1 ian AT sz. EIJER, SNEEK. s vraagt f Historisch Allerlei enz. Dit No. bestaat uit 2 Bladen. Officiéél Gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. T IffliM Druil I» IhhiH l»il- I KIEZEBBINK Co., Eerste No. SS UitgaveKIEZEBR1NK Co. Kon die aangebeden „dierb’re Schat Chloris” niet wijlen een 9 L. N. Tot ds. Te Winkel zeide hij: Wij zijn als De eenden van Volendam. heerlijkheid. schen beiden zijn eenswillendheid, ïesch esch 15 cf. door en nooit uit. Wij zullen voortschrijden van het eene duistere pad naar het andere, van de eene zekerheid naar de andere. Als wij dan aan den eindpaal van ons leven maar mogen zien de heerlijkheid Gods van aan wel leeren. Gij zult een eigen kijk op per- sonen en toestanden krijgen. Dat is geluk kig. Er leeft in verscheidene harten groote blijdschap, dat gij gekomen zijt, dat gij nu Giordano Bruno in diens „Gli eroici furori” vaak aan gehaalde gemeenplaats: Se non vero, molto ben trovato (is het niet bepaald waar, ’t is toch aardig gevonden) in stemmen, of zou zij met haar tijdgenoot Gottlieb Stephanie Jr. liever in stilte geneuried hebben: Wij weten het natuurlijk niet, maar vinden in elk geval ons oud studentenlied in dezen trant minstens zoo aardig gevonden, te meer daar de bewezen waarheid” er in uit geschakeld wordt, mag het dan zijn op de wijze van Contre les chagrins etc. Gij kent het toch: Wer ein Liebchen hat gefunden, Der es treu und redlich meint, Lohn’ es ihm durch tausend Küsse u.s.w.? Aan de eierveiling te Volendam zijn in het afgeloopen jaar aangevoerd en geveild 11 millioen eendeneieren en 240.000 kippen eieren. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hun be sluit van 12 Januari 1928 no. 15 afwijzend is beschikt op het verzoek van T. Boorsma, koperslager te Sneek, om vergunning tot het oprichten van een koper- en blikslagerij in het gebouw aan de Havenstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, no. 2002. SNEEK, 18 Januari 1928. lange jaren geleide krant -het volgende jaar zal de heer Zaalberg zijn 40-jarig jubi leum kunnen vieren gaarne vertelt van vroeger jaren. De directeur de heer G. Molenaar is, zoo- als velen welbekend zal zijn, Sneeker van geboorte. BAARDERADEEL, 16 Jan. In de gewone jaarlijksche huishoudelijke vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim in onze gemeente zijn voor 't jaar 1928 als voorzitter en als secretaris herkozen de hh. A. v. d. Meulen te Oosterlittens en J. Wobma te Hijlaard. Tevens werd het jaarverslag opgemaakt, waarin o. a. werd opgenomen dat de commissie 14 maal had vergaderd, en dat geen geval van volstrekt, en 34 ge vallen van betrekkelijk schoolverzuim waren behandeld. Van deze gevallen werden 25 als ongeoorloofd en 9 als geoorloofd be schouwd. Het als ongeoorloofd aangemerkt verzuim werd volgens ingewonnen berichten of persoonlijk ingesteld onderzoek gepleegd wegens: veldarbeid, ’t vervoeren van vee, ’t verlengen van de vacantie, ’t verrichten van huisarbeid of ’t aankoopen van kleeding. Geen enkele maal was armoede of gebrek aan kleeding of schoeisel de oorzaak van een verzuim. Door de commissie werden 31 aansprakelijke personen opgeroepen, van wie 10 verschenen. De gemeente telt 12 openbare en 4 bijzondere scholen, terwijl het en dagen oud, geleefd hadde? Binnen anderhalf minuut gaf hij het getal op. De vraager, als toen dit getal op het papier narekenende, zeide hem, dat het zelve te groot was. Dan, de Slaaf brengt hem terstond onder 't oog, dat hij de Schrikkeljaaren vergeeten hadde; wanneer het bleek dat zijne berekening juist was. Opgemelde Slaaf is een Afrikaan van geboorte, en kan leezen nog schrijven; ondertusschen multipliceerd (vermenigvuldigt) hij met groot gemak en eene ongeloovelijke vaardigheid, negen tallen (getallen met 9 cijfers) met elkanderen.” Had de man nu geleefd, voorzeker de tel- of reken machine ware niet uitgevonden, hij had een schitterende positie bekleed als chef eener groote calculatie-afdeeling of ten bureele der postchèque- en giro-dienst! Doch het meest interessant, vooral voor onze Friesche geschiedenis en die der beroemde gewestgenooten, zijn mededeelingen als de volgende, welke den redacteur (de ds. Honders zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie over 1 Tim. 3 16: „En „Eer zal men ’t hard metaal door ijs,en sneeuw doen smelten; Eer klimme een Walvisch in den hoogsten Boom op stelten; Eer zal een blinde Mol uit beursen-snijden gaan; Eer zal 't lang-oorig beest de schoonste toonen slaan; Eer zal het'kleinst’ Insect het log’ Gebergt’ verplaatzen; Eer zal men met de Zon, en Maan, en Sterren kaatzen; Eer lessche ik mijnen dorst met Pekelharings-nat; Eer ik mijn Min-Vuur blussch’ met kuschjes, dierb’re Schat woord van hartelijken dank voor de beves tiging, waarin reeds eenheid te vinden is. Van ds. Banning had spr. bericht ontvan gen, dat deze tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. Spr. hoopt toch, dat wij elkander herder en leeraar van Sneek zijt geworden, zullen weten te waardeeren, zelfs bij belang- - De heeren gebr. Koopmans alhier be haalden -op de nationale pluimveetentoon- stelling te Ulrum (Gr.), met een vijftal hun ner inzendingen in vier klassen, drie eerste prijzen, één derde prijs,'zeven eereprijzen, alsmede één zeer eervolle vermelding. „Eer maakt de stier een predikatie En ’t varken 't beste referein, En d’ Amsterdamsche Westertoren Zal eer voor Kees een slaapmuts zijn; Eer smaakt de mosterd als Bourgogne, Eer zal Berlijn in Jutland staan, Eer vliegt Parijs per luchtmachine Paf! een, twee, drie! naar 't rijk der Maan; Eer vaart de keizer van Marokko Als ziekentrooster op ’s lands vloot; Eer schiet een Engelschman zich zelven Uit smart om Hollands laagheid dood; Eer ziet men dat een bok aan bokken De gronden van de wiskunst leert: Eer een student met vollen buidel Van d’ Akadémie huiswaarts keert!” Gearresteerd. Bij de Haagsche politie is van de politie te Hamburg bericht ontvangen, dat aldaar op heeterdaad op inbraak is betrapt de per soon, die onlangs wegens inbraak te ’s Gra- venhage tot een paar jaar gevangenisstraf was veroordeeld, doch kans had gezien uit het gemeente-ziekenhuis te ontvluchten. Of moesten deze pathetische liederen soms het voort- ver- graag verkogt. i helen? Want hiaten waren er maar te veel, wat blijkt uit Te Bolsward, Vrijdag den 3 April. deze klacht: „Twee jaaren verleden, hadden de Nieuw- Dewijl hier geen zogenaamde Schippers of Boeren schrijvers zich enkel te verledigen, en bezig te houden om- Markt is, zo is de generale Markt geweest 18, 19 en een half a 19 gld. Te Leeuwarden, den 4 April. De Schippers 19, en de Boeren 19 en een half a 20 gld. trent zaken, in ons gefolterd Vaderland voorgevallen. Alle Dagbladen waren opgevuld met Nieuwstijdingen en aan merkelijke Gebeurtenissen, betrekkelijk onze Republiek. Dan heden zijn wij niet in staat een derde van ons tijd schrift daar mede te vullen; alles is tot de voorige stilte wedergekeerd. Wij zullen dan ons moeten bezig houden met bespiegelingen van buitens lands”. Hoe die rubriek „Buitenland” verzorgd werd, vertellen we een volgende maal. H. geestdrift. De koster en zijn vrouw zij het met dege nen, die hen bijstaan, een lust en niet een last, dit schoone kerkgebouw te onderhou den, opdat daarin waarlijk eerediensten kunnen worden gehouden. Tot de gemeente van Sneek zeide spr.: Thans ben ik aan U als uw dienaar ver bonden. Toch voel ik mij niet uw dienaar. Ik wil niet zijn een dienaar der vrijzinnig heid of der rechtzinnigheid, maar een die naar des Goddelijken Woords. Mijn arbeids veld zal zijn onder de gedoopten in het al gemeen, onder de avondmaalgangers in het bijzonder. Wat het andere terrein betreft, daarvoor hoop ik mijn Goddelijken Zender rekenschap te geven. Spr. verheugt zich in velerlei christelijke arbeid hier ter plaatse en vraagt de voorbede voor hem en al de genen, die daarin werken. Ds. Te Winkel spreekt daarna een woord van hartelijk welkom bij deze eerste predi katie tot de gemeente. Het zou niet moeilijk zijn, allerlei wenschen uit te spreken, doch spr. wil dit niet doen. Ik lees in uw hart de begeerte tot samenwerking. Die begeerte is er bij mij ook. Hoe het hier in de gemeen te is, zeg ik U niet. Gij zult dat straks zelf Tsnehfai Uftgswv Sjtjubt -• ?5G. en stevig, en als er dan immer even keurig verzorgd werk uitkomt als dit nummer, dan zijn niet alleen de directeur, de heer Mole- naar, en de hoofdredacteur, de heer Zaal berg, met dezen dag geluk te wenschen, maar ook de lezers. Over de inrichting van het nieuwe gebouw wordt in een artikel verteld; een verslag gever licht den lezer over reportage in, zijn collega van de telegrammen verhaalt van dc perikelen die zijn ambt oplevert en elders i wordt verduidelijkt „hoe een krant gemaakt wordt”. Civis vertelt van wat men ziet en wat men niet ziet, van het verdriet en de vreugden des dagbladschrijvers; er is een herinnering uit den schoutentijd, terwijl de vakman vooral belang zal stellen in het ar tikel over de Linotype en over de nieuwe Duplex, de groote vlakdruk-rotatiepers, die het Nwsbld. in bedrijf stelde. Vele foto’s merken dat tal van zonden in de gemeente zijn. Aan den anderen kant zijn wij geroe pen de boodschap des heils te brengen. Dit is een rijke taak, die wij als gezanten van Godswege mogen volbrengen. Hij zal niet verlaten wat Zijn hand begon. Wij laten menigmaal los, God nooit. Wie is tot dit werk bekwaam? De groote Godsmannen schroomden hun taak te vol voeren, hoe veel te meer moeten wij dat. Ge lukkig, als wij de aarzeling daartoe ken nen. Het is niet onze beste tijd, als wij pron ken met onze gaven of met een zekere han digheid, door routine verkregen, ons werk verrichten. In onze binnenkamer moeten wij onze kracht zoeken en wij moeten God als ’t ware niet met rust laten, om ons bekwaam te maken in de gemeente het werk te doen. Dat werk is in den laatsten tijd niet ge makkelijker geworden. Het lijkt vaak ploe gen op rotsen, loopen in den mist. Maar God laat ons van den zegen, door ons werk gewrocht, juist zooveel zien als goed voor ons is. Tot de gemeente zegt spr.: Wij zijn door God gesteld tot wachters op de muren. Waardeer dat. Zie niet op ons, maar op ons werk. Wij zijn dragers van de grootste begrijpen? Wij aanvaarden leen als zekerheid werd aanvaard, wat onze oogen konden zien en onze handen konden tasten. Deze zekerheid heeft het echter niet kunnen houden tegen den wassenden stroom der verborgenheden. Thans zoekt men het in religieuse stroomingen. De zekerheid en de verborgenheid zijn echter als twee zus ters, die bij elkaar behooren. Spr. wil nu niet op wetenschappelijke wijze dit terrein ver kennen, maar spreken over de hoogere god zaligheid. Deze moge voor velen onbekend zijn, er zijn er toch die haar wel kennen. De eenige bodem waarin zij kan tieren is het evangelie van Jezus Christus. Alles wat zeker is en verborgen, is daarom nog niet godzalig. Openb. 17 spreekt van de moeder der verborgenheden, maar dat is de verborgenheid uit de zonde. Zooals liefde en haat in een menschenhart kunnen wonen, zoo kan men ook ervaren dat God overal is, dat Hij altijd nabij is, zonder dat wij Hem zien en hooren. Wij leven midden in de verborgenheden. Wie kan ’t leven doorgronden? Dat is altij< een levensgeheim. Of wie doorgrondt den dood? De eenigste zekerheid is, dat wij hebben het wonder der wonderen, dat wij God hebben, genadig en rechtvaardig en Hij zich ontfermt op ons gebed. En als wij de liefde onder de menschen al niet kunnen peilen, hoe zullen wij dan de liefde Gods ze met al de j zettend veel bederven, doch ook goed schat, vervat in aarden vaten. Zie in ons ergernis, die ze anderen en ons zelf geeft, den Grooten Zender. Strijd met ons mee, De eenigste houding, die wij tegenover Gods bid met ons, totdat Hij Jeruzalem bevestige heil kunnen aannemen is die van de moeder ‘des Heeren: „Zie hier Uw dienstmaagd”. Nu ligt op mij, zegt spr., de zware last de bevestiger het formulier op de beves- uitdeeler van de verborgenheden Gods te Bevestiging en intree van Ds. H. J. Honders in de Ned. Herv. Kerk te Sneek. Het was Zondag voor de Ned. Herv. Gem. alhier in het algemeen en voor het rechtzin nig deel daarvan in het bijzonder een be langrijke dag. Ds. H. J. Honders, overgeko men van Herveld, werd dien dag tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. H. W. te Win kel. Nadat gezongen was Psalm 84 1 en 3 ving ds. Te Winkel zijn bevestigingspreek aan, naar aanleiding van Jes. 62 6 en 7: „O Jeruzalem! Ik heb wachters op uwe mu ren besteld, die geduriglijk al den dag en al den nacht niet zullen zwijgen. O gij die des Heeren doet gedenken! laat geen stil zwijgen bij ulieden wezen, en zwijgt niet stil voor Hem, totdat Hij bevestige en totdat Hij Jeruzalem stelle eenen lof op aarde.” Het is, zoo ving spr. aan, 45 jaar geleden, dat ds. Griethuijzen als tweede rechtzinnige predikant bevestigd werd door den rechtzin- nigen predikant ds. Moquette. Sinds dien is er in deze gemeente veel veranderd en bleef slechts een handjevol belijders der Waar heid over. Nu wordt wederom een tweede rechtzin nige predikant tot zijn dienstwerk ingeleid en wij mogen vrijelijk zeggen: Dit is van den Heere geschied. In den laatsten tijd heeft men in de bla den kunnen lezen, dat ds. Honders moreel geen recht had op de bezetting van deze plaats. Toch was het noodig, dat hij hier kwam Spr. alleen had geen tijd en kracht voor al het werk hier. Daarom begroet hij met vreugde de komst van ds. Honders, om dat hierdoor arbeidsverdeling mogelijk wordt gemaakt. Naar aanleiding van zijn tekstwoord spreekt ds. Te Winkel nu over: onze taak, onze kracht en ons geloof. Onze taak is het des Heeren Woord te verkondigen. Onze eerenaam is: Dienaar des Goddelijken Woords. Wij zijn geen ziel- looze spreektrompet. In twee deelen is deze taak te verdeelen: le. om alarm te blazen, U 2e. om te bemoedigen. Zorgeloosheid be- dreigt ons als wij" zien de trouwe opkomst E en al spoedig zijn wij geneigd te meenen, 5 dat de godsdienstige gesteldheid goed is. -Wij worden geroepen vrijmoedig en onom- wonden de waarheid te zeggen, ook als wij mprlépn Hof fol van vanrlon in dn cromnntifn naar Ditmaal eens eenige proeven van 18e eeuwsche journa listiek, op Frieschen bodem uit de pen gevloeid. Niet op alle plaatsen zal ze een hoogen dunk geven van het kun nen en kennen der Sneeker courantiers van dien tijd, maar de lezing er van zal er dan allicht toe kunnen meewerken, om het werk der huidige „krantenmannen” eens wat beter te waardeeren. Verder neme men in aanmerking, dat de communicatiemiddelen en andere persdiensten toen nog erg gebrekkig waren. Evenwel, daarover is een vorige maal in ons inleidend artikel al een en ander gezegd, dus we vangen thans maar direct aan met den veelsoortigen inhoud van het periodieke krantje. Veelsoortig, ja! Daar is de rubriek „Personalia”, die we ook thans nog kennen, maar hoeveel anders! Men oordeele: „Den 5en Februari (1789) is te Nienhuis in ’t Graaff schap Benthem, in den ouderdom van 57 Jaaren, 3 maan den en 5 dagen overleden Andries Godits Born, in zijn leven Raad in de Vroedschap en oud Burgemeester der Stad Sneek.” Dit uit de aangekondigde „Sterfgevallen”. Het volgende onder „Plaatselijk Nieuws van Sneek”: „Sneek. De beruchte Boomkweeker van Brakel, die met nog eene mede Gevangenen in J) het Tuchthuis te Gouda ontsnapt is, is weder gevat; zijnde, zo men zegt, door zijn makker, die met hem uit de Gevangenis gevlugt was, ver raden en in handen van het Gerecht geleverd, waar op de Drost.van het Hof van Holland afgezonden is om hem van Breda af te haaien.” Ook keek men soms over de grenzen van stad, gewest en land. De menschelijke wonderen of wonderlijke men schen, die men ook in onzen tijd nog steeds het meest in Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, aantreft mag men althans onze nieuwsbladen gelooven! zij waren er ook voor de courantiers van dien tijd. Ziehier een model. De Sneeker journalist schreef op gezag van de groote „men” het volgende over een „rekenwonder” aldaar: „Er bevind zich thans in Marijland (Maryland) een Neger-Slaaf Thomas Fuller geheten, en toebehoorende aan zekere Juffr. Coxe, die eene vefbaazende bekwaamheid bezit, om uit het hoofd te rekenen. De volgende bijzonder heid kan hier omtrent tot een staal dienen. Eenige Heeren van Philadelphia, door Maryland reizende, lieten gemelden Slaaf bij zich komen, ten einde zich van de waarheid te verzekeren, van tgeen het gerugt nopens hem verspreid hadde. Een van t Gezelschap vroeg hem hoe menige se- conden iemand van 70 jaaren en_eenige maanden, weeken graag verkogt. Te Sneek, Dingsdag den 7 April. De Schippers 19 en een half, en de Boeren 20 gld.” De boter werd hier geprijsd per „fjirder” (vierendeel), de kaas elders per schippond. Over de maand Juni van 1789 werd totaal op de Sneeker markt aangevoerd en aan de waag aldaar gewogen 5554 vierendeels boter en 1300 schippond „grauwe” kaas. De lezers slikten dezen taaien kóst met vele getallen en Abonnementper jaar f 2 50 fr. p.p. post f 3.60. Advertentieën 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeeiingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc oNEEKER COURANT d 25 ct. d 25 ct. d 25 ct. d 25 ct. p. 25 ct d 25 ct. a 10 ct. lananen, broeders leden van den kerkeraad zal kun- nen arbeiden in het belang der gemeente, j IF""J t-~- of vrijzinnige beginselen. Als het ons daarbij i kerkgebouw overvol en moesten velen zich maar gaat om Zijn eer en Zijn kerk. 1 x -x-<> Aan de leden van het kiescollege, die hem hebben beroepen, hartelijk dank voor het vertrouwen in hem gesteld. Aan heeren Kerkvoogden en Notabelen bracht spr. zijn eerbiedigen groet. Tot de leden uit de gemeente, die het moeilijke probleem der huisvesting voor hem en zijn gezin tot een goed einde brachten, werd een woord van bijzonderen dank ge richt. De collega’s uit de omgeving werd dank gezegd voor hun tegenwoordigheid; de or- i van het feit, dat diFdagblad zich een nieuwe redactie) te Sneek uit de verschillende windstreken van dit gewest bereikten. Ook daarvan een getuigenis: „Holwert den 13 Januarij (1789). Heden middag hadden wij het genoegen den Hoog Welgeb. Heer Jr. P. E. van Harinxtna thoe Sloten als onzen nieuw-verkooren Griet- - man (burgemeester) in te huldigen, wordende zijn Hoog Welgeb. door een aantal Inwoonders met Paerden en Slee den, alle cierlijk opgemaakt en met Oranje Linten voor zien, afgehaald; bij het aankomen wierden drie stukjes Kanon 2) gelost en vervolgens de Klokken geluid, waar op zijn Hoog Welgeboren in de Zwaan werd geleid, en aldaar door den Mede-Rechter3) T. Heeringa met een gepaste Aanspraak begroet en gefeliciteerd wierd, het geen zijn Hoog Welgeb. met Dankzegging beantwoordde; en van daar begaf zijn Hoog Welgeb. met een aanzienlijk Gevolg zich na het Hoog Adelijk Slot Tjessens*) (werdende de Wapens van Harinxma en Westdongeradeel voorafgedra gen) alwaar het gantsche Gezelschap deftig wierd ont haald. Vervolgens de Trein 5) wederom in het Dorp gekeerd zijnde, .heeft men den gantschen nagt in alle Vrolijkheid doorgebragt; zijnde alles in de beste order afgeloopen; verschelde Eerebogen waren bij deze gelegenheid, door de Ingezetenen vervaardigd, die zeer net betimmerd en kunstig geschildert waren.” Voorwaar, een koninklijke ontvangst, een hulde, een der zonen van den besten Frieschen adel bewezen door het anders zoo stijve, ingetogen en thans ontdooide, en thousiaste Friesche landvolk en dat aan den vooravond van de vervallenverklaring der bijzondere standsvoorrechten des ade’s. ’t Is een uniek historisch schilderijtje op zich zelf. Dan volgen ietwat prozaïsch ik geeft ’t grif toe! de boter- en kaasberichten, maar alweer van belang voor de economische geschiedenis van dit gewest: stand der mark ten, prijs en hoeveelheid der aangevoerde zuivelproducten, eenheidsprijs per schippond, d. w. z. de oude gewichtseen heid van 3Q0 Amsterdamsche ponden of per vat. Zoo was de bote^rijs van 24 Maart tot 7 April 1789 als volgt: „Te Sneek, Dingsdag den 24 Maart. De prijs van de Schippers 20 gl. De Boeren 18 tot 19 gld. slap verkogt. Te Leeuwarden, Saturdag 28 Maart. De Schippers en Boeren 18 gld. Te Sneek, Dingsdags den 31 Maart. De Schippers 18, en de Boeren 18 en een half a 19 gld. durend gebrek aan interessant nieuws „voor het volk” ook de poëtische ontboezemingen van verliefde jongelingen een plaatsje gunde in haar „veelgelezen blad”, gelijk nu eens „aan Chloris”, dan weder aan „zoete Aemilia” gewijd en opgedragen werden. Men bedenke, dat het sentiment van een Rhijnvis Feith, Klopstock of Young overheerschte, althans een geduchten invloed uitoefende. Men oordeele naar aanleiding van deze in het Sneeker blad opgenomen dochterlijke proeve: zingen van Psalm 12 11. In de avondgodsdienstoefening verbond WOEHSDAG 18 JMIU/IRI iO8 44e JAARGANG Lenteboden. Donderdag is er onder Warns al een troepje van acht kieviten gezien en als eerste voorjaarsboden, dankbaar begroet. In zachte winters blijven er wel eens enkele kieviten in 't land, doch waar er dezen win ter al een paar maal strenge vorst heeft geheerscht, waren de zomervogels alle ver dwenen. Deze kieviten, die zoo bijzonder vroeg terug zijn, schijnen geen vorst meer verluchten den tekst, waarvan wij nog noe- te verwachten L N men het praatje over een ouden getrouwe, j een Chineeschen opmaker, die meer dan 35 jaar diende. Zeer belangwekkend zijn voorts de herin neringen van den heer F. H. K. Zaalberg, den hoofdredacteur, die, bij de intrede van dit nieuwe tijdperk van de door hem zoo op aarde. Hierna werd gezongen Gez. 36 waar na G^. VXV Mt WO" 1 tiging van Dienaren des Woords voorlas, i zijn. Als wij nu maar mogen zijn een gids, Op de daarin vervatte vragen gaf ds. Hon- om den weg te wijzen. Wij komen er nooit ders, duidelijk en klaar, ten antwoord: „Ja ik van ganscher harte.” Staande werd den nieuwen leeraar door de gemeente toegezongen Psalm 134 3. Na dankzegging door Ds. Te Winkel werd deze djenst besloten met het staande gezicht tot aangezicht, dan zal het voor ons zijn: licht uit licht en duisternis. Na ’t dankgebed richtte de nieuwe leeraar zich allereerst tot den burgemeester, wiens aanwezigheid hij op hoogen prijs stelt. Gaarne wil hij zijn steun geven aan het te genwoordig gezag in onze burgerlijke ge- - meente, en den burgemeester eeren in zijn het vleesch, is gerechtvaardigd in den i ambt en straks ook in zijn persoon. dikt onder de Heidenen, is geloofd in de twee paarden, die samen moeten trekken en wereld, is opgenomen in heerlijkheid.” I Onder de geestelijke effecten heeft de ze- 1 1Cl".,:.,L kerheid den laatsten tijd hoog in koers ge- moeten er niet tegen op zien. Er moge tus- staan; de verborgenheden waren daaren- ,L... tegen lager. Er is een tijd geweest, dat al- waarbij wij één mogen blijven in Hem. Een II. Een Sneeker nieuwstijding of courant van 1789. Ik hoop, dat door uw werk de gemeente rijk verschil in aanvoelen van de goddelijke moge toenemen, 'tot eer van God. Spr. ver- waarheid. zoekt de gemeente staande ds. Honders toe Het wil spr. voorkomen, dat het een ver- te zingen Gezang 91 3. drietelijke tegenstelling is, wanneer men lid Onder de aanwezigen bij de intrede van den kerkeraad is, zonder den Christus merkten wij o. a. op ds. Oskam van Goënga, te bezitten. Toch hoopt hij, dat hij met de ds. Lovink van Scharnegoutum, ds. Peter 1 van Ijlst en ds. Groeneboer van Doetinchem. J Waren in de morgengodsdienstoefening zonder op de spits drijverij van rechtzinnige de plaatsen alle bezet, ’s avonds was het met een staanplaats tevreden stellen. l) Lees: uit! -') Bedoeld werd natuurlijk drie stukken geschut van :‘crs. - .iwens gaarne, .omdat zq wisten, dat de redactie klein kaliber. -ii---n.u. - Tegenwoordig zeggen wij wethouder. 4) Een voormalig kasteel aan den weg Brantgum Holwerd. 5) Stoet. buiten allen twijfel de verborgenheid der Godzaligheid is groot; God is geopenbaard in 1 Geest, is gezien van de Engelen, is gepre- I draven, maar ook samen moeten weten stil te staan. Dat is moeilijk, maar het kan. Wij Het Bataviaasch Nieuwsblad. Het Bataviaasch Nieuwsblad heeft extra-nummer uitgegeven ter gelegenheid ganist mocht een woord van groote ver- I woning bouwde, in de Sluisburgstraat te wachting ontvangen. Het orgelspel kan ont- Weltevreden. Het forsche gebouw staat in 1 ma- het feestnummer afgebeeld, en als het van rt ken. Moge door U heentintelen de ware binnen even doelmatig als van buiten fraai aantal leerlingen ongeveer 700 bedraagt. ip ons i 15 Cf. Ér OW 35EEKEH COURAET annex SNEEKER COORANT m WYMBRITSERMDEEL Qf IQ apytpn van rln PnrmlöM ïo 'T’^4- r. UJI. MTi;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1