VOOR DRUKWERK i P. S. B A K K E R - Leeuwarden Knagende pijnen 1 404 DRUKKERIJ BRANDENSUiWH GED. POORTEZIJLLH (ie DEUG) Sanapirin-tabletten NIEUWSTIJDINGEN. Beroemde mannen nit de Sneeker environs. TELEFOON fe SiOsiul Orgui dir IiiiiMi huk. I HERFST- en WINTERSEIZOEN Origineele P a r ij 8 c h e Modellen Billijke prijzen KIEZE BRINK Co., ïnn Ka. 150. ZATERDAG il SEPTEMBEIWO7 43«JAARGARG UitgaveKIEZEBR1NK Co. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemeen» Verxe- 7(1(10 hld. levens- 7(10 karings-Bank te Schiedam sijn onze abonné’s verzekerd tegon ongelukken voor *vvv lange invaliditeit 4uv |EA gld. bij verlies van gld. bij verlies EA gld. bij verlies van JE gld bij verlieB Ivv één hand, voet of oog iv van een duim. vV een wijsvinger- tv ven een vicger gunstige 1 PROF. LAMBERT BOS van WORKUM en PROF. RUURD ANDALA van BURGWERD. Twee voedsterlingen van Friesche grietmannen. In de tweede helft der 17e eeuw was Jacob Bos s i gemakkelijke wijze de noodige ervaring worden verkregen, als o^u mpt llp( nn< l den afzet der producten. alhier is benoemd mej. T. Castelein te Gro ningen. Als leerkracht voor de gewone onderwijs- vakken aan dezelfde school is benoemd de heer B. H. Peters. Bij werd dan ook door een groote schare van leerlingen betreurd, toen hij reeds den 6 Januari 1717 op 47-jarigen leeftijd door de tering werd weggerukt uit den kring zijner geliefden, waartoe op de eerste plaats zijn vrouw en twee dochtertjes behoorden. Deze bedroefde echtgenoote, Feikje Sineda, was nu voor de derde maal weduwe, eerst van Dominicus Camper, daarna van Ger. Horreus, predikant te Vrouwen-Parochie. Tal van Grieksche, Latijnsche en Nederlandsche lijkzangen vertolkten de gevoelens der bedroefden over zijn vroegtijdigen dood. de Schoutonelen Des Griekschen Aristophanes, Dien Hij, zoo dikmaal in zijn les’ In zuiver Grieks, zijn roll’ deedt spelen. Hij dede ons d’ egte zin verstaan Van ’t Grieks, en schuimde taalgebreken, Om zuiver Attisch grieks te spreken, Las Hij ons voor uit ^Eliaan.” I heid, wordt opgejaagd als schadelijk wild. Intusschen Monsma heeft thans een genees heer naast zich genomen en is dus voor de toekomst gedekt. Spr. vraagt de meest ge ringe geldboete. Een onbehoorlijkheid. Eenigen tijd geleden heeft iemand de on beschaamdheid gehad, enkele groote dag bladen een valsche opgave te zenden van personen, die aan de Technische Hooge- school geslaagd zouden zijn voor het exa men voor bouwkundig ingenieur. Voor deze opgave was gebruik gemaakt van papier van de Technische Hoogeschool, op oneer lijke wijze verkregen. De hoogleeraren der afd. bouwkunde hebben dezer dagen over bovengenoemde zaak een bespreking gehouden, met het ge volg dat curatoren der Technische Hooge school een klacht bij de justitie zullen in dienen tegen dengene, die de valsche exa- men-opgave aan de bladen heeft gezonden. Het Haagsche stadsvuil. De Kamer van Koophandel voor het Rijn land heeft een zeer diepgaand onderzoek doen instellen naar het voor en tegen van ophooging van de rietlanden in de Nieuw- koopsche Plassen met Haagsch stadsvuil, ’t Resultaat is geweest dat de Kamer meent de uitvoering van dit werk warm te kunnen aanraden. Blijkens de ervaring, o. a. te Aalsmeer op gedaan, is deze samenstelling van ’t stads vuil al of niet met bagger bedekt, zeer ge schikt voor tuingrond. De tuinbouwcentra Aalsmeer, Boskoop, Ter Aar en Roelof- arendsveen liggen zeer dicht in de nabijheid, wat van veel belang is voor het slagen der Thans reeds vindt U bij ons de collectie compleet in rijke, rustige kleuren-nuances en in aparte, gedistin geerde modellen zal deze groote en schitterende sor- teering zeer zeker Uwe verwachtingen nog overtreffen te No. 101 Eerste Blad BUiDAG® CB VBUDAGBAT9XDS De tweede der door ons genoemde alumni van Friesche grietmannen was Bos’ enkele jaren oudere tijd- en ambt genoot Ruurd Andala, later als professor wel Ruardus ab Andla geheeten. Nog ligt daar Andlahuis bij Hiemerter- tille, aan den weg van Bolsward naar Wommels, tusschen Sjungedijk en Waaxens, onder den rook van het dorp Burgwerd en te midden van den Tjaard van Aylva Polder, waar op een der eerste dagen van het jaar 1665 uit een voudige boerenouders, het echtpaar Gerlof Ruurds en Truike Wigles, geboren werd Ruurd Gerlofs, later meestal Ruurd Andla geheeten. De jongen toonde veel aanleg tot de studie en grietman Tjaard van Aylva, naar wien ook de polder genoemd was, waarin de knaap zijn eerste levensjaren doorbracht, had daar zooveel schik in, dat hij Ruurd op de Bolswarder Latijnsche school hielp, ver moedelijk doordat de ouders dit niet konden bekostigen en ook doordat de Bolswarder predikant, Ds. Moda, den jongen privaat onderwijs gegeven en toen een buitenge wonen aanleg en zin voor de wetenschap in hem ontdekt had en hem in de hoede des grietmans aanbeval. Te Bolsward kreeg hij les van Corn. Jelgers, den con rector Petrejus, den rector en dr. med. Tiberius, misschien een ouderen broer van Prof.. Joh. Hemstqirhuis. Hij was iWl In deze maand koopen meestal de dames, die ten opzichte van hun kleeding hooge eischen stellen, die om zoo te zeggen „het neusje van den zalm” wenschen te bezitten Om dezen dames daarvoor een zeer gelegenheid te kunnen bieden, werd door ons reeds vroeg alles voor het HERFST- en WINTERSEIZOEN in gereedheid gebracht i en de schade aan de zeker niet onbelangrijke visscherij, welke in de Nieuwkoopsche plassen wordt uit geoefend. Tegen beide nadeelen kan onder verschil lende andere argumenten worden aange voerd, dat niet allereerst demping der plas sen wordt nagestreefd, maar ophooging der i gras- en rietlanden. De plas blijft althans de eerste twintig jaar intact. Wat daarna zal moeten geschieden, kan thans geen punt van overweging uitmaken. gld. ingeval van over lijden binpen 30 d. te Workum een bekend en geacht rector der Latijnsche School aldaar, die onder de kenners der klassieken een welver- Gelukkig, dat Lambert Bos de voetstappen zijns voor gangers niet drukte, doch zich onverpoosd aan zijn geliefde studiën gaf, waarvan diverse geschriften over de klas sieken in 1698 en 1700 de vruchten waren. Toen dan ook de oude professor Nicolaas Blanckaart overleden was, werd onze Lambert met voorbijgang van de Leeuwarder en Deventer rectoren benoemd tot diens opvolger, om de Grieksche oudheden, den grondtekst van het Nieuwe Tes tament, en wat verder in direct verband tot zijn leer vak, Grieksche taal- en letterkunde, stond, te doceeren. Hierin opende hij inderdaad nieuwe wegen, bevorderde de studie der tekstcritiek, etymologie en exegese en was vooral voor die in de Grieksche antiquiteiten een baan breker. Het zou geen zin hebben zijn werken, die tot in de 19e eeuw herdrukt werden, hier titelsgewijze op te sommen. Wij volstaan met er op te wijzen, dat hij een der eersten was, die een goed handboek als degelijke handleiding bij het onderwijs over de Grieksche oudheden samenstelde, dat zijn uitgave van de Grieksche vertaling der Zeventigen door de mannen der wetenschap luide geprezen werd en wordt en dat zijn dictaten op Lukas, op de brieven aan de Romeinen en Philippensen zeer gewaardeerde collegiën waren. Zijn leerling Andries Andrieszen van Middelburg vertelt van zijn hoog vereerden leermeester, dat deze verder behandelde Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de zweminrichting was heden 16 Tot tijdelijk leerkracht voor de huis houdelijke vakken aan de Huishoudschool recept kwam, dat werd gebruikt. Resultaat: genezen. Merks van Franeker verklaart dat zijn vrouw, die 22 jaar aan een rheumatiek leed, welke zes doktoren niet de baas kon den, door Monsma genezen is, zij heeft een geheelen dag op de Landbouwtentoonstel ling geloopen. De_man zelf is van een maag kwaal genezen. Ds. H. van Elven te Ooster- Nijkerk deelt mede dat z’n zevenjarig zoon tje, waarmee veel gedokterd is, door Mon sma van den dood is opgehaald. Er kwamen nog meer van dergelijke voor Monsma zeer gunstige verklaringen. Maar de ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte, waar de wet was overtre den, f 300 boete of 50 dagen hechtenis. De verdediger achtte het betrokken wets artikel een paskwil; het is een eigenaardig geval met het monopolie der geneeskundi gen; spr. is advocaat, maar rechtsgeleerden hebben geen monopolie, ieder mag rechts geleerde raad geven, doch met geneeskun dige adviezéh staat het anders. En elk arts mag zich bv. zenuw- of maagspecialiteit noemen, al heeft hij nooit een speciale stu die van die organen gemaakt. Maar deze man, die veel doet voor de lijdende mensch- Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p. post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc SNEEKER COURANT Verduistering in dienstbetrekking. Voor dit misdrijf stond te Leeuwarden terecht P. R., 27 jaar, hulpbesteller der posterijen te Menaldum. Verdachte is niet verschenen. De kantoorhoudster te Menaldum, mej. Pieters, vertelt, dat verdachte van Trijntje Bosma f 2.36 ontvangen had als abonne mentsgeld op de „Franeker Courant”, welk geld door hem niet was afgedragen. R. heeft echter nog meer op zijn kerfstok. De kantoorhoudster stelde hem verschillen de bedragen ter hand, die hij aan ouder domsrente trekkenden moest afgeven. Zoo kreeg hij o. m. f 10 mee voor J. Sipma te Slappeterp, welk bedrag hij eveneens zelf opstreek. Hij liet Sipma’s dochter de kwi tantie teekenen en vroeg of ze ook f 60 kon wisselen. En toen deze ontkennend ant woordde, zeide hij: Dan kom ik later wel even terug. Evenwel deze belofte hield hij niet. Wel gaf hij de geteekende kwitantie aan mej. Pieters af. ,,’t Was gekkenwerk”, meent de 'presi dent. ,,’t Moest toch uitkomen”. Mej. Pieters zegt, dat R. een briketten handel dreef en daardoor in de misère was geraakt. De Pres.: Wat verdiende hij als besteller. Get. Pieters: f7.50 per week. Hij deed echter maar anderhalf uur per dag dienst. Evenwel, met zijn handel verloor hij veel geld. En hij had een bezwaarlijke huishou ding. Een vrouw en twee kinderen. De volgende getuige, W. A. Roersma, me- teropnemer te Menaldum, doet ook ’n boekje van den verdachte open. R. kwam eens bij hem en vertelde hem, dat hij van iemand in de buurt nog f 50 moest hebben. Deze kwam altijd met een bankbiljet van f200 om te betalen. En daar verdachte het geld noo- dig moest gebruiken, verzocht hij Roersma even f 150 ter leen, dan kon hij wisselen. Roersma voldeed aan het verzoek, maar had er gauw spijt van. Het verhaal was van begin tot einde verzonnen en de meterop- nemer zag zijn f 150 niet terug. ,,’t Was nogal een vreemd verhaal,” meent de president. De subs.-officier acht de feiten ernstig. Verdachte heeft van zijn vertrouwenspost schandelijk misbruik gemaakt. Uit de vele oplichterijen van verdachte heeft spreker maar enkele genomen. Eisch: zes maanden gevangenisstraf. L. Ct. Kerknieuws. Christ. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuwe Pekela: J. C. de Bruijn te Veenendaal en J. Hovius te Sneek. RECHTZAKEN. Een wonderdokter. Sedert eenige jaren verheugt onze pro- 1 vincie zich weer in het bezit van een won- 1 derdokter, wiens roem over geheel Neder land verbreid is. Het is de 58-jarige vee houder Jan Monsma uit Rinsumageest. Mon- sma staat dagelijks ongeveer 100 patiënten uit ons geheele land te woord en onttrekt dus aan de officieele geneeskunde, als het zoo doorgaat, per jaar wel een kleine 30.000 patiënten, een aantal, waarop, dunkt ons, een professor trotsch zou kunnen zijn, laat staan een veehouder. Het is voor onze vee- houders een troostrijke gedachte te weten dat in deze malaisetijden voor hun bedrijf, hun nog een ander beroep open staat, waar in zij met geen „pachtheer” te maken heb ben en waarvan de vruchten niet gering zijn. Maar de booze rol, welke de pachtheer vaak vervult in het leven der veehouders, wordt in het bedrijf der wonderdokters ge speeld door den kantonrechter, die te oor- deelen heeft over de kwestie van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. En voor dat feit heeft Jan Monsma, nadat hij reeds het vorig jaar veroordeeld was tot tweemaal f 300 boete, nu weer terecht gestaan voor de Dokkumer kantonrechter. De concrete feiten der dagvaarding zijn dat hij een meisje voor uitslag den raad had gegeven zich te wasschen met polkawater en zout en dat hij in de urine van een juf frouw, die iets aan haar knie had, gezien had dat ze een bepaald medicijn moest ge bruiken, dat hij haar tegen betaling had verstrekt. Deze juffrouw verklaarde bij ’t getuigen verhoor genezen te zijn door Monsma en God te danken dat deze wonderdokter er is. De verdediger, Mr. R. Pollema, bracht een formidabel rijtje getuigen voor, die ver klaarden ten gunste van verdachte. Zoo de rijksontvanger Oosterbaan te Doetinehem, I die sedert 1917 bij een groot aantal dokto- I ren en specialisten geloopen had voor blaas- katharr, eindelijk geopereerd zou worden, doch in 1926 van Monsma hoorde. Urine op gestuurd, met het gevolg, dat een kruiden- in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door: i In buisjes van 75 en 40 cent; proefbuisje 25 ct. toen nog slechts tien jaar en toch kon hij best met veel oudere leerlingen opwerken. Maar ’s levensweg was ook voor hem met talrijke doornen bestrooid; achtereenvolgens i stierven in dezen tijd, kort na elkaar, zijn beide ouders. Gelukkig voor hem, dat genoemde grietman zich het lot van den misdeelden, ouderloozen kfiaap nu nog meer aantrok en besloot, hem ook voor zijn verdere opleiding financieel te steunen. Nog slechts 14 jaar oud, mocht Ruurd zich reeds als student aan de Franeker hoogeschool laten inschrijven, studeerde toen ijverig in de propaedeu- tische vakken: oude talen, geschiedenis, Hebreeuwsch, Syrisch en Chaldeeuwsch. Na een tweejarige propaedeusis wijdde hij zich drie jaren lang speciaal aan de wijsbe geerte, volgde tevens lessen in natuur- en sterrekunde en haalde in 1684 zijn titel als doctor in de philosophic, nog geen twintig jaar oud. Doch toen was zijn studie nóg niet afgeloopen. Zijn Maecenas zag hem gaarne ook den doctoraten graad in de theologie halen, liet hem dus in de godgeleerdheid verder onderrichten, de hoogescholen van Leiden en Utrecht bezoeken, doch Dr. Ruurd achtte het voldoende, toen hij het in deze richting tot proponent had gebracht en toe gelaten werd tot den predikdienst na afgelegd examen voor de classis Bolsward. Grietman Tjaard van Aylva had nl. gezorgd, dat hij te Arum als predikant beroepen werd, vanwaar hij 28 September 1688 zijn beroepsbrief ontving. Twee jaren diende hij deze gemeente en verwisselde haar toen met Makkum, waar hij tevens in het huwelijk trad met Catharina Wijbesdr. Hegenhuis, een jonge, knappe Makkumer weduwe. In Augustus 1695 trad hij op als pre dikant te Bolsward, waar hij tot 1701 bleef. In dien tijd beoefende hij vooral de uitlegkunde, om een beknopt com mentaar op al de bijbelteksten uit te geven, doch zijn promotie tot hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Fra neker Hoogeschool deed hem voorloopig van dit plan afzien. Op een tractement van slechts f 750.aanvaardde hij deze eervolle betrekking en inaugureerde er den 23 Juni 1701. den hoogleeraar Roëll werd zijn salaris ver- Spoedig kreeg hij door vertrek van een nog uitgebreider werkkring en hoogd tot f 1000.—. Hij had gaarne hoogleeraar in de theologie willen zijn, maar voorloopig wenschten- Ged. Sta ten hem daarvoor niet in aanmerking te doen komen. Angstvallig wikte en woog men inzake de verschillende kerkelijke richtingen en stroomingen! Doch toen vijf jaar later Prof. Gürtler overleed, was hij de eerste, die op de voordracht geplaatst werd. Men had den theoloog in den philosoof leeren waardeeren gedurende den tijd, dat hij aan de Franeker hoogeschool doceerde! Toch bleven hem ook zijn gewone vakken nog opgedragen, zoodat hij nu een dubbel werk had te verrichten tegen een karige ver meerdering van salaris ten bedrage van f300.Voordat hij zijn collegiën in de godgeleerdheid aanving, werd hij den 7 Juni 1713 door den Senaat bevorderd tot Theol. tuinbouwondernemingen, zoowel doordat op Doet honoris causa I gemakkelijke wijze de noodige ervaring kan Sedert dien tijd ontwikkelde hij een enorme werkzaam- worden verkregen, als ook met het oog op heid. Wat er onder zijn leiding werd voorgedragen, ver dedigd en beantwoord aan en 1 ÜKÓ cu bccu.ivvvv.d uu.i wetenschappelijke stellingen! Als nadeelen worden hoofdzakelijk aan- cn twistvragen, door de studenten, die zijn lessen volgden, gevoerd benadeeling van de schoonheid der is ontstellend, vooral als men daarnaast vergelijkt het Nieuwkoojjsch^de schade aan uiterst gedegen zelfstandig werk van den Frieschen hoog- j leeraar, door polemieken met andere geleerden ontstaan of als uitvoering van vroegere voornemens. Een groote schare van jongelieden, uit alle oorden des lands en daar buiten samengestroomd, hing aan zijn lippen en verbreidde zijn roem tot ver over de grenzen der Nederlanden. Toen hij dan ook den 12 Sept. 1727 zijn tol aan de natuur i betaalde, verloor Friesland een zijner geleerdste mannen. diende reputatie genoot. Uit zijn huwelijk met Gerarda de Haan, tante van den Franeker professor Kempe Vitrin- ga, wiens moeder Albertina de Haen, getrouwd met den subst. griffier van ’t Friesche Hof te Leeuwarden, een zuster van haar was, werd den 23 November 1671 geboren Lammert of Lambertus. De knaap gaf reeds vroeg blijk van een zeldzamen aanleg voor talenstudie en zijn vader, Mr. Jacob, zorgde wel, dat hij de talen der geleerden, het Grieksch en Latijn grondig leerde. Hoe jammer was het daarom, dat hij reeds als jongen temidden zijner geliefde studiën die leiding moest missen, doordat eerst zijn vader en niet lang daarna ook zijn moeder overleed, zoodat hij als wees achterbleef. Hij had wel eenigen steun aan zijn neef, Prof. Kempe Vitringa te Franeker, doch moest naast het voortzetten van zijn studiën zelf maar zorgen, om tevens zijn brood te verdienen. Gelukkig, dat hij spoedig een betrekking vond als gou verneur der kinderen van Hector van Glinstra, die griet man van Tietjerksteradeel was en op Hillemastate te Bergum woonde. Ondertusschen studeerde de jonge onder wijzer vlijtig Latijn en Grieksch, vooral aangetrokken tot de studie van Cicero’s werken. Eerst op 24-jarigen leeftijd kon hij zijn betrekking er aan geven en zich te Franeker onverdeeld aan de wetenschap wijden. Doch door den langen tijd van voorbereidende studiën, onder leiding zijns vaders te Workum begonnen en op Hillema-State te Ber gum getrouw voortgezet, maakte hij ook des te sneller vorderingen, zoodat zijn neef Vitringa hem weldra kon adviseeren, zich in hoofdzaak tot de studie van ’t Grieksch te bepalen, waarin voor hem een groote toekomst was weggelegd. Voor dit vak waren namelijk destijds weinig specialiteiten en dus kon hij er zeker van zijn, binnen af- zienbaren tijd in deze richting een volledige, goed loo iende betrekking te zullen krijgen. Hij volgde dezen raad getrouw op en reeds in 1696 stond de Senaat der Franeker academie hem toe, in de Grieksche taal privaat onderwijs te geven en werd hij in het daarop volgende jaar door Ged. Staten benoemd als praelector na den dood van Jac. kibranda, die den leerstoel voor de Grieksche taal- en letterkunde op een weinig waardige wijze had ingenomen. Door dronkenschap en een zeer ongebonden leven, een „schipper vond hem eens als een cadaver „smoordron ken” in een onderwal liggen op een uur afstands van braneker had deze man zijn levenseinde zeer verhaast, hoewel hij van zeer goede afkomst was, daar zijn ouders. Jacob Sibranda en Sijtske Hiddinga, behoorden tot den gezeten boerenstand van Witmarsum, hun beide zoons, Jacob en Herre (Hero), met succes voor predikant had- pu laten studeeren, waarvan eerstgenoemde spoedig tot ector in het Grieksch en de tweede predikant te Waaxens en Kubaard werd. Jacob’s vrouw, Ida Swaluwe, dochter van den Harlinger geneesheer, Dr. Bernard Swaluwe, e eefde dan ook weinig anders dan ellende met haar wel geleerden graecus maar moreel minderwaardigen echt vriend. Vooral toen de schipper zijn „vrachtje” in den Itesignaleerden toestand te Franeker aan den wal depo neerde, waren ’s mans positie en reputatie voor altijd v^ren en eer van een nette familie werd gescjiand- MANTELS i] 'IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBR TSERADEEL I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1