I H 150 Beroemde mannen uit de Sneeker environs. I NIEUWSTIJDINGEN. GELDEN BESCHIKBAAR 41/2°|o Pandbrieven i 99 NEniRUNDSCHE HYPOTHEEKBANK opgencht te Veendam isso 200 BUITENLAND Mul Orgiii hr linuti hut 43e JAARGANG ZATERDAG S3 MZI 1137 Eerste Blad fo. 69 RIJCKLOF VAN GOENS. ZIJN TIJD EN OMSTANDIGHEDEN. 1 nooit verhoogd is geworden gedurende bijna twee eeuwen 1/. A. H. was was berekening authentieke vastgesteld op 1200 gulden per maand met 800 gulden „tafelgeld”, een Raad van Indië genoot f 350.de Gene rale Ontvanger f 130.de Opperkooplieden f 130.de Kooplieden f 60.de Onderkooplieden f 40.de Boek houders f30.en de Assistenten (klerken) f 10f24 aan maandelijksch salaris. Dit voor de tropen beslist ontoerei- on- van we- op billijke voorwaarden. DHT1DAG3 u VRUDA.GBATOVD3 Uiifsvvni Brandbnburgh Co., IwnK Talmfwr* 150. Postduivenver. L’Estafette. Uitslag wedvlucht Osnabrück der Post- duivenvereeniging „L’Estafette”. Duiven los 7 uur v.m. Aantal 54 stuks. Afstand onge veer 175 K.M. Ie. G. de Haan, 11.22.52, 2e. A. Best, 11.31.35, 3e. G. de Haan, 11.58.52, 4e. A. Best, 12.03.18, 5e. A. Best, 12.13.39, 6e. R. Kluitenberg, 12.17.18, 7e. W._T. Stam, 12.21.57, 8e. A. Best, 12.23.46, 9e. G. de Haan, 12.36.31, 10e. M. Bakker, Woudsend, 12.37.06, 11e. idem, 12.44.26. Daar het weer verleden week Zondag lang niet meewerkte, zijn de duiven veel later aangekomen dan aanvankelijk ver wacht werd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen liy2 en 12^ uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 24, 25, 26 en 27 Mei 1927: hondenzweep, huissleutel, klein nikkel sleuteltje, heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24, 25, 26 en 27 Mei 1927: rijwielbelastingmerk, W. JVCf'P’s JJmcrndeltjespuddmg met gratis Grenadine-saus Een heerlijke délicatesse! Een voortdurende attractie Ui dat: Sprookjes-pudding met Sprookjes-boekjes. in Sprookjes-busjes, met die heerlijke Sprookjes-Satu. Een succes op Uw tafel is. Jl'J'P's J^orrtapudding smaakt als room! en de rest Een .fraaie ?2 °|o nitgelote sche gezantschap) en Sowiét House. Koling werd aanbevolen door drie perso nen van wie men weet dat zij geheime spionnage-groepen onder zich hebben. De kwalificaties van dezen man voor in dienst stelling bij de Russische handelsdele- gdtie bestonden dus uit het feit dat hij bij deel hadden. Daarna zette Baldwin nog uiteen hoe de Russische vertegenwoordigers in China te gen Engeland hadden gekuipt om ten slotte de diplomatieke breuk met Rusland aan te kondigen wanneer het Lagerhuis dit ten minste goedkeurt, waaraan wel geen twijfel bestaat. Nadat het bovenstaande was geschreven, werd hedenmorgen uit Londen gemeld, dat ’t Lagerhuis het regeeringsvoorstel tot het af breken der betrekkingen met 346 tegen 98 st. had aangenomen, tegen waren de leden der arbeiderspartij. Dit afbreken der betrekkingen tusschen twee groote mogendheden is een somber gebeuren. Het feit mag direct geen oorlog ten gevolge hebben, wat op den duur uit de thans nog min of meer verborgen wor steling dezer twee groote machten zal voortvloeien weet men niet. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de zweminrichting was heden 14 Eindexamen H. B. S. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, met wijziging in zooverre van een vorige beschikking, dat het eindexamen aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Sneek dit jaar zal worden af genomen op 28, 29, 30 Juni, 1 en 2 Juli. Stct. Een 103-jarige overleden. In den ouderdom van 103 jaren is over leden de oudste inwoonster van Haarlem mevr. M. J. LibosonVerhaar. Vader en twee zoontjes verdronken. Bij Arnhem is op den Rijn door het aan varen van de ketting van de pont een zeil boot met aanhangmotor omgeslagen. Daarin zaten de 38-jarige heer T. Hoekstra, leeraar aan de rijkskweekschool voor onderwijze ressen, z’n twee zoontjes van 7 en 9 jaar en 4 kennissen. Deze vier laatsten zijn gered. De vader is met z’n jongetjes, die hij trachtte te redden, verdronken. We wenschen ditmaal van onzen regel af te wijken, om ons enkel tot Oud-Sneek te beperken met onze bio- graphische schetsen van beroemdheden uit vervlogen dagen. De dorpen om Sneek heen hebben in hun nog grootendeels onbeschreven geschiedenis ook meerdere interessante levensschetsen te boeken van eenmaal ver maard geworden en later beroemd gebleven mannen en vrouwen. Eén voorbeeld voorloopig uit de vele. We zullen in dit artikel namelijk de aandacht vragen voor een familie uit Goënga bij Scharnegoutum, die uit dien hoofde later als Van Goens in de annalen der koloniale geschiedenis van Nederland bekend werd en vooral door één lid daarvan, den Gouverneur-Generaal Rijcklof van Goens, een weid- schen naam verkreeg. Evenwel, we moeten er dit onmid dellijk aan toevoegen, niet alle biographen zijn van dit gevoelen, alsof het onomstootelijk vast zou staan, dat de naam Van Goens zijn afkomst verschuldigd zou zijn aan Goënga, evenmin dat hier eens de bakermat heeft gestaan van de Van Goensen. Intusschen wist reeds wijlen Busken Huet op gezag van een autobiographische memorie van Rijcklof van Goens uit 1656 en afgedrukt in de Berichten van het Historisch Genootschap te Utrecht, jrg. 1856, met stelligheid het volgende te verklaren omtrent die betwiste afkornst: „De Van Goensen, Rijklof I en Rijklof II, waren van ouder tot ouder uit Friesland, en de toekomstige gou- verneur-generaal heette eigenlijk Boycke, zoon van Volkert Boyckesz., zoon van Boycke Rijklofsz. De moeder stamde uit Harlingen. Goens, hetwelk denken doet aan den Frie- schen plaatsnaam Goënga of Goinga bij Sneek, schijnt de wieg der familie te hebben aangeduid.” Wanneer men dan ook bij andere biographen leest: Rijklof van Goens, 20 Juni 1619 geboren volgens sommigen te Rees in ’t Kleefsche, volgens anderen in Oosf-Friesland, zoon van Folkert Borkes van Goens en Hillegonda Jacobs, dan moet de aanduiding Oost-Friesland o. i. verstaan worden als tegenstelling van West-Friesland in Noord- Holland en dus in het huidige Friesland zijn te zoeken. Hoe het zij, wij laten deze kwestie hier verder rusten en nemen de gelegenheid waar, om ook buiten die vraag punten om een belangrijke figuur uit onze koloniale ge schiedenis, als de persoon van Rijcklof van Goens er onge twijfeld een was, ten tooneele te voeren, die het meer dan waard is, om eens van naderbij bekeken te worden. Is het op zich zelf al niet reeds een bijzonderheid, van officierszoon alle rangen te doorloopen tot en met dien van Gouverneur-Generaal incluis? En dat speelde Rijcklof van Goens klaar. Nu weet ik wel, dat het hooge ambt, t welk thans Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff bekleedt, in meer dan een opzicht de betrekking van Gouv.-Gen. voor de 'v.(ereenigde) O.(ostindische) C.(ompagnie) in beteekenis verre overtreft, maar anderzijds denke men over dezen post van den hoogsten ambtenaar in de overzeesche ge westen niet gering. En al staat verder het moreel van alle Gouv.-Gen., die de Compagnie gediend hebben, niet altijd hoog genoteerd in ’s lands geschiedrollen, tot de eminente mannen onder hen met een warm hart, brandende voor het heil des moederlands, het welvaren der Compagnie en dat der inlanders, behoort voorzeker Rijcklof van Goens gerekend te worden. En waar zijn die misstanden en corrupties, nepotisme onwettige aciviteit betrokken was geweest. In Koling’s bezit vond men ook tal van gedrukte aanvraagformulieren voor het lid maatschap van de nationale minderheids- beweging, welke ingevuld waren door zee lieden. Men had hen daartoe overgehaald in Russische havens. Hun aanvragen met de contributies voor het lidmaatschap gingen dus door dat Russische officieele kanaal naar de nationale minderheidsbeweging. Een ander belangwekkend licht werd op deze bepaalde faze van de sowjet-werk- zaamheid geworpen door een brief, gedag- teekend van 3 November 1926 en gericht aan Jilinsky. Daarin werden de maatregelen opgesomd die getroffen waren voor het op leiden van communistische agitators op de Arcos-schepen, met het doel dezen later Abnementper jaar f 2.50 fr p.p post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc óNEEKER COURANT Aan het verslag van den draadloozen dienst over Baldwin’s rede ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden: De geheime organisatie, voor wie de twee documenten door een man van dé lucht macht bemachtigd waren, is bekend en haar betrekkingen met een dergelijke Rus sische organisatie zijn vastgesteld. Een ander document van een officieel en hoogst vertróuwelijk karakter, hetgeen er op aangegeven was, werd onlangs vermist en uit inlichtingen die men zich verschafte en die gestaafd werden door documentaire bewijzen, werd duidelijk dat dit document naar „Sowiet House” (zoo heet in den Lon- denschen volksmond het gebouw van de Arcos) overgebracht en daar fotografisch gereproduceerd was. Op grond van deze inlichting werd aan den magistraat het mandaat voor een huis zoeking gevraagd. In zijn beschrijving van de huiszoeking zeide de eerste-minister: De politie-beambten gingen rechtstreeks naar de fotostaat-kamer en naar een kamer waar de bediende Anton Miller zat, belast met 't ontcijferen van code-stukken en van wien men wist dat hij ten nauwste betrokken was bij de bedrijvigheid van geheime agenten. De man aan het hoofd van de fotostaat- kamer, Robert Koling of Kaulin, die aan het werk werd gevonden, was beschreven in een document dat in het geheime staf- dossier in een ander vertrek ontdekt werd. Dit document, geteekend door Jilinsky, die tot kortgeleden de werkzaamheden van chef van een departement van de Russische handelsdelegatie met die van den voor- naamsten spionnage- en geheime propa- i ganda-agent voor Europa vereenigde, be vatte een aanbeveling van Koling voor den post dien hij nu bekleedde en gaf een relaas van zijn vroegere werkzaamheid. Het stuk verklaarde, dat Koling vroeger doende was geweest met het voeren van onwettige communistische agitatie als lid van de roode vakvereeniging van zeelieden en L ‘J heid betrokken was geweest bij de over brenging van geheime mededeelingen het buitenland; voorts dat hij nu o.a. dienst deed als overbrenger van de diplomatieke hetpost tusschen Chesham House (het Russi- Engeland en Rusland. Minister-president Baldwin heeft Dins dag in het Lagerhuis de beloofde verklaring afgelegd. De eerste minister ging de voorafgaande geschiedenis van den inval bij de Arcos na, en vertelde dat de politie al sinds maanden wist dat geheime agenten bezig waren te dachten achter Britsche leger- en vlootge- heimen te komen. Een nauwgezet onder zoek wees uit, dat deze agenten in dienst van Sowjet-Rusland stonden en dat zij het Arcosgebouw als een soort van clearing house voor het inwinnen en uitwisselen van hun informaties gebruikten. Toen nu langs een Britsch onderdaan in dienst de luchtmacht veroordeeld kon worden gens het stelen van twee, voor de verdedi ging des lands belangrijke documenten, bleek tevens dat dit document in het Arcos gebouw gefotografeerd was. Deze docu menten heeft men teruggekregen en het mdividu ondergaat thans gevangenisstraf. Daarop kreeg de politie ter wille van de veiligheid des rijks opdracht om op te tre den. Het is hierbij den overvallen agenten gelukt eenige belangrijke stukken te doen verdwijnen en, naar men reeds weet, werd m één kamer, zonder deurknop, die daar om moeilijk te forceeren was, een man aan getroffen die bezig was documenten te ver branden. In zijn bezit werd een enveloppe gevonden met de adressen van communis tische leiders hier en in Amerika en in het geheele gebouw is een massa anti-Engel- sche propaganda in beslag genomen. Er is der politie voorts niets gebleken van eenig onderscheid tusschen de Arcos- lokalen en de vertrekken waar de geheime agenten hun bureau’s hadden. Ongetwijfeld heeft de Arcos ook strikt reëele handelsza- ken gedaan en voorbereid, maar het com plex van lokalen was meer ten dienste van anti-Engelsche propaganda dan van den In deze omstandigheden heeft de regee- [mg besloten de handelsovereenkomst met Eusland op te zeggen, de terugtrekking van ne handelsdelegatie te verzoeken en 1.^1 I Personeel van de Engelsche missie te Mos kou terug te roepen en dit besluit Donder dag ter goedkeuring aan het parlement voor te leggen. De afwikkeling van gewone handelsza- «ui Zal d°or dit besluit, van Engelsche zijde anhans, geen invloed ondergaan. wel militaire spionnage als revolutionnaire werkzaamheid in het heele Britsche rijk en Noord- en Zuid-Amerika van Sowiet House uit werden geleid en gedreven; 2o. dat er geen afdoend onderscheid te ontwaren was tusschen de kamers of de werkzaamheden van leden van de handelsdelegatie en van de ambtenaren van de Arcos en dat beide organisaties betrokken waren bij anti-Brit- sche spionnage en propaganda. De Sowjet-regeering kan zich niet ont trekken aan de verantwoordelijkheid voor de handelingen van de handelsdelegatie en het misbruik van de haar verleende facili teiten. Het zou in elk geval moeilijk zijn: te gelooven dat, terwijl het eene orgaan van de Sowjet-regeering, namelijk de handels- - delegatie aldus de plechtige verbintenis onder de bemanningen van Britsche sche- schond krachtens welke zij toegelaten was, pen revolutionnaire propaganda te laten het andere orgaan van die regeering in En- v°crcn. I geland, namelijk de Sowjet-missie en de In den brief stond o.a.: „De keus van de,: regeering zelve niet aan deze handelingen mannen dient zorgvuldig te geschieden en de voorkeur moet gegeven worden aan negers, Hindoes en andere onderdrukte nationaliteiten. Zoodra de zeeman aangeno men is, moet hij opgeleid worden en daarna uitgezonden worden, om onder Britsche matrozen te werken. De voorloopige uit komsten zijn gebleken bij de zeemanssta- king, toen degenen die onze school door loopen hadden, de voornaamste plaatsen in namen.” De kamer waarin Anton Miller zat, grensde aan die van Chintsjoek, het hoofd van de handelsdelegatie. Men trof Miller aan terwijl hij in der haast bezig was met het verbranden van papieren waarvan sommige uit een open: dépêche-trommel genomen bleken te zijn. Toen de politie die trommel trachtte te be machtigen, ontstond er een worsteling waarbij een papier uit Miller’s zak viel. Dit document bestond uit een lijst van geheime schuil-adressen of volgens het document adressen voor correspondentie met de com munistische partijen in de Vereenigde Sta- Dinsdag j.l. had een 15-jarige jongen het ongeluk bij het afstappen van zijn rijwiel zijn been te breken; hij is naar het zieken- huis overgebracht. per jaar, dat de gouverneur van Soerabaja 25000 rijks- j daalders „verdiende” met de verpachting van den rijst- handel, het tienvoud van zijn salaris, dat de resident van Cheribon met minder dan 1000 gulden aan jaarwedde 100.000 rijksdaalders per jaar „afklopte” door afpersing zijner onderdanen, datDoch laten we het hierbij maar. Even waar als Coen’s typeering van Batavia, zijnde vol gens hem het „eerlijke tuchthuis” en het snedig gezegde „Hollandsch slechts, Oost-Indisch goed” in de 18e eeuw een gevleugeld woord was geworden, geldt het volgende ook als een droeve waarheid in de annalen onzer koloniale geschiedenis: „Sommige ambtenaren hebben millioenen gewonnen, terwijl de Compagnie is te gronde gegaan, de ingezetenen arm zijn geworden en het land uitgezogen en verwoest.” Tegenover dit sombere beeld hangen we echter die mooie schilderijen op, met mannen als Coen en Van Die men, Van Goens en Speelman, en huns gelijken op den voorgrond, energieke kerels, dikwijls als jongens reeds op Indië los gelaten, door krachtige ontplooiing hunner schitterende gaven van hoofd en hart in ’s Compagnies dienst vooruit gekomen en opgeklommen tot de hoogste rangen, maar die ook die V. O. C. met alle opoffering en toewijding hebben gediend. Juist in hun agressief optreden, waar noodig, herkent men den ondernemingsgeest der Hollandsche vaderen uit de Gouden Eeuw, den onversaag- den Geuzenaard, die den vijanden van het moederland geen ruimte toeliet om zich te nestelen in onze koloniën, ten einde op die wijze dat kleine Holland te treffen in de bronaderen van zijn welvaart. Een hunner was Rijcklof van Goens, die lette op het woord van zijn overbekenden voorganger, den stichter van Batavia: „Siet ende conside- reert doch, wat een goede couragie vermach”, ook toen de Compagnie reeds lang „voet ende dominie in ’t landt van Java hadt becomen”, en die handelde in overeenstemming met dat andere woord vol waardigheid en toekomstmuziek, dat slechts in onze ooren een gansch anderen klank kreeg dan drie eeuwen geleden, toen het voor het eerst uitgeba zuind werd: „Dispereert niet, daer can in Indien wat groots verricht worden.” Rijcklof van Goens heeft „in Indien wat groots ver richt”, in zijn soort en naar de omstandigheid zijns tijds beschouwd, zelfs ontzaglijk veel. Laten we een volgende maal zien, wat, om dan door zijn werken den persoon beter te leeren kennen en begrijpen. en protectie in het Oost-Indië der Compagnie wel het meest aan te wijten? Hoe kon het mogelijk zijn, dat onder die vele Gouv.-Gen. van 16101801 drie tot dit hooge ambt opklommen van den rang van gewoon soldaat af, dat er verder van oorsprong drie adelborsten onder hen waren, één artillerist, één sergeant, één matroos, één scheepsjongen? Was Camphuis niet een weesjongen, die bij zijn patroon, een Amsterdamsche zilversmid, wegliep en zich stiekum als scheepsjongen op de Indische vaart verhuurde? Was zijn voorganger Van Diemen niet een ge failleerde koopman, die op een valschen soldatenpas in Indië kwam? Toch werden ze beiden Gouv.-Gen. en zijn voorzeker niet de slechtsten geweest. En waren er ook onder de hoogste Raden van Indië beneden den rang van Gouv.-Gen. niet een weesjongen, een gesjeesde student, een kwakzalver? Hoe kwam dit alles en hoe kon dat zoo? Het eenvoudigste antwoord op die meervoudige vraag is wel dit, dat Jan Compagnie vóór 1800 nooit erg kiesch- keurig geweest is in de keuze zijner ambtenaren, slecht salarieerde en weinig lette noch op ’t beschavingspeil noch op ’t moreele gehalte zelfs van zijn eerste dienaren. Winst alles, negotie ging vóór de rest niets, want de negotie was alles! zegt ge, als men dan toch leest in de instructies reeds van de eerste Gouverneur- Generaals, als zij hun lastgeving kregen van de waarlijk hooge Heeren XVII in het door Indische winsten rijk ge maakte Holland: dat hij verplicht was om te onderzoeken, wat er gedaan kon worden „tot de verbreiding van den naam van Christus, zaligheid der onchristenen, eere en reputatie en ten profijte van de Compagnie niet alleen te continueren, maar bij alie mogelijke middelen en wegen te vergrooten” (Instructie Gouv.-Gen. Pieter Both). Toch vergete men niet, dat onder de leiding van deze mannen, uit welk milieu ze ook kwamen oprijzen, eerst de Molukken en Java en daarna ook de andere Buitenbezittin gen stuk voor stuk tot Nederlandsch bezit zijn verklaard, gewonnen met het tweesnijdend zwaard van kolonisatie door verovering en door handelspolitiek, ’t zij in den vorm van monopolisatie, aan- en uitkoop of welk middel dan ook. Die het zachtste middel heeft aangewend, staat het dichtst bij de moraal van onzen tijd. Doch ook deze laat nog wel toe uitdrijving van ongewenschte elementen, als het gaat om de possessie van die schoone landen welke zich naar het woord des dichters daar slingeren om den evenaar als een gordel van smaragd. Men denke slechts aan de communistische relletjes van den laatsten tijd. Nu dan, in den tijd, dat Rijcklof van Goens Holland door Indië mee hielp grootmaken, was het meer dan ooit aan pakken of anders tusschen twee tangen geknepen te wor den, pompen of verdrinken, overwinnen of sterven! En als men dan vergelijkt de tractementen van zulke leiders, tevens strijders, gedwongen door de omstandig heden, imperialisten niet om hun zelfs wille, doch ten bate der Hollandsche negotie en doordat ze het belang van Indië voor Holland begrepen, zelfs beter inzagen dan de Hderen XVII hier te lande, tevens kooplieden als gevolg van hun positie, die toch eerlijk moesten zijn in hun make laardij en commissionnairsdiensten, dan slaat men dv Kam den van verbazing ineen, dat er reeds vóór 1800 nog zulk een stevige band is gelegd tusschen Holland en de Oost. Ziehier een lijstje, dat op menigeen onder onze lezers, die van deze dingen niet op de hoogte was, of er maar liever niet overdacht, dat toch inderdaad „de Compagnie niets heeft gedaan om de welvaart van haar onderdanen op Java te verhoogen”, ietwat ontnuchterend en ontgoo chelend kan werken, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Het zijn slechts feiten en cijfers, die hier de naakte waarheid weergeven. Het tractement dan van den Gouv.-Gen. werd in 1624 gaf te verstaan dat hij in deze hoedanig- ten, Mexico, Z.-Amerika, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. naarDeze documenten, zeide Baldwin, bewe zen voldoende het bestaan onder directe controle van de Sowjet-autoriteiten van een geregeld stelsel, waarbij stukken van revo- lutionnair karakter, uitgaande van verschil lende organisaties in Rusland heimelijk wer den verzonden aan verschillende personen, betrokken bij de communistische bedrijvig heid in Engeland.en elders. De bewijsstukken die nu in handen van de autoriteiten waren, bewezen: lo. dat zoo- Bantema, 2e Badhuisbuurt 1stembiljet (Bergum), G. van der Berg, le Selfhelpstr. 3; zakmes, D. Hendriksma, 2e Selfhelpstr. 17; wollen tasch, C. J. v. d. Horst, Geeuw- kade; ceintuur, J. Efdé, Woudvaartkade 34; huissleutel, G. Elsinga, Neltjeshaven 20; kend tractement, dat bovendien bijv, voor den Gouv.-Gen. zilveren horloge, T. Holkema, Klooster- nooit verhoogd is geworden gedurende bijna twee eeuwen dwarsstraat 43; jongensjekker, S. D. Huis- werd bovendien nog maar voor de helft uitbetaald, omdat man, Grootzand 41kinderbeursje met in- voor kleedgeld en a's waarborgsom ter voorkoming houd, H. Buursma, Willem Frederikstraat van particulieren handel staan bleven en slechts uitbetaald 17; rijwielbelastingmerk, L. Silvius, 2e werden na ommekomst van het gesloten dienstverband bij I Oosterkade 40; dop van een Ford-auto, S. de Compagnie en als de betrokkenen repatriëerden, terwijl Jaasma, Franekervaart 14a; huissleutel, J. pensioenen nimmer toegekend werden. Groninger, Scharnestraat 11; kleedje van Moet het dan verwonderen, dat men de corruptie ten j autokap, F. Weijer, Boschstraat 22. slotte niet meer baas kon, zoodat de grootkassier tot 1785 i Tot directeur van het huis van bewa- met zijn kastekort het cijfer 1.000.000 gulden kon halen, ring te Winschoten is benoemd onze vroe- dat wegens de achterlijke controle eerst na ’s mans dood j gere stadgenoot de heer W. P. C. Molenaar, in genoemd jaar kon vastgesteld worden, maar naderhand I commies ter directie van het huis van bewa- eenvoudig afgeschreven werd, aangezien er zelfs geen po- i ring te Rotterdam. ging werd gedaan, om het te dekken? En evenmin zal i men dus nog opheldering vragen van het feit, dat een landcommissaris reeds in 1730 zijn schamele gage door clandestienen verkoop van vergunningen aan Chineezen vermeerderde met een ronde som van 20.000 rijksdaalders I JE gld b’i wliea EA IJ van een duim. Jv 6 000 600 i gld. bij levens lange invaliditeit gld. bij vcrli.a van één ban d, voet of oog g)d. bij verliea van een xri.svirger voer eerste hypotheek IIEDWE SÏÏEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL voor romwi88eling van pandbrieven is de koers Va’/o lager. i gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. dat: dat: dat: svij zeer fraaie kunst-gravures beschikbaar stellen. Directie Mr. M. J BOS en Mr. J. WILKENS Gepl. MaRtach. Kap. en Reserves Hypotheken raim f49 000.000 Pandbrieven ruim f 46.000.000 Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsche Algemaane Varza- 7(100 |iering*-Bank te Schiedam sijn onse abouné’e verzekerd tegen ongelukken voor 4Uuv Puddingfabriek A. POLAK, Groningen. JE gld. bij verlies Lu van een vir g er

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1