I Nieuwslijdingen. Beroemde mannen uit Sneek. Tff TfC TfSJTfT KIEZE BRINK Co., fisMBK Tderê»ea Bso 150. 200 Qlfitieil Organ dar linaiita haak. ZATERDAG S4 SEPTEMBER IS87 <e f* J IlW DE SNEEKER PATRIOT-APOTHEKER AMENT EN ZIJN LOTGEVALLEN. Ongelukken. Dinsdag is in de rivier de Lek onder de gemeente Nieuw-Lekkerland de 22-jarige ROODE-STER Levine is onverwachts uit Parijs te Lon den aan komen vliegen en heeft zich on middellijk naar Cranwell begeven waar hij Woensdag hoopte op te stijgen met Hin- cliffe voor zijn lange afstand-vlucht naar het Oosten. Hij zeide, dat het bericht van Könnecke’s vertrek uit Keulen hem in Parijs G Ik vermoed althans, dat hier de stadsmajoor en deur waarder Eelco Napjus, geb. te Sneek in 1728 en daar overleden in 1803, bedoeld zal zijn. Hij was ook de schrij ver van de overigens weinig verdienstelijke „Historisch Chronyk, Of Beschryving Van Oud en Nieuw Sneek”, waarover spoedig in een afzonderlijk artikel. geen rust had gelaten en hij alsnog wil 'trachten den Duitscher in te halen of een verder punt te bereiken. Zijn moeder weergevonden op zijn trouwdag. Een jonge man te Chattellerault (Frank rijk), die in het weeshuis opgevoed was, daar zijn ouders onbekend waren, trad Za terdag aldaar in het huwelijk. Toen de amb tenaar van den burgerlijken stand het paar tje in den echt zou verbinden, moest de jongeman eerst onder eede verklaren, dat de naam en verblijfplaats van zijn moeder hem onbekend waren. Toen de bruigom deze verklaring afgelegd had, las de amb tenaar het huwelijksformulier voor. Toen hij echter de woorden oplas: „wiens moeder onbekend en afwezig is”, stond een vrouw, die tot dusver door niemand opgemerkt was, op en verklaarde: „Neen, zij is niet afwezig; zijn moeder ben ik!” Men kan zich de verbazing van de aan wezigen voorstellen, die aanvankelijk niet goed wisten, wat zij van de zaak denken moesten. De onbekende had echter de noo- dige papieren meegebracht, waaruit bleek, dat zij inderdaad de moeder was van den bruigom. Toen de huwelijksacte gewijzigd was, kon de voltrekking van het huwelijk verder ongestoord voortgang vinden. Ruggemerg-ver lamming. Te Leipzig zijn bij kinderen 79 gevallen van ruggemergsverlamming geconstateerd, waarvan 12 met doodelijken afloop. Op het oogenblik worden 51 patiëntjes in het zie kenhuis verpleegd; de meesten hunner zijn nog geen jaar en van de 12 in het zieken huis overledenen waren er 7 die dien leef tijd nog niet hadden bereikt. KORT GEMENGD. Met ingang van Maandag is de direc teur der Baarnsche Gasfabriek door B. en W. van Baarn geschorst met inhouding van salaris. De reden van deze schorsing is, naar de Maasb. verneemt, hierin gelegen, dat B. en W. op de hoogte zijn gekomen van ver schillende feiten welke uitwijzen, dat de directeur zich bij leveranties, door het in ontvangst nemen van‘provisie of anderszins, zou hebben bevoordeeld. Een 35-jarig ingenieur, werkzaam bij de Tannwalder machinefabriek in Silezië, is Zaterdagavond in de fabriek dood gevon den, met zware verwondingen. Aanvankelijk werd aan zelfmoord of moord ter beroo- ving gedacht, maar de recherche uit Hirscli- berg heeft de 35-jarige echtgenoote van den verslagene, tegen wie ernstige verdenking gerezen was, gearresteerd. De vrouw ont kent echter de daad gepleegd te hebben. In de nabijheid van Reims (Fr.) werd de bewoner van een villa levenloos aange troffen. Op zijn lichaam werden duidelijke sporen van geweldpleging aangetroffen en bij nader onderzoek bleek dan ook, dat hier een roofmoord gepleegd was, waaraan ver schillende personen debet moesten zijn. Thans is in verband met dezen moord, zegt de TeL, een Nederlandsche landbouwer gearresteerd, T. N. geheeten, die aanvan kelijk ontkende iets met het misdrijf uit staande te hebben. Zondag legde hij echter een volledige bekentenis af. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat een eveneens ge arresteerde electricien en diens vrouw me deplichtig waren a?.r. h~f. rf c’t: mG- i mate gelegenheid bood tot een beoordeeling van aanvragers kennis van de regels van den weg, dienen ter zake tragen te worden gesteld, waarbij vooral in aanmerking ko men de punten: rechtshouden en zooveel mogelijk op rechterweghelft blijven; niet afsnijden; voorrang geven aan van rechts komend verkeer; verkeersteekens. Dit komt er dus op neer, dat een oordeel wordt gevormd over de aanwezigheid van kalm overleg, bij de besturing van het mo torrijtuig, technisch juist behandelen van de verschillende organen van het motorrijtuig voor zoover dit met de rijvaardigheid ver band houdt (bv. het goed remmen en het op de juiste wijze in- of overschakelen van versnellingen) en het rekening houden met andere weggebruikers (tijdig geven van signalen en opvolgen van de regels van den weg). Zuiver motortechnische bekwaam heden blijven bij de beoordeeling van de rij vaardigheid volkomen buiten beschouwing. De R.-K. Universiteit. In het afgeloopen jaar werden bij de R.-K. Universiteit te Nijmegen ingeschre ven: 356 studenten, 21 theologie, 183 lette ren en wijsbegeerte, 147 in de rechten. Bui ten de 3 promoties werden er dit jaar 107 examens afgelegd, r.l. 12 theologische, 25 l literaire, 60 juridische. Bij de overdracht van het rectoraat zei prof. W. Mulder o. a. De geest onder de studenten is zooals de vorige rector dat van hen verwachtte; zij hebben een prijzenswaardige gehoor zaamheid getoond aan de bevelen hunner wettige overheid en over hun gedrag heeft spr. niets dan goeds vernomen; zij hebben blijken gegeven bezield te zijn met dien geest, die niet is van den tegenwoordigefi tijd, maar wel van Hem, die onderwerping en ootmoed heeft gepredikt. Ik durf voor onze Nijmeegsche studenten een schoone toekomst hopen. Zij hebben immers hun Vriend, den man, die hun eerste schreden geleid heeft, niet geheel verloren; uit den Hemel zal hij hen blijven helpen en beschermen. In de pas verschenen „Bijdragen en Mededeelingen van het Historisch Genootschap” te Utrecht, dl. XLVIII, is een vrouw van schipper R. uit ’s Gravenmoer over boord geslagen en verdronken. Haar lijk is een paar uur later opgevischt. Zij laat haar man met een kind van één jaar achter. Maandagmiddag is te Otterloo het drie jarig zoontje van den arbeider J. Goor aldaar door een wagen overreden en bijna onmiddellijk aan een inwendige verbloeding overleden. Dinsdagmiddag is de metselaar Vergeer, vader van 8 kinderen, van een steiger ge vallen bij een in aanbouw zijnd huis aan den Sterrengangsweg te Nijmegen. De man brak zijn nek en was onmiddellijk dood. Per auto van den G. G. en G. D. is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd het lijkje van een 7-jarig jongetje, gewoond hebbende op een schip, liggende in den Amstel bij de Heerengracht, dat spelender wijs in het water van den Amstel was ge raakt en daaruit levenloos door zijn vader was opgehaald. Te Ouderkerk a. d. Amstel is een 17-jarig jongmensch, werkzaam op een scheepstim merwerf, toen hij bezig was met'electrisch boren, op slag gedood door electrischen stroom. De vlieger Könnecke doet een Oost-Azië-vlucht. De vlieger Könnecke, graaf Von Solms en de marconist Herrmann zijn met de „Ger mania” Dinsdagmiddag om 2 uur 22 van het vliegveld Butzweilerhof bij Keulen voor hun Oost-Azië-vlucht gestart. Het toestel weegt geheel beladen 3300 kilo, waarvan 2280 benzine en olie. Als pro viand hebben de vliegers aan boord een liter koudoen een liter warme koffie, een liter bouillon, een liter ijswater, 5 kilo appelen, 2/2 kilo bananen en ananas, wat gesmeerde broodjes en een flesch cognac. Voorts zijn verbandstoffen medegenomen. Gravin Von Solms was bij het vertrek van haar man zeer kalm, mevrouw Könnecke was zeer onder den indruk en weende, meldt de N. R. Ct. Könnecke hoopt over Japan in 14 dagen San Francisco te kunnen bereiken. De af stand KeulenTokio bedraagt ongeveer 10.000 K.M. en de afstand TokioSan Francisco is bijna even groot. Mocht Kön necke er in slagen déze stad te bereiken, dan zal hij wellicht ook trachten zijn tocht tot New York voort te zetten om over den Atlantischen Oceaan naar Keulen terug te keeren. verder te bekwamen, daarbij een allerbest patroon, zooals deszelvs huisvrouw een alleruitmuntend mensch was, waardoor het leven aangenaam heen vloeyde. Niemand dan alleen mijn patroon kende mij(n) politieke gevoelens en nog veel minder mijne uitwijking. Ik had mij een gun stig gevoelen verworven bij de heer W. I. W(outers) welke, hoewel doopsgezind, met de majoor N(apjus) bijna de stad regeerde. Altoos een liefhebber van lezen geweest zijnde, was het mij een grote gunst van de uit voerige bibliotheek van dien heer gebruik te mogen maken en het strekte mij tot niet wijnig nut, daar dien heer nimmer uitging, van tijd tot tijd: mij met hem over het gelezene te onderhouden, zoo dat ik bij dezelve in een zeer goed blaadje stond.” Niet uit het eigenlijke hs. van den heer Ament doch uit de verdienstelijke inleiding van Mr. Haga worden wij gewaar, hoe het verder met den zich langzamerhand te Sneek inburgerende patriot Ament ging. Hij richtte daar nl. in 1791 zelf een apotheek op, huwde het volgende jaar de Sneeker jongedochter Tytje Jans Stoker, welke hem echter in 1793 door den dood ontviel. De toen volgende jaren van 1795 tot 1801 bezorgden hem door de ingrij pende politieke veranderingen, heel wat afleiding. Zoo werd hij reeds aanstonds luitenant van de gewapende schutterij van Sneek, lid van het Comité van Waakzaamheid, in 1796 plaatsvervangend lid van het Sneeker gerecht en verkoos de burgerij hem eveneens tot representant van het Provinciaal bestuur van Friesland. Als commissaris was hij in 1797 getuige van het bekende Kollumer oproer der Orangisten en moest daarvan met den burger Germans rapport uitbrengen aan het Provinciaal bestuur. Opnieuw gaf hij zijn bedrijf er aan, toen hij in dat jaar de betrek king van secretaris der grietenij Oostdongeradeel aan vaardde en zich in Dokkum vestigde. Twee jaar later trad hij ten tweeden male in het huwelijk thans met 'Sjoukje Gonggrijp uit een thans nog te Sneek zeer geachte en bekende familie. Dokkum vaardigde hem af naar het Vertegenwoordigend Lichaam des Bataafschen Volks, waarin hij als radicaal ten jare 1800 zitting nam. Doch de staatsregeling van 1801, conservatiever dan die van 1798, verdrong hem uit de eerste gelederen en toen hij in 1802 tot notaris te Dok kum werd benoemd, trok hij zich meer en meer uit het poli tieke leven terug. Tevens werd hij secretaris van den drost van Ameland en had tot den jare 1818 door deze ambten de handen vol vanwege zijn particuliere besognes. Van 1828 ’35 vinden we hem opnieuw in Friesland terug als ont vanger der directe belastingen te Tzum en als ambteloos burger te Sneek, waar hij den 5en Februari 1839 ook den tol aan de natuur betaalde en begraven werd. Zoo eindigde deze martiale persoonlijkheid van Oostfrieschen bloede op roemrijke wijze, doch niet in politicis! zijn leven aan de boorden der oude Middelzee van Westerlauwersch Friesland. Merkwaardig en ter leering voor het thans levend geslacht der Sneekers is zijn politiek testament ongetwijfeld, het summum van meerdere bittere levens ervaringen: „Mocht een ieder zoo als ik zich overtuigd houden, dat politieke en geestlijke drijvers meest al hun eigen ik beoogen, waarom ik mijne kinderen deze les nalaat, nimmer in politieke of geestelijke kwestien partij te trekken, maar zich stil en vreedzaam ten eigen nut werkzaam te houden!” A. H. 43a JAARGANG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentleën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc SNEEKER COURANT zaamste leden der exercitie-genootschappen en het vlie- i gende legertje, waartoe hij behoorde, vond in hem een bekwamen afdeelingschef. Want, hoewel niet voor den krijgsdienst bestemd en opgeleid, deed hij voor geen ge schoold militair onder in marschvaardigheid, flinkheid van handelen en het kiezen van het juiste oogenblik. Daarbij wist hij ook het goede en edele bij zijn tegenstanders en vijanden spoedig te onderkennen en waardeeren. Vooral in de jaren 1786 en 1787, toen Stadhouder Wil lem V en zijn huis grievende beleedigingen werden aan gedaan, door de patriottische Staten van Holland, toen zijn gemalin Prinses Wilhelmina op weg naar Den Haag door ’t patriottische Comité van Defensie bij Goejanver- wellesluis was tegengehouden en dientengevolge een Prui sisch leger in ons land binnen trok, om voldoening te eischen, werd den Patriotten het vuur na aan de schenen gelegd, in welke schermutselingen we ook den heldhaftigen jongen Ament terugvinden. Hij werd gedwongen naar Frankrijk uit te wijken, waar hij te St. Omer o. a. kennis maakte met de Friesche patriotten Coert Lambertus van Beyma, die in 1785 Franeker had versterkt tot een bol werk van „Keezen” en diens geestverwant, den gewezen Franeker professor Valkenaar, welke beide partijleiders het volgens Ament’s mededeeling ook al niet te best met elkander konden vinden. Nog met een anderen Fries van reputatie kwam de jonge pharmaceut in kennis, welke kennismaking echter ook al niet meeviel blijkens zijn mededeeling: „Ik was dus genoodzaakt een middel van bestaan te zoeken; dan zulks niet dadelijk vindende, wierd ik menagekok in een der chambreer.tegen genot der kost, wanneer er gelegenheid kwam om bij dominee Kramer, welke te Balk heeft gestaan en mede uitgeweken was, als oppasser te komen. Daar moest ik preken schrijven, welke mij wierden opgegeven, daar dominee zeer veel leed aan podagra. Deszelfs ongemakkelijk humeur behaagde mij niet en ik wierd bediende in een Hollandsch koffyhuis bij een uitgeweken Geldersman, van Gorkum, welke met de Franschen (in 1795) is terug gekomen en thans ko lonel is.”' Na nog heel wat wederwaardigheden te hebben mee gemaakt in Duinkerken en St. Omer, repatriëerde Ament te Amsterdam, doch kreeg van zijn familie den raad, om zich niet te Amsterdam maar in een der provinciën te vestigen, daar hij thans bij den veranderden staatkundigen toestand, het Pruisische leger en de inmenging van Pruisen zoowel als Engeland in de interne aangelegen heden van onze Republiek hadden den weifelenden stad houder Willem V weer in den zadel gezet, vooral in de hoofdstad wel eens gevaar zou kunnen loopen. Hij las gelukkig in de courant, dat er een apothekersbediende gevraagd werd en bij navraag bleek die vacature te zijn bij den heer P. Bloemen te Sneek. Daarheen begaf hij zich des anderen daags reeds en een voorloopige overeen komst werd gesloten. Wat (jieze tengevolge had en hoe hij het Sneek zijner dagen vond, laten we hem zelf ver tellen. „Wij stonden elkander wel aan en zouden voor en aleer wij een accoord aangingen, het 6 weken probeeren. Dan ik had te Sneek geen kennis of aanspraak en het was mij dus te stil, waarom ik resolveerde lo. met het 'A jaar te vertrekken, 2o. met kennisgeving der reden waarom. De heer Bloemen animeerde mij, dat ik eens moest uitgaan naar het koffyhuis en zoeken daar kennis, zoo als ik deed. (Er waren ten tijde der Republiek te Sneek drie gerenom meerde logementen: ,,’t Hooge Huis”, „De gekroonde witten Arend”, „De Stadts Waag”). „Na een paar maal maakte ik daar kennis met Gene Hogenbrug en Hendrik Pyttersen, welke kennismaking tot ware vriendschap aan- gfoeyde en mij nimmer heeft berouwd. Ik bleef als toen onder een vast accoord bij den heer Bloemen en had vrij heid, om alle Zondagavond uit te gaan. Ik had het zeer volhandig maar (tevens een) zeer goede gelegenheid mij Mo. IO3 Eerste Rtari Uitgave: KIEZEBR1NK Co. Yanehg>i iJIMSDAGi u YRUDAG8AY9MD3 UlSgavew t interessante bronnenpublicatie opgenomen van den heer Mr. A. Haga, getiteld: „Herinneringen van den Patriot H. T. Ament”. Het origineel dezer uitgave bevindt zich ten huize van den heer H. J. Ament, geneesheer te Sneek, wiens gelijknamige overgrootvader er de schrijver van was en wiens daarin beschreven lotgevallen bepaald inte ressant zijn voor allen, die iets voelen voor het verleden van hun land en volk en verder van beteekenis zijn voor hen, die speciale studie maken van de historie der „eeuw van verval” en de daarop gevolgde „Fransche overheer- sching”. De verdienstelijke uitgave van den heer Haga zoowel als de ter beschikking stelling van dit merkwaar dige erfstuk zijns inderdaad moedigen overgrootvaders door den heer Ament, waardoor den inhoud in breeden kring bekendheid werd verschaft, is dan ook zeer te prij zen. Want naast de bekende en omvangrijke deelen van Prof. Colenbrander’s Gedenkstukken, tot de Algemeene Geschiedenis van Nederland, 17951840, is er nog zeer zeker behoefte aan zulk soort inleidende bronnenstudies, vooral om de beteekenis der crisis in den Patriottentijd (17841787) voldoende te ieeren kennen, als welke ons thans is geschonken door de heeren Haga en Ament. Laten we echter den hoofdpersoon der gebeurtenissen aan U voorstellen. Het is Harmen Thieden Ament, geboren te Amsterdam, hoewel zijn ouders Oostfriezen waren, doch naderhand naar ons land afgezakt. Hij werd te Muiden op de kostschool gedaan, waar „het onderwijs beter was dan de kost”, zoodat hij mettertijd deze kweekplaats der wetenschap verwisselde met de Latijnsche school te Zut- phen. Ook hier genoot hij goed onderwijs, doch de storm achtige tijden na 1781, in welk jaar hij in de IJselstad zijn studiën begon, beroerden ook den geest van dezen naar zijn eigen getuigenis vurigen, driftigen en ondernemenden jonkman. Tenslotte wenschte hij dan ook den tempel van Minerva te verlaten om zijn intrede te doen in dien van Mars, doch pa Ament stak er een stokje voor. Toen de roerige jongeling met zijn modern-democratische ideeën inzooverre afgestudeerd was, dat hij in de toekomst met succes een opleiding in de pharmaceutiek zou kunnen volgen, werd omgezien naar een bekwamen apotheker, die hem daarin practisch bekwamen wilde. Deze werd gevonden in den apotheker Harmsen te Zut- phen, zelf volbloed patriot, man van den vooruitgang, vrijheidlievend en zelfstandig. Het is dan ook te begrijpen, dat zijn geestdriftige leerling Ament er te meer toe aan gespoord werd, om de zaak der patriotten te verdedigen met het wapen in de vuist of zooals hij zelf schreef: „Ook ik, nog geen 17 jaren oud, nam, door mijn patroon, den heer Harmsen aangemoedigd, het geweer op onder de kompagnie, staande onder commando van den baron van der Capellen tot Rijselt; de gemoederen der Oranje- en tegengez.inden wierden langs hoe meer tegen elkander verbitterd, waar toe het gedrag der regeering het zijne mede bijbragt, zoo dat dikwils tusschen partijen klop- en vegt partijen plaats greepen en meestal de Oranje gezin- den in het gelijk wierden gesteld, waar door dan ook de onderlinge wrevel en zelfs vijandelijke handelingen en oog- I merken zich tusschen burgers en burgers vermeerderde.” I Zoo zien we hem dan met hart en ziel deelnemen aan I de vrijwillige burgerwacht van dien tijd, die echter thans I vóór en toen tegen Oranje en ons geliefd vorstenhuis 1 ageerde. Ament was voorzeker een der ijverigste en werk- Op de Woensdag jl. gehouden paarden markt waren aangevoerd: 42 le soort paar den, prijs f325—f400; 69 2e soort, prijs f200f300; 12 enters en twenters, prijs f 180f200; 10 veulens, prijs 1'80f 100; 69 slachtpaarden, prijs f 120f200; totaal 202.*tuks. De handel in alle soorten was stil; naar slachtpaarden was wel vraag. Kerknieuws. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Nieuwc- pekela J. Hovius te Sneek. Uit die Gereformeerde Kerken. In een breedvoerigen brief aan den kerke- raad van Oldeboorn zijn laatste stand plaats en de classis Heerenveen, geeft ds. H. Hasper, rustend predikant, wonende te Heemstede, kennis van zijn toetreding tot de kerken van het Hersteld Verband. Eischen betreffende rijvaardigheid met motorrijtuigen. Naar ons wordt medegedeeld zullen advi seurs van het Centraal Bureau voor de af gifte van bewijsstukken van rijvaardigheid (te ’s Gravenhage) bij de beoordeeling van hen, die een proefrit afleggen, in het bij- examens afgelegd, nl. 12 theologische, 35 zonder letten op: a. het correct (d. w. z. zonder schokken of stooten) wegrijden; b. het vlug overschakelen van de éene in volgende versnellingen, zoowel versnellend als vertragend; c. de bediening van de remorganen, zulks zoowel in rustig verkeer bij de normale rijproef, als ook op onverwachte order van den adviseur; d. het goed achteruitrijden (door automo bilisten), zoowel in zooverre dit noodig kan zijn bij verkeersopstoppingen, als bv. bij het achteruit een garage inrijden; e. het nemen van bochten naar rechts (met kleinen straal), het nemen van boch ten naar links (met grooten straal) f. het tegemoet rijden en het voorbij rijden (inhalen) van andere verkeersmiddelen; g. het correct en tijdig geven van ver keerstekens met de hand of met richtings- aanwijzers; h. indien de proefrit niet in voldoende ROODE-STER - VAN DE EERSTE GROOTTE! M Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollsndsoh* Algemeen* Verxe- 7000 keringe-Bank te Schiedam aijn onze abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4uvv gld. bij levens lange invaliditeit gld. ingeval van over lijden binnen SO d. gld. bij verlies van een wijsvinger- y IIEDTB S3EEEER COURABT - annex SNEEKER COURANT an WYMBR TSERADEEL ■- LicmteGeurige rooktabak crocoMwep 1 riecTOGRAM THEODORUS NIEMEIJER GRONIHGE N *1E gld bij verlies Lv van een vinger N.V. O.h. THEODORUS NIEMEIJER. Groningen en 1EG gld. bij verlies van TE gld. bij verlies EA ivV één hand, voet of oog lv van een duim, vv Paardenmarkt Sneek. In de sterrekunde onderscheidt men de sterren naar hare licht sterkte in sterren van de „eerste, tweede, derde grootte enz. De sterren van de eerste grootte zijn het. die ons des avonds het eerst opvallen en door hare schittering tot bewonderend opzien dwingen. Wanneer wij de „ROODE-STER” hiermede in verband brengen, dan is het, omdat ook deze „ster” waarlijk van de eerste grootte genoemd mag worden. Trekken haar schitterende eigenschappen niet terstond de aan dacht? Stemt ook de ROODE-STER niet tot nadenken, tot erkenning, dat even onveranderlijk als jaar na jaar de sterren aan den hemel staan, de ROODE-STER haar eerste plaats blijft innemen onder de pijptabakken? Onovertroffen van kwaliteit, volmaakt van samenstelling is het wonder, dat heel Nederland STER-TABAK rookt? Rotterdam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1