II 1 Uit onze Raadzaal Dit No. bestaal alt 3 Bladen. BUITENLAND. NIEUWSTUDINBEN. llOilnl Orgm iu liiiiHi lint. Eerste biad No. 78 Woensdag Juni lt>9S Officiéél Gedeelte. KIEZEBRINK Co., 44e Jaargang UitgaveKIEZEBR1NK Co. BESLUIT: SNEEK, 6 Juni 1928. Aan den Gemeenteraad. van BESLUIT: SNEEK, 12 Juni 1928. SNEEK, 6 Juni 1928. over F' Namens de Commissie: D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. SNEEK, 5 Juni 1928. Aan den Gemeenteraad. Door de politie zijn aangehouden twee personen, die zich aan diefstal van verschil- B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: Provinciale Keuringsdienst. Uit het verslag van dezen dienst 1927 citeeren wij het volgende: Wat de wijze van winning en verdere behandeling betreft der melk, die door par ticuliere verkoopers en melkveehouders voor consumptie in den handel wordt gebracht, kan worden opgemerkt, dat een langzaam voorschrijdende verbetering overal wordt geconstateerd. Vuile stallen of vuil vee blij ken bij een tweede bezoek van den betrok ken keurmeester aan een grondige schoon maak onderworpen te zijn geweest, het filtreeren door een goede wattenteems ge- tot inwilliging van het verzoek, met dien verstande, dat van de kosten, welke met de aan te brengen verandering gemoeid zijn, een gedeelte ad f250.ten laste van de exploitatie der Rehobothschool over 1928 wordt gebracht. lende goederen in café’s te Assen hebben schuldig gemaakt. Eveneens werd aangehouden een persoon, wiens opsporing en aanhouding door de politie te Groningen was gevraagd wegens verduistering en valschheid in geschrifte. No. II 07.352(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op het beheer van de gemeentebedrijven. Gereformeerde kerk. Bedankt voor Ijlst door R. van der Weerd, cand. te Kampen. Derhalve zal het méér in het belang der gemeente, zoo wel als van het bedrijf zijn, indien art. 21, 2e lid wordt gelezen: „De gemaakte winst wordt gereserveerd”. Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat wij ons met de in deze beschouwing ontwikkelde gedachtengang, zoo wel wat de tariefstelling als de versterking der positie van het bedrijf en de bestemming der winst aangaat, geheel kunnen vereenigen. Wij stellen U dan ook voor de voor onze bedrijven gel dende verordening, voor zooveel het electriciteitsbedrijf betreft, met de zienswijze van de Gedeputeerde Staten in overeenstemming te brengen, waardoor aan de tusschen dat college en ons nog altijd bestaande kwestie een einde is gemaakt. Onder verwijzing naar het bovenstaande geven wij U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 12 Juni 1928, no. II 07.352(3); Abonnement i poat f 3.60. Advertentieën0 ct p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge* plaatst in ac óNEEKER COUR AN 1 Tsnehjnt DIWBDAGi en YRIJDAG8AV«MD4 üiigsvsrs Ssssk f®lete« 159, heeft, adviseert tot goedkeuring per jaar'f 2,50 fr.p.p schiedt reeds vrij algemeen. Het reinigen der bussen met kokend water wordt aan geraden en deze raad in vele gevallen opge volgd. In het bijzonder mag opnieuw melding worden gemaakt van de door het Old Burger Weeshuis en Gemeentebestuur te Sneek genomen maatregelen ter verbetering der in die gemeente gedistribueerde melk. Het opvolgen van aan huurders van los land opgelegde verplichtingen inzake de wijze van winning, behandeling en distributie der melk werd ook gedurende dit jaar op in tensieve wijze door de ambtenaren van den Keuringsdienst gecontroleerd. In aansluiting aan de stalcontröle is een kaartsysteem aangelegd. Voor elke veehouder is een af zonderlijke kaart aanwezig, waarop met behulp van een puntenschaal door de keur meesters een overzicht wordt gegeven van de indruk, die bij het melken wordt verkre gen. Een dergelijke kaart-systeem wordt eveneens aangehouden ter boeking van de resultaten van het bacteriologisch en van het chemisch onderzoek, zoodat op een voudige wijze een overzicht van de kwaliteit van de melk over een bepaalde periode ge geven kan worden. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25 en 26 Juni 1928. Bruin datnestaschje met inh., S. Faber, le Frittemahovenstr. 24. Zilveren broche, H. de Leeuw, Leliestr. 13. Lederen meisjestaschje, A. de Groot, Nieuwbuurt 4. Heerenrijwiel, A. Rienstra, Looxmadw.str. „11. Poppenwagentje, J. H. Harkema, 2e Woudstraat 33. Streng koralen, R. Slippens, Pr. Hendrikkade 19. Door het bestuur der rechtspersoonlijkheid bezittende Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs alhier is tot U het verzoek gericht om gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor het doen vervangen van de in de Reho bothschool aanwezige gasverlichting door electrische ver lichting. Deze gasverlichting heeft reeds zeer geruimen tijd reden tot klachten gegeven, zoodat voorziening dringend noodig is. Het schoolbestuur verwacht, dat de moeilijkheden niet blijvend zullen worden overwonnen bij een verbetering van de bestaande gasverlichting, doch dat alleen het aan brengen van electrische verlichting uitkomst zal brengen. Het doet dan ook bij het ingediende adres het verzoek, om daartoe Uw medewerking te verleenen. In dat geval verklaart het zich bereid, een bedrag van f250.dat met verbetering der gasverlichting zou zijn gemoeid en uit dien hoofde ten laste van de exploitatie zou moeten worden gebracht, voor eigen rekening te nemen. Het over blijvende deel der kosten, geraamd op f230.komt dan ten laste van de gemeente. .Bij onderscheidene Koninklijke besluiten is uitgemaakt, dat vervanging van de in een schoolgebouw aanwezige gasleiding en gasverlichting door een electrische verlich ting moet aangemerkt worden als een „verandering van inrichting”, bedoeld in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, zoodat tegen inwilliging van het verzoek uit dien hoofde geen wettelijke bezwaren bestaan. Ook worden naar ons oordeel door deze vervanging de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet over schreden. Was dit wel het geval, dan zou op grond van een in den laatsten tijd ontstane en thans vrij vaste juris prudentie daaraan een weigeringsgrond kunnen worden ontleend. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs aldaar om gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor het doen vervangen van de in de Rehobothschool aanwezige gasverlichting door een electrische verlichting; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 5 Juni 1928, no. 1.851.2.06 B (10); Het chemisch onderzoek geschiedt op de gewone wijze. Het bacteriologisch onder zoek strekt zich uit tot het bepalen van het aantal bacteriën per cc van de aan- of afwezigheid van coli in resp. 1 cc0.5 cc en 0.1 cc melk de reductaseproef en het katalasecijfer. In het algemeen kan gezegd worden dat de melk van goede kwaliteit was. Vuile melk werd niet aangetroffen. Het meeren- deel der monsters bevatte weinig of geen colibacterieën en eveneens was het adntal bacterieën dat per cc tot ontwikkeling kwam in de meeste monsters gering. Slechts enkele malen werden meer dan 100.000 bacterieën per cc. gevonden. De indruk die de keurmeesters kregen bij stalbezoek gedurende het melken was even eens zeer gunstig. De voorgeschreven maat regelen werden in het algemeen met vol doende nauwgezetheid opgevolgd. Vee en stal waren als regel goed schoon. Het is hebben gemaakt voor verbetering der melk- gewoonte geworden de uiers, die steeds winning op de boerderij. Melken volgens de kort behaard worden gehouden, met een methode „MesdagHeida” of volgens „Old No. 1.851.2.06 B (10). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Vereeni ging voor Christelijk Schoolonderwijs, om gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor het doen vervangen van de in de Rehoboth school aanwezige gasverlichting door elec trische verlichting. doek af te vegen, de eerste stralen weg te Burger Weeshuis voorwaarden”, is voor de melken, de handen voor het melken te was- meesten geen vreemde klank meer. De schen, terwijl verschillende veehouders reeds meikerscursussen hebben velen, maar nog zoover zijn, dat telkens na het melken van steeds veel te weinigen geleerd, hoe gemol- Bewoners van het stadsgedeelte Kerk- hoflaanLooxmagracht verwijzen wij naar de advertentie van het Waterleidingbedrijf in ‘dit nummer. De balans en de winst- en verliesrekening van het Old Burger Weeshuis dienst 1927, werd om advies gesteld in handen van de commissie voor rekeningen en begrootingen. De ontvangsten en uitgaven der winst- en verlies-reke- ning bedragen f88.135.64, de totalen der debet- en credit- posten van de balans f 1.774.131.42’/^. De commissie heeft op beide stukken geen op- of aan merkingen en adviseert tot goedkeuring. Namens de Commissie: D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. No. VI 07.352.1(1). - Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrootingen inzake onderzoek van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1927. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens opleiding tot een geestelijk ambt. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie, 2e afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 18 Juni 1928 waarbij aan: EEUWE DIJKSTRA dienstplichtige der lichting 1929 uit deze gemeente met ingang van 1 Juli a.s. voor 2 jaren vrijstelling van den dienstplicht is verleend, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na de dagteekening dezer bekend making in beroep worden gekomen. SNEEK, 26 Juni 1928. De Fransche franc. Het Fransche parlement heeft het voor stel der regeering tot stabilisatie van de franc aang.enomen. Hiermede heeft Frank rijk feitelijk een nieuwe munteenheid ge kregen, met een waarde van een vijfde van de oude franc. Poincaré heeft hiermede de kroon gezet op zijn schitterend werk als leider der re geering in de moeilijkste na-oorlogsche ja ren. Acht ministers van financiën, elkaar opvolgende in de loop van l'/a jaar hadden de aanhoudende daling der franc niet kun nen tegenhouden, toen werd ongeveer mid den 1926 een beroep gedaan op Poincaré. Hij kreeg van dezelfde Kamer, die hem in 1924 niet wilde hebben, nu buitengewone bevoegdheden, drastische maatregelen wer den genomen, zware belastingen ingevoerd, en eind 1926 kocht het speculeerend pu bliek, dat tot dien tijd francs verkocht, weer francs, het speculeerde op een stijging, dank zij de maatregelen door Poincaré ge nomen. Het werd nu de taak van de regeering met behulp van de Bank van Frankrijk, die vóór dien tijd alle middelen gebruikt had om een daling te verhinderen, de stijging den franc te stuiten, welke het even wicht van de begrooting en den buiten- landschen handel bedreigde en een te snelle daling van de prijzen ten gevolge moest hebben. Toen de Bank van Frankrijk in December 1926 last kreeg om het peil van den franc op 124 te handhaven, was de feitelijke sta bilisatie tot stand gekomen en na anderhalf jaar is hierop thans de officieele stabilisatie gevolgd. Als men in aanmerking neemt dat de commissie van financieele deskundigen in Juli 1926 rekening gehouden had met een stabilisatie-koers van 175 in het pond sterling, terwijl hij nu op goed 124 is ge steld, en dat men dit heeft kunnen bereiken zonder de groote buitenlandsche leeningen welke die commissie noodig had geacht, wordt het pas goed duidelijk welk mirakel Poincaré volbracht heeft. De Fransche Kamer schonk hem voor dit voorstel dan ook de ontzaglijke meerder heid van 450 tegen 22 stemmen. Natuurlijk zal Frankrijks finh’ncieele toe stand door deze stabilisatie alleen niet ge red zijn, daarvoor is nog aanhoudende krachtsinspanning noodig, maar de regee ring heeft thans het hare gedaan om die redding mogelijk te maken, de daad is thans aan de arbeidskracht van het geheele Fran sche volk. In het parlement zal, vreezen we, nu het oude spel van persoonlijke eerzucht en patijbelang, waarvoor dit lichaam zoo bekend is, wel weer beginnen en het is daarom mogelijk dat Poincaré dit spel beu, en nu zijn groote werk gedaan is, vrijwillig of gedwongen zal aftreden. Met ingang, van 1 Sept. a.s. is tot leerares aan de Rijks-kweekschool voor on derwijzeressen) te Middelburg benoemd mej. Sj. Hoekstra alhier. bedrijven zoüden moeten worden in acht genomen. Volgens het aangehaalde Statenbesluit nu, zou het pro vinciaal bedrijf worden beheerd naar commercieele begin selen, met dien verstande evenwel, dat het maken van winst geen doel zoude zijn, door welke bepalingen der halve ook de exploitatie van gemeentebedrijven werd be- heerscht. Toen door ons bij schrijven van 15 December 1920 aan de Gedeputeerde Staten werd verzocht aan de gemeente vergunning te verleenen voor de levering van electrischen stroom, welke vergunning moest worden verkregen op grond van art. 1 der Provinciale electriciteitsverordening, werd door het genoemde college tegen het verleenen dezer vergunning bezwaar gemaakt, zoolang in onze gemeente lijke bedrijfsverordening opgenomen bleef de bepaling be treffende de winstverdeeling, hiervoor bedoeld. Ten einde het verkrijgen dezer vergunning niet in de waagschaal te stellen hebben wij U bij ons voorstel van 11 Januari 1921 (bijlage no. 5) in overweging gegeven U in beginsel bereid te verklaren tot wijziging der verorde ning in den geest als door de Gedeputeerde Staten was aangegeven, met welk voorstel de Raad zich in zijn ver gadering van 31 Januari 1921 heeft vereenigd. Wij hebben ons op 31 Maart 1921 over deze aangelegenheid vervolgens met een uitvoerig schrijven tot de Gedeputeerde Staten ge wend, op welk schrijven wij echter nimmer antwoord heb ben ontvangen. Gevolg van dit uitblijven van antwoord is geweest, dat de bedrijfsverordening op het punt in kwestie nog steeds onveranderd is gebleven. Actueel was een wijziging ook niet, aangezien de winst tot dusverre nog steeds is moeten worden aangewend tot delging van-dooi de gemeente uit eigen middelen aangezuiverde verliezen, of tot terugbetaling van door de gemeente anderszins voor het bedrijf betaalde gelden. Nu het zich echter laat aan zien, dat spoedig de gemeente uit dezen hoofde niets meer van het bedrijf zal hebben te vorderen, is de tijd voor het treffen van een definitieve voorziening aangebroken. Uit een briefwisseling tusschen het gemeentebestuur van Wymbritseradeel en de Gedeputeerde Staten over de voor die gemeente vastgestelde bedrijfsverordening, waarin een bepaling was opgenomen van gelijke strekking als thans nog in onze verordening voorkomt, is ons gebleken van het inzicht in deze materie, dat op dit oogenblik bij dc Gedeputeerde Staten bestaat. Ten opzichte van de in art. 21 van de verordening voor Wymbritseradeel opgenomen bepaling betreffende de be stemming van gemaakte winst, wordt in een schrijven van de Gedeputeerde Staten van 15 Februari 1928 het volgende opgemerkt: „In de eerste plaats bestaan bij ons college bedenkingen tegen de bestemming, die volgens art. 21 der verordening aan de te maken winst wordt gegeven. Zooals U in de toe lichting bij de verordening opmerkt, is het bedrijf niet opgericht met het doel winst te maken. Wij meenen verder uit de toelichting te mogen opmaken, dat Uw college voornemens is steeds een zoodanige tariefstelling te be vorderen, dat baten en lasten zooveel mogelijk tegen elkaar opwegen. Een zoodanige bedrijfsvoering heeft onze volle instemming; lage tarieven, die de afname van stroom ge woonlijk sterk doen vermeerderen, vormen een belang rijke factor voor den bloei van het bedrijf. Uit den aard der zaak zal dan echter, vooral in de eerste jaren, de winst zeer beperkt blijven. Voor de gemeente met haar begroo ting, die over duizenden loopt, vormt een uitkeering tot de helft dier winst, in verhouding tot hare uitgaven, een bate van zeer geringe betekenis. Onttrekking aan het bedrijf van dat voor de gemeente betrekkelijk geringe be drag, kan op de ontwikkeling van het bedrijf een nadee- ligen invloed uitoefenen. Tariefsverlaging bv., die voor verhooging van den omzet zoo noodzakelijk is, zal langer moeten worden uitgesteld. De bedrijfswinst dient naar onze meening in de eerste plaats te worden bestemd voor ver sterking van de positie van het bedrijf en zal niet kunnen worden gemist voor dekking van toekomstige verliezen, die bij doorgevoerde tariefsverlaging niet altijd kunnen uitblijven. Ook met het oog op een stabiele raming in de gemeentebegrooting, waarop werd de winst volgens de in art. 21 opgenomen regeling verdeeld misschien eenige jaren een winstuitkeering zou kunnen worden geraamd, terwijl enkele jaren later weer een verlies zou moeten worden gedekt, achten wij het meer gewenscht dat na de moeilijke beginjaren, die elk bedrijf doorworstelen moet de gemeente voorloopig geen voor- of nadeelen van het bedrijf ondervindt. Om eerst wanneer de positie van het bedrijf voldoende versterkt zal zijn (tegen een reserve tot een maximum bedrag van f 75.000.hebben wij geen bezwaar) eventueele winst ten bate van de gemeente te brengen. In verband met Uw opmerking, dat de gemeente de verliezen in het verleden heeft betaald, vestigen wij nog Uw aandacht er Qp, dat de provincie, ter tegemoetkoming in geleden verliezen, een reductie op den stroomprijs gaf,, onder voorwaarde, dat het restant verlies ten laste der gemeente werd genomen. De provincie heeft derhalve ook in die verliezen gedeeld; mocht de gemeente er toe overgaan winsten van het bedrijf als vergoeding der be taalde verliezen tot zich te nemen, dan zou de provincie op restitutie der verleende reductie aanspraak moeten maken. No. 1.842.73(13). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrootingen betreffende de verlies- en winstrekening over 1927 en de balans per 31 December 1927 van het Old Burger Wees huis. de verordening op het beheer van de bedrijven der ge meente Sneek te wijzigen als volgt: artikel 32, 1ste, 2e, 3e en 4e lid worden vervangen door de volgende bepalingen: 1. Er wordt voor elk bedrijf een reservefonds gevormd. 2. Voor zooveel het gasbedrijf en het waterleidingbedrijf aangaat wordt, voorbehoudens het bepaalde in het 5de lid, van de gemaakte winst 40 in het reservefonds gestort en 60 aan de gemeente uitgekeerd, terwijl, voor zooveel het electriciteitsbedrijf aangaat, voorbehoudens het be paalde in het 5e lid, de volledige winst in het reservefonds wordt gestort. 3. Als winst wordt aangemerkt de netto winst, volgens de laatstelijk door den Raad vastgestelde winst- en verlies rekening. 4. De gekweekte rente komt, zoolang het reservefonds niet volgestort is, aan het fonds ten goede, en vormt bij volstorting een bate van het bedrijf.” een of meer koeien de handen opnieuw ge- wasschen worden. Een der koemelkers, die een melkcursus gevolgd heeft, wascht de uiers en de staarten der koeien met water voor dat hij met het melken begint. Regenten van het Old Burger Weeshuis hebben, toen zij het initiatief namen tot het invoeren van deze maatregelen, een uitste kende daad verricht, niet alleen toch dat in Sneek reeds een belangrijk gedeelte der voor consumptie doeleinden bestemde melk van uitstekende kwaliteit is, en niet alleen dat een veehouder te IJpecolsga en een ander te Akkrum, vrijwillig de gestelde voorwaarden in hun bedrijf volledig toe passen, m^ar ik heb de indruk gekregen, dat ook meerdere veehouders, zoowel in Sneek als elders in deze provincie geneigd zijn dit voorbeeld te volgen. Niet vergeten mag hierbij worden dat reeds langen tijd de heeren J. Mesdag en Heida propaganda Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor I Heeg door D. J. Petersen te Hien en Dode- I waard (Bet.). Geslaagd voor het examen gemeente- financiën van de Nederlandsche Vereeniging voor gemeente-administratie de heer A. Zadel alhier. Aan den Gemeenteraad. Bij raadsbesluit van 29 September 1920, no. 13, is de verordening op het beheer van de gemeentebedrijven in dier voege aangevuld en gewijzigd, dat zij ook van toe passing werd op het toen opgerichte gemeentelijke elec triciteitsbedrijf. O. a. is toen in de verordening de bepaling opgenomen, dat ook van de netto-winst van dit bedrijf 60 onmiddellijk ten goede zoude komen aan de ge meente en dat 40 zouden worden gestort in een reserve fonds, terwijl, zoodra dit fonds f 75.000.zou bedragen de stortingen daarin zoude worden gestaakt en de geheele netto winst in de gemeentekas gestort. Ofschoon deze wijziging bij besluit van de Gedeputeerde Staten van 14 October 1920, no. 130, 2de afdeeling F werd goedgekeurd, rezen later bij genoemd college bedenkingen, inzonderheid tegen de bepaling betreffende de storting van winst in de gemeentekas en betreffende de winstverdeeling, bedenkin gen die hun grond vonden in het besluit der Provinciale Staten van Friesland'van 2 Mei 1916, waarbij de begin selen zijn vastgesteld naar welke het provinciaal elec triciteitsbedrijf zoude worden beheerd, welke beginselen ook bij de exploitatie van gemeentelijke electriciteits- Aan den Gemeenteraad. De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving om advies de rekening en verantwoording der Algemeene Armenadministratie over het dienstjaar 1927. De ontvangsten en uitgaven van het Armhuis bedroegen f 18.335.98, w.v. een subsidie van den Algemeenen dienst van f 10.056.79. De ontvangsten en uitgaven van den algemeenen dienst bedroegen f 47.521.54, w.v. een subsidie uit de gemeentekas van f 44.869.39. De commissie, die op deze rekening geen op- of aanmerkingen daarvan. I I 1 I I J.*-l MMWiifia n niiMnrweag ms r mm SNEEZER COÜBAH annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1