Mtilnl Onm tor Imimi Suil. Dit No. bestaat uit 3 Bladen lie Woensdag 9 ITIei 19YS No. 63 Eerste blad KIEZE BRINK Co., 44e Jaargang Uitgave KIEZEBR1NK Co NiawwstHdl«Q«a :b 4. •t ■t 4. lO 79 een n a HEERENVEEN, 7 Mei. De nieuwe bur gemeester van Schoterland heeft het slui tingsuur van soirées dansantes alhier, tot nog toe op één uur vastgesteld, voortaan bepaald op twaalf uur. Bovendien is de regeling vastgesteld, dat voortaan op den- zelfden avond slechts in één café een derge lijke soirée mag worden gehouden, behou dens bij feestelijke gelegenheden. 25. nco ast s. ■t 0. 4. .4. 4. *r- S a 8Z, e tr ot. :p. ■t o. 4. dig ier- ;tra n d e e N werk geven. Het teekenwerk van de Avond school vestigde nog eens de aandacht op het groote nut dezer inrichting, die hun, die reeds in een of ander bedrijf werkzaam zijn, in de avonduren de theoretische kennis bijbrengt, welke, in welk ambacht dan ook, tegenwoordig niet kan worden gemist, wil men zich vormen tot een geschoolde werk kracht, welke in een bedrijf zoo welkom is. Helaas toonden de ouders weinig belang stelling, dat is niet aangenaam voor de leerkrachten, maar allerminst ook voor de leerlingen, die ook naar buiten wel eens willen toonen wat zij kunnen. Men denke hierom in het vervolg. Onder de werkstukken waren er heel wat en heel mooie ook welke voor de verloting bestemd zijn. De bezitters van loten ze zijn reeds lang uitverkocht zullen dus met eenige spanning de a.s. trek king tegemoet zien. te n, Tuiahfat anriDAGBn Tahrta** 15©, Onze gemeentebedrijven in 1927. De rekening over 1927 van ons gasbedrijf sluit met een voordeelig saldo van f 35.919.83'/2. De rekening van baten en lasten van onze waterleiding toont over hetzelfde jaar een voordeelig saldo van f 13.314.53, De rekening van het electriciteitsbedrijf der gemeente Sneek sluit over 1927 met een [voordeelig saldo van f 1.3.403.63‘/2. nuu zien, wat er den pas afsnijden, en dit is dan ook de bedoeling van een zoo groote machtscon- i centratie op een betrekkelijk klein terrein, r Terwijl daar de vreemde brandweerlieden 1 zich uitsloven, doende alsof zij het niet i onaardig vinden, zijn allerwege de veen- i arbeiders ijverig bezig met het droogmaken van de voor den brand op de zetvelden gebrachte bagger. Zoo gaat de arbeider op vele plaatsen zijn gewonen gang alleen onderbroken wanneer plotseling rookvlagen daartoe dwingen. In Emmererfscheiderveen hetzelfde beeld. Een dampende vlakte, waarop vrouwen en mannen, met de trippen-plankjes tegen het verzakken in het veen onder de voeten, de droogvoi hanteeren, en daartusschen bewegen zich de tiptop geuniformde en gehelmde Haagsche brandweermannen, die hier met twee stoomspuiten onder com mando van den inspecteur-brandmeester Otten den bodem doorvochten. Vele nieuws gierigen van elders bekijken de ruïnes van de Vrijdag verbrande gebouwen. De be volking let er niet meer ophet is haar al weer oud. Inwoners van de plaats, met wie wij praatten, vertelden, dat er geen huizen hadden behoeven te verbranden als er maar eerder voldoende materiaal was geweest. De christelijke school blijkt totaal uitgebrand te zijn. Niets is er binnen de muren dan wat asch, maar men troost zich ook hier met het feit, dat het gebouw en wat daarin was voor f 30.000 was verze kerd. Nieuws is er verder niet op te doen. Wat er te zeggen is, zegt rondom ons de eindelooze vlakte waar Donderdag millioenen turven lagen, waarvan er thans zoo goed als niet één meer over is. Als het inderdaad daarom gebrand heeft, is het doel bereikt. De oude turf is opgeruimd, het vuur heeft zich een massa-afnemer betoond en gedaan wat men ervan heeft verwacht. Gelukkig behoeven wij de plaats niet te verlaten alvorens nog goede tijding op te doen, en wel deze, dat het Vrijdagavond ioopende gerucht, als zou een kind zijn omgekomen, onjuist is gebleken. Als een heel lichte onguur geparfumeerde lentenevel waast de dunne rook over de bosschen en heiden tusschen Valthe en Fmmen als wij naar Valthermond rijden. De Blokken en de Mond, waar alles vol breede rosse toortsen stond, liggen nu even leeg als elders de turfvelden. Ook hier is men aan den arbeid en maakt men de nieuwe turf weder ge bruiksklaar. Het zwarte roet spreidt hier echter helaas inderdaad een rouwkleed. De machinist Mulder, over wiens vermissing wij schreven is niet teruggekomen. Aldus de redactie van de N. R. Ct. Inmiddels heb ik hier met verschillende menschen gesproken over het euvel van die telkens weerkeerende veenbranden, waarvan deze laatste wel de ingrijpendste is van de laatste jaren. Wat zij mij mede deelden duidt op zeer ernstige wantoestanden. Hun oordeel was vrijwel geluikluidend. Het komt op het volgende neer „Zij houden zich liever aan den rooden, dan aan den gewonen schipper”. Die vraagt niet, of de turf bestorven, bevroren, eerste of tweede kwaliteit is. Zij raken aan hem alles kwijt. Hij neemt alles mee. Het gebruik van fabrieksturf is veel achteruit gegaan. De afzet neemt gestadig af Die turf ligt er als dood kapitaal. De verzekerings maatschappijen zijn er goed voor. Op deze manier worden deze branden een maat schappelijk euvel. Daarom zou het goed zijn, wanneer eindelijk een heele admini stratie werd ingericht van deze veenbranden, van de verveners, waarvan de turf wordt overgeslagen, van de verveners, waar de brand ontstaat. Hierin ligt wel geen bewijs, want ook kan brand bij een buurman ver wekt worden. Daarbij komt de invloed van de verzekeringsmaatschappijen. Die gaat uit van de provisiejagers. Zij zeggen Bij mijn maatschappij ben je veel beter verzekerd dan bij een ander. En het is voor de agenten een belang, als de uitkeeringen groote bedragen uitmaken. Zoo nu en dan is de burgemeester genoodzaakt een ver vener te laten komen, om hem te dw’ingen tot blusschen. In den regel bekommert men zich heelemaal niet om den brand. Zijn er in een veenschap van de 20 verveners misschien twee die niet deugen, dan rillen de anderen. Zij schrikken als een zeker iemand hun buurman wordt, want verreweg de meeste verveners zijn zeer betrouwbare menschen. Maar is het niet opmerkelijk, dat ingewijden zeggen „Als er eerst maar een paar huizen aan gaan, zal het wel gauw gedaan wezen Dan schrikken zij voor de verantwoorde lijkheid terug. Het wordt dus tijd, dat de verzekerings- maatschappijen hun koppen bij elkaar steken en dat zij zich rekenschap geven van wat er gebeurt, dat zij vooral informe ren naar f de verveners, die bij hen willen afsluiten. Deze verveners toch wisselen vaak van l maatschappij en enkelen zijn in staat zelfs i een anderen naam op te geven. 'Deze brand is weer grooter dan die van 1921. Het brandt ieder jaar in het veen, behalve als de nieuwe turf op het veld diep in den grond het vuur nog voort- smeult, waar het even onverwachts als het gedoofd schijnt, weer plotseling op kan gloeien. En de dappere brandwachts blijven dan ook dezen schijnbaar zoo stillen nacht nog weer door aan het moeizame werk. De bewoners zelf van de Vrijdag nog ontruimde huizen de sjofele bevolking van Kleinrusland, dat krottenoord, dat men bezig is op te ruimen en verder in Emmer erfscheiderveen en in Klazinaveen Noord, zij zijn er overal, met hun armzalige huis raad op kruiwagens, weder gelaten inge trokken. Ja, hier en daar, dood lakoniek, zet een turftrapper, in het rosse licht van val-avond grootuit tegen den horizon, zijn stappen moedig op de plankjes, die over de bagger voeren, alsof er niets was ge beurd. En een beetje onnoozel hangen hier en daar nog de witte en roode vlag getjes uit, die tevoren wegens de droogte hadden gewaarschuwd dat er geen koffie- vuurtjes mochten gestookt en dat de loco mobielen stopgezet moesten worden. Sportpark Sneek. Onder voorzitterschap van den heer P. Sikkes werd Vrijdag in Onder de Linden een aandeelhoudersvergadering van de N. V. tot [Oprichting en Instandhouding van ’t Sport park Sneek gehouden. Van de in het verslag van den penning meester den heer Terpstra genoemde cijfers citeeren we dat het batig saldo der exploi tatierekening over het eerste jaar, dank zij de ontvangen pacht en de gekweekte rente, bedraagt f955.55, waarvan f95.55 in het reservefonds wordt gestort. Aan aandeelen- kapitaal is gestort f21500, waarover 4 dividend kan worden uitgekeerd, zijnde dus lop de basis van 5 per jaar, daar de ex ploitatierekening eerst van Maart 1927 loopt. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren Repko, Vis en v. d. Wal. Tot commissaris werd herbenoemd de heer H. W. Bos, die voor Vreemdelingen verkeer zitting heeft. Een door commissa rissen benoemde commissie, bestaande uit dé h.h. Zuiderbaan, Terpstra en Priester zal de exploitatiemogelijkheden der terrei nen onderzoeken. De Ver. Middenstand had voorgesteld aan de opening van het park een sporttentoonstelling te verbinden, wat commissarissen echter niet het meest ge- wenschte idee vonden, al gingen zij accoord met de meening, ook door een der aandeel houders uitgesproken, dat aan de opening een eenigszins feestelijk karakter dient ge geven. De heer De Kok deelde mede dat eenige vertraging in de werkzaamheden ten gevolge zal hebben dat het park niet voor Augustus zal kunnen worden opengesteld wat het voetbalterrein betreft, terwijl de renbaan dit jaar nog niet gebruikt zal kunnen worden. Naar aanleiding van een opmerking daar over werd medegedeeld dat de voetbalclubs tijdig bericht zullen ontvangen wanneer het terrein gereed is, daar de N. V. B. bij het in-gebruik .nemen van dit terrein betrokken zal moeten worden. Eenige wenken inzake de tribune en het maken van een rijwielbewaarplaats zullen door Commissarissen in gedachte worden gehouden. Voor het eerste jaar zal de Raad van Commissarissen niet tot verpachting van de consumptietent overgaan, doch zelf de leiding in handen houden. De vergadering werd gesloten met een woord van dank tot den heer Terpstra, voor 'zijn vele en knappe werk. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 7 en 8 Mei 1928: sleutel aan touwtje, W. Reen, Stationsweg 2; rijw. belastingmerk, C. Sil- vius, le Badbuurt 17; koperen gordijnen roede, G. Dozema, Hommerts; tasch (dames) met inhoud, H. P. Bakker, Wijde Noorderhorne. Ons Genoegen. Ter jaarvergadering van het reciteerge- zelschap Ons Genoegen werden gekozen tot voorzitter de heer J. Brameier, secretaris de heer J. Ruiter, in de plaats van de h.h. S. Mink en P. Bosma, die zich voor deze i functies niet meer beschikbaar hadden ge steld; als penningmeester is herkozen de heer B. Heins, tot plaatsverv. bestuursleden zijn gekozen mevr. Koopmans en de heer S. Mink. Het bestuur zal trachten een grooter aan tal werkende leden te recruteeren onder de talrijke geschikte krachten, welke Sneek on getwijfeld nog bezit. Het moet hier toch mogelijk zijn een flink tooneelgezelschap op de been te houden en voortdurend nieuw bloed te doen toevloeien. De werkende leden zullen dit jaar clubtocht houden naar Paterswolde. Want sedert Vrijdag voor een week heeft het er nu al gebrand en is er alle te veld 1 staande turf in asch gelegd. Ja, heel aan de Duitsche grens in Fehndorf, slaan nu eerst goed de rookwolken op, waartegen aan de woningen ongedeerd, temidden van i hun groene akkertjes, de boerderijtjes van mestgronders liggen, op de ontveende dal gronden. Hun vee loopt te grazen in de j weide. En verderop vertelt de kloeke brand- meester van de Groningsche stoombrand- spuit mij, die er staat in gezelschap van Amsterdamsche spuiten en van een brand spuit van „Scholten”, in een praam opge steld, dat de aanval nu geconcentreerd moet worden van twee kanten tegen elkaar in en dat „Scholten” dan door de Zieken moet varen om zoo de kwaadste hoeken aan te vatten. Deze bevelvoerder heeft zijn rookbril nu toch op het voorhoofd gezet, maar zijn gezicht is door smook en zonne brand geteisterd dat hij wel een Rood huid lijkt. De rook toch was Vrijdagavond en nacht zóó straf, dat het verkeer langs andere wegen moest worden geleid. Nu is het overal opgeklaard. Maar al is het groote gevaar ook over omdat de turfbul- ten zijn opgebrand, toch kan de veenbrand nog weken blijven woed-n onder in den grond en elk oogenblik weer uitbreken. Hoeveel huizen in het vuur zijn opge gaan weet men niet. Op de veenplaats van J. Hadders te Valthermond lag een ijzeren schip van Bakker te Musselkanaal bagger te Iaden. Ook dit schip is niet gespaard. De turf is verbrand, terwijl al het andere wat brand baar was aan dit ijzeren schip verbrand is. Een baggerploeg van 5 man is door het vuur overvallen en bemerkte tot haar ontzetting, dat zij van drie kanten inge sloten was door het vuur en van de andere zijde door een wijk. Men vluchtte en trachtte door de wijk heen te komen, wat zelfs aan twee personen, welke in het geheel niet konden zwemmen, gelukt is. Bij deze vlucht is echter de machinist Mulder uit Kielwindeweer vermist. Men vermoedt, dat hij verdronken is, daar hij niet zwemmen kon en ook door het kanaal heeft willen trachten te ontkomen. Een klomp en een pet heeft men gevonden in de wijk, maar hem heeft men niet gevonden. Later heeft men het lijk gevonden. De vier anderen hebben brandwonden opgeloopen. De veenbrand heeft zich Zaterdag won derbaarlijk kalm gehouden. Wie zijn woede van Vrijdag zag en nu weer door het land van zijn heerschappij trok, moest zich ver bazen over het weinig sensationeele, dat er te aanschouwen viel. Alleen wat lichte rook en hier en daar een glimpje gloed waren zichtbaar en voor den oningewijde maakten de talrijke brandspuiten, werkend op volle kracht om water te smijten op plekken, die zwart verdoofd leken, een ietwat mal figuur. De turfvelden liggen mijlen wijd in eentonige zwart-beroete gladheid nu er de bulten oude turf afgebrand zijn, maar uit den bodem stijgt nog de stinkende rook ten bewijze dat het vuur niet dood is. Wij, die dagelijks met het veen omgaan, weten dat de brandspuiten nog bij lange niet gemist kunnen worden. Als het doordroogt in de omgeving van Klazinaveen-Noord met het zoo gevaarlijke oerveen, dan zullen zij er nog dagen en dagen moeten blijven eer over heel het smeulende oppervlak het water overwinnaar is geworden De Haagsche brandweerlieden, die 1917 in de venen meemaakten, weten daarvan mee te praten. Veertien dagen hebben zij toen gewerkt over wat zij in enkele uren dachten klaar te spelen en had de regen hun toen niet het werk uit de handen genomen, dan waren zij nog langer op hun post in Drente noodig geweest. Zoo zal het ook ditmaal gaan en wij hebben er brandmeester Havinga van Groningen maar al vast op voorbereid. Van middag maakten wij weer den be kenden rondritKlazinaveen Noord, Emmer erfscheiderveen, Valthermond. In het uit gestrekte gebied rond Klasinaveen Noord is nabij de amtnoniakfabriek een concentratie van bestrijdingsmiddelen. Hier werkten een motorspuit van Heiligerlee met 4 slangen, de Groninger motorspuit no. 2 onder commando van brandmeester Havinga met 6 slangen, twee stoomspuiten en een motor spuit van Amsterdam, onder commando van brandmeester Duets, de beide eerste ieder met 4 slangen, de laatste wegens gebrek aan voldoend materiaal slechts met één straal. Voorts zijn hier de spuiten van Emmen, Nieuw-Amsterdam en de veenderij ondernemingen. De leiding van het geheel berust bij mr. Boutna, Emmen’s oud-burge meester, die al het mogelijke doet om het blusschingswerk in de juiste banen te leiden. Wij hoorden hier door uitstekend ter plaatse bekenden en in het veenbedrijf i werkzamen de oppervlakte van het brandende veen op meer dan 1500 H A. schatten. Dit zij vermeld om eenigen indruk te geven van de onmogelijkheid het vuur uit spuiten. Wat men wel doen kan is, daar waar huizen gevaar loopen den ondergrondschen brand Abonnementper jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeellngen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst m uc iNEEKER COURAN1 De veenbrand. Uit Emmen schrijft men aan de N.R.Ct. Het is een wonderlijke tegenstelling, wanneer je uren achtereen gereden hebt door deze zonnige Meische wereld, langs öosschen en bongerds en bloemige weiden, waar het alles weer jong blad heeft gezet en zoo welig bloeit en je komt dan eindelijk, uit den ban van die eindeloos voortstrekkende Dedemsvaart uit, in de dor heid van de Drentsche venen die troos teloos sombere, domp-bruine vlakte tot den einder wijd. Bovendien eerlijk gezegd was dit einde van den langen autorit voor den journalist al wat bijzonder ontmoedi gend, omdat hij er van het verwachte sen sationeele schouwspel vrijwel niets anders bespeurde, dande toeschouwers, dan een menigte menschen met auto’s, op fiet sen, en zelfs bij veewagens vol, gekomen, overal uit de noordelijke provincies, en zelfs van over den IJssel vandaan, om een veenbrand te zien, zooals er in jaren geen weerga van was gefeest. Langs de klinkerwegen, uitgegraven in de dikke veenlaag daar tegen den Honds rug aan, even achter het Emmerbosch. stonden de vehikels in files, dromden hon derden samen om de roode motor- en stoombrandspuiten, aangerukt tot uit Am sterdam en Den Fiaag, die de verschillen de vuurhaarden met hun stuivende stralen bestookten, en de gestalten van deze held haftige brandwachts, die nu eenmaal hooren in het stadsbeeld, waren vrijwel het eenige min of meer romantische van het tafereel, zooals zij er de slangpijpen voerden, ter wijl de zon ketste in het koper van hun helmen en het water glom op hun zwarte overjassen, ja, nu en dan met hun tweeën of drieën tegelijk de slang moesten stuwen tegen den druk in van den straffen wind. Maar van vuur, iaat staan van vlammen, was nergens meer iets te bespeuren. Hier en daar een rookwolkje van den grond op alsof er jongens een vuurtje hadden ge stookt, en alleen een steenruïne van een afgebrand klein huis, van een wat groo er schoolgebouw de zwartgeroosterde bo venkorst van de veenplaatsen tot aan de horizon toe, de geschroeide stammetjes van de iepenboompjes van den weg, die daar boven hun jonge blaadjes droegen en de doordringende geur van rook, die er nog na-hing, getuigden van den feilen br nd, die hier vooral Vrijdagavond over hectaren en hectaren heeft gewoed, en die er turfbult aan turfbult in asch heeft ge legd tot een schade van duizenden en duizenden guldens. Maar de brandmeesters en andere des kundigen, waar zij staan langs de vaart die het water voor het blusschen geeft, zij verzekeren, dat hier en daar een paar meter Tentoonstelling Ambachtsschool. Directeuren en leeraren van de Ambachts school en Avondschool voor lager theore tisch Ambachtsonderwijs hadden zich weer de moeite getroost’ een verzameling werk stukken enz. van de leerlingen der Am bachtsschool en teekenwerk der leerlingen van de Avondschool v. 1. th. Ambachtson derwijs bijeen te brengen en te exposeeren, om de ouders der leerlingen, werkgevers en verdere belangstellenden weer eens te toonen wat zoo al hier door deze inrich tingen op het gebied van het Nijverheids onderwijs wordt gepresteerd. Van vorige jaren wisten we reeds dat dit ,veel is, en wat wij nu weer zagen, be vestigde in alle opzichten die opinie. Tim mer-, Smeed- en Schilderwerk van de leer lingen der Ambachtsschool verrieden ook 137. nu de degelijkheid van het onderwijs, de lust en ijver waarmee de leerlingen, onder de invloed van goede leiding, zich aan hun staat en door brand beschadigd kan wor den. Nu blijft de nieuwe turf, die nat is, staan en de oude verdwijnt. Bovendien krijgen de menschen hier den indruk, dat de assuradeuren meer voor de turf betalen dan de handelaren. Er zijn veenderijen, zooals Griensveen, Nieuw-Amsterdam, Weer- dinge, waar het nooit brandt, doch wan neer het voorkomt de menschen zelf dade lijk gaan blusschen. Maar altijd op de zelfde plaatsen breken de groote branden uit. Zoo in 1921 bij de ammoniakfabriek en nu weer. Nu is dit wel een hoogst gevaarlijk veen door het ijzeroer in den grond, dat als buskruit ontvlambaar is. Bovendien, zoodra een veenbrand zich uitbreidt, be neemt de rook het gezicht en dan kan iedereen doen, wat hij wil. De bevolking komt hier niet tegen op, de arbeiders heb ben er geen belang bij. Als de turf in groote hoeveelheden blijft staan, b.v. een veld 3, 4, 5 jaar, dan laat de vervener minder vergraven, terwijl bij de voortge- zette ontvetting de turf wel eens in den weg staat. Als regel kunt ge zeggen, dat de verveners hoogstaande menschen zijn, maar er zijn enkelen onder, die te vlug rijk willen worden. Dit is de maatschappe lijke kant van de veenbranden. Te bewij zen valt er niets. Bij een vorigen brand werd op een vervener een flesch petroleum gevonden, nu zijn er zelfs in de naaste omgeving van den brand proppen papier in de turfhoopen aangetroffen. Er bestaat geen verband tusschen de staking te Bor- ger-Oosterveen en deze branden. Van beide kanten wordt de strijd in orde gevoerd, al is het conflict zeer scherp en al heeft de rijksbemiddelaar er geen eind aan kun nen maken. De oplossing is moeilijk, nu partijen niet meer overleggen, en de middenstand lijdt hieronder geweldig. De arbeiders heb ben reeds tot een enorm bedrag geborgd bij de winkeliers en dat in dezen tijd, in den zomer, beteekent groote ellende, zoo- dat economisch de staking een even ernstige ramp is als de brand. Vooral omdat de vrouwen en kinderen nu in het najaar ook geen opzet-loon zullen kunnen verdienen. De gemeente Emmen verkeert wederom in zeer, zeer groote moeilijkheden. Fr zijn in de gemeente Emmen totaal verbrand vier dubbele en twee enkele woningen, de Christelijke school, het achter huis van een bakkerij en een keet, een vrij groot deel van het verbrande huisraad was niet verzekerd. Sommige menschen wei gerden, hiervoor vergoeding aan te nemen. Verscheidene hunner hadden, toen zij den brand over het veld zagen aankomen, hun beddegoed diep in den grond gegraven. Ook eenig huisraad is echter in den grond onherstelbaar beschadigd. Steunverleening. De commissaris der Koningin in de provincie Drente, voorzitter van het Drent sche centraal comité ter steunverleening bij rampen, verzoekt opneming van het volgende Ofschoon de materieele schade, welke het gevolg is van de ernstige veenbranden in Emmen en Odoorn, voorzoover niet door verzekering gedekt, vooralsnog niet buitengewoon aanzienlijk blijkt te zijn, zal het noodig zijn, den behoeftigen getroffe nen de schade te vergoeden. Daarvoor zal zoo noodig dezer dagen door het Drentsch Centraal comité tot steunverleening bij rampen, waarin o.m. zitting hebben de burgemeesters van Emmen en Odoorn en vertegenwoordigers van het Roode Kruis en het Oranjekruis, een oproep aan het Nederlandsche volk worden gedaan, In afwachting daarvan meen ik het vormen van plaatselijke steuncomités in den lande, waarvan reeds sprake schijnt te zijn, te moeten ontraden en hen, die reeds nu gelden beschikbaar stellen, ertegen te moeten waarschuwen, deze af te dragen aan anderen dan aan mr. Onnen, penningmeester van genoemd comité Provinciehuis te Assen. De deftige dame. In aansluiting cp het bericht over de juffrouw, die zich als deftige dame voordeed en een groote bankinstelling te Rotterdam oplichtte voor f 12.500, kan nog worden gemeld, dat zij wel uitstekend Nederlandsch sprak, maar vermoedelijk toch van Duitsche origine is. Op de berichten in de dagbladen heeft de politie al vele aanwijzingen om trent haar gekregen. Het onderzoek wordt voortgezet. Het conflict in het lood gieter s b e d r ij f. Naar de Voorwaarts verneemt hebben de loodgieterspatroons het voorstel van den rijksbemiddelaar, mr. H. A. van Ysselsteyn, om dit jaar een vacantie van drie dagen in plaats van een week in te voeren, af gewezen. De pogingen van den rijksbemiddelaar i om het conflict te voorkomen zijn dus mislukt. Vandaag zal het werk overal in de groote steden worden neergelegd, uit- i gezonderd bij de patroons, welke het door de organisaties aangeboden contract reeds 1 teekenden. t i o i. 3 r ■Si oor lal. te sen i. 1, 3IEÜWE SNEEKER CODRAHT annax SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1