i 25 ets. is de prijs van onze 25 ets. Dit No. bestaat uit Z Bladen.' diens broer opviel, waarmee we geenszins i te kort willen doen aan de verdiensten der Nieuwstijdingen. i kleine ndirertentiën. Met zoo’n kleine advertentie in de Nfouw® o Sn®®- ktr Courant (huis aan huis verspreiding) verschaft gij U personeel of krijgt gij een be trekking, huurt of verhuurt gij Uw huis, koopt of verkoopt het, verkoopt of koopt gij alle soorten meubilair, pluimvee Plaats zoo’n kleine adv. in het nummer van 28 JAN. voor Officiéél Gedeelte. De 25 ots. direct bij inzen ding der Adv. te voldeen. - mmx SHEERER OOURAHT an WYMBRITSERADEEL de prijs van Iffltliil Omni iir luiiBti Sint Tuaeh|>t KIEZE BRINK Co., WOEBSDAG 25 JA9UARI 1918 Ko. 34 a 552 Ons Genoegen. De beste prestatie sedert jaren van boven genoemd gezelschap is wel geweest de op voering Zondagavond in Amicitia van „Óp den Terugweg”, een tooneelspel in vier be drijven van Albert van Waasdijk. In die prestatie betrekken we dan tevens de keuze van het stuk, een zeer goede keuze, vèr overtreffend die der laatste jaren (een ge deelte van het publiek scheen zoo overtuigd dat men bij O. G. altijd blijspelen geeft, dat het, zeer te onpas, Zondag bij enkele tref- on- van plaats in, in de reeks welke O. G. de laatste jaren gaf. Er was een gezellig bal na. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 en 24 Januari 1928: beursje met inhottd, B. v. d. Heijde, Parallelweg 12; heerenhorloge met ketting, A. Bootsma, Woudvaartkade 50; zwart beursje met inhoud, J. Spitse, le Zo- merrakbuurt 27; 22 zegeltjes, G. Bleijenga, Ged. Neltjeshaven 16; zilveren manchet knoop, S. Jorna, 2e Steenklipstraat 34. - 18.489 - 18.486 - 18.400 - 18.267 - 18.100 - 17.895 - 17.700 - 16.920 - 16.748 17 inschrijvers. Ingeschreven door: D. Bakker, Dokkum f20.790 Joh. Andringa, Sneek - 19.800 - 19.495 Gebr. G. en B. Velsink, idem Hollander en De Boer, Bolsward - 18.990 H. Koetzier, Sneek O. de Vries, idem Gebr. Smits, Warns J. Hoekstra, Leeuwarden Joh. Olij, Sneek S. de Wolf, idem A. v. d. Zee, idem R. Cuperus, Birdaard K. Hiemstra, Sneek S. de Boer, IJsbrechtum L. de Lange, St. Nicolaasga Uitgave: KIEZEBR1NK Co. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. „Normandia”, Zuivelfabriek en Koelhuis, gevestigd te Sneek, om vergun ning tot uitbreiding van haar zuivelfabriek door vergrooting van de kaasmakerij in het gebouw aan den Leeuwarderweg no. 13, ka dastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D no. 635; dat op Woensdag, den 8 Februari 1928, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 25 Januari 1928. schen v. Essendaal en z’n dochter uit het eerste huwelijk. De echtgenoote dringt op ’n spoedig trouwen van deze dochter (Fine) aan met een het niet al te nauw nemend kwasi-artist. Alles schijnt dus op narigheid te zullen uitloopen, als er geen Toby van Meerssen was, ’n jonge man die meer met z’n hersens dan, als de sportieve neef, met z’n voeten werkt, een fijnvoelend mensch ook, die de oplossing brengt door de echt genoote op een beter pad te brengen en de dochter uit liefde te huwen, natuurlijk Dit stuk is buitengewoon goed gespeeld door een best in elkaar passend ensemble uit de eerste spelers en speelsters van O. G. Van Essendaal blonk uit, z’n spel was af en buitengewoon goed, maar daarnaast zou den we Toby van Meerssen, die als onge routineerd speler, toch zoo knap een zware rol droeg, willen noemen. Maar ook de an- die wegens, bezwaar tegen den Zondag de deren verdienen ’n pluimpje: Marie, Louise vergadering op Zaterdag wenschen te zien Fine en Suzan, Albert, Schreuder en de oude gehouden, niet aanwezig waren. Overwogen v. Meerssen. Deze uitvoering neemt een eere- wordt dan ook om een volgende keer de vergadering weer eens op Zondag uit te schrijven. Ds. Horreiis de Haas. Over ds. Horreüs de Haas te Zwolle, die zijn zilveren jubileum vierde, schrijft „Kerk en Volk”: „Reeds als jong predikant te Bergum, ja als student deed hij van zich spreken door zijn talent en door zijn persoonlijkheid. Toen wij na hem de Groninger academie bezoch ten hoorden we over de responsies en de examens van student de Haas. De pastorie te Bergum werd in zijn tijd een middelpunt van religieuze en sociale actie en de Haas met zijn breeden royaal-gullen lach en tin telend oog was van alles de organisator en de stuwkracht. „De Haas komt spreken” en op dit wachtwoord liepen kerk en zaal vol. Wie herkent niet aanstonds dien bree den betoogtrant, soms bijna bang om zich vast te leggen in een bepaalde conclusie, omdat hij het goed recht weet ook van de tegenwerpingen en waardeering kan koeste ren voor de oprechte overtuiging van offer- bereide anders-denkenden. Maar wee ook den tegenstander, wiens oprechtheid en of ferbereidheid hem verdacht voorkomen! Na Bergum heeft dr. Horreiis de Haas in Sneek en in Zwolle bij een hem toegewijden kring een wel gefundeerden grondslag gelegd voor hun geloofsleven. In den strijd tegen het alcoholisme heeft de Haas op tal van manieren een geweldig stuk werk geleverd. Naast organisatori- schen, mondeling en schriftelijk propagan- distischen arbeid, noemen*wij zijn medewer king aan „De Gouden Poort”, wellicht de beste bloemlezing uit de ethisch-religieus gerichte wereldliteratuur onzer dagen. Als socialistisch spreker is hij in geheel Neder land bekend. Zijn partij is met reden trotsch op hem. Zijn debat-vergaderingen met orthodox-protestantsche en roomsche tegenstanders zijn hoogtepunten geweest in het geestelijk leven van menige plaats. Als schrijvend theoloog maakte hij naam door zijn geschriften: „Godsdienst en Socialis me en „Geloof en Leven”, beide weer uit muntend door zijn breede en tevens diepe beschouwingen. Maar van niet minder be- teekenis is zijn arbeid, gezamenlijk met die Proost verricht, door de uitgave van „Het Vrijzinnig Protestantisme”, waarvan het tweede deel verscheen en evenals het eerste in ruimen kring koopers vindt”. De salarisherziening. Naar vernomen wordt is in de op 14 Jan. j.l. door de sub-comm. uit de Centr. Comm. gehouden vergadering namens den Minister van Financiën mededeeling gedaan dat zulks in verband met de door de sub-commissie genomen beslissing een opheffing van het thans in het bezoldigings besluit bestaande verschil tusschen gehuw den met en zonder kinderen eenerzijds en ongehuwden anderzijds door de Regeering niet op principieële gronden zou worden afgewezen en dat ingeval de vertegenwoor digers der Centrale Organisaties een rege ling kunnen ontwerpen waarvan het totaal bedrag dat daardoor meer zal worden uit gegeven eenigszins aanneembaar is, de Regeering deze regeling waarbij dus het behoefte element wordt losgelaten, wel wenscht over te nemen. Tegen het verval len van het verschil in periodieke verhoo- gingen tusschen gehuwden en ongehuwden, n.i. de twee laatste periodieke verhoogin- gen, die de ongehuwden thans niet ont vangen, had de Regeering evenmin bezwaar, terwijl het verschil in aftrek tusschen on gehuwde onderwijzers en ongehuwde amb tenaren naar het oordeel der Regeering in ieder geval kan verdwijnen. De mededeelingen van het standpunt der Regeering hebben daarna in de commissie tot een uitvoerige discussie aanleiding ge geven, vooral aangezien steeds slechts een bepaald bedrag voor de herziening beschik baar zal blijven, het grootste gedeelte van dat bedrag op deze wijze bijna uitsluitend ten goede zal komen aan de ongehuwde ambtenaren en de gehuwden zonder kin deren en er per saldo niets of slechts weinig meer beschikbaar zal zijn voor de herziening der salarisnoimeu en periodieken. Ontploffing in een postkantoor. Naar het Leeuw. Nbl. meldt is Vrijdag ochtend in de bestellerskamer van het post kantoor te Leeuwarden plotseling de inhoud van een doos, die zich tusschen de andere post bevond en er uiterlijk even onschuldig uitzag als deze, ontploft. Een muur werd beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bij onderzoek bleek de doos patronen te bevatten. Daar het natuurlijk streng ver boden is dergelijke gevaarlijke zaken de post ter verzending aan te bieden, zal dit muisje voor den afzender nog wel een staartje hebben. Gevaarlijke hond Te Herpt is een 3-jarig zoontje van den heer C. v. Grevenbroek door een hond aan- - 17.520 gevallen, die ’t jongetje de lappen vleesch - 17.493 als ’t ware uit den hals beet. In levensge- - 17.450 vaarlifke toestand is het knaapje opgeno- - 17.365 1 men. De hond is doodgeschoten. 1 Aanbesteding door architect A. Hoek- fende momenten, lachte!). „Op den Terug- stra van een stoom-wasch en strijkinrichting weg” is een stuk van aanmerkelijk grooter met woonhuis voor rekening van de Gezus natuurlijkheid dan wel vaak ten tooneele ters Sinnema. wordt gebracht, de dialoog is ongekunsteld. Het stuk is een greep uit het leven van den vijftiger Jacobus van Essendaal, een man nog vol levenslust, die in zijn angst voor de komende ouderdom, zich vastklampt aan z’n vervlogen jeugd door te trachten met de jongeren mee te doen. Hij omringt zich dus met een tweede, veel jongere echtgenoote en een sportieve neef, wiens prestaties op het voetbalveld door van Essendaal hemelhoog worden geprezen tegenover z’n echtgenoote, met ’t gevolg: een liaison tusschen de jonge Kuperus en Dijkstra, Rauwerd Deersum Ooms en Lusthoff, Sneek Gegund aan de laagste inschrijvers. De begrooting bedraagt f 17.000, buiten de garage, die binnenkort zal worden aan besteed. en een turnkringoptreden te Witmarsum. Punt 12 van de agenda beoogde de op richting van een Permanente Commissie van Kringvoorzitters in Friesland. Doel is ’t be waren en'bevorderen van het contact tus schen de Turnkringen onderling en het be spreken van gemeenschappelijke belangen. De besluiten van de Comm. moeten, voor zij van krlcht worden, door de verschillende kringbesturen zijn goedgekeurd. De verga dering bleek algemeen voor de instelling van bovengenoemde commissie, waarvoor het ontwerp-reglement na bespreking en een niet dan nadat van Essendaal heeft leeren enkel amendement werd aangenomen. Nadat I beseffen, dat z’n jeugd voorgoed voorbij is nog een druk gebruik van de rondvraag was en z’n geluk dat van z’n kind moet zijn, gemaakt, sloot de vcorz. de vergadering, Dit stuk is buitengewoon goed gespeeld met een woord van dank aan de aanwezigen voor de opkomst. Een groot bezwaar tegen het vergaderen op Zaterdagavond bleek dat verscheidene afgevaardigden wegens vertrek van tram of trein voor het eind de vergadering moes ten verlaten, terwijl juist de meeste clubs, die wegens, bezwaar tegen den Zondag de N. B. A. S. Zaterdagavond gaf de N. B. A. S. een propaganda-avond in de Harmonie. Na een woord van welkom van den voorzitter wer den eenige muzieknummers gegeven en zong een jonge dame met wat zachte maar zeer zuivere stem „Adeste” van Andriessen. Ds. Melchers van Warga sprak over „Wat ons drijft”. Spr. richt zich gaarne tot de jongeren omdat bij hen het idealisme leeft, dat voortvloeit uit een bepaalde kijk op het leven. Als wij overtuigd zijn dat van ons zelf invloed uitgaat op onze omgeving, dan brengt het practisch betrachten van de naastenliefde ons tot onthouding. De ouders kunnen om andere redenen gaarne hun kin deren geheelonthouder zien, bv. omdat het zoo’n goede veiligheidsmaatregel is als zij de maatschappij in moeten, maar ’t mooiste is toch als gij, jongeren, de geheelonthou ding als een eisch van naastenliefde voelt, als een beginsel belijdt dus. Het zijn juist de matige, fatsoenlijke drinkers, die oorzaak zijn dat hun zwakkere broeders als slacht offers van het alcoholisme vallen, en met hen het offer daarvan worden hun vrouwen en kinderen. De matige drinker legt al zijn fatsoen in de weegschaal ten gunste van de drinkgewoonten, dat is juist het ongeluk kige. En men moge dan zeggen dat het dapperder is als matig drinker de verleiding te weerstaan, dan als geheelonthouder die verleiding niet te willen kennen, de alcohol is er niet gekomen om den mensch karakter te leeren toonen, maar wel om het drank- kapitaal groote winsten te laten afwerpen. En bovendien bij zoo’n standpunt is er geen plaats voor het solidariteitsgevoel, men denkt alleen aan zich zelf, vergeet deel te zijn van de samenleving. Mede om de alco hol kan „een kind niet voorzichtig genoeg zijn bij de keuze zijner ouders”, zeide een Franschman. Want behalve dat de alcohol hersenen en zenuwen van den drinker zelf aantast, uit zich zijn drankmisbruik maar al te vaak door de erfelijkheid in de minder waardigheid zijner nakomelingen. Dat een gering alcoholgebruik door kinderen reeds hun scherpzinnigheid schaadt, bleek uit een onderzoek aan de Alkmaarsche scholen. En dat is geen wonder. Want de alcohol ver bruikt veel van de zuurstof, welke in het menschelijk lichaam aanwezig is op zeker moment en ’t achtergebleven verbrandings- product vergiftigt het lichaam; verkalking enz. komt bij geregelde drinkers veel voor. In Beieren bleek dat knechts in de groote brouwerijen in den regel niet ouder dan 30 jaar werden; zij hebben vrij biergebruik. Niet het eigen lijden echter maar het onver- diende lijden van vrouwen en kinderen is het ergste. En daarom, gedachtig aan ’t woord, j dat het boompje gebogen moet als het jong is, doet het spr. goed voor een jeugdorgani- nt?? Areheel°nth?Udinga rVk m°gen Als afgevaardigde naar de Algemeene optreden Onze verantwoordelijkheid jegens Vergadering van het K N G V werd «e- den naaste legt ons de geheelonthouding op kozen de heer C. Kan, met als ‘plaatsver- als plicht; door geheelonthouding worden vangende heer J. Olij, die, na eenige bespre- onze hersenen en wilskracht in staat gesteld - tot de grootste prestatie, hetgeen veel waard is in een tijd, waarin zoo velerlei vraag stukken om onze belangstelling vragen. Een goed ding hebt gij, leden der N. B. A. S. gedaan met uwe aansluiting, waarmede gij hebt uitgesproken dat gij uw verantwoor delijkheid in de samenleving gevoelt. Dat is het beginsel dat ons drijft! Spr. gaf in zijn rede tal van aangrijpende voorbeelden der drankellende. Met eigen krachten voerden de jongelui na deze rede „Verleden”, het. drama in 3 bedrijven van Ina Boudier—Bakker op. We hadden geen te sterk gespannen verwach ting van een opvoering van dit vrij zware stuk door eigenlijk nog pas beginnende di lettanten, doch onze verwachting is be schaamd, het stuk werd niet mishandeld, inderdaad werd het een vrij gave uitvoering’ waarin het zeer goede spel van Dolf en king van de Bonds-agenda vrij" mandaat kregen. De voorzitter bracht hierna de Bondsuit- voering te Utrecht op Pinksteren a.s. ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van het K. N. G. V. ter sprake en wekte de aanwe zige afgevaardigden krachtig op er toe mede te werken dat hun vereenigingen zouden deelnemen aan deze grootsche betooging. Er bleken reeds bij verschillende clubs plannen tot deelname te bestaan met dames, heeren en adspiranten, waarvoor reeds reiskassen worden gevormd. Pogingen zullen worden aangewend om met een massaal optreden voor dames uit onze kring te komen. In ver band met de Bondsuitvoering mag voor de 6e week na Pinksteren geen turnkringbetoo- w ging plaats vinden. Op het werkplan der tante en de voetballende neef. Het tweede Techn. Comm. staan daarna nog de betoo- huwelijk en z’n jong-doen brengen ging te Sneek, verder meer speciaal adspi- danks de gemoedelijke tusschenkomst ranten optreden (waarschijnlijk Bolsward) schoonzuster Marie - een verwijdering tus- 44» JAABGABG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën0 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc oNEEKER COURAN1 Eerste BlnA DUIDAGi m VBIJDASBAV0VD9 Ultfsvns 0MV1K 151), andere opvoerenden, maar dit tweetal mocht toch even afzonderlijk worden genoemd. Er was een verloting in de pauze, en het geheel vormde een zeer gezellige avond. Turnkring Sneek. Zaterdag 21 Jan. jl. werd op de boven zaal van café „Onder de Linden” de jaar- lijksche algemeene vergadering van de Turnkring Sneek gehouden. De voorzitter, de heer A. H. Vis, heette de afgevaardigden der verschillende clubs uit Bolsward, Joure, Heeg, Lemmer, Ijlst en Sneek welkom en in ’t bijzonder de heeren Steegstra en v. d. Werf, respectievelijk voorzitter van de krin gen Leeuwarden en Heerenveen. Notulen en jaarverslagen van den secretaris en den se cretaris der Technische Commissie werden gelezen en goedgekeurd. Wij ontleenen hier aan dat de kring een actief jaar achter zich heeft, met 2 zaaluitvoeringen te Sneek, en openluchtbetoogingen te Heerenveen, Sneek en Joure. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse en het rapport van de kas commissie bleek, dat de kas er, naar om standigheden, goed voor staat. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen als voorzitter de heer A. H. Vis, als pen- ningmeesteresse mej. S. Norbruis, terwijl werden gekozen als secretaris de heer P. Jongejans en als commissarissen de hh. Vo gelzang, Bolsward en De Jong, Arum. In de Technische Commissie werden her kozen de hh. C. Kan en J. Olij en gekozen de heer E. Statema te Bolsward. ■HI ^=8=-- I HIEnWE SBEEKEH COURAUT mui mis iiiiiiiMWf iruiHiimri

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1