Dit No. bestaat uit 4 Bladen. Historisch Allerlei uit en over Oud Sneek. NIEUWSTIJDINGEN. Rijke keuze Bel ideuis?eschenkeo NEDIRLAXDSCHE NYraiHEUUNt opgericht t8 VsendaHI ia 1890 Directie Mr M. J. BOS er Mr J. WILKENS 4V2°|O Pandbrieven a 93V2°|o (Bi) omwi«B.ling tegen uitgelote Par d- biieven ia de koers */i GELDEN BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek op billijke voorwaarden. HHicliil Organ hr liaiiNi huk. KIEZE BRINK Co., ZATERDAG 3 MAART I$t8 ih I VERTROKKEN: Ha. 45 Eerste Vmeh|ai DUMDASHI e.w TBUDAfMJLVSn» G. v. d. PIJPE<aMP, Kleinzand 449 JAARGARG UitgaveKIEZEBR1NK Co. O DE 18e EEUW ALS INLEIDING TOT DE 19e. DE EEUW DER UITVINDINGEN. De Sneeker Courant van 1789. (Slot.) VI. INGEKOMEN: 9 't' I boord naar Engwirden, aan boord; Frederik A. H. Amsterdam. n Gewetensgeld. Bij den belastinginspecteur He afdeeling lem Frisostraat 2; Sibbeitje Tuinstra, dienstbode, van Amsterdam naar v. d. Heijbuurt 7; Mettje LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE FEBRUARI 1928. stof, aether en energie, zoekt naar de verklaring van warmte als vorm van beweging der moleculen, van licht Doodslag. Het Leeuwarder Gerechtshof heeft R. N., 33 jaar, landbouwer te Schottershuizen, Zuidwolde (gedetineerd), voor doodslag ge spreid geworden. Geheel Nederland is daar in opgenomen. Ook een bezoek aan de Frie- sche Meren wordt daarin warm aanbevolen. Voor de reclame-campagne in Amerika is een vaste vertegenwoordiger te New York aangesteld. Gewezen is op de onjuistheid van de me- dedeelingen in de buitenlandsche pers als zouden de Nederlandsche hotelhouders dit jaar buitensporige prijzen rekenen. Met de Horecaf is overeen gekomen de normale prijzen te blijven berekenen, zoodat geen op drijving van prijzen te wachten is. De be langrijkheid van een Stoombootdienstboekje 1 Wilt ge meer voorbeelden uit de „praehistorie” der avia tiek? Een eeuw na dezen heer Dante maakte een jonge Fransche smid uit het dorpje Sable ook een stelletje vleu gels, waarvan de constructie het oudste type der 20-eeuw- „Es ist eine alte Geschichte, Doch bleibt sie immer neu.” Aangehouden. In het huis van bewaring te Leeuwarden is opgesloten L. v. d. S., arbeider te Sur- huizumermieden, verdacht Zondagochtend G. Zijlstra te Doezum met messteken levens gevaarlijk verwond te hebben. De „Schuttevaer”. De reddingsboot „Schuttevaer”, die Zon dag van Rotterdam vertrok, is Woensdag middag te Gravesend de Theems opgevaren. BOEK- EN VULPEMUNDEL len, verpleegster, van Leeuwarden naar Suup- markt 17; *lmke de Vries, machinist, van Joure naar Böschstraat 24; Jannes ten Hoove, kok, van Groningen naar Marktstraat 23; Jacobus Sakes bepleit en er zullen stappen in die richting worden ondernomen. Door den Secretaris van Sneek werd ge wezen op de schitterende gelegenheid tot een bezoek van de journalisten aan de Snee- 1 ker meer. Ook bepleitte hij de wenschelijk- heid tot handhaving der normale spoorta- rieven voor vervoer over de Zuiderzee bij stremming van verkeer door ijs. Dit punt werd door ’t hoofdbestuur overgenomen en zal nader te bevoegder plaatse behandeld worden. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Februari 1928. Binnenland. Brieven. Saapke Betlehem, P. Huisman, Steenwijk; Sijtsma, Bolsward; Wed. H. Visser, Oudeschoot; T. de Vries, i Binnenland. Briefkaarten. P. Bugtenhuis, n in?*rl n Leeuwarder Rechtbank. Bij Kon. besluit is, op verzoek, met in gang van 16 April, eervol ontslagen, met dank voor in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten, mr. J. A. Hingst, als presi dent van de rechtbank te Leeuwarden en is hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 April a.s. benoemd tot president der recht bank mr. C. W. Stheeman, thans vice-pre sident van dit college. Gasbedrijven. Ged. Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan de begroeting der gemeente Smallingerland voor 1928, nu de raad van die gemeente niet heeft willen voldoen aan den wensch van Ged. Staten, den directeur der gasfabriek, die zich aan corruptie had schuldig gemaakt, uit deze functie te ontslaan. Ten slotte dienen we nog aan te toonen mede aan de hand der gegevens, die de „Friesche Boode” ons verschaft, dat de 18e eeuw niet enkel als een tijd van verval en in zinking is te beschouwen, doch wel degelijk de eeuw der uitvindingen en ontdekkingen inluidde met al de ver schijnselen daarvan. Deskundigen als ten onzent Dr. A. G. van Huffel hebben in hun diverse beschrijvingen der ontwikkeling van de experimenteele wetenschappen duidelijk bewezen, dat in de 18e eeuw de belangstelling van het groote publiek voor de natuurwetenschappen allerminst was verflauwd, maar wel, dat de leek op dit terrein vooral zich aan liefhebberen op groote schaal overgaf: een interessant onderwerp ter behandeling in een samenkomst van het Sneeker Natuur kundig Genootschap! Men houde echter in het oog, dat er een wijziging kwam in de verhouding tusschen het weten schappelijk leven aan onze universiteiten en de maat schappij van ongeschoolden, die zich uit louter belangstel ling in de richting der wetenschap oriënteerden. De vrije studie werd een academische scholing. Het is echter merkwaardig, dat de inzinking der energie in staatkundig opzicht en de verbastering der zeden niet ■- -:.r.:-p de ontwikkeling der wetenschap, als men wel zou verwach- «Alexander Franciscus Brenninkmeijer, z. Stationsstraat 6 naar Wassenaar, Schouwweg Onze vroegere stadgenoote mej. T. Poeistra slaagde Woensdag te Groningen voor het doctoraal examen in de rechten. V. V. V. Laatstleden Zaterdag werd te Utrecht de vergadering van Secretarissen van Vreem delingenverkeer in Nederland gehouden. Verschillende belangrijke punten werden daar behandeld als: Het invoeren van rond- reisbiljetten op de spoorwegen, zooals deze in België gebruikt worden. De geweldige reclame-campagne in het buitenland voor de uitstapjes door Nederland bij een bezoek aan de Olympiade te A’dam. Eenige hon derden buitenlandsche journalisten zijn door de A. N. V.V. uitgenoodigd een achtdaag- sche rondreis door Nederland te maken, waarbij alle provincies met een bezoek zul len worden vereerd. Deze rondreis zal reeds vroeg in dit jaar gehouden worden, zoodat door middel van de pers nog velen opge wekt zullen worden tot een bezoek aan Ne derland. Speciale brochures in 8 verschil lende talen zijn in zeer grooten getale ver- als de energie van de lichtaethergolven, van magnetisme en electriciteit als energie van de electrische aethergolven, deze natuurkrachten heel anders ziet dan zijn 18e eeuwsche voorzaat. Thans zijn het voor ons de gewijzigde vormen van energie, arbeidsvermogen, evenals de chemische pro cessen als een uiting van chemische energie der atomen of hun electronen beschouwd worden, waardoor we trach ten te verklaren het groote natuurgeheim: de eenheid van al de natuurkrachten; toen was het een toevallig en stuks gewijze ontdekken van eenvoudige waarheden op het ge bied der physica als gevolg van proefneming en ervaring. Ziehier hoe de Sneeker Courant van 1789 daaraan rucht baarheid gaf: „Onlangs zag men te Perigeux zekeren Maron Privat, zeer driftig een hoogen boom opklauteren, zeggende tot het Volk, dat hem was nageloopen „Hij kon en zou Vlie gen”, en nam er ook de proef van, zijn hembd uitgetrokken hebbende, verliet hij den top, maar daalde ijlings, op den grond, dog, schoon de hoogte van meer dan 40 voeten was, geheel onbeschadigd beneden gekomen zijnde, stond hij zeer verwonderd, niet te hebben kunnen vliegen, en bij nader onderzoek bevond men dat alles in een Ijlende Koorts was verricht, en zedert dat de Man hersteld is, weet hij zich van dit gantsche geval niets te erinneren, en kan naauwlijks gepersuadeert worden, om te gelooven, dat het daadelijk geschied is.” Een canard, zal men misschien zeggen. In elk geval is het volgende historisch, ook als zoodanig door den „Frie- sche(n) Boode” de wereld ingezonden: „Van een anderen stouten ondernemer Monsieur Blan chard leest men, dat hij wel tot hiertoe van zijn beloofde Kunst vliegen, geene proeve heeft genomen, maar nogthans menigmaal met zijn Bal (bedoeld wordt natuurlijk: lucht ballon) de Lucht heeft doorgereisd; en zomtijds, wanneer hij, zeer hoog zwerfde, hij zijne Parachute of Valscherm met deszelfs Vlag los liet, en met dezelven onbezeerd op den grond kwam, terwijl de Ballon zich omwentelde en luchtleedig geworden zijnde, nog eerder beneden was, dan hij zelf. Een stoute onderneeming van iemand, die bij zijne zinnen is. Valt het beklimmen van hooge Bergen (als de Mont-Blanc) zoo moeijelijk, dit middel zou van nut konnen worden, om de hoogste Berg Toppen gemak kelijker te bereiken, en aangeleegen Observatien te doen, en des behoeft men zeeker met deeze inventie niet te spotten.” Het is te begrijpen, dat deze en dergelijke proefnemingen op het gebied der aeronautica of luchtvaart nog meer ver bazing wekten bij de goê gemeent dan de stoutste buite lingen onzer huidige aviateurs. Wel tracht ook nu nog menige eenvoudige ziel vast te houden aan de stelling dat de aarde en zee voor de menschen doch de lucht niet voor hen is, maar deze naïviteit komt overeen met Huss' „sancta simplicitas” voor ’t oude vrouwtje, dat nog ’n tak kenbos op zijn brandstapel deponeerde. Natuur- en werk tuigkundigen hebben trouwens reeds eeuwen lang aan het groote aëronautische probleem gewerkt en nog is dit niet tot zijn volledige oplossing gebracht, evenmin als de aviatiek geen terrein zou zijn, dat vol klemmen en voet angels is. De poging tot vliegen en de lust daartoe zaten reeds de menschen der 15e eeuw in het bloed. Was Dae dalus de vader der vliegkunst of was dat de naamgenoot van Italiës grooten dichter, de natuurkundige Dante, die in het laatst der 15e eeuw te Perugia leefde, een paar vleugels liet maken, met behulp waarvan hij meer dan eens vice versa het Trasymeensche meer overvloog? Maar ein delijk viel hij bij een zijner demonstraties ten aanschouwe van zijn stadgenooten neer en brak een been. Ook hier erkennen wij met den dichter van „Ein Jüngling liebt ein Madchen”: volgd door een strafbaar feit en gepleegd om de uitvoering van dat feit te bereiden en een lijk begraven om het overlijden te verhelen, door de rechtbank te Assen ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf on der aftrek van preventief, tot .dezelfde straf veroordeeld. hierbij echter wel opmerken, nooit zulke bewijzen te hebben kunnen vnden, die mij voldoende steekhoudend voorkwa men. En evenals thans bijkans in alle landen militaire vliegafdeelingen zijn gevormd als aparten „dienst”, werd reeds gedurende de coalitie-oorlogen tegen Frankrijk na en tengevolge van de groote Fransche revolutie een corps aëronauten geformeerd, die hun speciale luchtvaartdiensten bewezen bij ’t beleg van Maubeuge (1790), bij Charleroi en in den slag bij Fleurus, bij ’t beleg van Mainz, enz. tot aan 1870 toe bij ’t beleg van Parijs. Eveneens stegen Biot en Arago reeds in 1804 met een wetenschappelijk doel tot een hoogte van ruim 4000 M., Gay-Lussac zelfs tot 7000 M. Intusschen schonk de „Friesche Boode” ook zijn aan dacht aan andere uitvindingen, waarvan we nog slechts beknopt het volgende relaas kunnen geven: „In Engeland is een Stoom-Machine uitgevonden, die nende om een Schip, in stilte te doen voortgaan (be doeld wordt natuurlijk: bij windstilte). De Uitvinder had zich bij Lord Hood aangegeven, en men dagt, dat de Admiraliteitsraad het Plan zou examineren.” Was het de firma Boulton and Watt, die reeds in 1784 haar machinefabriek had gevestigd te Soho bij Birming ham, nadat de beroemde timmermanszoon James Watt, autodidact en geniaal als Edison van een vorige generatie, den condensator, de stoomschuif, het vliegwiel en het be roemde parallellogram had uitgevonden? Voor den Frieschen boer was echter de rubriek „uitvin dingen in de Werktuigkunde, landbouw, enz.” van de meeste beteekenis, bv. als het ging over de beschrijving van een „Egge, of gelijk onze Boeren zeggen, Een Eijde, gelijk aan die waar mede dè Bouwboeren ’t bouwland, en waar mede wij de Dijken eijden of effen maken.” Aangezien echter slechts een zeer klein deel mijner lezers in deze materie belang zal stellen, acht ik het beter, hierover niet verder uit te weiden, opdat de redactie van de N. Sneeker Courant schrijver dezes niet een zelfde berichtje thuis stuurt, als waarmede een inzender, adspirant-medewerker van de Sneeker nieuwstijding, Anno 1789 werd vereerd, als hier na volgt: „Nog raaden wij den Zender, om ons niet meer met zijn Paskwillen lastig te vallen, dewijl onze Courant te edele Grondbeginzelen heeft, dan het met zulke nulliteiten aan te vullen. Aangenaamer zoude het ons geweest zijn, iets tot Algemeen Nut van Zijn Ed., (indien dezelve daartoe bekwaamheid bezit;) ter plaatsing te hebben ontvangen, waartoe alleen onze Friesche Boode of de Nieuwe Mer- curius is ingericht.” Voorwaar, niet bepaald vleiend voor den geadresseerde en niet erg hoffelijk van den afzender! Liever ontvang ik ze zoo thuis: „Wij bedanken den schrijver des Briefs, ondertekend E. E. P. voor de begunstiging van onze nieuwstijdinge; dezelve zal reeds in deze No. zien, dat wij van de ge zondene Stukjes gebruik gemaakt hebben; Verzoekende Zijn Ed. ons verder met zijne Correspondentie te vereeren; ook Iets van eenen anderen aart, geschikt voor dit Blad, van Zijn Ed. hand te ontfangen zal ons niet minder aan genaam zijn.” Dat is ten minste, wat je noemt beleefd, ook jegens een penny-a-liner, een auteur famélique. Want ook een Brot- schreiber heeft een ziel, soms een gezin en altijd gevoel! B. In een mijn nabij Recklinghausen (Duitschland) zijn gistermorgen om 6 uur twee liftkooien, welke 48 personen bevatten I ten gevolge van een defect in de diepte 'gestort. Minstens 13 arbeiders zijn gedood, i Hun lijken zijn geborgen; er zijn ook nog gewonden. Voor 100.000 frs. opgelicht. Uit Antwerpen meldt Belga, dat de heer Demilly, directeur van een bank te Rotter dam, op zijn doorreis te Antwerpen, kennis maakte met twee individuën, een Fransch- man en een Rus, die hem 24 brillanten ver kochten in een juweelkistje voor 100.000 francs. Na onderzoek van de steenen bemerkte Demilly, dat het slechts stukken geslepen glas waren. De politie zoekt ijverig naar de oplichters. Abonnement i per jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieên9 ct. p. regel. Inge zonden mededelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst m uc SNEEKER COURANT Hendrik van Breest Smallenburg, scheikundige, i van Oosterdijk 89 naar Ned. Oost-Indië; Pieter Nijland, los arbeider, van Nieuwbuurt 3 naar Langweerno. 215; Klaaske Breeuwsma, echtgen. van Pieter Krikken, z. b., van Grootzand 19 naar Utrecht, Boomstraat 32 bis; Dieuwke Jits- ke Zijlstra, dienstbode, van Oosterdijk 2 naar Kimswerd 173; Agatha Bouma, z. b., van Loox- mastraat 17 naar Franeker, Frisiastraat 3; Adri anas Brouwer, boerenknecht, van Bloemstraat 30 naar Arum no. 47 p. a. D. IJ. Tiemensma; Cecilia Elzinga, z. b., van Stationsweg 15 naar n„,|pr innrp St. Nicolaasga p. a. H. Elzinga; Maria Fronica -■ J - Siemonstna, winkeljuffrouw, van Parkstraat 2 n. Deventer, p. a. Vroom en Dreesmann; Wiebe Sannes, z. b., van 2e Steenklipstraat 2 naar Leeuwarden, Hoeksterplein 16; Getje Wind, dienstbode, van Scharnestraat 19 naar Rijswijk, Wilhelminalaan 20; Pieter Sevensma, z. b., van Grootzand 74 naar Rotterdam, Havenzichtstraat 8a; Evert van Asma, bouwk. opzichter, van Bloemstraat 12 naar Mijdrecht, Hofland, Wijk 11, no. 159jReintje Wiersma, hulp in de huis houding, van Stationsstraat 50 naar Terhorne p. a. J. Wiersma; Gerritje v. d. Wal, naaister, van Kleinzand 69 naar Haarlem, Kleverparkstraat 8; Sieuwke v. d. Schaaf, leerl.-telefoniste, van Jo han Mauritsstraat 4 naar Utrecht, Huygensstraat 23; «Kornelis de Ree, timmerman, van le Frit- temahovenstraat 15 naar ’s Gravenhage, Jou- bertstraat 72; Vronica Catharina de Ree, dienst bode, van le Frittemahovenstraat 15 naar Rijs wijk (Z.-H.), Mauritslaan 1Rudolph Johannes Silvias, fortwachter, van 2e Badhuisbuurt 13 naar Putten (Geld.), „Het Grijze Huis”, Grie tenweg A 17a; Anne Pranger, grondwerker, van Molen „de Hen” 5 naar Lemmer, Lijnbaan; Haitze Wiersma, onderwijzer, van Koopmans- gracht 48 naar Oudega (Wymb.deel), p. a. M. J. Boomsma; Bauke Bakker, agent van politie, van le Woudstraat 39 naar Delft, Simonstr. 62; Johannes Lenters, kapper, van le Woudstraat 30 naar Franeker, Noord 44; Geert Geerts, z. b., van Bloemstraat 2 naar Leeuwarden, van As- beckstraat 8; Eeuw Beuckens, z. b., van Prin sengracht 1 naar Sondel (Gaasterland)Ber nardus Martinus Kruis, reiziger, van le Zomer- rakbuurt 11 naar Amsterdam, Rechtboomsloot 33; Trijntje Tigchelaar, dienstbode, van Klein zand 70 naar Amsterdam, Heerengracht 416; Jan Nicolaï, winkelbediende, van Priorstraat 2 naar Dragten, Noorderbuurt. Natuurkundig Genootschap. Voor dit genootschap treedt Woensdag in den geest van Spoor- en Tramgids werd a.s. in de Harmonie op Dr. P. J. Nieuw- ---i-- kamp alhier, die zal spreken over Theorieën over Lucht- en Warmtestralen (met licht beelden). Veendanimer Hypotheekbank. Naar ’t Hbl. verneemt, zijn in verband met het onderzoek in de zaak van de Veen dammer Hypotheekbank 2 Nederlandsche rechercheurs naar Riga vertrokken, daar men goeden grond heeft aan te nemen, dat de heer Liebermann naar Riga is uitgewe ken en daar in het ghetto is ondergedoken. De Nederlandsche politiemannen willen trachten hem daar op te sporen. Mocht dit gelukken, dan zal de Nederlandsche consul te Riga onmiddellijk zijn uitlevering ver zoeken. De zwager van den ex-keizer. Naar de „Berliner Zeitung am Mittag” verneemt heeft Woensdag een rechercheur in het hotel „Hercules” te Berlijn een aan tal kleedingstukken en kleine bezittingen van Zoebkoff, den echtgenoot van de vroe gere prinses van Schaumburg Lippe, ver zegeld. Dit naar aanleiding van een door den vader van den door Zoebkoff mishan delden chauffeur ingedienden eisch tot schadeloosstelling van drieduizend mark. Mijnongeluk. een mijn nabij Recklinghausen een spijker te dompelen, welke verbonden was met de elcctriseermachine en waardoor hij zulk een schok kreeg, dat hij later aan Réaumur schreef „zelfs niet voor de koningskroon van Frankrijk het te durven wagen, om nog maals zoo een geweldigen schok te verdragen.” Het experimenteeren werd dus vak op zichzelf, als men wil, een nieuwe levensbeschouwing, een systeem, dat in plaats van het „cogito ergo sum” het „observo ergo est” als basis neemt, aldus karakteriseerde Van Huffel eens zeer juist een nieuwe periode van proefnemingen op het gebied der physica. De physica in de 18e eeuw legde meer den nadruk op het experiment dan dat haar beoefenaren zich bekreunden om de philosophic van het verschijnsel. Dit geldt ook van de proefnemingen omtrent zwaarte kracht, warmteleer, lichtverschijnselen, electriciteit, voor een deel bekroond met ongedacht succes ook nog voor onzen tijd. Men denke slechts even aan den bekenden vers regel, waarmee de beroemde vervaardiger van den blik semafleider, Benjamin Franklin, door den wiskundige d’Alembert bij zijn opneming in de Fransche Academie werd gehuldigd: „Eripuit coelo fulmen, sceptrumque ty- rannis”’ (hij ontrukte den hemel den bliksem, den tyrannen Pietersma, z.b’ va'n Nij'ehaskê’Tiaar Singel 45. der> scepter). Toch kan men niet ontkennen, dat het toeval I hierbij een groote rol speelde: het eigenaardige physisch instrument van een Symner (witte en zwarte kousen), i Cunaeus’ proef hierboven beschreven of de regen bij de Sëbina Plantinga, hulp in de huishouding, van vliegerproef van Franklin ten bewijze, hetgeen van de 3e Zomerrakbuurt20 naar Amsterdam, Prinsen- wereldberoemde experimenten van een Kamerlingh Onnes gracht 689; Klaas de Vries, winkelbediende, van of Keesom in onzen tijd niet kan getuigd worden. Daar le Zffmerrakbuurt 22 naar Assen, Kanaal, no. >s alles gevolg van berekening op logische en mathema- 138; Eelkje Numan, echtgen. van Sijtze Buruma, tische gronden evenals prof. Lorentz’ electronentheorie ter z. b„ van Oosterdijk 26 naar Beetsterzwaag; verklaring van het licht, in de stilte der studeerkamer ont- b_, vouwd voor de corypheeën in het vak. J Zoo komt het ook, dat de ontwikkelde mensch van dezen 35; «Piet van der Vliet, los werkman, van aan tijd, die, samenvattende het gansche heelal in de begrippen IMS SÏE2EER COUHASI mnmx SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL alhier is van een onbekende f 60 gewetens geld ontvangen wegens te weinig betaalde belasting over vorige belastingjaren. sche vliegmachine wel eenigszins benaderde, doch hij kon er alleen in schuinsche richting mee dalen van hoog naar laag. De opvolgende proefnemers braken echter meest allen den nek met hun gevaarlijke toeren, juist tengevolge van hun primitieve hulpmiddelen. Nu ruim honderd jaar geleden had een Weensche horlogemaker Degen nog al succes: hij „vloog” in een Weensche rijbaan langs ijzeren stangen, maar in Parijs mislukten zijn proeven weer. Zelfs de Jezuiet Lara probeerde het met vier luchtledige bollen van zwaar koperblik te bevestigen aan een lucht schip, hoewel nog geen bestuurbare Zeppelin, doch daar tegenover staat, dat de Portugeesche uitvinder Don Gus man in 1736 de eerste luchtballon vervaardigde, maar zijn uitvinding moest vernietigen op last der inquisitie. Ik mag Zijn gezinnen. Gepl. Maatach Kaps f 6 M6 000>_ an reserves Hypotheken ruim i 52 000.000 Pandbrieven rnim f 49.000.000 Jan Huizinga, fabrieksarbeider, van Amster dam naar Ged. Pol 27; Clasine A. W. de Graaf, echtgen. van Hendrik Halbertsma, z. b., van ’s Gravenhage n. Leeuwarderkade; Antje Alberts Slager, z. b„ van Oldeboorn naar KI. Kerkstraat 1 3; Tjitske Baarda, z. b„ van Haarlem n. Woud- vaartskade 62a; Willem Terpstra, fabrieksar beider, van Oosterlittens naar Jachthaven 7; «Hendrik Wilbers, kleermaker, van Woudsend naar Oude Koemarkt 9; Jacobus Derk Verbrug- ge, handelsvertegenwoordiger, van Groningen naar Oppenhuizerweg 26; Ids Bakker, z. b„ van Irnsum naar Leeuwarderweg 32; Helena Kloos- terhuis, huishoudster, van Groningen naar Noordersingel la; Antje Lenstra, apothekers- ass., van Wolvega naar Markstraat 12; Durkje Hakze, dienstbode, van Luinjeberd naar Markt straat 43; Martinus Spans, marechaussee, van Apeldoorn naar Leeuwarderweg 43; Rinsche Bosma, dienstbode, van Nieuweschoot (Scho- terland) naar Oosterdijk 15; Albertje v. d. Meu- in die mate hun deprimeerenden invloed uitoefenden op ten. Op natuurhistorisch, topografisch en artistiek gebied bleef ons volk ook in die periode zijn ouden roem hand haven en vooral de beoefening der natuurwetenschappen 7. d? Veer, z7K, vin Vèrh^rn^ naar'jöhan~wïl- was zeer in trek bij de breede lagen des volks. Herinnert U slechts, hoe het in dien tijd een Leidsche lakenkoopman, Cunaeus, was die de Leidsche flesch uitvond, door in TheunisKoek, wed.' van” Fo'lkert Stropsma, T eea °Pe[] glaf mJet w_at,er> dat probeerde te electriseeren b„ van Joure naar le Steenklipstraat 55; Coen- raad Kroon, handelsreiziger, van Groningen n. Parkstraat 11Maria Kingma, z. b„ van Irnsum naar Leeuwarderweg 32; Lijkle Vierstra, siga renhandelaar, van Koudum naar Jan van Nas- saustraat 20; «Geert Hakze, grondwerker, van Tjalléberd naar 2e Badhuisbuurt 2; «Gerbrand Wijdenes, reiziger, van Oosthuizen naar 2e Woudstraat 32; Foeke Tienstra, kruideniersbe diende, van Deventer naar 2e Steenklipstraat 49; Elisabeth Draayer, dienstbode, van St Nico laasga naar Hooiblokstraat 13; Lijkle de Boer, boekhouder, van Oudehaske (Haskerland) naar Oppenhuizerweg 28; Reinskje Scholten, dienst bode, van Leeuwarden naar Qaligastraat 16; «Dijdrik Visser, los arbeider, van Joure naar 2e Badhuisbuurt 3; Ailko Vlap, schipper, van Oude Pekela naar Aan boord, Koopmansgracht; «Kier v. d. Wal, fabrieksarbeider, van Oppenhuizen naar IJlsterkade 53; «Willem Toering, betonwer ker, van Heerenveen (Schoterland) naar Aan boord, Sperkhemmeropvaart; Agnes Appolonia

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1