iM n WIJMBRITSERADEEL Slfliliil Druil in liiiiKi tink. TsneMat KIEZE BRINK Co., annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Mo. 96 üitgav»; KIEZEBRLNK Co. WOERSDAG 98 DECEMBER I6»7 V I Raadsvergadering. van Eerste Blart onrSDAGB VRUDAGSi. TS3TO8 Sxbbk -- Tdateea Ma» 159. - 44»JAARGANG Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p.p. post f 3.60. Advertentieën9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens gratis ge plaatst m uc &NEEKER COURANT Punt XII. Verzoek van het bestuur der Zangvereeniging „Nije Moed” te Goënga om gebruik van een lokaal der o. I. school i den Kassier-Boekhouder bij en door den Raad bij de vaststelling der begroeting 75 1. 4, zal worden bepaald. Artikel 25. Deze verordening treedt in werking den 1 B. en W. adviseeren: Bij schrijven dd. 15 November 1927 verzoekt BESLUIT: vast te stellen de volgende verordening: VERORDENING op het beheer van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van Wym- britseradeel. 6 6 6 6 20 10 beursdag der maand van zekerheidstelling ter beurze van Amsterdam, 110 van het bedrag vermeld in het le lid. Raad vóór de gemeentebegrooting vastgesteld. Artikel 15. Burgemeester en Wethouders kunnen op de posten der begrooting af- en overschrijven, voor zoover de Raad zich niet het verleenen van machtiging daartoe bij de begrooting heeft voorbehouden. De heer G e r b r a n beneden 25 de waarde te schatten door of houder vanwege Burgemeester en Wethouders. Artikel 8. voorzien, bewaard. 2. Van het bij dit opnemen bevondene wordt proces-verbaal opgemaakt. 3. Door Burgemeester en Wethouders worden, in afwachting van een definitieve regeling, maat regelen genomen om de werkzaamheden gere geld te doen doorgaan. Van de boekhouding. Artikel 10. 1. De boekhouding geschiedt naar de dubbele methode. 2. De boekhouding wordt ingericht naar voor schriften door Burgemeester en Wethouders, de Commissie gehoord, vast te stellen. 3. De Kassier-Boekhouder zendt vóór den Van de winstverdeeling en de reserve. Artikel 21. 1. Er wordt een reserve gevormd. Artikel 1. Deze verordening verstaat onder: a. bedrijf, het gemeentelijk electriciteitsbe drijf; b. Commissie, de electriciteitscommissie en c. Kassier-Boekhouder, de Kassier-Boekhou der van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Van het beheer. Artikel 2. De inkomsten en uitgaven van het bedrijf worden afgescheiden van de overige inkomsten en uitgaven der gemeente. Artikel 3. De dagelijksche leiding van het bedrijf berust bij Burgemeester en Wethouders, die daarin worden bijgestaan door de Commissie. Artikel 4. 1. De Kassier-Boekhouder is belast met de invordering van alle baten en de betaling van alle lasten van het bedrijf. 2. Tevens is hij belast met het bijhouden der .oeken. lichting te geven. Na heropening stelt de heer Gerbrandij 1 de vraag waarom bij art. 8 3e lid bepaald is dat Artikel 9. 1. Bij schorsing, ontslag of ontstentenis van den Kassier-Boekhouder wordt door Burgemees- i ter en Wethouders of van hunnentwege zijne kas opgenomen en die kas, totdat in den dienst is (Vervolg.) Punt X. Idem van den Ned. Chr. Landar beiders- en den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond om steun te verleenen aan de uitge trokken leden hunner organisaties en om verhooging uurloon, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: Naar het oordeel van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond en naar dat van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond staat het buiten allen twij fel vast, dat ieder arbeider in tijden, waarin hij toonenden arbeid verricht, behoort te denken aan tijden, waarin zulks zijn deel niet zal zijn, hetzij door de weersgesteldheid of seizoentijd, hetzij door andere oorzaken van slapte en werk loosheid in het bedrijf. Hiertegen dienen zoo veel mogelijk maatregelen te worden getrof fen, waarom de leden van genoemde bonden dan ook tevens zijn aangesloten bij de daaraan verbonden werklozenkassen. Tegen een con tributie van 31 cent per week waarborgen de bouwarbeiders zich voor hoogstens 46 dagen per kalenderjaar een uitkeering van f 1.70 per dag voor gehuwden. De Landarbeidersbond heeft een winterkas, welke, alleen in het tijd perk van 1 December tot 30 April d.a.v., uit keering verstrekt gedurende maximaal 36 dagen voor gehuwden van f 1.40 per dag. Door economische omstandigheden duurt voor vele arbeiders de werkloosheid langer dan de voorziening uit de werkloozenkas, waardoor voor velen nood en ontbering voor de deur staat, aldus genoemde bonden in een tot Uwen Raad onder dagteekening van 25 November 1927 gericht adres. Üp grond van het voren staande wordt door deze organisaties verzocht le willen overwegen tot het van gemeentewege verstrekken van uitkeering aan daarbij uitge- trokkmi leden over te gaan, zooals in tal van plaatsen, o. a. in Leeuwarden, te doen gebrui kelijk is. In de uitkeering uit de werklozenkassen wordt door de gemeente op grond van het Werkloosheidsbesluit 1917 reeds voor een vierde gedeelte bijgedragen. Waar in onze gemeente het overgroote deel van de arbeiders ongeorga niseerd is, meenen wij de organisaties in dezen niet verder te moeten steunen dan waartoe wij op grond van het Werkloosheidsbesluit 1917 verplicht zijn, opdat de behandeling van onge organiseerde en georganiseerde arbeiders niet te veel uiteenloope. Artikel 16. 1. Buiten de begrooting kan geen uitgaaf ge schieden dan met afzonderlijke voorafgaande 'i machtiging van den Raad. 2. In buitengewone gevallen van dringenden i spoed kunnen Burgemeester en Wethouders tot j ÜSifTFWS van de vaststelling der gemeenterekening, wij ziging noodig is van de bedrijfsrekening. De bedrijfsrekening wordt alsdan opnieuw vastge steld met inachtneming van het besluit tot vast stelling der gemeenterekening. In dit geval strekt laatstgemeld besluit tot de in de eerste zin bedoelde ontlasting. Van de afschrijvingen. Artikel 20. 1. Jaarlijks wordt op de bezittingen van het bedrijf afgeschreven en wel op: a. gebouwen 2 b. transformatoren, transformatorzuilen, scha- kelzuilen en schakelinrichtingen 5 c. het ondergrondsche en bovengrondsche net 3 kwame menschen zullen 35 cent krijgen, de an deren 30 cent. De heer G e r b r a nd ij gaat hiermede ac- coord, doch als B. en W. zich niet houden aan deze toezegging, behoudt hij zich voor hierop terug te komen. De heer van Gooi vindt 30 cent per uur te weinig. Als men de capaciteiten wil beoordee- len dient men B. en W. geheel vrij te laten, dus hun ook toe te staan meer te geven aan goede krachten dan 35 cent, dus 40 of 45 cent. De Voorz.: Dat is de bedoeling. Z. h. s. wordt nu aldus besloten. Punt XI. Voorstellen van B. en W. tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de levering van electrischen stroom, idem op het beheer van het G. E. B. en vaststel ling van instructies voor den Kassier-Boek houder, de Meteropnemers-geldophalers en de hulpmonteur bij het O. E. B. B. en W. adviseeren: Wij leggen hierbij aan U over: a. een ontwerp-verordening op het beheer van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van Wymbritseradeel; b. idem houdende voorwaarden voor de leve ring van electrischen stroom door dat bedrijf; c. een ontwerp-instructie voor de hulpmon- teurs van het electriciteitsbedrijf van Wymbrit seradeel; d. idem voor de meteropnemers-geldophalers bij dat bedrijf; e. idem voor dat bedrijf. U gelieve tevens aan te treffen de door ons van provinciale voorschriften. Afgezien van hetgeen in deze toelichtingen wordt medegedeeld doen wij U opmerken, dat deze ontwerpen U zijn aangeboden op grond van provinciale voorschriften, T. z. t. hopen wij U een ontwerp-verordening tot herziening van die op de werkkring der „Electriciteitscommissie” aan te bieden. De „Electricteitscommissie” heeft in hare vergadering van 7 December jl. de overgelegde bescheiden besproken en deswege geen aanlei ding gevonden tot het maken van op- of aan merkingen. Haar gunstig advies ligt voor U ter Secretarie ter inzage. Onder opmerking, dat heeren Gedeputeerde Staten Uw besluiten hebben goed te keuren, stellen wij U voor de overgelegde ontwerpen onveranderd vast te stellen. De voorgestelde verordening onder a luidt als volgt: De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dier gemeente dd. 10 December 1927; Artikel 19. Het besluit tot vaststelling der bedrijfsreke- overwaarde ten minste 35 bedragen en dient ning strekt, behoudens later gebleken valsch- aldaar, met voorstel van B. en W. de zekerheid te worden aangevuld na daling heid in bewijsstukken, aan den Kassier-Boek- j en Burgemeester en Wethouders tot I ontlasting, wanneer deze vaststelling is gevolgd ’t Bestuur van de Zangvereeniging „Nije Moed” i door vaststelling van de gemeenterekening voor de dorpen Goënga-Gauw en Offingawier lover het betrokken dienstjaar, tenzij, als gevolg een avond per week gebruik te mogen maken Bij adres dd. December 1927 richt de afd. Gauw van den Ned. Chr. Landarbeidersbond zich tot Uwen Raad inzake het uurloon, dat in ge meentedienst bij het wegenonderhoud wordt uitbetaald. Dit uurloon bedraagt thans 30 cent, terwijl in de „Lege GÈaen” volgens adressante door de veehouders aan volwaardige arbeiders minstens 35 cent wordt uitbetaald, het waterschap de Sneeker Oudvaart gewoonlijk 40 cent per uur geeft en bij het onderhoud van den Rijksstraat- weg per uur 35 cent wordt toegekend. Opdat de particulieren het loon niet zullen drukken verzoekt adressante de belooning te herzien. Wij meenen, dat het loon, dat de gemeente uitbetaalt, niet te veel moet afwijken van dat, hetwelk in het particulier bedrijf wordt gege ven. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren dat het werk, dat bij het wegenonder houd wordt verricht, toch ook eenigszins het karakter van werkverschaffing draagt. Dit in aanmerking genomen gelooven wij, dat een uur loon van 30 cent voldoende is en dat het parti culiere bedrijf zich daaraan niet zal spiegelen. De heer Gerbrandij stelt voor 35 cent uurloon te geven, wat de heer S c h i 1 s t r a ondersteunt. De heer Gerbrandij vindt de omschrijving ook niet gelukkig. Laat men het gewone productieve werk betalen met 35 ct. per uur, de echte werkverschaffing met 30 ct. De Voorz. Dat onderscheid zal soms zeer moeilijk zijn te maken. Den heer A b m a wil het voorkomen, dat er nogal wat oudere menschen zijn die in los vasten dienst bv. wat op de wegen presteeren. Daaronder zijn volwaardige en minder volwaar dige werkkrachten en men dient elke persoon naar prestatie te betalen. Wat aan de rijks- straatweg werkt is geoefend personeel. De heer Bootsma acht 30 cent per uur te weinig. Een man kan per dag ’s winters maar 7 uur werken, dan verdient hij dus f2.10. Het weekloon is dan te gering en het uurloon moet noodig 35 cent zijn, zoowel bij werkverschaffing als productief werk. De heer R ij p m a: Het schiften van volwaar- dige en onvolwaardige werkkrachten is een teer Punt. Laten we B. en W. de loonbepaling maar overlaten. De heer Landman: Er zijn menschen, die nauwelijks 30 cent, andere die op meerder loon fecht hebben. Spr. zou enkel voor volwaardige werklieden 35 cent willen geven en de architect dient uit te maken wie de beste arbeiders zijn die daarop recht hebben. Deze ambtenaar moet van een lokaal der openbare lagere school te Goënga. Het Hoofd der betrokken school en de Ge- meente-opzichter hebben tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar, terwijl ook wij geen redenen aanwezig achten op grond waarvan het verzoek zou moeten worden afgewezen. Wij stellen U daarom voor tot wederopzeg ging met ingang van 1 Januari 1928 een lokaal der openbare lagere school te Goënga aan adressante te verhuren tegen een huurprijs van f 15.per jaar per wekelijksche oefenavond, zulks onder de voorwaarde, dat zij zelf voor het schoonhouden, verwarmen en verlichten van het lokaal heeft zorg te dragen en voorts onder de door Burgemeester en Wethouders te stellen bepalingen. De Zangvereen. te IJsbrechtum verzoekt even eens een lokaal der O. L. S. aldaar te mogen gebruiken. Het hoofd adviseert het verzoek toe te staan. Z. h. s. worden beide verzoeken ingewilligd onder de door B. en W. gestelde voorwaarden. Punt XIII. Verzoeken om de tolinning bij de bruggen Abbegasterketting, Heeg, Scharnegoutum, Tirns en W olsurnerketting onderhands te mogen pachten, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: Bij adressen dd. 28 October, 1 December, 22 October, 7 December en 14 November 1927 ver zoeken L. Bergstra te Abbega, Tj. Piso te Heeg, G. Wiersma te Scharnegoutum, J. L. Suierveld te Tirns en S. Sikkes te Wolsum de tolinning bij de bruggen in de dorpen hunner inwoning te mogen pachten. Gemelde personen zijn ook thans pachters, behalve J. L. Suierveld te Tirns. De tegenwoor dige pachter aldaar, J. Kamminga, heeft onder dankzegging voor het gedurende een lange reeks van jaren in hem gestelde vertrouwen, medegedeeld, dat hij niet opnieuw voor pachter in aanmerking wilde komen. De tolinning bij het Abbegasterketting wordt thans verpacht voor f 15.per jaar, die te Heeg voor f 158.75, te Scharnegoutum voor f 150.te Tirns voor f60.en die te Wol- sumerketting voor f 175.per jaar. Hieraan is behalve voor het Abbegasterketting tevens ver bonden het genot van vrije woning. Bergstra verzoekt verlenging van de pacht onder de thans bestaande voorwaarden. Hier tegen hebben wij geen bezwaar, daar de door hem verschuldigde pachtsom o. i. voldoende is. Ook Piso biedt geen hoogere pachtsom aan, waarmede wij ons om dezelfde redenen kunnen vereenigen. Wiersma wil de pachtsom van f 150.tot f 200.-- per jaar verhoogen. Thans moet hij evenwel voor een verbouwing zijner woning f 22.- - per jaar betalen. Deze som zou hij nu in de pachtsom ad f 200.— willen opnemen. Mij kunnen ons daarmede vereenigen. Suierveld biedt f 75.per jaar, terwijl Kam minga f 60.per jaar gaf. Het ligt in de bedoe ling van Suierveld om zelf de brug te bedienen. Hij zal zich dus den geheelen dag beschikbaar moeten houden. Gelet op de geringe scheep vaart te Tirns achten wij zijn bod aannemelijk. Sikkes heeft medegedeeld in plaats van f 175 f 250 per jaar te willen geven. Hiertegen hebben wij geen bezwaar. De tegenwoordige pachters zijn steeds trouw op hun post geweest, terwijl Suierveld ons zeer geschikt lijkt voor het verrichten van de door hem begeerde werkzaamheden. Wij zijn er van overtuigd, dat bij publieke verpachting geen hoogere prijzen door even bekwame personen zouden worden geboden. Inwilliging der betrokken verzoeken achten wij daarom in het belang der gemeente. In verband met een en ander stellen wij U mitsdien voor, voor het tijdvak 12 Mei 1928— 12 Mei 1931 onderhands te verpachten de tol inning bij de brug te: a. Abbegasterketting aan L. Bergstra aldaar voor de som van f 15.— per jaar, aan welke tolinning is verbonden de verplichting tot be diening der brug; b. Heeg aan Tj. Piso aldaar voor de som van f 158.75 per jaar aan welke tolinning is verbonden de verplichting tot bediening der brug en het genot van vrije woning; c. Scharnegoutum aan G. Wiersma aldaar voor de som van f200.per jaar, aan welke tolinning is verbonden de verplichting tot be diening der brug en het genot van vrije woning; d. Tirns aan J. L. Suierveld aldaar voor de som van f 75.per jaar, aan welke tolinning is verbonden de verplichting tot bediening der brug en het genot van vrije woning; e. Wolsumerketting aan S. Sikkes aldaar voor de som van f 250.per jaar, aan welke tol inning is verbonden de verplichting tot bedie ning der brug en het genot van vrije woning. Een en ander onder de door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden. De heer A b m a gelooft wel dat er nog wel wat gunstiger condities bij openbare verpach ting zijn te behalen, de tegenwoordige men schen zijn flink, maar men kan het toch eens probeeren. In Tirns zou men nu eens een steek proef kunnen nemen al heeft spr. op den be dienaar aldaar ook niets aan te merken. Er zijn ook wel menschen die nog een inkomentje hebben en deze bediening voor een bijslagje willen doen. Er zijn pachters die nu zoo maar meer geven, wel f75 en f50, er schijnt dus wel iets in te zitten. Spr. gaat op enkele ge vallen iets dieper in en verklaart in ieder geval van oordeel te zijn dat Wiersma te Scharne goutum de f22 rente voor de koestal extra moet blijven betalen. De Voorz.: In de secties is nog al over deze kwestie gesproken en een ernstig onder zoek heeft B. en W. overtuigd dat alle pachters inderdaad genoeg geven, gezien de lage tollen en de scheepvaart hier. Het is mogelijk dat men bij publieke ver pachting een ongeschikt man, als te Wolsum eens het geval was, krijgt. Spr. heeft zeer bepaald de indruk dat de pachters een royaal bod doen en ook de andere leden van B. en W, i 2. Van de gemaakte winst wordt 50 gere serveerd en 50 aan de gemeente uitgekeerd. 3> Als winst wordt aangemerkt de netto winst volgens de laatstelijk door den Raad vast gestelde rekening. 4. Zoodra en zoolang de reserve f 75.000. bedraagt, wordt de verdere reserveering ge staakt en wordt de geheele winst aan de ge meente uitgekeerd. Artikel 22. 1. De gelden der reserve worden belegd in Nederlandsche Staats-, Provinciale- of Gemeen telijke leeningen, voor zoover zij ter beurze van Amsterdam zijn genoteerd, met uitzondering van leeningen ten laste van de gemeente Wym- britseradeel, in pandbrieven van hypotheekban- ken, welke in aanmerking komen voor beleggin gen van de Rijkspostspaarbank. 2. Deze waarden worden bewaard op de wijze door Burgemeester en Wethouders te bepalen. 3. De gekweekte rente komt aan de reserve ten goede. Zoodra en zoolang de reserve f 75.000.— bedraagt wordt de rente aan de ge meente uitgekeerd. Artikel 23. Het reservefonds strekt: a. tot dekking van geleden verliezen; b. tot extra aflossing aan de gemeente voor geleend kapitaal. Bijdrage in de aigemeene beheerskosten. Artikel 24. Door het bedrijf wordt aan de gemeente een Het model der in het vorige artikel bedoelde jaarlijksche bijdrage in de kosten van algemeen begrooting wordt door Burgemeester en Wet- beheer betaald tot een bedrag, als telken jare houders vastgesteld. Artikel 14. De begrooting van het bedrijf wordt door den I Januari 1928. Op denzelfden datum vervalt de verordening op het beheer van het electriciteits bedrijf dezer gemeente, vastgesteld door den raad den 4 Juni 1921, goedgekeurd door Gede puteerde Staten bij besluit van 14 Juli 1921, no. 71. Aldus vastgesteld door den Raad der ge meente Wymbritseradeel ter openbare vergade ring van den 22 December 1927. H. M. TROMP, Burgemeester. x H. M. MARTENS, Secretaris. De commissie voor het bedrijf verklaart bij het doen van zoodanigen uitgaaf besluiten, mits monde van den heer A b m a eenstemmig te hun daartoe te nemen, met redenen te omklee- zijn inzake de verordening, waarop zij geen op- den, besluit ter goedkeuring in de volgende merkingen heeft. De vergadering wordt geschorst om den kas van het bedrijf, voorzoover zij een bedrag van f 500.met f 100.of veelvouden daarvan overtreft, bij den gemeente-ontvanger, tenzij Burgemeester en Wethouders hem machtigen tijdelijk meer gelden in kas te hebben. Van elke storting wordt door hem onmiddellijk ken nis gegeven aan Burgemeester en Wethouders. 2. De Kassier-Boekhouder neemt, na machti ging van Burgemeester en Wethouders, bij den Gemeente-ontvanger het noodige kasgeld op. 3. Tusschen de gemeente en het bedrijf wordt voor wederzijdsche stortingen rente verrekend naar een rentevoet, door Burgemeester en Wet- houders te bepalen. Deze rentevoet is hooger zoo de rekening een vordering der gemeente op het bedrijf aanwijst, dan in het omgekeerde 1 Sevab J. electriciteitsmeters en dergelijke toestel len e. huisaansluitingen f. huurinstallaties g. de straatverlichting h. vervoermiddelen i. diversen 2. De afschrijvingen worden berekend van de aanschaffingswaarde. 3. De afschrijvingspercentages worden om de vijf jaren herzien en opnieuw vastgesteld. 4. De afschijvingen worden gebracht ten laste van de rekening van baten en lasten en op de creditzijde der balans geplaatst. 5. in buitengewone omstandigheden, ter be- oordeeiing van den Raad, kunnen extra-af- schrijvingen worden toegepast. 6. Van bezittingen, welke van de balans wor den afgevoerd, wordt het volle bedrag der boek- waarde afgeschreven. lOden van iedere maand aan Burgemeester en 1 Wethouders een proefbalans per de laatste dag van de vorige maand. Artikel 11. 1. De Kassier-boekhouder geeft zoo dikwijls ’dit gevorderd wordt aan Burgemeester en Wet houders, aan de Commissie, aan een daartoe aangewezen lid van het College van Burgemees ter en Wethouders of aan een door dat College aangewezen ambtenaar of deskundige inzage van de boeken en gelegenheid tot opneming der kas. 2. De in het le lid bedoelde opneming ge- schiedt ten minste éénmaal in elk kalender kwartaal. 3. Het daarvan op te maken rapport wordt aan Burgemeester en Wethouders toegezonden door dat College aan den Raad overgelegd. Van de begrooting. Artikel 12. De begrooting van het bedrijf, ingericht - u. r,-- .,.„x en Artikel 5. 1Voor het doen van betalingen boven f 50.— behoeft de Kassier-boekhouder de voorafgaande machtiging van Burgemeester en Wethouders. 2. Het le lid lijdt uitzondering voor zoover aangaat de betaling van: a. jaarwedden aan de ambtenaren van het bedrijf; b. van het Provinciaal electriciteitsbedrijf ontvangen facturen en c. kasoverschotten aan den Gemeente-ontvan ger als bedoeld bij artikel 8, le lid. Artikel 6. 1. Betalingen boven f5.— worden gestaafd door kwitantiën, door bewijzen van afschrijving of storting, afgegeven door den post-chèque- en girodienst, of door volledig ingevulde postwis- selstrooken. 2. De voldoening der in het le lid bedoelde kwitantiën moet Blijken uit de daarop gestelde handteekening van de schuldeischers. Het bij artikel 26 der Rekeningsvoorschriften 1924 ten aanzien van de voldoening van bevelschriften bepaalde is ten deze van toepassing. Artikel 7. 1. De Kassier-boekhouder stelt zekerheid ten behoeve van de gemeente tot een bedrag van f5000.Indien persoonlijke zekerheid wordt IEÜWB SIEEKEH COmiT 1. volgens de Begrootingsvcorschriften 1924 vergezeld van de daarbij vermelde stukken, wordt door den Kassier-boekhouder aan de Commissie aangeboden ten minste vijf maanden voor den aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen. 8. De Commissie zendt deze begrooting, met haar advies, binnen 14 dagen, nadat zij bij haar is ingekomen, aan Burgemeester en Wethou- ders. j 3. Burgemeester en Wethouders bieden de bedrijfsbegrooting tegelijk met die voor de ge- i meente aan den Raad aan. Artikel 13. Artikel. 18. 1. De Raad stelt de rekening, bedoeld in vertegenwoordigen het vorig art. vast vóór 30 Juni. 2. Burgemeester en Wethouders zijn bij de Na daling van den koers, welke laatstelijk als beraadslaging daarover tegenwoordig, doch grondslag diende, met meer dan 5 wordt de onthouden zich van medestemmen, zekerheid onverwijld in genoemde -verhouding aangevuld. Bij. hypothecair verband moet de raadsvergadering inzendende. 3. De uitgaaf, door den Raad goedgekeurd, sier-boekhouder gelegenheid te geven een toe wordt aan de begrooting toegevoegd. 4. Bij weigering van den Raad zijn de leden 1 van het College van Burgemeester en Wethou- ders, die tot het besluit hebben medegewerkt, het bedrijf een hoogere rente aan de gemeente móet vergoeden dan ze ontvangt. j De Secretaris licht toe dat anders, als i de gemeente zelf geld daarvoor moet opnemen, zij hoogere rente zou moeten betalen dan ze van het bedrijf terug ontvangt, zoodat ze eigen lijk aan dit bedrijf een subsidie zou geven. Het gaat hier dus om het principe van het zelf standig zich bedruipen van ons electriciteits bedrijf. De heer van Gooi vindt het aantal verlof dagen voor den kassier-boekhouder, nl. 14 da gen, in de instructie genoemd, veel te laag. De Voorz.: De heer Schaafsma is er mee tevreden. De heer A b m a beaamt dit; in de commissie vergadering heeft de heer Schaafsma niet op verandering aangedrongen. De heer van Gooi stelt voor dit aantal ver lofdagen op 20 te brengen. Als de heer Schaaf sma met minder genoegen wil nemen is dit zijn zaak, maar er kan ook eens een andere amb tenaar komen. Dit voorstel vindt geen steun. Z. h. s. wordt de verordening alsnu ongewij zigd aangenomen. persoonlijk voor de uitgaaf aansprakelijk. Van dë rekening en verantwoording. Artikel 17. De Kassier-boekhouder biedt jaarlijks de rekening van het bedrijf, bedoeld bij art. 37 der Rekeningsvoorschriften, vergezeld van alle bescheiden, welke Burgemeester en Wethou ders noodig oordeelen tot staving der juistheid en tot toelichting, vóór 1 April van het jaar, volgende op dat, waarover de rekening loopt, aan de Commissie -aan. 2. De Commissie zendt deze rekening, met haar advies, vóór 1 Mei aan Burgemeester en Wethouders. rt3. Burgemeester en Wethouders onderzoe- gesteld komen de kosten daarvan ten laste van ken ile rekening en de daarbij overgelegde I de handen vrij hebben om naar prestatie te kun- het bedrijf. bescheiden en dienen haar, al dan niet gewij- nen beloonen. Wat aan de wegen gebeurt is 2. Bij verpanding van een kapitaal, ingeschre- zigd en met vermelding van hetgeen zij te Productief werk, als er tenminste gewerkt wordt.ven op een van de Grootboeken der Nationale hunner verantwoording dienstig achten, vóór De heer Gerbrandij zegt dat in het wa- j Schuld, moet het nominaal bedrag dier inschrij- 1 Juni bij den Raad in. terschap De Sneeker Oudvaart ook verschil tus- ving naar den laagsten koers op den eersten schen de prestaties der arbeiders wordt ge haakt bij de loonsbepaling. Spr. wijzigt zijn voorstel in den geest zooals de heer Landman dat wenscht. De heer C n o s s e n: B. en W. achten 30 cent niet veel, maar men moet ook in de nabijheid der particuliere loonen blijven, om te voorko men, dat minder goedgezinde arbeiders uit dat bedrijf naar de werkverschaffing overkomen. ™t D. B. wil toezeggen, dat de bepaling van I bet uurloon zal geschieden naar de capaciteiten I rooals de heeren willen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1