Uit onze Raadzaal. Dit No. bestaat alt 3 Bladen- Keclamekolotn. DRUKWERK VOOR DEN HANDEL NIEUWSTIJDINGEN. Will Oriiii hr liunti luü* ▼enehfat KIEZE BRINK Go., I ZATERDAG II FEBRUARI 18*8 UitgaveKIEZEBR1NK Co. Eerste Blèrt No. 89 SNEEK, 4 Januari 1928. Aan den Gemeenteraad. Aldus enz. SNEEK, 24 Januari 1928. Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 31 Januari 1928. BESLUIT: BESLUIT: 7; 1 Sept. 6 1 II Aldus enz. 216*/4 lil 7 IV SNEEK, 24 Januari 1928. 21 1 Sept. 20 805 V, 23 Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 17 Januari'1928. Aldus enz. SNEEK, 24 Januari 1928. BESLUIT: Aldus enz. den gemeenteraad, door dezen aan te wijzen. Waar door ons college in die commissie ook 2 onzer leden worden benoemd, dient U zich bij Uw keus tot de ledenniet- wethouders te beperken. Artikel 3 der aangehaalde ver ordening bepaalt den zittingsduur op 1 jaar. Door ons zijn aangewezen: als voorzitter de heer F. Blok, als tweede lid de heer P. Th. Potma, als secretaris de heer P. Sikkes. Wij verzoeken U, tot het benoemen van drie leden voor het tijdvak, eindigende 31 December 1928 over te gaan. No. X 08.741(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het salaris van den op zichter der gemeente-landerijen. a. de jaarwedde van den opzichter der gemeente lande rijen te verhoogen met f 150.en te brengen op f500. b. te bepalen dat de sub a genoemde verhooging zal ingaan op 1 Januari 1928. Aldus enz. No. X 07.351(12). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aankoopen van een gedeelte grond aan de Geeuwkade van de N. V. Johs. Hal- bertsma’s Zuivelindustrie en tot het verkoo- pen van een gedeelte grond nabij de Sta tionsstraat aan J. Halbertsma. DRUKKERIJ BRANDENBURGH OED. POORTEZIJLEN TELEF. 404 44» JAARGANG Abonnementper jaar f 2.50 fr p.p post f 3.60. Advertentieên9 cL p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst m uc öNEEKER COURANT f1392.— - 1344.— 7; 1 Sept. 6 3; 1 Sept. 4 Bij raadsbesluit van 27 December 1920 no. 11 werd het salaris van den opzichter der gemeente-landerijen vast gesteld op f 350. Sedert het tijdstip van deze vaststelling heeft de ge meente haar landbezit niet onaanzienlijk uitgebreid. Wij herinneren aan den aankoop van de boerderij „Wel gelegen” aan den Leeuwarderweg en aan den onlangs plaats gehad hebbenden aankoop van landerijen van het Old Burger Weeshuis, terwijl daarnaast nog zoo nu en dan enkele perceelen land zijn aangekocht. In de laatste zeven jaren is dan ook het landbezit der gemeente met 200 pondemaat vermeerderd. Het spreekt voor zich, dat vermeerdering van het ge meentelijk grondbezit, toeneming van de werkzaamheden van den met het toezicht op dat bezit belasten ambtenaar ten gevolge heeft. Onder deze omstandigheden komt het ons dan ook niet billijk voor de jaarwedde van den opzichter der landerijen onveranderd te laten. In overleg met den functionaris meenen wij U te moeten voorstellen de jaarwedde te verhoogen met f 150.deze derhalve te bepalen op f500.en de verhooging 1 Januari 1928 te doen ingaan. Wij wenschen met dit voorstel mede uiting te geven aan onze waardeering voor de wijze, waarop de thans in dienst zijnde opzichter, de heer Wage- naar, zijn taak vervult. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 24 Januari 1928, no. X 08.741(4); a. deze verzoeken in te willigen; b. het bedrag der vergoeding te bepalen: voor de Jan van Nassauschool op Julianaschool op Aan den Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 12 December 1927, no. 9, werd vast gesteld een verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor ambtenaren en werklieden in dienst der ge meente Sneek. Volgens het bepaalde in artikel 2 dier verordening be staat de vertegenwoordiging der gemeente in de commis sie voor georganiseerd overleg o. m. uit drie leden van No. X 08.172(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van drie leden in de commissie voor georganiseerd overleg. dit besluit behoorende teekening A met een roode kleur aangegeven gedeelte grond aan de Geeuwkade ter opper vlakte van 84l/2 M.2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 2218, gelegen vóór het perceel aan de Geeuwkade no. 13, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 2646, voor de som van f 50. II. aan J. Halbertsma, zuivelfabrikant, te Sneek, te ver- koopen het op de bij dit besluit behoorende teekening B met een roode kleur aangegeven gedeelte grond ter grootte van 38 M.2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 2413, gelegen achter het perceel aan de Stationsstraat no. 16, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 2347, voor de som van f 200. 86'/2 Het toenemende verkeer langs de Geeuwkade maakt een verbetering van den toestand aldaar noodig. Wij hebben daarom stappen gedaan om de beschikking over de tuin tjes en open ruimten aan die kade te verkrijgen, teneinde tot de voorgenomen verbetering van de bestrating en walbeschoeiïng te kunnen geraken. Blijkens den hierbij overgelegden brief van 7 April 1927 is de N. V. Johs. Halbertsma’s Zuivelindustrie, alhier, bereid het gedeelte terrein ter oppervlakte van 84'/a M.2, gelegen vóór haar perceel aan de Geeuwkade no. 13, nader met een roode kleur aangegeven op de bijgevoegde teekening A, aan de gemeente in eigendom over te dragen, mits de gemeente als contra-prestatie aan haar in eigen dom afstaat een gedeelte grond achter de woning aan de Stationsstraat no. 16, ter grootte van 38 M.2, nader met een roode kleur aangegeven op de bijgevoegde tee kening B. De waarde van de door de genoemde naamlooze ven nootschap aan de gemeente in eigendom over te dragen grond bedraagt, naar evenredigheid van den prijs, door de gemeente betaald voor den van S. Groenveld aan de Geeuwkade overgenomen grond, ruim f 50.terwijl de waarde van den door de gemeente- af te stanen grond ge voegelijk op f 6.per M.2 kan worden gesteld, of in totaal op ruim f200. Wij hebben daarom bij onzen mede hierbij overgelegden brief van 2 December 1.1., no. X 07.351(12), aan de naam looze vennootschap medegedeeld, dat wij slechts dan bereid waren tot wederzijdsche overdracht der bedoelde eigen dommen mede te werken, indien door haar aan de gemeente een toegift van f 150.wordt betaald. Hiermede is de naamlooze vennootschap, zooals uit haar bijgevoegd schrij ven van 21 Januari 1928 blijkt, accoord gegaan. In dat schrijven wordt echter de opmerking gemaakt, dat de grond achter de woning aan de Stationsstraat no. 16 niet op naam der vennootschap, doch op naam van haar directeur, den heer J. Halbertsma, moet worden ge steld. In verband hiermede dient de onderwerpelijke aange legenheid te worden behandeld als een overeenkomst van koop van grond van de genoemde vennootschap en van verkoop van grond aan den heer J. Halbertsma, hoewel zij in wezen het karakter van een ruiling behoudt. Het door den gemeente-architect omtrent deze ruiling uitgebracht rapport leggen wij hierbij over. Wij stellen U voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 24 Januari 1928, no. X 07.351(12); oostzijde van de Roomsch-Katholieke Meisjesschool en langs de noordwestzijde van het St. Bonifacius-gesticht, zuidoostwaarts naar de Oudvaart en op bijgevoegde kaart gemerkt a, bb en c de namen te geven onderscheidenlijk van: Tjerk Hiddesstraat, Auke Stellingwerfstraat en Create Pierstraat; b. aan de beide straten, wélke zullen loopen van de sub a bedoelde Tjerk Hiddesstraat naar de mede aldaar ge noemde Auke Stellingwerfstraat en op bijgevoegde kaart onderscheidenlijk gemerkt d en e, de namen te geven respectievelijk van; Jacob Binckesstraat en Quadernaatstraat; c. te bepalen, dat de naam le Oosterkade in het vervolg niet alleen zal gelden voor de straat, loopende van den Leeuwarderweg bij de Oosterpoortsbrug zuidoostwaarts langs de Stadsgracht, zooals dat tot heden het geval is, doch ook voor de nieuw aan te leggen straat langs de Oudvaart tusschen de Tjerk Hiddesstraat en de Greate Pierstraat en op bijgevoegde kaart gemerkt ff. n. aan de drie straten, aan te leggen loodrecht op den Leeuwarderweg, respectievelijk langs de noordwestzijde van het gebouw, eigen aan D. van der Heij, langs de zuid- Behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten: I. van de naamlooze vennootschap Johs. Halbertsma’s Zuivelindustrie, te Sneek, aan te koopen het op de bij Sneeker Onderlinge Brandwaarborgvereeniging. Onder presidium van den heer J. H. Doodkorte hielden de deelnemers van bo vengenoemde ver. Woensdagavond de jaar- lijksche vergadering in Onder de Linden. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen welkom en betreurde de geringe opkomst der deelnemers. Het afgeloopen jaar is in elk opzicht gunstig voor de ver- eeniging geweest, zoodat de in de vorige jaarvergadering in uitzicht gestelde korting op de premies, wanneer het jaar 1927 een voordeelig verloop zou hebben, voor 1928 in werking kan treden, er wordt nu 10 op alle premies gekort. Vervolgens memo- reerde spr. dat de heer A. Hingst thans 25 jaar directeur der ver. is geweest, het be stuur heeft reeds gelegenheid gehad den jubilaris met dit feit te complimenteeren, maar het is hier de plaats nog eens een woord van hulde tot dezen functionaris te richten. De heer Hingst immers heeft veel voor de vereeniging gedaan en meegewerkt ook tot een goede verstandhouding tusschen bestuur en deelnemers; moge hij nog vele jaren de kracht vinden met dezelfde lust als tot heden zijn werkzaamheden ten bate der Sneeker Onderlinge te verrichten (applaus). Na lezing en goedkeuring der notulen, gaf de directeur in zijn verslag van den toestand der vereeniging, en in verband met het feit dat dit het 25ste jaarverslag was, dat door hem werd uitgebracht, een over zicht van de vooruitgang en lotgevallen der ver. tusschen 1903 en 1928. De tegenwoor dige directeur werd 20 October 1902 als opvolger van den heer Th. Boshuijer be noemd en aanvaardde 1 Januari 1903 zijn functie. De heer Hingst noemde vervolgens de verschillende bestuursleden tijdens zijn directeurschap; van de vijf bestuursleden in 1903 in functie, is er thans geen een meer aanwezig. Ook de ijverige agent van des tijds W. v. d. Zee, is dat niet meer: in 1916 nam hij ontslag om opgevolgd te worden door den heer K. Stapert, die met niet min der ijver de belangen der vereeniging be hartigt. Bedroeg het verzekerd kapitaal der ver. in 1903 f5.000.000, verdeeld over 700 deelnemers, het bedraagt nu f 14.000.000. Daarna memoreerde de heer Hingst de be langrijkste branden, waarbij de ver. sedert zijn directeurschap is betrokken geweest, de eerste in 1903 was die aan de Schaapmarkt in het pand eigen aan den heer Napjus (schade f 11.000), in 1904 lakstokerij fa. W. Borneman, 1906 vergaderlokaal Vier dag, 1908 fa. De Vries, Grootzand (schade 1'28.000), 1909 brand W. K. de Jong, 1910 fabriek Bervoets (de schade bereikte toen het record nl. f50.000), bij de brand bij de fa. Tonnema en Co in 1913 was de ver. niet betrokken, in 1914 echter wel bij die bij den heer S. Olij, 1915 A. v. d. Werf, 1917 Frie- sche Veem (voor de ver. slechts een klein deel), 1920 J. Kuipers, 1924 Sneeker Koffer- fabriek (schade f 12.000). Sedert dien is de ver. voor groote schadeposten bewaard ge bleven. Belangrijke reglementsherzieningen kwa men sedert 1903 tot stand: in 1912 werd de storting van ’t inleggeld facultatief gesteld, wat een groote toename van het aantal ver zekerden tengevolge had. In 1925 werden de inleggelden gerestitueerd, waardoor alle deelnemers in dezelfde conditie kwamen. Het spreekt dat in verband met de her verzekering1 enz. en het toenemend gebruik van motoren in de bedrijven het beheer steeds meer ingewikkeld is geworden. Er mag nog wel eens de aandacht op gevestigd dat bedrijven die werken met motoren van meer dan 5 P.K., in ’n afzonderlijke rubriek van het herverzekeringscontract moeten worden opgenomen, zoodat de bezitters van dergelijke bedrijven, willen hun bij even- tueele brand teleurstellingen bespaard blij ven, van het gebruik van dergelijke kracht- werktuigen direct als ze opgesteld worden dienen kennis te geven aan de directie der Onderlinge. Ten slotte memoreerde de directeur nog dat het bestuur naar twee doeleinden streeft in zijn financieel beheer: kapitaalvorming en premieverlaging. Wat dit laatste betreft, thans is reeds een korting van 10 op alle premies toegepast, en met de toenemende bloei van de ver. hoopt het bestuur gaande weg verder in deze richting te kunnen gaan. Bestuur en directeur hebben steeds in volle harmonie samengewerkt, waardoor het dén laatste mogelijk was met lust en ambitie zijn werk te doen. Moge die verhouding zoo blijven (applaus). De commissie voor het nazien der reke ning over het afgeloopen boekjaar, bestaan de uit de h.h. Th. W. Doodkorte, H. Hen- stra en R. de Jong, bracht bij monde van eerstgenoemde verslag uit. Daaruit bleek dat de brandschade in 1927 had bedragen f716.14, waarvan f522.41 voor rekening van den herverzekeraar kwam, zoodat de, ver. f 193.73 moest dragen. Uit de exploi- Aan den Gemeenteraad. Door het bestuur der rechtspersoonlijkheid bezittende Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs alhier is tot U het verzoek gericht om gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor de aanschaffing van zes schoolbanken en een schoolbord ten behoeve van de Julianaschool. Deze uitbreiding van meubilair is noodig door de toe neming van het leerlingenaantal in de hoogste klasse. Door adressant is aan de in artikel 73, 3e lid, der Lager Onderwijswet 1920 omschreven vereischten voldaan; er bestaan onzerzijds tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaren. De kosten, welke met deze inwilliging ge moeid zijn, kunnen volgens een door adressant overgelegde prijsopgaaf, die wij hierbij voegen, worden gesteld op f 187.50. Wij geven U in overweging Uw medewerking aan de gevraagde meubilair-uitbreiding te verleenen, door daartoe het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs aldaar om gelden uit de gemeentekas toe te staan voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van de Julianaschool; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 17 Januari 1928, no. 1.851.2.06.2 B(4); BESLUIT: medewerking voor deze aanschaffing te verleenen. DEFBDAGi n VBIJDA«8 AVOIDS Te beginnen met 1927 worden de jaarwedden van 3 der 4 leerkrachten aan school 2 door het rijk vergoed, zoodat het aantal boventallige leerkrachten aan die school dan weder 1 bedraagt. Uit deze cijfers blijkt U, dat bij het openbaar lager onderwijs in 1926 gedurende het geheele jaar boventallige onderwijzers werkzaam zijn geweest, zoodat aan de be paling van het 2e lid van art. 100 (het verstrijken van den 2-jarigen termijn na het aanwezig zijn van boventallige onderwijzers bij het openbaar onderwijs) geen weigerings- grond kan worden ontleend. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer bedroeg aan de openbare scholen in 1926 805!6 gedeeld door 23 35748. Jan van Nassauschool. (332 leerlingen.) Indien het gemiddeld getal leerlingen per onderwijzer aan deze school ook 351/46 bediroeg, zouden er 332 357«« 9 leerkrachten zijn. Het rijk vergoedt de jaarwedden van 7 onderwijzers, zoodat voor het salaris van 2 leerkrachten art. 100 kan worden toegepast. Aangezien adressante vergoeding vraagt voor het salaris van twee onderwijzers»over een deel van het jaar en van één onderwijzer over het overig deel, moet het verzoek worden ingewilligd. Julianaschool. (305% leerlingen.) Indien het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer aan deze school ook 35l/46 bedroeg, zosiden er 305% 357,8 9 leerkrachten zijn. Het rijk vergoedt de jaarwedden van 7 onderwijzers, zoo dat voor het salaris van 2 leerkrachten art. WO kan wor den toegepast. Ook hier vraagt adressant niet meer dan .toegestaan mag worden, zoodat wij U moeten adviseeren het verzoek in te willigen. Wij stellen U mitsdien voor, het volgende besluit ie nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een tweetal verzoeken van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs aldaar, om toekenning van een vergoeding over 1926 ingevolge art. 100 der L. O. wet 1920 ten behoeve van de Jan van Nassau- en van de Julianaschopl; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 31 Januari 1928, no. 1.851.2.07—2 B(I); No. 1.851.2.06.2 B(4). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Veree niging voor Christelijk Schoolonderwijs om gelden toe te staan voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van de Julianaschool. No. 1.851.2.07—2 B(l). Advies van Burgemeester en Wethouders op verzoeken van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs om toeken ning van een vergoeding ingevolge art. 100 der L. O. wet 1920 over 1926 ten behoeve van de Jan van Nassau- en van de Juliana school. Aan den Gemeenteraad. Door het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs alhier zijn tot U een tweetal verzoeken gericht om ten behoeve van de Jan van Nassau- en van de Julianaschool ingevolge artikel 100 der Lager Onder wijswet 1920 over 1926 een vergoeding te ontvangen ten bedrage van onderscheidenlijk f 1392-en f 1344. wegens uitbetaalde salarissen van boventallige onder wijzers. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de vatbaarheid voor inwilliging van deze verzoeken, zooals U hieronder vindt aangegeven. Adressante vraagt vergoeding voor de: Jan van Nassauschool van het salaris van één onder wijzer over het geheele jaar 1926 en van één onderwijzer over het tijdvak 1 Januari 19261 Maart 1926; Julianaschool van het salaris van één onderwijzer over het geheele jaar 1926. Uit de beschikkingen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op de aanvragen om rijks- vergoeding blijkt, dat het rijk de salarissen van de betrok ken leerkrachten niet vergoedt. Waar, zooals U bekend is, de bepaling van het al of niet aanwezig zijn van boventallige leerkrachten geschiedt door vergelijking met alle openbare lagere scholen van dezelfde soort, geven wij U onderstaand de benoodigde cijfers van het openbaar lager onderwijs. Nu de opspuiting van het bouwterrein tusschen den Leeuwarderweg en de Oudvaart een aanvang heeft ge nomen, is het, met het oog op de te verwachten uitgifte van bouwgrond gewenscht reeds thans aan de overeen komstig het uitbreidingsplan op dat terrein aan te leggen straten namen te geven. Behalve.wat betreft de straat, geprojecteerd langs de Oudvaart, welke wij, ook al zal de aansluiting voorloopig niet tot stand kunnen komen, als een verlengstuk van de bestaande le Oosterkade meenen te moeten beschouwen, zouden wij die namen willen ontleenen aan bekende histo rische persoonlijkheden van Frieschen bloede, die door hun krijgsdaden te land of ter zee zekere vermaardheid hebben verworven. Wij denken hierbij met name aan den Geuzenkapitein Tjepke Quadernaat van Workum, aan de Friesche admiraals uit de dagen der republiek Tjerk Hid- des en Auke Stellingwerf en aan den zeekapitein Jacob Binckes, afkomstig van Koudum. Hopende, dat U zich met het vorenstaande zult kunnen vereenigen, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 4 Januari 1928, no. X 07.155.2(1); B. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aan geboden No. X 07.155.2(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan nieuw aan te leggen straten op het bouwterrein tus- schen den Leeuwarderweg en de Oudvaart. School 261 2 6 6 6 I BESLUIT: I Aantal leerkrach ten voor rekening van het rijk Gemiddeld aan- tal leerlingen in 1925 Aantal leer krachten in 1926 VRAAGT OFFERTE AAN mm——au—a—mwiMumimnnwn trrinmmrn'T’nn IIEUM S5EEKER CDUHAST annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL 241 ^4 4ww«w IWw V*.. 15G

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1