1 2000 fc.’gjsas 200 Beroemde mannen uit de Sneeker environs. b Nieuwstijdingen. llütlnl Olim ta Inuiti tart- y«Kh|Bi KIEZE BRINK Co., ■isiBK Teld—150.a anïH«* ,c JO™eKl ^.«3 t' 43« JAARGAHS onderzoek in. ick het nielt veel daarbij in een hoop grint terecht, waardoor I zijn toegang tot drie Duitsche I daar overgebracht papieren en brieven van Van Oldenbarneveldt, Uytenbo- spe|en. pe bal kwam tegen een ketel, welke I li Ned. 1 W. Stratingh te Noordbroek. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën9 ct p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in ac 7 E old. bij verlies CA gld. bij verlies van TE Iv van een dnim. vv een wijsvinger *v SNEEKER COURANT gld bij verlies aan een vinger j maakt, Een pechvogel. In de Beverstraat te Utrecht woont een postcontroleur en bij dezen man is ingebro ken. Toen hij het geval aangaf vertelde hiji er bij, dat hij vermoedens had omtrent den dader’. Het zou hem niets verwonderen als één zijner commensaals als inbreker was opgetreden. De inbreker, wie het dan ook zijn mag, heeft blijkbaar den tijd gehad, alles op zijn gemak te doorzoeken. Een lade van een kast werd opengebroken en waarschijnlijk heeft de man geweten, dat in die lade juist het geld werd bewaard. Maar toevallig had de vrouw van den conducteur, vóór zij uitging, het geld bij zich gestoken. Wel lagen in de kast verschillende gou den sieraden, maar de inbreker liet ze on aangeroerd. Geld wilde hij hebben en niets anders. En hij vond geld Een heel stapeltje bankbiljetten met cijfers van drie nullen Hij haalde ze uit den koffer van een dei kostgangers en spoedde zich weg met den buit.' De inbreker meende zeker een goede slag geslagen te hebben. Doch de bestolene heeft even zeker hartelijk gelachen, zegt „de Tel.”, toen hij ontdekte, dat hij beroofd was van eenige duizenden Want die duizenden waren geen guldens maarmarken. En> de biljetten droegen het jaartal 1914 Gratis gas! Allen te Heerlen, die vóór 1 September a.s. aanvrage doen tot aansluiting aan het gemeentelijk gasnet/ontvangen één maand gratis gas, van den dag af der aansluiting. Te Laat De heer J. K. Budde de bekende hor- tulanus der Utrechtsche universiteit die met zijn dochter Woensdagmiddag naar Indië is vertrokken, beleefde op zijn reis naart Rotterdam een onvoorziene pech, die bijna noodlottig had kunnen worden. Zij stapten aldus het „U. D.” aan het Utrechtsche Centraal Station in den snel trein van 12.12 en kregen het gedeelte aan gewezen voor Rotterdam bestemd. In Gou da bleven zij dus rustig zitten, maar na een poosje hoorden ze plotseling, dat hun trein- gedeelte voor Den Haag is bestemd. Blijk baar was in Utrecht het treinbordje met de s van bestemming er op verkeerd ge hangen! Toen zij uitstapten zagen ze het gedeelte van Rotterdam al wegrijden. Ze ventien andere passagiers waren met hen de dupe, van wie ’n enkele ook een plaats besproken had op de „Patria”, terwijl een paar menschen uit Groningen de bedoeling hadden om van familieleden, die passage hadden genomen op de boot, afscheid te nemen. De stationschef van Gouda probeerde n extra-trein te verkrijgen, maar dat lukte niet. Er zat dus niets anders op dan te wachten op den trein van ruim twee uur de Patria” zou om drie uur uit Rotterdam vertrekken! en aan het Maasstation een taxi te nemen naar de Lloydkade. Geen wonder, dat'de Groningers, die per tram DUIDAGB an VBIJDAG8AV®MDa UUfrrsïB van Giffen tot voldoening van zijn coccejaanschen aan- 1 hang en bovenal van het stadhouderlijk gezin zijn intree- preek te Sneek houden. Van Sneek naar Leeuwarden te reizen, beviel Ds. Van Giffen vrij wat beter dan heelemaal vanuit Frieslands Zuidwest- of Zuidoosthoek. Bovendien vond hij in dit stedelijk centrum van den greidhoek nog eens gelegenheid tot conversatie, was dichter bij Franeker en zijn hooge- school en dus voor alles beter geoutilleerd. Maar dat telkens op- en neergaan beviel ook den Sneeker broederen niet die blijkens de classicale acten van dit kerkdistrict hun’ reislustige confrater bij censura morum broederlijk vermaanden om zijn „veelvuldige absentie van zijn ge meente” Men leide daaruit echter niet af, dat Van Giffen zijn ambt verwaarloosde als de Reitsumer predikant, die zich verliep in dronkenschap, vechterij en spotten met Gods Woord, als de Spannumer collega Ds. Hesselius, die avondmaal hield zonder preek, gebed en formulier, als Ds Cuperus van Augustinusga, die van zijn broeder- ouderling te slikken kreeg, dat dominee als een hond en een zwijn aan den trog ging, wanneer hij moest voorgaan aan de tafel des Heeren! Neen, Ds. David Flud van Giften hield te Sneek stichtelijke predikaties, bestreed wel de verwaten theologen, die meenden, dat hun alleen de sleutel der ware kennis was toevertrouwd en leerde gemoedelijk, dat alle volken deel zouden hebben aan de komende heerlijkheid der kérke. Maar dat was nog al een gevaarlijke theorie voor die dagen, in strijd met de leer der „uitverkiezing” en zijn gesignaleerde preeken „Jobs levende goël” en „De noch verwachte heerlijkheid der kercke” hadden hem al reeds verdacht gemaakt in de oogen der rechtzinnige broederen! Gelukkig voor hem, dat hij steeds de gunsteling der Friesche hofhouding bleef. Maar Ds. Brink van de Joure beproefde mtusschen de bedenkelijke nieuwigheden van Van Giffen toch wel op zijn „Toetssteen der waar heid”. Ook diens „Waarschouwinge aan de Friesche ker ken enz.” (Leeuwarden, maar even 512 bladz.!) was tegen den Sneeker predikant gericht. Een andere collega, Ds. Sterringa, kwam de geschokte gemoederen der broederen gelukkig sussen met een „vredesraad”, de Sneeker classis duldde Van Giffen in haar midden, om het ten hove te Leeuwarden niet te bederven, totdatdeze genoeg had i van al dat geharrewar om de waarheid! Dat was in 1688, toen hij naar Dordrecht verroepen werd en wel noode afstand deed van zijn relaties met de Franeker profes soren als zijn vrienden Van der Waeijen en Campegius Vitringa, maar des te liever de enghartige collega’s in classis en synode den rug toekeerde. Te Dordrecht zette hij zijn stichtelijke prediking voort, doch gaf zich tevens over aan een liefhebberij, die bij een beschaafd man en hoogstaande persoonlijkheid als hij was, geen booze of ijdele hartstocht werd, nl. de zucht om te verzamelen. Zijn verzamelwoede al overdrijven we misschien met dit woord! was vooral gericht op hand- teekeningen van beroemde personen, oude, zeldzame hand schriften, zeldzame boeken en in veel mindere mate op penningen. Ook in dit opzicht moeten we nog 111 onzen tijd zijn ijve-, rige nasporingen waardeeren en daarom diene hier kort vermeld, wat hij verzamelde, waarom hij verzamelde en wat hij er mee bereikt heeft. Over deze gestie van Van Giffen hebben in onzen tijd Dr. J. C. Overvoorde, archivaris te Leiden, Dr. N. Japikse, directeur van het bureau voor ’s Rijks Geschiedkundige Publicatiën te 's Gravenhage en Prof. Dr. A. Eekhoff te Leiden interessante publicatiën gedaan, o. a. de auctie catalogus van des verzamelaars manuscripten uitgegeven, brieven van hem gepubliceerd, artikelen over de beteeke- nis dezer handschriften geschreven, enz. „Alleen reeds de lezing van de titels dert handschriften en het verslag van de lotgevallen dezer kostbare stukken brengen iemand in verbazing,” schreef o. m. Prof. Eekhof. Het is dan ook verklaarbaar, waarom in onzen tijd Van Giffen’s „prachtig Ds. DAVID FLUD VAN GIFFEN, EEN MERKWAARDIG VERZAMELAAR. Een oud-Sneeker, die in de laatste jaren wegens zijn bijzondere neiging tot verzamelen van rariora veel pennen 1111 beweging heeft gebracht, is voorzeker wel Ds. David Flud van Giffen. Hij was een Sneeker van een zeer begaafd mensch, die als hofprediker van de Friesche stadhouderlijke familie te Leeuwarden zeer gezien was len ook in zijn geboorteplaats nog een achttal jaren het Evangelie heeft verkondigd. Een enkel woord over zip I beteekenis als mensch, predikant en last not least als verzamelaar is hier dus wel op zijn p aats. I De Van Giffen’s komen in de noordelijke piovincien I reeds eeuwen geleden voor als personen, die in zaken van I kerk en staat leiding gaven en voortgesproten waren uit I de toonaangevende kringen. Tharjs nog tellen we he I onder onze bekwame oudheidkundigen, predikanten, I rechtsgeleerden, enz. Onze Sneeker David werd ten jare I 1653 te Sneek geboren, studeerde naderhand aan de ria- I neker hoogeschool in de theologie en werd achtereenvol- I gens predikant te Wijckel (1674 78), De Knijpe - 1-81) en Sneek (1681—’88), om vandaar naar Dordrecht I te vertrekken, waar hij tot aan zijn dood in 1701 gewerkt I Als theoloog stond hij aan de zijde van Coccejus die I als hoogleeraar te Franeker en Leiden de scholastieke I methode'der Gereformeerde godgeleerdheid door een meer I bijbelsche wilde vervangen en aan het Israehetische sab- I batsgebod voor Christenen geen bindende kracht wenschk I te geven. Daardoor kwam deze professor in conflict met I zijn Utrechtschen ambtgenoot Gijsbert Voet, waaruit de I Coccejaansche en Voetiaansche partijen voortkwamen die I meermalen zoo heftig in twist en tegenspraak geraakten, I dat de gewestelijke Staten tusschenbeide moesten komen. I De nadeelige gevolgen van dit odium theologicum heeft I Ds Flud van Giffen in zijn ambtsbediening binnen de I Friesche landpalen rijkelijk ondervonden, al was hij geen I kampvechter voor zijn partij. En slechts de bescherming I van de Friesche stadhouderlijke familie onttrok hem aan I de listen en lagen, waarmee de Voetiaansche Friezen hem trachtten te vangen. Slechts een enkele illustratie van deze moeilijke om- I standigheden, waarin Van Giffen zich meermalen bevon I kan hier een plaats vinden. Toen hij in Januan 1680 een I preek te Leeuwarden hield en deze met nog een andere uitgaf onder den titel van „Jobs levende God en de nog I verwachte heerlijkheid der kerke in de laatste dagen I (Leeuwarden, 1680) ontstond daaruit een anti-coccejaan- sche beweging van de zijde der Voetianen. De classis I Zevenwouden censureerde de preek en haar verooideelend I vonnis kwam Van Giffen des te ongelegener, daar hij juist I in die periode naar Sneek was beroepen. Hij kon dan ook I geen zg. testimonium dimissiones, ’n soort acte van eervol I ontslag krijgen, maar werd niettemin als lid der Sneeker classis toegelaten. Doch deze „sinistre” opname werd I weer door de Woudster classis gewraakt en bij de synode I aanhangig gemaakt, die hem eerst na tijdelijke schorsing I en onderwerping aan de gestelde voorwaarden als lid der I Sneeker classis liet toetreden. Zóó paste de heerschende I staatskerk in Friesland in eigen kring de tucht toe op I haar ambtsdragers! En misschien zou deze zaak nog zoo spoedig niet zijn afgedaan, als Gedep. Staten van dit I gewest op verzoek der stadhouderlijke familie te Leeu- I warden die Van Giffen steeds de hand boven t hootd hield, niet aan de kerkelijke overheden gelast hadden om I de kwestie in- den doofpot te stoppen! Zóó kwam ook de I Staat zich soms ongevraagd met kerkelijke aangelegen- I heden bemoeien! 23 October 1681 kon Ds. David Flud lo> 88 E.r.ta WOEBSDAG 3 MUCUSTU» I» gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lijden,, binnen 30 d. WV één band, voet of oog verkogt sijn. tzen saeK, cue ue uui buu wbeiird Hij kwam eens bij Prof. Limborgh te Amsterdam, geest dertien ongelukken gebeurd. Kind verbrand. Zaterdag waren een paar kinderen in de woning van de familie O. aan de Brouwei- straat te Rotterdam met een bal aan het niet'^kokende koffie was gevuld. De ketel viel om en kwam terecht op een kindje van 6 maanden, dat in den wieg lag. Het kind is met ernstige brandwonden naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. De 50.000ste bezoeker van „Waalhaven.” Steeds meer personen overwinnen hun I aanvankelijken schroom om de lucht in te gaan. Het aantal liefhebbers voor een vheg- tochtje wordt steeds grooter. Het vliegveld „Waalhaven” bij Rotterdam boekte Zondag zijn 50.000ste bezoeker, een moeder met 2 zoontjes. De commandant van het vliegveld, hier mee in kennis gesteld, bood de bezoekster I met haar beide kinderen een grads vlucht aan Voor het vertrek van de H-N.AD.K. waarmede de familie den pleziertocht boven I de stad maakte, werd een foto genomen en toen de reizigers weer terugkeerden werd hen een fraaie afdruk aangeboden. Vervol gens noodigde de stationschef, de heer I Thomson, hen uit in het Restaurant een kleine verrassing te aanvaarden. Een en ander werd door het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, luide toe gejuicht. Kerknieuws. B.us= d D- verband met gerezen geschillen tusschen ingang met het gevolg: centralisatie hem en de redact!e vawerkzaamheden en bezuiniging van weekblad „Woord en Geest atgetiede personeej Thans is weder besloten het op als lid der redactie. maken bezoldigingsstaten voor het sta- Boerderij afgebrand. tions- en t._l..r- - In den nacht van Zaterdag op Zondag, elke standplaats a^oin^erJij^Se®2hj®^i’ de boerderij, bewoond door J. Wijngaarden te doen plaats hebben, te Sexbierum. Van den inboedel kon slechts een klein deel gered worden. De huizinge brandde geheel uit en ook het aanwezige hooi ging verloren. De huizinge was verzekerd bij, de brand- waarborgmaatschappij „Achlum”. Als bijzonderheid kan nog worden mede- j gedeeld dat de heer Wijngaarden eerst met Mei op deze plaats is gekomen en dat de boerderij pas geheel gerestaureerd was. L. Ct. De Leeuwarder Courant. De „Leeuwarder Courant” bestond Vrij dag 175 jaren. Zij is na de „Opregte Haar lemmer (1655) en de „Delftsche Courant” (1721) de oudste courant van ons land. Ter gelegenheid van dit 175-jarig be staan verscheen een jubileumsnummer. ’s Middags is in intiemen kring het jubi leum herdacht. Namens het geheele perso neel werd directeur en commissarissen een gedenkplaat aangeboden. - De president-commissaris, mr. A. D. H. plaats Fockema Andreae, bood den directeur een plaquette aan als een bewijs van groote waardeering voor zijn arbeid aan het blad. De heer H. G. W. Sprenger sprak woor den van dank. In den loop van den dag kwamen talrijke gelukwenschen in en werden vele bloem- stukken aangeboden. Bezuiniging. Aan het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond werd me degedeeld, dat in verschillende plaatsen op het platteland in Friesland het schilderen der brievenbussen aan brievenbestellers Naar de L. Ct. verneemt, heeft dat be stuur tegen deze opdracht bezwaar ge- die belast is met het uitbetalen der loonen aan het trampersoneel. Dit geschiedt altijd op Vrijdag, doch het is mogelijk, dat de heer R. dien dag met de uitbetaling met geheel gereed komt, zoodat hij Zaterdag- ochtends daarmede moet doorgaan,, in dat geval worden de nog niet uitbetaalde gel den in een brandkast in de woning van den heer R. gesloten. Ook Vrijdagavond was dit het geval en de brandkast bevatte toen on geveer f 6000. Op een oogenblik, dat de heer R. met thuis was, drongen drie onbekende mannen de woning binnen. Zij bedwelmden den be jaarden vader van den heer R. en bonden hem vast. Daarna hebben zij de brandkast gefor ceerd, waarvan de inhoud werd medege nomen. De politie stelt een De moord in de De Riemerstraat te ’s-Gravenhage. I De in verband met den moord op den heer v. d. Stijl aangehouden 40-jarige va rensgezel S. is gisterochtend voor den offi- I cier van justitie geleid en in het huis van I bewaring opgesloten. Drie ongelukken te Oegstgeest. I Zaterdagavond omstreeks 7 uur moest de heer Gooszen uit Rotterdam met zijn auto, waarin ook twee dames gezeten waren, op den Rijnsburgerweg nabij de Duifhuislaan te Oegstgeest in ’n bocht uitwijken voor n, I die van den anderen kant kwam. Hij kwam hïj zijn stuur niet meester bleef en tégen een telefoonpaal opreed. De twee inzittende da le sruKKen Hl iianuen ic I mes werden zwaar gewond. De auto werd kennen. Zijn relaties met geheel vernield. De mzitteriden van den an- ‘’.l deren auto hebben assistentie yerieenu. Door de eerste hulpdienst uit Leiden zijn de gewonden naar het diaconessenhuis al- Ongeveer tezelfder tijd kwam de drie jarige P B. van den Duinstraatweg te 2 voor de deur aan het spelen was, met de stoomtram, die pal voor de deur loopt, in aanraking. Door de politie werd het knaapje per auto naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht; zijn toestand is zorgwekkend. 'Zaterdagochtend is de 41-jarige rietdek ker W. de Vletter te Oegstgeest door de tram overreden en gedood. Hij laat een I vrouw met vier jonge kinderen achter. Er zijn nu'de afgeloopen week te Oegst- kabinet van rariora en rarissima druk besproken en be i schreven wordt.” 1 De grondslag daarvan, de kern zijner verzameling, ver kreeg de verzamelaar door dé handschriften van onzen beroemden Frieschen jurist Viglius ab Aytta Zuichemus op te sporen. Wigle van Aytta uit Swichum was nL een der voorzaten van Van Giffen en toen deze nog in Fries land was, schonk hij de voorkeur aan Friesche oudheden. Toen hij in Dordt zat, breidde het terrein zijner belang stelling zich uit tot de handteekeningen van beroemde per sonen uit alle gewesten, brieven van Hollanders, Zeeuwen en Friezen die in onze historie naam gemaakt hebben. Aan I Cornells van Alkemade vroeg hij de medewerking, om de brieven van Oldenbarneveldt’s beide rechters Van Breuk hoven en Gerard v. Santen, „voor reden, omdat van mijne curieusheit is, alle de handen van de 24 regters te vei- I samelen.” De bekwame boekbewaarder aan de Universi teitsbibliotheek, win. de heer Th. J. I. Arnold heeft een I halve eeuw terug in diens „Bibliographische Adversaria I 27 brieven van „Een autografenverzamelaar der 17e eeuw, David Flud van Giffen” uitgegeven en daaruit spreekt dui delijk de verzamellust van onzen beroemden Sneeker. Met een enkele aanhaling uit dien brievenschat besluiten we dit artikel in de hoop, dat er nog eens een volledige bio- graphie aan dezen bekwamen en merkwaardigen Fries gewijd wordt. Zijn doel was niet bloot verzamelen en opleggen maar om „eenige aenwysingen en ontdekkingen (te) konnen doen van tot nog toe onbekende saken of omstandig heden, die een sake een geheel ander aensien of wesen konnen doen hebben.” De brieven van merkwaardige hervormers van den gods dienst interesseerden hem buitengewoon: „Konde ik in hande krygen brieven van Luther, Calvijn, Oecolampadius, Melanthon of andere Reformateurs, van Fra Paolo, de Socini of dergelijke, ick hadde het geern!” De fatale jaren 1618 en 1619 hadden ook in hooge mate zijn belangstelling en de rechtspleging, „waarom noeme L'.. liever onregts?” schreef hij bitter van den „vermoor den” grijzen landsadvocaat Johan van Oldenbarneveldt wenschte hij, door de origineele stukken in handen te krijgen, in de puntjes te leeren 1 I de stadhouderlijke familie in Friesland, zijn ambt als hof prediker, hij zegende 3 Dec. 1690 het kerkelijk huwelijk in van Johan Wilhelm van Saksen Eisenach en Amalia van Nassau op (jranjewoua Zijn --- vorstenhoven, waren alle omstandigheden, die er toe bij droegen, om zijn verzameling handschriften en handtee- keningen te doen aangroeien tot een rijke en veelsoortige 1 s collectie. Maar ook, hoe dikwijls werd hij teleurgesteld als alle I verzamelaars van rariteiten en oudheden: „waer ick kome I vragen, daer is het al verscheurt en weggesmeten”. Een I andermaal stelde hij de verwaarloozing der belangrijkste bescheiden door officieele personen aan de kaak: ,,’t Is my verhaelt, dat, als laestmael de Charterkamer van Hol land! wierde schoon gemaekt, door die liefhebbers gansche manden vol brieven en stukken by ’t pondt aan de win keliers verkogt sijn. Een sack,, die de vvysen dul^soii I maken.” Elj die hem „jammerlick klaegde, hoe seer de papieren van I den heer Hartsoeker vernielt waren, die had men eerst in tobben met water geweekt en tot pap gemaekt en doen Maeswaert in laten drijven.” Hartsoeker was de geleerde natuurkundige en vriend van Christiaan Huygens., Vanyie gaert e. a. werden „klapbussies” gemaakt „meest op ’s Princen gebortedag.” Let welA op Prinsen geboortedag!! Mocht hij al dikwijls te laat komen, toch zuchtte Van Giffen onvoldaan: „Methusalem’s jaren zouden ons te kort zijn, om onze liefhebberije te eyndigen of te voldoen.” Jammer dan ook, dat zijn dood in 1701 reeds aan die liefhebberijen een einde maakte. A. H. Bevordering Huishoudschool. Overgegaan van het le naar het 2e leer- i jaar (jongste klas): S. Anema, A. Bok, C. de Boer, N Boonstra, H. Deenik, A. Ruar- di, A. Schukking, E. Stoffer, P. Schotanus, A. Vrolijk (voorw.), H. Volkers, A. Warin- ga en B. Waringa, allen te Sneek, A. Klijn te Scharnegoutum, L. Oosten te Workum, W. Piersma en A. de Vries te Heeg en B. Rinsma te Lemmer. Hengelwedstrijd „De Vriendschap”. Genoemde vereeniging organiseerde jl. Zondag een clubtocht naar de Sneeker Meer. Men vertrok ’s morgens half vijf per Paviljoenboot. De uitslag was als volgt: le prijs de hh. Reindorp en Riemersma; 2e prijs de hh. Ras en H. de Vries; 3e prijs (voor de grootste baars)de heer Hoekse- ma. De prijzen werden uitgereikt onder en kele toepasselijke woorden van den voor zitter. Na afloop werden alle deelnemers door den heer De Boer gekiekt. Klein Artis. j Men schrijft ons: Woensdag 3 Aug. hoopt hier te arrivee- ren een drijvende natuurhistorische ten toonstelling, welke den naam draagt van „Klein Artis”. Het schip zal hier eenige dagen blijven en zal dan ook voor ’t publiek te bezichtigen zijn. Ook de scholen maken er altijd een druk gebruik van, daar aan de leerlingen een prettige en leerzame expli catie wordt gegeven. Jammer is het dan ook, dat het schip juist in de schoolvacantie komt. Maar laat toch een ieder groot en klein, oud en jong, er eens een kijkje gaan nemen, want wie daar de collectie levende tropische visschen ziet, het gekrioel der slangen, hagedissen, schildpadden, de „wandelende takken”, praeparaten vogels, vlinders, enz. kan niet anders zeggen dan: „Het is de moeite waard”, te meer daar de entreeprijs zoo laag mogelijk is gesteld. Geslaagd voor het eindexamen van de 1 wordt opgedragen, school voor suikerindustrie te Amsterdam' Nam cp de heer W. J. Terhenne te Bolsward. I op grond van de tegenstrijdigheid naar de Lloydkade gingen, niets meer zagen I het dienstreglement arbeids- 1 dan een afvarende boot! voorwaaraen r. i. i .-pciounce. i Het ,,U. D.” meent te wetea> dat (Je..?e" I De machinale administratie vindt ook bij dupeerde reizigers om schadeloosstelling ibij de Spoorwegen zullen vragen. Broedermoord. Vrijdagavond omstreeks half tien is tel Merkelbeek bij Sittard een zekere L. M. door zijn broeder bij een twist met een jachtgeweer doodgeschoten. De dader heeft nog een tweede schot gelost op zijn schoon- I i zuster, maar dit schot heeft zijn doel ge- I mist. I De dader is gevlucht en is nog niet opge spoord. Het geweer is in het veld gevonden. De Limb. Koer, meldt nog over den broe dermoord te Merkelbeek: De twee gebr. M. te Merkelbeek-Douven- rade kwamen Vrijdagavond vrij laat thuis. Ze hadden reeds een woordenwisseling ge had en toen een der broers, de ongehuwde, naar boven ging en zijn bed niet opgemaakt vond, ontbrandde de twist opnieuw. De I woordenwisseling liep zóó hoog dat M., die boven stond, een jachtgeweer greep en een schot loste op zijn broer. Deze was op slag dood. De vrouw van den getroffene kwam op het schot toegeloopen en begon hevig te gillen toen ze haar man op den grond zag liggen. M. loste toen ook een schot op de vrouw, dat gelukkig miste. Een buurman die beide schoten hoorde, kwam toegeloopen en kreeg met het geweer een slag op het hoofd. Hij werd niet ern stig gewond. M. ging intusschen de straat op en is gevlucht. Politie, pastoor en dokter waren onmid- dellijk ter plaatse. De dokter kon niet an ders dan den dood constateeren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om 1 uur arriveerde het parket uit Maastricht. Het lijk van den verslagene werd naar het ge meentehuis overgebracht, waar Zaterdag morgen de lijkschouwing plaats had. De politie zoekt naar den voortvluchtigen moordenaar. Inbraak te ’s-Gravenhage. Vrijdagavond tusschen 11 en 12 uur is in perceel Hoefkade 176 te ’s Gravenhage een brutale diefstal gepleegd. In genoemd per ceel woont de controleur-betaalmeester der Haagsche Tramweg Maatschappij A. R. Boerderij afgebrand. i tions- en treinpersoneel, dat tot dusver op In den nacht van Zaterdag op Zondag, j elke standplaats afzonderlijk geschiedde, op omstreeks 2 uur, is de bliksem geslagen in I de hoofdbureaux niet behulp van machines te" Sexbierum. Van den inboedel kon slechts ook het aanwezige i HOT SNEEKER COmNT ^■EEKER COURANT WYMBRITSERADEEL ÜlllOllWixo xu HM», *•-» -- U n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1