H Nieuwstijdingen. 14 DE BESTE PIJPTABAK I 8UITENLAND. Dit Ne. bestaat uit 2 Bladen- WhI Orgiti hr ImiiHi bul WESTERHOF’s THEE Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot annex SHEERER OOURAHT en WYMBRIT8ERADEEL Reclamekolom. waiihans in /vederlam. F KIEZE3KINK Co., Inn Takteen le» 150. ts in den Prijs twv 50ct.per’/zpo'nd IGId.per pond 20cl’.perons lOchperYaons WOEGSDAG 7 MAART IBf8 Ho 46 UitgaveKIEZEBR1NK Co. Eerste Bled 44» JAARGAEG kuif PcR Italië en Oostenrijk. Trekhonden. De Culemborgsche moordzaak. ONS 30 32 35 40 45 48 Gewetensgeid. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek, le Afdeeling, werd ontvangen f 674.80 gewetensgeid wegens vroeger te weinig betaalde belastingen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gramsber- gen ds. J. van Dorssen te Schraard. drick de Keijser, het Nederlandsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland, de Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond concours en zoo volgt het een het ander van zelf op.” Henri ter Hall is Vrijdagavond te Amster dam ter gelegenheid van zijn jubileum al lerhartelijkst gehuldigd. Hij is toegesproken door wethouder Ketelaar e.a. In zijn woord van dank deelde hij mee, dat deze mijlpaal tevens de eindpaal zal zijn. Buziau en Köhler nemen de directie van hem over. Tuaehfai UIOTD49S TBUD4GS4T8VDS Ultferan: aangehouden en opgesloten. Hij heeft o. a. verklaard A. nimmer te voren te hebben gezien. PRIJZEN Broken Pecco Pecco Roodzak No. 3 China Souchon Imperial Pecco VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. Ds. B. van Schelven, f Te Zandvoort, waar hij Zondag een dienst zou leiden, is op 80-jarigen leeftijd plotse ling overleden de bekende ds. B. van Schel ven, emeritus-predikant der Gereformeerde Kerk te Overveen. Er zijn weer onderhandelingen tusschen de Engelsche en Egyptische regeeringen ge voerd over de verhouding tusschen beide landen. De Egyptische nationalisten, die in het Egyptische parlement grooten invloed hebben, willen een van Engeland geheel onafhankelijk Egypte, Engeland wenscht hun wel zooveel mogelijk tegemoet te ko men, doch wil zijn troepen niet uit Egypte terugnemen, daar deze bij een eventueele oorlog een der voornaamste verkeerswegen tusschen de deelen van het Engelsche rijk het Suez-kanaal moeten verdedigen. Het is op deze kwestie dat ook nu de onder handelingen weer afgesprongen zijn, even als destijds toen de Engelsche regeering uit de arbeiderspartij, met Egypte onderhandel de. Engeland zal van dit standpunt wel nim mer afwijken en als een van beide partijen „De menschen vinden het prettig te weten, dat bij mij de kinderen gerust hun ouders kunnen meenemen.” Tot 1917 heeft Ter Hall samen met Nieuwenhuizen en Bu ziau meegespeeld, maar van dat jaar af is Buziau welverdiend meer op den voorgrond gekomen. „Een stille kracht is mijn Jet. de Bond Heemschut, de Vereeniging Hen- Mussolini heeft Zaterdag gesproken over de maatregelen welke de Italiaansche re geering in Zuid-Tirol heeft genomen ter onderdrukking van het zich daar uitend saamhoorigheidsgevoel met de Duitsch sprekende landen. Zooals men weet hebben deze maatregelen scherpe critiek ontmoet in het Öostenrijksche parlement. Daarop heeft nu Mussolini in het openbaar geant woord en dat antwoord liet aan scherpte en duidelijkheid niets te wenschen over. Hij zeide dan: Dit is de laatste maal dat ik in een rede mijn meening over Zuid-Tirol zal zeggen, de volgende keer zullen daden spreken. Deze eerste zin werd door de afgevaardig den reeds op groot gejuich onthaald. De geestdrift werd nog grooter, toen de Duce aankondigde, dat als straf voor het slechte gedrag van Zuid-Tirol en zijn vrienden thans alle in Zuid-Tirol verschij nende Duitsche bladen en tijdschriften zul len worden verboden en de laatste Duitsch sprekende beambten, die zich nog in functie bevinden, zullen worden verplaatst of ge- pensionneerd. Mussolini zeide voorts, dat de door Wee nen geopperde klacht ongemotiveerd was en somde de weldaden op, die Italië sinds het einde van den oorlog aan Oostenrijk had bewezen. Ook weidde hij uit over hetgeen Italië in Zuid-Tirol had tot stand gebracht. Hij herinnerde er aan, dat Oostenrijk in 1920 ten tijde van de stemming over Kla- genfurth zich om hulp tot Italië had ge wend, daar het zich door Zuid-Slavië be dreigd voelde. Italië heeft ook voldaan aan het verzoek van Oostenrijk om zijn troepen in het gebied van het plebisciet te laten, waarvoor de Öostenrijksche gezant hem heeft bedankt. Nog veertien dagen geleden heeft de Öostenrijksche gezant den dank van mgr. Seipel overgebracht voor de buitenge woon vriendelijke houding van Italië in de kwestie van de militaire controle en de nieuwe leening. Mussolini besloot zijn geestdriftig toe gejuichte rede met de verklaring, dat aan de Brenner leven en dood der groote Itali- aansche natie staan. Na deze rede zongen de afgevaardigden het Piavelied. De correspondent van de Vossische Zei- tung te Rome meent, dat uit de rede van de Duce duidelijk blijkt, dat de voortzetting van de buitenlandsche manifestaties ten gunst van Zuid-Tirol slechts nadeelig voor Zuid-Tirol zouden kunnen zijn. Mussolini heeft voorts nog gezegd, dat een der ver bannen Zuid-Tirolers door hem weder in vrijheid zou zijn gesteld, indien men niet had getracht van buiten af pressie op de Italiaansche regeering uit te oefenen. Tot zoover de redevoering van den Duce, waaruit men ziet dat het zelfbewustzijn van Italië nog eer wassende is dan afnemende 'en dat de naties het best zullen doen dit land maar zijn .gang te laten gaan wil men conflicten vermijden. Was de Volkenbond ’n lichaam, waarin eensgezindheid heersch- te, dan ware er natuurlijk door zijn bemid deling iets te bereiken, maar dat- is helaas niet het geval. Vergeet haar niet, mijn vrouw, want zij heeft het hardst van allen voor de zaak ge werkt. Voor alle revue’s heeft zij jaar in jaar uit de kleedingstukken ontworpen en op onze eigen ateliers laten uitvoeren. Dit jaar voor het eerst hebben wij een derde en de Nederlandsche Oudheidkundige Bond deel van het totaal aantal costuums buitens- wijzen ieder een lid van het bestuur aan Besturen van provincies en gemeenten bin nen welker grondgebied een door de stich ting verworven werk is gelegen, zijn be voegd, ieder ook een lid in hei bestuur aan te wijzen. Bes'uren van publiekrechtelijke en andere lichamen kunnen door het bestuur der stichting worden uitgenoodigd, eveneens een lid aan te wijzen. De aldus aangewezen leden wijzen bij meerderheid van stemmen ten minste vijf andere leden aan. Het bestuur kiest uit zijn midden vier leden, die tezamen met het door het ministerie van oorlog aangewezen bestuurs lid het dagelijksch bestuur vormen. Verplicht toelatingsexamen voor H. B, S. e n. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister, alvorens de tot standkoming te bevorderen van het Kon. besluit van 7 Febr. 1928 (St.bld. 18), waar bij voor al<e kinderen, die een hoogere Verdacht van meineed bij de behande ling van de Culemborgsche moordzaak zijn tegen Maandag voor den rechtercommis saris gedagvaard: le mej. J. S., weduwe H., 2e M. de S., 3e J. A. C.. 4e A. C. Als getuigen zijn gedagvaard C. Sweeris, mej. J. S. wed. H. en mr. H. H. Roobol, advocaat te Arnhem. burgerschool wenschen te bezoeken, het afleggen van een toelatingsexamen opnieuw verplicht wordt gesteld, een advies van den Onderwijsraad ingewonnen 2. Heeft de minister, alvorens het hier boven bedoelde besluit te bevorderen, ook inlichtingen ingewonnen bij de besturen der grootere gemeenten om van deze te vernemen, welke moeilijkheden de nieuwe regeling voor de groote steden met haar talrijke middelbare scholen en haar zeer groote aantallen candidaten voor de H.B.S. opleveren kan 3. Is de minister niet van oordeel, dat die moeilijkheden bijzonder groot zullen zijn, nu het eerst op 25 Febr. j.I. uitge geven besluit van 7 Febr. 1928 reeds bin nen enkele maanden moet worden uitge voerd 4. Is de minister bereid, de uitvoering van het besluit nog tot het jaar 1929 op te schorten, mede teneinde nog te kunnen overwegen, in hoever de nieuwe denkbeel den den laatsten tijd aangaande de regeling van den overgang van lagere naar middel bare school geopperd zijn, een wijziging van de in Staatsblad 18 vervatte regeling wenschelijk maken Abonnementper Jaar f 2.50 fr p.p post f 3.60. Advertentleën9 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis g e plaatst in uc SNEEKER COUR AN 1 Zondagmiddag ongeveer hallf zes reed de ongeveer 35-jarige Van Rossel uit Oos- terhout op zijn motor op den Tilburgschen weg, nabij Oosterhout. Óp de duo was mej. Greenwich gezeten. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed hij plotseling tegen een stilstaande motor fiets aan. De botsing was zoo hevig, dat beiden op de straat werden geslingerd. Van R. werd zwaar gewond een boerenwoning water in de wijn zal moeten doen, zal dat binnengedragen en overleed kort daarna. Egypte wel zijn, daar men te Londen zoo,Mej. G. kreeg lichte verwondingen en werd ver -ds men ’f dasr mo"Hiik acht 'por nufn naar huls vervoer’d. Mond- en klauwzeer. De inspectie van den veeartsenijkundigen dienst heeft mond- en klauwzeer geconsta teerd onder het vee van de veehouders J. Annema te ValOm, W. Reen te Sneek, A. de Vries en Joost Veenstra Jr. te Bergum en Gebrs. Asma te Scharsterbrug. Mishandeling met doodelijken afloop. Inden nacht van Zaterdag op Zondag kwam de 62-jarige veedrijver 1. A. uit Den Haag, met paard en wagen de Heerenstraat te Rotterdam uitrijden. Hij ontmoette een troepje jongelui die op het paard van A. begonnen te schimpen. A. verzocht dit te laten, waarop ruzie volgde. Daarbij heeft een van-de jonge mannen, de 22-jarige expeditieknecht G. S. den veedrijver plot seling een stomp in het gezicht gegeven. A. viel achterover met het hoofd op de strhat- Werkt ij den bij de werkver schaffingen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat ingaande Maandag, de werktijd in de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen moet worden gesteld op 9 uur per dag en 50 uur per week. Indien tegen invoering van de verlenging van werktijd op Maandag j.I. overwegende bezwaren mochten bestaan, kon de minister goed vinden, dat die ver lenging op 12 dezer aanvangt. Op dien dag zal evenwel de langere werkdag in ieder geval moeten worden ingevoerd. Menno van Coehoorn. Er is een stichting Menno van Coehoorn tot stand gekomen. De stichting Menno van Coehoorn, ge- Sprutol. Bij alle Drogisten. vcstigd te Naarden, stelt zich ten doel het >n eigendom of in afloopende erfpacht ver krijgen van buiten gebruik gestelde Vesting werken of gedeelten daarvan van historische beteekenis en deze voor het nageslacht als cultuur- en natuurhistorische monumenten in stand te houden. Het ministerie van oorlog, het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Penningmeesters der Alg. Doopsgezinde Sociëteit deelen in „De Zondagsbede” mede, dat zij van een broeder in de verstrooiing, die geheel onbekend wenscht te blijven, voor de Sociëteit, in effecten, een gift hebben de Brenner"Teven en 'dood 'der groote Itali-«ntvangen van circa f40.000 en voor het Mennofonds een gift van drie van deszelfs 3jict. obligatiën van f 1000. In het Algemeen Politieblad is de vol gende mededeeling opgenomen Ter kennis van de burgemeesters wordt gebracht, dat het hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging tot bescherming van dieren te kennen heeft gegeven, dat in ge vallen, waarin afmaken van afgekeurde trek honden gewenscht wordt of -noodig wordt geoordeeld, en de middelen om den dood op pijnlooze wijze te doen intreden ont breken, en geen beroep kan worden ge daan op een afdeelingsbestuur der vereeni ging, het hoofdbestuur bereid is, de nood zakelijke kosten voor zijn rekening te nemen. Tevens verklaart voornoemd hoofdbestuur zich bereid, desgewenscht kosteloos een deskundige ter keuring van de trekhonden beschikbaar te stellen. Aanvragen te richten schriftelijk, telefo nisch of telegrafisch tot het bureau der vereeniging Prinses Mariastraat 40 te ’s-Gra venhage, telefoon 12755, huis aanbesteed. „Fn wat nu? Ja, die dertigste revue heeft keien en bleef bewusteloos liggen. Hij is mÜn vrouw en mij aanleiding tot denken 1 naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge- gegeven. Wij hebben besloten, dat dit bracht, waar een schedelbreuk werd gecon- onze laatste revue zal zijn. Het gezelschap stateerd. Zondagmiddag is A., zonder meer b’ijft natuurlijk precies zoo bestaan onder bij het bewustzijn te zijn geweest, over- leiding van Kohier en zoo mogelijk van Valsche belasting-aangifte. De rechtbank te Dordrecht heeft notaris B. E., te Giessendam, wegens valsche be lastingaangifte veroordeeld tot f 8000 boete of 4 maanden hechtenis. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge- gegeven. Wij hebben l L. K. V uv. stateerd. Zondagmiddag is A., zonder meer b’ijft natuurlijk precies K:' ------- leiding van Köhler cr. leden. S. is dadelijk na de mishandeling de hoofdprrsonen van de revue, maar wij aanpphnndpn An<rp«Wpn Hi; a o zulJen ons lang,aam terugtrekken. i „Wat ik ga doen? Goeie hemel, ik heb het druk genoeg. Ik heb niet voor niets mijn officierskruis van de Oranje-Nassau en mijn andere onderscheidingsteekenen ge kregen Ter Hall is opgestaan en stapt heen en weer. Je ziet het aan hem hoe hij de her inneringen verwerktvan zijn kermistijd tot de erkenning voor al zijn verdiensten. Hij is even stil. Maar dan gaat hij weer voort: „Ik zit nu in de Centrale Keurings commissie voor de bioscopen, waar ik nog heel wat te doen zal hebben. Het Dorus Rijkersfonds heeft mijn liefde, op sportge bied interesseer ik me voor de wielerbaan, in September organiseer Ik een proof mii’Pk- Jaarvergadering afd. Sneek en Omstreken der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Donderdagavond vergaderde deze afd. in de bovenzaal van de Leeszaal. Na voorle- i zing van notulen en jaarverslag door de secretaresse en goedkeuring der rekening en verantwoording van de penningmeeste- resse op advies der heeren Volkers en Fa ber, worden 2 ingekomen stukken door den voorzitter voorgelezen. Naar aanleiding van deze stukken heeft het bestuur gemeend zijn mandaat ter beschikking van de leden te moeten stellen. Daaruit blijkt namelijk de wensch van een aantal leden om Dieren bescherming in een andere richting te lei den. dan het bestuur toelaatbaar acht. Daar om wordt nu plaats gemaakt voor die leden, opdat zij hunne denkbeelden in daden kunnen omzetten. Bij de nu volgende bestuursverkiezing blijkt echter, dat de leden het buitengewoon op prijs zouden stellen het tegenwoordige bestuur te behouden. Nagedachtenwisseling wordt voor het komende jaar de leiding der afdeeling Sneek en Omstreken weer door ’t oude bestuur hervat. Met dank aan de leden voor hun tegenwoordigheid sluit de voorzitter de vergadering. Men schrijft ons nog: In ’t belang van dierenbescherming diene nog het volgende. De vereeniging vraagt niet slechts uw steun door contributie, maar ook uw persoonlijke hulp en medewerking voor elk geval van dierenmishandeling. Stelt u op de hoogte van de bestaande wetten en verordeningen; weest voorzichtig met woord en daad, zoo gij het bij voorko mende gevallen van mishandeling op straat, noodig acht in te grijpen. Bedenkt, dat een verkeerde uitdrukking of daad in tegenover gestelde richting werkt. Komt ernstige die renmishandeling voor, waarschuwt dan de politie. Weest bij uw opgaven zoo volledig als gij kunt, bv. bij het vermelden van feiten op te geven dag, uur en plaats, bij mishan deling van paarden tuig en wagennummer; bij trekhonden opgaaf van wagennummer en liefst ook naam en adres van den eigenaar. Bedenkt, dat het houden van huisdieren uw tijd, zorg en geduld vraagt. Hebt ge één van deze drie vereischten niet, schaft dan geen huisdieren aan, want zij zullen u een last of een ergernis zijn. Dertig jare n Revue-leven. Ter gelegenheid van de opvoering van Henri ter Hall’s 30ste revue te Amsterdam heeft het „Alg. H bid.” den revuefabrikant in zijn woning te Rijswijk eens opgezocht om te spreken over ve'leden, heden en toekomst. De hand streek eens een paar maal door zijn recht opstaande, witte kuif en toen vertelde Henri ter Hall „Ik ben niet direct met een revue be gonnen. Toen ik in 1892 van de stafkapel van de marine afkwam, had ik een engage ment tegen Mei aangenomen bij „Pittoresk” in de Reguliersdwarsstraat in Amsterdam voor f 15 in de werk. Dat was nog eens een ouwerwetsch theaterGeboren Amster dammers zullen zich nog wel herinneren, dat de moeders in de zaal zich niet geneer den de kinderen met permissie te ver- schoonen. Na een maand haalde Gerzon me weg voor „Victoria” in de Nes. Daar tusschenin ben ik nog bij café Zinke aan De Ruyterkade geweest, vlak tegenover het Tolhuis. We speelden daar in een houten keet, waarvan ik den bijnaam maar niet noemen zal. Vandaar ging ik bij de „Vic,” spelen, tegelijk met de Solzers en met Boe dels. Ik had een rol van „Dronken Piet”, die ik blijkbaar zoo na'uurlijk gespeeld heb dat we het stuk, waarin we optraden, twee en een half jaar hebben kunnen handhaven. „Als Dronken Piet, ben ik begonnen en later in 1917, ben ik als „Millionair Piet” van de planken gegaan een Piet ben ik altijd geweest. „Maar toen begon ik in 1898 voor me zelf. Met een gezelschapje van drie dames en twee heeren en een pianist trokken wij den boer op. De eerste Revue „Naar Sons- beek in Arnhem”, een persiflage van Arnhemsche toestanden, speelden we in Arnhem drie maanden achter elkaar en gingen er toen nog de provincies Gelder land en Overijsel mee door. Dat was natuurlijk een heel bescheiden gemonteerde revue Het heele decor was een doekje van anderhalf bij drie meter, dat we thuis bij ons in Amsterdam in de trapleuning legden, onze eerste „bergplaats”. Maar ons gezel schap groeide geleidelijk, de revues werden beter gemonteerd en ’twas in 1905, dat we voor ’t eerst door een theater geëngageerd werden het Floratheater in de Amstelstraat. Wij vulden toen een deel van den avond. In 1908 hebben we voor het eerst in het circus te Rotterdam een geheele revue van drie bedrijven opgevoerd. En van dien tijd af begonnen we eiken eersten Januari met een nieuwe revue van Rotterdam uit te spelen, om daarna tot November toe het geheele land door te trekken. Toen ging het steeds crescendo.” Met gerechtvaardigde trots memoreert Ter Hall dan, dat hij de revue voor het eerst in ons land gebracht heeft, evenals de bioscoop en dat zijn „navolgers” van 1924 af geen nieuwe ideeën hebben ge bracht, maar zijn systeem hebben gevolgd. Hij heeft er steeds voor gewaakt, om geen aanstoot in zijn revue’s te geven, hetgeen altijd erkenning in het land heeft gevonden besloten, dat dit Engeland en Egypte. Ernstig motor-ongeval. --.I—.11 Mooie gift. OTO SSEEKER ÜGDRASï

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1