BRANDENBÜRGH Kantoor GED. POORTEZIJLEN HOEK KLEINZANO L O 404 200 Beclamekolom. WYMBRITSERADEEL, Mul Olim in Imiiti link. KIEZE BRINK Co., E*r*t« Blad No. 84 n WOENSDAG EO JULI 1887 VOOR DRUKWERK 43a JAARGANG Tuaeh|>t DllTBDAGa n VBIJDAG8A V®MD« U5ifavasH I gld. bij verlies van een wijsvinger Gauw bij de openbare lagere school te Goën- ga zeer gewenscht. Door den heer P. P. de Jong te Goënga werd hiervoor een gedeelte van zijn weiland, kadas traal bekend gemeente Scharnegoutum, sectie C no. 533, ter grootte van 65 M.2, beschikbaar gesteld. De medewerking van den iheer De Jong maakte het mogelijk om de te scherpe bocht aanmerkelijk te verbreeden, waardoor het verkeer zeer is gebaat. De heer De Jong heeft ons medegedeeld met een prijs van f0.34 per M.2 genoegen te zullen nemen. Wij hebben tegen dien prijs in geen enkel op zicht bezwaar, waarom wij dan ook voorstellen van den heer P. P. de Jong te Goënga voor den prijs van f0.34 per M.2 aan te koopen 65 M.2 IE A gld. bij verlies van Ivv éénhand,voetofoog De aanhef van art. 13 luidt: „Ten behoeve van ouders, voogden of verzor gers van in den leerplichtigen leef tijd vallende kinderen De duidelijke bewoordingen dezer bepaling omvatten de kinderen van 7 tot 14-jarigen leef tijd, zoodat voor Maria Fronika thans nog geen tegemoetkoming mag worden genoten. Momenteel kan dus alleen voor Francisca Agatha een gunstige beslissing worden geno men. Het valt echter te voorzien, dat binnen af- zienbaren tijd ook voor de nu nog niet school gaande kinderen een verzoek van gelijke strek king zal worden ingediend. Een meer algemeene redactie van Uw besluit komt ons daarom gewenscht voor. Wij stellen U mitsdien voor, voor de daar voor in aanmerking komende kinderen van B. Huitema te Hommerts dezen een tegemoetko ming te verleenen in de kosten van schoolbe zoek berekend naar f 15.— per jaar per kind. De heer R ij p m a is niet geheel bevredigd. Hij is van meening dat het jongste kind wel degelijk in de leerplicht valt. Het is immers 1 April 1927 ingeschreven als leerling der R.-K. school te Heeg en heeft dus wel recht op de vergoeding. De V o o r z. zegt dat eerst na het volbren gen van het zevende levensjaar ’t kind feitelijk leerplichtig is, voordien kunnen de ouders niet verplicht worden hun kind naar de school te zenden. De heer R ij p m a stelt voor het jongste kind ook de vergoeding te geven. Dit voorstel vindt geen steun, zoodat conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Punt VI. Resolutie van Gedeputeerde Sta ten inzake de dekking van het tekort van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, met voorstel van B. en W. B. en W. deelen mede: Wij ontvingen van Heeren Gedeputeerde Staten onder dagteekening van 22/29 Juni 1927. no. 104, 2e afd. F., het volgende schrijven: „In antwoord op Uwen brief van 30 Mei jl., no. 449, hebben wij de eer U te berichten, dat wij aan Uw verzoek tot intrekking van de voor waarde, verbonden aan ons besluit van 16 Maart 1927, no. 131, 2e afdeeling F, tot het verleenen eener reductie ad f 1200.op de stroomreke- ning over 1926, niet kunnen voldoen. Artikel 4, alinea 5 der betrekkelijke overeen komst zegt, dat indien het bedrijf der gemeente door het inkoop-tarief naar 25/12 en 3 cent per K.W.U. te zwaar wordt belast, ons college aan dat bedrijf een reductie kan verleenen. Voorwaarde is, dat het bedrijf door het nieu we tarief te zwaar wordt belast. Blijkens de ge schiedenis doelt dit op het feit, dat sommige be drijven ingevolge ’t nieuwe inkoop-tarief zwaar der zouden kunnen worden belast, dan bij het vorige tarief het geval zou zijn. Een vergelijkende berekening toont aan, dat zulks van Uw Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf niet kan worden gezegd. Uw Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf heeft over 1926 voor den stroom betaald f 20.111.24; naar het maximumtarief (vorige tarief) zou be taald zijn f20.473.04, d. i. rond f350.meer. Niettemin is door ons een reductie van f 1200 verleend, mits de gemeente de rest van het verlies over 1926 voor hare rekening zou nemen. Wij deden dit, om mee te helpen het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf zoo gezond mo gelijk te maken en de electrificatie van Uwe uitgestrekte gemeente met een zeer verspreide bevolking, te bevorderen. Indien de Raad nu geen medewerking ver leent, is er voor ons geen reden, de reductie te handhaven. Ten aanzien van ’s Raads motiveering wen- schen wij nog op te merken, dat over de even- tueele overneming van Uw Gemeentelijk Elec triciteitsbedrijf door ons niet is gedacht. In het algemeen zijn door ons geen gemeentelijke be drijven overgenomen, dan nadat de wensch daartoe van de zijde der gemeente was geuit. Mocht zoodanige wensch of een verzoek om bespreking terzake ons of het Provinciaal Elec triciteitsbedrijf bereiken, dan zijn wij ook bereid de eventueele overneming van Uw gemeentelijk electriciteitsbedrijf onder de oogen te zien. Afgezien echter hiervan dient iedere beheer der van het electriciteitsbedrijf te zorgen voor een goede ontwikkeling van het bedrijf. Mocht al tot overdracht van het Gemeentelijk Electri citeitsbedrijf worden overgegaan, dan zal de financieele toestand van het bedrijf zeker van invloed zijn op de voorwaarden der overne ming.” Wij stellen U voor op Uw besluit dd. 28 Mei 1927 te dezer zake terug te komen en thans conform ons oorspronkelijk advies dd. 16 April 1927, no. 3, een bedrag van f4410.91 uit de gemeentekas ter dekking van het verlies van OWE SKEEKER COÏÏRAHT annex MEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL rr gld. bij verlies CA iv van een duim. vV gld. ingeval van over lijden,, binnen SO d. grond van het perceel kadastraal bekend ge meente Scharnegoutum, sectie C no. 533, zulks onder de door ons te stellen voorwaarden. De heer Ab m a gelooft dat hier een goede verbetering zal worden verkregen en juicht dit voorstel toe, dat z. h. s. wordt aangenomen. Punt VIII. Verzoek van den heer K. de Koning te Oudega om herbenoeming als Keuringsveearts en verhooging toelage, met voorstel van B. en VV. B. en W. adviseeren: Door den heer K. de Koning is bij schrijven d.d. 1 Juni 1927 verzocht hem opnieuw te be noemen tot Keuringsveearts, Hoofd van den Vleeschkeuringsdienst, op een jaarwedde van f2000.doch zijn vergoeding voor verplaat singskosten te verhoogen tot f 600 per jaar. Zijn verzoek om verhooging der vergoeding voor verplaatsingskosten motiveert hij door er op te wijzen, dat hij tijdens het in werking zijn der N. T. F. te Bergum niet minder keuringen heeft verricht dan voor dien tijd. Waar hem, toen hij een motorrijwiel bereed, een toelage van f400 werd toegekend, acht hij, nu hij een auto berijdt,een toelage van f 600.— niet over dreven. Allereerst meenenwij te moetep opmerken, dat de heer De Koning thans een toelage ge niet van f300.per jaar. In Uwe vergadering van 18 November 1926 werd besloten de toelage met f 100.per jaar te verlagen. Het motief hiertoe was het streven om de toelage voor den Gemeenteopzichter niet lager te doen zijn dan die, welke de Keurings veearts geniet. Hoewel het besluit tot verlaging van de toe lage voor den Keuringsveearts ons niet sym pathiek is, kunnen wij toch geen vrijmoedigheid vinden U thans voor te stellen op Uw besluit van 18 November 1926 terug te komen. Tegen de herbenoeming van den heer De Koning bestaat bij ons geen enkel bezwaar. Wij stellen U in verband met een en ander voor, om den heer K. de Koning te Oudega, gerekend met 1 Juni 1927, opnieuw voor den tijd van drie jaren te benoemen tot Keurings veearts, Hoofd van Dienst, op eene jaarwedde van f2000.en hem een toelage voor het gebruik van een mechanisch vervoermiddel te verleenen van f300.per jaar. Bij acclamatie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt IX. Idem van den heer G. Bakker te Woudsend om eervol ontslag als Hoofd der O. L. School aldaar, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: De heer G. Bakker, Hoofd der Openbare La gere School te Woudsend, heeft bij schrijven dd. 23 Juni 1927, Uwen Raad verzocht hem met ingang van 1 October 1927 als zoodanig eer vol ontslag te verleenen. Adressant is sedert 1 November 1889 bij het openbaar onderwijs in onze gemeente werkzaam, zoodat hij nu reeds bijna 38 jaren de gemeente heeft gediend. In zijn verzoekschrift betuigt hij gld. bij levens lange invaliditeit Bestuur voor de steeds ondervonden welwil lendheid. De verhouding tusschen den heer Bakker en het gemeentebestuur is steeds van aangenamen aard geweest Dit geeft ons vrijmoedigheid om U voor te stellen den heer G. Bakker met ingang van een nader door ons te bepalen datum eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare lagere school te Woudsend, onder dankbetuiging voor de diensten, welke hij der gemeente heeft be wezen. Z. h. s. aldus besloten. Punt X. Idem van A. Vleer, Hoofd der O. L. School te Tirns, om als zoodanig naar Woudsend te worden overgeplaatst, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: De heer A. Vleer, Hoofd der O. L. School te Tirns heeft bij schrijven dd. 6 Juli 1927 ver zocht hem als zoodanig naar Woudsend over te plaatsen. Wij meenen dat er geen bezwaren tegen in williging van dit verzoek bestaan. Ook de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Sneek is van oordeel, dat den heer Vleer de door dezen gewensche verbete ring van standplaats niet onthouden mag wor den. Na daaromtrent gepleegd overleg met voor noemden Inspecteur stellen wij U dan ook voor, den heer A. Vleer te Tirns met ingang van een nader door ons vast te stellen datum als Hoofd der O. L. School van Tirns naar Woudsend over te plaatsen. Ter bespreking van dit voorstel gaat de ver gadering over in eene met gesloten deuren. Na heropening verklaart de heer C no s s en niet accoord te gaan met het voorstel van B. en W., omdat z. i. het onderwijsbelang er niet mee gediept is. Bij oproeping van sollicitanten heeft men meer kans een goede leerkracht te krijgen te Woudsend dan te Tirns. De heer Vleer kan echter solliciteeren en dan misschien ook no. 1 i gezet worden, men heeft dan echter een keus. I De heer Kramer sluit zich hierbij aan. De Voorz. zegt dat B. en W. vinden dat Voorzitter de heer H. M. Tromp, burgemees ter. Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig alle (15) raadsleden. Punt I. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde leden van den Raad. De h.h. Rengers en Landman rappor- teeren namens de twee commissies van onder zoek en adviseeren tot toelating van alle leden, waartoe z. h. s. wordt besloten. Punt II. Notulen der raadsvergadering van 18 Juni 1927. De notulen zijn door de commissie in orde bevonden en worden goedgekeurd. De heer Schilstra vraagt en verkrijgt ver lof na afhandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten inzake de werkloosheid. De heer Landman idem inzake een be noeming van een hulp bij ’t Electriciteitsbedrijf. Punt lil. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Resolutie van Gedeputeerde Staten dd. 29 Juni 1927, no. 39, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 18 Juni 1927, no. 7 tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1926. b. Idem van den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland tot benoeming van leden der Gezondheidscommissiën. Bovenstaande stukken worden aangenomen voor notificatie. c. Verzoek van A. Th. Nolles te Oudega (H. O. N.) om de ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woning te Woudsend no. 210, bewoond door Th. -Nolles, wederom met zes maanden te verlengen. Gezien de rapporten van den Gemeente-Op- zichter en de Gezondheidscommissie metde zetel Sneek, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. Z. h. s. hiertoe besloten. d. Staten van oninbare posten ingezonden door den Gemeente-ontvanger betreffende: Hon denbelasting, schoolgeld voor openbaar en bij zonder lager onderwijs, retributie voor het weg voeren van faecale stoffen en verpachting gras gewas. Zonder verdere wijziging worden deze staten vastgesteld. e. Verzoek van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing” om als lid van genoemde vereeniging toe te treden. Wordt behandeld bij de gemeentebegrooting voor 1928. f. Idem van het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland. Het verzoek wordt afgewezen. g. Verslag van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland over het jaar 1926. h. Idem van de Nederlandsche Thermo-chemi- sche Fabrieken gevestigd te Bergum. i. Idem van het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland. De stukken g. t/m i. worden ter inzage ge legd voor de leden. Punt IV. Herstemming over het voorstel van den heer Rengers inzake de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De schoolcommissie heeft nu bericht dat de heer pastoor Overmeer zijn candidatuur wenscht in te trekken, en zij dient nu de volgende voor dracht in: M. Brardsma te Oudega. M. v. d.Werff te Heeg. De heer R e n g e r.s handhaaft zijn voorstel om de commissie eerst te vragen of beide can- didaten eventueel een benoeming zullen accep- teeren. Hij wenscht daaraan nu het meer alge meene karakter te geven dat de commissie zich steeds eerst daarvan zal vergewissen. Het gaat hier om het principe van het benoemingsrecht. Voor dit voorstel stemmen de leden Abma, Rengers, Gaastra, v. d. Werf, v. d. Le:j, Nijdam, Atsma, Kramer en Bakker; tegen de leden Wes selius, Reitsma, Cnossen, Schilstra, Rijpma en Landman. Aangenomen met 96 stemmen. Thans zal dus eerst de commissie gevraagd worden of beide voorgedragenen de benoeming zullen aarmemen. Punt V. Verzoek van B. Huitema te Hom merts om een tegemoetkoming ex. art. 13 L. O. wet 1920, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: Naar aanleiding van enkele ter raadsvergade ring van 18 Juni jl. gemaakte opmerkingen om trent ons afwijzend voorstel op het verzoek van M——_aaimini—taii—iiax 11 wu iiijnimr ui nu n—urraaiwn Abonnementper jaar f 2.50 fr p.p post f 3.60. Advertentieën": 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc &NEEKER COURANT weer, eervol ontslag te verleenen als onderwij zer aan de O. L. School te Wolsum. Wij stellen U voor hetgevraagde ontslag te verleenen met ingang van een nader door ons te bepalen datum. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt Xll. Idem van het Bestuur van „Dorpsbelangen” te Oppenhuizen, om te rugbetaling van de gestorte bijdragen bouw brug Westerbrugsloot, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: Bij schrijven dd. 23 Juni 1927 heeft het Be stuur van „Dorpsbelangen” te Oppenhuizen ons verzocht zoo ufogelijk op. 29 Juni 1927 de door belanghebbenden bij den bouw eener brug over de Westerbrugsloot te Uitwellingerga beschik' baar gestelde gelden terug te betalen onder bij betaling van een rente naar 4 per jaar. Wij hebben adressant bij schrijven dd. 29 Juni 1927 medegedeeld, dat het niet tot onze be voegdheid behoort tot de terugbetaling over te gaan, maar dat wij Uwen Raad zouden voor stellen daartoe te besluiten en dat wij tevens zouden adviseeren om vanaf den datum der storting eene rente te vergoeden naar 4 per jaar. Wij merkten hierbij op, dat heeren Gedepu teerde Staten de uit dit besluit voortvloeiende wijziging der gemeentebegrooting moesten goedkeuren voordat tot de uitbetaling kon wor den overgegaan, zoodat wij niet konden zeggen wanneer de restitutie zou plaats vinden, bijal dien de raad daartoe mocht besluiten. Naar ons oordeel zal van den bouw eener brug door de gemeente niets komen, zoodat wij meenen, dat er geen enkel bezwaar tegen terug betaling van de bijdragen bestaat, waarom wij U dan ook voorstellen op ’t verzoek van adres sant gunstig te beschikken. In de financieele gevolgen van dit besluit kan bij wijziging der gemeentebegrooting onder punt 14 dezer agenda worden voorzien. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XIII. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor noodslacht plaatsen. B. en W. adviseeren: Reeds meerdere malen is in Uwe vergaderin gen gesproken over de oprichting van nood- slachtplaatsen, tot dusver echter zonder resul taat. Dit valt o. i. te betreuren. Het vleesch van de gestorven en in nood ge- doode slachtdieren kan nl. naar het oordeel van de deskundigen voor de volksgezondheids groot gevaar opleveren. Het is daarom van be lang, dat een goede regeling voor bedoelde slachtingen wordt getroffen. Dit vleesch dient nl. onder goede controle te komen en in zoo hygiënisch mogelijke omstandigheden te wor den gebracht. Het behoeft niet nader te worden betoogd, dat zulks het best kan worden bevorderd door het oprichten van eenvoudige, doeltreffende noodslachtplaatsen. In die gemeenten, waar noodslachtplaatsen zijn opgericht, is de aanvankelijke tegenstand, welke dikwijls werd geboden, menigmaal in sympathieke medewerking veranderd. Hier en door werd zelfs vanwege de Landbouwvereeni- gingen geld voor den bouw van noodslacht plaatsen vertetrekt. Wij achten het niet noodzakelijk verder over de wenschelijkheid van de oprichting van nood slachtplaatsen uit te weiden, daar deze herhaal de malen in Uwe vergaderingen is betoogd. Voor onze uitgestrekte gemeente heeft echter een goede regeling van dit instituut hare eigen aardige bezwaren. De hygiëne en het belang der betrokken vee houders zou het best worden gediend, indien de afstand, die moet worden afgelegd, om de noodslachtplaats te bereiken, zoo kort mogelijk is. Indien hiermede alleen rekening werd ge- 1E gld bij verlies Lv een viiger Vergadering van den Raad der gemeente op Zaterdag 16 Juli 1927, ’s voorm. 10 uur. het gemeentelijk electriciteitsbedrijf beschik baar te stellen. De heer Rengers: Wij moeten ons nu neerleggen bij deze resolutie. Maar als wij meer K.W. verbruiken is de schaal onzer win sten degressief, de winst vermindert dus voor ons bij toenemend verbruik en wij meenden in de commissie dat dit toch nooit doel van een verrekening kan. Wij wilden Ged. St. gelegen heid geven de plooien in deze minder mooie verrekeningswijze glad te strijken. De Voorz. zegt dat het aangenomen voor stel in strijd was met de verrekeningswijze. De heer Abma, als lid der commissie, was niet voor het voorstel-Rengers. De heer N ij d a m zegt dat de corporaties in Woudsend er reeds jaren tegen geprotesteerd hebben de verliezen van dit bedrijf ten laste der gemeente te brengen, niet op grond Van dorpisme, maar op grond van ’t gemeentebe lang. Een bedrijf is niet gezond, voordat er evenwicht is tusschen uitgaven en inkomsten. In hoeverre hier kan worden bezuinigd kan spr. niet nagaan, maar de inkomsten zijn stijgende. In 1924 was immers het verlies f 10.000, 1925 f7288,, nu f4410. Met eenige jaren heeft dit be drijf dus geen gemeentesteun meer noodig. Spr. hoopt met den Voorz. dat er eens een Water- loodag voor de gemeentefinanciën komt, nu de kapitaalkrachtigen de gemeente gaan verlaten. Spr. nu vraagt zich af, of voor een steeds ge zonder wordend bedrijf aan een berooide ge meentekas gelden mogen onttrokken. Spr. zegt „neen” en stelt voor dit bedrag niet a fonds perdu bij te dragen doch in den vorm van een renteloos voorschot. (De heer Rengers verlaat de vergadering.) De Voorz. kan zich het voorstel-Nijdam begrijpen, vooral gezien het eigen bedrijf van Woudsend, doch of men een renteloos voor schot geeft of een bijdrage als wij willen, komt toch wel op hetzelfde neer. Sneek heeft gewel dige saldi op z’n prachtig gasbedrijf; wij krijgen misschien ook nog eens wat overwinst bij het G. E. B., waar echter allereerst aan tariefsver laging dient gedacht. De heer Abma zegt dat 't bedrijf te Wouds end in de goedkoope tijd is ingericht, de rest van het electriciteitsbedrijf in den duren tijd, en daarom is de stroomprijs hoog. De dringend noodige verlaging der tarieven zou worden ver schoven als het voorstel-Nijdam werd aangeno men en dat moet niet. De heer R ij p m a gelooft ook dat het voor stel-Nijdam ons niet zal helpen. De heer S c h il s t r a zegt dat het bedrijf te Woudsend na de aansluiting bij het P. E. B. zeer hooge tarieven had..We hebben ons toen ook zelf gered, en daarom gelooft spr. dat het billijk is dat het Electriciteitsbedrijf elders zich ook redt; een renteloos voorschot is dus op zijn plaats. De heer Landman meent dat dit publiek rechtelijk bedrijf recht heeft op de steun van de gemeente, waaronder een enkeling dan wel eens lijden moet. Als we hier niet zooveel menschen hadden, die eerst de kat uit den ijfem zagen, zjjn dank aan Uwen Raad en aan ’t Dagelijksch zou het bedrijf al beter zijn, laat nèn nu ook bijdragen in het mede door hen veroorzaakte verlies van dit publiekrechtelijk bedrijf. De heer N ij d a m zegt dat als de burgerij van Woudsend niet de schouders onder het be drijf daar had gezet het ook was ten onder ge gaan. We hebben daar tijden van f 1.per K. W.U. gehad, nu is het 30 ct. Spr. wil de bij drage als renteloos voorschot geven, opdat het in de goede jaren kan terugbetaald; ieder ge zond bedrijf moet zich redden. Ook onze ge meentefinanciën laten niet anders dan een voor schot toe, we mogen niet anders handelen, nu we hier zitten te ploeteren om rond te komen. Spr. protesteert tegen anders handelen. De Voorz. zegt dat de logica juist mee brengt, dat als men een gezond bedrijf wil men de bijdrage a fonds perdu moet geven. Boven dien zal de conversie der dure leening het be drijf al gezonder maken. De heer Atsma vindt dat het met dit ge meentebedrijf in zoo goede richting gaat, dat men het wel mag steunen in den vorm zooals B. en W. nu willen. De Voorz. heeft hoop dat deze bijdrage de laatste zal zijn. De heer Landman zegt dat als de twee raadsleden van Woudsend ook het algemeen belang willen dienen, ze tot dit voorstel van B. en W. gaarne hadden moeten meewerken. De heer v. d. L e ij vindt dat men het gezond worden van het bedrijf niet vertragen mag door het voorstel-Nijdam, waarmede we de f1200 der provincie weer in de waagschaal stellen ook. Voor ’t voorstel van B. en W. stemmen alsnu de leden Abma, Gaastra, Wesselius, Reitsma, Cnossen, v. d. Werf, v. d. Leij, Rijpma, Atsma, Landman, Kramer en Bakker; tegen de leden Nijdam en Schilstra. Met 122 st. is dit voorstel dus aangenomen, waarmee het voorstel Nijdam van de baan is. Punt VII. Voorstel van B. en W. tot aan koop van grond van P. P. de Jong te Goën ga voor verkeersverbetering. B. en W. adviseeren: Met het oog op de verkeersbelangen was j verbetering van de bocht in den weg Goënga de heer Vleer een zoodanige staat van dienst rï"u:: -u""" 1heeft dat hij wel aanspraak heeft op deze over plaatsing. Over het voorstel van B. en W. wordt thans gestemd. Voor de leden: Abma, Gaastra, Wesselius, Reitsma, v. d. Werf, v. d. Leij, Nijdam, Schil stra, Rijpma, Atsma, Landman en Bakker; tegen de leden Cnossen en Kramer. Dit voorstel is dus met 122 st. aangenomen. Punt XI. Idem van A. Vleer, onderwijzer aan de O. L. School te Wolsum, om eervol ontslag als zoodanig, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: Bij schrijven dd. 4 Juli 1927 heeft de heer A. Vleer verzocht hem, wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School te Lang- houden dan zou het aantal noodslachtplaatsen zöo groot mogelijk moeten zijn. Uit de financiëele overwegingen moet echter t naar centralisatie worden gestreefd. Wanneer deze niet te sterk wordt doorgevoerd is uit hy giënisch oogpunt en anderzins daartegen echter geen bezwaar. Wij hebben ons daarom de volgende ressort- verdeeling gedacht. Voor Woudsend en omgeving wordt gelegen heid tot noodslachtingen geschapen in Wouds end; voor Heeg, Gaastmeer, Idzega, Oudega, Sandfirden, Hommerts en Jutrijp in Heeg en voor Wolsum, Oosthem, Westhem, Abbega, Folsgare, Nijland, Tirns en IJsbrechtum te Oost hem of te Nijland op den Nijlanderzijl. Scharnegoutum, Gauw, Goënga, Loënga, Of- fingawier, Oppenhuizen en Uitwellingerga zou den wij willen uitschakelen om zoo mogelijk een regeling met Sneek te kunnen treffen, zoo- dra aldaar het in uitzicht gestelde abattoir in gebruik is genomen. Alsdan zouden wellicht ook andere dorpen, in de nabijheid van Sneek, ge legen, daarvan kunnen profiteeren. Volgens van. den Keuringsveearts ontvangen gegevens worden er jaarlijks pi. m. 125 stuks gestorven of in nood gedoode slachtdieren voor de consumptie goedgekeurd. Een derde gedeelte van de gemeente wordt ongeveer bestreken door ’t door ons gedachte ressort Oosthem of Nijland, zoodat wij kunnen aannemen, dat daar pl. m. 100 dieren per jaar geslacht zouden moeten worden. Gemiddeld kan per slachting een retributie voor het gebruik der slachtplaats in rekening worden gebracht van f 3.zoodat deswege een jaarlijksche in komst zou zijn te boeken van f300.—. Bij niet- gebruik van de slachtplaats voor noodslachtin gen zouden er normale en huisslachtingen kun nen worden toegelaten. De inspecteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de naleving der Vleeschkeuringswet 1919, Stbl. no. 524, heeft ons medegedeeld daartegen geen be zwaar te hebben. De exploitatie van een eigen noodslachtplaats te Oosthem of Nijlanderzijl, de aanwijzing van de juiste plaats behoort volgens artikel 10 der Verordening op den Vleeschkeuringsdienst Volgens voorwaarden overeengekomen met de HollaBdsohni Algnmasna Verz»- 7000 kerings-Bank la Sohladam lijn onee abonné’s veraekerd tegen ongelukken voor AvvU B. Huitema te Hommerts om eene tegemoetko ming te mogen ontvangen in de kosten, welke voor hem voortvloeien uit het feit, dat enkele zijner kinderen de r.-k. school te Heeg bezoe ken, hebben wij een nader onderzoek ingesteld. Daarbij is ons gebleken, dat thans vijf kinde ren van Huitema als leerling der r.-k. school zijn ingeschreven, nl. Francisca Agatha, geb. 2 Maart 1915, Sijbrigje Margaretha, geb. 28 Juli 1916, Jaring Tjitte, geb. 4 April 1918, Willem Hendrik, geb. 17 Februari 1920 en Maria Fro nika, geb. 1 April 1921. Vier van deze kinderen hebben de o. 1. school te Hommerts bezocht. Zij zijn daarop toegelaten resp. 12 Mei 1921, 1 April 1922, 1 April 1924 en 1 April 1926. De r.-k. school te Heeg is in gebruik genomen 24 November 1921, zoodat op grond van het in ons voorstel dd. 4 Juni 1927, no. 5 geciteerde slot van art. 13 der L. O. wet 1920 voor drie der kinderen deswege geen tegemoetkoming kan worden toegekend. Doch niet alleen het slot, ook de aanvang van art. 13, le lid, bevat een belemmering tot het verleenen van een tegemoetkoming voor alle

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1