t. H I Dlt No. bestaat alt 2 Bladen Reclamekolom. NIEUWSTIJDINGEN. WESTERNS F’s THEE W. WIRING, Singel 4, Telef. 415. OiDelul Organ hr hul EK KTF.ZR BRINK Co., 44» JAARGA8G Eerste Bled UitgaveKIEZEBR1NK Co. Re. 44 ena 3 van van ri van en 30 32 35 40 45 48 over een laatst was RIJWIEL El JST als SERVA en NED. KROON RIJWIELEN, ELECTR.-, CARBID- en KAARSLAMPEN, Ruim gesorteerd in HANDBESCHERMERS tegen LAGE PRIJZEN. et. U PRIJZEN PER ONS Broken Peooo Pecco Roodzak No. 3 China Souchon Imperial Pecco VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. WOEHBDAG 29 FEBRUARI 1898 lwujoc? twa uw au i* uren Tsmh|Bt DUriDAM u VRIJDAGS AV «TO8 ültfne» t «wwwr - Tririw 150 vieren is mede de taak van de Internationale Vrouwenbond voor vreéle en vrijheid. Spr. eindigde met de voordracht van een gedicht van Adama van Scheltema. Mevrouw BuismanBlok Wijbrandy was de tweede spreekster. De spreuk: „Als gij den vrede wilt, bereidt U ten oorlog,” heeft in den wereldoorlog zijn ellendig resultaat doen zien. En geen wonder, als men een maal een goed uitgerust apparaat ook een oorlogsapparaat heeft, wil men het ook wel eens probeeren. De vrede moet in den tijd van de vrede voorbereid, want als eenmaal de oorlog is uitgebroken is alle internationaal contact verbroken, wat buiten de muur der natie woont is vijand. Nog levendig herinnert spr. zich echter, alle vijandschap ten spijt, op het congres van 1915 de ontroerende indruk toen op voorstel van Rosika Schwimmer alle deelneemsters een oogenblik van haar zetels verrezen om een gedachte te wijden aan alle in den oor log gevallenen. Spr. is overtuigd dat alle deelneemsters aan dat congres zijn wegge reisd met het vaste voornemen te trachten voor een duurza'men vrede te werken. Men noemt de vrouw van dezen tijd, mis schien wel eens niet geheel ten onrechte, te veel vermannelijkt; welnu laat ons dan in ieder geval hierin geheel vrouw zijn, dat wij niet alleen trachten wonden te heelen, maar ook het slaan van wonden te voorkomen. Laat ons werken voor den vrede. Reeds in 1893 schreef Bebel dat in de strijd der mee- ningen die partij zal overwinnen, welke de vrouwen aan haar zijde heeft. Én dat te recht, want wij zijn de opvoedsters van een volgend geslacht, op hetwelk gedurende zijn geheele leven de indrukken in de jeugd op gedaan van grooten invloed zullen zijn. Het zal dus een groot verschil maken als we onze kinderen tinnen soldaatjes geven dan wel leeren de oorlog als een misdaad te zien en hun te leeren dat de algemeene vrede mo gelijk is. In het ronddragen door de kinderen van de lichtjes op 11 November ziet spr. een diepe symboliek, nl. dat ook in hunne hartjes een licht is ontstoken, het licht van de vrede, dat zij verder zullen dragen tot heil van de geheele wereld. Een groot vrou wenleger is noodig om de vredesgedachte alom ingang te doen vinden. Wordt daarom lid van den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid, welke mee zal helpen bouwen het groote gebouw van den vrede, waarin eens de menschheid zal wonen, niet omdat de mensch thans beter is dan vroeger maar wel omdat hem grooter verantwoor delijkheidsgevoel is bijgebracht. Bij de opening, tusschen de redevoeringen en in de pauze was er gemusiceerd, gezon gen en voorgedragen. Mevrouw van Ham zong, behalve eenige soli, een duet met mevr. Schuurmans, mevr. PrinsPrins be geleidde deze dames op de piano en gaf daarop ook eenige solo-nummers, de heer K. Niemeijer droeg eenige toepasselijke stukken voor. Alles viel bij de aanwezigen zeer in den smaak en verdiende dat ook. De presidente sloot met de mededeeling dat binnenkort een vergadering zal worden gehouden om de afd. Sneek van den Vrou wenbond te constitueeren. Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Bovengenoemde afdeeling hield Zaterdag een algemeene vergadering in hotel Hanen burg. De v o o r z., de heer IJ. P. Veldhuis, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers der N. V. Vereenigde Kalimaatschappij te Amsterdam en den heer Rauwerda. Een vertegenwoordiger van de Kali-maat- schappij hield hierna een korte voordracht over „Kalibemesting”. Bij de keuze van be mesting, welke ten doel heeft een zoo hoog mogelijk rendement van het land te krijgen, heeft men de keus tusschen 2 hoofdgroepen van meststoffen: de natuur- en de kunst meststoffen. De eerste zijn zeer zeker van groot belang, doch de kurk waarop de Ne- derlandsche land- en tuinbouw drijft, vor men toch de kunstmeststoffen. De plant heeft stikstof, fosforzuur, kalk en kali in voldoende mate noodig; behalve de kalk moeten de drie andere stoffen elk jaar aan den bodem toegevoegd. De natuurmeststof- fen vormen geen volledige meststof, dat zijn de kunstmeststoffen wel, die bovendien veel goedkooper zijn, en veel gemakkelijker op het land, ook op moeilijk te bereiken hoek- jer, kunnen worden gebracht, bovendien kan men ze nog laat in den tijd geven als over bemesting. Kali kan verstrekt worden in den vorm van kaïniet, patent-kali, 20 en 40 kalizout en zwavelzure kali. Men moet zich natuurlijk hoeden voor fouten, de kalizouten bevatten chloor, welke, als men deze mest stof aan aardappelen geeft, de kwantiteit en kwaliteit van het product schade doet, terwijl het vooral in dezen ijd noodig is, beide zooveel mogelijk op te voeren. Patent en zwavelzure kali zijn beide bijna vrij van chloor en worden dus bij de aardappelen- verbouw gebruikt. Of kali op klei noodig is, is een strijdvraag, waarover door den heer Rauwerda is geschreven. Bij den verbouw wordt kali ook op de klei aan den grond ont trokken, op den duur moet dus een tekort ontstaan. In vele kleistreken is reeds een ge weldig kali-tekort opgemerkt, zoowel in de Bommelerwaard, als in Zeeland, Friesland, Groningen en Noord-Holland. Het zwart of blauw in de aardappelen ontstaat door het kali-tekort en kan dus door kali-verstrek- king opgeheven. Op een proefveld bleek ver leden jaar dat zelfs door 1200 K.G. patent- kali per H.A., beplant met Eigenheimers, het zwart niet kon opgeheven; middelmatige Internationale Vrouwenbond voor vrede en vrijheid. Vrijdagavond werd onder presidium van mevrouw Zuiderbaan-Prins in de Harmonie een propagandavergadering voor bovenge noemden bond gehouden. De presidente heette de aanwezigen welkom, deelde mede hoe deze vergadering was tot stand geko men nl. uit de wensch dat ook de Sneeker vrouwen in de gelegenheid zouden worden gesteld iets te doen voor een duurzamen vrede, zonder welke immers alle andere maatschappelijke werk nutteloos zal blijken; '3 door bezoek enz. hadden reeds een 70-tal Ba vrouwen zich bereid verklaard lid van een eventueele afd. Sneek van dezen bond, die een absoluut neutraal karakter draagt, te worden. Eerste spreekster was mevr. Huizinga- Huisman, die een en ander over de geschie denis en het doel van den bond mededeelde. De oprichting was ’t gevolg van een tijdens den oorlog, in 1915, te Den Haag gehouden internationaal vredescongres van vrouwen, dat, mede op initiatief van dr. Aletta Jacobs werd gehouden in het besef, dat iets tegen den oorlog moest gedaan, dat speciaal de opvoeding van de jeugd, waarin de moeders zoo’n belangrijk aandeel hebben, gericht moest worden op een duurzamen vrede. De bond werd opgericht en meerdere congres sen volgden o. a. dat van 1921, waar op voorstel van dr. Aletta Jacobs besloten werd den Volkenbond om herziening der vredes verdragen te vragen, welke verdragen het handhaven van een duurzamen vrede belem merden, omdat zij gesloten waren op de basis van overwinnaar en overwonnene. Een commissie vpor onderzoek dezer verdragen werd door den vrouwenbond ingesteld, wel ker rapporten nu den Volkenbond dienen bij de bestudeering der verdragen. Het congres van 1926 had o. a. tot resultaat het zenden van een vrouwen-delegatie naar China, om daar de verwarde toestanden te bestudeeren en een groet der Westersche vrouwen aan hare Oostersche zusters over te brengen. In 1929 zal het congres op den Balkan worden gehouden en wel gedurende enkele dagen in verschillende Balkanrijken om de vrouwen daar door een pelgrimstocht als het kan zullen alle gedelegeerden met één trein, de Pax-trein reizen te overtuigen van het belang van een vredelievende oplossing van de juist daar veel voorkomende incidenten. Het hoofdbureau van den Bond is te Ge nève gevestigd, en een verzamelpunt voor vele gedelegeerden bij den Volkenbond. In 24 landen heeft de Bond thans afdeelingen, in 16 correspondentschappen. De Neder- landsche afdeeling is heel klein, wat jammer is, waar juist zoovele Nederlanders een vooraanstaande plaats in den Volkenbond innemen, en wier werk toch dan het meeste vrucht zal afwerpen als zij weten geheel Ne derland en niet het minst de Nederlandsche vrouwen achter zich te hebben Elke vrouw kan natuurlijk geen vooraan staande plaats in het vredeswerk innemen, maar wel kan zij in eigen omgeving voor de vredesgedachte ijveren, en zich organiseeren in den Vrouwenbond voor vrede en vrijheid. Plaatselijke groepen van dien bond herden ken den Hen November door verkoop van een vredesbloem enz., en waar hier in het Noorden dan St. Maarten gevierd wordt, maken zij daarvan gebruik door de kinderen een vredeslichtje te laten dragen, het slot van den dag is in den regel een openbare propagandavergadering. Voorts worden vredestooneelstukken opgevoerd enz. De bond is strikt neutraal, hij propageert enkel de algeheele ontwapening van alle naties. De vredesgedachte is reeds oud, het we reldrijk van Alexander de Groote, de een heids Christenstaat der Middeleeuwen wa ren pogingen de duurzame vrede te verze keren, in 1300 opperde een Franschman reeds het idee van een volkenbond, later streed Hugo de Groot daarvoor, nog later de St. Pierre, de Kwakers, Rousseau, ter wijl in de 19e eeuw de democratische ge dachte parallel loopt met die van den vrede (Bertha von Suttner, eerste vredescongres enz.). Het Permanente Hof van Arbitrage, het Internationaal Prijzenhof en eindelijk de Volkenbond van Wilson getuigen hoezeer die vredesgedachte opnieuw in de 20e eeuw veld heeft gewonnen. Haar te doen zege- y. de bekroningen moeten worden erkend door het stamboek. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd na eenige stemmingen be noemd de heer Boschma; de agenda dier vergadering gaf geen aanleiding tot opmer kingen. De heer dr. Oosterhuis alhier bracht daarna ter sprake de kwestie van het on derzoek van de gier. Het belang hiervan werd door spr. met onderstaand voorbeeld duidelijk gemaakt, als een vergoeding van dow den volontair Spr. onderzocht de gier uit de gierput van den heer De Jong, Lemmerweg. Inhoud 60.000 L. I. monster boven uit de put bij het pdmp- gat. Dubbele bepaling: 0.04 stikstof. II. monster onder uit de put. Dubbele be paling: 0.2 stikstof. Het stikstofgehalte van de gier loopt uit een van 0.2 en lager tot 1.2 gemiddeld 0.6 Stel de waarde van 1 K.G. stikstof in de gier op f 0.60. 60.000 L. gier met 1.2 stikstof is f 432; 60.000 L. gier met 0.6 stikstof is f216; 60.000 L. gier met 0.2 stikstof is f 72. Uit bovenstaande bepaling van het stik stofgehalte volgt: le. Dat de gierput niet goed gesloten is geweest. Dit volgt uit het geringe stikstof gehalte boven in de bak. 2e. Dat het gehalte aan stikstof waar schijnlijk hierdoor te laag is. Naar het ge middelde stikstofgehalte berekend, betee- kent dit een verlies van meer dan f 100. 3e. Dat in de gier 120 K.G. stikstof zit. Hiermee kan 23 Hectare of 56 ponde- maat worden bemest. Het onderzoek geeft dus een maatstaf voor de te geven hoeveelheid stikstof. Men geeft toch ook steeds een bekend aantal K.G. stikstof als Chili of zwavelzure arno- niak. Stel eens, dat het stikstofgehalte 0.6 was geweest. Wanneer de betrokken land bouwer hiermede 6 pondemaat wilde be gieren, zou hij onnoodig veel stikstof geven. Met deze voor niets nutte hoeveelheid gier had hij ongeveer 10 pondemaat kunnen be gieren. Onderzoek van gier geeft absolute zeker heid omtrent het aantal K.G. stikstof per 1000 L., evenals de bepaling van het vet gehalte van de melk absoluut zeker is. Men bereikt ermee: a. Controle op de bouw en afsluiting van de gierput. b. Contröle op het aantal K.G. stikstof (dus het aantal liters gier) dat men per pondemaat geeft. De heer dr. Oosterhuis drong in verband hiermede op onderzoek van de gier aan, voor men tot gieren overging. Nog werd bij rondvraag de hier en daar door de gemeenten ingevoerde wegenbelas ting ter sprake gebracht, men achtte deze zeer onbillijk te meer nog, waar nu weer een aantal wegen voor autoverkeer is ge sloten en plaatsen, die aan die belasting meebétalen, nu niet per auto zijn te berei ken. Over deze zaak zal in de volgende ver gadering worden gesproken. wel degelijk een loondienstverhouding be stond. De Raad stelde tegen den architect we gens het niet-plakken van rentezegels dan ook een navordering in. Ook de Raad van Beroep te Groningen bleek in beroep de meening van den Raad van Arbeid te zijn toegedaan. Volgens den Raad van Beroep moet het verstrekte bedrag van f 60 per maand worden aangemerkt giften helpen hier niet, daar de kali-honger zoo groot is, dat een deel van de eerst ver strekte hoeveelheid aan den grond wordt gebonden en dus de planten niet ten goede komt. In verband hiermede mag er opge wezen dat men tegenwoordig de hooi- en weilanden tot geweldige opbrengsten op voert door veel stikstof te geven. Dat gelukt zeer goed, doch men dient er aan te denken, dat de meerdere opbrengst ook meer fosfor zuur en kali aan den bodem onttrekt, welke door deze meststoffen weer moet aangevuld. Spr. toonde hierna een aantal films van de kali-mijnen (in 1927 kwamen 38.000 wagons kali ons land binnen) welke in Duitschland en Frankrijk liggen; voorts en kele humoristische, welke de voordeelen van kali-bemesting in ’t licht stelden; een film betreffende den plantengroei, en een betref fende onkruidbestrijding met kaïniet. Bij de discussie werd er op gewezen, dat er zeer weinig was gezegd over het gebruik van kali op wei- en hooiland. Geantwoord werd dat de proeven in dezen, hoewel zeer goed geslaagd, nog niet zoo uitgebreid waren genomen, dat er een film van kon worden getoond. Éigen proef nemingen kunnen in dezen aan het licht brengen of het land kali noodig heeft Gif ten van 600 tot 800 K.G. per H.A. zullen echter zeer zeker rendabel op de hooi-op- brengst werken, omstreeks Januari of Fe bruari kan men het uitstrooien in den vorm van 20 kali-zout. Eenige der aanwezigen meenden goede resultaten met kali-verstrekking te hebben behaald en er werden proefveldjes ter.be schikking der Kali-maatschappij gesteld om op haar kosten proeven te nemen in dezen omtrek. De heer Rauwerda wees er nog op, dat deze proeven niet op land, dat meestal geweid wordt en waarin door de gier al kali komt, moeten worden genomen, doch op land, dat geregeld gemaaid wordt en stikstof krijgt, terwijl de vertegen woordiger der maatschappij nog be toogde dat het succes der kali-verstrekking samenhangt met de kalktoestand van den bodem, die ook in orde moet zijn en dus onderzocht moet; omdat deze niet in orde bleek te zijn, werkte kali-bemesting bij den heer Landman te Wolsum niet, terwijl door kali-verstrekking te Tjerkwerd bij Galama de opbrengst van 4000 K.G. hooi tot 6000 K. G. werd opgevoerd. Nadat de v o o r z. een woord van dank tot de sprekers had gericht, werd begonnen met de gewone agenda. Een schrijven van het hoofdbestuur inzak» de oprichting van lagere landbouwscholen, wat z. i. door een afzonderlijke vereeniging diende te geschie den, werd, als zijnde voor deze streek thans niet van belang, voor kennisgeving aange nomen. Een ander schrijven van het hoofd bestuur gold een onderzoek naar de omslag en premies over de laatste 10 jaar der in deze streek werkende brandwaarborgmijen. Men bleek over het algemeen wel voor een onderzoek te voelen, doch men was het wel eens met den secretaris, den heer H. de Boer, dat dit onderzoek ten slotte minder de laagte der premies, dan wel de soliditeit der mijen diende te gelden. Immers de goed koopste maatschappij behoefde niet de so liedste en meest coulante te zijn. In dezen zin zal het onderzoek der afdeeling geschie den, waarvoor het bestuur eene commissie zal benoemen. Er werd één nieuw lid aangenomen; op 7 Maart zal een demonstratie met de mol- ploeg plaats hebben bij den heer Lemstra te Scharnegoutum, om 10 uur. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental in 1927 met 3 was afgenomen en nu 292 bedroeg; de rekening sloot met een voor- deelig exploitatiesaldo van f287.07!/2 (ont vangsten f 1715.18, uitgaven f 1428.10'/2) Op advies der commissie werd de penning meester gedéchargeerd. De commissies voor de vraagpunten brachten verslag uit. Wat de ervaring bij voedering van spoeling en aardappelvezels betreft, kwam men tot de conclusie dat spoeling een krachtvoer is, dat op ander krachtvoer kan beparen, ofschoon ze niet melkdrijvend is. Ze is billijk in prijs. Aard appelvezels kunnen op de hooigift besparen, niet op het krachtvoer; prijs zeer billijk. Een breedvoerig rapport werd uitgebracht over het voorkomen van hooibroei. Als het hooi der beste perceelen land, dus dat het eerst gewonnen is, niet voldoende droog binnengehaaid is, moet men het in de schuur ruime gelegenheid geven tot uitdampen. Zout als toevoeging moet ontraden; het maken van een gat is niet afdoende, bij sterke broei moet alles omgezet. Het hooi van de mindere perceelen dat later geoogst is, geeft minder kans op broei. Hier geeft het delven meer kans op succes, omdat het veel losser is. Deze rapporten zullen naar het hoofdbe stuur worden opgezonden. Afgehandeld werd de bespreking over het algemeen reglement voor de afdeelings-vee- keuringen. De heer Bootsma stelde voor de L. r_::..o dien zin te wijzigen, dat de alinea „die ge-Mig gulden, volgens den architect als ver- kalfd hebben in het loopende jaar” wordt vervangen door „die gekalfd hebben na 31 Oct. van het vorige jaar”. Deze bepaling werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen en wordt ook in de andere ru brieken, daarvoor in aanmerking komende, overgenomen. De wijziging wordt ter be- oordeeling aan het hoofdbestuur opgezpn- den, dat zich daarover ongetwijfeld in verbinding zal stellen met het bestuur van het F. R.S. Een en ander is noodig omdat Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11’/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 27 Febr. 1928: hondenpenning 1928; pakje drevels. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen,als gevonden aangegeven op 27 Febr. 1928: witte zakdoek, Tjeenk Willink, Gr. Kerkstraat 2; gouden oorbel, P. Broodwin- der, le Frittemahovenstraat 46; kinder- mutsje, M. Sijtsma, le Steenklipstraat 86; dameshandschoen, P. Sijperda, 2e Woudstr. 27; beurs met inhoud, L. Beetstra, Balthus- streekje 7. Een zegelplak-kwestie. Een Leeuwarder architect had op zijn bureau gedurende de zomermaanden als volontair werkzaam een jeugdig persoon die in het winterhalfjaar de Middelbare Technische School te Sneek bezocht. Be halve teekenwerk, dat hij op het bureau verrichtte, ging deze volontair ook wel eens met den architect naar bouwwerken, die onder diens architectuur werden uitge voerd. Hoewel van te voren niets was overeen gekomen, ontving de volontair aan het ein- bepaling inzake de melkgevende koeien in ,^e vanjedere maand^een bedrag van zes goeding van de gemaakte reis- en verblijf kosten. In tegenstelling mét de opvatting van den architect die van meening was, dat het verstrekken van een vrijwillige ver goeding voor gemaakte reis- en verblijfkosten nooit aanleiding kan zijn tot het spreken van werken in loondienst, was de Raad van Arbeid te Sneek van oordeel, dat er tusschen den architect en den volontair te 1 behoeve van den architect verrichten arbeid, uit welk bedrag, gelijk vanzelf spreekt de volontair zijn reis- en verblijfkosten kon bestrijden. De Raad van Beroep besliste dan ook, dat de architect verplicht was om rente zegels te plakken, zoodat de navordering terecht is ingesteld, met welke uitspraak de Centrale Raad van Beroep in hoogste ressort zich zonder nadere motiveering volkomen heeft vereenigd. B es t r ij d i n g m on d- e n klauwzeer In verband met het verzwijgen en het niet tijdig aangeven van het voorkomen van mond- en klauwzeer en de hierdoor onstane gevaren voor verbreiding dezer ziekte, heeft dr. Berger, directeur van het veeartsenijkundig Staatstoezicht, den inspec teurs van dezen dienst opgedragen om in hun ambtsgebieden slalinspeclie te doen houden. Hun is verder verzocht als ontsmettings middel het sul-foliquid te doen aanwenden dat volgens de laatste onderzoekingen in het buitenland en door de Rijksserumin- richting te Rotterdam, onder de gegeven omstandigheden als beter werkzaam be kend is dan de tot dusver gebruikelijke middelen. De vlaggenkwestieinSchoterland. De gemeenteraad van Schoterland heeft met 9 tegen 8 stemmen ingetrokken het besluit op de nationale feestdagen openbare gebouwen niet te vlaggen. Schade aanzijn broodwinning In de gemeente Oostzaan woont een gehuwd persoon, die vroeger dagelijks met melk naar Zaandam ging, om deze daar aan zijn klanten te leveren. Eenigen tijd geleden is echter gebleken dat hij typhus-bacillendrager is, zoodat hij volgens de Warenwet het beroep melkslijter niet meer mag uitoefenen nu werkloos rondloopt. In de raadsvergadering van Oostzaan kwam in behandeling een adres van dien persoon, met verzoek om een gemeente- betrekking of schadevergoeding. De burgemeeester deelde mede, dat dit verzoek door den inspecteur der Volksge zondheid en andere autoriteiten wordt ge steund, die begaan zijn met het lot van dezen man, die de dupe van de njks- wetgeving is geworden. Hij krijgt nu eenige uitkeering van het Burgerlijk Armbestuur, doch dat is toch eigenlijk niet de manier. Als volgens de wet dergelijke maatregelen genomen worden in het algemeen belang, dan dient de wet te zorgen voorden man, die door dergclijke wettelijke maatregelen zich zijn broodwinning zag ontnomen. Bij den Warenkeuringsdienst van Amster dam, waartoe Oostzaan behoort, was al om hulp aangeklopt, maar zonder resultaat. B. en W. zullen nog eens nagaan wat voor den man gedaan kan worden. Per redding boot naar Amerika. Kranige zeelui zullen probeeren met een reddingboot, de „Schuttevaer”, naar de Vereenigde Staten over te steken. Eergistermorgen is de „Schuttevaer” onder groote belangstelling haar tocht begonnen. Reeds om tien uur stond op de Veerhaven te Rotterdam een groote menigte belang stellend n, die van het vertrek van de kleine boot getuige wilden zijn. De bemanning bestaande uit de heeren P. J. Schuttevaer, eerste stuurman, Jan Smit, kapitein, T. Gelis 2e stuyrmanjl en G. Straetmans, marconist maakten in hun keurige uniform een kranigen indruk. Om tien minuten over 11 werd de tros losgegooid en onder het gejuich van de menigte werd de tocht begonnen. De „Katendrecht” sleepte het scheepje naar Hoek van Holland Op de Maas lag een twintigtal booten te wachten, die zich bij „Schuttevaer” voegden. De tocht door den Waterweg was een ware triumph. In Rotterdam zag èn Wil- iemskade èn Parkkade zwart van de men- schen. In Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis stond eveneens een groote menigte de boot af te wachten. De talrijke schepen, die gepasseerd werden, wenschten door een drietal stooten op de fluit het scheepje goede reis. In Hoek van Holland stonden tot op het uiterste puntje van de pier de menschen te wachten en juichten de be manning toe. Ongeveer 2 mijlen buiten de pier werd de tros los gemaakt, de zeilen werden geheschen en ving de tocht den oceaan aan. Gejuich en vaarwel van Holland ende tocht begonnen. Onze beste wenschen. Abonnement 1 per jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieên i 9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in qc SNEEKER COURANT ■0 Gevonden Voorwerpen. G. Straetmans, ■I 111 U I DIME KEUZE IN 5 U I1EW 33EEKER COIEAÏI - cnnax SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1