Uit onze Raadzaal. Dit No. bestaat uit 3 Bladen. JA! Hetwaseenloutom VEENSTRA’s JODENHOEKEN te verpakken in een nieuw systeem karton, maar nu ze weer in blik zijn verpakt, en nog wet in mooie gedecoreerde bussen, vinden ze weer overal aftrek - Neemt proef Eerste blad Zaterdag 14 Juli 1998 No. 83 NIEUWSTIJDINGEN 44e Jaargang Ingres: TROMP, Sneek GROOTHANDEL IMil Orgiai hr Iniiiti huk. KIEZE BRINK Co., Il «I UitgaveKIEZEBR1NK Co. In: Chocolade, Suikerwerken, Banket, Biscuits enz. enz, De Veemarkt. 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1922 1923 1924 1925 1926 1927 137.762 121.201 108.791 119.244 122.785 139.869 43.673 46.582 43.550 45.437 51.175 52.134 2.097 1.904 1.953 2.420 2.546 2.582 470 309 595 1.490 1.384 1.668 74.336 49.715 50.773 50.994 57.881 66.070 42.403 30.600 32.463 29.642 33.519 40.330 11.337 10.049 9.855 9.951 9.197 11.230 3.094 3.307 3.031 3.674 4.187 4.474 44.397 65.571 77.993 70.306 66.772 84.796 55.598 67.714 95.946 78.245 74.514 91.533 18.000 18.270 26.592 22.821 22.658 32.272 23.111 26.449 39.457 29.216 28.682 38.327 Inkomsten Uitgaven f 20.924.75 - 7.145.65 f 16.406.20 - 4.518.55 f4.312.50 -8.193.75 Ze zijn heerljk Trerrakgii DI1TIDAGI «b YKIJDAG8 AYWZDS Uitgaven Irm IsleÜME Ma» 150. 1922 1923 1924 1925 1926 1927 EXPLOITATIE BESTAANDE VEEMARKT. 260.— Gemeente Jaar Runderen Schapen Varkens Leeuwarden Sneek Voordeelig saldo f 13.779.10 LJitgaven Drachten Wolvega Erkend moet C.’s f21.325.— f 19.056.10 f 2.268.90 Voordeelig saldo f 13.780.— f 11.510.— Minder ontvangsten dan thans aasT I mt 'i inw w r i igggCM^axr - per jaar f2.50fr,p.p. Inkomsten Uitgaven Abonnement i post f 3.60. Advertentleên i 0 ct. p. regel. Inge* zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Adverteritiën worden.tevens gratis ge- rilustst tn or SNFEKER COURANT No. 1.824.511.2(10). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verplaatsing van de veemarkt. B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: B. en W. hebben den raad volgende voorstellen aangeboden: PLAN WIJZIGING BESTAANDE VEEMARKT MET SLOOPING HUIZENBLOK TUSSCHEN VEEMARKT EN ZUIDENDDWARSSTRAAT. f 16.500.— - 4.500.— f21.325.— - 19.056.10 300.— 25.— 2.300.— 125.— 25.— 25.— 500.— 3.294.85 20.— 260.— 3.294.85 125.— 20.— 750.— 2.300.— 1£5.— 10.80 10.— GEMEENTEWERKEN SNEEK. No. 84. Bericht op schrijven van: d.d. 24 Nov. ’24, No. 1.824.511.2(10). Onderwerp: Veemarktplannen. Voordeelig slot over 1927 Nieuwe veemarkt voordeelig slot Beg rooting f 172.500.-. Aflossing in 40 jaar 2'/2 Rente eerste jaar a 4% (Deze rente vermindert elk jaar met 43.125 X 4% f205.—). Schoonmaken markt blijft hetzelfde Waterverbruik Electrisch licht Gas- en meterhuur Onderhoud gebouwen en terrein Kosten personeel, koffie en drukwerk Ongevallenpremie Pensioenbijdragen EXPLOITATIE NIEUWE VEEMARKT. Inkomsten Nieuwe Veemarkt. Aansluiting Lager Onderwijs en Al. O. Hiernevens brengen wij de prae-.adviezen van B. en W. inzake de verplaatsing van de Vee markt naar het IJsbaan-terrein; de plaatsing in verband daarmede van de door nu wijlen den heer M. J. Houwink aan de gemeente geschon ken muziektent op de Nieuwe Veemarkt, bene vens het advies van B. en W. inzake de oplei ding voor het onderwijs aan H. B. S. en Gym nasium. De ruimte welke deze belangrijke voorstellen vergen, noopt ons het verdere nieuws ditmaal geducht te beperken. Openbare promotie Gymnasium. Hedenmorgen had in de Doopsgezinde kerk de openbare promotie van de leerlingen van het Gymnasium plaats. De oratie hield mej. dr. F. Szper over: „De Home Rule-beweging in Britsch Indië”. Wij komen zoowel op deze oratie als op de ■ede door den rector gehouden in het volgend nr. terug, daar plaatsgebrek ons noopt thans alleen de bevorderingen te melden. Bevorderd van kl. I naar II: J. H. R. Broer- .•ma, F. E. L. A. Meijeringh, Th. R. de Wit, allen te Sneek, Q. Draijer te Koudum, F. M. Haagsma te Sloten, B. R. Hofstee, E. J. Loor, beiden te Bolsward, P. U. Huistra te Scharne- goutum, H. W. Kuipers te Wommels, K. A. Os kam te Goënga, D. Schrale te Allingawier, H. D. Tjeerde te Workum, F. de Vries te Lemmer. Voorw. bev.: Zwaantje Bruins te Heeg, Marie Edel te Sneek, D. W. v. Welderen Rengers IJsbrechtum. Afgewezen 5. Bevorderd van klasse II naar III: B. J. Geer- aig te Burgwerd, F. J. Jansen te Longerhouw, J. joon te Woudsend, C. J. L. Loor, W. v. d. 'Vitte, beiden te Bolsward, Meta v. d. Meulen Koudum, H. Nijhuis te Sneek, J. v. d. Velde Hommerts. Voorw. bev.: Marie H. Cock te Sneek, R. i ikma te Witmarsum. Afgewezen 4. Bevorderd van klasse III naar IV: D. P. de jong, IJsbrandie Kramer, beiden te Nijland, A. Krijtenburg, J. de Vos, beiden -te Sneek, G. v. Meulen te Westermeer, S. v. Popta te Oudega \W.), H. Zwaagstra te Gauw. Niet bev.: geen. Bevorderd van kl. IV naar V: D. v. d. Heij, H. Wellema, beiden te Sneek, Grietje A. Sluis te Koudum, C. G. Smit te Makkum, S. Hoekstra te Ternaard. Voorw. bev.: Anneke J. Sikkes te Sneek. Af- ewezen 1. Bevorderd van kl. Va naar kl. Vla: A. Gaastra te Workum, P. Stapert te Sneek, F. C. Willekes Drogeham. Voorw. bev.: N. L. J. Bruinsma te Bolsward. Bevorderd van kil. Vb naar kl. VIb: Dora A. Jensma te Poppingawier, Reinouw H. Tjeerde te Workum. Afgewezen geen. Na afloop sprak een der leerlingen den leeraar oen heer Wijnberg, die naar Rotterdam vertrekt, toe en bood hem als aandenken namens alle leerlingen een boekwerk aan. De heer Wijnberg wenschte alle leerlingen het beste en bracht lank voor het geschenk. Examen Nuttige Handwerken. Voor dit examen zijn aan de Chr. Kweekschool geslaagd de dames: Z. de Boer, Nijland, M. Damave, Workum, B. Heerema, Sneek, Sj. Hul- tema, Joure, A. de Jong, Arum, P. Robijn, Bols ward, G. Rutgers, Sneek, K. Salverda, Makkum, J. v. d. Veen, Parrega, N. Venema, Sneek, P. Vlietstra, Bolsward, A. Wagenaar, Makkum. Orgelbespeling A. Alt. Men schrijft ons: Men kan het toch zeker als een bewijs van groote populariteit beschouwen, dat de organist A. Alt op zijn zomer-concerten hier teK stede steeds op een zeer bevredigend aantal toehoor ders kan rekenen. Zijn laatste concert op Dins dag jl. in de Ned. Herv. Kerk vond weder een dankbaar gehoor. .Van het veelzijdige programma noemen we Preludium und Fuga Es dur van J. S. Bach, waarin een coupure was aangebracht. Parelend en helder, met groote duidelijkheid in thematisch opzicht werd dit werk weergegeven evenals een koraalbewerking van denzelfden componist. De Scènes d’Ariane a Naxos van A. Guilmant, die we eerder mochten hooren, verkregen een zeer uitbeeldende vertolking. Ter bevrediging van ieders smaak had de concertgever ook eenige nummers van het lichte genre toegevoegd, waaronder zelfs de beroemde (beruchte!) Serenade van E. Toselli. Met een feestelijk Grand Choeur triomphal van Guilmant werd deze orgelbespeling besloten. SNEEK, 26 Juni 1928. Aan den Gemeenteraad. Reeds sedert geruimen tijd zijn bij ons aanhangig plan nen tot verplaatsing en tegelijk verbetering van de vee markt. De naaste aanleiding tot het ontwerpen en in overweging nemen dezer plannen was gelegen in den krachtens artikel 5 van de Veewet uitgevaardigden alge- meenen maatregel van bestuur van 23 Februari 1922, S. 76, in welke algemeene maatregel de volgende bepaling voorkomt: „Het terrein bestemd voor veemarkten, welke in den regel eenmaal per maand of met korter tusschenruimten worden gehouden, moet gedurende de markt geheel van den openbaren weg zijn afgescheiden, tenzij onze Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op grond van plaatselijke omstandigheden gedurende een overgangstijd van ten hoogste vijf jaren van deze verplichting ontheffing verleent.” Wij hebben tot het vorige jaar van den genoemden Minister telken jare ontheffing verkregen. De tijd, gedu rende welken dit mogelijk was is thans verstreken. Wel hebben wij enkele maatregelen genomen, ten einde althans niet geheel den schijn te wekken alsof wij ons in dezen aan de bepalingen der wet niet gelegen zouden laten liggen, maar van een effectieve afsluiting voor het publiek kan toch bezwaarlijk worden gesproken. Zoo nopen derhalve wettelijke voorschriften in elk geval een verandering te overwegen. Evenwel dient onmiddellijk te worden vernield, dat deze omstandigheid bij het nemen van onze beslissing om U voor te stellen tot verplaatsing van de veemarkt te beslui ten, niet het allergrootste gewicht in de schaal heeft ge legd. Wij zijn tot deze beslissing in de eerste plaats geko men, omdat wij meenen, dat het belang van de gemeente en van de gemeentenaren deze verplaatsing vordert. Wij doen niet anders dan een algemeen aangehangen meening vertolken, als wij zeggen, dat het voor Sneek een levens belang is niet alleen om de veemarkt te behouden, maar ook om de markt haar aandeel te doen behouden in de sterkere omzet van vee, welke in de laatste jaren te con- stateeren valt. Zou dit laatste niet geschieden, dan zou feitelijk reeds van een verloopen van de markt gesproken kunnen worden. Wij geven hier een overzicht ^an de aanvoercijfers op de veemarkten te Leeuwarden, Sneek, Drachten en Wol vega over de jaren 1922 tot en met 1927, welke cijfers bij de beoordeeling van de vraag der verplaatsing* van de veemarkt van belang zijn. Voor het verbeteren van de bestaande markt bij slooping van het gebouwencomplex tusschen Veemarkt en Zuidend- dwarsstraat zijn twee oplossingen mogelijk. Het eigen aardig verschil dezer oplossingen is hierin gelegen.dat bij de eene oplossing de varkensmarkt blijft op de tegenwoor dige plaats op het Oud Kerkhof, bij de tweede oplossing de varkensmarkt wordt gedacht op de plaats van het te sloopen gebouwencomplex. In overleg met den Inspecteur bovengenoemd, met den gemeente-veearts en met den marktmeester is ten slotte de laatste oplossing aangehouden, zie blad II. Deze biedt het voordeel dat ten eerste belangrijk meer vee kan worden geplaatst, ten tweede dat een mooi aaneengesloten veld voor grootvee wordt verkregen, en ten slotte kan bij deze oplossing voor de varkensmarkt van vaste hokken worden gebruik gemaakt. Hierbij is dus de schapenmarkt op het Oud Kerkhof gedacht, waarbij dus van losse houten hokken kan worden gebruik gemaakt. Het Oud Kerkhof behoeft dan bovendien niet met vaste varkenshokken te worden ontsierd. Hoewel een inrichting van de veemarkt als hier bedoeld en op blad II nader is uitgewerkt ongetwijfeld reeds verre 2.270.— boven de tegenwoordige inrichting der veemarkt uitgaat, - kan toch niet worden gezegd dat hiermede een afdoende oplossing wordt bereikt. Ten eerste behouden we de moeilijkheid van de afslui ting volgens de Wet. Wanneer de afsluiting werkelijk zoodanig zal moeten zijn, dat markt en openbaren weg werkelijk zijn gescheiden, dan zal toch niet kunnen worden volstaan met een afsluiting bij de diverse ingangen als boven voor een tijdelijken maatregel is aangegeven. Daarbij zal het toch op den duur ook niet vol te houden zijn, de weg langs Gymnasium en klokkenhuis geheel voor het verkeer af te sluiten. Houden we dit in het oog, dan komen we als vanzelf tot een afsluiting zooals met bloklijnen op blad II is aangegeven, wat tevens feitelijk een scheiding in twee afzonderlijke marktgedeelten tengevolge heeft. Doch niet enkel de afsluiting is hier van belang, een tweede factor is, dat de ruimte voor berging van auto’s, vrachtwagens enz. ook hier nog beperkter wordt, dan dit het geval op het oogenblik reeds is. En tenslotte kan het aantal te bergen stuks vee voor de toekomst ook bij deze markt niet voldoende genoemd wor den, vooral niet, als we daarbij in aanmerking nemen, welk gemoeid. Het komt ons voor, dat de hoogere uitgave, gelet op hetgeen in het eene geval en op wat in het andere zal worden verkregen, reeds uit een oogpunt van marktver- betering alleen, volkomen gerechtvaardigd is. Er komt echter nog een andere omstandigheid bij. Het hand over hand toenemende auto-verkeer, zoowel wat personenwa gens als autobussen en vrachtwagens betreft en de laatste zeker niet het minst, heeft inzonderheid op marktdagen, maar ook reeds op andere dagen, verhoudingen doen ont staan, welke uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet langer kunnen worden bestendigd. Wie ziet hoe des Dins dags een groot deel van de Prins Hendrikkade door vracht auto’s in beslag wordt genomen en hoe ook overigens spe ciaal des Dinsdags, de auto’s her en der in de stad staan verspreid, daardoor het dan drukke verkeer belemmerend, die zal moeten toegeven, dat ingrijpen hier dringend nood zakelijk is geworden. Wij hebben meermalen stil gestaan bij de vraag, hoe tot verbetering kon worden gekomen, maar moesten telkens weer in een, ook door ons als on houdbaar erkende toestand berusten, omdat geen ruimte voor het parkeeren van auto’s kon worden beschikbaar gesteld. Wordt de veemarkt verplaatst naar het terrein van de tegenwoordige ijsbaan, dan is het vrijkomende plein als het ware aangewezen voor het plaatsen van vrachtauto’s en zouden ook de auto’s die speciaal des Dinsdags vrijwel onbeheerd in de stad staan, daar een plaats kunnen vinden. Indien door den Minister van Waterstaat gevolg mocht BESLUIT: tot verplaatsing van de veemarkt naar het tegenwoordige ijsbaanterrein en tot inrichting van de markt overeenkom stig de plannen, ingediend bij het voorstel van Burgemees ter en Wethouders, dat tot het nemen van dit besluit heeft geleid. Wij hebben de mogelijkheid overwogen van eenige ver- hooging van het markt- en weeggeld, maar hebben ten slotte gemeend van het doen van een voorstel te moeten afzien. Er is steeds aansluiting geweest tusschen het tarief voor onze markt en dat voor de markt te Leeuwarden. Het zou de markt te Sneek in een ongunstiger positie brengen indien door verhooging hier, die aansluiting werd ver broken. Te rekenen op hoogere inkomsten valt er niet, al zal het, volgens door ons geraadpleegde deskundigen, volstrekt niet uitgesloten zijn, dat een verbetering van de markt als door ons voorgesteld, den aanvoer van vee zal doen toe nemen. Resumeerende stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 26 Juni 1928, no. 1.824.511.2(10); SNEEK, 17 Maart 1927. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sneek. In verband met het Koninklijk besluit van 23 Februari 1922, S. 76, tot uitvoering van Art. 5 der Veewet, werd mij, door Uw College bij Uw schrijven terzijde genoemd, op dracht verstrekt tot het indienen van een plan voor uit breiding van de bestaande Veemarkt, alsmede van een volledig nieuw Veemarktplan. Volgens deze opdracht moest de'oplossing worden gezocht, hetzij in uitbreiding van de bestaande markt, door slooping van het gebouwencomplex tusschen Veemarkt en de Zuidenddwarsstraat, hetzij in verplaatsing naar het terrein van de ijsbaan aan de Sta tionsstraat. Ingevolge deze opdracht, heb ik thans de eer Uw Colle ge hierbij aan te bieden een schetsplan voor de uitbreiding der bestaande Veemarkt, alsmede een volledig uitgewerkt plan voor een geheel nieuwe Veemarkt op het terrein van 'de kunstijsbaan. Reeds meermalen werden plannen uitgewerkt om te komen tot een Veemarkt, welke aan redelijke eischen vol doet. Het laatste plan werd Uw College voorgelegd bij schrijven van mijn ambtsvoorganger, d.d. 28 Maart 1917, No. 97, inhoudende een project voor een veemarkt in het z.g. Geeuwdal. Ook dit project werd, om der kosten wille, terzijde gelegd. Waar nu echter tengevolge van bovengenoemd K. B. een indeeling van het marktterrein moest worden gezocht welke een algeheele afscheiding van openbaren weg en markt mogelijk zou maken en waar tevens bovendien gedurig de beperktheid van de tegenwoordige markt werd gevoeld, moest het vraagstuk andermaal aan de orde worden gesteld. Daar het natuurlijk is uitgsloten dat op 1 Juli 1927 (datum dat alle veemarkten van den openbaren weg moe ten zijn afgesloten) de tegenwoordige veemarkt zoo zal kunnen zijn ingericht dat zij, en aan het genoemde K. B., en aan de eischen die aan een behoorlijk geoutilleerde veemarkt zijn te stellen zal kunnen voldoen, of dat een geheele nieuwe veemarkt zal kunnen zijn gebouwd tegen genoemden datum, moest toch naar een tijdelijke maatregel worden gezocht om althans de Veemarkt gaande te hou den. In overleg met en Jen genoegen van den Inspecteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de uitvoering van de Veewet, is daarom overeengekomen dat als tijdelijken maatregel, dus totdat een behoorlijke af sluiting en inrichting van de tegenwoordige markt is tot stand gekomen, of een nieuwe Veemarkt is gebouwd, ge durende de markt een eenvoudige afsluiting kan worden aangebracht dwars over het Oud Kerkhof, bij de Kerk- gracht, bij Oude Koemarkt, bij Zuidend en bij de Water- poortsgracht. Deze afsluitingen zijn op blad I aangegeven. Alle rijverkeer blijft dan van de veemarkt geweerd. De aanvoer van vee blijft geschieden als thans, bij klokkenhuis en Koningsbrug. Verder is op dit blad nog met stippellijnen aangegeven, hoe nog eenige uitbreiding van de varkensmarkt mogelijk is. Het is evenwel gemakkelijk in te zien, dat, nog afgezien van de onvoldoende grootte van de markt zelf, de plaat sing van veewagens, vrachtauto’s, autobussen enz. bij deze afsluitingen nog meer in het gedrang komt, dan reeds thans het geval is. Een behoorlijke berging van deze vervoermiddelen is uitgesloten. Onderhoud weegtoestellen, hokken enz. Gereedzetten veemarkt hokken enz. (eigen menschen) Schoonmaken markt reiniging Waterverbruik Electrische stroom licht Gas en meterhuur Kosten personeel, koffie en drukwerk 1927 Onderhoud gebouw varkenswaag Ongevallenpremie Pensioenbijdragen totaal, marktmeester inbegrepen Inkomsten. Opbrengst marktgeld 1927 Weeggeld 3IEUWE SSEEEER COÜHÊÏ! ■nnax SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Inkomsten: Marktgelden Weeggelden Huuropbrengst terrein café’s 600 M.2 X f |0.— f6000.— a 5 Huur gebouwtje publieke W. worden gegeven aan ons in samenwerking met andere gemeentebesturen gedaan verzoek om den weg Heerenveen JoureSneekBolswardafsluitdijk te brengen op het Rijkswegenplan, zal daarvan noodzakelijk het gevolg moe ten zijn ontruiming van de Prins Hendrikkade door vracht auto’s. Wij zullen, indien door U tot verplaatsing der veemarkt wordt besloten, nog nader overwegen of voor die plaatsing en voor het eventueel houden van toezicht eenige vergoe ding moet worden gevraagd. De door den gemeente-architect opgemaakte begrooting van kosten wijst een eindcijfer aan van f 172.500.Een dergelijk bedrag zal de exploitatie van de veemarkt, vooral in den eersten tijd, zeer bezwaren. Wij laten hier volgen de cijfers der exploitatie over 1927 en die, waarin de kosten eener nieuwe veemarkt zijn verwerkt. Wij merken ten be hoeve van een juiste beoordeeling der cijfers op, dat het totaal aan markt- en weeggelden over 1927 hoog is ge weest, hooger dan in eenig vorig jaar. Inkomsten Uitgaven f 250.— worden, dat onze veemarkt, zoowel wat de ruimte als wat de inrichting aangaat niet dan aan zeer matige eischen voldoet. Een vergelijking met de andere genoemde markten kan zij in dit opzicht niet doorstaan. Wij dienen er op bedacht te zijn, dit euvel te verhelpen, vóór dat het van die beteekenis is geworden, dat het de goede naam onzer veemarkt schade doet. Dit zou zeker het geval zijn, als de aanvoer nog meer toeneemt en de ruimte min of meer doorloopend al te beperkt zoude worden. Dat dit laatste volstrekt niet denkbeeldig is, is naar wij meenen duidelijk, als wordt gelet op de ontwik keling van de landbouwwetenschap, welke er, door toe passing van verschillende methoden, op gericht is, meer vee te houden op eenzelfde oppervlakte weiland. Toen het bij ons, mede na raadpleging van verschillende deskundigen op landbouw- en veeteeltgebied, vaststond, dat het tijdstip voor verbetering der veemarkt aangebroken moest worden geacht, eischte deze nadere vraag beant woording of deze verbetering moest 'worden gezocht door vergrooting van het bestaande marktterrein, dan wel door verplaatsing van de markt naar het terrein van de tegen woordige ijsbaan, het eenige dat dan als geschikt gelegen kon worden beschouwd. In den brief van den gemeente-architect van 17 Maart 1927, welke wij om zijn belangrijkheid als gedrukte bijlage aan dit voorstel toevoegen, zijn de redenen vermeld, waar om aan verplaatsing naar het ijsbaanterrein verre de voorkeur moet worden gegeven. Wij verwijzen ten dezen uitdrukkelijk naar de desbetref fende gedeelten in dezen brief en vragen ook overigens voor dit stuk volle aandacht, ons dan ontslagen rekenende van het geven van beschouwingen die slechts een herhaling zouden zijn van hetgeen in het schrijven van den gemeente- architect is gezegd. De kosten aan verplaatsing verbonden zullen, zooals uit het schrijven van den gemeente-architect blijkt, zeer vermoedelijk niet onaanzienlijk uitgaan boven die, welke met een uitbreiding der markt ter plaatse zouden zijn f20.924.75 f7.145.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1