Dit No. bestaat uit 3 Bladen. Skiedkindige Oanfeikemngen Sffiiliil Orgiii iir linnti Sint Vmeh|ai DUIDAGI t« zenu/iM&üen NiiMwstijdiiigra- FAMILIEDROKWEHK B H AN Df N BH R BH KIEZE BRINK Co., kL. 44«JAAR6A»G ZATERDAG SI JANUARI I9S8 UitgaveKIEZEBR1NK Co. Eerste No. SS a Model-koemelkerij van het O. B. W. 11. om 149 8. Nijekleaster sintrum fen troppenkonsentraesje. 3 ct. de K.W.U., zoodat de verwarming van 100 liter water op deze wijze 24 ct. kost. Het toestel is zoo goed geïsoleerd, dat ook na uitschakeling der stroom, de tempera tuur van het water slechts zeer gering daalt, en waar gebleken is dat voor de reiniging op dit bedrijf der melkemmers, bussen, enz. met 50 liter water per dag kan worden volstaan, beteekent dit een onkostenverhoo- ging per dag van ongeveer 12 centen. Na de reiniging wordt het melkvaatwerk ge plaatst in de daarvoor bestemde van boven De heer Jac. N. D. Hoogslag verving in „Die Kreuzfahrer” aan de piano het orkest en begeleidde ook de andere werken voor koor en solisten. Accuraat en volgzaam als immer vervulde hij zijn ondankbare taak. Ondankbaar, omdat maar al te dikwijls ver geten wordt welk groot aandeel de piano op dergelijke uitvoeringen heeft. Het niet overgroote publiek beloonde een en ander met applaus. De uitvoering der Centrale verwar ming voor het Hotel de Wijnberg alhier, is opgedragen aan de firma Joh. Volkers en Zoon, Sneek. Zestig uur geslapen. Het kind van den heer S. te Tolbert werd dezer dagen ingeënt. Na de inenting viel het kind in een vasten den dader in handen te krijgen. Het onderzoek werd ten zeerste be moeilijkt doordat genoemde gebouwen aan alle zijden open zijn en door ieder te betre den waren. Eenige dagen geleden verdween weer een portefeuille met een bedrag van ongeveer zestig gulden. Het is de recherche thans gelukt de hand op dezen dief te leg gen. Een vroegere verpleger, die in het zie kenhuis niets meer te maken had, was in de omgeving van de plaats van diefstal gezien. Het is de 31-jarige E. M. aldaar. Hij werd gearresteerd en bekende het laatste feit. De politie is van meening, dat hij ook debet kan zijn aan de verleden zomer gepleegde feiten. commandant, en drie mede-piloten. Naar het „Hdbl.” meldt, is de vlieger van plan, ,alvorens den tocht te ondernemen, laten werpen redden. een voor in de beste uitvoering Drukkerij - Gedempte Poortezijlen hoek Kleinzand Telefoon 404 ging een jong variété-artist een wedden- zou zou Vischnetten vernietigd. De Urker Zuiderzee-visschers, die Maan dag haringnetten hadden uitgezet, hebben eergisteren groote schade aan hun vischtuig geleden. Eergisternacht kwamen met den Oostenwind groote ijsvelden van de Frie- sche kust aandrijven, welke eerst met den achtervloed en daarna met de vooreb groote schade aangericht hebben aan het visch- want. De schade wordt geraamd op onge veer f 10.000. De zegsman van het „Hdbl.” sprak van een vlucht van driemaal 24 uur, zoodat deze vlucht boven Nederland dan tevens zou inhouden een poging tot verbetering van het wereldduur-record. Mocht de vlucht naar Indië en terug, in tweemaal drie étappes slagen, dan moet ir. Grasé van plan zijn om daarna een po ging te doen van Nederland naar Amerika te vliegen. Vermoedelijk zal dit jaar, in de maand September, de eerste luchtlijn in Indië in exploitatie komen. Het vangen van eenden. Bij besluit van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw is bepaald, dat het vangen van eenden en duikeenden door middel van eendenkooien en netten, waar van het gebruik is geoorloofd, slechts is toe gestaan tot 1 Februari a.s. Dit met het oog op den terugkeer van het waterwild uit Zuidelijke streken naar de Noordelijke broedplaatsen. De weersgesteldheid in de laatste maan den heeft, zoo schrijft men ons, de eenden, zoowel stand- als trekwild, in zulke groote hoeveelheden in de kooien gedreven, dat de slachting, welke onder die dieren is gehou den, zulk een afmeting heeft aangenomen, oer SKEARNEGOUTUM samle troch UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. Ultfaw® Iwmnr TffhfMR 150. nog toe gemeend, dat deze passages er later ingelascht zijn, dus niet toegeschreven, mo- en Garibaldi gekend en zes Pausen en vijf koningen uit het Huis van Savoie en was tot het laatst van zijn leven opgewekt en in het volle bezit van zijn, geestvermogens. Denzelfden dag stierf te Genua een hon derdjarige herbergier en te Parma een vrouw van een eeuw oud. Ook deze beide oudjes hadden nog geen spoor van kinds heid vertoond. Tegen de cholera. De Matin meldt dat de Fransche genees kundige d’Hérelle, die door de Britsche re- geering met een zending naar Britsch-Indië belast is, daar uitgebreide proeven heeft ge nomen, waaruit bleek dat de sterfte aan cholera met zijn bacteriophaag van 62 pet. For Pingjum lést men ek faken Peinjum. Efter „inkelde Ljouwerters” moat noch stean: „to help”. geniep genyp. Forbetterings fen skriuw- en printflaters yn de art. 610. De Fetkeapers koene it noch net halde tsjin ’e Skieringers, al hienen hja ek help- troppen. Dêrom nimme hja de help fen ’e Saksyske hartoch Albert oan, do’t dy hjar oanbea, hjar by to stean tsjin ’e Skierin gers. Mar de lésten woenen hjar net troch de hate Fetkeapers oerwinne litte en dêrom joechen hja daliks it regear oer oan ’e Saksyske hartoch. Det wier de dea fen ’e Fryske frijdom. De Fetkeapers hienen tocht, det de Saks hjar allinne mar helpe scoe tsjin ’e fijan, mar hwet seagen hja op ’e noas, do’t de Skieringers hjar oerjown hienen oan hjar bounsnoaten. Do sei de hartoch tsjin ’e Fet keapers: „Jimme moat jim nou ek under my deljaenl”, mar det wegeren hja. It roun üt op in oarloch twisken de twa bounsnoaten fen alear, mei dit gefolch, det de Fetkeaper it op ’t lést forlear. De stêd Ljouwert wier ek fen dy partije en plundere dêrom op ’t Saksyske plattelan. Dêrom liet Albrecht den ek in leger byinoar komme to Nijekleaster, om it plattelan by to stean tsjin ’e Ljouwerters. De bifelshab- ber fen Schaumburg bliuwt salang to Nije kleaster oan’t it hiele leger byinoar is. It kleaster scil wol net folie mear as lést hawn hawwe fen dy feinten, tink ik. Letter, tominsten, klaget Thabor stien en bien oer sokke mannen, dy’t sa djür op ’e kost binne. Wirdt forfette. Art. 7. Yn de taheakke by it charter 1427 moat efter Hünjedyk, det twisken heakjes stiet, in fraechteiken stean, om’t men net fêst wit, det dizze dyk bidoeld is. Art. 8. Goaijingea for Goijingea. It jiertal 1466 by „Oer Folkert, pastoar to Skearnegoutum,” moat wêze 1446, sa as it letter ek foarkomt. Art. 9. Under jiertal 1473 stiet: „Dér kon- kludearje ik üt,It wirdke „mei" moat dér yet by. De sin wirdt den: „Dér konklu- dearje ik mei üt,” ensfh., hwent dit feit is it net allinne, det my dy konklüzje oan ’e han docht. Sjuch letter. Art. 10. lije Galama moat wêze: Ige Ga lama. Workum moet wêze Workum. dal meeren en worden gesterkt door Bij Apoth en ft rogMen. Diefstallen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. In het afgeloopen jaar is het een paar keeren voorgevallen, dat uit de kleedkamer van het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen, afdeeling van prof. Wiersma, uit jas zakken geld werd vermist. Het waren porte feuilles met betrekkelijk veel geld, die spoor- - 1 loos verdwenen, terwijl het de politie niet atgedekte open ruimte, gelegen naast de mocht gelukken den dader in handen te melkkamer. Op deze betrekkelijk eenvoudige, weinig kostbare wijze wordt op de model-consump- tie-melkboerderij van het O. B. W. getracht te voldoen aan het abc van een goed melk product, welke zijn: a. een volkomen gezond en tuberculoosvrij beslag vee; b. het melken en verplegen van dit vee in een zindelijke omgeving en op de juiste wijze; c. het uit den stal verwijderen en onmid dellijk afkoelen der verkregen melk en d. het bewaren en vervoeren der melk in zindelijk zooveel mogelijk kiemvrij vaat werk. Wanneer men dan dit keurig ingerichte bedrijfje heeft bezien en het vergelijkt met enkele koemelkerijtjes welke nog in onze stad zelf hier en daar verspreid zijn, begint men meer en meer overtuigd te geraken van de gewenschtheid, dat al dergelijke bedrij ven min of meer op dergelijke leest ge schoeid worden, waarvoor een verplaatsing naar buiten de stad dan natuurlijk noodig is. Het bedrijf aan ’t Op beschikt over 30 pdm. land en wordt geëxploiteerd door Sj. Bootsma. Architect van den bouw was de heer Goo- dijk alhier, die er in geslaagd is een aardig geheel te ontwerpen; ook de woning van den veehouder zelve is zeer gerieflijk inge richt. De stalinrichting, met Simplex drinkwa terleiding voor de dieren, enz. en de inrich ting van de melkkamer is geleverd door de fa. Johs. Volkers, Metalen Wereld, alhier. twijfel-legende, die in Voltaire’s tijd door Lord Braybook is gelanceerd en die tegen woordig nog vele aanhangers vindt in Ame rika, Frankrijk en Duitschland. Verjongingsproeven. De correspondent der N. R. Ct, te Parijs meldt: In de Societé de Médecine de Parijs heeft Levassort proeven behandeld, door hem op grijsaards genomen met een bepaald serum van jonge dieren, dat in sommige gevallen verhooging der lichamelijke en geestelijke vermogens en oriëntatie van het karakter naar het optimisme ten gevolge heeft. Drie honderdjarigen overleden. Te Turijn is op 104-jarigen leeftijd don Oreste Perogalli overleden, de oudste pries ter van Italië. Perogalli had op 25-jarigen leeftijd meegevochten in den slag bij Pal- rlestro, waar de Franschen en Piemonteezen een düurvlucht boven Nederland te maken, de Oostenrijkers versloegen, hij had Cavour Abonnement t per jaar f 2.50 fr p.p. post f 3.60. Advertentleën9 ct p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bj Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc 3NEEKER COURAM gen worden aan Flavius Josephus. Thans komt de Parijsche hebraeïcus, dr. Eisler met de mededeeling, dat hij in de nationale bibliotheek een heel antiek en zeldzaam perkament van Fl. Josephus heelt ontdekt, zegt de Tel., waarin wel degelijk passages voorkomen betreffende de ge schiedkundige figuur van Jezus. Passages, die weliswaar door een of anderen „censor” sterk verminkt zijn, maar die niettemin aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Op grond van deze ontdekking meent dr. Eisler een bewijs temeer geleverd te hebben, dat aan de historsche figuur van den Chris tus niet langer getwijfeld kan worden. Waardoor dus een einde gemaakt is aan de 149 8. Bran to Skearnegoutum. Nou scille wy in jier bihannelje, det grea- te histoaryske bitsjutting hat for Fryslan. Altiid woede de ünsillige striid twisken broerren fen ienselde folts mar troch. De Fetkeapers wonnen sims, mar forlearen ek wol. It haed dêrfen wier yn dizze tiden in eale to Boalsert. Hy tocht, det syn partije hjar posysje mar ris bisteevge wirde moast en dêrfor helle hy help üt frjemde’kontrijen. Det wiemen fen dy ütlanske hiersoldaten, rou folts ornaris. Dy prebearren op ’e tredde Snein „in die vasten” (de 19de Maert) Snits to forover- jen, mar hja waerden ofslein. Peter fen Tha bor neamt hjar „Dütske feinten”. By Snits holpen de boargers ek in pear nei beppe kelder. De trop gong nou nei Loaijingea, dêr’t hja in stik ef hwet huzen yn ’e bran stitsen. Dêrwei geane hja nei Goutum. De hüsljue sjugge it gefaer oan- kommen en liede de klok. Doarpen üt ’e om- kriten sjugge de bran en heare it klipjen en mei foarken, skeppen en allerhande striidtüch skreppe hja hird to Goutum to kommen. Undertwisken binne de feinten de hearwei fen Snits óf al delkomt en yn it terpdoarp oanlanne. Hja sette de reade hoanne op in stik ef hwet huzen, sadet der totael fjirtsjin huzen alhiel opbarne. Dêr komme de Goaijingeasters, Ysbrechtumers en Boasumers oanstouwen op hynsders en rinnende. Hja krige fiif Dütskers to pak ken, dy’t lyk dieren deaslein wirde. De oaren flechte wer nei Boalsert ta; dy stêd is om- mers allinne feilich for hjar! Peter fen Tha bor neamt dit feit ek yn syn kronyk op bik. 128. Hy teikent der by oan: De hüsljue fen ’e doarpen om Skearnegoutum hinne, slü- chen dy feinten dea, om’t sy die Snekers gonstich waren.” Wer in biwiis fen greate ienriedigens twisken Snits en Snitser fiifgea! volgens met een roeiboot een eind in gebracht en in het water geworpen. Na het spoorwegongeluk bij Rijswijk. De directie der Nederlandsche spoorwe gen heeft, meldt de Tel., naar aanleiding van ’t spoorwegongeluk te Rijswijk waar, zooals men zich herinnert, twee electrische treinen met elkaar in botsing kwamen de volgende straffen opgelegd. De wagen- voerder van der Gast, die dienst deed op den trein uit Den Haag, is teruggesteld tot wagenliclrter te Leidschendam. De seinhuis wachter van het seinhuis Vaillantlaan, die vergat den wissel om te leggen, werd terug gebracht tot arbeider, terwijl van den dienstdoenden chef van der Bos, die last gaf tot het voorbij rijden van een onveilig sein, een halve maand salaris is ingehouden. schilïend^^theologiTche hebben' tot Ongelukken. Bij den landbouwer Dankbaar in de buurtschap „Zwolle” bij Groenloo had eer- gistermiddag een ongeluk plaats. Bij de familie werd een bruiloft gevierd. De kommiezen stelden ter plaatse een onder zoek in naar de hoeveelheid ingeslagen sterken drank. Zij begaven zich daartoe ook naar den hooizolder, met lange dunne ijze ren staven, om het hooi te peilen, zooals dit gebruikelijk is. De sectie-chef, sinds November van het vorig jaar te Groenloo woonachtig, had bij dit onderzoek het on geluk door een koker (opening in den zol der), waardoor het hooi naar beneden wordt gegooid, te vallen, waardoor hij met het hoofd op den steenen vloer terecht kwam. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Groenloo vervoerd, waar hij gisteravond nog niet tot bewustzijn was gekomen. Men vreest voor zijn leven. Nieuwe Indië-vlucht. Naar het „Leidsche Dagblad” verneemt, heeft ir. B. Grasé, de bekende vlieger, chef van de wetenschappelijke afdeeling van de Fokkerfabriek te Amsterdam, het plan op gevat om nog dit jaar in drie étappes van 24 uur naar Batavia te vliegen. De étappes zullen zijn: le étappe tot Basra, 2e étappe BasraAllahabad, 3e taak. De tenor zong nog het meest verdien- étappe AllahabadBatavia, waarna langs i aan vaard. Voor dezen tocht zal een drie-motorig van speciale constructie Twee en dertig seconden later kwam I weer aan de oppervlakte opduiken. Men bevrijdde hem van zijn boeien en bracht hem onder het gejubel der toeschou wers aan land. Een belangrijk perkament. De groote Joodsche geschiedschrijver Fla vius Josephus (geb. 37 na Christus) heeft in zijn omvangrijk oeuvre „Joodsche Oud heden”, een kapitaal werk van 20 boeken, een en ander getuigd omtrent Jezus. Ver- dat het én in het belang van den eenden- stand én in dat der kooikers onverantwoor delijk wordt geacht, de vogels nog langer aan vernietiging prijs te geven. De Gedeputeerde Staten der provincies waren, op een enkele uitzondering na, deze zienswijze ook volkomen toegedaan. Ont vangen berichten wijzen uit, dat er zooveel eenden zijn gevangen, dat er geen afzet voor was te vinden, terwijl de koelhuizen tot de nok gevuld waren. Dierenbeul. De politierechte te Middelburg heeft een koopman uit Philippine, die zijn paard van 14 tot 22 December in een weide liet ver blijven, terwijl het zeer koud was en het dier door den hard bevroren grond geen voldoende voedsel kon krijgen, veroordeeld tot f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het paard. De eisch was veertien dagen gevangenisstraf. Kunnen wij allen vogels zijn? Kapitein Dibovsky een uit den oorlog bekende Russische vlieger acht het mo gelijk, dat de mensch als een vogel, dus louter en alleen door nuttige verdeeling van de spierkracht, kan vliegen. In een verga dering van het Engelsche genootschap van luchtvaart-ingenieurs heeft hij, aan de hand van een model, het mechanisch-aërostatisch beginsel aangetoond. Een gevaarlijke weddenschap. Door de Deensche bladen word het vol gende gemeld: Bij Lokken aan de Westkust van Jutland f schap om 100 kronen aan, dat hij zich laten binden en daarna in de Noordzee zich vervolgens zelf te Een groote menigte woonde de demon stratie bij. De artist werd aan de handen vastgebonden, in een zak genaaid, die met groote steenen zwaar gemaakt werd, en ver volgens met een roeiboot een eind in zee weer uitschakelt, of zooveel eerder als de slaap, die 60 uren duurde. Het mocht ten genoemde temperatuur is bereikt, heeft het J slotte twee doktoren uit Groningen en den P. E. B. een speciaal tarief ingesteld van geneesheer uit Appingedam gelukken, het kind te doen ontwaken. De toestand is thans zeer bevredigend. Zangvereeniging „Excelsior”. Men schrijft ons: Gedwongen door de omstandigheden moest „Excelsior” zich dit jaar tevreden stellen met de uitvoering van een kleiner en minder belangrijk werk dan we steeds ge wend zijn. „Die Kreuzfahrer” van Niels W. Gade, dat door de vereeniging was ingestudeerd, heeft zijn grootste bekoorlijkheid voor ons verloren. De zoete, romantische stijl, voor namelijk ontleend aan Mendelssohn, kan ons tegenwoordig niet meer boeien. Echter be zien in het licht van zijn tijd, zijn er in het werk vele mooie gedeelten te vinden, zoo bv. het tweede deel, waarin Armida tracht den hoofdman der Kruisridders tot zich te lokken. Hierin vooral viert de romantiek hoogtij. Het koor zong het geheele werk met een zekere gemakkelijkheid. De stemmenverhou ding was beter dan op sommige vorige uit voeringen, hoewel de bassen nog wel een versterking noodig hadden. Het beste waren de damesstemmen. De Sirenenzang „Ich tauche meine Brust” en verder, werd goed en beschaafd gezongen. Van de Solisten kon de Sopraan, Mevr, van WervenNip ons het meest boeien. Zij bezit ’n aangenaam geluid en vertolkte haar partij verdienstelijk. Als voorbeeld diene „Ich wehte Sand”. Goed gevoeld gaf zij de solo’s weer, al zou meerdere polijsting haar stem veel ten goede komen. Tenor en bas, de h.h. Jan van der Velden en Willem Segboer, beiden dilettanten, maakten van hun partij wat ze konden, maar zijn feitelijk toch niet berekend voor deze stelijk, maar de bas kon de verleiding niet dezelfde route de terugreis zal worden weerstaan om in de zoetste gedeelten er ivaard nog een extra schepje bij te doen. De ener- gieke directeur Paul Gaillard had alle Fokker-vliegtuig moeite om het verband tusschen het koor en worden gebruikt, bemand met ir. Grasé, als den solist te bewaren. Den leider nog een woordje van lof voor deze uitvoering. We weten dat ook hij liever een groot werk in studie had genomen, maar roeiende met de riemen die hij had, heeft hij met een klein aantal koorleden toch iets goeds weten te presteeren. goed-/zoude/z j Voor de pauze werd nog een koor uit -- ucicckenis; het is „Paulus” en Drei geistliche Lieder van Men niet voldoende wanneer de melk alleen goed delssohn gezongen. De solisten lieten nog de warme zomermaanden,, ook goed blijven, wat de keuze betreft ons slechts matig kon den bekoren. Liederen zooals bv. Terug komst van Verhuist behooren toch niet op Gistermiddag heeft een aantal genoodig- den met het college van regenten van het Old Burger Weeshuis, een bezoek gebracht aan de nieuwe modelboerderij van het O. B. W. aan ’t Op alhier. Tegenwoordig was het geheele dagelijksch bestuur onzer gemeente, de regenten van het Old Burger Weeshuis, de heer Kaufman, directeur van den Pro vincialen Keuringsdienst, de heer Veenbaas, directeur van den gezondheidsdienst voor vee in Friesland en eenige vertegenwoordi gers van de pers. Naast haar directe taak, de opvoeding en verpleging der aan hare zorgen toever trouwde weezen, heeft het O. B. W. in Sneek steeds getracht op meer indirecte wijze zijr doel te dienen door de bevordering van de belangen der volksgezondheid in het alge meen. Daartoe behooren de door haar genomen maatregelen ter voorziening van Sneek van betere consumptie-melk, een product’ dat aan hoogere, zij het niet de hoogste, eischen voldoet ten opzichte van meerdere zuiver heid, hygiënische winning en onschadelijk heid voor de gezondheid van den mensch. De noodzakelijk hoogere kostprijs van deze melk werd verdisconteerd in de lagere prijs, waartegen de aan het O. B. W. be- hoorende landerijen tegen taxatie aan de veehouders (melkboeren) werden verhuurd, zoodat daardoor de verkoopprijs niet ver hoogd behoefde te worden. Op deze wijze konden aan de veehouders bijzondere voorwaarden worden gesteld ter bevordering van de aflevering van betere melk. Al hebben deze maatregelen, gezien de rapporten van de keuringsdienst in Leeuwar den, onder welker bijzondere controle' deze oedrijven gesteld zijn, zeer goed gewerkt, zoo meende het college van regenten toch nog een stap verder te moeten doen in deze richting. Leeringen wekken, voorbeelden strekken! ’t Kwam haar daarom gewenscht voor om naast de door haar invloed min of meer verbeterde bestaande koemelkerijen ’n model-koemelkerij daar te stellen en te doen exploiteeren om in het algemeen én wat stalinrichting én wat werkmethode betreft een voorbeeld te doen zijn, hoe een dergelijk bedrijf moet zijn, eventueel kan worden in gericht. Al moet de melk van deze boerderij voor de directe consumptie beschikbaar worden gesteld, zoo is het daar toch niet in de eerste plaats om te doen, maar wel om een demonstratie te geven hoe goede con- sumptiemelk zonder kostprijsverhooging van beteekenis op de beste wijze kan wor den gewonnen. Het is dus de bedoeling dat de finantieele uitkomsten van dit bedrijf zoodanig zullen zijn, dat het op één lijn te stellen is met de vrije bedrijven van dit soort, opdat ook deze laatste voor hetzelfde doel nl. de leve ring der betere melk, op eenzelfde of soort gelijke wijze kunnen worden ingericht en ge ëxploiteerd. Vooral deze laatste omstandigheid moet voor het doel waarvoor deze modelboerderij werd ingericht van de grootste beteekenis worden geacht. Dit doel wordt dan verder bereikt door de melk te winnen van (12) gezonde, geheel t.b.c.-vrije koeien; uierzieke of voor de melk schadelijke andere zieke dieren worden on middellijk uit den stal verwijderd en ge plaatst in de daarvoor bestemde zieken-box. Aan het melken worden, evenals aan de verpleging en het reinhouden der dieren, bepaalde eischen gesteld, terwijl de naar Hollandsch model gebouwde frissche koe stal zoo zindelijk mogelijk wordt gehouden. Vervolgens wordt de melk onmiddellijk na het uitmeiken in de naastgelegen melk kannen in een koelbak, waarin de melk bussen geplaatst zijn, afgekoeld. Deze af koeling heeft plaats door middel van water van 10 C. dat uit een door diepboring verkregen bron door ’n electro-motor wordt opgepompt en vdat tevens dient voor drink water van het vee en reiniging van het vaat werk. Vooral dit laatste is voor ’t der melk van de grootste beteekenis; het is A1 J -l - wordt gewonnen, zij moet daarna, vooral in enkele solo-voordrachten hooren, die ook Te dien einde wordt in de. melkkamer in een electrisch apparaat met een capaciteit van 100 liter, door middel van nachtstroom het een avond als dezen te worden gezongen? spoelwater verhit tot 80—85 Celsius. Voor levering van deze nachtstroom, die ’s avonds automatisch in- en ’s mor;gens teruggebracht kan worden tot 8 pet. KORT GELENGD. Het ligt in het voornemen van het ge meentebestuur van Hoogeveen aan den 15.000sten inwoner dier gemeente, die tegen Mei a.s. wordt verwacht, een passend ge schenk aan te bieden, wellicht in den vorm van een spaarbankboekje. De Raad van Haarlem besloot, vrouwelijken inspecteur van politie kinder- en zedenzaken aan te stellen. i IIEÜWE S3EEKER CODP.AIT animx SHEERER COURANT «n WTMBRITSERADEEL ■- Vla,;... Ar -.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1