n WYMBRITSERADEEL Dit No. hostaal uit 2 Bladen- Reclamekolom. IMil Oriui iir Ininti huk. KIEZEBRINK Co., VEREEHIGINGS-UITG AVEN VEREENIGINGS-DRUKWERKEN 44e JMR8ABG UitgaveKIEZEBR1NK Co. No. 40 Eorsto KleÉ 1 WOENSDAG IB FEBRUARI 1988 rerr~irT^T-"~-“-TT1~_riw~rnTnTi-rr~-~TTT- TnrwminiTiTm r-r-rcrr~Tzr~T“ m— nrrir miimiiMiiiii iii rrmwrT-niiiwm mm SÏEEKEE COÜRAUT - annex SREEKER COURART Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men spoedig met PUROL DIMD£Gi«sYRIJDAe8AY®II)a Sksxk 150. DRUKKERIJ BRANDENBURGH Abonnementper jaar f 2,50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevena gratis ge plaatst in uc SNEEKER COURAN1 BESLUIT: en BESLUIT: ons en BESLUIT: BESLUIT: en BESLUIT: t/m j. worden aangenomen in tot De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester Wethouders dd. 31 December 1927, no. 3; Punt V. Voorstel van B. en W. tot huur en onder-verhuur der onderwijzerswoning te Tirns. B. en W. adviseeren: Zooals U bekend zal zijn is de onderwijzers woning te Tirns het eigendom der Ned. Herv. Kerkvoogdij aldaar. De heer A. Vleer, tot 1 Oc tober jl. Hoofd der O. L. School te Tirns, huurde die woning dan ook van de Kerkvoogdij. Het huurcontract, dat met den heer Vleer is gesloten, geldt tot 1 Mei 1929. Aan het einde van het vorige jaar vervoegde de heer Vleer zich bij ons met de mededeeling, dat hij de woning kon onderverhuren. Hij wilde daartoe echter niet overgaan, voordat hij ons I. het College van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente voor zoover noodig te machtigen tot het aangaan van overeenkomsten ter uitvoering van alle raadsbesluiten betref fende burgerrechtelijke handelingen, alsmede tot het verrichten van alle verdere handelingen ter uitvoering der aangegane overeenkomsten, een en ander met inachtneming der artikelen 113114bis der Gemeentewet; II. te bekrachtigen: le. alle overeenkomsten door het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente tot op heden gesloten ter uitvoering van raads besluiten betreffende burgerrechtelijke handelin gen; 2e. alle verdere handelingen door het College van Burgemeester en Wethouders dezer ge meente ter uitvoering der onder II, le dezes genoemde overeenkomsten verricht, alles voor zoover deze overeenkomsten en handelingen niet in strijd zijn met de artikelen 113114bis der Gemeentewet; III. zijn besluit dd. 18 December 1926 te dezer zake in te trekken. Aldus enz. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt IV. Voorstel van B. en W. tot ver laging der zekerheidstelling voor den ge- een grooter bedrag dan f 10.000 in kas. De be- lastinguitkeeringen van het Rijk, gemiddeld pl. m. f 20.000 per maand, worden door hem in den regel onmiddellijk ter aflossing .van de loopende kasgeldleening aangewend. Dit zijn wel de grootste bedragen, welke hij ontvangt. Boven dien wordt op de inning daarvan onmiddellijk door ons controle uitgeoefend. Het bedrag, dat de 'Ontvanger deswege moet innen, is ons zelfs eerder bekend dan hemzelven. Wanneer wij er verder op wijzen, dat zelfs in een gemeente als Arnhem met een zekerheid van f 10.000 genoe gen wordt genomen, zult U met ons van oordeel zijn, dat voor onze gemeente verlaging van de zekerheid tot dat bedrag geen bezwaar kan zijn. In yerband met een en ander stellen wij U voor onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten de door den Ontvanger der gemeente te stellen zekerheid te bepalen op f 10.000.en daartoe het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 31 December 1927 no. 4; daarvan mededeeling had gedaan. Wij stelden dit op prijs. Het zou nl. zéér moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, om een hoofd der O. L. School te Tirns te benoemen, terwijl er geen woning beschikbaar is. Men kan den nieuwen functio naris wel vergunnen om bv. in Sneek te wonen, maar hierdoor zou een zeer ongewehschte toe stand worden geschapen. Teneinde dan ook bij de vervulling van de vacature niet voor nog meerdere moeilijkheden te worden geplaatst, hebben wij ons in ver binding gesteld met de betrokken kerkvoogdij. Het resultaat van een en ander is geweest, dat wij den heer Vleer hebben toegezegd U te zullen voorstellen van 1 Januari 1928 af de huur voor rekening der gemeente te nemen. Onder de gegeven omstandigheden achten wij dit niet meer dan billijk. Om ook voor de toekomst zeker te zijn, dat de woning als onderwijzerswoning beschikbaar blijft, meenen wij dat ’t het beste is dat de gemeente haar rechtstreeks huurt van de kerk voogdij en dat deze toestemming geeft tot on derverhuur aan het Hoofd der O.L. school. De huursom bedraagt f 170.per jaar. Tegen dien prijs zou de onderverhuur ook dienen plaats te hebben. Degene, die straks daarvoor in aan merking komt, zou bij eventueel vertrek nog gedurende drie maanden daarna voor de vol doening der huursom aansprakelijk moeten zijn. In verband met een en ander stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester Wethouders dd. 28 Januari 1928, no. 5; met ingang van den eersten dag der maand volgende op die, waarin de betrokken Minister de voor de verlaging der zekerheid vereischte machtiging zal hebben verleend, de Instructie voor den Ontvanger der gemeente Wymbritse radeel, vastgesteld in zijne vergadering van 21 Augustus 1926, te wijzigen als volgt: In het eerste lid van artikel 21 wordt het be drag van „f 18.000.vervangen door „f 10.000.terwijl aan het slot van het twee de lid van dat artikel wordt toegevoegd, „welke, tenzij het betreft de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, voor credit-saldi onderpand met voldoende overwaarde verstrekt.” Aldus enz. De heer N ij d a m zegt dat de ontvanger soms wel f20.000 in kas heeft, zooals toch uit de stukken blijkt. De Voorz.: Ook wel eens een paar ton bij conversie van een leening bv. De heer N ij d a m is echter niet, tegen de ver laging der borgstelling en zal dus geen ander voorstel doen. De Voorz.: Er zijn oogenblikken dat er eenige duizenden meer zijn in de kas en bij de conversie in de herfst bv. zullen er sommige oogenblikken tienduizenden meer in kas zijn, maar boven f 10.000 komt in normale gevallen het bedrag bij den ontvanger aanwezig, niet. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Indien bovenvermeld besluit wordt vastge steld, dient daarmede wijziging van de Instructie van den Gemeente-ontvanger gepaard te gaan. Thans moet de Ontvanger krachtens zijn In structie hetgeen hij boven de f 18.000.in kas heeft, storten bij een door U aan te wijzen bank instelling. Gedeputeerde Staten stellen er prijs op, dat een bank wordt aangewezen, welke voor credit- saldi pand met voldoende overwaarde verstrekt. Tot dusver is met dezen wensch rekening ge houden, hoewel de instructie zulks niet voor schrijft. In het algemeen hebben wij er geen be zwaar tegen, dat de instructie met de gevolgde practijk in overeenstemming wordt gebracht. Wij zouden voor de Bank voor Nederlandsche gemeenten, waarvan het Rijk en andere pu bliekrechtelijke lichamen de aandeelhouders zijn en welke daarom geen onderpand wenscht te geven, echter een uitzondering willen maken. Toen U in Uwe vergadering van 28 Mei 1925 besloot met deze Bank een kasgeldleening aan te gaan, kon dit Uw besluit wèl niet de goed keuring van Gedeputeerde Staten verwerven, (zie hun resolutie dd. 24 Juni 1925), maar de Kroon stelde U bij Haar beslissing van 15 De cember 1925 in het gelijk. Wij vertrouwen dan ook, dat Gedeputeerde Staten tegen de door ons beoogde uitzondering geen bezwaar zullen maken. Op grond van vorenstaande motieven stellen wij U daarom voor artikel 21 der Instructie voor den Ontvanger der gemeente Wymbritseradeel, vastgesteld bij Uw besluit van 21 Augustus 1926, dienovereenkomstig te herzien en daartoe vast te stellen het volgend besluit: De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester Wethouders dd. 31 December 1927, no. 4; HET ADRES ÜED. POORTEZ1JLEN TELEF. 404 ineente-ontvanger. B. en W. adviseeren: Bij Uw besluit d.d. 19 Juni 1926, gewijzigd bij Uw besluit van 21 Augustus d.a.v., goedge keurd bij besluit van Gedeputeerde Staten dd. 1 September 1926, no. 42, werd o. m. besloten het bedrag der zekerheid voor den Gemeente-ont vanger te bepalen op minstens f 18.000. Zooals U wellicht bekend zal zijn, heeft de heer Van Ek zich aangesloten bij de Vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte Gemeente ambtenaren en heeft deze vereeniging zich borg gesteld voor diens beheer tot een bedrag van f 18.000.—. De Vereeniging had aanvankelijk: bezwaren tegen dit bedrag, en zij verklaarde zich eerst slechts bereid een zekerheidstelling van f 10.000 te aanvaarden. Na eenige correspondentie deelde zij evenwel mede, de zekerheid tot een bedrag van f 18.000 te zullen stellen, wat ook geschiedde. Bij haar schrijven dd. 5 December jl. komt zij evenwel op deze aangelegenheid terug, omdat wij haar bij brief dd. 26 Juli 1926 berichtten, vooralsnog geen termen te kunnen vinden om den Raad voor te stellen de zekerheidstelling te bepalen op f 10.000. Nadere overweging heeft ons tot de conclusie geleid, dat inderdaad een zekerheid van f 10.000 voor onze gemeente voldoende kan worden ge acht. De Ontvanger heeft slechts zeer zelden zijn besluit dd. 19 Juni 1926, gewijzigd bij zijn besluit van 21 Augustus d.a.v., goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 1 September 1926, no. 42, te wijzigen in dier voege, dat voor het bedrag „f18.000.in 1 van dat besluit genoemd, wordt gelezen „f 10.000.zulks met ingang van den eer sten dag der maand, volgende op die, waarin de betrokken Minister de vereischte machtiging zal hebben verleend. Aldus enz. a. de onderwijzerswoning^: Tirns, gerekend van 1 Januari 1928 af tot wederopzegging te huren van de Nederlandsch Hervormde Kerk voogdij aldaar voor de som van f 170.per jaar en verder onder de door Burgemeester en Wethouders goed te keuren voorwaarden; b. de sub a dezes vermelde woning met in gang van een nader door Burgemeester en Wet houders vast te stellen datum onder te verhuren aan dengene, die als Hoofd der O.L School te Tirns zal optreden, zulks tot drie maanden na den dag waarop dit Hoofd is vertrokken, tegen een huursom van f 170.— en verder onder de door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden. Aldus enz. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Voorstel van B. en W. tot ver huur der onderwijzerswoning te Woudsend. B. en W. adviseeren.: Tot 1 Januari 1928 was de heer G. Bakker, Oud-Hoofd der O. L. School te Woudsend, aansprakelijk voor de voldoening der huursom voor de onderwijzerswoning aldaar. Sedert gemelden datum dient echter het nieu we Hoofd, de heer A. Vleer, als huurder te worden aangemerkt. De thans verschuldigde huursom komt voldoende voor. In verband met een en ander stellen wij L’ voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 28 Januari 1928, no. 6; keurd, dus gepleegd; de man wilde zelfs de aangebrachte j krijgen. De heer van Gooi vraagt een inlichting, waarop de Voorz. antwoordt dat de schaal is opgenomen om te voorkomen dat assistenten worden aangesteld aan scholen waar dit niet noodig wordt geacht. De heer Nijd am: Als er nu een school is, die zich niet houdt aan de schaal, welke situatie krijgen we dan? Bv. als de school te Hommerts- Jutrijp een assistent aanstelt, profiteert zij dan niet van de regeling of moet de raad dan de regeling voor alle scholen intrekken? De Voorz.: Het laatste moet dan geschie den. Men kan Hommerts dan de uitkeering alléén niet weigeren. In de eerstvolgende vergadering nadat dit feit aan het licht komt, zal dan wor den voorgesteld de geheele regeling stop te zet ten. De heer Rengers: Over de onderwijswet mogen we, zonder voor dom aangezien te wor- eventueel Hommerts uitbetaling kunnen eischen gerekend met ingang van 1 Januari 1928 tot wederopzegging de woning, plaatselijk bekend Woudsend no. 82 te verhuren aan den heer A. Vleer, hoofd der openbare lagere school aldaar, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f250. zulks onder voorwaarde, dat de huurder de helft der kosten van gewoon onderhoud betaalt en verder onder de door Burgemeester en Wet houders te maken bedingen. De heer R ij p m a vraagt of de beoordeeling wat aan onderhoud moet besteed alleen bij den gemeente-architect berust. De Voorz.: Ja, er wordt overleg gepleegd met den huurder, maar B. en W. hebben het laatste woord. De heer Rijp ma wijst dan op wat gebeurd is bij de woning der wijkverpleegster te Nijland. Het onderhoud bedroeg f 300 in I jaar, wat naar haar oordeel wel wat royaal was. De Voorz.: Er is door het bestuur der ver. betaald. Dit geval had plaats in 1926. De heer Reitsma: De heeren hebben niet onder protest betaald, maar hadden voor een volgende keer liever, dat een dergelijk bedrag over eenige jaren verdeeld werd. Overigens is hier met te royaal opgetreden; er moest echter een stek verbeterd. De heer Landman: Als men de regel hier aangenomen, wil handhaven, moet er overleg met de betrokken huurders gepleegd worden. Te Wolsum werd de onderwijzerswoning ge verfd vóór dat er overleg met den bewoner is verfkleur niet eens. De heer Reitsma: De heer Boersma heeft de 50 van de onderhoudskosten niet volledig betaald, juist omdat er fouten gemaakt zijn; maar in het algemeen moet het laatste woord aan B. en W. zijn. Er moet echter overleg met de betrokkenen gepleegd. De Voorz.: Daarop is de architect herhaal delijk gewezen. De heer Landman: Dergelijke feiten moe ten niet meer gebeuren. De heer S c h i 1 s t r a komt terug op de zaak Johs. Douma, welke in een vorige vergadering is behandeld. Zijn bij den heer Bakker niet de zelfde maatregelen toegepast? De Voorz.: Hier is een exceptie gemaakt. De bepaling in het contract omtrent de keuze van den timmerman is over het hoofd gezien, dat erkent spr. De heer Schilstra: Dan kan de heer Bak- den, wel vragen stellen. Op welke gronden zou ker niet tot betaling gedwongen worden. {eventueel Hommerts uitbetaling kunnen eischen De Voorz.: Daar was nog over te proce- als het de schaal overtrad? Mag de raad geen deeren! algemeen geldende bepalingen treffen? VERGADERING van den RAAD der gemeente WYMBRITSERADEEL, op ZATERDAG 11 FEBRUARI 1928, 's voormiddags 9 uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester. Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig bij den aanvang 13 leden; afwezig de h.h. Gaastra en v. d. Werf (m. k.). Na opening op de gebruikelijke wijze heet de Voorz. allen welkom in deze eerste verga dering van het jaar 1928. Spr. wenscht den leden alle geluk en voorspoed in dit jaar en hoopt dat meerdere bloei deze gemeente moge ten deel vallen. Spr. zal zich onthouden van het geven van een financieel overzicht, de ge nomen maatregelen ter* verbetering van den financieelen toestand liggen immers nog te versch in het geheugen, bv. de invoering der wegenbelasting. Bij deze maatregelen zal het echter niet blijven; nieuwe zijn nog in voorbe reiding en zullen -den raad eerstdaags bereiken, bv. een ontwerp-verordening op het walgeld, hoewel dit de sympathie van B. en W. niet heeft. Bij het onderwerp financiën denkt spr. ook even aan een vergadering te Utrecht, waar de voor stellen der Staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten zijn be sproken, voorstellen welke, worden ze onveran derd tot wet verheven, de financieele toestand onzer gemeente niet zullen verbeteren, doch nog slechter zullen maken. Spr. hoopt dat Gods zegen ook in dit jaar op het werk van den raad zal rusten, zoodat dit tot het welzijn der gemeente zal strekken. Aan de orde is nu Punt I. Notulen der vergadering van 22 December 1927. (De Commissie bestaat uit de heeren Schilstra, Abma en Atsma.) De commissie stelt bij monde van den heer Schilstra voor de notulen onveranderd goed te keuren, waartoe z. h. s. stemming wordt be sloten. Punt II. Ingekomen stukken en mededee lingen. Ingekomen zijn: a. Resolutie van Gedeputeerde Staten dd. 24 December 1927, no. 1, houdende goedkeuring van het raadsbesluit 22 December 1927, tot het aangaan van een kasgeldleening met de ge meente Sneek, tot een maximum bedrag van f 75.000. b. Idem dd. 4 Januari 1928, 2e afd. F., no. 83, houdende goedkeuring van de gemeentebegroo- ting met bijlagen voor den dienst van 1928. c. Idem dd. 4 Januari 1928, no. 23, ten ge leide van het Kon. Besl. van 17 December 1927, no. 21, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit dd. 9 November 1927, tot heffing van 60 opcenten op de hoofdsom der personeele belas ting. d. Idem dd. 4 Januari 1928, no. 1, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 De cember 1927, tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland te Goënga, aan F. Bijl, al daar. e. Idem dd. 4 Januari 1928, no. 9, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 De cember 1927, tot onderhandsche verpachting der tolinningen in deze gemeente. f. Idem dd. 4 Januari 1928, no. 17, waarbij tot 1 Januari 1930 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen in deze gemeente. g. Idem dd. 11 Januari 1928, no. 60, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten dd. 22 De cember 1927, nos. 9 en 1, tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1927 en 1928. h. Idem dd. 11 Januari 1928, no. 14, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 Decem ber 1927, tot belegging van gelden. i. Idem dd. 4 Januari 1928, no. 112, houdende goedkeuring van de verordening, houdende voorwaarden voor de levering van Electrischen stroom door het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 22 Decem ber 1927. j. Idem dd. 11 Januari 1928, no. 3, waarbij wordt medegedeeld, dat geen goedkeuring wordt vereischt van het raadsbesluit dd. 22 De cember 1927, tot verhuring van een lokaal der openbare lagere scholen te Goënga en te IJs- brechtum aan besturen der zangvereenigingen aldaar. De stukken a. voor notificatie. k. Verzoek van A. Th. Nolles te Oudega (H. O. N.) om de ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woning te Woudsend no. 210, bewoond door Th. Nolles, wederom met zes maanden te verlengen. Gezien de rapporten van den Gemeente-op- zichter en de Gezondheidscommissie met den zetel Sneek, wordt het verzoek ingewilligd. l. Verslag van de toestand en de verrichtingen der Woningstichting „Wymbritseradeel” Wymbritseradeel over het dienstjaar 1926. m. Idem van den arbeid der Commissie Wering van Schoolverzuim over 1927. n. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger, dd. 23 Januari 1928. o. Rapport inzake de administratie van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, over het derde kwartaal 1927. De stukken 1. t/m o. worden ter inzage gelegd voor de leden. p. Schrijven van S. Nauta e. a. te Woudsend, waarbij zij verbetering vragen van de bestrating van de zgn. „Oude Wijk” te Woudsend. q. Idem van G. Ploos van Amstel te Oppen huizen, om herziening van de tarieven voor de levering van electrischen stroom. De stukken p. en q. worden in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. r. Mededeeling dat aan de Rotterdamsche Ba- salt-Maatschappij is gegund de levering van 866 M.3 basalt 23 voor f7 de M.3, 445 M.3 13 voor f 6.90 de M.3, 300 M3. J/22 voor f 6.88 de M.3 en de levering van 716 M.3 gezeefde en gewasschen fijne riviergrint voor f5.34 de M.“ aan A. Wisman te Heerenveen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. s. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot Stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Gauw om de voor het aan schaffen van 5 schoolbanken benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen. In handen gesteld van B. en W. om advies. t. Verzoek van G. H. van Brug e. a. te Heeg („Verste Helling”) om verharding van den weg naar de „Verste Helling” aldaar. In handen van B. en W. gesteld om prae- advies, hoewel, zegt de Voor z., deze zaak al meermalen in den raad is behandeld. u. Beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, d.d. 4 Februari 1928, no. 5405 afd. L.O.F., waarbij toestemming is verleend, om aan de O. L. School te Tirns een niet-wachtgelder als hoofd aan te stellen. Aangenomen voor notificatie. Er hebben zich bereids 6 sollicitanten aan gemeld. Punt Hl. Voorstel van B. en W. omtrent de uitvoering van burgerrechtelijke raads besluiten. B. en W. adviseeren: Op ons voorstel van 11 December 1926, no. 11 besloot U in Uwe vergadering van 18 De cember d.a.v. ons. een algemeene machtiging te verstrekken om de ter uitvoering Uwer bur gerrechtelijke handelingen te sluiten overeen komsten aan te gaan en uit te voeren. Sedert werd ons door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten toegezonden een ad vies van Prof. Meyers ter zake, waarin wij aanleiding vinden op deze aangelegenheid terug te komen. Wij achten het gewenscht dat dit advies wordt opgevolgd, aangezien daardoor vollediger tot uitdrukking komt hetgeen wordt beoogd, nl. te voorkomen, dat uit de wijze, waarop de betrokken besluiten administratief worden uit gevoerd, voor de gemeente nadeelen voort spruiten. Mitsdien stellen wij U voor bijgaand concept besluit vast te stellen. De heer Schilstra: Maar het blijkt toch dat deze regeling aanleiding tot allerlei disputen geeft. De Voorz.: Dat is met nieuwe regelingen altijd het geval. De heer Rengers: Deze regeling vindt meer en meer ingang ook in andere gemeenten; als er disputen ontstaan heeft ook de raad daar aan schuld, die heeft echter te zorgen dat de gemeentewoningen goed worden onderhouden. Als iedere huurder echter een kampioen vindt in den raad dan raken wij nooit uit de disputen! Als men alles te voren goed overlegt, hoeven die er niet te zijn. De heer N ij dam: Wie maakt nu eigenlijk uit wat gewoon en buitengewoon onderhoud is. Als hier wel eens voor een huurder wordt ge pleit, is dat uit overweging, dat misschien wel eens tot gewoon onderhoud werd gerekend, wat buitengewoon onderhoud is. De Voorz.: Het antwoord op deze vragen vindt men in het Burgerlijk Wetboek en in het huurcontract, terwijl er tevoren overleg dient te zijn tusschen gemeente en huurder. Zooals de heer Rengers zegt, moet te voren nauwkeurig afgesproken wat tot het onderhoud zal worden bijgedragen. Voortaan zal daarom nog in meer dere en ruimere mate met de huurders worden overlegd. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt Vil. Mededeeling van B. en W. om trent het assistentenstelsel. B. en W. deelen mede: In Uwe vergadering van 22 December 1927 besloot U o. m. de toen geldende belooning voor de assistenten bij het openbaar lager on derwijs te handhaven, mits de door U vastge stelde regeling omtrent de toelating van assis tenten door alle daarvoor in aanmerking komen de schoolbesturen in Wymbritseradeel werd aanvaard. Bij schrijven dd. 23 December 1927, no. 1010, stelden wij de belanghebbende besturen met Uw besluit in kennis, met beleefd verzoek ons vóór 1 Februari 1928 te willen mededeelen of zij zich met de vastgestelde regeling konden vereenigen en deze als bindend wenschten te aanvaarden. Het slot van ons schrijven luidt: „Het zij ons vergund U er op te wijzen, dat, wanneer deze regeling niet algemeen wordt aanvaard, de vrees niet denkbeeldig is, dat de jaarwedde der assis tenten opnieuw wordt verlaagd. Wij adviseeren U daarom met aandrang U aan de vastgestelde regeling te conformeeren.” Verschillende schoolbesturen hebben bericht met de ontworpen regeling accoord te kunnen gaan, terwijl andere nog niets van zich lieten hooien. Onder dagteekening van 25 Januari 1928 heeft het Bestuur der Vereeniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs te Hommerts-Jut- rijp echter medegedeeld, dat het zich niet kan vereenigen met de voorgestelde leerlingen- schaal. Ons standpunt, zoowel dat der meerder heid als der minderheid is U bekend. Wij meenen daarom er mede te kunnen vol staan U met den stand van zaken op de hoogte te stellen. (De heer Gaastra komt ter vergadering). De heer v. d. L e ij hoort hier de vraag stel len: Wat krijgen we nu? Spr. gaat de geschie denis van dit voorstel na. Nu de zaken zoo staan zou feitelijk het salaris der assistenten, dat eerst f300 was, daarna f200, nu f 100 moeten worden volgens het vroeger hier aangenomen voorstel inzake de afvloeiing. Maar spr. heeft destijds reeds voorgesteld niet van f 200 op f 100 terug te gaan, doch van f200 op f 175. Het assistentenstelsel bevordert goed onderwijs; veel kan de gemeente niet doen, maar als zij een klein bedrag geeft zal zij er misschien de zaak mee aan den gang kunnen houden tot 1930, als wanneer er weer een technische her ziening komt, f 175 is natuurlijk ook geen sa laris, het is meer een subsidie voor de ouders die zelf offers moeten brengen. De Voorz.: Dus de heer v. d. Leij stelt voor f 175 te geven en de schaal te laten ver vallen. Laat hij er f 180 van maken in verband met de maandelijksche uitbetaling. De heer v. d. L e ij gaat accoord met deze wijziging. De heer Atsma vindt het jammer dat één schoolbestuur de zaak tegenhoudt. Maar laten we toch de eenmaal aangenomen regeling met de schaal laten dóórwerken tot er misbruik van gemaakt wordt door een schoolbestuur, dan kunnen we verder zien. De heer Landman acht dit laatste voorstel het beste en steunt het. De heer Rengers: Ged. St. zullen in deze twee jaar toch geen moeilijkheid maken? De Voorz.: Onze begrooting is al goedge- we zullen wel geen moeilijkheden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1