I Historisch Allerlei uit en over Oud Sneek. Dit No. bestaat uit 3 Bladen. FAMILIEDRUKWERK ft NIEUWSTUD4N6&FI. Bh ANIlENBUnOH Will Grim hr fiiimti Suil. KIEZE BRINK Co., i No. S9 Eerste Bled UitgaveKIEZEBR1NK Co. Een Sneeker nieuwstijding of courant van 1789. TE SNEEK. GROOTE KERK. KLEINE KERK. ze minder op sensatie belust en meer zakelijk toon, geen goed functionneerend postverkeer en evenmin 1-1. VERTROKKEN: en 3 op de Domaniale mijnen. Een noodlottige ontploffing. k Gedempte Poortezijlen hoek Kleinzand Telefoon 404 f 275. 5 f 27.—.— Prof. dr. J. van Rees, f Te Hilversum is in den ouderdom van 73 jaar overleden ten huize van de familie van Anrooy, professor dr. J. van Rees, oud- hoogleeraar in de biologie aan de universi- teit te Amsterdam, bekend drankbestrijder en vegetariër en stichter van de Humani taire school te Laren. Hij heeft zich ook be wogen op het gebied van den vrede. Op wetenschappelijk gebied heeft hij vooral zijn aandacht gewijd aan de weefselleer. Tal van publicaties zijn van zijn hand versche nen. Voorm. Nam. Gecollecteerd door Broederen Diaconen Zijnde meer dan voorleden Jaar Do. E. W. Schrader, Jer. 5 vs. 2123. H. Cannegieter, Ps. 47 vs. 8, 1ste lid. 44e JAARGANG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p. post f 3.60. Advertentieën0 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc^oNEEKER COURANT in de beste uitvoering Drukkerij - van a. De loting. Het ligt in de bedoeling de loting voor de nationale militie ruim een jaar te vervroe gen en ze te houden in het midden van het jaar. Bij het ontworpen stelsel van vervroegde loting weet het gros der toekomstige dienst plichtigen al geruimen tijd te voren of zij tot gewoon of tot buitengewoon dienstplich tige bestemd zullen worden en zullen zij in het eerste geval eerder tot deelneming aan de vooroefeningen besluiten, in het laatste geval daarentegen zich van aanmel ding onthouden. Het „Handelsblad”. De feestelijkheden ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het „Handelsblad”, begonnen Woensdagmorgen al vroeg. Het personeel bood een gedenkraam aan en een monumentale lamp. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verscheen op de bu- reelen om het blad te complimenteeren. Na dat hij verwelkomd was door den directeur, den heer Heldring, deelde de Minister mede namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, den hoofdredacteur van het Handelsblad, Mr. J. Kalff, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Eere-medailles in goud en brons zijn voorts verleend aan verschillende employé’s van expeditie, drukkerij, zetterij en stype-inrich- ting van het blad. De heer Heldring dankte voor de onderscheidingen. Duur proces. In 1924 zijn onzen landgenoot Lek in een Berlijnsch hotel eenige postzegelalbums met zaamheden op de mijnen verricht nog 4 per sonen doodelijk verongelukt, die evenwel niet in dienst van de mijnen, doch in dienst van particuliere ondernemers (aannemers) waren. krantenlezend publiek wekken. In de Spectatoriale geschriften der 18e eeuw werd er dan ook ter dege geklaagd over de geringe waarde en noodig geweest, kosten ruim 7 honderd duizend gulden, waarvan de heer Lek ook nog de helft te betalen krijgt. Het aantal mijnongelukken in 1927. Het aantal doodelijke mijnongelukken in Op een van de verdiepingen was een kind pas geboren; de vrouw, die in de voor kamer sliep, werd gedood, de vroedvrouw had het kindje echter in de achterkamer ge legd, waardoor dit werd gered. Een commissie van onderzoek begaf zich instantie werd de verzekeringsmij. door den gistermiddag naar de plaats van de ra r>\ hooghouden, zoodat men de actueele en vermeldenswaar- dige zaken in kleinen kring moest zoeken, door brieven i van vrienden en kennissen het nieuws moest verzamelen j of door minder faire middelen de belangstelling van het I gen Nieuwe Uitvindingen begeeving van Ampten ZATERDAG 7 JANUARI IN18 BHMMSSarasBrarn rnrrr zmaCTneOTgrrtry DIM8DAGS en TBIJDAGÖA VSJTDS IvnK Teleiee» 150 de Nederlandsche mijnindustrie was in het jaar 1927 in totaal 34, verdeeld als volgt: Op de 4 staatsmijnen 18, op de 4 Oranje Nassaumijnen 5, op de mijnen Laura en Julia 4, op de mijnen Willem Sofia 3 en op de Domaniale mijnen 4. In 1926 waren er in totaal 33 doodelijke ongevallen, verdeeld als volgt: Op de staatsmijnen 15, Oranje Nassaumijnen 11, Laura en Julia 4, Willem Sofia 2 en Domaniale mijnen 2 en in 1923 waren er in totaal 41 doodelijke mijnonge vallen resp. 26 op de staatsmijnen, 10 op de Oranje Nassaumijnen, 1 op de mijnen Laura en Julia, 1 op de mijnen Willem Sofia stelsel van bewaring (preventive detention) In totaal zijn in het jaar 1927 bij werk- gers (na het ondergaan hunner gevangenis in deze provincie de volgende besmettelijke veeziekten geconstateerd: Mond- en klauwzeer bij 3 veebeslagen in de gemeenten Barradeel, Kollumerland en Westdongeradeel; schurft bij 37 stuks vee van 3 veehouders in de gemeenten Op- sterland, Smallingerland en Weststelling- werf; rotkreupel bij 1 schaap in de gemeente het Bildt; miltvuur bij 6 stuks vee van 5 vee houders in de gemeenten Achtkarspelen, Idaarderadeel, Kollumerland, Leeuwarden Loop der bevolking der gemeente Sneek. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1926 uit: 7050 mannen en 7477 vrouwen; totaal 14.527 personen. Zij ver meerderde door geboorte met 162 mannen en 148 vrouwen; door vestiging met 419 mannen en 524 vrouwen; totaal 581 man nen en 672 vrouwen (1253). Zij verminderde door overlijden met 76 mannen en 76 vrouwen; door vertrek met 494 mannen en 544 vrouwen; totaal 570 mannen en 620 vrouwen (1190). Zoodat de bevolking op 31 December 1927 bestond uit 7061 mannen en 7529 vrouwen; totaal 14.590 personen. Een vermeerdering in 1927 dus van 63 personen. Voor rekening der gemeente werd hier aanbesteed het maken van een huisriolee- ring in de Smidsbuurt. Ingeschreven werd als volgt: J. F. Plantinga f1141. M. Terpstra - 925.20 G. Bergsma - 849. N. Molenaar en R. Meijer - 810.— Kerkstra en Wierda - 740. K. Hiemstra - 738. Tj. IJtsma - 690. M. Jongema - 660. Alle inschrijvers wonen te Sneek. Gegund aan den laagsten inschrijver. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand December jl. zijn een koelinstallatie van een worstfabriek. In deze installatie bevond zich ammoniak. Ver moedelijk is de ontploffing daar geschied. Groote blokken steen, ijzeren staven, leu ningen, groote meubelen, tot clubzetels toe, werden op straat geslingerd. Van de „Bijzonderheden”, thans de rubriek „Ge mengde Berichten” nog dit. „Het is bekend,” zoo ver telt de reporter van Sneek, „dat door de laatst ingevallen Vorst, de pas ontloken Scheepvaart weder is gestremd ge worden: Waardoor dan' ook de Schipper Riens Kool, woonagtig te Sneek, genoodzaakt wierde met zijn schip te Ijlst te blijven liggen: op den 20 dezer ging gemelde Schipper met zijn Knegt, vergezeld van nog 9 andere Per soenen, als Geert Hessels, Heele Reids, Berend Klases, Sibren jacobs, Hendrik Clasis, Paulus Jans, Atze Aukes, Hendrik Pieters, Christaffel Fredriks de Geeuw open breeken; om het voornoemde Schip van daar te haaien; wanneer men met dezen moeilijken arbeid een groot ge deelte gevorderd was, waagde men het in het midden van voorn, vaarwater zittende, zich op het Ijs eenigzins te vervrissen, en een weinig te rusten; waarop men een Tafel op het Ijs plaatste, aldaar in een ronden kring zich neer- zetteden, en aldus ’s morgens om half elf uuren gegeeten en gedronken hebben.” Dat was aan den vooravond der groote Fransche Revolutie, die zulke algeheele verande ringen in het samenstel .der Europeesche staten zou te weeg brengen. Van die ophanden zijnde verwikkelingen wist de „Friesche Boode” in de Sneeker pers ook mee te praten door zijn correspondenties en' relaties met de voornaamste landen van dit werelddeel en zelfs daar buiten. Doch daarvan een volgende maal. Breda. Handwerken, enz.” Uit dit titelsgewijze gegeven overzicht ziet men het reeds, dat het blad voor „elck wat wils” wenschte te geven, waaraan land- en steêman, burger en boer zich verkwikken kon, terwijl het uiterlijk des blads in tamelijk verzorgden vorm wees op een weekblad-tijdschrift-almanak-jaarboek van onzen tijd. De indeeling was ook nog al ordelijk; redactie zorgde voor de rubrieken: buitenland, binnenland, uitvindingen, ongelukken, sterfgevallen, aanstellingen, In zonderheden, anecdoten, dichtstukjes, waarnemingen van ’t weer, berichten uit het vereenigingsleven. Men ziet, die verscheidenheid gaat nog al, er was keur voor velen, ca de samenstellers deden hun best, om het „goedwillig publiek objectief en betrouwbaar in te lichten. Voor ditmaal ten besluite een proefje uit het nummer van 27 Maart 1789 betreffende een Sneeker voorval. De kerkdiensten worden er aldus in weergegeven: Sneek bij H. L. van Buma sedert het jaar 1789 wel boven aan. Zijn inhoud wordt op het titelblad als volgt omschre ven: „behelzende buiten- en binnenlandsche Nieuwstijdin- Sterfgevallen Bijzonderheden"Anecdoten:’ En eindelijk de Nieuwste Waarnemingen in den Landbouw, Gisternacht tusschen twaalf en een is in een woonkazerne aan de Landsberger Allee 116 te Berlijn een geweldige ontploffing ont staan, die den geheelen zijgevel en enkele tusschenmuren deed instorten, zoodat het geheele groote gebouw een puinhoop werd. Het reddingswerk werd sterk bemoeilijkt doordat er een hevige brand in de ruïne uitbrak. Aan de vereende pogingen van de brand weer en de 400 man politieagenten, die door den hoofdcommissaris aangewezen zijn om bij opruimingswerk te helpen, was het tot 2 uur gisternamiddag gelukt acht dooden en 18 gewonden, onder welke 5 zwaar, uit de puinhoopen te bevrijden. Het huis werd door 99 personen bewoond; van dit aantal zouden er 27 dood of gewond zijn, 62 hebben zich bij de politie gemeld, zoodat gevreesd wordt dat nog 8 tot 10 lijken onder het puin be dolven liggen. In deze rubriek, die we ter afwisseling van onze biographische schetsen van beroemde Sneekers en Friesche Zuidhoeksters thans inleiden met een artikel over een oude Sneeker courant of periodiek, wenschen we voor ’t vervolg een soort van lanx satura, een schotel met allerlei uit het verleden aan te bieden, waaruit de kost wel van degelijk gehalte maar niet altijd even zwaar verteerbaar zal zijn. In den regel zullen we ons zooveel mogelijk beperken tot de oude historie van Sneek en naaste omgeving, hopende daardoor de belangstelling onzer geachte lezeressen en lezers zooveel mogelijk gespannen te houden. Dat thans de dagbladpers over bijkans geheel de be schaafde wereld als een Koningin der Aarde heerscht en zelfs in bedenkelijkê mate het geestelijk en staatkundig evenwicht vermag te verstoren, is van te algemeene bekendheid, om deze nuchtere waarheid nog verder te demonstreeren. Dat zij evenwel in de 17e eeuw nog met den nek werd aangezien inzonderheid door de klassiek gevormde mannen, die de renaissance en het intellectueele deel der natie vertegenwoordigden, weet niet iedereen. Daarom brengen wij hier eens in herinnering de meening van Hooft, den dichter van het Muiderslot, die zijn oordeel over de couranten zijns tijds aldus onder woorden bracht: „lek vreeze, dat de loopmaeren (nieuwstijdingen) den mondt zoozeer tot lieghen gewent hebben, dat ze ons ook nu min dan de waerheit zeggen.” Toch la's hij volgens Fruin op zijn kasteel te Muiden geregeld die verachte couranten van Broer Jansz, welke zijn schoonbroeder Joost Baeck hem bezorgde. En in zijn brieven toont hij overigens wel de noodige belangstelling voor het werk der couran- tiers, al zouden de nieuwstijdingen dan enkel dienen „tot verzaeding van nieuwsgierigheid”. De „Amsterdamsche Mercurius”, die sedert 1623 verscheen, gaf echter in hoofd zaak handelsberichten, waardoor de leugen nog niet zoo veel terrein kon winnen in dat soort persproducten eener 17e eeuwsche journalistiek. Toen eenige decennia later in dezelfde metropool de „Ordinaris middelweeksche courant” werd opgericht (haar eerste nummer is van 26 Maart 1652), spoedig gevolgd door de veel bekender Oprechte Haarlemsche Courant (19 Maart 1665) en de „Rotterdam- sche zee- en posttijding” (1666), de vaderlandsche nieuws bladen in de 17e eeuw, werd voor allerhande mededeelin- gen gezorgd door de persmannen van dien tijd en begon eerst de jacht op sensatie. Nog veel erger werd dit echter in de 18e eeuwsche jour nalistiek. Er was ook toen nog geen goed geoutilleerde persdienst met zijn agentschappen, geen telegraaf en tele- oudste en eerste Friesche orgaan in dit soort haar loop- foon, geen goed functionneerend postverkeer en evenmin baan begon, verschenen er tegen het einde dier eeuw in controle, beroepseer en wat verder het moreel der pers kan j ons gewest meerdere periodieken. Daarvan stond „De Nieuwe Mercurius of Friesche Bode”, verschijnende te QnanU hi, H I „x non i u- LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN, gedurende December 1927. 1NÜEKOMEN: Pieter Nijland, los arbeider, van Langweer naar Nieuwbuurt 3; Berend Nijland, los arbei der, van Langweer naar Nieuwbuurt 3; Jan Post, slagersknecht, van Leeuwarden naar Ged. Pol 21Anna Frederika de Ruiter, z. b., echt- gen. van Gerrit van Hardeveld, van Leeuwarden naar Bourbonstraat 23; Gradus Zoethout, z. b., van ’s Gravenhage naar le Steenklipstraat 99; *Jeen de Jong, los arbeider, van Goënga naar - i Hooghuistersteeg 6; Emilia Veltman, dienstbode, van St. Nicolaasga naar Kleinzand 88; Johanna Wuite, dienstbode, van Heerenveen (Schoter- land) naar Galigastraat 16; Maria Bregitta Cornelia Lohuis, liefdezuster, van Amsterdam naar Stationsweg 3; *Jan Slim, leeraar H. B. S„ van Maastricht naar Kloosterstraat 27; Ger- ritje v. d. Wal, naaister, van Oosterwierum naar Kleinzand 69; Sophia Roos, dienstbode, van Terschelling naar Westersingel 1; Ever- hardus Johannes Schmitz, winkelbediende, van Groningen naar Peperstraat 3; Gerardus Hoorn- stra, deknecht, van Lemmer naar Bothniakade 45;Frederik Hendrik van Breest, Smallenburg, scheikundige, van Putteïshoek naar Oosterdijk 89; Janneke Barwegen, dienstbode, van Nijkerk (Oostdongeradeel) naar Marktstraat 15; Rom- kje Dijkstra, z. b., van Amsterdam naar Kloos- terdw.str. 27; Pieter Bootsma, boerenknecht, van Grouw naar IJlsterkade 60; Harmen v. d. Wal, boerenknecht, van Oppenhuizen naar Op- penhuizerweg 2; Johanna Dijkstra, onderwij zeres, van Terkaple naar Jan van Nassaustraat 32; Rinske v. d. Meer, (Wed. Johannes Heins), z. b„ van Bolsward naar 2e Frittemahovenstraat 2; Jacob van der Meer, boerenarbeider, van Duitschland naar Potbuurt 11Jacoba Groen- hof, z. b., echtgen. van Jelle Nauta, van Kou- dum naar Singel 73; Johanna Kleinsmit, dienst bode, van Wolvega naar Wijde Noorderhorne 3; Renske Gorter, ass. in de huishouding, van Leeuwarden naar Suupmarkt 16; *Hans Wie- linga, ambt. Dep. van Oorlog, van Batavia (Ned. Indië), naar Singel 42; Wilhelmina Sophia Repko, z. b., van Amsterdam naar Koopmans- gracht 2; Intje v. d. Meer, z. b., van Amersfoort naar Geeuwkade 6; Willem de Wit, los werk man, van Bolsward naar van der Heijbuurt 42; Jetze die Jong, machinist, van Akkrum naar ie Woudstraat 4; Alle Schachtschabel, stoelen- matter, van Koudum naar Kleinzand 78; *Hen- drik Reis, handelsreiziger, van Groningen naar Oppenhuizerweg 23; Geert Hoekema, boeren knecht, van Hoogkarspel naar IJlsterkade 12; Jacob Hemrica, boerenknerht, van Warstiens (Idaarderadeel naar Oppenhuizerweg 35; Sipkje Travaille, z. b., van ’s Gravenhage naar le Steenklipstraat 27; Aaltje ledema, dienst bode, van Dragten naar Leeuwarderweg 10; *Jelle Schuil, steendrukker, van Amsterdam naar 2e Badhuisbuurt 7; Doetje Noordenbos, z. b., van Lonneker naar Kloosterdw.str. 13; Gregorius Hanenburg, chauffeur, van Nijehaske naar Stationsweg 6; Antje Reitsma, z. b„ van Wassenaar naar Looxmastraat 23; beteekenis, die de couranten toen hadden. Veel te haastig nam men uit buitenlandsche bladen de verhalen over, die in een volgend nummer weer tegengesproken moesten worden. In Januari en Februari kwamen er lange lijsten van geboren, gestorven en gehuwde menschen in voor, die het publiek, ons thans des te meer! allerminst interesseerden. Wat kon het Jan Publiek schelen, hoe lang een bal aan het Fransche hof had geduurd, welke partijen er door de gekroonde hoofden in Europa waren gegeven, hoe laat de godsdienstoefeningen in een aantal steden der Nederlanden aanvingen en hoeveel aldaar door „broeders diaconerï” voor de armen was ingezameld. En de specu lanten vergiftigden vooral de couranten ten einde het publiek om den tuin te leiden. „Men laat het somtijds donderen en stormen op zee, om de Assuradeurs een vetten os te bezorgen, of het is bij een zwaaren storm fraai weder geweest,’ alleen om eene assurantie voor weinig geld te krijgen,’*, hooren we een collega van Justus van Effen ver zuchten. Ja, men dreef zulke partijen zelfs zoo grof door, dat er verhalen van ijselijke branden in Duitschland in Neder- landsch'. couranten werden opgenomen, waarna al spoedig diverse geldinzamelingen door erentfeste deputaten uit de verwoeste streken werden aangekondigd „om voor de afgebrandene te collecteren”, vaak zonder dat er ooit brand geweest was of de aanvankelijk dreigende ramp in haar voortgang al heel spoedig was gestuit geworden. En de advertentiekolommen waren dikwijls zoo zoo! d. w. z. te obscefen, dat een fatsoenlijke vrouw ze niet zonder blo zen kon lezen. In dit opzicht onderscheidden de Engelsche bladen ich nog al van de Nederlandsche en Fransche, doordat ze minder op sensatie belust en meer zakelijk waren, s oms echter ook weer zoo nuchter en saai door de sobere tnededeelingen, dat in deze straat een perfecte schoen- ’of kleermaker woonde, dat ginds uitstekende kousen werden verkocht, dat in de haven precies zooveel schepen waren binnengevallen, ten gevolge waarvan ze op hun beurt weer ongenietbaar waren voor het naar interes sant nieuws hakend publiek. Och, wij kunnen ons dit alles zoo' moeilijk voorstellen, die aan ons dagelijksch krantje zoo gewoon geraakt zijn, dat we het beschouwen als een essentieel deel onzer gees telijke levensbehoeften, het middel om contact te zoeken en voeling te houden met de buitenwereld, ja, dat voor menigeen de eenige factor blijft voor zijn geestelijke werk zaamheid na het verlaten der lagere school. En daarom mag het den lezers van dit blad, Sneekers van oorsprong of door hun woonplaats, te meer welkom zijn, ook eens iets van een oudere Sneeker courant uit de 18e eeuw te vernemen en wat daarin hun voorvaderen van geslachten terug voor geestelijk voedsel werd voorgezet. Sedert in 1752 de „Leeuwarder Saturdagse Courant” als baan begon, verschenen er tegen het einde dier eeuw 'in ons gewest meerdere periodieken. Daarvan stond „De 's Avonds, gecatichiseerd door Do. Cannegieter over dezelve Text. pers, los werkman, van woonwagen naar Leeuwarden,, woonwagen standplaats asfaltfa- briek; jantje Dontje, modiste, van Grootzand 57 naar Sappemeer bij de ouders; Sieferdina Tellinghusen, dienstb., van Oosterdijk 15 naar Emden (Duitschland); Fenna Dieuwke de Jong, gezelschapsjuffrouw, van Oppenhuizerweg 26 naar Zwanenburg) gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude), Kastanjelaan 22; Karl Helbing, lithograaf, van Oude Koemarkt 9 naar Joure, Bütsingel G 59; Rudolf Dijkstra, timmerman, van van der Heijbuurt 38 naar Hengelo (O), Krabbenbosweg no. 133; Huifje Alberda, dienst bode, van Stationsstraat 24 naar Hennaard, bij de ouders. straf) in bewaringsgestichten ingevoerd. Schapen in de sneeuw. Zaterdagmorgen, (oen de sneeuw reeds vijf dagen lang een groot deel van En geland geteisterd had, ontmoette een jour nalist te Dartinon in Devonshire een boer, die er nog op uitging om schapen uit te graven. Hij had nog 100 schapen en onge veer 50 kleine paardjes buiten. De journalist was stom van verbazing, toen hij die geweldige sneeuwlaag zag, dat de boer nog hoopte de beesten in le ven te vinden. Doch de boer was zeker van zijn zaak. Een meter of vier beneden de oppervlakte vind ik mijn beesten nog wel. Maar dan zijn zij gestikt, betoogde de man van de pen. Geen kwestie van, lachte de man van den ploeg. Bij zoo’n sneeuw storm, zoeken de beesten dekking bij een haag. Een haag sneeuwt nooit volkomen dicht. Daar kan de lucht steeds toetreden en daar vinden de beesten ook altijd nog wel wat te eten, en hun verblijf is dan in Het1 verwoeste huis bevatte in zijn kelders den regel een sneeuwgrot, die gemaakt is door de warmte van hun lichamen. Ik ga er nu met de honden op uit. Zoo- dra zij de beesten ruiken slaan zij aan. Wij graven een loopgraaf naar de dieren toe. En zoo halen wij ze er dan weer uit. zeldzame zegels ontstolen. Ze waren verze kerd voor f 520.000 bij een Engelsche maat schappij en toen de dief werd ontdekt, ont braken er zegels ter waarde van f 300.000. De maatschappij achtte de verzekerde som te hoog en weigerde te betalen. In eerste jx Xx« xxj 1x 1 Engelschen rechter in het gelijk gesteld; in Gebleken is, dat voor het ingestorte hu' tweede instantie de heer Lek, en nu heeft enkele dagen geleden een hoofdbuis van de het Hoogerhuis den heer Lek weer elke ver- 1 gemeentelijke gasfabriek beschadigd is. Aan goeding geweigerd. het herstellen van de buis hadden arbeiders Er zijn 58 zittingen voor deze processen tot Woensdagmiddag gewerkt. Er zijn 17 dooden. Ons strafstelsel. Er is een drietal wetsontwerpen inge diend tot wijziging van ons strafstelsel. Het eerste betreft de voorwaardelijke ver- oordeeling en de voorwaardelijke invrij- heidsstelling. Het tweede heeft ten doel beperking van den langst mogelijken duur van afzonder lijke opsluiting, mitigeering van het cel- stelsel voor daarvoor in aanmerking ko mende gevangenen, alsmede de invoering van jeugdgevangenissen (voor jonge man nen te Zutphen en voor jonge vrouwen te Rotterdam; de leeftijdsgrenzen zijn gesteld op 1623 in bizondere gevallen op 2325 jaar). Volgens het derde ontwerp wordt het van ernstige beroeps^ of gewoontemisdadi- De bevolking van Leeuwarden. Over den loop der bevolking van Leeu warden in 1927 verneemt de L. Ct., dat deze op 1 Januari 1927 bestond uit 22.330 man nen en 24.346 vrouwen, samen dus 46.676 en dat het zielental op 1 Januari 1928 be droeg 22.562 mannen en 24.736 vrouwen, samen dus 47.298. Er valt dus een vooruitgang te boeken van 622 zielen, 232 mannen en 390 vrouwen. De zeesluizen geopend. Ged. Staten hebben last gegeven de zee sluizen te openen. Het centraal bestuur van den Frieschen Ijsbond vestigt er nog eens de aandacht op, dat het ijs hoogst gevaar lijk is. *Rein Jan Reitsma, handelsreiziger, van Prior- straat 39 naar Utrecht, Adriaan van Ostadelaan 101*Sijbren Hania, z. b., van Parkstraat 12 naar Zuilen, Elinkwijk, de Bazelstraat 42; Aafke Damsnia, echtgen. van Sjoerd Ferwerda, z. b., van Waterpoortsgracht 16 naar Steenwijk, Oosterstraat 55 (boven); Attje van der Zee, dienstbode, van scheepsboord naar Lemmer, Nieuweburen, p. a. Wed. M. van Zandbergen. Aukjen Visser, dienstbode, van Oosterdijk 25 naar Terzool no. 18, p. a. P. T. Venema; Eldert Wolthuizen, bakkersknecht, van Peperstraat 2 naar Hemelum no. 16, p. a. den heer Koster; Johanna Clasina van Hout, z. b., van Hoogend 4 naar Amsterdam, 2e Constantijn Huygenstraat 42; Willem Bouritius, concierge, van Priorstraat 54 naar Helder, Spoorgracht 43; Ottje de Haan, z. b., echtgen. van Willem Bouritius, van IJlster kade 9 naar Helder, Spoorgracht 43; Janke van der Vliet, dienstbode, van Singel 80 naar Helder, Spoorgracht 43; Willem Modderman, kruidenier, van Woudvaartskade 3 naar Amsterdam, Wit- tenburgergracht 21; Jeltje Boot, z. b., van 2e Zomerrakbuurt 1 naar Amsterdam, Witten- burgergracht 21; Trijntje Veldhuis, dienstbode, van Oosterdijk 67 naar Uitwellingerga, p. a. den heer J. H. Zijlstra; Anna Marie Zon, dienst bode van Kleinzand 13 naar Terborg, p. a. den heer Dr. K. ten Bosch; Jan v. d. Kooi, kellner, van Marktstraat 23 naar Vries, Sluis 4; Mar- grietha Jeltina de Boer, hulp in de huishouding, van le Woudstraat 27 naar ’s Gravenhage, Willem de Zwijgerlaan 46; Andries Valkema, brijventer, van 3e Woudstraat 4 naar Emmen, Munsterscheveld, p. a. P. Lamain; Auke Eringa, winkelbediende, van Oosterdijk 19 n. Groningen, ^Hoornsche Dijk, p. a. den heer Maathuis; Wil- ,lemke de Jager, huishoudster, van Ernst Ca- simirstraat 23 naar Heeg, p. a. den heer J. Ottema; Tjeerd Wesselius, boerenknecht, -^le Steenklipstraat 60 naar Hindeloopen, p. jden heer G. W. van Dijk A no. 4; *Sijtze Kui- en Ooststellingwerf. Zijn gezinnen. I mm SIEEKER COÜHAÜ annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL I' - -J- veil VIIIOU^V IXV 1 IX ftVWVVIIll.lllWW«MI- I 2. A XX A X x« I L. Xx - -1 J 1 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1