44e Jaargang Zaterdag 1» Hei 1998 Eerste biad No. 67 Dit No. bestaal uit 4 Bladen Een praatje over Opvoeding. IHlciiil Orgiii iir ImiKi huk. KIEZEBBINK Co., annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL --- Uit onze Raadzaal. UitgaveKIEZEBR1NK Co. Aldus enz. SNEEK, 15 Mei 1928. Aan den Gemeenteraad. BESLUIT: Aldus enz BESLUIT: BESLUIT: Aldus enz. 1 worden. een streep door en is overmaken de zien, wat er vooral aan dat opwindende Indiaantje spe- schriftelijk werk getoond sching, zelfwerkzaamheid, concentratie deshet woeste buitenspel onder kornuiten Directeur eener inrichting voor opvoeding van schoolgaande jongens. B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: No. 1.714.521.02.64(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting, belastingjaar 1928/1929. het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke in komstenbelasting voor het belastingjaar 1928/1929 vast te stellen op 1.85. No. II 08.258(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ambtenaarsverordening en het werkliedenreglement en tot het vast stellen van bepalingen geldende bij levering aan en aanneming van de gemeente. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 1 Mei 1928, no. II 08.258(1); I. de Ambtenaarsverordening te wijzigen als volgt: art. 16, 3de lid wordt gelezen: ,,Het is aan de ambtena ren verboden om geschenken of andere steekpenningen, in welken vorm ook, aan te nemen, hun gedaan of aan geboden in of naar aanleiding van hunne betrekking. Onder „steekpenningen” wordt ook verstaan de aanne ming van geschenken of belooningen, ook zelfs wanneer deze als een contra-praestatie voor werkzaamheden wor den geformuleerd, wanneer Burgemeester en Wethouders niet van te voren hiertoe toestemming hebben verleend. Indien hun zoodanig geschenk of steekpenning wordt aan geboden, zijn zij gehouden hiervan volledig mededeeling te doen aan Burgemeester en Wethouders”. II. het Werklieden reglement te wijzigen als volgt: art. 14, 3de lid wordt gelezen: „Het is aan de werklieden verboden om geschenken of andere steekpenningen, in Bij Uw besluit van 6September 1927, no. 3b, werd aan den heer N. de Boer met ingang van 15 November 1927 eervol ontslag verleend als directeur der bedrijven. Aan gezien infunctietreding van een opvolger tegelijk met het ingaan van het ontslag van den heer De Boer niet mogelijk bleek, hebben wij den heer T. Fokkema, boekhouder bij de bedrijven, ingaande 15 November 1927 tijdelijk met de waarneming van het directeurschap belast. Deze waar- neming heeft geduurd tot 1 April 1928. Geheel in overeenstemming met de tot dusver gevolgde gewoonte( meenen wij dat op billijkheidsgronden aan den heer Fokkema voor de gepresteerde extra-diensten een vergoeding behoort te worden toegekend. Het bedrag dier vergoeding dient naar onze opvatting dusdanig te worden bepaald, dat door den heer Fokkema over het tijdvak der waarneming: met inbegrip van het salaris als boekhouder een totaal-jaarwedde wordt genoten, gelijk aan het mini- mum-salaris (emolumenten inbegrepen), verbonden aan de betrekking van directeur der bedrijven. In dezen ge dachtengang zou de vergoeding voor de extra bewezen diensten per jaar gerekend f2500.bedragen. De Commissie voor de bedrijven, wier advies wij ten opzichte van deze aangelegenheid hebben ingewonnen, kan zich blijkens haar hierbij overgelegd schrijven volkomen met een en ander vereenigen. Wij stellen U dan ook voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 Mei 1928, no. 208; welken vorm ook, aan te nemen, hun gedaan of aan geboden in of naar aanleiding van hunne betrekking. Onder „steekpenningen” wordt ook verstaan de aanne ming van geschenken of belooningen, ook zelfs wanneer deze als een contra-praestatie voor werkzaamheden wor den geformuleerd, wanneer Burgemeester en Wethouders niet van te voren hiertoe toestemming hebben verleend. Indien hun zoodanig geschenk of steekpenning wordt aan geboden, zijn zij gehouden hiervan volledig mededeeling te doen aan Burgemeester en Wethouders”. III. te bepalen dat de onder I en II omschreven wijzigin gen in werking zullen treden op den dag der vaststelling. IV. Burgemeester en Wethouders te machtigen om in de gevallen waarin zij dat noodig achten, bij het sluiten van overeenkomsten betreffende levering aan of aanneming van de gemeente de volgende bepaling op te nemen: Deze levering (aanneming) geschiedt voorts onder de „steekpenning bepalingen der Vereeniging van Neder- landsche gemeenten”, door deze vereeniging op den 13den April 1928 gedeponeerd bij den notaris Mr. S. K. D. M. van Lier te ’s Gravenhage, welke bepalingen aan beide partijen bekend zijn en geacht worden deel uit te maken van deze overeenkomst. No.208. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van een vergoeding aan T. Fokkema voor hef tijdelijk waarnemen van de betrekking van directeur der bedrijven. door CONST. MEIJER Helpen bij het werk doe ik niet: zoo min mogelijk op het terrein van de school komen. Bovendien: ze moeten leeren concentreeren, d. i. zelf werkzaam zijn. Wanneer een „lastig” geval om half 5 in de studiezaal wordt neergezet, ziet hij, om mee te beginnen, eenige van zijn eigen leef tijd ook aan den arbeid, hetgeen niet anders dan aanmoedigend kan werken. Aan de sfeer alweer, die daarvan uitgaat, ontkomt zelden een kind. Zelfs moeilijke gevallen, ik ben er van overtuigd, zullen in die kamer rust vinden, ja bij het zien van resultaten behagen gaan scheppen in dat uurtje, dat zij al „vooruit werken”. Dat er refractorische elementen onder die „kleintjes” schuilen, kan ik U verzekeren. Zoo komt al bijna een heel werkjaar een W.-I. jongen iederen avond om half 8 bij me om zijn werk te laten zien. En laat me i Zou de methode worden toegepast in ons aangehaald voorstel van 3 Mei 1927 uitvoerig omschreven en toen, op ons advies, niet gevolgd, dan zouden de volgende cijfers worden verkregen. Uit het belastingjaar 1927/1928 komt ten bate van den dienst 1928 rond f 132.000.In het geheel is over 1928 noodig f 332.000.zoodat het belastingjaar 1928/1929 nog: zou moeten geven f 200.000.zijnde 2/3 gedeelten van de geheele opbrengst. Die geheele opbrengst zou dan derhalve moeten bedragen f 300.000.of, gerekend op tegenvallers f310.000.—. Evenals het vorig jaar wijzen wij er op, dat door het volgen van dezen weg het vermenigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1929/1930 ogunstig zoude worden be- invloed. Als het belastingjaar 1928/1929 opbrengt f300.000. dan komt daarvan ten bate van de begrooting voor 1929 rond f 100.000.Aangenomen dat in toaal aan gemeen telijke inkomstenbelasting op de begrooting voor 1929 weer noodig zou zijn ongeveer f 330.000.en het uit zicht dat dit minder zal bedragen is gering dan zou uit ’t belastingjaar 1929/1930 moeten komen f230.000. zijnde 2/3 van de geheele opbrengst, zoodat deze niet minder zou kunnen zijn dan f 345.000.of gerekend op tegenvallers f355.000.een opbrengst, die, naar de nu bekende cijfers, slechts zou zijn te verkrijgen door het vermenigvuldigingscijfer dan weer te verhoogen tot 1.92. Er bestaat, meenen wij, tusschen U en ons overeenstem ming hierover, dat een eenmaal bereikt lager vermenigvul digingscijfer niet dan in de uiterste noodzaak moet worden verhoogd. In deze lijn ligt ons voorstel. Onze kijk op den financiëelen toestand der gemeente is iets optimistischer dan bij de behandeling der gemeentebegrooting voor dit jaar. Wij meenen dat de perspectieven zoo zijn, dat behoudens niet te voorziene tegenspoeden in de komen de jaren nog een geleidelijke, zij het langzame verlaging van het vermenigvuldigingscijfer mag worden tegemoet gezien. Dit geeft ons te meer aanleiding U voor te stellen thans niet verder te gaan dan tot 1.85. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 1 Mei 1928, no. 1.714.521.02.64(1); dien leeftijd, het verslinden van boeken van Karl May (hoe aardig overigens ook), moe ten in de 5e klasse geducht geremd worden. Ja, hun hobbies zijn maar al te vaak zeer doorzichtige camouflages. Menig ouder wordt er door gefopt. Meen niet, dat ik het kind te kort wil doen, maar weet wel, dat 't kind U en zichzelf te kort doet in zijn eer ste plichten. Het schoolleven eischt eerder .dan U vermoedt het volle pond. In het concentratiemilieu plaats ik reeds 5e klassers. En aangezien ik van meening ben, dat zelfs deze knapen gerust een goed uur degelijk mogen werken (hetzij achter elkaar of met een kleine tusschenpauze) zitten ze reeds om half 5 een half uur na het eindigen der school die bij ons naast de deur is) aan hun werktafel. Eerst het werk in het klad, waarbij rustig over de stof kan worden nagedacht, daarna in het net. Dit laatste is dan de arbeid, die hun nu dat ventje bijna iederen avond een streep No. X 07.351.11(36). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het huis 1ste Frittemaho- venstraat no. 34, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A no. 1069, van J. Brandsma. SNEEK, 1 Mei 1928. Aan den Gemeenteraad. Sedert door U bij besluit van 7 November 1927 no. 10 van de familie Hesselink is aangekocht het perceel weiland bij de Emmastraat, hebben wij aan den Gemeente-architect opdracht gegeven ons een plan met begrooting van kosten te doep toekomen voor den aanleg van straten en de inrichting tot bouwterrein van het bovenbedoelde perceel. Bij schrijven van 26 Maart jl„ dat wij, met de daarbij be- hoorende teekeningen en begrootingen hierbij overleggen, heeft de genoemde ambtenaar aan onze opdracht voldaan. Uit dat schrijven en uit de door ons naar aanleiding daar van gevoerde briefwisseling blijkt, welke maatregelen nog zullen moeten worden genomen alvorens tot den aanleg van straten zal kunnen worden overgegaan. Wij hopen hierop, voor zoover dat noodig is, nog nader bij U terug te komen. Eén van deze maatregelen is aankoop van het huis 1ste Frittemahovenstraat no. 34, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie A no. 1069, toebehoorende aan Jelte Brandsma. Blijkens een door den eigenaar onder dagteekening van 21 April 1928 afgegeven verklaring is hij bereid het huis met den daarbij behoorenden grond, in totaal groot 240 M.2, aan de gemeente te verkoopen voor f 4450.Wij achten dezen prijs, op grond van de motieven in het schrijven van den gemeente-architect aangegeven, voor de gemeente aannemelijk en adviseeren U derhalve tot aankoop te besluiten. Zoodra tot uitvoering der in voor bereiding zijnde plannen wordt overgegaan, zal het huis, evenals de drie in de nabijheid staande woningen der gemeente, moeten worden afgebroken. Wij herinneren er aan, dat indertijd de drie woningen 'Jijn aangekocht met het doel om deze, zoodra de reeds lang in uitzicht zijnde verbetering van het betrokken stadsdeel dit zou vorderen, af te breken. Niet alleen is dit noodig om ruimte te schep pen voor straataanleg, maar ook het hoogtepeil, dat een afwatering anders dan op den polderboezem niet toelaat, noopt daartoe. Dit laatste is ook het geval met het van Brandsma aan te koopen perceel. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; SNEEK, 1 Mei 1928. Aan den Gemeenteraad. Wij stellen U voor het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, belastingjaar 1928/ OUrSDAGB VBWDAGSATGMD» uhf»v«»01 Bvbkv Tfilefats Sh* 150. Gelezen het voorstel van Burgemeester* en Wethouders van 1 Mei 1928, no. X 07.351.11(36); BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van J. Brandsma aan te koopen het perceel ka dastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 1069 voor de som van f 4450.en verder onder de bepalingen, door Burgemeester en Wethouders met den verkooper nader overeen te komen. Aldus enz. aan den heer T. Fokkema, boekhouder der bedrijven, over het tijdvak van 15 November 19271 April 1928, gedurende hetwelk door hem tijdelijk de betrekking van directeur der bedrijven werd waargenomen, deswege een vergoeding toe te kennen, berekend naar f2500.per jaar. niet hij bovendien nu nog een even krachtige „medewerking” van den kant van zijn on derwijzer, zooals bij hem het geval is, dan wordt zoo’n kind voor heel wat teleurstel ling behoed. Wat er van hem in ieder ander milieu (zonder concentratie) zou terecht komen, durf ik niet te voorspellen, maar veel zou het niet zijn. A propos, waar ik me ook kwalijk mee kan vereenigen, is de meening, welke som mige opvoeders en -sters zijn toegedaan, nl. dat een kind, voor het naar bed gaat, eerst nog even (ter ontspanning!) duchtig moet uitjolen. Een mijner assistenten had de gewoonte de kleintjes soms met hoofden als vuur van „pret” naar bed te laten gaan. Gevolg: enkelen onder hen konden natuur lijk den slaap niet vatten. Laat ze maar ge rust een beetje suf naar boven gaan; daar slapen ze lekker op. En waar blijft dan de ontspanning, vraagt de bezorgde, medelijdende opvoeder. In de eerste plaats geloof ik niet, dat de school in het algemeen een kind overver moeit. Het kind remt zichzelf en dwaalt af, geestes, ijverzucht en werklust. De intiem- warme studiezaal, waar niet gesproken mag worden, is voor velen geworden een ge liefkoosde plek met zijn eigen werktafel, zijn eigen lamp, zijn eigen plaatsje in de groote boekenkast. En dit wordt het ten slotte ook voor het zgn. luie kind. Eenmaal in die zaal met haars welwillend toezicht, komt van lieverlede over het kind een „werk sfeer”. Hij wordt a. h ,w. met een niet te noemen bacil „besmet”. Het meest sprekend is dit wel bij de klein tjes (van 1013 jaar). Ouders, wacht niet te lang met zoeken naar of het terugvinden van het concen tratiemilieu in Uw gezin. Uw kind vraagt erom. Wees zelf ’s avonds veel thuis, wees rustig in Uw gezinsleven, leidt niet onnoodig af. Want het jonge kind van tegenwoordig, zoodra het in de 5e klasse van de L. S. komt, moet leeren leeren. (Zooals misschien niet onbekend, stelt de Commissie Verdenius in haar rapport over aansluiting L. O. en M. O. reeds splitsing voor na de 4e klas). No. X 07.351.11(42). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel weiland, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 534, gelegen aan den Leeuwarder straatweg en de Leeuwarder trekvaart van P. van der Heij c. s. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 24 April 1928, no. X 07.351.11(42); BESLUIT: oncier voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten aan te koopen van P. van der Heij, inspecteur van politie te Driebergen en anderen, het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 534, groot 2.39.50 H.A., berekend naar 6.6 maal 36% are, ge legen aan den Leeuwarderstraatweg en de Leeuwarder trekvaart, zulks voor den prijs van f 1500.per 36% are, of in totaal f 9900.vermeerderd met rente naar 5 per jaar over het tijdvak van 1 Mei 1928 tot den dag der aanvaarding. Aldus enz. Abonnement i per jaar f 2.50 fr. p.p post f 3.60. Advertentleën0 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens gratis ge - plaatst in uc SNEEKER COURANT of anderszins, terwijl moeder toch ook wel eens uit wil. De goede voornemens der beide ouders om hun jongen behulpzaam te zijn in zijn werk, lijden meestal schipbreuk (of die toegezegde hulp altijd wenschelijk is, laat ik even in het midden); het kind voelt de onrust van het gezin en bevindt zich ongemerkt op het gladde vlak. Is het kind bovendien nog het slachtoffer van honder den afleidinkjes, dan is de ellende niet te overzien. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan een „eigen” radio met zijn dikwijls heillooze consequenties van geestesontreddering (tal van jonge H. B. S.-’ers kunnen ’s nachts den slaap niet vatten of zijn overdag onder de les absent, omdat een of ander nieuw „schema” in hun vindingrijk brein zweeft, als een luchtkasteél)aan foto- of zelf- filmwoede (de moderne techniek brengt let terlijk alles goed en goedkoop onder het bereik van het gretige kind)aan bioscoop bezoek (in vele huishoudingen is geregeld één keer in de week naar de „movies” dood gewoon) aan het bezoeken van „dancings” (vader en moeder doen nog wat graag mee); aan verplichtingen, voortvloeiend uit lidmaatschappen van clubs, die aan ver- gaderzucht laboreeren; aan padvinderij; aan het aanleggen van verzamelingen van auto- speldjes( met de bedoeling om een zoet winstje te maken) enz. enz. Meen niet ouders, dat ik niet met mijn tijd meega. Er wordt ’s winters bij ons aan huis dansles gegeven, waarbij dochters (meestal klassegenooten van de jongens) van goede kennissen onze gasten zijn, ter wijl gedurende de zomermaanden het open luchtspel wordt beoefend (ook met meis jes). Ook wij „hadden” een radio en een filmapparaat (om practische redenen zijn beide afgeschaft). Een zestal van de boys hebben een eigen Kodak. Een dozijn krijgt viool- of pianoles. Een zestal zijn bij de padvinders, een is er lid van een debating club, terwijl een ander in H. V. V. zit. Ter wijl tenslotte allen op hun beurt wel eens j naar een bioscoop gaan (hun zakgeld laai hun die weelde zoo eens in de maand best toe) maar en nu komt, geloof ik, ons groote verschilpunt, hebt U ook een flinke beschikbare ruimte, waar Uw kind niet al leen zich kan terugtrekken om zich onge stoord ten allen tijde aan zijn werk te wij den, maar waar hij ook anderen ziet werken, een soort vluchtheuvel in het woelige geestesleven, een concentratiemilieu in eigen huis? Worden bij U ook „de stroom van zalig heden” van den „keten van dure plichten” gescheiden? Loopen die twee bij U wel eens dooreen? Kijk ouders, wat in een inrichting van op- Het kinderachtig beuzelspel moet op den mijn opvoedings- ongebreideld fantasieleven (ik denk hierbij in de studiezaal. Maar eerst moet mij het .r. o_.J worden. L™„ len) van kinderen van 10 jaar en ouder, niet met de noodige zorg gemaakt, gaat er i van Het gebeurt nogal eens, dat een ouder bij me komt om raad. Meestal betreft het een kind, dat zijn opvoeders danig met zijn rapport heeft teleurgesteld. Gewoonlijk duurt het onderhoud niet lang, aangezien gelukkig meerendeels normale gevallen bij me aankloppen. Normaal misschien niet voor de ouders, maar wel voor iemand, die dagelijks een 25 tal jongens aan het ge regelde werk moet zetten. De inhoud van het gesprek komt dan ook meestal hierop neer, dat de delinquent wel „hersens” heeft, maar geen „puf”. Men zou vroeger zonder meer zoo iemand een luilak noemen; thans is men met deze uitspraak niet meer zoo voorbarig. Men tracht den laatsten tijd, behalve langs den weg der psycho-analytische tests, aan de hand van zgn. anamnestische gegevens de prima causa malorum op te sporen en dan blijkt maar al te vaak, dat luiheid niet altijd de fatale oorzaak is. Een kind toch, dat in herent lui is, zal deze luiheid als regel ook in andere gevallen dan het leeren van les sen manifesteeren. En de anamnese leerde dikwijls, dat het kind in tal van gevallen juist een groote mate van activiteit ver toonde. Moest er b.v. een boodschap gedaan worden, met kat-rapte kweet hij zich van zijn taak. Onder de padvinders was hij vaak „top”. Zette hij zijn zinnen op het timmeren van een duivenhok, dan was geen inspan ning hem te veel en uren werden aan het werk besteed. Dit zijn feiten, die te denken geven. Om kort te zijn, ik begin meer en meer te gelooven, dat onze kinderen in meerdere of mindere mate slachtoffers van hun tijd zijn. Ontegenzeggelijk komt het gegrond veste huiselijke gezinsleven van vroeger thans veel te kort: Vader vaak 's avonds nog even naar de zaak, of naar de avond school of thuis met avondlessen overkropt, voeding met een mild regime van orde en tucht een doodgewone zaak is, wordt bij U dikwijls een probleem. Bij ons kunnen ern stige arbeid naast ontspannende genoegens zonder schade worden behartigd. Ik zou haast willen zeggen: geregeld. Zulk een concentratiemilieu, dat plaats ..v. uuuCI3pCi lllucl up UCI1 biedt voor 25 studeerende schooljongens, achtergrond geschoven worden; het zinloos, is de ruggegraat van r!— - - systeem. Het is de kweekplaats van zelfbeheer- 1929, te bepalen op 1.85. Over het afgeloopen belasting jaar bedroeg; dit cijfer 1.92. Voor de methode van berekening meenen wij U te mogen verwijzen naar ons voorstel van 3 Mei 1927 (bijlage no. 39). Wij meenen dat, uit een oogpunt van zekerheid, deze methode ook nu moet worden toegepast. 1 Volgens de begrooting voor 1928 is aan gemeentelijke inkomstenbelasting noodig f332.000.De Inspecteur der Rijks directe belastingen schat de opbrengst over het belastingjaar 1928/1929 bij toepassing van een vermenig vuldigingscijfer van 1.92 op f355.000.Elk 1/100 ver tegenwoordigt dan een opbrengst van f 1.850.Toepas sing van een vermenigvuldigingscijfer van 1.85 zou een opbrengst geven van f 342.000.waarin dan is opge nomen een bedrag van f 10.000.voor eventueele tegen vallers. Zou de methode worden toegepast in ons aangehaald als regel na tafel nog wacht, voorzoover I door zijn werk krijgen of een gedeelte moe- ze al niet klaar zijn. Om half 8 gaat de ten overmaken. Maar steeds gaat hij heel eerste ploeg naar bed. lankmoedig naar zijn plaats terug, maakt Zijn ze met hun werk klaar, dan mogen het doorgestreepte over en straalt van ge- ze voor zich zelf gaan lezen, maar blijven noegen, als ik zeg: zoo, nu is het goed, ga t nu maar lekker slapen. Een nachtzoen, en zoodra vermoeienis mocht intreden. Dat Indien we zijn weer de beste vrienden gebleven, i weet de ervaren docent, die uit goed be- ,iai ei En toch ondergaat zoo iemand evenzeergrepen eigenbelang hiermee rekening houdt, regel. I den gunstigen invloed van het systeem. Ge- j Verder liggen er 2 volle uren tusschen den '•vuo nuu ÏIEUWE S3EEKER CODRAST J} ph f f} r Cr mtn H n-acnhnvnn V.^4- 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1