H I I II, ila: er, es ten len, sen st ade en. Uit onze Raadzaal. Officieel Gedeelte. HOWSTIJDIKGEl KIEZEBBINK Co., 1 10. I. 0 Mul tigiii hr Imimi luit annex SNEEKEH OOUfUUlT m WMBRIT8ERIUDEEL Mo. 13 Eerste Gi&g a <or SNEEK fe 60 44o JAARGAMQ JK- VAN der kallen oor ïN- ïN. zei den ng' nc de >te 'N s Bms -- Xsistess 158 UitgaveK1EZEBR1NK Co. W0ER8DAG 18 ROVEMBER 1887 tf-s 5» i LP nog zoo 'ej. O. p.eu a« op 10 uur. vinden als men nu een verhoogd vermenigvuldigingscijfer kreeg. Het is alsof B. en W. daarvoor ook bang waren en daarom nu in 5 punten het optimisme op den voorgrond schuiven. Spr. vraagt zich af of die vijf punten zoo gunstig zijn als zij zeggen. Een der voornaamste punten is de wijziging in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, waardoor deze ge- El 90* »ek .elf >S> ad' 30. Abonnement t per jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën9 et p. regel. Inge zonden mededeeiingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst m qc SNEEKER COURANT Hst ,ote 90. ep- 0. •aai VOORHANDEN BIJ: |d v- ksrden GERO zilver Gt ia0' 45.— 38.- 7.90 9.— 8.80 4.85 Btr. k«- ren 60.— 54— 12— 12— 13— 6.50 I Tsruahgit iMMBDA&S es VE1JDA«3A T9ÏD U’SgSVSr-s JIEU WE 8I1KIB C OUH AÏT 9— 8 40 2.40 2.30 2.50 1.25 26.05 113.55 12— 10.80 3— 3— 3— 1.50 33.30 157.50 DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen zijn ingekomen verzoeken van RINTJE VAN DER HORST, I concierge aldaar om: I. verlof voor den verkoop van uitslui tend alcoholvrijen drank in vier beneden- len drie bovenlokaliteiten van het perceel iKleinzand no. 10, (gebouw „Aere Peren- Inius”) II. verlof voor den verkoop van alcohol- Ihoudenden, anderen dan sterken drank, in |de bovenachterzaal van het perceel Klein- tand no. 10, (gebouw „Aere Perennius”). I Tegen het verleenen van deze verloven Bunnen binnen twee weken schriftelijk be- fcwaren bij hen worden ingebracht. I SNEEK, 15 November 1927. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van W. T. Stam, fabrikant, wonende te Sneek, om vergunning tot: 1. verandering van de inrichting der aardewerkfabriek, gelegen aan de Kleine Palen no. 14, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, no. 2469. 2. het verplaatsen van de electromotor van 10 P.K., dienende tot het inwerking brengen van de kleipers. 3. het uitbreiden van genoemde fabriek, door ’t bijplaatsen van een electromotor van 0.45 P.K., tot aandrijving van de draaischijf; dat op Woensdag den 30 Nov. 1927, des middags te 12 uur, ten gemeen tehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ier secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 16 'November 1927. 12 Tafelcouverts 12 Dessertcouverts 1 Soeplepel 2 Sauslepels 2 Groentelepels 1 Aardappellepel 54 stuks compleet Gewestelijke federatie S. D. A. P. Friesland. Deze federatie hield haar jaarvergadering Leeuwarden. Het ledental steeg met 1 en bedraagt thans 5436, w.o. 1469 Bouwen. I Nadat verworpen waren de voorstellen [er drie Leeuwarder afdeelingen, om het [“gelijksch besluur te verkiezen uit leden |er afdeeling Leeuwarden en Huizum, en ras aangenomen een voorstel van Leeu warden II en III, hetwelk inhield dat niet I. 'ïer dan de kleinste helft der bestuursleden L van de Provinciale Staten mocht zijn, rerden tot bestuursleden gekozen de heeren f- de Boer (aftr.) en K. Sikkema (aftr.), f el- G. v. Dijk (aftr.) en de heeren J. Geerts p J’ A- Veenstra (aftr.), H. de Vries (aftr.), I'^ikkes, R. Terpstra en J. IJtsma. Sannes sprak over het Staats- WELLNER alpacca zilver alpacca Op de groote internationale pluim vee- en konijnententoonstelling te Rotter dam (R. p. k. V.) behaalde de heer D. Volkers te Sneek met ram en voedster ijzergr. Fransche Hangoor twee eerste en drie eereprijzen, waaronder voor de beste hangoor. Benoemd tof buitengewoon opzich ter bij de verbetering van rijkswegen de heer S. Dijkstra, Sneek. VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 14 NOVEMBER 1927, des voormiddags Voorzitter de heer P. j. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15)) leden. Aan de orde is: Punt 1. Notulen der vergadering van 7 November 1927. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot overneming in onderhoud en beheer onder voorwaarden van ondergeschikte beteekenis van stoepen e. d., ten einde deze bij de openbare straat te voegen. (Bijl. 109; dossierno. X 07.351.14A). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt Ill. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders van de wijziging der tabel tot vaststelling van de percen tages van afschrijving op de verschillende bezittingen van het gasbedrijf. (Bijlage 87; dossierno. 11 07.352(8)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verordening op het beheer van de bedrijven en aer verordening op het gemeentelijk woningbedrijf. (Bijlage 88; dossiernos. 11 O7.352(3)/1V 07.1(1)). De heer Hoekstra heeft het vorige jaar gevraagd of er geen overeenkomst met het rijk te treffen was betreffende de verlaging der annuïteiten, waarin het Rijksvoorschot voor wo ningbouw wordt afbetaald, waarop is geantwoord dat het Rijk deze zaak in onderzoek had. Hoe staat het er nu mee? De Voorz.: Deze zaak is bij het rijk voor een algemeen onderzoek nog steeds hangende, doch deze vraag hoort bij dit punt ook niet thuis. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1927. (Bijlage 89; dossierno. X 07.352.11(13)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van I kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electriciteits- bedrijf voor 1928. (Bijlage 90; dossierno. II 07.352.11(4)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1927. (Bijlage 91; dossierno. II 07.352.11(2)). De le en 2e Sectie vragen: Gasbedrijf. No. 5. Is de bijdrage van f 60.— aan de Ver eeniging van Gasfabrikanten (lidmaatschap Directeur) in de tegenwoordige omstandigheden nog wel gemotiveerd? Gasbedrijf. Volgno. 5. In de sectie werd de vraag ge steld, of in de tegenwoordige omstandigheden, het nog wel wenschelijk is, gelden uit te trekken voor ’t lidmaat schap van de Vereeniging van Gasfabrikanten. B. en W. antwoorden: Uitgaven. Volgno. 5. le en 2e Sectie. Naar onze meening behoeft er nog geen aanleiding te bestaan de bijdrage der gemeente aan de V '- ging van gasfabrikanten in te trekken. De Vereeniging kan ook voor de gemeente nuttig werkzaam zijn. Zoolang de onderzoekingen naar voorgekomen onregelmatigheden nog niet zijn afgeioopen, is de tijd voor het nemen van besluiten in dezen nog niet aangebroken. De heer B o e ij e n g a zegt dat in een vorige zitting besloten is geen onderzoek hier ter stede in te stellen, omdat men meende dat daartoe geen aanleiding is. Een andere vraag is echter of het lidmaatschap van den nieuwen directeur van deze vereeni ging moet worden gesanctionneerd. Nu we een anderen direc teur krijgen, hebben we schoon schip en het is de overweging waard of men met dit lidmaatschap zal doorgaan. Spr. zal op die vraag niet breed ingaan; de heer v. d. Stel heeft breedvoerig over de kwestie geschreven, We weten nog niet precies hoe deze vereeniging tegenover de corruptie staat, een justitieel onderzoek dat aan den gang is, kan misschien meerdere klaar heid brengen. Wel kunnen we echter constateeren dat het kwaad vrij ver is doorgevreten. Het openbaar verweer der vereeniging is echter niet bevredigend. Het kan juist zijn, dat de bedragen voor den heer v. d. Stel niet uit de vereenigings- kas zijn gekomen, maar toch wel uit den kring der directeuren. Spr. is bijzonder getroffen door de mededeeling van den heer v. d. Stel, dat hij tegenover iedere civiele actie drie namen zal noemen; dat wijst op een droevig en ver perspectief. Als dit lidmaatschap niet dringend noodzakelijk is, voelt spr. er veel voor de post voorloopig te schrappen. De heer Van d e r M e u 1 e n gelooft dat zulk een vereeniging zeer nuttig kan zijn, maar in dit geval heeft zij zich zoo ge compromitteerd dat spr. er tegen is een subsidie van f 60 te geven voor het lidmaatschap. De ver. heeft feitelijk haar be staansrecht verbeurd, zij heeft zich aardig geblameerd en geen moeite gedaan zich te zuiveren. In Sittard heeft de burge meester gezegd, dat hij ten zeerste de houding der vereeniging afkeurde, omdat deze weigerde aan het onderzoek mede te doen. Spr. acht deze vereeniging niet meer op haar plaats; als er een nieuwe vereeniging komt, kan deze weer gesteund, als het lidmaatschap voor den directeur van nut blijkt. Den heer Breeuwsma doet het leed dat hij zich nu met deze post niet kan vereenigen. Spr.’s bezwaren zijn in hoofd zaak deze: lo. dat de vereeniging in de aanhangige kwestie in het algemeen niet die houding heeft aangenomen, welke mocht wórden verwacht en 2o. dat nog niet ontzenuwd is de beschouwing van den heer v. d. Stel, dat de vereeniging de groote schuldige in deze zaak is, doordat naast de directeuren ook leveranciers lid van de vereeniging kunnen zijn, waarvan een te intieme verhouding op de vergadering tusschen deze twee groepen het gevolg is. Dit feit is nog niet tegengesproken en in die omstandigheden is het niet geoorloofd het lidmaatschap te continueeren. Spr. sympathiseert met het algemeene doel der vereeniging, het lidmaatschap van een goede vereeniging kan een gemeentebelang zijn als de functionarissen in de vergade ring technische en andere kwesties kunnen bespreken, maar het is niet oirbaar, dat op dergelijke vergaderingen de leveranciers tegenwoordig kunnen .zijn. Waar deze zaak nog in onderzoek is, acht spr, het uitgesloten, dat de eerste jaren de ver. nuttig werk kan verrichten, waarom hij er voor is voorshands dit sub sidie te schrappen. Geheel onafhankelijk van de resultaten van het justitieel onderzoek kan nu wel uitgemaakt, hoe wij tegen over dit lidmaatschap staan. Als een paal boven water staat, dat tal van directeuren onregelmatigheden hebben gepleegd. De heer Zuiderbaan stelt zich, wat de veroordeeling van de houding der ver. betreft, geheel aan de zijde der vorige sprekers. Maar ook de gemeenten hebben schuld, door niet genoeg invloed te oefenen op den gang van zaken in deze vereeniging. Als de gemeenten ter vergadering door een lid van haar bestuur vertegenwoordigd waren, had men misschien niet die ongezonde toestanden gekregen, die nu zijn ontstaan tus schen directeuren en leveranciers. Dat is een verwijt dat ons allen treft. Het nut van een ver. van gasfabrikanten is echter boven allen twijfel verheven en het gemeentebelang eischt wel het lidmaatschap daarvan. Spr. kan zich dus met de ziens wijze van B. en W. vereenigen en is op het oogenblik wel voor het voortzetten van het lidmaatschap, maar als er weder een vergadering wordt gehouden dient een lid van het gemeente bestuur tegenwoordig te zijn. .De Voorz. acht het toch wel wat ver gezocht als men de leden van den raad mede schuldig acht. Men bespreekt op zoo’n vergadering technische zaken en daarheen gaat dan de directeur. Het is te betreuren wat er gebeurd is, maar niet vergeten dient dat de beschuldiger v. d. Stel zelf schuldig is aan die feiten; een sympathieke figuur is hij niet. Er wordt nu veel in de kranten geschreven, maar daarom is nog niet alles waar, wat daarin staat. Nu het onderzoek in handen der justitie is,’ moeten we eerst de resultaten afwachten. Uit de door ons opgevraagde statuten der ver. blijkt dat de ver. buitengewone leden kan hebben, die na toestemming van het bestuur kunnen worden toegelaten, dit slaat blijkbaar op de leveranciers. Waar spr. echter meent, dat deze ver. nog veel nut kan stichten, meent hij ook dat men eerst eens moet afwachten de gevolgen van wat thans aanhangig is. Het bestuur heeft bij de toezending der sta- I tuten medegedeeld dat een wijziging der statuten wordt voor- I bereid; laat men die afwachten en het lidmaatschap voorloopig continueeren. De heer Blok wil deze post laten staan met het oog op den nieuwen directeur. Als straks de reorganisatie der ver eeniging wordt doorgevoerd, kan men zien of deze afdoende is, blijkt dat niet het geval dan kunnen B. en W. nog altijd deze post laten vervallen. De heer Potma wil deze post ook handhaven. Men krijgt rti een zuivering onder de leden, de goeden blijven in functie en voor hen acht spr. een ver. waar de vakbelangen worden besproken, zeer nuttig. Men kan de post laten staan, en men hoeft ze niet uit te geven als daartoe geen reden is. De heer Boe ij en ga: Als iemand niet lekker is ziet men dat al aan het gezicht, zonder dat nog een diagnose gesteld is. Zoo is het hier ook met de vereeniging. De eene deugniet heeft de andere deugniet verraden, zou de volksmond zeggen. Spr. is niet tegen deze post als de raad nog gelegenheid krijgt zich over de uitgave er van nader uit te spreken. De Voorz.: Als het blijkt dat de ver. in het nadeel der gemeenten werkt, krijgt U een voorstel de post niet uit te geven, maar als de reorganisatie wordt voorgesteld, kan onze nieuwe directeur, als hij lid is, daarop nog een goede invloed uitoefenen. Het onderzoek dat wij hebben ingesteld doet ver wachten dat Sneek in dezen rustig de toekomst kan tegemoet zien. De heer D o k k u m zegt dat alleen de personen, wien het vuur te na aan de schenen is gelegd, uit de vereeniging ver dwijnen, de ver. als zoodanig past geen royement toe. Spr. acht het 't beste dat deze ver. verdwijnt en dat de goed gezinde leden dan een nieuwe vereeniging stichten; dan kan men van voren af beginnen en de verdachten los laten. Daarom acht spr. het ’t beste de oude ver. niet meer te subsidieeren. Een nieuwe, vereeniging op gezonde grondslag, welke breekt met alles wht verkeerd is, kan echter op onze steun rekenen. De V o o r z. meent wat het royeeren betreft, dat de ver. de heer v. d. Stel royeerde, maar die wilde niet geroyeerd worden. Dat kan de vereeniging dus blijkbaar nu niet doen I en deze bepaling dient o. a. gewijzigd. De heer Boonstra zou voor de redeneering van den heer Dokkum ie- voelen als wij de vereeniging konden laten op- I doeken. reorganisatie, ervan is eerder waarschijnlijk en I om ’daarop invloed uit te oefenen moeten wij het lidmaatschap I behouden. Niet omdat spr. nu sympathiseert met de ver., maar I met het oog op de reorganisatie van de ver., is spr. voor het standpunt van B. en W. De heer Zuiderbaan hoort nu I L>e heer lensioen. L.'an de verslagen was toegevoegd het ET°rt eener commissie, belast met een I verzoek in te stellen naar de verbetering ^cialistische pers in Friesland. Het I uur stelde hieromtrent voor, zoodra r Jeorganisatievoorstellen van het partij- F s‘Uiir inzake de pers bekend waren, een uigewone vergadering uit te schrijven deze aangelegenheid en om dan in ind met het uitgebrachte rapport een posing te nemen. »ii,e VerSadering kon zich met deze ziens- 1Ze Vereenigen. aangegeven, wordt z. h. s. aangenomen. Zij luidt: De Gemeenteraad; Gehoord de bespreking betreffende het lidmaatschap van de Vereeniging van gasfabrikanten; BESLUIT: I. de contributiepost op de begrooting te handhaven, met op dracht aan Burgemeester en Wethouders het bedrag niet uit te I geven, dan nadat de Raad terzake nader is gehoord; II. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen aan het bestuur der vereeniging te berichten, dat naar de meening van den Raad bij de aan de orde te stellen reorganisatie de recht- stieeksche vertegenwoordiging der gemeenten in de vereeniging mogelijk moet worden gemaakt. Bij de Ontvangsten vraagt de le Sectie: Gasbedrijf. No. 13. Waarin bestaat de billijkheid om de huur van de kantoren in gebruik bij het Electriciteitsbedriif van f 300.op f 500.te brengen? B. en W. antwoorden: Ontvangsten. Volgno. 13. le Sectie. Zoolang het elec- triciteitsbedrijf nog in de zware beginjaren verkeerde, heeft de gemeente aan het bedrijf voor het medegebruik van het kantoor der gasfabriek slechts een betrekkelijk gering bedrag in rekening gebracht. Nu de gang van zaken echter langzamerhand beter wordt, is er geen reden meer om in dit opzicht faciliteiten te verleenen. De post wordt z. h. s. aangenomen als voorgesteld. De begrooting voor het gasbedrijf wordt alsnu z. h. s. vast gesteld. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het waterleiding bedrijf voor 1928. (Bijlage 92; dossierno. II 07.352.11(3)) Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het woningbedrijf voor 1928. (Bijlage 93-; dossierno. IV 07.352.11(1)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de gemeentereini- ging voor 1928. (Bijlage 94; dossierno. III 07.352.11(1)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Thans is aan de orde de Gemeentebegrooting. Punt XI. Behandeling van de gemeentebegrooting voor 1928. (De rapporten van de le en 2e Sectie en de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders zijn op genomen onder de nummers 106, 107 en 108 der bijlagen, dossierno. X 07. 352.11(14)), met de daarbij behoorende voorstellen en adviezen.) De le Sectie schrijft: De Sectie nam met dank en waardeering kennis van de inleidende beschouwing op de Memorie van Toelichting. De 2e Sectie schrijft: De Sectie spreekt haar waardeering uit voor de inlei dende beschouwingen, welke dit jaar wederom aan de Memorie van Toelichting mochten voorafgaan, doch waarbij de meening gehoord werd, dat het daarin ontwik kelde financieele perspectief wel wat ruim genomen is. Door een der leden werd gevraagd, hoe B. en W. zich lie verhouding denken tusschen het gevormde en nog te vormen bezit (kapitaalbezit) en het te stichten reserve fonds. B. en W. antwoorden: In het rapport der 2e sectie wordt gevraagd naar de verhouding tusschen „het gevormde en nog te vormen I bezit (kapitaalsbezit) en het te stichten reservefonds”. I Dit geeft ons aanleiding, in de verwachting daarmede de bedoeling der vraag te raken, er de aandacht op te I vestigen, dat thans bepaalde voorstellen over omvang en strekking van het reservefonds door ons nog niet zijn gedaan. Wij hopen in de gelegenheid te zijn in den loop van het volgende jaar, bepaald omlijnde voorstellen in dezen te doen. Dat neemt niet weg, dat wij gaarne bereid zijn op dit oogenblik reeds uiting te geven aan enkele gedachten die bij ons omtrent de vorming en de werking van een reservefonds bestaan. Voorop staat, dat in het reservefonds niet gestort kunnen worden, de nu voor belegging bestemde, jaar lijks uit verschillenden hoofde vrij komende bedragen. Die bedragen hebben eenmaal de bestemming van productief bezit verworven en deze bestemming dienen zij te be houden. Werd hierop niet gelet, dan zou worden gezondigd tegen een der eerste regelen van goed financieel beheer nl. tegen dezen regel, dat wat eenmaal productief bezit is geworden, dit moet blijven. Het reservefonds zal dus uit de gewone middelen, aanvankelijk naar ons inzicht uit sluitend uit eventueele batige saldi moeten worden ge vormd. Wij zien in den eersten tijd als voornaamste taak het bereiken van een grootere mate van stabiliteit in de financiën en een mogelijkheid van zuiverder raming der begrootingsposten, twee zaken die ons voorkomen van beteekenis te zijn. Mocht het fonds accresseeren. dan zou indien en voor zoover noodig, later daaruit kunnen wor den geput tot dekking van buitengewone uitgaven, bij voorkeur van improductieven aard, ten einde de gemeente de last van aflossing en rente te besparen en langzamer hand verandering te brengen in de leeningspolitiek. De Voorz. geeft gelegenheid voor algemeene beschouwin gen. De heer Dokkum acht de inleiding een stuk, wel waard er over van gedachten te wisselen. Spr. brengt B. en W. hulde voor dit stuk, hij acht het een gemis als zooiets een jaar ontbreekt, wat niet wegneemt, dat men over het aangevoerde van meening kan verschillen. Karakteristiek voor deze inleiding is de optimis tische toon. Spr. acht echter wel factoren aanwezig, die een meer verontrustend aspect hebben. Spr. wijst er dan op, dat de begrooting 1928 f 10.000 ongunstiger aanvangt dan de be grooting 1927, waarom B. en W. voldoening vinden in het feit dat zij desondanks de inkomstenbelasting nog f 2000 lager heb ben kunnen ramen. Spr. vindt dat echter juist eenigszins teleur stellend. B. en W. zullen het voornemen toch hebben gehad een beteekenisvolle belastingverlaging te verkrijgen, maar door die tegenvaller van f 10.000 kan die slechts f2000 zijn, wat medebrengt, dat als het belastbaar inkomen weer achteruit is gegaan dit jaar, in 1928 het vermenigvuldigingscijfer, dat twee jaar gelijk bleef, weer moet worden verhoogd. Dit zal gebeuren als de verlaging van het belastbaar inkomen hier doorgaat, wat naar spr.’s meening het geval zal zijn. De cijfers dat niet de gemeenten I lid zijn maar de directeuren, wiet contributie de gemeente be taalt. Nu verandert de zaak, want de gemeente kan zich nu niet ter vergadering laten vertegenwoordigen. Spr. is voor handhaving van het subsidie als de gemeente lid kan zijn, niet dan is spr. tegen deze post. De heer Breeuwsma acht het het beste de post te schrappen. Wij krijgen een nieuwe directeur, wat de zaak ge makkelijker maakt als men nu de post schrapt. Hier is vol doende te kennen gegeven dat als de ver. voldoende waarborgen geeft nuttig werk te willen verrichten, de raad de post weer zal herstellen. Als het nieuwe bedrijfshoofd later aansluiting nuttig acht zal hij na de reorganisatie der ver. bij de commissie voor de bedrijven komen en haar verzoeken B. en W. en den raad voor te stellen hem lid te doen worden. Dan vraagt de commissie de statuten en onderzoekt deze en geeft naar aan leiding daarvan advies aan B. en W. Als we deze contributie nu betalen kunnen we toch geen invloed oefenen op de reorga nisatie, omdat wij geen lid zijn, wel de directeur. Wel kunnen wij later bedenkingen maken tegen de statuten als het bedrijfs hoofd straks met een verzoek tot aansluiting komt. Als we later een besluit moeten nemen niet mee te doen als het nieuwe bedrijfshoofd reeds lid is, is dat veel onaangenamer. De heer S ij te ma: Er zijn twee mogelijkheden: of de ge meente of de directeur is lid. In het eerste geval stelt spr. er prijs op, dat de gemeente lid blijft om invloed op de reorga nisatie te oefenen; is de directeur lid, dan kan de raad niet besluiten of deze dat zal zijn of niet. Wij hebben tot heden alleen de contributie voor den directeur betaald, dat is alles. Wil die directeur lid worden, dan zouden wij ook voor hem door kunnen, ja moeten betalen, tenzij wij met deze gewoonte breken. Spr. kan, gezien dit alles, met vrijmoedigheid voor deze I post stemmen. De heer Hoekstra vraagt of de vereeniging nu werkelijk beschuldigd kan worden; spr. meent dat sommige directeuren retourcommissies hebben ontvangen, die ze in de gemeentekas hadden moeten storten. Spr. heeft nog niet gehoord dat er reden is de ver. in discrediet te brengen. De Voorz,.: In hoever de ver. schuldig is, kunnen wij niet uitmaken. Als de statuten eenmaal vastgesteld zijn, kan onze gemeente, als de directeur lid wil worden, daarop geen invloed meer oefenen. Wij kunnen beter de post laten staan en de ver. berichten dat de post weer is uitgetrokken, maar ze eerst uit gekeerd wordt als wij weten in hoeverre de vereeniging wordt gereorganiseerd. Dan hebben we invloed op de zaken bij de vereeniging. De heer Smeding ziet voorloopig geen heil in dit lidmaat schap en gelooft niet dat de ver. nu meewerkt de zaak tot een goed einde te brengen. We kunnen elke dag weer lid worden. Waar den heer Zuiderbaan gebleken is, dat het niet een ver. van gasfabrikanten is maar van directeuren, zal spr. stemmen tegen deze post. De heer Boonstra wil de post handhaven om als de nieuwe directeur lid wil worden, invloed uit te kunnen oefenen op de reorganisatie. Betaalt de directeur zelf de contributie, 1 dan kunnen wij dat niet. i De heer B o e ij e n g a dient alsnu een motie in waarbij de van het rijk mogen een gunstiger beeld geven, het gemeentelijk begrootingspost zal worden gehandhaafd, doch B. en W. haar j verslag toont hier een geregelde daling aan en wie zich reken niet zullen uitbetalen voor de raad opnieuw is gehoord. schap geeft van de gang van zaken hier en in den omtrek heeft De Voor z„: De raad, kan dan tevens in deze motie uitdruk- grond deze doorgaande daling te verwachten. Spr. zou het fataal king geven aan <fen wensch dat na de reorganisatie de gemeen- j ten invloed dienen'te hebben in de vereeniging. j De heer Breeuwsma trekt zijn eigen voorstel in en j kan zich vereenigen met een motie als door den heer Boeijenga I en den Voorzitter aangegeven. De motie-B o e ij e n g a, alsnu aangevuld als door den Voorz. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1