H Skiedkindige Oante i keningen oer SKEARNEGOUTUM samle troch NIEUWSTIJDINGEN. - annex SNEEKER COURANT en WYNIBR TSERADEEL Slfi'liil Organ iir liniita Sint KIEZE BRINK Co., WOENSDAG 84 SEPTEMBER 18*7 No. 104 Eerst® Bind NIEUWE SNEEKER COURANT 48® JAARGANG UitgaveKIEZEBR1NK Co. Kleasterbibleteek. namme Skearnegoutum. DE UITGEVERS. onmiddellijk in. Schatten in het slijk. 1 3e klasse der Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden toegelaten: M, Aïgera te Jor- werd, A. de Boer te Warga, P. Bounta te Na de ’s Gra- opgenomen, worden kosteloos overgenomen in de gld. bij verlies van een wijsvinger- Aan Adverteerders De advertenties in de UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. Aan niet-abonné’s: Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de SNEEKER COURANT, gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. infanterie en „huistoe” daarmede zijn de herhalings- Skearnegoutum yn ’e ieu al in tsjerke? Langs de stranden en kusten van verschil lende aan zee gelegen landen wordt na een storm en ook na den vloed door strandvon ders naar aangespoelde goederen gezocht, die in den regel afkomstig zijn van vergane schepen. Niet zelden worden op die manier waardevolle dingen gevon den. Doch niet alleen de zee, maar ook be vaarbare rivieren voeren zulke voorwerpen mee en zoo kan men de „strandvonders” ook vinden in den modder van het beneden gedeelte van de Theems. Hier is het ver schijnsel van eb en vloed waar te nemen en de vonders beginnen hun werk twee uren na den vloed en beëindigen dit eerst, wanneer de eb-tijd voorbij is. Het is een zeer zwaar beroep, vooral in den winter, want de man nen staan tot de knieën in den modder, wor den tot op den huid toe nat. Maar voor den gelukkigen vinder is somtijds een hoog loon weggelegd. Zoo vond voor eenigen tijd zulk een „slijkzoeker” een verroeste ijzeren kist, waarin zich bij opening een bedrag bleek te bevinden van 150 pond aan banknoten en 8000 pond aan effecten. Dit geld was zeker van diefstal afkomstig. Ook was dit het geval met een kistje door een anderen „zoe- I ker” gevonden, waarin zich vier diamanten I ringen bevonden tot een waarde van 800 I pond. Soms worden er voorwerpen van me taal aan het daglicht gebracht, die, hoe I smerig en onaanzienlijk zij er uit zien, een I groote waarde vertegenwoordigen. Een man die zulk een oud, vies blaadje vond, liet het I door een kunstkenner taxeeren en deze be vond dat er hier sprake was van een zilve ren blad uit den tijd van koningin Anna, een blad dat waarschijnlijk eerst gestolen en later in het water geworpen was. Lest men de skinkingsbrief, niisneamd, ris nei, den scoe men sizze fen wol. As der dochs in parochy is, scil der ek wol in tsjer- dit, sadet it moai wis is, det it doarp do al in tsjerke bisiet. Mar gjin klok röp de min- sken nei de preek, ef warsköge hja, det de wetterwolf der oan kaem. Ek by bigraffe- nissen waerd syn lüd net heard. Alle Snei- nen forkindige de münts üt Floridus Cam pus (Blomkamp), nou pastoar, it Evan- geelje oan ’e doarpelingen. Müglik stie yn dy tiden itselde gebou dêr, det yn 1861 öf- britsen is en dêr’t ik in moaije plattegroun fen foun yn ’e aide archiven fen ’e Her- foarmde.tsjerke to Skearnegoutum. Hwet scil dat massive, sterke bouwirk mei syn stompe toer in moaije yndruk makke hawwe, dêr op dy hege terp. Folie hüzen scille dêr noch net stien hawwe. Dy’t der al stienen, wiernen o sa ienfaldig: de mürren fen hout en it tek fen strie. Dêrby foarmden hja gjin strjitten, mar de iene stie hjir en de oare dêr. Fen de moaiste wenten scil de preesterwent ef pasterij wol west hawwe, hwent hy wier dochs in foaroansteand man fen it plak. De Middelsé forlanne ündertwisken. Sta- dich, mar wis gong it. Om ’e terp hinne kaem moai lan to lizzen, hwêr’t de luisman boer) syn fé op weid- zje litte koe en syn gêrs ta hea meitsje. Ek om de Nijekleasterterp hinne barde soks. Sadwaende krige in man, Uboldus (ef tsjin- wirdich Ulbe) neamd, in protte lan dêrre. Wirdt forfette. Kerknieuws. IJLST, 26 Sept. Beroepen bij de Ger. Gemeente alhier Ds. C. Mak van Brielle. Bandoeng naar Sneek doorgegeven. Naar de Tel. meedeelt, leverde het ge sprek dat Donderdagmiddag via den korte- golfzender te Kootwijk met Bandoeng ge- zel7sde™n^^^ ^P10^ is’ T ,uur v00rd~at ,de trein met de zeiis ecu gcapivi-, o Amprikaansr-hp lecnnensoldaten langskwam, kon worden doorgegeven. Aan de universiteit te Groningen is bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift: Posse et son evo lution en vieux-framjais, de heer H. Zwa nenburg, leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. te Leiden, vroeger te IJtens (Hem.). Ongelukken. Zaterdagmorgen te ongeveer 11 uur had op het spoorwegemplacement te Den Bosch de rangeermeester Cornells van Engelen het ongeluk te struikelen en over de rails te vallen op het oogenblik, dat een machine met drie wagens passeerde. Met een zware de vereeniging I hoofdwonde en gebroken arm werd hij over- gebracht naar Jt gasthuis Johannes de Deo, Beide arrestanten zijn naar Den Haag I alwaar hij onder de operatie is bezweken, oveiwbracht I De ongelukkige is 43 jaar oud en laat een overgeoraciu. vrouw met 7 kinderen achter. Zaterdagmiddag ongeveer half vier is de van Rijn, op een rijwiel, aan den tol te Katwijk aan Zee door een ■£■11 IM III Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën i 9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc SNEEKER COURANT 3) Inkelde gissingen oer de JE gld bij vtrliea Lv van e«n vicger SNEEKER COURANT, welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan- huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opgegeven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroegtijdige inzen ding van advertentiën. Aan Abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 26 Sept. 1927, ceintuur, K. Runneboom, Kleine Kerk straat 5;' heerenrijwiel, Zandstra, Ooster- dijk; portemonnaie, Mr. Haan, Marktstraat; rijw. belastingmerk, R. Hiddings, Zuidend 28; schaar, M. Stallinga, Eenheid 9; rozen krans in etui, J. deVries, Jan v. Nassaustr. 30; rozenkrans, T. de Groot, 3e Woudstr. 43; zilveren sierspeld, R. Tuinstra, 2e Woudstraat 16. Hwer’t Skearnegoutum syn namme oan to tankjen hat, is in greate swierigheid, omJt to sizzen. Men kin wol sjen, det it forfêst üt twa dielen bistiet: Scharne en Goutum Scharne kin bitsjutte skerne rüch ef dongbultl, mar ek skeard, tink mar oan Scheme- ef Scharne Wibe, de eale man, dy’t him ’t earst skearde en dêrom dy namme krige. Men scoe yn ’t léste gefal mei oer- dracht Scharne troch teistere, fornielde oer- sette kinne Goutum is ek in heimenis. Misskien sit dêr it wird go streek ef gea yn. Den krige men de ütdrukking: teistere streek ef gea. Mar hwet moatte wy den mei de binam- ming Scarnum yn ’e Latynske skinkings brief (1203)? Forklearje det mar ris! Ik wit wol, det de bisskoppen de nammen fen ’e Fryske doarpen sims raer toknoeiden. Is dat hjir it gefal ek west? Abt Thomas fen Grins, fen Aldekleaster, hat in kronyk skreaun oer syn kleaster. As hy it hat oer Abt Dodo ef Doede, de fjirde I fen it konvint, en de skiednis fen it stiftsjen fen Aula Dei Godshóf Nijekleaster bi- handelt, neamt hy it doarp Scherné-Gou- tum, dos ek yn twaën. Nou scil men my foar de foetten smite: Abt Thomas hat syn kronyk yn it lést fen ’e 16de ieu skreaun en I dit feit handelt oer it jier 1233! Mar, siz ik den, hat hy by it gearstallen fen syn skied nis net de aldste stikken en boarnen brükt, I dy’t yn ’e librijex) bywêzich wiernen? Letter, yn ’e 14de en 15de ieu lest men I yn charters yn ’t ald-Frysk de namme Schernhemstra. Fynt men, as it oer set wirdt yn ’t hjoeddeisk Frysk, net deselde wirden? Schern scoe ommers teistere wêze; hemstra is streek, plak. (Yn Easthem, West- hem ensfh. fynt men dat wirdlid noch.) Dos wier it teistere plak, gea ef wol, de fornielde streek. Om nou noch ris efkes op de earste bi- tsjutting fen skerne ef scharne werom to kommen, dy’t dongbult ef rüchtebult is, kin men hjir net to dwaen hawwe mei in hiel aide skelnamme? As der tsjinwirdich in terp öfgroeven wirdt, fynt men al gau dongbulten yn ’e modder. Sokken hawwe der alear misskien hwet ryklik folie west to Skearnegoutum. De biwenners fen oare terpen seagen dêr niget oan en founen dizze namme üt: It gea mei de dongbulten. Yn ’e rin fen ’e ieuwen is de bitsjutting forlern gongen en sa is de namme üntstien! Somlike Goutumers fen tsjinwirdich miene, (sa as ik earst ek miende!), det Goutum syn namme krigen hat nei de Mid delsé. Sjuch hjir ho: Yn ’t hjoeddeisk Frysk neamt de Skear- negoutumer syn doarp Skeanegou- t u m. As wy det wird nou ris üt elkoar helje, krije wy: Skeane Goutum. Goutum, det skean is ef skean leit. Hweroan? Wol, oan ’e Middelsé! Mar dat is bislist forkeard, hwent men rekkent den mei de tsjinwirdige ütspraek en net mei de biteikenis fen ’e wirden yn ’t ald-Frysk. Binne de twa oare ütlizzingen den goed? Ik wit it net, beide kinne hja fensels net wier wêze. Nammen forklearje is o sok slim wirk. Mocht der under de lêzers noch ris gunt wêze, dy’t in oare miening hawwe, stjür den efkes in birjuchtsje nei de redaksje. Hie I politie in samenwerking met de Haagsche I 13-jarige Hermanns sluuclIl 1^.1 x exdie verdacht vierwielige brik, geladen met aardappelen wordt betrokken te zijn bij het communis- overreden, doordat hij trachtte zich door het tische’complot. Hij is naar Den Haag over- voertuig te laten voorttrekken. De dood trad gebracht. I De naam van den tweeden Leidschen ge- I - - - arresteerden student is Raden Mas Abdul I Bakels, waar op kamers woont de Indone- Madjer Djodjoadininggrat. oaret Vrijdag zijn dus vier arrestaties verricht; I alle aangehoudenen zijn naar Den Haag I overgebracht. Zij worden verdacht van het I misdrijf bedoeld bij art. 131 W. v. S., op- I ruiïng in geschrifte, in het orgaan „Per- I himpoenan Indonesia”, dat in het Maleisch I en in het Nederlandsch wordt uitgegeven. De rechter-commissaris, jhr. mr. Calkoen, heeft de verdachten aan een langdurig ver hoor onderworpen. Alle vier zijn daarna in het huis van bewaring opgesloten. De tweede student, die te Amsterdam ge zocht werd, schijnt zich daar niet te bevin den. Vr ij stelling van grondbelasting gevraagd. De raad der gemeente Schoonebeek I heeft besloten aan de regeering vrijstelling van grondbelasting aan te vragen, op grond van de omstandigheid, dat de land bouwers groote schade hebben geleden, aangezien de laaggelegen landen, die ge ruimen tijd onder water hebben gestaan, welk water grootendeels uit Duitschland wordt aangevoerd, thans en vermoedelijk ook het volgend jaar als weide- en hooi land hoegenaamd geen waarde hebben. Goede verstandhouding. Zaterdag zijn het 21e reg. de grenadiers van Harderwijk gegaan, en C- oefeningen voor dit jaar geëindigd. Letterlijk alles was gedaan om het ver- Vrijdagavond had de groote afscheids- door meer dan 1200 soldaten gevuld Stiens, Tj. Boomsma te Holwerd, IJ. Dan- I Haag te verlaten en bij een zijner vrienden kert te Stiens, J. Groninger te Sneek, J. N. I te Leiden onderdak te zoeken. Hij is gear- Hettinga te Wirdum, P. Hoogland te St. I rcsteerd en ter beschikking van de justitie Anna Parochie, W. de Jong te Sexbierum, I gesteld. J. Koopmans te IJsbrechtum, A. Nammen-I Ten slotte bezochten wij het huis jas- sma te Sexbierum, A. Okkinga te Roorda- I straat 1, waar den vorigen keer een huis- huizum, W. Oostenbrug te Rijperkerk, Tj. poekmg was gedaan en waar een groot aan- S. Postma te Kimswerd, J. Rienks te Fin-I tal brieven, boeken en bescheiden in beslagl kum, A. Rienks te Boer, P. Santema te I waren genomen. In tegenstelling met het Tietjerk, J. v. d. Schaaf te Franeker, D. I bezoek destijds door ons gebracht, toen wij Schoustra te Oosterwierum, KI. Stienstra te leen heel gezelschap Indonesische studenten Britsum, J. Stienstra te Hallum, S. de Vries I aldaar aantroffen, werden wij nu ontvangen te Britsum en W. Wallinga te Peins. I ^0(?r mevr. Ali Sas Astro, die met haar 4- Op grond van de in hun bezit zijnde di-1 jarig zoontje geheel alleen was achtergeble- ploma’s zijn zonder examen toegelaten: Fr. I ven. De andere studenten waren vertiokken, I Doting te IJsbrechtum, D. Hilarides te I terwijl haar man zoo juist door de politie I Pingjum, D. Hiddema te Holwerd, J. de I was weggehaald. I Jong te Wirdum, J. Kooistra te Witmarsum, I Op het bellen, aldus vertelde zij, had ik I E. P. Pieterzen te Weidum en S. Reitsma I direct open gedaan. De bezoekers wensch- I te Oudeg-a (W.). I ten dadelijk mijn man te spreken. ioen deze I I kwam, is hij direct gearresteerd. Op onze I Perendieven. I vraag, of zij ook een reden van deze arres- I Zaterdag waren op het stationsemplace- I tatie van haar man kon opgeven, antwoord- I ment te IJmuiden drie wagons met peren I de onze gastvrouw, dat zij dit niet kon doen, aangekomen voor een koelhuis. Des avonds I maar dat hierdoor nu eindelijk wel bemerkte de politie, dat jongens een wagon I heid in de bekende kwestie zou gebiaci opengebroken hadden, en dat er een 20 jon- I worden. Wij zijn geen dieven en hebben ons I gens in den wagon waren. Er waren jon- I niets te verwijten wat bij de wet strafbaar gens, die een kussensloop vol peren bij zich I gesteld is. Het ergste vc>nd zij, dat er te tens hadden; vijf der jongens werden gegrepen, I getracht wordt verband te leggen tusschen de anderen wisten-te ontkomen. Toen men het doel, dat ook zij najagen, nl. het ver een paar uur later de wagon wilde verzet- I krijgen van vrijheid voor Indie en het co! - I ten, zaten er weer vier jongens in, van wie I munisme, waarmede wij absoluut me s Ier twee werden gegrepen. I maken hebben. Niet tegen de Neder ana- I sche regeering, noch tegen welken regee- I ringsvorm ook, is ons optreden gericht, Bewusteloos in den trein. I doch tegen elke overheersching van Indië, In den trein, die om 12 u. 47 uit Amster- van welke zijde die ook komt. Evenals dam te Amersfoort aankomt, werd een man Nederland zelf voor zijn vrijheid gestre en in bewusteloozen toestand gevonden. Hij I heeft, bv. tegen Spanje, evenzoo zijn wij er had een plaatsbewijs Amsterdam—Weesp 3e op uit, Indië vrij te maken, met echter langs klas bij zich. In zijn vestzak zaten twee I den weg van bloedvergieten, maai dooi we kwartjes; zijn portemonnaie was leeg. Hij is I telijk toegestane middelen. Geld van os" 30 a 40 jaar. Op last van een dokter werd kou, of van welken vreemde ook, hebben hij per politiebrancard naar het ziekenhuis I wij nooit ontvangen Wij worden aldus me- gebracht. De politie te Amsterdam is met I vrouw Sas Astro, door onze ouders finan- het geval in kennis gesteld. Weesp was we- I ciëel ondersteund. Het is, zeide zij, vooral Ugens sluiting van het kantoor niet te be- I jammer, dat haar man geauesteerd is, om reiken. Sporen van uiterlijk geweld werden I dat hij juist voor zijn doctoraal-examen niet aangetroffen. Er werd niets gevonden, I rechten zit, maar zij wachtte maar kalm ae waaruit zijn identiteit kon blijken. I dingen af, die komen zullen. Haar manvis Van andere zijde meldt men, dat de man I geen bestuurslid, wel hd van c._ ’s avonds tot bewustzijn is gekomen en zich Pediimpoenan Indonesia, toen niet kon herinneren hoe hij heette en j- x— waar hij vandaan kwam. De inval bij de Indonesische studenten Vrijdagmiddag heeft de Amsterdamsche Men meldt uit Leiden aan de N. Rt. Ct.: I J-^cherche gëarresteerd°den Indonesischen Wij hebben een bezoek gebracht aan de I student Nazir pamOntjak, adressen, waar Vrijdagmorgen een inval I was geschied. De van Oldenbarneveldstr. is I een straat in den Nieuwen Uitleg van Lei- I den, een zijstraat van den Rijnsburgerweg. I Op no. 39 aldaar is gevestigd de familie I r sische student Pringgodigdo, die eerst Was- i straat 1 huisde met den heer Tirtouriogo. I Laatstgenoemde is sinds kort in Leiden van I Utrecht uit gekomen, waarheen hij zich na I zijn vertrek uit Besamjon gevestigd had. De heeren ontvingen ons aan de koffie- I tafel. Natuurlijk was de inval van eenige I uren geleden het onderwerp van ’t gesprek. I Volgens hun meening zal het niet moeilijk I zijn aar te toonen, dat er door de Indone- I sische studenten in ons land geen feit is I gepleegd, dat in strijd zou zijn met de wet. I Betrekkingen met Moskou zijn officieel ab soluut niet onderhouden. Uit de boeken der vereeniging „Perhimpoenan Indonesia” zal ten duidelijkste blijken, dat er van eenigen financieelen steun van die zijde geen sprake is. Een ander geval, aldus onze zegslieden, is het, of er onder de leden der vereeniging I niet enkelen gevonden worden, die persoon lijk geld van vrienden of kennissen uit Mos- kou ontvangen. Dit is h. i. heel gewoon en hieruit kan geen officieele verbinding met Moskou geconstrueerd worden. Zij zien in het geheele optreden van de justitie niets anders dan een opzetten tegen hen van de publieke opinie. Geen van beiden kwam op het lijstje der gezochten voor, zoodat zij verder met rust zijn gelaten. De bewoonster van Langebrug 7 lag nog te bed, toen er achter elkaar driemaal ge- beid werd, 'terwijl tegen een zijdeur( het huis staat op den hoek van een steeg) hard gebonsd werd. Toen zij eindelijk beneden kwam, was de politie bezig met een breek ijzer de deur te forceeren. Zoodra zij echter de deur opende, liep de politie naar boven naar de studenten. Aldaar wonen de Indo- ;J" 7’ fp „„Aanapnamen nesische student Youssef en een Hollander, blijf onder de wapenen te veraanSe^en- Vrijdagavond had de groote afscheids avond plaats in de garnizoens-cantine, die door merr dan 1200 soldaten gevuld was. Een cabaret gezelschap trad belangeloos op met een alleraardigst programma. pauze hield majoor jhr. Storm van vensande, een vaderlijke toespraak, die in de grootst mogelijke stilte werd aange hoerd. Hij bracht daarin dank aan allen die medegewerkt hadden om het verblijf in Harderwijk te veraangenamen en be sprak de uitnemende verhouding tusschen meerderen en minderen. Het feest duurde tot middernacht. ÏIEUm SSEEKER CCURAHT IEA gld. bij verlies van JE gld. bij verliee EA Ivv éónhandjvoetoioog iv van een duim, vv V«TMh|ai MJTiD AG« VBIJDAG8A YOVDi UltfftTeirs Inn - T«I«Imb Be, 150. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoilendsohe Algemeens V.ri.- ?ld’ b,ij L'LTu 200 Vn'd kerlngc-Bank te Schiedam sijn onse abonné’s versekerd tegen ongelukken voor 4UVV lange invaliditeit *vU lijden binnen 30 d. Ongevallen. I Op den onbewaakten overweg bij Corn- jum (Fr.) is Vrijdagmiddag de veetrantsport-1 auto van den veehandelaar Tadema te I Vrouwbuurt door den trein gegrepen. I, Van de beide inzittenden, twee zoons I van Tadema, werd één gedood. De andere is, levensgevaarlijk gewond, onder geleide I van een arts, per trein naar Leeuwarden I vervoerd. Het uitzicht op de lijn was vrij.l Een pientere jongen, die in de buurt op I het land werkzaam was, zag èn den trein èn de vrachtauto al in de verte aankomen. De auto had een matigen gang. Hij zag, hoe de afstand tusschen den trein en den auto al kleiner werd doch hij dacht nog I niet aan een botsing, daar de auto een kalm gangetje had. Tot opeens de vracht-1 auto midden op den spoorweg was ge komen en gegrepen werd door de loco motief. Een slag en de auto, die in brand is gevlogen, wordt voortgesleept door de machine. Verondersteld wordt, dat de in zittenden hebben gerookt en dat een bran dende sigaar of pijp met de uit de tank stroomende benzine in aanraking is gekomen De vrachtauto werd totaal versplinterd. Over een afstand van 150 meter werden brokstukken, waarvan enkelen brandden, en een 20 bussen benzine, op den spoor weg of in de sloot langs de lijn gesmakt, fen deel van den bovenbouw lag bij de stopplaatsde cabine, waarvan de zijden ook van hout waren, lag 150 meter verder V^n deze bussen met benzine ontploften I er verscheidene en vlogen in brand. De trein reed door hoog oplaaiende vlammen. Het geleek alsof de geheele trein in brand stond, en de reizigers voelden zich niets op hun gemak. Een der inzittenden was op slag gedood. Het lijk was vreeselijk verminkt, ook door brandwondenhet lag in de onmiddellijke nabijheid van het wachthuisje. Het bleek te zijn Ale Ruurds Tadema, 28 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. Hij was han- i delaar in brandstoffen en onderhield een druk goederenvervoer. We vernamen dat zijn broer, de 30-jarige K. Tadema, die in Mei j.l. was gehuwd, nog leefde, toen men hem 40 meter verder op de spoorbaan be wusteloos vond. Deze werd in den bagage wagen van den trein naar Stiens vervoerd, waar dokter Kiestra de eerste hulp ver- leende, na afloop waarvan deze adviseerde ke wêze. Abt Thomas syn kronyk bifêstiget den getroffene die deerlijk was verbrand en ook overigens gewond was, naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden over te brengen. Dit had plaats met een bagage wagen, die aan een trein naar Leeuwarden werd gehaakt. Dokter Kiestra maakte de reis in de bagagewagen mee. Van het station had het vervoer per brancard plaats Zooals we reeds schreven, was de cabine aan beide kanten gesloten, ^zoodat de in zittenden alleen van voren uitzicht hadden. Het uitzicht daar ter plaatse wordt, zoowel voor den voetganger als bestuurders van voertuigen, door niets belemmerd. Ook bleek dit aan de marechaussee, die later met een auto proeven nam. Van Cornjum op den overweg toerijdend heeft men een vrij uitzicht, zoowel tot aan het station Jelsum als in de richting Britsumt. L. C. Rijkslandbouwwinterschool. Na afgelegd 'examen zijn tot de eerste Een bomaanslag op een spoorweg. Uit Nizza meldt men, dat een bomaanslag gepleegd is op den spoorweg op 3 kilometer afstand van het station bij den baai van Juan, vijf minuten nadat de sneltrein naar Nizza voorbijgereden was. Ter lengte van 60 meter werden de rails vernield en 57 telefoon- en telegraafdraden zijn verbroken. Volgens een telegram uit Nizza aan de Petit Parisien heeft het eerste onderzoek uitgewezen, dat de aanslag, gericht tegen de betooging van het Amerikaansche le gioen te Nizza, beschouwd moet worden als een protest tegen de terdoodbrenging van Sacco en Vanzetti. Er waren bovendien stukken rotsgesteen te op de rails gelegd tusschen Cap d’ail en Monaco. En op den spoorweg te La Bocca góJedeUIresu1tatëröp, dat bij Cannes is een bom gevonden, die niet nntnlnff ie pon uur vnnrnsT np trpin mpf np Amerikaansche legioensoldaten langskwam. Beiden werden bezocht, doch geen van hen bleek de gezochte te zijn. Meer succes had de politie in ’t huis Kei zerstraat 53. Daar wonen drie eerbiedwaar dige zusters, tusschen 75 en 80 jaar, die aan studenten kamers verhuren. „Wij waren natuurlijk om acht uur op,” aldus vertelden de gezusters ons. Op het bellen deden wij direct open. Op de vraag of zij niet ge schrokken waren, antwoordden zij ontken nend. Zij dachten direct, dat het wel voor de heeren zou zijn. Ruim een jaar woont daar de student Soewarso. Ongeveer een dag of tien geleden kreeg hij bezoek van een vriend. Hoe deze heette, wisten zij niet, maar zij noemden hem „den logé”. De po litie heeft den logé meegenomen en den heer Soewarso verzocht ook even mee naar het politiebureau te gaan. Deze voldeed daaraan, doch hij is direct daarop weer naar huis kunnen terugkeeren. Gebleken is, dat de logé is de heer Mas Raden Abdoel Dodjo Ahiningrad. die om alleen hem be kende redenen het raadzaam achtte Den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1