- I o Uit onze Raadzaal. I 150 200 Nieuwstijdingen. r I I Mul Qfom Isr iiaiiBü Sint KIEZEBRINK Co., I M b>' fi en tot ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1917 UitgaveKIEZEBR1NK Co. I {«o. 99 Eerste II ViamhgsM I iJIMSDAGitKYRIJDAQSAVOM Ssbsk 150, - 43e JAARGAK& Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentleën 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc öNEEKER COURANT B 7E gld. bij verlies EA Iv van een duim. vv Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollantteohe Algemeen» Verze- 7000 Knhladam ziin onze abonné’s verzekerd teaen onaelukken voor *VVU kerings-Bank te Schiedam zijn onze abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor Verduistering. Punt 11. Notulen der vergadering van 22 Augustus 1927. De notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. gld. bij verlies van één han d, voet cl oeg gld. bij verlies van een wijsvirger wenschelijk achtten, dat het college van B. en W. homogeen met de raad was, zoodat zij candidaten wenschten te stellen voor beide wethouderszetels. Dat antwoord heeft niet alleen de S.-D. fractie, doch de geheele linkerzijde bevreemdt; spr. vraagt of rechts zich nu niet op een te eng standpunt stelt. 4 Sept. 1923 betoogde men dat het college van B. en W. slechts de raads besluiten uitvoert, dus enkel belast is met uitvoerende macht en dus niet de politieke richting van het gemeentebeleid aan geeft. Voor die meening is inderdaad ook grond. De raad staat aan het hoofd der gemeente; van dat lichaam gaan de politieke stroomingen uit en nu kan het in bepaalde omstandigheden gewenscht zijn, dat dé samenstelling van de uitvoerende macht klopt op die van de verordenende, maar is dat hier wel zoo noodig en gewenscht? Hier waar rechts en links elkaar ongeveer in evenwicht 'houden, zoodat de laatste jaren geen politiek ge-- voerd is welke een bepaalde tendenz heeft naar links of rechts? Het is hier thans onmogelijk, gezien de verhoudingen, bepaalde politieke, economische of godsdienstige principes ten grondslag aan het bestuur der gemeente te leggen, wij moeten over en weer geven en nemeh, en volstaan met af te doen wat vooral op economisch gebied van belang voor onze gemeente is. Dat een bepaalde godsdienstige richting in de eerste tientallen jaren doorslaggevende invloed op de gemeentepolitiek hier zou kun nen krijgen, is ondenkbaar, en daarom achten wij ook geen grond aanwezig voor het opeischen door rechts van beide wet houderszetels. Zoo heeft links de laatste jaren ook de zaak gld. bij levens lange invaliditeit JIEÏÏWE SNEEKER COURAÏÏT annex MEEKER COURANT an WYMBR TSERADEEL Gymnasium Sneek. Bij de op 5 en 6 Sept, gehouden her- toelatingsexamens werd bevorderd klasse HI D. J. Karres te Oosthem. hier heeft de verkiezingsuitslag zoodanig beïnvloed, dat rechts een zetel meer is toegewezen dan links. We behoeven echter geen woorden meer vuil te maken over deze zaak; rechts eischt, met inbegrip der Roomsche fractie, die kort te voren niet wilde meewerken tot een A.-R.C.-H. college van B. en W De heer Van der Meulen: Niet waar. De heer Sijtema: ...twee wethouderszetels op. Barbertje moet .dus hangen. Spr. hoopt dat links nu op allerlei gebied de consekwenties van dit optreden zal trekken, gezien wat rechts in het schild voert, z’n vrijzinnig beginsel zal herzien en op kerkelijk en politiek gebied de consekwenties zal toepassen van de houding, thans door rechts aangenomen. De heer Van der Meulen zegt dat nu de' heer Sijtema de aardigheid heeft gehad zijn naam een paar maal in het debat te betrekken en hem. verklaringen in den mond heeft gelegd, hij wenscht te constateeren, dat hij nooit gezegd heeft niet te zullen medewerken aan de keuze van een C.-H. wet houder naast een A.-R. Hij heeft niet gezegd, dat hij het niet en ook niet dat hij het wel zou doen. Als spr. zoo iets gezegd had, zou de logische gevolgtrekking immers zijn, dat hij naar links overhelde of zich zelf zou candideeren. Dat spr. zou willen medewerken aan de samenstelling van een college, zooals links dat wenscht, heeft spr. ook nooit uitgesproken. Er blijft dus niets van de beweringen van den heer Sijtema over. Spr. sluit I zich overigens aan bij :het betoog van den heer Boeijenga. Als de heer Sijtema zegt dat de R.-K. fractie nog geen kwartier I te voren niets wist en dat we onze beslissing niet ernstig over- VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op DINSDAG 6 SEPTEMBER 1927, ’s avonds 7y4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De heer S ij t e m a wenscht na behandeling der agenda een vraag tot B. enW. te richten omtrent de handhaving der ver ordening tot het tegengaan van den nachtarbeid in brood bakkerijen. De Voorz. raadt den heer Sijtema aan deze vraag na be- eediging en installatie der leden te stellen; er is nu nog geen raad. Punt Beëediging en installatie van de benoemde raads leden. De hh. Blok, Oppenhuizen, Potma, Boonstra, Dokkum, Boeijenga, Van der Meulen, Siemensma, Hoekstra en Nieveen leggen de vereischte eeden, de hh. Breeuwsma, Smeding, De Groot, Sijtema en Zuiderbaan de vereischte beloften af. De Voorz. wenscht alle leden geluk met het vertrouwen door de kiezers opnieuw of voor het eerst in hen gesteld. De leden, die reeds eerder zitting hadden, behoeft spr. de beharti ging der gemeentebelangen niet op het hart te drukken; hij blijven dienen ais zij gedaan hebben, zij zullen blijven hoog houden de geest, welke hier steeds heerschte en waardoor onze vergaderingen steeds zulk een aangenaam verloop hadden; moge dat in de toekomft zoo blijven. Tegenover de nieuwe leden, minder op de hoogte met de werkzaamheden hier, mag spr. de hoop uiten dat zij zullen beseffen, dat bij alle verschil van opinie, er een eendrachtige samenwerking tot behartiging der belangen dezer gemeente mogelijk is, een samenwerking en eendracht des te meer noodig omdat spr. uit ervaring weet, dat wij, hier vooral op eigen kracht zijn aangewezen en op i.L. .—1 Voor de Amsterdamsche rechtbajnk stond terecht een gewezen chef van het bijkantoor te Amsterdam der scheepvaartvereeniging Zuid, wegens verduistering in dienstbetrek king. Van 1916 tot 1921 zou hij in totaal f 18.272.02hebben verduisterd. Blijkens het getuigenverhoor moest be klaagde begin 1920 zijn boeken overdragen. Toen hi; daarmee talmde en gevraagd werd, °f er soms iets niet in orde was, bekende hij, dat er een tekort in de kas was van - o+ f5000. Aan beklaagde werd toen een uitstek gezien de samenstelhng van den raad na de verkiezingen, zij he x»/»i-ienhn1ii1z orhfMn .dinf hof rnllporp van rs Ptl W llDtTlObPPlI HlPt van twee dagen gegeven om het tekort te dekken, daar anders de directie met het feit in kennis zou worden gesteld. In plaats van de zaak in orde te brengen, week beklaagde naar het buitenland uit. Het hierna gehou den onderzoek stelde toen vast, dat het te kort niet f5000, maar f 18.272.01 */2 groot was. Eisch &>mnd. gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mr. J. de Vrieze, de verdediger, wees er ln zijn pleidooi op, dat beklaagde, nadat ?ijn uitlevering was gevraagd voor een zes Jaren geleden gepleegd feit, in Frankrijk een ellendige tijd in de gevangenis heeft door gebracht. In vergelijking met de gevangenis te Nice is onze gevangenis een hotelverblijf. Er heerscht in die Fransche gevangenis een °ngekende onreinheid. Het krioelt er van Jatten, muizen, muskieten, wandgedierte. Behandeling en voedsel zijn slecht. Bekl. is dus, als hij iets misdreven heeft, reeds meer dan genoeg gestraft, weshalve pl: vrij spraak vroeg en onmiddellijke invrijheid stelling. Aan dit laatste verzoek werd voldaan. Afgewezen werden 1 leerling voor klasse V en 1 leerling voor klasse VI B. Zonder examen werd toegelaten tot klasse I F. de Vries te Lemmer. All W- U’tfSTfiJS Waterschaps-administratie. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Door den bekenden uitgever N. Samsom te Alphen a. d. Rijn is aan de besturen van alle waterschappen en veenpolders toege zonden een keurig boekwerk, bevattende een verzameling van modellen ten behoeve van de Administratie der waterschappen in de provincie Friesland. Met belangstelling hebben wij van den inhoud kennis genomen. Vrijwel van alle zaken waarvan het Alge meen Reglement voor de boezemwater- schappen in Friesland spreekt troffen wij modellen aan. Wij noemen bv. modellen voor stembriefjes, stemschalen, liggers, lastgevingen, agenda’s bestuurs- en inge landenvergaderingen, journalen van ont vang en uitgaaf, begroetingen, rekeningen, processen-verbaal voor kasverificaties, aan besteding en gunning van werken, instruc ties personeel, reglement van' orde voor de ingelanden-vergaderingén, leeningsbeslui- ten en plans van leeningen, en meerdere. O. i. doet de uitgever met deze uitgaaf, waarvoor hij van zeer bevoegde zijde steun mocht ontvangen, een nuttig werk, dat zal blijken te voorzien in een meermalen ge voelde behoefte. Mag worden verwacht, dat van deze ver zameling allereerst een dankbaar gebruik zal worden gemaakt door de secretarissen van de talrijke boezemwaterschappen, die beheerscht worden door het Algemeen Re glement voor die waterschappen, omdat de modellen aan dat reglement hun ontstaan hebben te danken, ook hun collega’s van de andere waterschappen en van de veen- polders zullen daarin veel vinden wat voor hun administratie van belang kan zijn. Ook belangstellenden zullen van deze practische verzameling kennis kunnen ne men; ze ligt toch, naar wij vernemen, op de landbouwtentoonstelling voor hen ter in zage. kracht zijn aangewezen en op niet veel steun van buiten hebben te rekenen. Spr. hoopt dat de nieuwe leden hier komen bezield van het verlangen met al hun kracht de gemeentebelan gen te dienen, en spreekt de wensch uit dat als voorheen hier een aangename onderlinge verstandhouding zal blijven gehand haafd. De heer Sijtema vraagt en verkrijgt thans vergunning om na afhandeling der agenda zijn vraag inzake den bakkers- arbeid tot B. en W. te richten. Hoort deze gewijzigde toestand zich nu ook uit te drukken in een bestuursverwisseling? Naar ons oordeel wel; het is niet juist gezegd', dat het hier in den raad alleen gaat om huishou delijke zaken, herhaaldelijk zijn hier ook de laatste jaren j»rin- cipieele kwesties aan de orde gekomen, waarbij rechts enmnks scherp tegenover effar stonden; denk aan de kwestie van de Zondagsrust en Zondagsheiliging, de bioscoop, het vloeken enz. Dergelijke kwesties raken beginselen, en eigenlijk hebben alle dingen een politieke, dus principieele ondergrond. Welnu, de lijn die hier tot nog toe in principieele dingen is gevolgd, was een linksche, al was er links dan niet altijd eenstemmigheid, wat ook bij rechts hier wel het geval is, omdat ook daar geen partij de meerderheid heeft en dus een zgn. coalitieverband' noodig is. Toch is de rechtsche en linksche groote lijn duidelijk te onderscheiden en deze lijn is hier steeds zoo. links mogelijk gehouden. Onze conclusie ligt dientengevolge voor de hand, ons streven zal er nu op gericht zijn, de linksche lijn eenigs- zins naar rechts om te buigen; spr. wil met deze verklaring klare wijn schenken: naar rechts willen we de bestuurslijn ombuigen, al zullen wij dan in vier jaar niet alles wat wij wenschen, kunnen bereiken. Voor die ombuiging is in de eerste plaats noodig homogeniteit tusschen B. en W. en raad, d. w. z. dat bij een rechtsche raad een rechtsch college van B. en W. behoort; in de tweede plaats is dan noodig een goede samenwerking tusschen de rechtsche groepen onderling. Waar nu het besluit om 2 recht sche wethouders te benoemen met algemeene stemmen in de vereenigde vergadering der rechtsche fracties is genomen, is er inderdaad hoop op een vruchtbare rechtsche politiek; ten slotte is noodig dat we ons gedragen weten door de meerderheid der kiezers hier, welke uitgesproken rechtsgezind is. Schijnbaar moge het onbillijk lijken, dat we links den zetel ontnemen, in wezen is ’t dat niet. Links regeerde altijd met een linksch college van B. en W., en spr. gelooft dat rechts gelijke rechten heeft, afgezien nog van de vraag of een linksch college van B. en W. bij een rechtsche raadsmeerderheid niet voortdurend aanleiding tot conflicten zou geven. Waar het initiatief tot allerlei voor stellen uitgaat van B. en W., zou 'het dwaas zijn in B. en W. een meerderheid te laten, die in gevoelen inging tegen dat van ’s raads meerderheid. B. en W. zijn bovendien uitvoerder van de rijkswetten en hun is voorts heel wat opgedragen, wat buiten den raad omgaat. B. en W. nemen dus een zeer over wegende positie in. Ziedaar waarom de rechterzijde zichs genoopt ziet tot haar besluit. Op zich zelf zou rechts anders tevreden zijn met één wethouderszetel, maar het feit dat in B. en W. de derde stem hebbende ook aan de linkervleugel staat, maakt nu een tweede rechtsche wethouder noodig; dit kan ook zoo gezegd: de op vatting, door de linkerzijde gehuldigd inzake de gemeentepoli tiek is in het college van B. en W. nu voldoende vertegenwoor digd door den voorzitter, waaruit volgt, dat als Sneek eens een rechtsche burgemeester zou krijgen, links weer aanspraak kan maken op een wethouderszetel. Het 'besluit der rechterzijde klopt inderdaad zoo op den toestand hier, dat degene, die onbevooroordeeld de toestand beschouwt, op dat besluit geen rechtmatige kritiek kan oefenen. De heer Sijtema heeft niet bedoeld de rechterzijde het misbruik maken van haar positie te verwijten, doch gevraagd of hier niet van machtsmisbruik kon worden gesproken, een vraag waarvan spr. ook nu de oplossing nog niet weet. Spr. betwijfelt of de rechterzijde zich wel voldoende rekenschap heeft gegeven van haar besluit, misschien de A.-R. en C.-H. fracties wel, maar of de Katholieke fractie voldoende is inge licht, meent spr. op betrouwbare inlichtingen te mogen betwij felen. Tot op den dag der beslissing door de rechtsche fracties wist bv. de heer Van der Meulen nog niets omtrent de keuze. Er was te voren geen contact gezocht met de Roomsche fractie; ja, de heer Blok mag het hoofd schudden De heer Blok: Dat beteekende dat het juist is dat er te voren geen contact was. De heer Sijtema: Maar dan hebben alleen A.-R. en C.-H. fracties zich voldoende rekenschap gegeven en den persoon aangewezen; nog geen kwartier vóór de avondvergadering, toen de beslissing viel, heb ik van dien heer Van der Meulen vernomen, dat hij er niet voor was dat de C.-H. een wethouders zetel zouden bezetten. De heer Van der Meulen: Dat i§ onjuist, dat heb ik niet gezegd'. De heer Sijtema: Dat hebt U wel gezegd en op grond daarvan plaats ik achter dat grondig overleg der rechterzijde een groot aantal vraagteekens. Wat de gevoerde politiek betreft, ik ,weet niet of die de latere jaren altijd zoo links is geweest, hebben we hier ook niet een vloekverbod? De politiek hier hangt af van de toe vallige samenstelling van den raad op een gegeven oogenblik, <en of de gemeente aanstonds zoo bijzonder rechts zal worden bestuurd, betwijfel ik ook; men zie maar eens naar de Staten of de raden elders. Zoodra daar de principieele rechtsche poli tiek zal worden gevoerd, vallen R.-K., C.-H. en A.-R. uit elkaar. Van een principieel rechtsche politiek zal ook hier wel niet veel komen. Spr. is blikte hooren dat als in de lóopende 4 jaren onze voorzitter van ons zou gaan scheiden en een rechtsche burgemeester zou worden benoemd, links weer een wethouders zetel kan krijgen, hoewel de vraag blijft of wij die onder de dan bestaande omstandigheden, zullen aannemen. Spr. is niet overtuigd van de billijkheid van den eisch der rechterzijde, dat onze wethouder het veld moet ruimen om een rechtsche politiek mogelijk te maken. Zelfs al was samenwerking der rechtsche groepen voor die politiek verzekerd, dan zou men die toch ónmogelijk tot uiting kunnen brengen, omdat een toevallige omstandigheid aanleiding tot stemmenverschuiving kan geven. Toch is de kern van des heeren Sijtema’s betoog, dat rechts Het toevallig optreden van een paar clowns op politiek gebied misbruik maakt van haar positie. Dat is overdreven. Laten wij onze houding eens toetsen aan de feiten. Vooraf ga dat de rechtsche raadsfracties zich ernstig rekenschap hebben gegeven van de moeilijkheden, door de wethoudersverkiezing ontstaan, in de eerste plaats ten opzichte van onzen jongsten wethouder, die, wordt de richting hier door rechts aangegeven, gevolgd', hedenavond niet zal worden herkozen. De redenen zijn niet van persoonlijken aard, zijn persoon toch is ons veelzins sym pathiek en in den korten tijd dat hij wethouder was, bleek ook dat hij op dien zetel wel op zijn plaats was. De redenen zijn van anderen, nl. zakelijken of beter nog politieken aard, waarbij dan wordt uitgegaan van de situatie, zooals die na de laatste gemeenteraadsverkiezingen is ontstaan. De raad, sinds menschenheugenis links, is nu rechts geworden, het is niet meer 87, maar 78. In de tijden der liberale overheersching hier was rechts absoluut geen invloed toegekend. Later, toen dat liberalisme- afbrokkelde, kon rechts eenigen invloed krijgen, doch groot was het resultaat niet. De groote kentering kwam met de even redige vertegenwoordiging en het algemeen kiesrecht, toen de kiezers hier beslisten, dat de gemeente rechts en niet links was. Het vrouwenkiesrecht, door links ons opgedrongen, keerde zich ook tegen links. Dat de raadsmeerderheid' hier in 1923 al niet rechts werd, was het gevolg van een kleine versnippering ter rechterzijde; ;een rechtsch groepje haalde 80 stemmen; in 1927 was de stemming meer zuiver en haalde rechts de achtste J zetel. JE gld bij verlie Lv van een viugSj. Punt 111. Ingekomen stukken: Adres van een Commissie uit de Ouders van leerlingen der o. 1. scholen, de hoofden en onderwijzers daarvan en de hoofden van andere onderwijsinrichtingen, houdende verzoek om reorganisatie van het openbaar lager onder wijs met betrekking tot de opleiding voor het onderwijs aan H. B. S. en Gymnasium. (1.851.2.02(A)(2)). Gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. b. Adres van N. de Boer, directeur der gemeente-bedrij- ven, houdende verzoek hem om gezondheidsredenen met ingang van 15 November 1927 als zoodanig eervol ontslag te verleenen. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te ver leenen, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De Voorz.: Het spijt ons dat de heer De Boer zich om gezondheidsredenen wénscht terug te trekken. De heer De Boer heeft de gemeente langer dan 25 jaar uitmuntend gediend in een betrekking, die aanvankelijk beperkt tot het gasbedrijf, later is uitgebreid tot waterleiding en electriciteitsbedrijf. Wij ver liezen in hem een trouw en vertrouwd ambtenaar. Z. h. s. wordt alsnu conform het voorstel van B. en W. besloten. bezien. Links heeft jarenlang hier de meerderheid gehad, doch I rechts steeds een zetel gegeven, niet bij de gratie, maar op bil- lijk'heidsgronden. 'Dat, nu een toevallige meerderheid bij de ver kiezingen rechts een zetel meer schenkt dan links, de linksche wethouder direct het veld moet ruimen, achten wij niet billijk en doet ons vragen of hier het gemeentebelang niet al te zeer in het gedrang komt dóór het partijbelang. Een kort persoonlijk woord slechts over onze linksche wet houder. In de korte periode van zijn werkzaamheid 'heeft hij getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn; met ambitie en veel werkkracht heeft hij zich op z’n taak geworpen om er ten bate van de gemeente van te maken wat er van te maken was. Van hem is kracht naar buiten uitgegaan. Wie zijn opvolger ook moge zijn, hij zal moeite hebben meer te doen dan zijn voorganger. Ook van die zijde gezien dus vindt spr. het niet o-illijk, dat zoo iemand aan den kant gezet wordt, alleen om er iemand van eigen richting voor in de plaats te stellen. Bij de vorige verkiezingen is door rechts gezegd dat 1 wethouder uit de linksche meerderheid én 1 uit de rechtsche minderheid diende voort te komen, waarom rechts dus toen een zetel mocht begeeren. En waarom mag dan nu links, als groote min derheid, geen zetel opeischen? Men geeft daarvoor als reden op dat de voorzitter tot de linkerzijde behoort, waarom het gewenscht zou zijn, dat de beide wethouders rechts waren. Maar in de vorige vergadering nog is deze voorzitter zeer terecht geprezen, omdat hij ,zich altijd boven de partijen weet te stellen. Al behoort de voorzitter tot de linkerzijde, spr. is er van overtuigd dat hij in het college van B. en W. geen bepaalde politieke richting aan het bestuursbeleid zou geven, wanneer daar ooit sprake van zou zijn. Spr. vindt dit argument van rechts dan ook te gezocht om te rechtvaardigen, dat bij een kleine verschuiving naar rechts, deze rechtsche groepen maar ineens twee wethouderszetels kunnen opeischen. Deze eisch maakt eenigermate den indruk van machtsmisbruik. En spr. mag die ais aanwezig veronderstellen, omdat de laatste jaren door rechts hoe langer hoe meer getracht wordt links waarvan de groote fout is geweest zijn groote toegeeflijkheid in een hoek te drukken. Als die bedoeling voorzit, zal links, als straks de kansen keeren, de{,cpnsekwenties 'hebben te, of in ieder geval kunnen trekken van wat hier nu staat te gebeuren. Spr. houdt zich aan wat rechts 4 jaar ge'«den betoogde nl. dat een groote minderheid recht heeft op een wethouderszetel, eischt deze dus nu ook op voor links en wel voor de grootste fractie daarvan, dat is de partij van spreker. De heer Zuiderbaan wenscht ook een kort woord over de grievende bejegening, nu links aangedaan, te spreken. Rechts eischt thans beide wethouderszetels op, terwijl in de latere jaren, ook bij grootere linksche meerderheden rechts billijk heidshalve steeds een zetel werd afgestaan. Terecht heeft de heer Sijtema er hier op gewezen, dat de partijen hier ongeveer tegen elkaar opwegen, zoodat we hier eigenlijk leven in een zgn. godsvrede. Dat is de reden, waarom zich hier bij de be hartiging der gemeentebelangen vaak zoo weinig verschil van meening voordoet en zooveel voor die belangen kan worden gedaan, wat vjffel eens elders bewondering wekt. Toen eenige jaren geleden" in een memorie van toelichting het toenmalige college van B. en W. U, M. de V., de heer Kiezebrink, helaas overleden, t;n de heer Blok - zijn beleid uiteenzette, verwierf dat de volledige goedkeuring van den raad. De heer Breeuw sma volgde den heer Kiezebrink op en ook jegens hem is in den raad geenerlei animositeit getoond. En toch, nu er maar even een kleine rechtsche meerderheid is verkregen, eischt men den zetel van den heer Breeuwsma op! Nu diens heengaan als wethouder wel vaststaat, een enkel woord over zijn persoon. Spr. heeft hem eenige jaren mogen meemaken als -lid dér com missie voor de bedrijven, de laatste jaren was wethouder Breeuwsma haar voorzitter. Gaarne wil spr., uit de ervaring, daar opgedaan, verklaren het te bejammeren, dat rechts uit partijoverwegingen deze zetel nu opeischt; hij acht dat in het nadeel der gemeente. Pas heeft de directeur der bedrijven ont slag gevraagd, twee nieuwe leden in de commissie zijn noodig; een zoo groote mutatie acht spr. een ramp, al is ten slotte niemand onmisbaar. Uit deze handelwijze van rechts blijkt spr. echter dat de rechterzijde in het vervolg een principieele politiek wil voeren. Nu weet men echter, dat alle rechtsche groepen niet altijd principieel gelijk denken, zoodat elders in de gemeentebesturen zelfs andere combinaties zijn gevormd, in Leeuwarden werken bv. S.-D., V.-D. en R.-K. samen en spr. kan zich maar niet begrijpen, dat de katholielPe fractie hier het maar zoo direct eens is met de andere rechtsche fracties over verschillende en principieele kwesties. Het is de Katholieke fractie bv. welbekend hoe de A.-R. en C.-H. fractie denkt over festiviteiten op Zondag, het sluiten op Zondag enz.; links denkt daarover anders dan de A.-R. en C.-H., doch spr. steit er prijs op nu in deze openbare vergadering en nog voor de wethoudersverkiezing eens te vernemen hoe het standpunt ten dezen der R.-K. raadsfractie is. Hier naderen we groote belangen onzer gemeente. Men denke eens aan het Sportterrein; wanneer'het Sportpark, waaraan ook de gemeente steun ver leende, dqfgelegenheid wordt ontnomen op Zondag wedstrijden te houden-, dan doet het bestuur van dat lichaam beter maar niet te beginnen en moeten aandeelhouders hun gelden maar niet storten. Wij wenschen in verband met dergelijke zaken, waarbij principieele kwesties aan de orde komen, vóór deze wethoudersbenoeming nu eens te vernemen wat we ten dezen van de R.-K. fractie te verwachten hebben; ons mag later niet het verwijt treffen, dat we niet tijdig getracht'hebben de kwestie zuiver te stellen. De heer Boeijenga zegt dat de linkerzijde dit debat heeft ingezet met woorden van critiek, doch ze is nog al mak. KN1JPE, 5 Sept. Mej. D. van hier reisde van Amsterdam met een Haagsche familie, die naar Groningen moest. Bij haar thuis komst bemerkte ze, dat haar tasch, inhou dende pl. m. f20 en eenige kleinigheden, in de tram was achtergebleven. Station Drach ten werd opgebeld, doch bij aankomst daar bleek de tasch verdwenen, waarna aangifte bij de politie volgde. Vermoeden viel op de Haagsche echtelieden, waarvan men alleen wist dat ze over eenige dagen naar Den Haag zouden terugkeeren. Door de mare- o_o o chaussee werden alle trams gecontroleerd, is overtuigd dat zij deze belangen op dezelfde wijze zullen tot Zaterdagavond de verdachten in de tram werden aangetroffen. De politie had haar maatregelen genomen. In een aparte afdeeling der tram werd een verhoor afge nomen en de koffer geïnspecteerd, waarin spoedig eenige kleinigheden, toebehoorende aan mej. D., werden gevonden. Het bleek, dat de vrouw buiten, weten van haar man, zich de tasch had toegeëigend, ’t Geld was in Groningen verteerd, de tasch was weg geworpen. Na volledige bekentenis is tegen (le vrouw proces-verbaal opgemaakt, waar na de reis naar Den Haag mocht worden voortgezet. L. N. UJ'ieil ll—lllll mi l ll'VrTiTTi T.'II Nl - Wethoudersbenoeming. Punt IV. Benoeming van twee Wethouders. (X 07.526). De heer S ij t e m a zegt dat het met de wethoudersverkiezing hier de laatste jafen eigenaardig toegaat. Toen de raad den eersten Dinsdag wan September 1923 vergaderde, wist bij den aanvang dier vergadering nog niemand hoe de stemming zou afloopen, er was geen overleg gepleegd of voeling gehouden. Er ontspon zich toen een discussie over de vraag, wie de eerste stap tot overleg had moeten d.oen en aan de overkant heerschte toen de meening, dat links, in de meerderheid zijnde, indien overleg gewenscht geacht werd, de eerste poging daartoe had moeten doen. De consekwentie van die meening is,dat n u de rechtsche groepen bij links hadden moeten komen, na de uitslag der verkiezingen. Men had natuurlijk ook geen overleg kunnen plegen, wanneer men van oordeel was, dat het logisch gevolg dezer verkiezing was: geen mutatie in B. en W. Het overleg bleef uit en aanvankelijk meenden wij dan ook dat rechts ook dacht, dat het college in zijn oude samenstelling diende gehandhaafd. Maar er doken geruchten op dat beide wethouderszetels door rechts zouden worden opgeëischt en om zekerheid te krijgen heeft de S.D. raadsfractie zich toen gewend tot de rechtsche groepen afzonderlijk. Zij deelde mede prijs te stellen op een wethouderszetel en zoo rechts deze niet wenschte toe te staan, zou zij gaarne iets omtrent de redenen vernemen. Geruimen tijd daarna antwoordden de rechtsche fractiessdat,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1