Het Geheim van de Lola I NIEUWSTIJDINGEN. icieel Orgaan der taeole Sneek. - annex SNEEKER COURANT en WYBNBRITSERADEEL Avonturen van PilUi en PUK. ■o 89 I I' G. v. d. PIJPEIAMP, KUIDZANO 2, SlttH Eerste Blad ZATERBM 6 AUGUSTUS; 1987 43e JAABGABG UitgaveKIEZEBRINK Co. I. I gingen een zelfde behandeling en in een Puk, door WILLIAM LE QUEUX. 34) „Ik geloof het wel. onverhoeds onder het vuurwapen door op i T. Fokkens te Sijbrandaburen en H. Span nenburg te .Rien, allen leerlingen van de Modevakschool van Mej. Krijtenburg-Jaar- sma, Kerkgracht 5, Sneek. Een nieuwe reclame. Wij verwijzen naar eene advertentie in dit nummer, waarin A. Verwer, Oosterdijk alhier, zijn clientèle een gratis tochtje met de boot naar het Paviljoen aanbiedt, uitge zonderd op Hardzeildag. Men zie de voor waarden in die annonce en men zal erken nen, dat men hier met een nieuw reclame- middel te doen heeft, even origineel als voor den klant voordeelig. onderstelling, dat zij niet wel bij het hoofd was, maar zij blijkt even helder van geest als u of ik, en alleen opzettelijk verminkt „U zult toch niet ondoordacht handelen,” vroeg zij smeekend. „Bedenk dat niet alleen Meteen bevonden wij ons tegenover een schildwacht, die met den rug naar den uit gang stond. Zijn donkere oogen schitterden vlak achter den trekker van zijn karabijn, gereed aan zijn bedreiging gevolg te geven. De moed ontzonk mij een oogenblik. Ik had roekeloos gehandeld en was in handen gevallen van Zijne Excellentie baron Xavier Oberg, den gewetenloozen Gouverneur-Ge neraal ik was gevallen in den valstrik, dien men mij zoo handig gelegd had Ik was gevangene in deze verschrikkelijke vesting, waar niemand, de wachten uitge zonderd, levend uitkwam; in de Bastille van den Beul van Finland. HOOFDSTUK- XXIII. Ik zag dat ik verloren was; en als een Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS gouden medaille van verdienste der veree- niging aan ieder hunner. Voorts heeft de vereeniging den kamerdienaar van den heer Van Lear Black ’n zilveren sigarettenkoker met inschrift aangeboden. Zakkenrollerij. Een Zweed, die een vacantie-uitstapje in Duitschland deed, is de dupe geworden van een nieuwe truc. Op straat kwam een man op hem toe, die beschonken leek en de toe rist met betuigingen van weergalooze blijd schap over het weerzien om den hals viel. Nadat de Zweed den man van zich had af geschud en hem zijn vergissing onder het oog had gebracht, keerde hij naar zijn hotel terug, waar hij ontdekte zijn portefeuille met 350 kronen en zijn kostbaar gouden horloge kwijt te zijn. weg te versperren en mij zoodoende te ver hinderen, aan mijn voornemen gevolg te geven.” „Wat u zelf aangaat, doe zooals gij wilt: wendt u tot den baron; tot de Czaar; doch doe geen poging een gevangene van hier te bevrijden, dat is onbegonnen, roekeloos werk. De man, die u-uit Abo hier heen bracht, zal zulk een verantwoordelijkheid niet op zich durven nemen, ik smeek u, laat haar achter.” „Kom,” zei ik tot Elma, geen acht 'slaand op de non. „Laten wij trachten van hier te komen.” Zij hoorde mij helaas niet, doch zij be- SNEEK - Telefoon No. 150 len van alles wat op dit gebied is vooraf- nen doen. Bovendien eischt het overleg en 124) Wat een akelige lange regel is dat, mopperde Pim. Daar kom je nog moeilijker doorheen dan door de verdediging der Flap- ooren. Meester Rammelaar had best een korteren zin kunnen uitzoeken. Je zou alle lust verliezen om nog eens te spijbelen. 100.600 bezoekers in het Zeiss-planetarium te Jena. Op 30 Juli jl. heeft de 100.000ste bezoek- ster het Planetarium van de firma Zeiss in den Prinsessetuin te Jena betreden. Deze 100.000e bezoekster was het school meisje Bringfried Rosenstiel, dat met haar schoolkameraden uit Rockstedt op bezoek te Jena kwam om het Planetarium te be zichtigen. Ter herinnering aan dit feit heeft de firma Zeiss aan de jonge Bringfried een Zeiss- kijker aangeboden. bijn lager, doch te laat, want reeds had ik hem om het middel gegrepen. Ik besefte maar al te goed, dat ons behoud afhing van snel handelen. Maar als nu de boot eens niet meer ach ter de gesloten deur lag te wachten? Als mijn Fin eens niet gereed was ons op te nemen? Dan was ik reddeloos verloren en het ongelukkige meisje met mij. Elma had zich vol angst tegen den muur gedrongen. Zoodra zij evenwel bemerkte, dat ik slaags geraakt was, sprong zij snel toe en greep het vuurwapen met beide handen vast om het den wachter te ontrukken. Zijn vingers waren den trekker kwijt. Hij deed alle moeite, het wapen af te vuren, en alarm te maken. Ik zag dit en gebruik makende van een truc, dien ik in mijn jeugd te Upping ham geleerd had, lichtte ik hem een beentje, waarop hij wankelde en bijna viel. Op hetzelfde oogenblik ontrukte Elma hem het geweer. heel geen inkoopen te doen. Waar de R.-K. Winkeliers het offer weten te brengen, om aan het verlangen van de Frankrijk en de Olympische Spelen. De deelname van Frankrijk aan de Olym pische spelen te Amsterdam schijnt wel ver zekerd, nu het Fransche Olympisch comité over f 240.000 beschikt, een bedrag, waaruit wel blijkt dat de publieke belangstelling ook in Frankrijk voor deze spelen niet groot is. Zonder overdrijving kunnen we zeggen dat het Fransch Olympisch Comité deze dagen het lot in handen heeft gehad van de Spelen van Amsterdam. Als Frankrijk be sloten had om van deelname af te zien dan zouden België, Polen, Tsjecho Slowakije, Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Finland tien tegen één mede zijn afgevallen. En in Amsterdam zou men kosten hebben'ge maakt voor een internationale competitie, zeker, maar niet voor iets wat op een schim van een Olympisch feest zou lijken. De over tuiging dat men niet ten achter kan blijven waar de anderen ook komen heeft hier alleen de situatie gered. Waarmede We de organisatoren in Amsterdam kunnen geluk wenschen maar hetgeen ons zeker geen be- i wijs of ook maar de minste geruststelling is „.o1 ging^voor Luchtvaart verzoekt Je melden, hiermede zijn gered, aldus schrijft men uit Geysendorffer, Scholte, Weber en Van Lear i dering tot de schranderste soort. De school is door ouders opgericht met het doel hun kinderen de voordeelen te verschaffen van die van groote gezinnen. Zij gelooven, dat het voor de ontwikkeling van ’t kind nood zakelijk is, dat het samenwoont, speelt en zelfs vecht met andere kinderen. Men wil de instelling nu aanzienlijk uitbreiden en 1 roept de ouders op, die voldoende weten- 1 schappelijk gezind zijn en die, wenschend, i dat hun kinderen eventueel naar de univer- siteit zullen gaan, meenen, dat de weg daar toe beter kan worden bereid, met meer ge- luk voor de kinderen, door de geschetste methoden dan door de leergangen in de gewone voorbereidende scholen. Dezer dagen is te Londen een film ver toond van de „Malting School”. De meeste beelden waren van onverhoedsche opnamen en de kinderen verschenen er opvallend ge lukkig en levensblij op. Er waren er echter ook beeldjes bij, waarbij de kinderen zich van dé. aanwezigheid van hef opname-toe- stel bewust waren geweest; maar dit had niet den minsten invloed gehad op de na tuurlijkheid en ongedwongenheid van hun activiteit, aldus de Londensche correspon dent van het N. v. h. N. Vliegtuig ongelukken in Amerika. Even buiten Chicago zijn weer twee vlie gers doodgevallen. Het toestel viel van 200 voet hoogte. Op het Selfridgeveld in Michigan sloeg luit. Schulze te pletter. Zijn vliegtuig was in brand gevlogen. Hij sprong er uit -A- van een hoogte van 1000 voet maar het val scherm ging niet open. den, als gij u aan mij durft toevertrouwen.” „Ik smeek u, bevrijd mij en ik zal u het geheim toevertrouwen. Maar,” schreef zij, „ik ben bang, dat u mij niet zult kunnen bevrijden. Ik ben tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld.” „Maar gij zijt Engelsch onderdaan, en als men u niet behoorlijk heeft gevonnist, kan ik de hulp van onzen gezant inroepen.” „Neen, ik ben Russisch onderdaan. Ik werd te Moskou geboren en op achtjarigen leeftijd eerst naar Engeland gezonden.” Dat veranderde de zaak. Als onderdaan van den Czaar kon zij op bloote aanwijzing van ’n hoog geplaatst persoon zonder eeni- gen vorm van proces in hechtenis worden greep wat ik bedeelde en volgde mij. genomen. Ik stond hier dus voor een bijna onoverkomelijke moeilijkheid. Maar mocht ik gedoogen, dat dit teere, hulpbehoevende meisje gevangen bleef? „Ik heb mijn besluit genomen,” zei ik de be- een enkel kind zich kan vermaken, dat in dit geval gelijkstaat met experimenteeren. Want de plank heeft aan den onderkant haken, waaraan gewichten kunnen worden opge hangen. Het kind ontdekt geleidelijk, dat het gewicht om de plank in evenwicht te hou den ais het zelf op een uiteinde zit zwaarder moet zijn naarmate het dichter bij het steunpunt is. Aldus betreedt het, spelend met de wipplank, den ingang tot het groote gebied van wiskunde en werktuigkunde. De overgang van wip naar weegschalen is een voudig. En de school heeft ook de fijnste weegschalen voor het kind, dat nieuwsgierig is naar het gewicht van de lichtste stoffen. De school begint ook al terstond aan de nuttige toepassing van de kennis, die de kinderen spelenderwijs hebben vergaard. Initiatief wordt van den beginne af aange- moedigd. De leertijd is van halftien tot half- vier, met koffiedrinken er tusschen. De kin deren mogen zelf het keukenpersoneel doen weten wat zij willen eten. Voor dat doel moeten zij eigenhandig een lijstje maken voor de keuken en er is een schrijfmachine, Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken ge- noemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wan- neer ze dien dag de gesloten zaken voorbij- gaan, en de geopende winkels ingaan om hun inkoopen te doen. Outbgepenstonneerden. Het dagelijksch bestuur van het Comité van actie der samenwerkende bonden van oud-militairen van land-, zeemacht en ko loniën schrijft in een adres aan den minister van koloniën: dat met groote instemming is kennis ge nomen van een Aneta-bericht van 26 Juli jl, waarin wordt medegedeeld, dat tijdens de behandeling van de begroeting van fi nanciën door den Volksraad van Ned. Oost-Indië het amendement, door het volksraadslid Chr. H. M. H. Kiës inge diend, om de pensioenen van de officieren en de Europeësche onder-officieren, die voor 1920 gepensionneerd zijn, gelijk te stellen met de pensioenen van hen, die na dien tijd zijn gepensionneerd', werd aange nomen; dat de uitvoering van dit door den Volks raad aangenomen amendement tot gevolg zal hebben, dat de officieren en ondefoffi- eieren, voor 1920 gepensionneerd, niet wor den achtergesteld bij de voor 1920 gepen- sionneerde korporaals en fusiliers; dat alleen reeds hierom deze uitspraak van den Volksraad door belanghebbenden ten zeerste wordt toegejuicht; dat belanghebbenden thans met zeer veel belangstelling en hoop uitzien naar de houding welke de minister tegnover voor melde uitspraak van den Volksraad zal aannemen. Adr. verzoekt den minister, maatregelen te willen nemen, opdat de officieren en onderofficieren, gepensionneerd voor 1920, in ’t genot worden gesteld van ’t pensioen, zooals dit is vastgesteld voor hen, die na 1920 zijn of worden gepensionneerd. 123) Neen, ’t was toch anders, riep maar nu weet ik het al. Schrijf maar op: Ik.mag.de.school.niet.ver ruilen en mijn.gelief.de ou.ders. geen.on. rust.spa. ren. Zóó was het precies. De Incöë-vltegers. De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- dat de Olympische Spelen in het algemeen -’“C 1x „11 dat de vereeniging de daad van de heeren Parijs aan het N. v. h. N. Geysendorffer, Scholte, Weber en Van Lear j Immers na Amsterdam komt Amerika aan Black heeft ^geëerd door aanbieding van de <je beurt, en gezien de gelden die de diverse i_ i x_ j landen voor de spelen beschikbaar stellen, kan wel gezegd dat deze lang niet toerei kend zijn voor een tocht der deelnemers uit Europa naar de Ver. Staten. Deze corres pondent voorspelt dan ook: Amsterdam kan en zal zeker slagen (of het een financieel succes zal worden, in welke hoop men de gelden bij elkaar heeft gebracht, is te eenenmale een andere quaes- tie) maar men mag het dan ook beschouwen als een slotfeest, als een einde van de Olym pische Spelen. Sneeker Zweminrichting. f De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 21 Dinsdag slaagde te Groningen voor de acte hoofdonderwijzer onze vroegere stad genoot de heer S. S. Hofstra, thans onder wijzer te Stadskanaal. Na gehouden examen voor coupeuse slaagden aan de Modevakschool te Den Haag de dames E. Wiersma, G. Drijfhout, K. Roorda, J. Ferwerda, E. v. Berkum, J. Langius, allen te Sneek, H. Dijkstra te Ijlst, Het was een roekelooze daad, want ge steld, dat wij er in slaagden ongehinderd het meer te bereiken, hoe zouden wij, onbe- laatste kans, zonder aarzelen, sprong ik kend met het terrein, den weg vinden in de onmetelijke wouden, zoo ver Van de be- 1 mijn tegenstander aan. Hij richtte zijn kara- woonde wereld? Toch achtte ik het mijn plicht haar met mij mede te nemen, en had ik mij niet van het eerste oogenblik, toen ik nog enkel haar portret had gezien, tot haar aange trokken gevoeld en was de band, die mij van dat oogenblik aan haar bond, niet iederen dag hechter geworden? Zij drong zich angstig tegen mij aan toen wij door de gang liepen, aan welker einde zich de sterke, zware deur bevond. Eenmaal in de boot, konden wij naar de plaats roeien waar de paarden ons wachtten en wij waren veilig! De oude non had ons niet verraden. Zij had geen alarm gemaakt. Wij waren nog maar weinige schreden van de ontsloten deur, waarachter de boot ons wachtte, toen plotseling het flauwe licht van onze lantaarn op iets viel, dat schitter de. Op hetzelfde oogenblik riep een zware stem: „Half of ik schiet F’ Wordt vervolgd. ling greep zij de hand van de non en bedekte die met kussen, als om mij te beduiden, dat zij haar ten volle vertrouwde. Tóen schreef ik op het papier: „Is baron Oberg uw oom?” Zij schudde ontkennend het hoofd. „Wie is Philip Hornby?” „Mijn vriend.” Vriend! En ik had hem voortdurend be schouwd als een gelukzoeker en een vijand. „Wat moest hij te Livorno doen?” vroeg ik. „Dat is een geheim. Zij waren overeen gekomen u te dooden, doch ik dreigde hen te zullen dwarsboomen,” schreef zij. „Dus dank ik u mijn leven?!” schreef ik. Ik verkeerde nog steeds in de ver- „Als wederdienst zal ik u van hier bevrij- I gegaan. Men tracht er nieuwsgierigheid uit reeks ontleedkundige lessen, die volgde, te buiten voor de ontwikkeling van kennis leerden de kinderen aanschouwelijk natuur- en denken. Het succes van het experiment lijke historie. Er is ook ’n wipplank, waarop moet grootendeels afhangen van kwaamheid waarmede de macht der nieuws gierigheid wordt geleid. De school is er op ingericht de nieuwsgierigheid, die in de kin deren wordt gewekt, onmiddellijk en op de beste wijze te bevredigen. Er zijn allerlei dingen, waar een kind graag mee speelt of mee werkt of mee knoeit, maar die men het thuis gewoonlijk moet onthouden, om dat ze gevaarlijk zijn of worden geacht, of omdat het kind ze zou bederven. De nieuwe methode doet eenigszins denken aan die van Montessori, die de omgeving, waarin het kind verkeert, den voornaamsten factor maakte in het onderwijs. Haar doel is ech ter een bepaald geregeld systeem te hand haven, haar systeem, waarbij de opvoeding toch plaats heeft langs lijnen van geleide lijkheid. „Malting House School”, zooals de school in Cambridge heet, neemt het begrip „omgeving” veel ruimer dan Montessori. De leerling heeft veel meer keuze voor zijn aandacht en hij bepaalt veel meer zelf de richting, die zijn ontwikkeling zal nemen. De school heeft de laatste dagen de aan dacht getrokken, omdat ze in ’n paar week- waarmede zij dit werkje desgewenscht kun- bladen een ongewone advertentie heeft ge- nen doen. Bovendien eischt het overleg en plaatst, waarin sollicitanten werden opge- I rekenkunst, omdat zij in hun voedsel-be- roepen voor een leeraarschap. De leeraar geerten het voor koffiedrinken vastgestelde moet een prima geleerde zijn, die echter bedrag niet mogen overschrijden. De school niet zoo zeer tot taak zal hebben kinderen heeft slechts zeventien leerlingen van drie te onderwijzen als hen in kennis te brengen tot negen jaar. Zij behooren zonder uitzon met de wetenschap en met wetenschappe- lijke werkwijzen. De leermiddelen bestaan uit voortreffelijk geoutilleerde werkkamers, een timmermans-winkel en een tuin. De tuin heeft een zandhoop, die onder water kan worden gezet; en er staat een klimtoestel in, ingevoerd uit Amerika, waarin de kinde- ren zich even vrij en vlug kunnen bewegen als apen in hun tropische boomen. De tuin lis ook vol dieren, die de kinderen verzorgen. Een nieuwe school m Engeland. Een rfier dieren ’fierf en de kinderen w Er is onlangs een school voor jonge kin- weten waarom. Zij sneden het open en be- deren te Cambridge opgericht, waarin de 1 gonnen aldus aan hun eerste ontleedkun- onderwijs-methoden hemelsbreed verschil- dige les. Andere gestorven dieren onder- Ion xmtn nlloo nn rr !-» n rl xrn/Afnf irinrrnn nnn 'zolfrlo Iv n Li n n H o 1 i n r r on in non Och, mijnheer, handel niet overijld, bid ik u,” zei de vrouw ernstig, haar hand op Ik geloof het wel,” luidde het antwoord. mijn schouder leggende. „Bedenk, dat u „3 e Helsingfors' werd ik gearresteerd. Zeg zich in Finland bevindt, waar baron Oberg aan Lyd-ia waar ik ben;” almachtig is.” „Kent gij Mtfrieb Leithcourt?” vroeg ik op „Ik vrees de almacht van baron Oberg dezelfde wijze, waarop zij antwoordde, dat niet,” riep ik uit. „Zoo noodig doe ik een Mnripi beroep Op óen Czaar zelf. Elma wordt hier opgesloten gehouden ómdat zij in bezit is van een of ander geheim. Zij moet hier weg; ik neem de verantwoordelijkheid op mij.” „U moet niet beproeven haar te doen ont vluchten. Het kasteel Kajana vertelt geen eensklaps, mij tot de oude non wendend, die geheimen van hen, die binnen de muren om- intusschen de boeien van Elma’s handen komen, of van hen die meedoogenloos in ’t had ontsloten. water worden geworpen en daardoor ver drinken.” Opnieuw wendde ik mij tot Elma. Plotse- uw leven, doch ook het mijne gevaar loopt.” „Haar vijanden hebben ook mijn leven be dreigd,” antwoordde ik, haar strak in de diepe, geheimzinnige, donkere oogen ziend. „Haar hebben zij ongelukkig gemaakt; ik zal nu optreden als haar beschermer.” „Hoe?” „Men wacht mijbuiten in de boot. Ik ben van plan haar met mij mede te nemen.” „Maar dat is onmogelijk, dat is onuitvoer baar,” zei de non heesch van angst. „Als de wacht u ontdekt, zult u worden neer geschoten.” „Dat waag ik er op,” zei ik kortaf. Zon der mij verder om de oude zuster te bekom meren, bood ik Elma piijn arm aan en be duidde haar, mij te volgen. De "ti-t-r ijlde naar dc de::" om ons den Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertenties 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenllén worden tevens gratis ge- oiaatst in de SNEEKER COURANT (Red.) De winkelsluiting op 15 Augustus e.k. Men schrijft ons: De Hoofdbesturen van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht en den Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden ”St. Franciscus van Assisie”, te Amsterdam, doen een geza menlijk beroep op H.H. Winkeliers, om, voor zoover ze Katholiek zijn, hun zaken over eenkomstig de wenschen hunner Kerkelijke Overheid, op Maandag 15 Augustus, den Feestdag van O. L. V. Hemelvaart, welke als Zondag te vieren is, te sluiten, en de niet Katholieke Winkeliers om het Katholieke personeel dien dag in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op de Roomsche mannen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet enkel „n iet e x t r a” te besteden aan het doen van inkoopen, maar, I zooals het Katholieken betaamt, in het ge- opdat zij eeuwig zou zwijgen.” „Hét arme kind is het slachtoffer gewor den van een ontzettende misdaad,” riep ik woedend uit. „Ik acht het mijn plicht de be werkers van dit onheil'te ontdekken en te straffen.” luidde het antwoord. mijn schouder leggende. „Bedenk, dat u aan Lydia waar ik ben.” „Kent gij MuriebLeithcourt?” vroeg ik op Muriel en zij schoolvriendinnen waren. „Hebt gij. mij aan boord van de „Lola” gezien?” schreef ikI „Ja. Maar ik kon u niet waarschuwen, hoewel ik had gehoord wat zij van plan waren. Men nam mij na uw vertrek mede aan wal en te Siena werd ik ziek. Drie Jagen later bemerkte ik, dat ik doof en stom was. Men had mij dit in dien tusschen- tijd gemaakt.” Met opzet verminkt „Wie deed dat?” „Ik denk ’n dokter. Men bracht mij onder narcose.” „Wie?” „Mënsehen, die beweerden, dat zij vrien den waren.” h Ik' wendde mij tot de oude non en zei tot „Ziet gij wat zij geschreven heeft? Zij is verminkt door menschen, die ten koste van alles wilden dat hun geheim bewaard bleef. vreesden haar te dooden en haalden een dokter over, haar doof en stom te maken. En nu dwingen zij haar, langzaam weg te kwijnen.” „Ik sta verbaasd, mijnheer,” verklaarde de non. „F •-V 4 i i R IIIEU WE SNEEKEE COURAHT VOOR STUDIEBOEKEN IS HET ZAAK TE GAAN NAAR BOEK- EN VULPEN- HANDEL 4 LT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1