Tl im BUITENLAND. Dit No. bestaal uit 3 Bladen- 1 Skiedkindige Oanteikeningen OHitliil Orgui iir linmti Sint KIEZE BRINK Go., Uitgave: KIEZEBR1NK Co. «n 13. Fen der asphaltketels schijnen zich Ni9vw«ti|di«Q9ji Wirdt forfette. ZATERDAG »6 FEBRUARI 1888 WMTrarypWT' W 111 MWMOMM. O*l It register neamt apart de bisittingen _fen ’e kleasters yn Wymbritseradiel op. Nijekleaster wier det: 25 p.m. „snoed en quaed saedland”, det net iens twa ftorenen opbringt fen ’t jier. 65 p.m. weidlan, det it kleaster for syn weest en in opgewonden stemming hebben zij hun vader bevrijd. Het is volgens pl.’s meening onverantwoordelijk, dat één agent wacht houdt. De gelegenheid maakt den fe ree oer SKEARNEGOUTUM samle troch UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. De Swette ef trekfeart is yn 1507 net groev.en. It bisit fen Nijecleaster yn Wester go a. men. De K. kocht arsenicum bij een apothe ker te Gorredijk en deponeerde dit gevaar lijke goedje in een hollen boom. De vrouw smeerde een hoeveelheid van het rattenkruid op de boterham van haar man, die na het gebruik herhaaldelijk heeft gebraakt en diarrhee kreeg. Hij herstelde echter na eenige dagen. Juist in die dagen vond men een brief van de vrouw aan haar minnaar. Deze had den brief uit den hollen boom ge haald en later verloren. Deze brief werd noodlottig voor beiden. Een zeer bezwaren de zinsnede was wel: „wij hebben naar den dokter geweest en die zei wat hij gegeten had, ik was al bang, maar hij heeft er niets van gemerkt.” Getuige deskundige dr. Mie- remet uit Groningen concludeerde dat 7/2 gram arsenicum is toegediend. Voorts bleek bij. de behandeling dat al eens eerder een poging zou zijn gewaagd, doch dat de vrouw op het laatst een pakje arsenicum had verbrand. Het O. M. vorderde tegen elk der verdachten tien jaar gevangenisstraf. Mr. Walvius pleitte clementie. it jier 1507 hinne groeven is troch deselde heeft Albanië zich dan maar tot den Vol kenbond gewend. De Albaneesche regeering heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond verzocht de kwestie van den hon gersnood in Albanië op de agenda van de eerstvolgende zitting van den Volkenbond te plaatsen. De regeering van Albanië her innert in haar brief aan den Volkenbond er aan dat reeds sinds eenige maanden hon gersnood in het Noorden van Albanië heerscht, die te wijten is aan den slechten oogst van ’t afgeloopen jaar. De budgetaire mogelijkheden van de Albaneesche regeering zijn zeer beperkt en hebben haar niet ver oorloofd op voldoende wijze aan de behoef ten van de streek tegemoet te komen, zoo- dat, ondanks de pogingen der regeering van Albanië zelf en ondanks den edelmoedigen bijstand van het Italiaansche Roode Kruis de toestand van de bevolking nog steeds zeer veel te wenschen overlaat. Daar de uitgebreidheid van hun behoeften steeds grooter is dan de middelen van bijstand, die tot dusverre konden genomen worden om aan hun meest dringende behoefte tegemoet te komen. In het vertrouwen in de humani taire beginselen, die de grondslag zijn van de weldadigheidsactiviteit van den Volken bond, veroorlooft zich derhalve de Albanee sche regeering den Volkenbondsraad te ver zoeken zich in zijn aanstaande zitting voor de kwestie te interesseeren, zoodat zoo spoedig mogelijk een afdoende hulp ten gunste van de noodlijdende bevolking zal Dien Zaterdagnacht zijn twee zoons van den vorigen verd., Siebe O., 29 j., en bode wijk O., 25 jaar, losse werklieden te Sneek, met twee vrienden het politiebureau binnen gedrongen. Zij vielen den wachtdoenden agent L. Stilma, aan. Deze trok zijn sabel, maar was tegen de overmacht niet bestand. Tijdens de worsteling liep een der zoons naar de cel en bevrijdde zijn vader. De agent, die met een stoel mishandeld was, vuurde met zijn revolver maar raakte de aanvallers niet. De mannen ontkwamen in de duisternis. Op den Lemsterweg hielden twee agenten hen staande. Een hevig ge vecht ontstond. Er vielen verscheidene scho ten, maar opnieuw ontkwamen de mannen. Den volgenden Maandag echter werden ze gevankelijk naar Leeuwarden overge bracht. De agent Stilma wordt het eerst als ge tuige gehoord. In den avond van 21 Jan. bevond get. zich in het wachtlokaal in het politiebureau. Het was ongeveer 12 uur. Er kwamen vier per sonen bij get. binnen. Siebe kwam op Stilma af: Wanneer komt mijn vader los? Morgen vroeg, was het antwoord. Dat gebeurt nooit, was het bescheid. Lodewijk greep get. aan. Stilma was onge wapend. Hij haalde zijn sabel, die op eeni- gen afstand hing en belde den commissaris Siebe was intusschen in de cellengang binnengedrongen. Get. sloeg hem met de sabel op de linkerarm, die deze boven het hoofd hield. Daarop geraakte get. met Lo dewijk aan het worstelen, die hem met een stoel pijnlijk op den arm trof. Hij schreeuwde tot Stilma: Ik sla je dood. Tijdens de worsteling bevrijdde Siebe den vader. Opnieuw kwamen de woestelingen toen gezamenlijk op den agent aan, die de revol ver trek en in de lucht schoot. Schiet maar, werd er geroepen, je durft toch niet. Stilma schoot nogmaals in de lucht. Den derden keer weigerde de revolver. Siebe vermeesterde toen de sabel, waarop het drietal ontkwam en in den nacht verdween. Mr. Dorama, verdediger: Was Stilma al leen op het bureau? Get.: Ja. Mr. Dorama: Was dat gewoonte? Gel.: Gewoonlijk zijn we met ons beiden. Maar als het druk is op straat, wordt er wel sens iemand aan de wacht onttrokken. Get. Schulp, agent van politie, zegt, dat de menschen niet slecht bekend staan; maar als ze drank hebben gehad zijn ze voor de politie lastig. Bij get. R. de Vries staan verdachten eveneens niet in een goed blaadje. Ze zijn eerder tegen dan voor de politie. De verdachten geven de feiten gedeelte lijk toe. Lodewijk zegt, dat hij niet in het bureau is geweest. Hij heeft enkel tegen de deurpost geleund en den agent vastgehou den toen deze zich wilde verwijderen. De Officier zegt, dat een misdrijf als hier gepleegd, gelukkig in ons land zelden is voorgekomen. Verd. zijn opgetreden met zeldzame bru taliteit. Ze zijn het bureau binnengedrongen. Zooveel mogelijk heeft Stilma getracht te voorkomen, dat Douwe O. werd bevrijd. Dat Stilma niet heeft geschoten op ver dachten, daarvan wil spr. hem geen verwijl maken. Maar als hij de verdachten neerge schoten had, zou hij in de rechtmatige uit oefening van zijn ambt zijn geweest. Verd. mogen van geluk spreken, dat ze hier nog heelhuids staan. Een dergelijk optreden kan niet getole reerd worden. Wat zou er dan van het ge zag overblijven? Verd. zullen zwaar moeten boeten. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf tegen ieder. Mr. Dorama achtte wel verzachtende om- Eerate ÜIWMDA.63 ea Uitgaven clementie. Gedurende een 7-tal jaren heeft hij zich goed gedragen, dank zij zijn aan sluiting bij de Orde van Goede Tempelieren. Het ging een paar maal mis en verd. kon geen lid blijven. De officier zegt, dat een gunstige periode van 7 jaar in verdachtes leven heeft plaats gevonden dank zij zijn geheelonthouding. Als verd. zich goed gedraagt, zal de Orde het nog wel met hem willen probeeren, in ieder geval toezicht willen oefenen. Eisch 3 mnd. gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Verd. zegt, dat het vertrouwen niet be schaamd zal worden. 48 kij en hynsders en skiep en bargen brükt. 35 p.m. miedlan, lizzende by Hidde syn hüs to Langaerd. 12 p.m. it „hinxteland” neamd, lizzende op ’e südkant fen ’e dyk. 17 p.m. lizzende op ’t Langaerd by Hidde Claesz syn hüs oan ’e dyk. 16 p.m. healan, Tetta-lan neamd, lizzende by „Sint Anthonius huijs laeten”. Meiinoar 170 p.m., yn hiel Westergoa, stiet yn ’t Register, mar det kloppet net. Hwent de hierders fen Nijekleaster to Skearne- goutum hienen meiinoar al sa’n foech 300 p.m. yn brükme. It scil wol wêze moatte: Hwet it kleaster seis brükt. Nou liket 170 p.m. wol in protte, mar men moat f’ral net forjitte, det in kleasterhüshalding frij hwet greater wier den in boer mei in bult lan sines. It lan lei allegearre by honk. Men kin der den ek test fen op oan, det it lan, tsjinwir- dich bisletten twisken trekfeart, (fen We- versbocht P. Santema op Swette hiem) en Spearsterdyk alear allegearre kleaster- bisit wier. De bou bitsjutte net folie, sa ’t skynt. Det kaem fen ’e minne groun mis skien, hwent der stiet: „snoed en quaed saedland”. Hidde Klazes wier de kleaster- meijer sa ’t liket. Syn pleats op Langaerd lei tominsten alhiel oan ’e kleasterlannen. Langaerd lei oan in dyk, stiet der sa ge- woan. Scoenen wy der nou üt opmeitsje moatte, det de Swette noch net groeven wier? De Volkenbond. Te Genève vergadert op het oogenblik de commissie voor arbitrage en veiligheid uit den Volkenbond. Men heeft er besloten tot het opstellen van een model verdrag, dat staten, die elkaar het wederzijdsche grond gebied wenschen te waarborgen, kunnen teekenen. Wanneer ’t bij dit resultaat blijft, dan is dat wel heel pover, want al stelt men zoo’n model vast, niets dwingt de staten het te teekenen. Een stap verder wil Zweden gaan, dat een wereldverdrag voor arbitrage en verzoening wil opstellen. Zooals de Ne- derlandsche afgevaardigde het uitdrukte: door het opstellen van het eerste model ver drag geeft de Volkenbond slechts een re cept, wordt echter een wereldverdrag voor arbitrage ontworpen, dan bereidt de Vol kenbond een maaltijd en dekt de tafel. De staten hebben dan slechts toe te grijpen, ze kunnen van het oogenblik dat dit verdrag te Genève gereed ligt, het verdrag gaan tee kenen, dat dan bindend wordt voor die regeeringen welke het geteekend hebben, terwijl gaandeweg andere naties er zich bij kunnen aansluiten. Dan is er nog een Duitsch voorstel tot uitbreiding van de bevoegdheden van den raad van den Volkenbond inzake de maat regelen te nemen bij oorlogsgevaar. Ook op deze conferentie blijkt echter alweder hoe uiterst voorzichtig men maar vooruitgaat op het pad dat naar den werkelijken vrede tus- schen de volken moet leiden. Uiteraard der zaak kan de Volkenbond veel voortvarender zijn op ander gebied en dan aarzelen de naties niet, hoe schroom vallig ze anders zijn om gebriuk te maken van dit lichaam, op Genève een beroep te doen. Men ziet dat thans weder met Albanië. Nog geen jaar geleden heeft het door een tractaat met Italië te sluiten, de algemeene vrede in gevaar gebracht, doordat Servië op zijn achterste beenen over dit tractaat ging staan. De Volkenbond had toen niets in te brengen en het is alleen aan de goede diensten van Frankrijk en Engeland, die te Belgrado en Rome op het bewaren van den vrede aandrongen, te danken geweest, dat deze Italiaansch-Albaneesche overeenkomst geen crisis in de betrekkingen tusschen Zuid-Slavië en Italië heeft veroorzaakt. Maar thans dreigt er hongersnood in Al banië, en de Italiaansche bondgenoot doet blijkbaar niet genoeg om deze te verhelpen, hoewel Rome hier nu eens gelegenheid had om te toonen, dat het niet om uitbreiding zijner eigen machtspositie, maar werkelijk ook in het belang van het Albaneesche volk VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 22 Febr. De aanval op het politiebureau te Sneek. Op Zaterdagavond 21 Jan. hield de politie te Sneek den 62-jarigen opperman Douwe O. aan wegens openbare dronkenschap. De man, die ai verscheidene veroordeelingen I achter den rug heeft, verzette zich hevig. Met veel moeite kregen de politiemannen J. Schulp en R. de Vries hem echter in het cachot. I Verd. is 35 maal veroordeeld. Hij yraagt Het lijk in het duivenhok. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van het plegen van ’t misdrijf bedoeld bij art. 251 bis W. v. S. in een perceel aan de van Limburg Stirumstraat te ’s Gravenhage. Ten gevolge van een der zoodanig gepleegde misdrijven is een jeugdige Duitsche dienstbode over leden, wier lijk daarop naar Rotterdam werd gevoerd, waarna het later in een duivenhok in de Waalhaven is geworpen en waaruit het later is opgehaald. Koopman K„ tegen wie 3 jaar gevangenisstraf was gevorderd wegens het tweemaal plegen van het mis drijf en het verbergen van een lijk, werd tot 2 jaar veroordeeld, diens knecht M. werd overeenkomstig het requisitoir tot 3 maan den veroordeeld wegens het verbergen van een lijk en de vrouw van K., tegen wie 2 jaar gevangenisstraf was gevorderd, werd vrijgesproken. Van schrik doodgebleven. Donderdagochtend omstreeks negen uur werd brand ontdekt in de fabriek der Neu- chatel-asphalt Company in de Nova Zem- bla-straat té Amsterdam. De 65-jarige werkman P. Riemer was de eerste, die de ontdekking deed en zakte bewusteloos in een, en toen eenige employé’s hem naar bui ten hadden gedragen, bleek hij, vermoedelijk tengevolge van den schrik, reeds overleden te zijn. In een gassen te hebben ontwikkeld, die tot ont branding geraakten, waarna de vlammen zich aan de houten stoffen mededeelden. Nadat men tevergeefs getracht had met een bluschapparaat het vuur te bezweren, slaagde de inmiddels verschenen brandweer er in, met behulp van zand den brand mees ter te worden. De schade, die niet groot is, vordt door verzekering gedekt. Het lijk van Riemer is naar het Binnengasthuis overge- )racht. Inschrijvingsbiljetten bij aanbestedingen vrij van zegel. Men meldt aan het N. v. h. Noorden: De minister van financiën heeft bij mis sive van 11 Januari 1928 beslist, dat in schrijvingsbiljetten bij openbare aanbeste dingen, verkoopingen, verhuringen, verpach tingen naar zijn meening kunnen worden beschouwd als mededeelingen, gericht tot den persoon, die de openbare aanbesteding c. a. houdt, welke mededeelingen als zoo danig niet aan zegelrecht zijn onderworpen, ook al houden ze een bindend aanbod in. Dergelijke inschrijvingsbiljetten zijn dus /oortaan vrij van zegel. Een zeer belangrijk besluit dus voor hee- ren aannemers. De reizen van de Nederlandsche Reisvereenigrng net „De Rijndam” van de Holland Amerika-lijn. Van de vier reizen, welke dezen zomer met de Rijndam worden ondernomen, zijn er twee waarvan nu al vast kan worden gecon stateerd, dat ze iets bijzonders zullen geven. Het is te begrijpen, dat bij de week-end reis naar Engeland, als meer dan 1000 Ne derlanders tegelijk ook Londen zullen be zoeken, dit een aanleiding zal zijn, om in de Engelsche hoofdstad van iets aparts blijk te geven. Er zal, naar wij vernemen, dan waarschijnlijk een speciaal Nederlandsche avond worden georganiseerd. Op de Noorsche reis, waarvoor reeds groote belangstelling bestaat, (vijf klassen zijn reeds bezet en twee reeds nagenoeg) zullen het reizen op zich zelf en het verkrij gen van een totaal indruk van Noorwegen hoofddoel zijn, maar toch zal ook weer getracht worden deze reis weer op andere wijze velen tot leering te doen zijn. Verleden jaar heeft prof. Van Baren van Wageningen tijdens de reis wetenschappelijke voordrach ten gehouden, dit jaar heeft de bekende bio loog dr. A. J. M. Garjeanne te Venlo zich bereid verklaard voorlichting te verstrekken aan hen, die van de Noorsche reis ook op biologisch gebied profiteeren willen. De reis naar Noorwegen zal worden ge houden van 21 tot 31 Juli. Er zullen 1150 personen aan kunnen deel nemen. puntenschaal geschikt zijn om de classifi catie van allerlei vaak zeer uiteenloopende gronden in cijfers uit te beelden. In de tweede plaats moet op eenvoudige wijze de verhouding tusschen de waardeering in punten en in geld vastgesteld kunnen wor den. Het spreekt vanzelf, dat het Pachtbureau niet eerder de nieuwe werkwijze zal invoe ren, dan nadat de practische bruikbaarheid voldoende is gebleken. De samenstelling van het Centraal Pacht bureau bleef ongewijzigd. Voorzitter is de heer U. Hoekstra te Leeuwarden, lid-ver- huurder Jhr. P. B. J. Vegelin van Claerber- gen te Joure, lid-huurder de heer J. A. Hib- ma te Dronrijp. Als secretaris fungeert de Secretaris der Friesche Maatschappij van Landbouw. De 7 districtskundigen werden weder voor een jaar herbenoemd. De heer H. H. Smids te Hardegarijp nam echter wegens hoogen leeftijd zijn herbenoeming niet aan, zoodat er aan het einde van het verslagjaar een vacature was. Onder de ruim honderd plaatselijke des kundigen kwamen enkele veranderingen voor wegens verhuizing en overlijden. De onzekere economische omstandighe den maakten ook in 1927 het schatten der huurwaarde niet gemakkelijk. Een enkele maal werd het cijfer van het Pachtbureau te laag of te hoog geacht, doch dergelijke opmerkingen zullen wel nooit te ontkomen zijn. in 1924 de Volkenbond aan een dergelijke „5 fenjdkoar skaet, lyk ^elmoedige ontvangst heeft gegeven en de regeering drukt dus de hoop uit dat ook thans aan de noodlijdende bevolking de 1 die.*’ 00kiei? noodige bijstand zal verstrekt worden. arbeiders, dy’t de Harnser trekfeart ek makke hawwe. Det de Harnser feart yn 1507 groeven is, stiet wol fêst, mar det de Swette do ek oanlein is, wol my net oan. Sjuch hjir hwerom net: Yn 1558 hat Jacob fen Dimter kaerten terrene fen alle stêdden yn ’e Neder- lannen, op bifel fen ’e Spaenske Kening. Sa- dwaende bistiet der fen Snits ek noch ien üt dy tiid. It binne kostlike en kostbere boarnen for de wittenskip: Alle fearten (faerwetters), diken, poarten, kleasters, leproazenhuzen ensfh. binne der op oan- jown. Op dy fen Snits kin men b.g. mei fleur oanwize: Det is nou de Aldfeart, en det de Frjentsjerter feart en det de Geeuw, marde Ljouwerter trekfeart is nearne to.finen. Jac. fen Dimter wier in sekuer tei- kener, dos, forjitten kin hjir de oarsaek ek net wêze. Den sjit der oars neat oer, as to sizzen: De Swette ef Ljouwerter trek feart bistie do noch net! In twadde biwiis: Yn „Tegenwoordige staat” stiet, det de „Sneeker trekvaart” yn ,,’t midden der vorige eeuw tot meerder gerief van den reizenden man” groeven is. Dit boek is ütjown 1788. Den scoe hy dos oanlein wêze 1650. Op ’e kaert fen Schotanus a Sterringa (1664) komt de namme en feart „Sneecker Nieuwe Trekvaert” den ek foar. Bisünder fait hjir yn op it wirdke „Nieuwe”. Sa neamt men de trekfeart tsjinwirdich nea mear, om’t it gjin sin mear hat. Mar dó (1664) hie ’t wol bitsjutting! Nou’twy dochs oer de trekfeart prate, moat ik noch efkes sizze, det de feart oan lein is by in leech dykje lans, det opgoaid wier as grins (swette) twisken Eastergea en Westergea. Alear wier de Middelsé om- mers de skieding en do’t dy lan ward, moas- ten der in nije swette ef grins komme. Det ward it dykje, Swette neamd, en letter hjitte raat| zaj ontgaan. Tenslotte bracht de Alba- IJLST, 22 Febr. In de hedenavond ge houden jaarvergadering van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van den heer P. van Dijk, waren 17 van de 342 leden aan wezig. De voorzitter deelde mee, dat het be stuur van het Groene Kruis door het ge meentebestuur was aangezocht, om jaarlijks een gedeelte der rente van het aan de ge meente geschonken kapitaal voor t.b.c.-be- strijding a f 250 aan haar te mogen uitkee- ren. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het in de vorige jaarvergadering geko zen bestuurslid, de heer W. Dokkum, voor die benoeming had bedankt, zoodat deze vacature nog steeds voortduurde eq dat 111 maal hulpmiddelen uit het magazijn waren verstrekt. Door de wijkverpleegster waren 1355 bezoeken afgelegd ten dienste van het Groene Kruis en 268 bezoeken voor t.b.c.- bestrijding. fWe penningmeester deelde mee, dat het shido op 1 Januari 1927 bedroeg f851.12; ontvangen was f 1211.45. Totaal dus f 2062.57. Aan uitgaven was geboekt een bedrag van f 1158.62, zoodat het saldo op 1 Januari 1928 bedroeg f903.95. De verkoop der Emmabloem had opgebracht f 35.25. Door de financieele commissie, bestaande uit de heeren S. Groenveld en J. de Vlugt, werd bij monde van eerstgenoemde mede gedeeld, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester door hen in de beste orde waren bevonden, waarna de penning meester werd ontslagen van de verantwoor delijkheid over het afgeloopen boekjaar. Voor 1928 weiden tot leden der financieele commissie benoemd de heeren A. Klijnsma en U. R. ten Kate. Als bestuursleden werden herkozen mej. T. Croles en de secretaris ds. Rudolphi en gekozen ds. Ph. Peter. Bij de rondvraag werd op een vraag van den heer S. Groenveld medegedeeld, dat het bestuur nog geen nadere plannen tot be stemming van de f 250 voor t.b.c.-bestrij ding had overwogen, doch dat men hiermee veelal naar het advies van den geneesheer wenschte te handelen. Betreffende het aanzoek tot de te houden ,Nazorg”-collecte had het bestuur besloten hieraan geen gevolg te geven, daar in Ijlst zooveel collecten worden gehouden, doch uit de kas een bedrag van f 25 hiervoor over te maken. Op voorstel van den heer De Vlugt werd besloten te trachten den volgenden winter voldoende deelneming te verkrijgen voor een verbandcursus onder leiding van dokter M. H. Tromp, die zich hiervoor belangeloos beschikbaar stelde. L. Ct. Verslag van het Pachtbureau der Fr. M. v. L. over het jaar 1927. Tijdens het verslagjaar werden 29 boer derijen en 8 complexen los land getaxeerd, terwijl 5 adviezen werden gegeven. De geschatte landerijen bevonden zich on der Abbega, Kimswerd, Lemmer, Weidum, Hantum, Wolvega, Ried, Rijperkerk, Tzum, Rinsumageest, Huins, Idaard, Beers, Hart- werd, Nijland, Wolsum, Balk, Grouw, Hau- lerwijk, Oosterwolde, Achlum, Lutjelollum, Boornzwaag, Dronrijp, Mantgum, Lang weer, Ee, Leeuwarden, Deersum, IJsbrech- tum, Blija, Boornbergum en Appelscha. De geschatte eigendommen behoorden in 12 gevallen aan een particulier persoon en in 27 gevallen aan een burgelijke of kerke lijke gemeente, een stichting of een water schap. In 4 gevallen woonde de eigenaar buiten de provincie. De adviezen hadden betrekking op huur contracten, waterschade, schade door aan leg van hoogspanningslijnen en kwijtschel ding van huur. Het Centraal Pachtbureau vergaderde vier maal, waarvan twee keer met de districtsdeskundigen. Bovendien hadden tusschentijds geregeld besprekingen plaats tusschen de leden van het Centraal Pacht bureau in verband met aanhangige taxaties. Met de districtsdeskundigen werden de normen besproken voor de taxaties in het najaar van ’27, terwijl verder de bruikbaar heid werd nagegaan van een in te voeren puntenschaal als hulpmiddel bij de taxaties. In den loop van het verslagjaar werd door gemeenschappelijke opname van een greide- bedrijf en van een gemengd bedrijf nader de waarde van het ontworpen puntenstelsel onderzocht. Bovendien is dit geschied bij verschillende der gedane taxaties. Het is daarbij wel gebleken, dat slechts na grondige voorbereiding kans is op een bruikbaar systeem. Het gaat hier om twee hoofdzaken: in de eerste plaats moet de 1 Acht maanden is, zeker voor Lodewijk, die gunstig bekend staat, te hoog. PI. dringt op clementie aan. Verdachten willen bij veroordeeling graag tot den vol genden winter wachten. Pres.: Dat duurt wel wat lang. Uitspraak over 14 dagen. Leeuw. Nieuwsblad. De rechtbank te Leeuwarden heeft behan deld de zaak tegen de 29-jarige vrouw De B. en den 34-jarigen arbeider R. de K„ bei den te Hoornsterzwaag, thans gedetineerd, verdacht van poging tot vergiftiging van den man van de eerste verdachte. Tusschen beide verdachten bestond een ongeoorloofde verhouding en langzaam rijpte het plan om den man van vrouw B. uit den weg te rui- kunnen georganiseerd worden. De Albaneesche regeering verklaart, dat zij werkelijk zeer gelukkig zal zijn en met innige dankbaarheid zal ontvangen alle bij dragen die de Volkenbondsstaten zouden willen geven aan dit tüverk van hulpverlee- ning, waarvan het dringende karakter zeker niet aan de aandacht van den Volkenbonds- de feart, dy’t by dit dykje lans roun, ek neesche regeering in herinnering, dat reeds standigheden aanwezig. Verd. waren uit ge- SwCtte 07 - Tinnef Mt-irmurrinfian CToiTitninrr honnan L)erom, yn 1511 lei Langaerd oan in dyk, Sfap van de Albaneesche regeering een zeer as noutiids, troch de Swette. It „hinxteian”, 12 p.m.great, scil wol ticht by ’t kleaster lein hawwe, hwent de hyns- fters moasten gauris brükt wirde. It lei oan ’e südkant fen ’e dyk, stiet der. Hwet dyk? Wol, tinkt my, dit kin de dyk wol wêze, dy’t fen Nijekleaster by H. Bouma, W. Santema, S. Lemstra de strjitwei lans goun en sahwet by lêstneamde wei rjucht op Goutum ta roun, oer mingerij, it dykje dêrwei, Alddyk. j Hwerom nou wol en do (1427) net, scil I der frege wirde. Om ’t nou de sé yn lan omskoepen is, sa, det men ’t mar krekt mear sjen kin, det it alear sé west is. De reis by de Spearsterdyk om, fen Skearnegoutum nei ’t kleaster, wier ek to biswierlik. Dêrom dizze wei. Hwel it Tetta-lan lei, is my net bikend, ek net as der by stiet „by Sint Anthonius huijslaeten”. 44» JAAR6AKG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën0 cL p. regel. Inge zonden mededeelingen booger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in uc SNEEKER COURANT e> II in” NIEUW SNEEZER COURANT annex SNEEKEN COURANT «n WT1SBRITSERADEEL v/v/iv au iivu mvici ng, v ciii iiv i ryiMciiiwouiiv win Somlike learden wolle biweare, det hy om het verdrag van Tirana had gesloten. Nu Poging tot vergiftiging. p. t CZArfT V4V- V umvouviiu CICllI Wil VlVl^VUJIkV MBstawMWfcuX^iTNWMiMiii ii iiiiiiiiih'wiii'iiii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1