H Historisch Allerlei eit en over Oud Sneek. Dit Ho. bestaat uit 2 Bladen- Nieuwstijdingen. Will Orgiii iir Ininti hul KIEZE BRINK Co., Inn Tslefeee Jta 150. 44» JAARGANG WOENSDAG II FEBRUARI IMS Eerst» Biel UitgaveKIEZEBR1NK Co. Ne. 41 te uit bij Slot volgt. A. H. B. IV. EEN SNEEKER NIEUWSTIJDING OF COURANT VAN 1789. Aan de M. T. S. te Amsterdam slaagde Vrijdag jl. voor het eindexamen Electro- techniek de heer A. Brouwer van Sneek. Vorig jaar behaalde hij aan die school het diploma werktuigbouw. Zuster H. Visser te Sneek is door de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Leeuwarden benoemd tot tweede huisbe- zoekster en tevens aangesteld tot school- verpleegster aldaar. Ongevallen. De 20jarige J. Kalfsterman reed Zondag middag op zijn motor met op de duozit ting J. j. Wantink, beiden uit Holten, op den weg HoltenRijssen. In een bocht reed de motor tegen een boom. K. was op slag dood, terwijl Wantink in hoogst ernstigen toestandjnaar het ziekenhuis werd overgebracht alwaar hij ook is overleden. Zondagavond is de gemeentesecretaris van Lieshout met zijn motorrijwiel in aan raking gekomen met een hond, tengevolge waarvan hij op den grond werd geslingerd en een schedelbreuk kreeg. Tijdens zijn overbrenging naar Helmond is hij overleden. Het viertal was des middags te Utrecht gearriveerd, waar de vrouw de mannen in kennis heeft gebracht met nog andere vrou wen. Vastgesteld was, dat zeer veel geld werd uitgegeven. De mannen hebben er mee gesmeten. Zij staken de vrouwen in nieuwe en dure costuums, kochten sieraden en los ten voor haar bij de bank van leening ver pande sieraden af. Van Utrecht begaf het gezelschap zich naar Den Haag, waar ook op grooten voet geleefd werd en vervolgens naar Rotterdam. Hier werd twee nachten doorgebracht en kreeg de Amsterdamsche vrouw haar congé. De auto werd in beslag genomen en het gezelschap ging uit elkaar. De Amsterdamsche vrouw, een zuster van V., keerde naar de hoofdstad terug en werd daar gearresteerd. Zij weigerde echter iets mee te deelen. Evenwel kreeg de politie ver moedens, dat K. en V. zouden uitwijken naar Antwerpen, waar de schoonvader van V. woont. Daarom werden de grensstations gewaarschuwd. Dit vermoeden is echter niet bevestigd. De beide mannen zijn Zaterdag gearres teerd, K. te Utrecht en V. te Amsterdam. De Utrechtsche politie heeft K. gearresteerd op het signalement, ondanks het feit, dat hij zich een nieuw pak kleeren, een grijze pet en lakschoenen had gekocht. Het pak oude kleeren, dat aan K. had behoord, was reeds te voren gevonden. Het spoor van K. was gemakkelijk te vinden geweest, omdat te Utrecht met „Wijntje” en „Trijntje” goede sier was gemaakt. De arrestatie had ge makkelijk plaats. Bij fouilleering werd slechts een klein bedrag het was nog geen f 100 op hem bevonden. Onmiddel lijk werd de verdachte op transport gesteld naar de hoofdstad, waar hij Zaterdagna middag aan het bureau Singel werd inge sloten. Zaterdagavond kreeg de Amsterdamsche politie er de lucht van, aldus de Tel., dat de vermoedelijke medeplichtige V. in Am sterdam rondzwierf, en zijn schreden ge richt had naar de woning van een kennis in de Vechtstraat. Onmiddellijk ging commis saris Harrebomee met eenige manschappen er op uit. Er werden voorzichtigheidshalve maatregelen genomen, ten einde te beletten, dat de verdachte zou ontsnappen. Tegen 11 uur was de politie aan de woning. Er werd aangebeld en men trof V. aan. Zonder dat hij zich verzette werd hij naar het bureau Singel overgebracht. Bij een kort verhoor weigerde hij zich over het gebeurde uit te laten. Er werd bij fouilleering een bedrag Deze citatie .kan ongetwijfeld gelden als staal van het tekort aan verdraagzaamheid en grootmoedigheid des prinsen, trouwens een algemeen voorkomend verschijnsel in een tijd van reactie. En dit bericht zou nog door soort gelijke andere in dit genre gevolgd kunnen worden, ware het niet, dat het karakter der laatste periode van onze stadhouderlijke regeering door het bovenstaande voldoende is toegelicht. Voor het slotartikel dezer serie bewaren wi dan nog enkele niet minder karakteristieke mededeelin- gen uit de cultuurhistorie, welke de „Friesche Boode’ bevat, als daar zijn: de mode en levenswijze der dames van dien tijd, typische gebruiken als het begraven van lijken in de kerken en den strijd daartegen, Weerberichten, uitvindingen en wat dies meer zij. Ongeluk bij een militaire oefening. Dezer dagen had tijdens de militaire oefeningen op de heide nabij den seintoren te Harskamp een ongeluk plaats. Juist toen men een mitrailleur begon af te schieten, liep een der militairen voor de mitrailleur Het Nut. Maandag 27 Februari 8 uur, zal in de Harmonie voor het Nut optreden de heer A. Alt van Bolsward met het onderwerp „Die Meistersinger von Nürnberg” van Ri chard Wagner. HalloBatavia. De dag der opvoering van „Hallo Batavia” de échte revue wordt hier in de Harmonie gegeven, niet een film, zooals enkelen, omdat de heer Miedema de impressario is, denken nadert nu. Reeds direct bij het openstellen der plaatsbespreking bleek er groote belangstelling voor deze revue te bestaan, zoodat wie zich van goede plaatsen voor Donderdag a.s. wil voorzien, zij aangeraden daarvan direct werk te maken. Zaterdag, Zondagmiddag, Zondag avond en Maandag voerde hetzelfde gezel schap dat hier optreedt, deze revue op in Hilir»rcum AII a wi»r vnnrcl„II inn-on niqran Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll*/2 en 12*/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 20 Februari 1928: huissleutel, bruin ledig kinderbeursje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 20 Febr. 1928: bruine portemonnaie, zonder inh., J. de Jong, 2e Zomerrakb. 34; bruine porte monnaie, met inh., D. Grondman, Vesper- straat 29; duif, Th. Potma, Scharnestraat 13; vulpen, H. Hepkema, Lemmerweg 18. TuMh|*t DIMIDAGi n TRNDAG8A YGYDI Uitgaven Friesche aristocratische familie, Coert Lambertus van Beyma, de eerste viool speelde, zeer tegen den zin van zijn secretaris, den Franeker professor Valckenaar, die van zich zelf wel een zeer hoogen dunk had, doch zijn patroon en betaalmeester der Hollandsche kolonie weinig meer dan minachtte. Een ander bekend Friesch type, dat hier op den voorgrond trad, was Johannes Lambertus Huber, oud- regent van Dokkum, lid der vermaarde juristenfamilie van dien naam, geestverwant van Beyma, die indertijd vanwege het Friesche Stedenkwartier zich schrap gezet had tegen den Stadhouder. De patriottische minderheid der Friesche Staten, op instigatie van Beyma in twee groepen gesplitst, waarvan de Patriotten te Franeker hadden vergaderd, was sinds lang verloopen, toen de stadhouder weer in den zadel was gezet door de komst van een Pruisisch leger in ons land. Alle besluiten tegen het gezag van den stadhouder werden in een minimum van tijd ingetrokken, zoowel in Holland als in Friesland en de overige gewesten,, de Oran- gistische meerderheid door interventie van den Pruisischen monarch werd in alle colleges gebiedend afgedwongen, de ontwapening der vrijcorpsen en vliegende legertjes stante pede gelast en door dergelijke paardemiddelen werd de crisis voor eenige jaren bezworen. Terecht merkte Dr. Japikse eens op: „Maar de wondeplek bleef zitten; zij was alleen bepleisterd”. Hoe onzinnig reactionnair trouwens die tijdelijke onder drukking van het democratisch beginsel was, blijkt het best uit de afgekondigde amnestie, die te ergerlijker was wegens haar talrijke uitzonderingen, pendant van de am nestie, welke de Spaansche landvoogden ruim twee eeuwen voordien als een zegen voor het door hen onderdrukte Nederlandsche volk beschouwden! Ook thans maakten die uitzonderingen tal van citaties en vonnissen der rechterlijke macht noodzakelijk; van grootmoedigheid kon noch bij den Prins noch bij de overigens moedige Prinses sprake zijn: de overwonnenen zouden in hun hoofden en voor standers zwaar boeten voor de door hen beoogde staat kundige hervormingen. Dit was vrij wat erger en smade- lijker reactie dan de laffe plagerij, om de facto getooid te zijn met Oranje, wilde men geen last ondervinden ’jvan de bovendrijvende partij! Een dergelijke gevolgde binnen- landsche politiek bracht ook in de Sneeker courant publi caties mee als de hierna volgende: Friesche Groene Kruis. Met ingang van 1 Maart is door het hoofdbestuur van het Groene Kruis benoemd tot leider van de zuigelingenbescherming in Friesland de heer Oeberius Kapteyn, kin derarts te Leeuwarden. De benoemde zal op eenige plaatsen con- suitatiebureaux voor zuigelingen leiden en trachten, de oprichting van dergelijke in stellingen in andere plaatsen te bevorderen. De „doezend peka”. De Woensdag 1.1. overleden Twentsche fabrikant, D. W. Stork, sprak de taal van de arbeiders der fabriek. Ook in letterlijken zin. In oogenblikken van emotie sprak „D. W.” onvervalscht Twentsch. Er is een verhaal, dat toen bij Gebr. Stork en Co. de eerste machine van 1000 paardekrachten was gemaakt en in de stel- plaats was gemonteerd om te proefdraaien, „,D. W.” zoo verheugd was over het wel slagen, dat hij over ’t fabrieksterrein storm de naar het kantoor van de onder leiding van zijn zwager Dikkers staande „koper- gieterij”. „Gait, Gait, hie löp!” riep geest driftig D. W. Stork hem tegen. „Wie löp?” vroeg de heer Dikkers. „De doezend peka!!” De Hengelosche Fabrieksbode schrijft: In het begin van den oorlog deed iemand in een der dagbladen het voorstel, dat alle vermogenden 10 percent van hun vermogen zouden opbrengen als heffing ineens. Mocht het blijken, dat een zeker bedrag niet op die wijze kon worden opgebracht, dan zou ieder van zijn toezegging ontslagen zijn. De voor steller zelf echter deelde mee, dat hij, ten bewijze, dat het hem ernst was, deze laatste voorwaarde niet voor,zich zelf stelde, doch een tiende van zijn vermogen in de schatkist stortte. Deze oproep was warm Vaderlander. Slechts minister Treub moest terstond bekend zijn, wie de voorsteller was. Eerst thans, na den dood van den heer D. W. Stork, is bekend geworden, dat hij het geweest is, die dit voorstel deed. „Leeuwarden den 19 Maart. Edictaale citatie. WILLEM bij der Gratie Gods Prince van Orange en Nassau, etc. Erf-Stadhouder, Kapitein-Generaal en Acjmi- raad; mitsgaders de Raaden geordonneert in Vriesland, Arnoldus Wassenbergh, Deurwaarder van dezen Hove, Salut; Alzo de Procureur Generaal deezer Landschappe Ons bij Requeste heeft te kennen gegeeven, hoe dat Allard Scheltinga, woonagtig te Arum, was geweest Kapitein van het Vrij Corps aldaar en zich zeer sterk had gemengt in de oproerige beweegingen, die zedert een geruimen tijd, voornamentlijk in de maanden Augustus en September 1787, deeze Provincie geweldig geschokt hadden; dat de zelve op order van het Defensie-Weezen te Franequer zich naar Makkum had begeven, en aldaar op den Isten Sep tember 1787 een gedeelte der gewapende manschappen van het Detachement, hetwelk uit Franeker getrokken, op dien dag Makkum in bezetting had genomen, in de Herberg de Prins en in de Herberg het Schippers Huis, op kosten en voor rekening van het Defensie-Weezen, mede heeft ge- inqudrtierd. Dat Allard Scheltinga ook op dienzelfden dag, van eenige honderden guldens op hem be vonden, doch de groote buit werd niet aan getroffen. Vermoedelijk heeft het tweetal niet alles opgemaakt en een belangrijk deel van het geld in veiligheid gebracht. In de woning werd tevens huiszoeking verricht, doch zonder resultaat. Ook V. werd in het bureau Singel opgesloten. Behalve K. en V. bevonden zich ook in arrest de vrouw van V., benevens twee vrouwen, die van het gestolen geld geprofi teerd hebben. Zondag zijn, naar de Ct. meldt, de beide personen K. en V. door de commissaris van politie van het bureau Singel in verhoor ge nomen. Beiden ontkennen iets af te weten van de berooving van den kaslooper. Op een vraag, hoe zij aan het geld kwamen, gaven zij onwaarschijnlijke antwoorden. De een zeide, dat de ander wat geld bij zicii had, en nummer twee zegt, dat zijn zuster in Utrecht de gelukkige bezitster van een kleine honderd gulden was. De kaslooper zelf heeft Kikkert niet kun nen herkennen; daarentegen heeft iemand,.-- die getuige was van zijn vlucht per rijwiel, I bedrag van meer dan duizend gulden eischt, hem herkend. Deze persoon liep aan den maar hnpvpei srhadp ?mi wods »iin aam™, overkant van de Heerengracht, zag Kikkert uit de Treefsteeg komen en vervolgens op een rijwiel springen. Nasporingen omtrent den buit zelf heb ben nog geen resultaat opgeleverd. De po litie, die in deze zaak zeer snel en met suc ces heeft gewerkt, zet haar onderzoek op groote schaal voort. Alle gearresteerden zijn in verzekerde bewaring gehouden. maar hoeveel schade zou reeds zijn aange richt, als we het in de laatste jaren niet gehad hadden Verleden zomer waren we dan al wat men noemt „verdronken” en thans zou een misschien nog erger da capo gevolgd zijn Het stoomgemaal is de reddende engel ge weest en zal dat blijven ook, wanneer Pluvius onze provincie zoo royaal bedeelt. Misschien wel omdat Friesland het water land heet. Gevaarlijke vondst. Men schrijft uit Ossendrecht aan de N. R. Crt. Tijdens den oorlog 1914 1918 hielden de Duitschers, die gestationneerd waren in het naburige Santvliet, verblijf in de jongensschool aldaar. Thans is men bezig die jongensschool uit te breiden en bij het daarvoor noodige graafwerk kwamen eenige arbeiders, die daarmede bezig zijn, Vrijdag tot de ontdekking, dat slechts een halven meter onder den grond een uvg geladen bom verborgen lag, die daar waar schijnlijk door bovengenoemde Duitsche soldaten om de een of andere reden zal zijn neergelegd. Het gevaarlijke werktuig had een lengte van 60 c.M. en een om vang van 32 c.M. Met beleid en voorzich tigheid heeft men deze bom verwijderd en verder onschadelijk gemaakt. Was men niet zoo voorzichtig te werk gegaan, de gevol gen waren wellicht niet te overzien geweest. Allard Scheltinga van Arum, een politiek misdadiger? Tot slot van mijn verhaal wensch ik iets te vertellen over de beteekenis van de berichtgeving der Sneeker nieuws tijding uit historisch oogpunt, dus de waarde der courant voor het heden. Ter inleiding daarvan moge even gewezen worden op het nut van het archief eener courant, waarin de oude jaargangen successievelijk gerangschikt worden. Dat heeft niet enkel beteekenis voor de uitgevers van het desbetreffend orgaan, maar is of wordt dat na verloop van tijd eveneens een cultuurhistorisch bezit in meer alge- meenen zin. Vooral plaatselijke en gewestelijke pers organen houden op die wijze als het ware de locale historie bij en kunnen op dat punt geraadpleegd worden door volgende geslachten. Interesseert U zich bv. voor Oud-Sneek in de periode 18501900, dan kunnen de oudste jaargangen van dit blad U door de welwillende redactie dezes ter inzage en raadpleging worden aange boden. ’t Hangt er natuurlijk van af, wat voor soort orgaan het is, welke verspreiding het geniet en last not least, wien of wie de leiding er van is opgedragen. Een en ander is ook van toepassing op de historische waarde van onze oude periodieke nieuwstijdingen, welker bewijsplaatsen bovendien gemakkelijk controleerbaar zijn door verwante officieele stukken in ’s lands of stedelijke archieven. Doch daarnaast geven ze nog dikwijls tal van bijzonderheden, die minder officieel zijn: plaatselijk of gewestelijk nieuws, dat indertijd enkel diende om de men- schelijke nieuwsgierigheid te bevredigen en thans een ele ment voor onze leergierigheid opzichtens economisch-his- torisch feitenmateriaal vormt. Dr. G. A. Wumkes, U allen wel bekend,heeft dit practisch gedemonstreerd in diverse afleveringen van het jaarboek van ’t Friesch Genootschap, De Vrije Fries, door daarin te laten afdrukken tal van de meest interessante bijzonderheden uit oude jaargangen der Leeuwarder Courant, welk materiaal men overal elders tevergeefs zou zoeken. Op een eenigszins breeder terrein en volgens een meer algemeen plan hebben Dr. J. Hartog en Prof. Dr. L. Knappert door hun eminente bewerking der Spectatoriale Geschriften der 18e eeuw, te vergelijken met onze tijdschriftenlectuur! het aanzijn kunnen schen ken aan hun bekende bijdragen tot de kennis van het hui selijk en maatschappelijk, burgerlijk en kerkelijk leven onder het volk der 18e eeuw, in welk genre het werk van den laatstgenoemden hooggeleerden schrijver „Het Zedelijk leven onzer Vaderen in de 18e eeuw” zeker wel aan de spits staat. Men zou in dit opzicht de historiographic van Friesland ook meerdere eer en beter dienst kunnen bewijzen dan haar tot dusverre ten deel viel. Ik kan hiertoe op deze plaats slechts in zeer geringe mate bijdragen, doch een enkel getuigenis kan in elk geval den indruk vestigen van de historische waarde onzer oude in vervlogen jaren op Frieschen bodem verschenen couranten. De Sneeker nieuwstijding of Friesche Boode verscheen in 1789, het jaar der reactie. De plaatselijke of gewestelijke berichten in politiek opzicht droegen dus ook een reaction nair karakter. De Friesche Patriotten zaten in hun weinig gezellige kolonie St. Omer, waar het lid eener bekende Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p.p post f 3,60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst m uc SNEEKER COURANT met een Schip door de Sluis (Makkumer zeesluis) naar buiten gelaaten, zich van een Loots heeft voorzien, om de Schepen die met gewapende Manschappen en Ammunitie van Oorlog, uit Holland en Makkum zouden komen, bin nen te lootsen. Dat Allard Scheltinga ook op dienzelfden dag met ge- dagte Schip en Loots van Makkum naar Holland was ge zeild om van daar eene groote quantiteit Ammunitie van Oorlog, als mede eenige gewapende Manschappen naar Vriesland te doen overvaren, dat Allard Scheltinga 500 Snaphanen met Bajonetten en Scheiden, 500 Patroontas- schen met biikke Bussen daar in en geele Draagbanden en 500 Vuursteenen, te zamen gepakt in 13 kisten door de Gecommitteerden van den Raad tot het Defensie-Weezen der Stad Amsterdam van den Artillerie-Meester in West- Vriesland en het Noorder-Quartier ontvangen, op de Stroom voor de stad Amsterdam op den 5 September 1787 in een Vaartuig gedestineerd naar Vriesland, onder recipis (voorloopig stortings- of ontvangstbewijs) had overge nomen, dat al het voornoemde benevens nog een menigte Snaphanen, zes groote stukken Geschut en eenige Veld tenten gelijk mede eenige Husaaren met hun Paarden en andere gewapende Manschappen toen naar Vriesland waren overgevoerd, en gedeeltelijk den 7 September 1787 aldaar waren aangekomen. Dat Allard Scheltinga met een Schip waar in 2 Officie ren en 22 gemeene Canonniers den 9 September 1787 of omtrent dien tijd te Makkum was aangekomen; dat dezelve gedagte Canonniers op eenige Wagens van Makkum over Arum, en na hun aldaar op Wijn getracteerd te hebben, naar Franequer had doen transporteren, alwaar dezelve tot den 23 September 1787 als Canonniers gediend had den, tot zoo lange dezelve benevens de hoofden van het Gewapend Oproer in groote confusie van daar gevlugt zijn. Vermits nu gedaagde Allard Scheltinga zich daar door aan een allergevaarlijkst gewapend Oproer tegen de Staa- ten des Lands en Haare Regenten had schuldig gemaakt en zich thans door de vlugt buiten deese Provincie had geabsenteeerd,en hetzelve waren zaaken van zeer kwaaden gevolge, anderen ten exempel,” zoo verzocht de Proc. Gen. rechtsingang te verleenen tegen dezen zgn. politieken ’tegenstander der stadhouderlijke regeering en werd hij na bekomen volmacht des prinsen gedaagd, om te verschijnen voor het Hof van Friesland en aldaar den eisch tegen zich te hooren stellen.” en kreeg ettelijke kogels door zijn knie alvorens de mitrailleur stil gezet kon wor den. Met een zoo goed als verbrijzelde knie is hij naar het hospitaal overgebracht. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het been geamputeerd moet worden. Hij had geen trek meer. Vorige week zou te Nederweert het huwelijk worden voltrokken tusschen mej. M. S. aldaar en den heer H. J. uit het naburige Helden. De bruidegom, die des morgens uit Helden was vertrokken, kwam echter te Nederweert niet aan, zoodat het huwelijk niet kon plaats hebben. Eerst na drie dagen kwam de vermiste te voorschijn, na beide families een paar dagen in doode lijke ongerustheid te hebben laten verkeeren, aldus de „Msb.” Hij scheen in het voorge nomen huwelijk geen trek te hebben en was er alzoo enkele dagen tusschen uit getrokkén. De bruiloft werd natuurlijk af gelast, totdat de bruidegom tot inkeer zal zijn gekomen. Als tenminste de bruid dan nog wil. Gaslevering door ’t Hoogovenbedrijf. In Duitschland leveren de hoogovens tot op enorme afstanden gas en kunnen dat goedkooper leveren dan de gasfabrieken. Nu wilden B. en W. van den raad van Zaandam eens een proef nemen met aan sluiting bij ’t hoogovenbedrijf te IJmuiden. De meerderheid van den raad vond de proef echter te gewaagd en stemde tegen. De vergiftiging van kapitein Queck. Naar de L.C. verneemt is het gratiever zoek van den vroegeren majoor dr. Graf, die veroordeeld werd tot 15 jaar gevange nisstraf wegens moord op den kapitein Queck te Den Haag, afgewezen. Hij werd gister door de militaire politie naar de bijzondere strafgevangenis Leeuwarden overgebracht. Hoog water. Men schrijft aan het N. v. h. N. Friesland Gelukkig, driewerf gelukkig, dat we Tacozijl het groote Provinciale stoomge maal hebben, anders was op dit oogenblik Friesland geteisterd door een watersnood van grooten omvang. Dit gemaal met enorme capaciteit (het moet een der grootste van de wereld zijn) werkt sedert ruim een maand met volle kracht, dag en nacht, en nog is de waterstand in deze provincie zéér hoog. Tusschen Wolvega en Oudeschoot zoo ver het oog reikt een zee van water bij Akkrum, Grouw, Eernewoude, Wartena enz. staan groote uitgestrektheden grasland blank. In de kanalen en vaarten, tot in het hoogste zuid-oostelijke deel gelegen, staat het water hoogop bij de wallen en beschoeiingen. De zware westelijke winden stuwen de massa’s water al maar hooger, zoodat Zondagmorgen de peilschaal in de sluis te Heerenveen nog een waterstand van 42 centimeter boven Zomerpeil aanwees. Hoog staat het water door den enormen regenval inde polders en daarb iten. Voerde het stoomgemaal niet elk etmaal eenige tienduizenden steres water naar zee, tal van polders zouden reeds zijn onder geloopen en groote schade zou zijn aangericht. Er is wel eens geklaagd over de groote som, die het gemaal bij aanleg kostte, er werd wel eens gezegd, dat als het gemaal een dag en nacht in werking is, dat een De berooving van een banklooper. De politie heeft Zaterdag gearresteerd de daders van de berooving van den 78-jarigen - .banklooper der firma Matthes en Co. op Hilversum. Alle vier voorstellingen waren den Singel te Amsterdam, waarbij een tasch uitverkocht! I met f 35.000 aan waarden werd’ontvreemd. Reeds sedert eenige dagen had men aanwij zingen gekregen. Bij de Utrechtsche politie had zich nl. een vrouw gemeld met de mede- deeling, dat ergens op een kamer te Utrecht eenige personen in gezelschap van vrouwen verbleven, die verdacht veel geld uitgaven. Toen de politie kwam, was het nest leeg, doch verdere nasporingen brachten het vol gende aan het licht: de aanslag werd den morgens om 10 uur gepleegd en om half één des middags hadden drie mannen en een vrouw de hoofdstad per auto verlaten. Deze, onderteekend: Een f mannen waren de 26-jarige Hendrik Nan Kikkert, geboren te Nieuwendam (waar schijnlijk de aanrander), de 30-jarige Piet Veldhuyzen, terwijl nummer drie de chauf feur was. mm SKEEKER CODRAHT annex SHEERER COURAHT an WYMBRITSERRDEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1