H FAIBIEDRIIKWERK II. Na het Haarwasscheo Uit onze Raadzaal. Nieuwstijdingen. BRANDENBURGH GED. POORTEZIJLEN - Tel. 404 Zenuwstillend 1 Reclamekolom. 4. f 11 'iHitliil Orgiii hr Iiiiiüi IiiiL Tenah|«i KIEZE BRINK Oo., Eerste Blad UitgaveKIEZEBR1NK Co. Cl ct. cl cl. ct. ^'hhapdt’s Zenuwtabietten 44e JAARGAU Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën8 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in cic SNEEKER COURAN1 Mo. II DIf IDA&i «a RIJDAG8AYWD8 UitgSTm WOEGSDAG 9 ROVEGIBER 1997 1111 imiii MN—a F- LEEUWARDEN MBMMH I Jt ■R op a >3» I 11 I I i' nt. nt. nt. ct. ct. ii. ct. 10. Ct. ct. it. 10 in de BESTE uitvoering tegen BILLIJKE prijzen Drukkerij - -- Zenuwsterkend is de werking van Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten r is het haar droog en stug. Wrijf een weinig PUROL tusschen de handen en strijk dit door de haren, dan wordt het onmiddel- lijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals gij wenscht. ’t Voldoet iedereen. in zijn overtuiging zooveel mogelijk vrij werd gelaten. Spr. gelooft niet dat de - heer Boonstra te klagen had, dat toen zijn godsdienstige overtuiging tekort werd gedaan. Nu de lijn dan naar rechts is omgebogen, beteekent dit, dat niet ieder vrijgelaten wordt, maar gedwongen wordt zich op bepaalde punten te gedragen naar de meening die daaromtrent bij rechts heerscht. Ziedaar het verschil van de ombuiging naar links of rechts. Wat speculeeren betreft op de meening der katho lieken, wat heeft de- heer Boonstra anders gedaan dan specu leeren op de steun dierzelfde leden, die meenen te stoelen op dezelfde wortel des geloofs als hij. Wat die wortel betreft, diegene die de vergadering in de Kerk bezocht, waar over Lourdes werd gesproken, heeft wel anders kunnen hooren dan dat c.-h. en r.-lc. zouden stoelen op die zelfde wortel. De heer Van der Meulen heeft nu al voor de tweede maal getoond uiterst verlegen te zijn met de samenwerking der andere rechtsche groepen. Hij is immers met argumenten voor den dag gekomen, die dat bewijzen. Hij is nu in principe tegen het gebruik van een gemeentegebouw op Zondag, maar straks gaat hij misschien goedkeuren, dat op Zondag sportwedstrijden op het sportterrein worden gehouden, dat voor een belangrijk deel met overheids geld tot stand gekomen is en waar het publiek het spel zal volgen, terwijl het hier gold een lokaal voor een vereeniging, die een enkele oefening wil houden en die op geen andere dag deze houden kan. Spr. kan niet zeggen dat de houding van den heer Van der Meulen zeer principieel is. De heer B o e ij e n g a noemt het merkwaardig, dat links nooit in deze kwestie beginsel tegenover beginsel stelt, het slaat altijd bijwegen in. „De vrijheid”, zegt links. Maar de vrijheid is een zeer betrekkelijk en rekbaar begrip. 'I rani en spoor rijden langs bepaalde wegen en anders derailleeren ze. Zoo staat het met de Zondagskwestie. De Zondag is een scheppingsordinantie, zoo goed als nacht en dag dat is, en als men tegen die ordinantie ingaat, wreekt zich dat in het volksleven en wordt vrijheid ongebondenheid. In de historie hebben juist die volken, die zich aan de Zondagsheiliging hiel den, welvaart genoten, andere gingen onder. Links speculeert er nu op de meerderheid te kunnen verbre ken door R.-K. en C.-H. en A.-R. tegen elkaar op te zetten. Wij weten, dat we niet allen gelijk denken, maar de soc.-dem. kunnen hier allerminst andere partijen iets verwijten. Men zie, hoe de soc.-dem. landspolitiek voeren. Zij stemden tegen het gezantschap bij den Paus, maar als de katholieken met hen een coalitie wilden vormen, dan zouden zij weer voor stemmen. Dat is politiek van het minste allooi; die zoo doet moet den mond houden over anderen. Wat de vergadering in de Kerk betreft, gelooft spr. dat men daarvoor van moderne zijde meer belangstelling toonde dan van andere zijde; de leidende men- schen van die andere zijde wilden er niets mee te maken hebben. De heer Zuiderbaan is bang voor het sportterrein. Spr. vreest, dat als dit op Zondag opengesteld wordt, het publiek nog meer in rep en roer zal worden gebracht. Tegen die verwildering komen wij op; wij komen op voor Zondagsheiliging. Het is bekend, dat dit terrein met overheidsgeld wordt aangelegd, maar ook dat wij er tegen hebben geageerd. De heer D o k k u m zegt dat links het laat voorkomen of de vrijheid alleen bij links veilig is. Er moet hier onderscheid gemaakt tusschen wat de overheid doet en toelaat op overheids- terrein en wat zij toelaat op particulier terrein. Zoo gezien is de vrijheid minstens zoo veilig bij rechts als bij links. Het gaat nu om de vraag wat de overheid op Zondag in haar gebouwen zal toelaten en die mogen dan niet gebruikt voor zoo’n doel. Daarnaast echter laat zij allen volkomen vrij op particulier terrein. De heer Zuiderbaan komt met kracht op tegen de insinu atie dat hij zou pogen een wig te drijven in de rechtsche groe pen. Wie spr. kent begrijpt dat spr., toen hij van deze zaak van lokalen der gemeente op Zondag, wanneer die een enkele keer gevraagd worden. Als het de vraag gold, dat een veree- niging eiken Zondag zulk een gebruik wenschte, terwijl zij ook andere dagen daar zeer goed gebruik van zou kunnen maken, zou zoo’n verzoek ook bij spr. waarschijnlijk bezwaren ontmoeten, maar hier geldt het een vereeeniging, die eens per jaar dat vraagt, omdat zé eigenlijk niet op een anderen dag deze bijeenkomst kan houden en dan wil het spr. niet aan, dat zoo iets geweigerd moet worden. Een onderzoek toonde spr. aan, dat de vereeniging deze zaak niet in de week kan houden. Waar in deze uitvoering de vaardigheidsproef wordt afgelegd, die eens per jaar vereischt is, en de leeraren op andere dagen geen tijd hebben, waar er geen entrée wordt geheven en geen publiek aanwezig is, meent spr. dat men de toestem ming niet moet weigeren. Stond het gebouw nog nabij een kerk en kon deze uitvoering de kerkgangers hinderen en hun aan stoot geven, dan was het nog wat anders, maar waar dit niet het geval is, zou het aanbeveling verdienen de vereeniging als nog in staat te stellen op dag en uur door haar gevraagd, gelegenheid te geven van. het lokaal gebruik te maken. De heer Zuiderbaan heeft zich ook afgevraagd of dit nu de eerste principieele beslissing van het nieuwe college van B. en W. was. Wanneer het ging om menschen, die bezwaar hadden op Zondag de proef af te leggen, te dwingen dat wel te doen, zou spr. er niet voor zijn het verzoek in te willigen, omdat hij niemand dwingen wil en allen wil vrijlaten. Maar dit examen is al 10 jaar gehouden, er zijn veel candidaten voor, ditmaal 40. Het blijkt dus wel, dat zij er geen bezwaar tegen hebben op Zondag te komen. Nu zijn er menschen die rede- neeren: „Omdat ik er tegen ben mag ik niet meewerken tot het in het gebruik geven van een lokaal op Zondag”. Maar velen ook denken er anders over. Er kunnen ook wel men schen zijn die tegen het gebruik op Zaterdag zijn. Moet daarom ook Zaterdags dit lokaal niet in gebruik gegeven? Waar een groot aantal menschen deelneemt aan deze oefening betreurt spr. het dat B. en W. dit niet willen toelaten. Spr. zal voor het adres stemmen. De heer Boonstra zal niets nieuws kunnen zeggen over deze zaak, maar het kan zijn nut hebben, bij de veranderde situatie in den raad, het standpunt van rechts naar voren te brengen. We hebben te doen met zeer vele groepen in de samenleving en nu is het maar de vraag, welke het sterkst in B. en W. vertegenwoordigd zijn om te weten in welke richting het publieke leven in een bepaalde gemeente wordt geleid. Zoo v/as er hier een lijn, eenigszins naar links gericht, nu is het natuurlijk gevolg van de wijziging in den raad, dat deze lijn eenigszins naar rechts moet Qmgebogen; natuurlijk omdat dit het gevolg is van de omstandigheden. De wethouders nu wenschen den Zondag gewijd te zien aan godsdienstige zaken, wat een gebod Gods is en een beginsel van rechts; het ligt dus voor de hand dat in zaken als nu het K. N. G. V. vroeg, de houding van B. en W„ vergeleken bij vroeger, is gewijzigd. De vereeniging komt nu in beroep en dat lijkt spr. een soort speculatie op de hoop dat enkele mannen van rechts hier in den raad van ander oordeel zullen zijn dan de wethouders. Spr. hoopt dat deze speculatie mislukken zal, want hoewel enkele rechtsche groepen bij de Zondagsviering meer toelaat baar achten dan andere, hoopt hij dat er nu éénheid zal zijn ter rechterzijde en evenals de vader van een christelijk gezin, ook zij zal inzien dat alle vermaken en sport op Zondag ver wezen die:en naar particulier terrein en niet toelaatbaar zijn in openbare gebouwen. Dit wat betreft de principieele kant der kwestie. Wat de practische kant betreft zij opgemerkt, dat de veree niging aanvoert de uitvoering niet anders dan op Zondag te kunnen houden en zij geeft daarvoor geen motieven. Spr. ge looft dat men die moeilijkheden echter wel zal kunnen over bruggen. En als het niet kan zal men moeten uitzien naar een eigen terrein of gebouw, wat rechts ook doet, en wat zijn nut heeft. Hoe meer offers men brengt hoe meer men in den regel tot stand zal brengen. Spr. gaat mee met het standpunt der wethouders en hoopt dat de raadsmeerderheid hen eveneens zal steunen. De heer D o k k u m is ten zeerste verheugd over de beslissing van de meerderheid van B. en! W. Het viel spr. op dat de heer Zuiderbaan zeide, dat hij geen mensch wil dwingen op Zon dag iets te doen wat die persoon niet wil, maar dan dient men er ook rekening mee te houden dat er overheidspersonen zijn, die het sabbathsgebod op Goddelijken grondslag gegrondvest weten en die hun consciëntie te kort zouden doen als zij mee werkten op Zondag in een openbaar gebouw een uitvoering te doen houden en als de raad dat verzoek toch toestaat wordt de overtuiging dier overheidspersonen geweld aangedaan. De heer Breeuwsma heeft geen bezwaar tegen een enkele Zondags- uitvoering; hier beslist echter geheel de opvatting betreffende de grondslag van het sabbathsgebod. Is deze gevestigd op zui ver menschelijke overtuiging, dan is het een vraag van meer of minder, maar leidt men dit gebod af uit Gods ordinantiën, dan onderwerpt men er zich eenvoudig aan en kan er van meer of minder geen sprake zijn. De heer Van der Meulen kan zich er niet mee ver- eenigen dat hier een openbaar lokaal zal worden gebruikt op Zondag. Men weet algemeen hoe wij over sport op Zondag denken. Spr. wil die niet in strenge mate in den weg staan, maar hij voelt niet voor het verhuren op Zondag van openbare gebouwen. Laat men zich dan op particulier gebied houden. Spr. is het in dezen eens met den heer Boonstra. IJST VAN INGEKOMEH EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE OCTOBER 1927. INGEKOMEN: Rients Frankena, z. b., van Hilversum naar Ke Woudstraat 8; Aaltje Boot, dienstbode, van Amsterdam naar le Steenklipstraat 39; *Tjerk ■.enters, barbier, van Hindeloopen naar le I w oudstraat 30; Antje Reidinga, z. b., van Hui- Kum naar Eenheid 11Klaas Knol, barbier, van ■Vinschoten naar Nauwe Noorderhorne 10; I’ Jacob v. d. Bosch, z. b., van Oosterwolde naar Kimmastr. 27; Wiebe Jacobus v. d. Maën, leeraar MWiddelb. Techn. School, van Heerenveen naar ■Vestersingel l;Anne Cnossen, z. b., van Nijme- gen naar le Steenklipstraat 91; *Jan Bootsma, Snij tapper, van Oosterend naar le Woudstraat I 3; Geziena Margrieta Dethmers, z. b„ van Drie bergen naar Hoogend 8; Neeltje de Bruijn, z. b., ban ’s Gravenhage naar Verl. Westersingel 1; I fornelia Schotanus, echtgen. van Jelke v. d. |'Feen, z. b., van Bozum naar 2e Boschdwarsstr. 8; Jelke v. d. Veen, betonwerker, van Bozum Taai' 2e Boschdwarsstr. 8; Tjitte Swart, banket bakker, van Deventer naar Grootzand 53; Emma Anna v. Berkum, z. b„ van Franeker naar Sta tionsstraat 3; Jacob Thomas Hiemstra, z. b„ van b''ec/,t ',aar Kleinzand 13; Rintje Tuinstra, z. c., van Jutrijp naar Smidsbuurt 30; Jan Lijcle- b”3’ kapper, v. Hoensbroek naar Looxmadwars- traat 4; Oepke v. Sluis, fabrieksarbeider, van I Enschede naar Koopmansgracht 46; Tjal v. d. ■Wal, wed. Douwe v .d. Kooi, werkster, van hoorde, zich onmiddellijk heeft verzet tegen de beslissing van de meerderheid van B. en W. Spr. wenscht een vraag te richten tot de katholieken. Het gemeente-speelterrein wordt geëxploiteerd door een gemeente lijke commissie, en ’s winters wordt het als ijsbaan gebruikt ook op Zondag en dan rijden er bijna alle katholieken, die kun nen schaatsrijden. Zullen de katholieken er nu eventueel hun stem aan geven dat ook die ijsbaan niet op Zondag gebruikt wordt? Dat zouden zij moeten als zij consekwent wilden zijn en het verwijt van inconsekwentie willen ontgaan. Er moet hier nu maar eens klare wijn geschonken worden. De heer Boonstra zegt dat de kwestie waarom het gaat draait Om het principe waarvan men uitgaat en daaruit vloeit dan voort het practisch verschil. Bij ons is er verschil tusschen het beschikbaar stellen van overheidsterrein op Zondag en het vrijlaten voor dit doel van particulier terrein; de heeren Dok- kum en Boeijenga hebben dat reeds uitgelegd. Men wil blijkbaar de principieele overwegingen van rechts die voorzitten niet zien. Links moet, als het billijk is, toch kunnen inkomen in het standpunt inzake Zondagsheiliging, ter rechterzijde gehuldigd. De heer Zuiderbaan: „Het standpunt der katholieken niet” De heer Boonstra: We weten dat er verschil van opinie ook bij de rechtsche groepen is, maar het gaat nu alleen om de houding tegenover het beschikbaar stellen van gemeente- terrein en gebouwen op Zondag. Voor ons is die IJsbaanzaak geen kwestie, wij rijden geen schaats op Zondag, dus het zou ons niet hinderen ais ze ook ’s Zondags gesloten werd. Maar een andere zaak is het of niet eens gesproken moet of ze VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 7 NOVEMBER 1927, des avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig m. k. de heer De Groot. Na opening der vergadering verzoekt de heer H o e k s t r na behandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten inzake de pogingen tot verplaatsing van de Rijkszui- velschool van Bolsward naar elders. Dit verzoek wordt inge willigd. Aan de orde is: Punt 1. Notulen der vergadering van 10 October 1927 Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van H. Mendelson e. a., houdende verzoek om verlaging van de huur der gemeentelijke middenstands- woningen aan de Schoolstraat en den Parallelweg (X 07. 351.32(29)). Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. b. Adres van het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van politiepersoneel in Nederland, houdende verzoek om toe kenning van een vacantietoeslag aan het politiepersoneel te Sneek. (X 08.17(2)). B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken. De heer S ij te ma kan wel meegaan met het afwijzend advies, doch is nieuwsgierig naar de motieven van B. en W. In 1923 is in overleg met de organisaties de vacantietoeslag niet uitbetaald in verband met den financieelen toestand, onder handhaving echter van het salarispeil. Sedert dat jaar is stil zwijgend deze toeslag niet meer uitgekeerd, hoewel het besluit alleen betrekking had op 1923. De niet-uitbetaling hangt blijk baar nog samen met de financiën der gemeente; het principe van de gewenschtheid van vacantietoeslagen is immers niet losgelaten. Spr. nu kan meegaan met dit afwijzend advies, omdat de toestand der financiën misschien inderdaad nog niet de uitbetaling wettigt. Spr. kan dit echter niet beoordeelen, een onderzoek zou dat kunnen uitwijzen, maar waar hier ook een commissie voor georganiseerd overleg staat geboren te worden, had spr. het beter geacht als de politie deze kwestie tot die commissie er was, had opgeschort en ze dan bij die commissie aanhangig had gemaakt. Spr. blijft principieel van oordeel dat een vacantietoeslag gewenscht is. De V o o r z. zegt, dat art. 25 van de ambtenaarsverordening nu bepaalt, dat de vacantietoeslag alleen uitgekeerd wordt als de raad uitdrukkelijk daartoe een besluit neemt. Dergeiijke voorstellen-zijn na 1923 nimmer ingediend en dus is de raad volkomen gedekt. Aangezien de financieele omstandigheden, die tot niet-uitbetaling leidden, nog gelden, hebben B. en W. gemeend ook nu te moeten voorstellen afwijzend op dit ver zoek te beschikken. De heer S ij t e m a had alleen gevraagd naar de gronden der afwijzing en spr. is blij te hooren, dat ook B. en W. het prin cipe der uitkeering niet verwerpen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. c. Jaarverslag van de Vereeniging Pro Juventute in het arrondissement Leeuwarden over 1926. (1.842.74(1)). Voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van de afdeeling Sneek van de Friesche Maat schappij van Landbouw, houdende verzoek om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas ten behoeve van het houden van een winterlandbouwcursus. (1.851.2.06.13 A(4)). B. en W. stellen voor, overwegende, dat ook andere vereeni- gingen die een nuttig en aan het gemeentebestuur sympathiek doel beoogen, de verhoogde vergoeding voor het gebruik van gemeentelokalen hebben te betalen en daarin geen aanleiding hebben gevonden tot het vragen van subsidie, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Hoekstra zegt dat deze afd. de technische land bouwbelangen behartigt en daar profiteert Sneek weer van. Daarom is spr. er voor dat subsidie wordt verleend; hij stelt voor f50 te geven. De Voorz.: Wij hebben pas de verordening,voor het ge bruik van schoollokalen ingevoerd en die geldt voor tal van sympathieke vereenigingen, welke nuttig werken. Deze ver eeniging is de eenige van alle die nu subsidie vraagt en het komt ons niet gewenscht voor, voor haar een uitzondering te maken. Als het geld voor lokaalhuur er niet af kan, is dat geen florissant teeken voor de afdeeling. De heer Hoekstra bepleit opnieuw een steunverleening aan een vereeniging, die zooveel voor de landbouw in den omtrek doet. De heer Zuiderbaan verbaast zich over een voorstel tot subsidieverleening van den heer Hoekstra, die meestal ten op zichte van zoo iets een andere houding aanneemt Het gaat er hier feitelijk om de vereeniging een korting te geven op de kosten voor het gebruik van lokalen, die alle vereenigingen moeten opbrengen. Vroeger betaalde deze vereeniging f74, nu f 129; er zijn 18 leerlingen of f3.10 per leerling meer dus. Waar deze leerlingen over het algemeen uit den gegoeden stand zijn, die wel is waar een nuttige inrichting bezoeken, maar toch ook van buiten de gemeente komen, vindt spr. het niet gewenscht dit subsidie toe te staan. Als dit zoo doorgaat, hoopt spr. dat de heer Hoekstra ook steun zal willen verleenen aan vereenigingen, die het bitter noodig hebben. Spr. is het eens met wat de Voorz. zeide en zal tegen het voorstel-Hoekstra stemmen. Het voorstel-Hoekstra vindt geen steun. Het voorste-l van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. e. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 20 October 1927. (X 07.352.651(2)). Voor kennisgeving aangenomen. f. Adres van W. Stilma, houdende verzoek om kwijt schelding van een deel der pachtsom van het land aan den Oppenhuizerweg en Houkesloot, Sectie C nos. 64, 65 en 705. (X 07.351.32(13)). B. en W. adviseeren, onder verwijzing naar een zich bij de stukken bevindend advies van den opzichter over de gemeente- landerijen, aan W. Stilma een bedrag van f57.04 kwijt te schelden. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. g. Adres van het bestuur van den turnkring „Sneek” van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, houdende beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders van 4 October 1927, no. 13, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om op Zondag 16 October 1927 gebruik te mogen maken van een gemeentelijk gymnastieklokaal met toestellen. (1.851.2.06.13 A(5)). Voorgesteld wordt op den principiëelen grond, in het schrijven van B. en W. van 6 October 1927 aangevoerd, en die de meening van de meerderheid van het college weergeeft, afwij zend op het verzoek te beschikken. De heer Breeuwsma kan zich de teleurstelling voorstellen van het bestuur van de turnkring Sneek, waar het voorheen steeds een toestemmend antwoord op deze aanvraag van B. i en W. ontving en nu een afwijzend antwoord. Spr. gelooft dat het gewenscht is er even bij stil te staarn of het niet noodig is dat deze nieuw samengestelde raad zich uitspreekt over de lijn, welke dient gevolgd bij het beF(chikbaar stellen uim smm mm onnex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL wil verklaren dat de katholieken om een vriendelijkheid aan de coalitie-genooten te bewijzen overstag zijn gegaan, en be treurt dit ten zeerste. De heer Zuiderbaan zegt nog dat men hier inderdaad zeer verschillend denkende groepen heeft en nu had spr. gehoopt dat waar het hier een verzoek betrof om gebruik te maken van een gemeentelokaal voor een oefening binnenskamers, dus in besloten kring en niet om een min of meer luidruch tige voetbalmatch, waaraan zich misschien iemand wel eens ergert, B. en W. rekening hadden gehouden met de meening der andere groepen en tegenmoetkomend zouden zijn geweest. Men zal de menschen toch moeten geven wat hun toekomt, en hun niet alles kunnen onthouden. Het spijt spr. dat de katholieken reeds de eerste keer, dat zooiets aan de orde komt, met de andere rechtsche groepen meegaan. Spr. is bevreesd, nu hij de verklaring hoorde van den heer v. d. Meulen, dat de consekwentie hem zal voeren tot beslissingen welke voor de sportbeoefening op Zondag hier een slechte tijd doen ver wachten. Het gaat nu niet meer alleen om dit lokaal maar om het gebruik van alle gemeentegebouwen en terreinen op Zondag. Een gemeenteterrein wordt hier ook op Zondag gebruikt, en ook het gebruik daarvan zou op Zondag moeten worden geweigerd en als de heer v. d. Meulen consekwent is moet hij daartoe meewerken. Dat zou nu lijnrecht ingaan tegen de verklaring door den heer v. d. Meulen in de Septembei- vergadering afgelegd toen spr. hem deze heeft gevraagd, nim mer heeft spr.; gehoord dat de katholieken bezwaar hadden op Zondag gemeentelokalen voor dit doel af te staan. Spr. vreest hier nu groote moeilijkheden, De heer S ij t e m a vond het eerste deel van de speech van den heer Boonstra, als twee droppels water gelijken op de speech van den heer Boeijenga in de vergadering waar de Wethoudersverkiezing aan de orde was. De heer Boeijenga: we zijn ook zeer nauw verwant aan elkaar. De heer S ij te ma: Wanneer voorheen de lijn hier eenigs zins was omgebogen naar links, wilde dat zeggen dat ieder ‘Daarbij komt dat spr. niet de overtuiging heeft dat de veree niging alleen op Zondag kan. Ze schrijft dat maar klakkeloos, zonder toelichting neer. Als men gewild had, was er ook wel een andere dag geweest in de week, en dan zou men het grootste deel der burgerij niet gekwetst hebben. De heer Breeuwsma stelt voor alsnog de vereeniging de gelegenheid te geven op dag en uur als gevraagd, in een lokaal deze bijeenkomst te houden. Spr. kan zich indenken dat van c.-h. en a.-r. zijde een lans gebroken wordt voor de beslis sing van B. en W. Maar spr. heeft ook een onderzoek ingesteld naar de juistheid van de bewering, dat men alleen op Zondag kan, wat hier een klakkeloos neergeschreven bewering wordt genoemd. Welnu, spr. is verzekerd dat een andere oplossing practisch onmogelijk was. Op Zaterdag kan het niet omdat: le. de leeraren niet of moeilijk vrij kunnen krijgen en 2e. de candi daten niet kunnen opkomen. Tot tweemaal toe is een proef ge nomen met den Zaterdag op aandringen van de Chr. Gymn. Bolsward. Maar het bleek onmogelijk. 9 leeraren kwamen toen op voor 4 candidaten! Wat de principieele kant betreft, het blijkt spr. dat de Katho lieke groep niet voldoende ruggegraat heeft, zich zelf te zijn. Spr. gunt haar die vriendelijkheid jegens de andere rechtsche groepen, zij zal er waarschijnlijk meer last van krijgen dan wij. Er is eigenlijk betoogd dat de twee wethouders maar hebben te zeggen: „Zoo denken wij er over en daarnaar moet ieder zich maar schikken”, maar dat is een partij-regeering. Men toont dan geen gevoel voor de inzichten en argumenten van anderen maar decreteert. Daartegen komt spr. met klem op. Als iemand vier maal per Zondag naar de kerk wil, dan mag hij dat, maar als een ander aan de rekstok wil hangen moet men ook niet zeggen: „dan moet je je maar zien te redden Den heer Dokkum antwoordt spr. dat als we hier had den te doen met een uitgesproken principiëel rechtsche meer derheid, er voor zijn redeneering iets te zeggen viel, maai die hebben we niet, zoo besliste het kiezersvolk niet, daarover zuilen we het bij: de begrooting nog wel eens hebben. Spr. fijeholtpa (Weststellingwerf) naar Zuidend 7; Rinke Jongstna, los werkman, van Rotterdam laar 2e Zomerrakbuurt 31; Gerritje Franckena, ifenstbode, van Molkwerum naar le Steenklip- Jtraat 60; Sjoerd Mollinga, pakhuisknecht, van Britsum naar Jan van Nassaustraat 44; Jacobus Jdenta, los werkman, van Bolsward naar Both- liakade 44; Marchien Haverkamp, echtgen. van perlof Tippersma, z. b„ van Groningen naar luidend 40; Marijke Terpsma, z. b., van Hilver- |um naar Bloemstraat 7; Willemke de Jong, jchtgen. van Douwe v. d. Zee, z. b., van J'esthem naar Leeuwarderweg 51; Feikje Krikke, huishoudster, van Oldeboorn naar Sta dsstraat 34; *Jouw v. d. Akker, schipper, van fPpenhuizen naar Scheepsboord; Sibbeltje Pie- Itfsma, dienstbode, van Offingawier naar leeuwenburg 12; *Jan Hamstra, scheepstim- Perknecht, van Augustinusga naar Boschstr. |6; Tietje Ponne, huishoudster, van Kortezwaag Far Stationsstraat 28; jantje de Vries, dienst bode, van Leeuwarden naar Grootzand 3; Lijs- |fcih v. d. Kooij, dienstbode, van Ijlst naar Ha- luxmakade 4; Rudolf Dijkstra, timmerman, van lengelo (O.) naar v. d. Heijbuurt 38; Akke f'ouwer, Off. Leger des Heils, van Amsterdam Far Kleinzand 20; Geertje Bouhuis, Off. Leger Fs Heils, van Amsterdam naar Kleinzand 20; Fcob Boosman, banketbakker, varr Dockum Far Grootzand 53; *Marten Nijland, z. b., van «leider naar 2e Selfhelpstraat 12. VERTROKKEN: I Gerben Stallinga, Gem.-Secretaris, van Em- pastraat 29 naar Hindeloopen, Nieuwstad A 39; F^eld Jan v. d. Meer, z. b., van Grootzand 60 Far Groningen, Heereweg 2a; *Jan Kroeske, kantoorbediende N. T. M., van 2e Oppenhuizer- FVarsstraat 21 naar Groningen, Damsterkade L'1); Johan Hiemstra, boerenarbeider, van pchstraat 27 naar Scharnegoutum, p. a. Hinne losma; Sijbe Kuipers, boekhouder, van le oudstraat 10 naar Amsterdam, Spilbergen- iraat 77(1); Willem Arnold Johan Moerdijk, Ro-technicus, van Willem de Zwij gerstraat L”aar s Hertogenbosch, Hinthamerstraat 38; P’jlke de Vries, schilder, van Nieuwbuurt 5 naar pluizen, Wijk 4 no. 513; Pier Wijnia, bakker, r11 Grootzand 53 naar Bolsward, St. Jansstraat FAleida Thimothea Schreur, dienstbode, van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1