons door den Inspecteur der Directe belastingen in een hierbij overgelegd schrijven medegedeeld, is zooda nig, dat bij toepassing van een vermenigvuldigingscijfer van 2 een bruto opbrengst van f 350.000 wordt verkregen. Elk Viqo gedeelte vertegenwoordigt dus een opbrengst van f 1750. d. om een totaal opbrengst van f314.000 te verkrijgen zou een factor van 1.8 moeten worden toegepast. Door een dergelijke methode van berekening zou echter in zeer ongunstigen zin worden beïnvloed het in Mei 1928 vast te stellen vermenigvuldigingscijfer voor het dan aan vangende belastingjaar 1928/1929. Als van de geheele'opbrengst 1927/1928 een bedrag van f204.000 aan 1927 ten goede komt, dan rest, als 1/s ge deelte voor 1928, de som van f 102.000. Aangenomen, dat het totaal bedrag aan inkomsten belasting in de begrooting voor 1928 ongeveer gelijk zal zijn aan dat over 1927, dan zal 2/3 van het belastingjaar 1928/1929 moeten opbrengen f334.000 f 102.000 f 232.000 en de geheele opbrengst over dat belastingjaar 3/2 X f232.000 f348.000 of gerekend op tegenvallers f 355.000. Om dit bedrag te bereiken, zou de factor, naar de nu bekende gegevens, moeten worden bepaald op 2.03. En ook al zouden de cijfers eenigszins gunstiger uitval len dan wij hier stellen, er zou dan toch in geen geval zijn te rekenen op een factor lager dan 2. a. dingbedrijf over f8.772.37; b. van in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1926 met een totaal van f310.151.52 in debet en credit; III. voorloopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het electrici- teitsbedrijf over 1926 met een voordeelig saldo van f6.256.08; b. de rekening van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1926 met een totaal van f309.362.64 in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1926 met een totaal van f285.169.31 in debet en credit. No. 1.714.521.02.64(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigings cijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting, belastingjaar 1927/1928. 5 uur is een Belgisch vliegtuig van hef type Handley Page, van S.A.B.E.N.A., bestuurd door den vlieger Cockuit uit Brussel op de Waalhaven aangekomen, met aan boord minister Vandervelde, senator De Brouckère, den directeur der S.A.B.E.N.A., den heer Renard, en den chef van den technischen diénst der maatschappij, den heer Allard, vergezeld van hun dames, in het geheel 10 personen. De reis naar de Waalhaven was onder nomen, omdat minister Vandervelde groote belangstelling koestert voor de luchtvaart en ook gaarne met het Nederlandsche lucht verkeer kennis wilde maken. JE gld. bij verliea van een vinger in voormalig Duitsch Oost-Afrika, n.l. in de omgeving van het Tanganjikameer. Een merkwaardige loopbaan. In Egypte is onlangs de Engelschman Henry Folland overleden, die een fortuin van ongeveer 6 millioen gulden nagelaten heeft. Hij was in Wales geboren als een van de vier kinderen van een armen mijnwerker, kreeg een beetje lager onderwijs en ging toen als zwakke, slecht gevoede jongen in de kolenmijn werken. Met zijn dagelijkschen arbeid van tien tot twaalf uur verdiende hij enkele shillings in de week. Toen hij veer tien jaar was, werd hij door een trein over reden. Zijn linker arm was zoo zwaar ge kwetst, dat hij afgezet moest worden. Dit was een keerpunt in zijn leven. Zijn vroegere onderwijzer trok zich zijn lot aan en zijn vrienden hielpen hem ook. Hij leerde nu genoeg schrijven, rekenen en lezen. Na korten tijd op het kantoor van een krant ge werkt te hebben, kwam hij als kantoorbe diende bij een blikfabriek. Hij leerde daar alles wat er op het kantoor te leeren viel en zat ’s avonds laat op om te studeeren en te lezen en verdiepte zich ook in wiskunde. Toen hij 24 jaar was, werd hij boekhouder bij de blikfabriek van Raven te Glanawu- nan. Op 26-jarigen leeftijd was hij directeur van de fabriek. Hij toonde een buitenge woon talent als leider van het bedrijf en als wiskundige, en toen hij 28 jaar was, werd hij commissaris van de onderneming. Later stichtte hij de Folland-groep van fabrieken, welke weer samengesmolten werd bij de firma Richard Thomas en Co. te Swansea en Llanelly, twee combinaties, die thans de grootste blikfabrikanten van Europa zijn. Hij is maar 47 jaar geworden en zijn groote fortuin is in 19 jaar verdiend. Tegenwoordigheid van geest. Bij het tramongeluk te Kassei heeft een 18-jarige kinderjuffrouw een zeldzaam be wijs van tegenwoordigheid van geest gege ven. Zij vertelde, dat zij kort vóór het weg rijden van de tram voor zich en de twee kin* deren nog een benauwd staanplaatsje had weten te veroveren. Naast haar stonden de kinderen en om haar heen verschillende hee- ren. Toen de wagen in beweging kwam, overzag zij het eerst den gevaarlijken toe stand; zij had daarom geschreeuwd: „Rem, anders zijn we verloren.” Maar iedereen was op hetzelfde oogenblik het hoofd kwijt geraakt. Toen zij zich door uit den wagen te sprin gen had willen redden, hadden de heeren haar tegengehouden. Doch zij had zich los gerukt, de kinderen naar buiten geworpen en was toen zelf op den grond gesprongen, waar zij haar bewustzijn had verloren. De burgemeester heeft haar uit naam der stad voor haar moedig gedrag hulde ge bracht. Geysendorffer gehuldigd. Prins Hendrik heeft gisteren te Amster dam de oudste vliegtuigbestuurder van de K. L. M., de heer Geysendorffer de Harmon trofee overhandigd, een door een Ameri kaan ingestelde jaarlijksche prijs voor den vliegtuigbestuurder, die in den loop van dat jaar in een land het meest op vliegge- bied gepresteerd heeft. Mijnen-gevaar. Het kustvisschersvaartuig ,U. K. 113” is van de visscherij in de haven van IJmuiden teruggekomen met een in ’t net opgehaalde mijn aan boord. De marine zal de mijn on schadelijk maken. Twee personen verdronken. De 22-jarige dochter van den schipper Van Hazenberg, van het motorschip De Onderneming thuis behoorende te War- fum, is Zaterdagavond bij Wemeldinge overboord gevallen. Haar vader sprong haar gekleed na. Beiden zijn verdronken. De lijken zijn later opgevischt en te We meldinge aan wal gebracht. Tabaksvergunning. In het belang onzer lezers, die vergunning hebben, tot verkoop van tabaks fabrikaten, deelen wij mede, dat de aan maningen in het vervolg niet meer gratis worden uitgereikt, doch dat daarvoor f 0.25 in rekening wordt gebracht. Heeft de betaling niet plaats binnen drie dagen na de uit reiking der aanmaning, dan wordt verder bij dwangbevel vervolgd, wat veel meer kosten meebrengt dan bij vervolging inzake directe belastingen. In het vervolg is het vergunningsrecht van f 5 verschuldigd per kalenderjaar, dus van 1 Januari tot en met 31 December. Bij wijze van overgang is bepaald, dat 42 ct. per overblijvende volle maand moet worden betaald. Zij, wier tijdvak eindigt op 31 Mei a.s. betalen dus tot 1 Januari 1928 de som van f 2.94. B. en W. hebben den raad een aantal voorstellen aan geboden, o. a. de volgende: No. 1107.352.17 (nos.l, 2 en 3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekenin gen van het gas-, waterleiding- en electrici- teitsbedrijf over 1926. I. voorloopig vast te stellen: de rekening van baten en lasten van het gasbedrijf De accijns op wijnen. Het bericht van het correspondentie- bureau Vaz Dias te Amsterdam over een verhooging van den accijns op wijn werd bij informatie te bevoegder plaatse als een „canard” gekwalificeerd. Men zal zich herinneren, dat de minister van financiën in de Eerste Kamer heeft gezegd, dat de mogelijkheid van een dergelijke maatregel in verband met de moeilijkheden door de firma Philips bij den invoer van haar pro ducten in Frankrijk ondervonden, werd overwogen. Naar ons bij de bedoelde in formatie is gebleken, ligt op het ministerie Gemeenteraadsverkiezingen. Deventer: Gekozen 4 r.k., 6 s.d., 1 comm., 2 soc. partij, 1. a.-r., 2 c.-h., 4 v.d., 3 v. b. De S. D. A. P. wint 1 zetel, de V. B. verliest er één. Enschede: Gekozen 10 s.d., 6 r.k., 4 v. b., 3 a.-r. 1 v. d. 2 c.-h., 1 soc. partijs De v. d. verliezen een zetel aan de v. b. Gouda: Gekozen 1 c.-h., 8 s.d., 2 v.d., 6 r.-k., 2 a.-r. lijst Vingerling, 1 a.-r. lijst Muylwijk, 1 economische bond v. gemeente belangen. De s. d. a. p. wint 2 zetels, de r.k. en de ec. groep ieder één, de v. b. ver liest 2 zetels, de v. d. en chr. dem. unie ieder één. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Zitting van Zaterdag 21 Mei. Beitje B., 42 jaar, werkman te Sneek, werd door de rechtbank veroordeeld tot 4 mnd. gevangenisstraf wegens diefstal van p nikkelen theepot en theelepeltje, uit het Pa™»s van den heer T. Stam. Bij verstek eischt de adv.-generaal be- pst>ging. L. Ct. Het koninklijk bezoek te Amsterdam. Naar welke kerk gaat de Koningin Zon- “ag? Ziedaar een vraag, waarmede zich de I aatste dagen honderden Amsterdammers 3dden bezig gehouden, waarover tal van Peculatieve beschouwingen zijn ontstaan n waarop het allergrootste deel van ker- pjk en nieuwsgierig Amsterdam eerst ,°ndag na de ochtendkerk het antwoord iieett gekregen. t Was voor de gemeente in het eenvou- 'ge Bethlehemkerkje op het Zwanenplein I hptn^e .overzijde van het IJ weggelegd om t Koninklijk gezin, met het gevolg en den rgemeester het kerkje te zien binnenstap- p- In den hoek ter linkerzijde van ’t orgel men Koningin, Prins en Prinses, die in 11 gesloten auto van het Paleis waren ge- JPen> plaats en onmiddellijk daarna zocht L .f1®* kerkbestuur, dat natuurlijk was in- LJI" en dat de Vorstelijke personen had •yangen, zijn plaatsen op. I p k°rt gebed liet de voorganger, ds. tv Koningsberger, de gemeente gezang L’ v?rs 13 zingen, dat aanvangt met de pwraen: „Eeuwig, onbegrijpelijk Wezen Kon- tel<st van ziin Pred*katie had ds. Lisberger gekozen Johannes 14 6, i il k us de woorden spreekt: L’’ ben de Weg, de Waarheid en het Lftrirn,;.."iemand komt tot den Vader dan F«or Mij.” L£e„ dienst werd besloten met gebed en het I ëen van Gezang 2, vers 3. v°'iarige K. te Wychen, bij Nijmegen, |harci .VriJdagmiddag op de fiets aan het ■vaan1Öen ^gen een vriend. In groote Inter reec* bij tegen een wagen en viel dood Minister Vandervelde per vliegtuig naar Rotterdam. Men meldt aan het Haagsche Anela- kantoor Zondagmiddag^ vliegtuig van hei de maatschappij Simulant. De Haagsche politie heeft Zondagavond in de binnenstad een man aangehouden, die bedelde. De man was, naar hij voorgaf, doofstom, kon zeer moeilijk loopen en leek zenuwpatiënt. Op het politie-bureau werd hem naam en adres gevraagd, maar het gelukte hem niet, dit duidelijk te maken. De politie stelde alle pogingen in het werk om de woonplaats van den bedelaar uit te vinden. Naar verschillende plaatsen werd getelefoneerd en zijn signalement verspreid. Na eenige uren begon de man plotseling te spreken; zijn zenuwaandoeningen ver dwenen en hij bekende, dat hij gesimuleerd had Op deze wijze haalde hij in de groote steden van ons land zijn kost op. Hij meende, dat het nu lang genoeg geduurd had en verlangde naar zijn huis in Rotterdam. De politie liet hem gaan, na proces-verbaal opgemaakt te hebben ter zake van bedelarij. Volkomen gezond verliet de man het politie-bureau, waar hij eenige uren tevoren, geholpen door twee agenten, was binnen gestrompeld. Fraude bij verkiezingen. Bij de zitting van het hoofdstembureau te Aardenburg, welke gehouden werd in verband met de verkiezingen voor den ge meenteraad van Zaterdag j.L, zijn door den officier van justitie uit Middelburg, baron van der Feltz, alle stukken op deze stemming betrekking hebbende, in beslag genomen. Deze inbeslagneming heeft plaats gehad op vermoeden, dat in stembureau 2, waarvan een der wethouders der ge meente Aardenburg voorzitter was, fraude is gepleegd. Baron van der Feltz woonde eerst de zitting van het hoofdstembureau bij en nam vervolgens de stukken in beslag. Daar na werden door hem verschillende perso nen aan een verhoor onderworpen. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandaohe Algamaene Varza- JHOft keringa-Bank ta Sohiadam sijn onse abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4VUV a. over 1926_rnet een voordeelig saldo van f 24.615^36; b. de rekening van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1926 met een totaal van f 175.465.12 in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1926 met een totaal van f412.186.94 in debet en credit; II. voorloopig vast te stellen: de rekening van baten en lasten van het waterlei- 1926 met een voordeelig saldo van de rekening van kapitaalsontvangsten en -uitgaven dat bedrijf over 1926 met een totaal van f 90.537.99'/2 JAA gld. ingeval van over- IEA gld. bij verlies van 7E *VU lijden binnen 80 d. Ivv één hand, voet ol oog iu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1