I BRANDENBURG» Co. I SUedklndive Oanteikenlagen GOEDE VERZORGING! NIEUWSTIJDINGEN. Olficliil Organ hr luiiHi Snik. KIEZEBRINK Co.. - annex SHEERER COURAHT en WYMBRiTSERHDEEL 2000 fiViUXn 200 o No. 93 Eerste Siad UitgaveKIEZEBR1NK Co. ZATERDAG1S7 AUGUSTUS 19S7 43o JAARGAN verwarming in de scholen waar deze toege- do in Slechts dan beantwoordt het aan het doel dat ge er mee beoogt: Reclame maken voor Uw zaak! oer SKEARNEGOUTUM samle troch UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. Y«neh|>i DDliDAGl n YBUDAG8A YQJTDN Ultgarmn ÈjrsBs; Tdafees H®, 150. Kantoor GED. POORTEZIJLEN (Ie deur) eesm TELEFOON 404 «n OAN RIN. Hwet jimme, lêzers, nou en yn ’e folgjen- de artikels under de noas krije, is de frucht fen jierrenlang studearjen en lézen. Do’t ik bigoun, miende ik, det der sahwet neat wier, wirdich om to lézen en oan to teikenjen. Mar ho fierder ik kaem, en ho mear ik lies, nammerstomear bigoun ik my to for- wünderjen oer sa’n great oantal feiten. Ik skreau trou koarte oanteikenings op en krige op ’t lést sa’n heap, det ik tochte: >,’t Is sünde, det ik se hjir lizze litte scoe en se mar for my seis halde!” Dêrom haw ik dy notysjes yn in opstel omwirke en bin dêrmei nei de redaksje fen ’e Snitser Krante gongen; dizze woe se wol opnimme, sadet nou forskafe minsken de doarpsskiednis fen Skearnegoutum léze kinne. Oanmerkings en krityk binne tige wol kom! }1Cge dyk twisken Hartwerd en Easterwjir- j rum (oer Kliuw, Reahüs, Greate Wjirrum, OOK UW DRUKWERK EISCHT EEN i Blauwpandykhüs, Boasumer syl), wier in diel fen ’e N.W. grins en de dyk fen, Tirns oer Popherne, Mansenbroek, fjirder de pol- derdyk by de opfeart lans nei de Swette ta, troch de trekfeart, den ütkommend op ’e tsjinwirdige strjitwei (twisken Faber en Albarda yn), de strjitwei folgjend oan Mar ten Jongsma ta, den de Goaijingeaster dyk nimmend oan efkes foarby it aide hüssté fen Abma’s pleats, den de hiele Spearster Dyk oan it Mingeltsje ta, in diel fen de Südlike grins. Dér roun de sédyk net de tsjinwir dige strjitwei lans, mar it reedtsje nei Nije- kleaster ta, roun yn ’e hege Nijekleaster terp üt en forliet de terp wer oan ’e Noardpunt, mei in rjucht ein rinnend nei de tsjinwirdige strjitwei, dér, hwer’t nou Sikma syn pleats stiet. Fjirder folge de sédyk frijwol deselde baen as de strjitwei oan Ljouwert ta. Om it hwet klearder to meitsjen scil ik dêrom in ruch sketskaertsje jaen, hwerop men de liz- zing fen Goutum oan en yn ’e Middelsé sjen kin en de rin fen ’e séwarringen. Wirdt forfette. Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p. p post f 3.60. Advertentieën9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in ac SNEEKER COURANT Stelt ge prijs op werkelijk goed verzorgd werk tegen billijke prijs, wendt U dan tot DRUKKERIJ De gezondheidstoestand van de school- leerlingen was over het verloopen jaar in het algemeen goed te noemen. Toch kwam er zoo nu en dan iets voor, waarbij ik moest ingrijpen. Zoo zat in het begin van het jaar een kind met open kliertuberculose zonder afsluitend verband in zijn klas. Verscheidene malen kwam het voor, dar kinderen met crusteuze huiduitslagen af zonderlijk geplaatst en tot behandeling moesten worden gebracht. Ook een paar kinderen met verregaand hoofdonrein werden tijdelijk op het gezag der autoriteiten van school verwijderd tot de toestand naar mijn inzicht dragelijk was ge worden. Er zijn nog steeds huisgezinnen, waarbij een goeden toestand op den duur haast niet is te verkrijgen. Besmettelijke ziekten in den zin der wet kwamen weinig voor onder de schooljeugd. Gedurende de groote vacantie kreeg een kind van school 4 roodvonk. Hiertegen kon den om het tijdstip weinig maatregelen ge nomen worden. In de maand November kwam het weer op die school tot een geval. De leermiddelen van het aangetaste kind werden vernietigd en de bank ontsmet en afgezeept. Sedert zijn tot nu toe verdere gevallen niet voorge komen. Een kind dat op een der schplen het lezen niet kon leeren, bleek bij onderzoek te slech te oogen te hebben om de letters bij klassi kaal onderwijs te kunnen zien. Met de aan schaffing van een bril werd dit zgn. achter lijk kind in eens tot een behoorlijke leerling. Zoo heb ik eenige gevallen naar voren gebracht uit meerdere, waarbij de schoolarts practisch kon helpen.”' De cijfers uit de verslagen van de bedrij ven werden reeds vroeger vermeld. Aan het verslag van den keuringsveearts, den heer R. S. Bergsma, is ontleend: Aangegeven voor de keuring werden: 1520 runderen, waarvan 14 noodsiachtingen en 1 huisslachting; 696 kalveren, waarvan 3 noodsl.; 254 vette kalveren; 7018 nuchtere kalveren, waarvan 4 noodsl.; 956 varkens, waarvan 12 noodsl. en 1 huissL; 313 paar den, waarvan 13 noodsl.; 195 schapen, waarvan 1 noodsl.; 25 geiten. Hiervan werden afgekeurd: 79 runderen, 16 kalveren, 0 vette kalveren, 11 nnchteren kalveren, 7 paarden, r varkens, 2 schapen. Tuberculose werd waargenomen bij 552 runderen en 50 varkem Echinococcosis kwam'voor bij: 212 run deren, 37 paarden, 6 varkens, 13 schapen, 1 geit. Verkocht in ’t klein werden: 6 koeien, 1 kalf, 9 varkens, 3 paarden en 1 schaap. Gesteriliseerd werden 3 koeien. 't geleende den volgenden dag direct terug betalen. De vrouw gaf hem toen een rijks- daalder. De man was daarop verdwenen en had sindsdien niets meer van zich laten hoo- ren. Men had hier vermoedelijk met den per soon te doen, die zich ook in andere plaat sen aan dergelijke practijken had schuldig gemaakt. Hij had zich o.m. voor leerling- machinist uitgegeven. De rest van den avond werd gesproken over de slechtheid van den man, die een hospita zóó kon*bedriegen. Dinsdagmorgen om half negen zeide me neer Van den Berg tot zijn kostjuftrouw, dat hij noodzakelijk zijn koffer moest halen, omdat ook zijn uniform er in zat. Behalve de uniform zat er ook in zijn Zondagsche pak en zijn portemonnaie met geld. Er ont spon zich het volgende gesprek: Meneer: Juffrouw, heeft u ook even een rijksdaalder voor mij ter leen? Juffrouw: Zeker, menéer, maar heeft u aan een rijksdaalder genoeg? Meneer: 'Och, geeft u mij iets meer, dat is gemakkelijker. Maakt u er 3 gulden van. Juffrouw: Ik zal u f4 geven, dan kunt u zich redden. Meneer: Maak u er dan vijf gulden van, dat is een makkelijke rekening. Meneer af met de twee achterwielen. Ver moedelijk heeft hij wel het station bereikt, maar teruggekeerd is hij niet. Om 11 uur kwam de juffrouw op het politiebureau, waar men haar duidelijk maakte, dat de ge schiedenis uit Enschede, die haar zoo ge- troffen had, zich in haar eigen woning her haald had. Het brutale jongmensch. Men schrijft aan de N. Rt. Ct.: De laatste dagen heeft een jeugdige op lichter o. m. te Enschede en te Zwolle op behendige wijze van menschen, bij wie hij éen kosthuis zocht, geld weten los te krij gen (wij hebben al wat over hem gemeld. Red.) Te Ruurlo heeft hij het volgende brutale stukje uitgehaald: Hij meldde zich daar ter secretarie en deelde mee, dat hij, uit Ahaus komende, van Groenlo naar Ruur lo was geloopen en onderweg zijn porte monnaie had verloren. De jongeman zag er netjes uit, zoodat men geen argwaan kreeg. Op zijn vraag, of men hem niet kon voorthelpen, deelde de ambtenaar hem mee, dat er geen ondersteuning werd verleend; alleen -werden desgevraagd een boterham en logies verschaft. Neen, dat was de bedoe ling niet. Als hij maar even mocht telefo- neeren naar Ahaus aan een vriend om een telegrafischen postwissel. De ambtenaar verwees hem naar het postkantoor. De amb tenaar aldaar geloofde zijn verhaal, ging met hem naar de spreekcel, waar hij per telefoon de mededeeling kreeg, dat er dade lijk een postwissel telegrafisch zou worden verzonden. Doch toen de postwissel wat lang uitbleef, kreeg hij honger en vroeg hij den ambtenaar, of deze hem niet een voor schot kon geven op den wissel. De ambte naar liep er in en gaf het jongemensch f 5. Laatstgenoemde heeft zich niet meer laten zien. De militaire geneeskundige dienst. Dr. j. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam schrijft aan enkele couranten: De bladen van jl. Maandag bevatten een bericht over een steekpartij, jl. Zaterdag avond te Amersfoort gehouden. Van drie militairen, die aangevallen burgers te hulp kwamen, kreeg één een steek in den arm, een tweede een steek in den buik. De laatste iiep een eindje en zeeg toen ineen: geen wonder. Een burgerarts en een militaire arts verleenen de eerste hulp en achten chirurgi sche hulp noodig, die in het Militair Hospi taal te Amersfoort „onmogelijk is”. De mi litaire arts laat een militaire ziekenauto ko men. „Doch eerst moet van hoogerhand per missie gevraagd worden voor het vervoer naar Utrecht. Degene, die deze permissie moest verleenen, was afwezig, waarop de militaire arts den patiënt, na overleg met den burgerarts, naar Utrecht liet brengen, ongeveer een uur nadat de wond was toe gebracht.” Mijn vraag is: Waarom moet een militair met minder zorg worden behandeld, wan neer hij verwond is, dan een burger? Deze vraag geldt niet de beide artsen; ik heb het tegen het systeem. Te Amersfoort is een goed burgerzieken- huis, waar chirurgische hulp wel mogelijk is. Amersfoort heeft twee te goeder naam en faam bekend staande burger-chirurgen. En dan een man met een buikwond in een auto, al is het dan ook een militaire zieken auto, te moeten laten vervoeren naar Utrecht! Noch de minister van Oorlog, noch de generaal-majoor-inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht, noch een andere militaire arts zou met zulk éen behandeling van zijn gewonden zoon vrede hebben. Cito, tuto et jucunde, d. i. zoo snel moge lijk hulpverleening, op zoo veilig en aan genaam mogelijke wijze, deze regel voor een persoon aanmeldde, die zeide dat hij als zieke of verwonde een militair is. Op de kermis gedood. Dinsdag is op de Oosterhoutsche kermis een 18-jarige jongeling, terwijl hij een fiets- molen, met electrischen stroom gedreven, wilde opstappen en een ijzeren staaf vast greep, door een electrischen stroom van 220 Volt gedood. De leiding was door de ge meente aangelegd. De justitie stelt een on derzoek in. naarstractementen verlaagd worden. En zij doet dat blijkbaar zonder er zich reken schap van te geven, of die tractementen te hoog dan wel te laag zijn, want in alle ge vallen, waarin zij oie voorwaarde stelde, waren de tractementen lager dan vergelijk bare rijks- en provinciale wedden, ja, zelfs werd in enkele gevallen zoover gegaan, dat het gemeentebestuur (lees: de burgemeester en de ambtenaren) het verwijt kreeg te hoo- ren, dat er financieel niet goed geleefd was in de gemeente. Ook wil ik u er aan herinneren, dat de Gedeputeerde Staten van Friesland nog zeer onlangs bij de behandeling van de gemeen- tebegrooting van Leeuwarden, den eisch hebben gesteld, om de pensioensbijdragen van het personeel te verhoogen tot het ma ximum, omdat anders de belastingen in deze gemeente te hoog zouden worden. En dat, terwijl in Leeuwarden de jaarwedden per se aan den lagen kant zijn, zoowel in vergelij king met de wedden in andere gemeenten, als met die van rijk en provincie. Spr. ontkende, dat de schuld van den fi- nancieelen nood der gemeente bij de ambte naren lag en noemde het onrechtvaardig dat zij, waar het rijk tekort schoot, daarvoor moesten opkomen. Een behoorlijk geregelde rechtspositie voor de gemeente-ambtenaren was dringend noodzakelijk en de vaststel ling van een model-verordening daartoe stond dan ook op de agenda. De voorzitter eindigde met een beroep op den steun der leden. In behandeling kwam een voorstel om onder bondscursussen, wat de voorwaarden van subsidieering betreft, ook te begrijpen cursorische voordrachten, door de afdeeling Drente te houden. De afdeeling Drente voelt het als een ge mis, dat zij niet in staat is een behoorlijke opleiding voor examens in de gemeente administratie in het leven te roepen. Daar een geregelde cursus te Assen, Meppel of Emmen te houden, geen levensvatbaarheid heeft wegens de groote afstanden, wil de afdeeling langs anderen weg de belangen der ambtenaren bevorderen en zij dringt derhalve aan op het houden van cursuslezin gen over belangrijke onderwerpen, als on- derwijswetgeving, financiën, dienstplicht- wetgeving, belastingwetgeving, bevolking en burgerlijke stand. Het hoofdbestuur steunde dit voorstel, dat werd aangenomen. Het bestuur der advies-club voor de ge- meente-financiën stelde voor, artikel 4 van het reglement betreffende advies-clubs van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren zoodanig te wijzigen, dat het bestuur eener club kan bestaan uit vijf leden. De bestuurscommissie E kan met de gevraagde wijziging inzooverre instemmen, dat in art. 4 van genoemd reglement in plaats van 3 leden wordt gelezen: ten min ste 3 en ten hoogste 5 leden. Het hoofdbestuur kon zich met deze wij ziging vereenigen. Het voorstel werd aangenomen. Na een langdurige discussie werd het ont- werp-reglement, dat 102 artikelen bevat, aangenomen. Als plaats voor de volgende vergadering werd ’s Hertogenbosch aangewezen. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en de huishoudelijke heropend. Donderdag maakten de dames en heeren een boottocht naar Grouw en Sneek. Vleeschkeuringswet en pluimgedierte. Naar het Hbl. verneemt, is binnenkort een algemeene maatregel van bestuur te wach ten tot aanvulling van art. 1 sub 2 der Vleeschkeuringswet 1919, ten einde ook pluimgedierte onder hare bepalingen te doen vallen. Genoemd artikel verstaat onder slachtdie ren: eenhoevige dieren, runderen, schapen, geiten en varkens. Bij algemeenen maatregel van bestuu? kan de wet geheel of ten deele voor ten hoogste twee jaren op andere dieren dan de in het eerste lid bedoelde van toepassing worden verklaard. De goedaardige hospita. Men schrijft uit Zwolle aan de N. Rt. Ct.: Maandagavond kwam bij een juffrouw hier ter stede een keurig net jongmensch, vragend of hij bij haar in pension kon ko men. Hij zag er zoo tip-top uit en had zoo’n aardig praatje over zich, dat hij in minder dan geen tijd in de huiskamer zat. Zijn naam was Gerrit van den Berg en hij was beambte bij de posterijen, overgeplaatst van Amersfoort naar Zwolle. Zijn vader had een groote bloemisterij te Amersfoort. Bij de posterijen ging alles met stoom; hij had Maandag zijn overplaatsing gekregen en hij moest den volgenden dag alweer in de nieu we plaats van 11 tot 3 uur dienst doen. Op zeker oogenblik begon de juffrouw een bericht uit de courant van dien avond voor te lezen, dat haar, omdat zij zelf hee ren op kamers had, bijzonder belang inboe zemde. Een bewoner van de Pluimstraat te Enschede had per advertentie om kostgan gers gevraagd, waarop zich Vrijdagavond den arts wordeJook toeg'epast, wanneer de o_ regeering nu zij zich, omdat zij eener- ambtenaar ten postkantore zou worden i zijds door een behoorlijke financieele rege- I werkzaam gesteld en een kosthuis zocht. 1 ling tusschen rijk en gemeenten achterwege Men werd het eens over de condities en la+oti --2.^ Ki: J J a J*. 1x voortduring ondragelijk zware lasten op te ganger Zaterdag zijn koffers zou laten be- leggen, gemaakt heeft, dat sommige ge- zorgen. Plotseling herinnerde de a.s. amb- zoo zijn deze meenten in financieel opzicht vastloopen tenaar zich, dat hip zijn portemonnaie in een koffer had laten zitten. Hij vroeg toen aan de vrouw des huizes, of het niet mogelijk was, hem uit den nood te helpen. Hij zou DE TERPEN. It wier yn ’e tiid, do’t de wylde sé Frys- lan mar oerstreamde as er woe, hwent gjin diken kearden him. De minsken, dy’t dér wennen, wiemen winterdeis jimmeroan yn libbensgefaer. Hja makken hichten fen klei en as de stoarm it sewetter hjar lannen ynjage, en hja it fiere i'uzjen hearden, den wier it: „Op, minsken, °P> nei de hichte, dér binne wy feilich!” Inkelde Friezen plakken letter hjar ien- taldige hutte op ’e hichte: sa koe de sé hjar onimers nea oer ’t mat komme! Oaren fol- gen hjar foarbyld; dêrtroch waerd de terp to lyts en dos siet der oars neat op, as mei- moar oan ’t skeppen en modderstekken, en sadwaende in hichte to krijen, hwer in hiel doarp op lizze koe. Earne midden yn Fryslan lei ek sa’n terp, nwer yn ’e 7de ieu al minsken op wennen. Hwet de namme do wier, wit ik net, mar tetter neamt men dy terp: Scharnum ef Goltum. Men scil freegje: Ho witte jo, det der do minsken wennen? Fynsten hwerüt men sjen kin h o aid Skearnegoutum is. Nou, det grounje ik op it folgjende: le. Men hat yn Oktober 1922 ten Sud- Lasten fen ’e Goutumer tsjerke in gouden mint foun; it wier in East-Romeinske solide e *<e‘zer Mauritius Tiberius, dy’t fen M27~602 regearre. Us affaers hienen de teint op ien ef oare menear krige en dér u° in draechrinkje oan makke, hwer in outsje (ef oars hwet) troch koe. Sa hienen ma in moai sieraet om ’e hals. Mar op in i Kear hawwe hja ’t forlern en ’t is yn ’e groun komt. Nei iepwen kaem it, krekt sa teoai noch as alear, wer boppe. 2e. Do’t de terp fen Skearnegoutum óf- i groeven waerd, kaem ek in biennen hier- fn+e,Joar ’f ’J00111- Nei>t dr- Wumkes my utelde, brükten de Friezen dizze dingen °m Kristus berte hinne al. 3e. It swarte ierdewirk ef baksel, det ik e s sjoen haw, do’t yn ’e mobilisaesjejier- y de al sünt 1860’70 êfgroevene terp ta I 0 kslüntsjes” makke waerd. Dizze soar- en fen potwirk datearre üt de tiden fen kristus berte oant en mei 1000. I a<j °S’ SCoe ‘k s*zze> wy sizze neat to folie, ]ierwy biweare: Goutum hat minstens 1500 düdhk^'j6 b°PPenearnde fynsten biwize dat I ji-Skearnegoutum hat in hiel hege terpe mfWn' 1°. st‘en> mei in ferske yn ’e N.-E. I skrrre’ tsjuget noch fen dy hichte. It earste I ^y^n^OS^110'1^ °er Skearnegoutum krije I dir^a as de. measte Goutumers fen tsjinwir- I MiriaWi°l w’tte, lei ten N.W. fen it doarp de I üdelse, bisletten twisken twa diken. De T Verslag van den toestand der gemeente Sneek in 1926. Aan het hoofdstuk Landbouw en Veeteelt is ontleend dat de Zuid-Friesche Tuinbouw- vereeniging in 1926 veilde voor leden voor f 108.896.08, voor niet-leden f2.004.95 in 121 veilingen. Aan de opgave betreffende de middelen van vervoer ontleenen wij: Op het eind van 1926 waren alhier ge vestigd 7 stoombootondernemers met 9 stoombooten, alsmede 5 ondernemers met 7 motorbooten. Uit andere plaatsen voeren in geregelden dienst op Sneek 58 stoombooten, 78 motor booten en -schepen en 11 beurtschepen. De verbinding van deze gemeente met andere wordt gaandeweg beter, vooral door het toenemend aantal autobussen. Het goederenvervoer te land geschiedt door middel van 50 vrachtauto’s en 41 vrachtwagens. 63 Autobusdiensten van en naar Sneek zorgen voor het personen-vervoer. Wederom is hierbij een vooruitgang te bespeuren. Met de Nederlandsche Tram werden in 1926 van ’t station Sneek vervoerd 325.851 reizigers in de richting Harlingen, 333.758 in de richting Heerenveen. Het aantal behandelde telegrammen be droeg aan het Post- en Telegraafkantoor 26.565, de telefoondienst behandelde 102.775 gesprekken. Aan postwissels en aangeteekende brie ven werd een bedrag van f 629.008.72 ver zonden. Uitbetaald werd op postwissels f 648.912.19/2. Aan het verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs alhier ontleenen wij dat op alle lagere scholen bij het aardrijks kundig onderwijs thans zoo voor en na de regels van den weg worden besproken. Het aantal leerlingen op de openbare la gere scholen bedroeg 16 Dec. 1926 957 tegen 956 in 1925; op alle bijzondere scholen te samen gingen toen 1124 kinderen tegen 1142 in 1925. Aan het rapport van den schoolarts den heer H. J. Ament ontleenen wij dat de gas- past is, zeer goed voldoet. Dan vervolgt het verslag: Bij de gymnastieklessen op de lagere scholen trof me de ondoelmatige kleeding van een deel der leerlingen. Jongens in jas jes gepakt, inplaats van in sportblousjes; meisjes in dikke wollen overkleeding bezig aan lichamelijke oefeningen. Zulke kinderen zijn tijdens de gymnastieklessen kenbaar aan een te hooge kleur, zij hebben meer in spanning dan bij luchtiger kleeding, en de dikke kleeding is tevens oorzaak dat de lichaamsuitwaseming langs de bloedvaten van hoofd en wangen plaats heeft. Daar juist de zwakke kinderen van huis de welgemeende en stellige raad meekrijgen om aldus de lessen te volgen, hebben deze- de meeste last. Een tweede punt van opmerking is het schoeisel der leerlingen tijdens deze lessen. De aard der oefeningen en het vloeropper vlak eischen voor een stevigen stand der voeten en de minst mogelijke kans van uit glijden een stevige en niet gladde zool, die tevens buigbaar en elastisch genoeg is om zich aan de voetbeweging aan te passen. Hieraan voldoet de gummizool van een voudige rijgschoenen. Niet aldus bij de les sen. De een is er op leeren schoenen en een ander op sokken en een derde op gym nastiekschoenen. De kans op ongelukken en uitglijden is daardoor niet denkbeeldig, al zijn de oefe ningen uiteraard eenvoudig. Bij de besprekingen, die ik met de ouders had over scoliosis (scheefruggigheid) bij kinderen, vernam ik van de hooge dunk, die zij hadden van de genezende werking van het schoolgymnastiekonderwijs op dit euvel, en dan moest ik hen in die meening teleur stellen. Hoe heilzaam de oefeningen zijn om scheefgroeien te voorkomen door het aan- kweeken van een betere lichaamshouding totaa^onmachtir^fp1^^141118’ -"h" meenten in nnancieei opzient vastloopen hebbende 9Phïpvpt g •- Z‘Ch onjwlkkeId genoodzaakt ziet, om hier en daar finan- cetzraa? heeve vergroenng van den rug- cieele hulp te bieden, als een van de voor- s (waarden voor die hulp stelt, dat de ambte- ge- Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren. Woensdag begon te Leeuwarden de jaar- lijksche algemeene vergadering van den Ne derlandschen bond van gemeente-ambte naren. Dinsdagmiddag zijn hoofdbestuur en af gevaardigden door het bestuur van de af deeling Friesland begroet. De voorzitter, de heer F. W. Steenhuisen, hield een toespraak, welke door den voorzitter van den bond, den heer J. Kamman, werd beantwoord, ’t Was 16 jaar geleden, dat de bond te Leeuwarden vergaderde. Sindsdien was er wel eenige verandering gekomen in de houding'van het college van Ged. Staten jegens de gemeente ambtenaren. Spr. hoopte, dat ’t afdeelings- bestuur zoo krachtig mogelijk Ged. Staten tot andere inzichten zou trachten te bren gen. Vervolgens vond de officieele ontvangst ten stadhuize plaats. Mr. C. Beekhuis, loco- burgemeester, sprak de gasten toe en greep de gelegenheid aan, van de ambtenaren ter secretarie van Leeuwarden, speciaal die van financiën, afscheid te nemen, daar hij als wethouder had bedankt. Hij gewaagde van de prettige samenwerking met hen en prees hun kennis en routine. De voorzitter van den bond dankte met enkele woorden. Nadat ververschingen waren rondge diend, begaveyi de dames en heeren zich naar den Prinsentuin, waar ’n concert werd gegeven, aangeboden door het gemeente bestuur. Woensdagochtend - is een huishoudelijke vergadering gehouden. Daarin bleek o. m., dat de bond 64 onderafdeelingen telt, met op 1 Januari 1927 4050 leden. De ontvangsten hebben bedragen f 46.630, de uitgaven f 49.165, zoodat er een nadeelig saldo is van f 2535. De begrooting voor 1928 werd vastge steld met een winstcijfer van f48.700. De alg. vergadering is geopend door den voorzitter, den heer J. Kamman, die alle aanwezigen, in het bijzonder de Belgische gasten, de heeren Jef Mennekens en van Bleyenburg, welkom heette en verder o. a. uitvoerig uitweidde over de moeilijkheden, waaraan de gemeente-ambtenaren onder hevig zijn tengevolge van de aanslagen op hun bestaansvoorwaarden, o. a. van de Mij. voor Nijverheid en Handel en de R.-K. Werkgeversvereeniging. Ik moge u, aldus spr., in herinnering brengen, hoe de hooge regeering nu zij zich, omdat zij eener- ambtenaar ten j zijds door een behoorlijke financieele rege- I werkzaam gesteld en ling tusschen rijk en gemeenten achterwege 1 Men werd het eens l te laten, anderzijds door de gemeente bij overeengekomen werd, dat de nieuwe kost- leggen, gemaakt heeft, dat sommige f flld. bij verlitiv.il eer wijevirger flld. ingeval van over lijden binnen SO d. ÏIIVVB S5EEKER C0DRA3T gld. bij verlie* CA van een dnim. vv Volgen, voorwaarden overeengekomen met de Hollnndeche Algemeen® Verze- keringe-Bank te Schiedam aijn onse abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor TE gld bij v.rlie» v.n een vinger ISO veiliea v«n HE Ivv éénhïud, voet of oog «3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1