firma H. MiM n s n IA Firma H. WESTERHOF I a I a i J.A.NUIZING gp yj(7PTr41 iFOfe f i t i I s PUROL PUROL Eerste blad No. 79 Zaterdag 3O*|Juiii 44e Jaargang Dit No. bestaat alt 3 Bladen. NitawstijdiagM. Officieel Gedeelte. Reclamekolom Diverse Vruchten in Blik Uitlui Druil t« liaiHt* Ind- KIEZE BRINK Co., ftmx Tatefen 156. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL LIMONADES LIMONADE ESSENCES div. smaken per fleschje 40 cent. BUITENLAND. Uitgave: KIBZEBR1NK Co. per jaar 12.50fr.p,p u Zuiderzee-werken. een !1 :r Doorzitlen Stukloopen Zonnebrand en Smetten l OOSTERWIERUM. Benoemd tot secre- taris-ontvanger van het waterschap „De Oosterwierumer-Oudvaart” de heer Tj. van Gosliga te Huizum. Onder water geloopen. Uit Wolvega meldt men: Door den enormen regenval en den storm van Woensdag zijn meerdere laag gelegen hooilanden geheel of gedeeltelijk onderge- loopen, waardoor voor de boeren weer een belangrijke schadepost geboekt kan worden. Ook de hoogere landen, waar hooi te opper stond, moesten het ontgelden. Enkele per- ceelen waren door den storm als schoon geveegd en men kon Donderdagmorgen het hooi uit vaarten en slooten halen. Bij het weinige gras, dat tot heden geoogst kon worden, zal de hooiprijs zeer zeker nog stijgen door dezen storm en waterschade. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Oude- ga (H. O. en N.) A. Dekker te Haskerhorne. Gereformeerde kerken. Beroepen te Oost- hem D. J. de Groot, cand. te Amsterdam. Verdronken. Te Sijbrandahuis is eergisternamiddag een vijfjarig jongetje van een arbeider J. Jongeling in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. oorzaak is geworden, dat de auto slipte, tegen een boompje reed en in de sloot naast den weg viel. De heer Schuiling geraakte onder den wagen bekneld en kon zich niet uit zijn hachelijke positie bevrijden. Hij is in de modder gestikt. tot 1 Januari 1929, op grond van de over weging, dat het wenschelijk is, om zoolang' het onderzoek naar de vraag, of dat besluit tot ontslag in strijd is met de wet of met het algemeen belang niet beëindigd is, het in werking treden daarvan te voorkomen. Abonnement i post f 3.60. Advertentieën i 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in ac SNEEKER COURANT Vareekjal ODTBD AGi n VRIJDAGS A VDJTDÉ Ultgsrm V, fi. 80 80 65 LEEUWENBURG Tel. No. 200 ROORDAHUIZUM, 27 Juni. Hedenmid dag omstreeks 12 uur had een noodlottig ongeval plaats. De. 72-jarige M. van der Zee alhier was werkzaam in de hooiing bij den veehouder J. Tjebbes te Rauwerd. Hij was bezig op het hooi in de schuur en is vermoedelijk door uit te glijden naar bene den gevallen, met het gevolg, dat hij den zelfden middag nog is overleden. WIJ ontvingen i Hooaeveen’s Pencee’s 7i H. 1.50 1.40 1.25 Zeilwedstrijden van „Oostergoo”. De koninklijke zeilvereeniging „Ooster goo” ontving van de koninklijke zeilvereeni ging „Sneek” te Sneek, ter gelegenheid van haar 80-jarig bestaan den hoofdprijs in de afdeeling Friesche jachten. Ongelukken. De 19-jarige zoon van den heer Schuiling te Haren zou Woensdagmiddag met zijn auto naar Hoogezand rijden om van daar familieleden te halen, die uit Amerika waren overgekomen. Op den weg naar Waterhui zen bij de Harensche wildernis reed hij haastig door de bocht. Er was juist op den spramex-weg eed laag grint gebracht, welke De gaskwestie te Doetinchem. Het lid van gedeputeerde staten van Gel derland, de heer J. L. Keurschot, schrijft in Het Volk: „Zooals men weet, heeft ook de gemeente Doetinchem haar gaskwestie. Op 8 Decem ber 1927 benoemde de raad een commissie van drie leden, welke te onderzoeken kreeg of de tegen den gasdirecteur ingebrachte beschuldigingen al dan niet juist waren. Betrekkelijk kort na haar optreden deed de commissie in het gewestelijk blad „De Graafschapbode” eenige publicaties opne men, waarin vorenbedoelde beschuldigingen werden herhaald en tot in finesses en op voor den directeur buitengewoon onaange name wijze uitgesponnen. Sindsdien werd, althans naar buiten, niets van de commissie vernomen. Een rapport van haar onderzoek verscheen niet, terwijl al sinds langen tijd het gerucht gaat, dat bij het inmiddels van justitiewege ingesteld onderzoek van cor ruptie niet is gebleken. De directeur blijft intusschen bij het ge- heele Nederlandsche volk onder verdenking en ondergaat daardoor een straf, die geen enkel n i e t-ambtenaar zich zou hebben te laten aanleunen. Is een ambtenaar in ons land dan vogelvrij Geen van beide lijken verkeerde in ver- gevorderden staat van ontbinding, maar niettemin was de identificatie moeilijk, om dat geen kleederen werden gevonden, die eenige aanwijzingen konden opleveren. Een onderzoek in een kamer die door Drat te Marseille was gehuurd, had tot resultaat, dat tien dameshoeden werden gevondenen nog verscheidene andere artikelen, die aan vrouwen moeten hebben toebehoord. De politie gelooft in verband met papie ren, die zij in deze kamer zegt gevonden te hebben, dat Drat de gewoonte had te trachten met vrouwen van middelbaren leef tijd in connectie te komen en haar huwe- lijksvoorstellen deed. Het feit, dat een groot aantal leege champagne- en likeurflesschen werd gevonden, doet vermoeden, dat hij gepoogd heeft zijn slachtoffers dronken te maken. De opgravingen rond de villa duren voort. Nobile vertelt van den „Italia”-ondergang. Uit door generaal Nobile afgelegde ver klaringen blijkt, dat, toen het luchtschip omlaag viel, het achterste gedeelte van het omhulsel, w.i. zich een der motoren bevindt, het eerst tegen het ijs aanbotste. De chef der motoren Vincent Gomella, die zich bij de motor bevond, is hierbij gedood. Zijn lijk is bij de groep Nobile gebleven en werd daarna met alle eer begraven. Het was Gomella’s taak den motor voortdurend ge- Een kwajongensstreek. Woensdag was men te Veenendaal bezig uit een grooten tankwagen benzine over te tappen in een rijdend reservoir met pomp, voor de tabaksfabriek „Sumatra”. Daar dit aan den weg plaats had, was er vanwege de jeugd veel bekijks. Een der jongens gooide plotseling in een weinig op den weg geloopen benzine een brandenden lucifer. In een oogenblik was het reservoir, inhou dende ongeveer 250 liter benzine, aange tast. Een vuurzuil van cira 2 meter dikte, steeg een dertigtal meters de lucht in, meldt de „Tel.” De nabijstaande chauffeur zag onmiddellijk het gevaar in. Hij sprong achter het stuur van den grooten tankwa gen, welke hij nog op het nippertje in veilig heid kon brengen. Door de geweldige hitte smolten de draden van het electrisch net door en kwamen over den weg te liggen. De in de nabijheid staande hooge boomen werden door het vuur vernield. Het ijzeren opschrift van de tabaksfabriek, boven den ingang naar de fabriek, was geheel weg gesmolten. De verdwenen spaarkas voor de kermis. Voor de Arnhemsche rechtbank stond terecht de Nijmeegsche koopman M. E., oud 42 jaar, die verdacht werd in den nacht van 30 April op 1 Mei inbraak en diefstal te hebben gepleegd in het café van R. bij het Kronenburgerpark te Nijmegen. Uit de getuigenverklaring bleek, dat ver dachte zich ’s avonds in het café heeft laten insluiten. De eigenaar werd den volgenden morgen gewaar, dat een biljartzeil was medegenomen. Bovendien was uit de toon banklade een bedrag van f40 verdwenen en de spaarkas, waarin de klanten hun geld brachten voor de kermis, er zou pl.m. f 500 aanwezig zijn was geledigd. Verdachte is ’s avonds laat gezien, ter wijl hij een kistje in zeil gewikkeld op den schouder droeg. Dit kistje bleek later de spaarkas voor de kermis te zijn. Een agent van politie sprak verdachte aan, juist toen hij het kistje over de schutting in zijn eigen tuin deponeerde. Toen de agent vroeg wat verdachte daar uitvoerde, zei hij, dat hij het gaas aan het maken was, omdat anders de ballenjongens van de tennisbanen in de buurt de ballen op zijn land moeten komen halen. De presidentEn daar heeft u bezwaar tegen. U raapt ze liever zelf op, er zijn niet minder dan veertig tennisballen in uw huis gevonden. Een ander politie-ambtenaar heeft ten slotte het kistje, zonder het geld, in den grond gevonden in den tuin van verdachte. Verd. ontkende het ten laste gelegde feit. Eisch 2 jaar gevang. Kranig werk. Woensdag 23 Mei j.l. arriveerde in het marine-bassin te Soerabaja de zee-sleep- boot „Gele LZee” van den Internationalen Zeesleepdienst Smit te Rotterdam met het 3500 tons grooje dok voor het Marine Eta blissement. Kapitein J. Klinge, die de reis met den sleep van Nederland maakte in 84/ dagen, heeft naar eigen zeggen een goede reis gehad. Men was te Soerabaja van meening, dat het dok door twee sleepbooten van Neder land uit zou overgebracht worden, doch de „Poolzee”, de tweede sleepboot, die mede uitgevaren is, keerde reeds voor de Straat van Gibraltar terug, toen het „zware eindje”, de golf van Biscaye en de Portu- geesche kust, veilig gepasseerd waren. De reis is verder zeer voorspoedig ver- loopen. Als stuurman vaart met kapitein Klinge W. Weltevreden en als marconist G. J. Aal- bregts. „En die heeft haast nog meer werk gehad met het opvangen van gelukwenschen goe- de-reis-telegrammen van schepen, die we passeerden, dan met dienst-telegrammen”, vertelde kapitein Klinge. De terugreis ving den 4den Juni aan en als alles goed loopt kan de „Gele Zee” in 45 dagen weer thuis zijn. De kapitein heeft order gekregen om 480 ton kolen in te ne men en maar flink door te stoomen. Onderwijzers naar Indië. Aneta verneemt ,dat na de examens voor de hoofdacte in Nederland in Juli en Augus tus de door het departement van onderwijs voor 1928 aangevraagde mannelijke leer krachten ten getale van 150 naar Indië ver trekken zullen. Onder deze uitkomende leer krachten zijn verschillende oudgedienden, die reeds gepensioneerd waren. Ook zullen 20 aangevraagde vrouwelijke leerkrachten, in het bezit van de acte Fransch, binnen kort uitkomen. Een zesling geboren. Central News meldt uit Kaïro, dat een Egyptische moeder te Ismaila een zesling ter wereld gebracht heeft; vier meisjes en twee jongens. Allen maken het goed. Een nieuwe Landru? De politie te Marseille heeft werk gekre gen doordat in een villa in de buurt eerst een, later nog twee lijken van vrouwen ge vonden zijn. De verdenking is gevallen op een 61-jarige man, die zich met minder waardige huwelijksmakelarij ophield. Men weet te Marseille van vijf vrouwelijke rela ties van hem en alle vijf vrouwen zijn spoor loos verdwenen. Nader meldt „de Tel.” De politie is druk aan het zoeken naar Jerome Drat, den man, die onder den naam Gaillard, wiens papieren hij gestolen schijnt te hebben, verblijf heeft gehouden in de villa van mad. Focé te Marseille, en die wordt verdacht van moord op verscheidene vrouwen. Over deze affaire kan nog het volgende worden gemeld. In verband met beweringen van buren, die zeiden den be woner van de villa, in verloop van twee maanden bij vijf gelegenheden het huis te hebben zien binnengaan, vergezeld van da mes van middelbaren leeftijd, die daarna nooit meer gezien werden, begon de politie opgravingen te verrichten, die geleid hebben tot de ontdekking van twee lijken. Engelsche minister-salarissen. De afgetreden voorzitter van het Engel sche Lagerhuis heeft recht op een pensioen van f48000 per jaar. Een der leden der arbeiderspartij stelde voor, gezien de heer- schende nood in vele Engelsche arbeiders gezinnen dit pensioen te brengen op f 12000, doch dit voorstel is verworpen. Dit voorval vestigt echter opnieuw eens de aandacht op de uiteenloopende salarieering der En gelsche staatslieden. Heeft de Lagerhuis voorzitter een groot pensioen, de eerste minister heeft er geen, doch de Lord-kanse- lier heeft f60.000 pensioen en f 120.000 in komen, terwijl de minister van onderwijs maar f24.000 inkomen heeft. Daarentegen hebben de Procureur-generaal en de advo- caat-generaal naast salarissen van resp. f 84.000 en f 72.000 per jaar, nog emolumen ten uit regeeringsprocedures welke hun per jaar wel f 300.000 tot f 600.000 opbrengen. Gezien deze reusachtige verschillen is het geen wedder, dat in het Lagerhuis een be weging gaande is deze salarissen billijker te verdeelen. Deze directeur is schuldig of hij is het niet. Is hij schuldig, dan zal hij een gerechte bestraffing niet mogen ontgaan; is hij ech ter niet schuldig, dan rust op de overheid, die zijn lot in handen heeft, de dure ver plichting hem te rehabiliteeren; dan mag de zeer ernstige verdenking, waaronder hij gebukt gaat, geen uur langer dan noodig is op hem blijven drukken. De commissie zoekt nu reeds ongeveer zeven maanden, heeft wel fel beschuldigd, doch geen bewijzen bijgebracht en in plaats van met het resultaat van haar onderzoek te komen, vroeg; en verkreeg zij in een raadsvergadering in den loop der vorige maand een verhooging van haar crediet, om ook tot de andere bedrijven haar onder zoek te kunnen uitstrekken. Met dit raads besluit is het spreekt wel van zelf het tijdstip waarop het rapport over de gas corruptie moet verschijnen, naar een verre toekomst verschoven. Is dat ernstig werk? De vraag, welke bij het overdenken van een zaak als deze opkomt, is: kan een toe vallige raadsmeerderheid zoo blijven voort gaan? Heeft een ambtenaar, die zoo ernstig beschuldigd is als de Doetinchemsche gas directeur, niet het recht te eischen, dat óf de bewijzen voor de beschuldiging worden geleverd, óf deze worden ingetrokken? Zou hier de minister van binnenlandsche zaken en landbouw niet kunnen ingrijpen om het verlossend woord te spreken?” De N. R. Crt. teekent hierbij aan: Dezer dagen is juist een K. B. van 13 Juni, St. 204, verschenen, waarbij de reeds tot 1 Juli uitgesproken schorsing van de besluiten van den gemeenteraad van Doe tinchem van 9 en 11 Febr. 1928, ondersch. strekkende tot het verleenen van oneervol ontslag aan den directeur en tot ontzegging aan hem van den toegang tot de terreinen en gebouwen van de gasfabriek, is verlengd Vergiftigd. De arbeiders Drost en Hootsen te Achter berg, bij Rhenen, zijn bij hun werk door dampen van kunstmest vergiftigd. Nog den- zelfden dag zijn beiden overleden. De regeeringscrisis in Duitschland opgelost. Het kabinet van rijkskanselier Muller is thans met kunst en vliegwerk in elkaar ge zet. In het najaar zal alles nog eens worden herzien in het rijk en in Pruisen, omdat het centrum, nu hef zijn zin niet kon krijgen bij de verdeeling van de portefeuilles en in de kwestie van het vice-kanselierschap, voorloopig slechts door een „verbindings”- minister in de regeering vertegenwoordigd zal zijn. Het kabinet is nu definitief (tot het na jaar!) saamgesteld als volgt: Rijkskanselier: Hermann Müller; Binnenlandsche zaken: Severing; Arbeid: Wissell. Financiën: dr. Hilferding, allen sociaal democraat. Buitenlandsche zaken: dr. Stresemann; Oeconomische zaken: dr. Curtius, beiden Duitsche volkspartij; Justitie: dr. Koch; Landbouw: Dietrich, beiden democraat; Bezette gebieden: von Guèrard, centrum; Posterijen: Schatzel, Beiersche volks partij; Rijksweerminister: Groener, is officieel bij geen partij aangesloten. Naar de industrieele vrede in Engeland;? Dinsdag hebben de leiders van het Engel sche vakvereenigingscongres te Londen ver gaderd over het plan van een commissie van werkgevers en vakvereenigingsmen- schen om een nationale industriëele raad op te richten als vertegenwoordiging van alle georganiseerde patroons en werklieden, welke raad zeer ruime bevoegdheid zou hebben en alle geschillen tusschen deze groepen zou behandelen en beslissen. In deze vergadering te Londen hebben de ge matigde elementen het gewonnen met 18 tegen 4 st. Er is besloten met de patroons verder te onderhandelen over instelling van dezen raad, de minderheid voelde voor dit lichaam, dat de industriëele vrede beoogt te ver krijgen, niets. PROVINCIALE STATEN VAN FRIESLAND. Het Groene Kruis. Het hoofdbestuur van, de Provinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” heeft zich tot de Provinciale Staten gewend met het verzoek, aan die vereeniging een jaarlijksch subsidie van f3000 te willen verstrekken voor het werk van de zuigelin- genbescherming en de bakeropleiding in Friesland. Ged. Staten kunnen tot hun leedwezen geen vrijheid vinden, tot inwilliging van het verzoek te adviseeren. Voor het werk van het „Het Groene Kruis” hebben zij nog steeds alle waardeering, doch zij meenen, dat de provincie dit werk voldoende steunt met de bedragen, die zij thans reeds jaar lijks ter beschikking van de vereeniging stelt. „Het Groene Kruis” geniet reeds sedert een reeks van jaren een subsidie uit de provinciale kas, dat met ingang van 1919 op f3000 is gebracht, terwijl het bovendien krachtens een in de zomerzitting van 1920 genomen besluit jaarlijks een bedrag van f 5000 ontvangt, teneinde daaruit bijdragen toe te kennen in de kosten van verpleging van tuberculose-patienten. Het komt ,Ged. Staten inderdaad voor, dat er geen termen zijn om behalve de ge noemde bedragen nog weder een belangrijk subsidie toe te kennen voor een speciaal gedeelte van de taak, welke de vereeniging op zich heeft genomen, al moge dit ge deelte dan in de laatste jaren verhoudings gewijze veel van hare geldmiddelen vergen. Evengoed als thans het werk der zuigelin genbescherming blijkbaar breeder is opge zet, is het mogelijk dat straks b.v. de tuber- culose-bestrijding of de wijkverpleging door andere organisatie meer gaat kosten, en het gevaar schijnt niet denkbeeldig, dat ook dan weder een beroep op de provincie zou worden gedaan. Ged. Staten achten den toestand der pro vinciale financiën, al moge die minder zorg wekkend zijn dan enkele jaren geleden, nog steeds van dien aard, dat bij het verleenen van subsidies beperking is geboden, en kunnen daarom tot verleening van het ge vraagde belangrijke subsidie niet mede werken. lijkmatig op gang te houden. Dit was ook zijn werk gedurende de vaart van de „Nor- ge” in 1926, van Rome af tot aan het eind punt: Teller in Alaska. Riiser Larsen teekende hem in het boek over deze poolexpeditie aldus: „Gomella was blond, kalm en zacht”. Na den val van het luchtschip dreef het omhulsel weg. Kort daarop ontdekte de groep Noblie op pl.m. 10 K.M. afstand een kleine rookkolom, waarschijnlijk, volgens Nobile, doordat brand ontstond in het benzineresërvoir of de olie, welke uit het luchtschip gevallen was. Het is in ieder geval zaak, dat de vlieg tuigen zich zoo snel mogelijk zullen gaan vergewissen of er zich nog levenden in den door Nobile aangewezen sector bevinden. Dit onderzoek zal, zoo het geen resultaat oplevert, nog eenige malen herhaald moe ten worden, want de ervaring met de groep Nobile heeft geleerd, dat men uit de vlieg tuigen de nietige menschefiguren op het ijs en zelfs tenten en andere groote voorwerpen, ten gevolge van de schittering en het sterke schaduwspel, heel licht over het hoofd kan zien. Nobile heeft aanwijzingen gegeven, waar nasporingen zouden moeten worden gedaan naar de groep-Viglière. Twee Italiaansche vliegtuigen en een groot Zweedsch watervliegtuig zijn gereed voor deze onderzoekingstocht. Wanneer de weersgesteldheid het toelaat, zullen de toe stellen den tocht gezamenlijk ondernemen. Omtrent de groep Mariano is nog geen enkel bericht ontvangen. Uit door Nobile gegeven inlichtingen blijkt, dat dit gezel schap zijn tocht is begonnen met voldoende levensmiddelen voor meer dan 40 dagen. Zij hadden instrumenten en kaarten bij zich evenals een winteruitrusting. Echter hadden zij geen tent en ook geen vuurwapenen. Generaal Nobile’s redding. Een correspondent van Aftenposten te Koningsbaai heeft zich naar de Virgobaai begeven en daar de Zweedsche vliegers ge sproken, die Lundborg bij zijn eerste vlucht, toen hij Nobile gered heeft, hebben verge zeld. Toen Lundborg bij het kamp gedaald was, bleven de beide andere toestellen daar boven rondcirkelen. Na een half uur steeg Lundborg weer op en bracht Nobile naar Straat Hinlopen, vanwaar kapitein Torn- berg hem verder naar de Virgobaai ver voerde. Nobile was bij de aankomst van Lundborg tot tranen toe bewogen. Hij had een lange zwarte baard en ingevallen wangen. Zijn kleeding was een zwaar luchtvaarders- costuum. Op hun vlucht naar Nobile’s kamp zagen de vliegers een slede-expeditie, die daarheen eveneens op weg was. Zij daalden zoo laag mogelijk neer om te zien of Malm- gren c.s. zich bij de expeditie bevonden, doch zagen alleen de hondenmenners. Bij hun herhaalde vluchten naar het kamp za gen de vliegers verscheidene sporen van ijsberen in den omtrek daarvan. Jaarlijksch onderzoek dienstplichtigen der lichting 1916 en 1919. De BURGEMEESTER van SNEEK herinnert de verlofgangers der lichting 1916 en 1919, aan het jaarlijksch onderzoek bedoeld in art. 41, 3e lid, der Dienstplicht wet, welk onderzoek vopr deze gemeente zal worden gehouden op 30 Juni 1928 in het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat te Sneek. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aan het stadhuis aangeplakte openbare kennisgeving. SNEEK, 29 Juni 1928. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Zweminrichting bedroeg heden 18 bijzonder fijne versnapering in fraai gedec. bussen 3 80 CCnt incl. bus Gaarne vestigen we de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie van het Instituut voor Arb. Ontw., waarin een tocht naar de Zuiderzeewerken op Zondag 22 Juli wordt aangekondigd. Ranja C. P. „Betuwe”, div. sm. Cinas „Gebrs. Pel” Kwast en Sinaasappel Citroen 0.80 i 4 ■=r. a I mm SIBÏOB COURABT WS4TER5IMGEU GRONINGEN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1