No. 404 I DRUKWERK it Dit onze Raadzaal 3 f Beclamekolom. GEDEMPTE POORTEZIJLEN I I IWtliil Orgm in IiiiiM link- KIEZE BRINK Co., annex SHEERER COURANT nnrianRiTRERMDEEL ZATERDAG IB JULI 1987 no. 83 SNEEK, 8 Juli 1927. schoolbanken. f SNEEK, 8 Juli 1927. 1 briefkaart zonder adres. - 250.— - 29.00 SNEEK, 8 Juli 1927. de jaren 4 J •r Het College van Curatoren voornoemd, D. H. POSTHUMUS, Voorzitter. T. K. DORAMA, Secretaris. Het College van Curatoren voornoemd, D. H. POSTHUMUS, Voorzitter. T. K. DORAMA, Secretaris. 27.05; 27.50; 54.10; 70.50; 37.80; Burgemeester en Wethouders van Sneek, F. BLOK, loco-Burgemeester. S. BIJLSMA, loco-Secretaris. De commissie van administratie der Gereformeerde Kerk heeft de verbouw van TELEFOON DRUKKERIJ BRANDENBURGH Go. blijft gevestigd Hoek KLEIHZAND LEVERING VAN ALLE SOORTEN No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het Gym nasium voor de benoeming van leeraren in de geschiedenis en de aardrijkskunde aan het Gymnasium. gld. in geval van over lijden^ binnen SO d. No. 1.851.2.06.2 B(3). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Groen van Prinstererschool om gelden uit de ge meentekas te ontvangen ten behoeve van de aanschaffing van schoolmeubelen. No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het Gym nasium voor de benoeming van leeraren aan het Gymnasium. BESLUIT: tot inwilliging van het verzoek, alleen voorzooveel be treft de verlangde aanschaffing van schoolbanken. Aldus enz. delshoogeschool voor het candidaatsexamen Handelseconomie onze vroegere stadgenoot de heer B. H. Doodkorte. De heer A. Santema te Hengelo, R.-K. Meisjesschool: 1 kaartenkast (1923) 1 bank (1923) R.-K. jongensschool: eiken krukken (1922) lessenaars (1922) 1 kaartenkast (1923) Rehobóthschool. 12 schoolborden (1924) Jan van Nassauschool. 1 telraam (1924) de soorten van uitgaven moeten toepassen. Een belangrijk zouden dan tot de kapitaal-bedragen moeten worden ge rekend. Hierdoor zou het jaarlijksch bedrag der instand- houdingsvergoeding, thans per leerling eener school voor gewoon lager onderwijs ongeveer f 18.-bedragende, aan merkelijk dalen. Wij twijfelen niet, of de besturen der bij zondere scholen zouden, evenals wij, een verandering van koers ten dezen zeer betreuren, ook al omdat daaruit zou vortvloeien het indienen van een groot aantal verzoeken om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van schoolmeubelen enz. krachtens art. 72. Ieder, die met eenige kennis van zaken de behandeling van dergelijke gevallen in andere gemeenten heeft gevolgd, zal ons moe ten toestemmen, dat de in deze gemeente bestaande vriend schappelijke verhouding tusschen gemeentebestuur en schoolbesturen daarbij wel eens in het gedrang zou kun nen komen. In het belang van een gezonde ontwikkeling van het onderwijs dient hiertegen ten stelligste gewaakt te worden. Tot gelijke koerswijziging zouden wij ook komen, indien het bestuur der Groen van Prinstererschool eventueel be roep zou instellen tegen een door U, in overeenstemming met ons advies, genomen besluit. In een bespreking, die wij heden met dat bestuur hadden, hebben wij het zeer ernstig op de mogelijkheden, welke uit No. 208. Advies van Curatoren van het Gymnasium op het verzoek van mej. W. A. C. van Essen om eervol ontslag ingaande 1 September 1927 als leerarts aan het Gymnasium. SNEEK, 12 Juli 1927. Aan den Gemeenteraad. Het bestuur der Groen van Prinstererschool alhier heeft in zijn hierbij overgelegd adres tot U het verzoek gericht om toekenning van gelden voor aanschaffing van school meubelen in die school ter vervanging van bestaande. Dat de kosten van „aanschaffing” van schoolmeubelen enz. tot op zekere hoogte worden medegerekend bij het bedrag der „instandhoudingskosten” en niet zonder eenige beperking, blijkt o. m. hieruit, dat in de gemeenterekening over 1926 een bedrag van f 1063.wegens aankoop van 40 banken ten behoeve van school 3 niet bij de kosten* van instandhouding werd ondergebracht. Wij hebben ons door persoonlijk bezoek op de hoogte gesteld van den toestand van het meubilair in de Groen van Prinstererschool. Daarbij kregen wij den indruk, dat vernieuwing der aanwezige banken inderdaad noodzakelijk moet worden geacht. Aanschaffing van nieuwe lessenaars met bijbehoorende stoelen achtten wij voorloopig over bodig, aangezien de aanwezige lessenaars enz. in goeden staat waren, terwijl het vernieuwen van alle (8) borden ons evenmin direct noodig voorkwam. Met eenigen goeden wil zouden zeer goed de 4 beste borden in één lokaal kunnen worden geplaatst, terwijl de borden in het andere lokaal door nieuwe worden vervangen. Na nauwgezette overweging zijn wij tot de conclusie gekomen, dat inwilliging van het verzoek in zijn vollen omvang niet dient plaats te hebben, omdat daardoor de lijn verstoord zou worden, die aangeeft de grens, welke ter onderscheiding van de kapitaals- en exploitatie-uitga- ven van het openbaar lager onderwijs en in verband daar mede ook van het bijzonder lager onderwijs (art. 72 tegen over art. 101) is getrokken. Onder verwijzing naar de hiervoor aangehaalde voor beelden uit de in deze gemeente bestaande praktijk mee nen wij, dat alleen gelden behooren te worden toegestaan voor de gewenschte vernieuwing van schoolbanken (f648.Al de overige uitgaven (maximaal f460. dienen in de gewone exploitatiekosten te worden opge nomen. De laatstgenoemde som lijkt op het eerste gezicht nog al belangrijk, doch wanneer bedacht wordt, dat niet van alle op het programma geplaatste meubelen de aan schaffing zeó noodzakelijk kan heeten, dat die niet gevoe gelijk enkele jaren zou kunnen worden uitgesteld, dan blijkt al spoedig, dat de lasten van het ten deele afwijzen van het verzoek voor het schoolbestuur niet te zwaar druk ken. Trouwens, het systeem der 3-jaarlijksche afrekening brengt mede, dat een extra-uitgaaf in één der 3 jaren gedaan, gelijkelijk over die jaren wordt verdeeld. Wij willen het aan U uit te brengen advies niet formu- leeren, alvorens wij onder Uw aandacht hebben gebracht het feit, dat eventueele niet-aanvaarding van ons advies door U, een groote verandering teweeg zal brengen in de LOT8DAG» aa VRUDAGBAVOMDS UltftTon Snss Bs» 15C., Voteren» voorwaarden overeengekomen met de Hollandaoh* AlgemcenaVarxa- 7000 karings-Bank te Schiedam sijn onze abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor Avuv De verlangde aanschaffing betreft: 6 rijen (36 stuks) schoolbanken; 2 lessenaars met bijbehoorende stoelen; 1 boekenkast, tevens dienende voor berging van hand werken; 2 platenkisten; 2 tafels; 8 borden; 1 los bord met ezel. De aanvrage, welke het bestuur wenscht te doen steunen op artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, ging vergezeld van een prijsopgaaf van een leverancier van schoolmeu belen, uit welke opgaaf is af te leiden, dat inwilliging ten hoogste een bedrag van f 1108.zal vorderen. Reeds bij eerste oppervlakkige kennisneming van het verzoek kwamen wij tot het inzicht, dat een beslissing niet genomen zal kunnen worden, zonder dat in de overweging met volle bewustheid mede wordt betrokken de vraag: „Heeft eventueele volledige inwilliging van het verzoek invloed op de grens, door het gemeentebestuur getrokken tusschen de kapitaalsuitgaven van art. 72 en de exploita- tie-uitgaven van art. 101, en zoo ja, welke?” Het is U bekend, dat zich in onze gemeente met volle i instemming en waardeering van de besturen der bijzondere scholen in dit opzicht een praktijk heeft ontwikkeld, waar- bij aan het begrip „exploitatie-uitgaven” een ruime - strekking wordt gegeven, zoodat bij de bepaling van het i bedrag der instandhoudingskosten exploitatie-uitga ven) van het openbaar lager onderwijs tevens tot op zekere hoogte worden medegereleend de kosten van aan schaffing van schoolmeubelen enz. Zoo werd bv. in 1924 een uitgaaf van f 75.20 voor de aanschaffing van 4 school borden ten laste van „Onderhoud” geboekt. Geheel in overeenstemming hiermede werden bij de in den loop van 1926 plaats gehad hebbende 3-jaarlijksche verrekening van de instandhoudingsvergoeding der bijzon dere scholen over 1922 tot en met 1924, ook door de bestu ren dier scholen, als instandhouding beschouwd de vol gende uitgaven: Aan den Gemeenteraad. Het College van Curatoren bij het Gymnasium te Sneek heeft de eer, op het door Mej. W. A. C. van Essen aan Uwen Raad tegen 1 September a.s. bij schrijven van 27 Mei 1927 gevraagd ontslag als leerares aan dit Gymna sium, bij apostille d.d. 2 Juni 1927, No. 208, in handen van Curatoren gesteld ten fine van advies, onder over legging van het desbetreffend schrijven van den Heer Inspecteur der Gymnasia en terugzending van het ver zoekschrift, Uwen Raad mede te deelen, dat bij Curatoren geen bezwaar bestaat het gevraagd ontslag, en dan eervol, te verleenen tegen bedoelden datum. Het College van Curatoren voornoemd, D. H. POSTHUMUS, Voorzitter. T. K. DORAMA, Secretaris. B. cn W. hebben den raad de volgende voorstellen aan geboden 43e JAARGANG Abonnementper jaar f 2.50 fr p.p post f 3.60. Advertentieën": 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge il WYMBRITSEUMDEEL plaatst in uc SNEEKER COURANT 1EA gld. bij verlies van 7C gld. bij verlie» CA gld. bij verlies van gld bij verlies IvV één hand, voet of oog vaneen dnim. vv een. wijsvinger hv van een vinger het nemen van een beslissing op het ingediende verzoek kunnen voortvloeien, gewezen. Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat het bestuur, na de gehoorde uiteenzetting onzerzijds, in die conferentie heeft verklaard, met het standpunt van ons college zich te kunnen vereenigen. Het bestuur was van oordeel, dat een bestendiging van de thans bestaande praktijk het meest in het belang van het bijzonder onder wijs moet worden geacht te zijn. Het vorenstaande samenvattende, geven wij U in over weging, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres van het bestuur der Groe» van Prinstererschool, houdende verzoek om gelden uit de gemeentekas te ontvangen ten behoeve van de aanschaf fing van schoolmeubelen; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 12 Juli 1927, no. 1.851.2.06.2 B(3); Aan den Gemeenteraad. Het College van Curatoren bij het Gymnasium te Sneek heeft de eer Uwen Raad hierbij te doen toekomen de solli- citatiestukken van 25 sollicitanten, ingekomen op de oproeping, geplaatst in Weekblad No. 41 d.d. 8 Juni 1927, ter vervulling met ingang van 1 September a.s. der betrek king van leeraar in de Aardrijkskunde 8 uren per week of die van leeraar in de Geschiedenis 15 of 18 uren per week, noodig geworden wegens het door Mej. W. A. C. van Essen, tot heden leerares Geschiedenis, tegen dien datum gevraagd ontslag, waarop betrekking heeft het dezerzijdsch schrijven No. 1260, in verband met het aan Uwen Raad bij schrijven van 27 Mei j.l. door Mej. Dr. F. Szper, thans leerares in Nederlandsch en Aardrijkskunde aan dit Gymnasium, met betrekking tot de vervulling Ge schiedenis aan Uwen Raad gedaan verzoek, welk verzoek bij apostille d.d. 2 Juni jl., No. 208, Curatoren ten fine van advies in handen werd gesteld, benevens het door Curatoren van den Heer Inspecteur der Gymnasia hierop ingewonnen advies. Curatoren nu hebben de eer in dezen geheel conform bedoeld advies van den Heer Inspecteur Uwen Raad te adviseeren en ingevolge art. 17 al. 1 der Hooger Onder wijswet de navolgende aanbevelingslijst van benoembaren in te zenden: A. de leerares Mej. Dr. Szper 'tijdelijk te ontlasten van het geven van onderwijs in de Aardrijkskunde en tijdelijk een gedeelte der lessen in de Geschiedenis op te dragen; B. voor eene benoeming tot leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan te bevelen: le. Dr. Joh. Theunisz, hist, doctor te Middelharnis; 2e. K. E. van Griethuizen, litt. neerl. docts. te Apel- ioorn. Het drama op Ameland. C. de J., aangehouden in verband met den door hem gepleegden aanslag op J. Kooiker te Buren (Ameland) is ingesloten in het huis van bewaring te Leeuwarden. Naar de L. C. verneemt, is de toestand van het slachtoffer nog vrij wel gelijk, het schot heeft een ernstige verwonding aan de wervelkolom veroorzaakt. Nabetaling belasting. Met elkaar was de opbrengst van de na betaalde belastingen de laatste 5 jaar ruim 18 ton, nl.Vrijwillig bijbetaalde belasting f 1.750.989.86, Gewetensgeld f26.872.03, Gelden van onbek. oorsprong f 59.477.44. Totaal f 1.837.339.33. De kosten van de. Maaskanalisatie. Op verschillende vragen, indertijd aan de Regeering gesteld door het Kamerlid Leen- stra, antwoordt thans de minister van Wa terstaat, dat voor de Maaskanalisatie reeds uitgegeven werd f 19.800.302. Volgens de raming zal in 19271930 nog noodig zijn f4.775.000. Het Maas-Waalkanaal, dat nagenoeg voltooid is, zal rond f 11.915.000 kosten'. Voor het kanaal Wessem-Nederweert is f 7.737.079 uitgegeven. Volgens raming zal in 1927 daarvoor nog zijn uit te geven f 125.000. Voor het Julianakanaal is tot heden gevo teerd f3.401.693.17. Het Wilhelminakanaal heeft ongeveer f 28.000.000 gekost. De inval bij de Indische studenten. Naar wij vernemen heeft de commissie van deskundigen, die tot taak had de bij de Indonesische studenten in beslag genomen papieren en documenten te onderzoeken, thans haar rapport aan de Justitie gezon den. Naar verluidt zou uit het rapport geble ken zijn dat er een geregelde verbinding bestond tusschen de sovjet-regeering te Moskou en enkele vooraanstaande figuren uit de nationalistisch Indonesische studen tenkringen hier te lande. Ook de financieele relatie zou voldoende bevestigd zijn. E®r«t®5' BüssS Aan den Gemeenteraad. Het College van Curatoren bij het Gymnasium te Sneek heeft de eer onder overlegging van het desbetreffend advies van den Heer Inspecteur der Gymnasia Uwen Raad het navolgend voorstel te doen omtrent de voorziening met 1 September a.s. in de betrekkingen van leeraren, wier tijdelijke benoemingen alsdan zullen expireeren, tè weten: - A. De Heeren M. Wierstra en H. Mendelson respectie- bestaande, hierboven geschetste, praktijk betreffende het velijk Gymnastiek en Oude Talen weder te herbenoemen trekken van de scheidslijn tusschen de kapitaals- en exploi- voor den cursus 1927/1928, evenals ook den heer Mr. G. J. j tatie-uitgaven bij het lager onderwijs. Immers, voor het Kloos voor Staathuishoudkunde, onder mededeeling van geval U ons standpunt niet zou blijken te deelen, zouden Curatoren aan Uwen Raad, wat deze laatstgenoemde wij voortaan een veel strengere scheiding tusschende bei- herbenoeming betreft,- dat de regeling van de lesuren in c. - verband met die van Natuurkunde zal blijven, zooals zij aantal uitgaven, thans op de exploitatie voorkomende, de twee laatste cursussen is geweest. B. den Heer Drs. G. Dijkstra, leeraar Duitsch, definitief te benoemen. Burgemeester en Wethouders van Sneek, F. BLOK, loco-Burgemeester. S. BIJLSMA, loco-Secretaris. No. X 07.351.23(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den heer W. Hoekstra een gedeelte van het perceel sectie C, no. 2615, aan de Geeuw, in erfpacht uit te geven. gld. bij loves»- 1AA lange invaliditeit *VV Postkantoor Sneek. SNEEK, 12 Juli 1927. I ^ijst van onbestelbare brieven en brief- I kaarten, van welke de afzenders onbekend Aan den Gemeenteraad. I zjjn, terugontvangen in de le helft der Door het raadslid, den heer W. Hoekstra, wordt in het maand Juk 1927 hierbij overgelegd schrijven verzocht het oude „ketelhuis” Brieven Binnenland W de Boer, aan de IJlsterkade, staande op het onlangs door de ge- Haag; Consulaat, Amsterdam, W. de Vries, meente aangekochte terrein Sectie C, no. 2615, van de Hoensbroe znis+ra Grand gemeente te mogen huren, teneinde dit als pakhuis .te I Brieven Buitenland. Wm. Zijlstia, Gran gebruiken. «apids. In de vergadering van 27 Juni 1927, no. 8, werd door U besloten een gedeelte van dit „ketelhuis” in te richten tot een verblijf voor gezinnen, die opzettelijk nalatig zijn in de betaling van woninghuur. -- Er bestond bij ons geen bezwaar tegen, het overblijvende de Zuiderkerk gegund aan den inschrijver gedeelte van de loods onderhands aan den heer Hoekstra IJ. Hoekstra. Inschrijvingssom f 11.722. te verhuren. Deze verklaarde later in een mondeling on- Gesl d aan de Rotterdamsche Han- derhoud echter nog meer prijs te stellen op het gebruik van I een gedeelte, ter grootte van ongeveer 540 M.2, van het ongebouwde terrein van het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie C,.no. 2615, nabij de Geeuw, dan op dat van een gedeelte van het „ketelhuis”. Het lag in zijn bedoeling op dezen grond een pakhuis te plaatsen. Ook voorheen alhier, oud-leerling der Sneeker tegen het gebruiken door den heer Hoekstra van het be-1-- - - - K’ doelde gedeelte open terrein bestonden bij ons geen be denkingen. Artikel 24 der Gemeentewet bepaalt echter o. a., dat leden van den Raad noch middellijk, noch onmiddellijk deel mogen nemen aan onderhandsche pacht van gemeen- I (toez.) naar Terhorne (Fr.) door L. H. W. te-goederen. Aangezien de verhuring van het gedeelte van het ge noemde perceel sectie C, no. 2615, op het gebruik waarvan de heer Hoekstra prijs stelt, ook het gemeentebelang ten goede komt, hebben wij getracht voor het in gebruik geven I Eergisteravond heeft op uitnoodigmg van daarvan aan dezen een vorm te vinden, waartegen de I de Soc. Dem. Raadsfractie te Leeuwarden aangehaalde wetsbepaling zich niet verzet. Met het oog I een op de heerschende jurisprudentie, volgens welke onder fractie’s deelneming aan onderhandsche pacht niet begrepen is het en R. K. aannemen van gemeentegrond in erfpacht, hebben wij ge- - meend, dezen vorm te vinden door U voor te stellen het bedoelde gedeelte terrein in erfpacht aan den heer Hoek stra uit te geven. Teneinde te voorkomen, dat de gemeente, ingeval zij den in erfpacht uit te geven grond te eeniger tijd zelf noodig mocht hebben, de beschikking daarover niet zou kunnen verkrijgen, komt het ons gewenscht voor de erf pacht tot wederopzegging te verleenen met inachtneming van een behoorlijken opzeggingstermijn. Een canon, als erkentenis van het eigendom der ge meente, ten bedrage van f200.— per jaar komt ons redelijk voor. De voorwaarden, waaronder de erfpacht wordt verleend, adviseeren wij U, aan ons ter regeling over te laten. In een op heden met den heer Hoekstra gehouden be spreking verklaarde deze accoord te kunnen gaan met de condities, die wij ons voorstellen aan de erfpacht te ver binden, evenzeer als met het bedrag van den canon. Resumeerende geven wij U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 12 Juli 1927, no. X 07.351.23(1); BESLUIT: Behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten aan den heer W. Hoekstra, kunstmesthandelaar, te Sneek, tot wederopzegging in erfpacht uit te geven tegen een jaarlijksche canon van f200.en onder de door Burge meester en Wethouders te stellen voorwaarden, een ge deelte ter oppervlakte van ongeveer 540 M.2, nabij de Geeuw, van het ongebouwde terrein, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 2615, teneinde daarop een pakhuis te bouwen. Aldus enz. M. T. S., is geslaagd voor ’t examen N III. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep Theemissen, cand. t. d. H. D. te Utrecht. Het nieuwe college van B. en W. van Leeuwarden. Eergisteravond heeft op uitnoodiging conferentie plaats gehad tusschen de van S. D. A. P., van Vrijz. Dem. De besprekingen hebben geleid tot het resultaat, dat bovengenoemde fractie’s bij de a.s. wethoudersverkiezing zullen samen werken, zoodat in het nieuwe college van B. en W. van Leeuwarden zitting zullen hebben 2 S. D. A. P.’ers, 1 Vrijz. Dem. en 1 R. K. I O 1 »i,i| ■i»"i|i>i h.j.ii'f ■fid1! m i1 a 1 mmiriinirBr~nr 1 illilin nTJIi f W u t m vTgagwni nm MSNM ■■■«■■BBN—l 11nraiMBr»w HIEUWE seeeker coubabt I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1