P. S. BAKKER CASCADEDROPS lescht Uw dorst, waardoor ze dus overmatig drinken voorkomt. sten CASCADE-DROPS is een ware uitkomst voor den dorstigen wandelaar en tourist. GROOTE ZOMER UITVERKOOP NEEEEN CONFECTIE Dit No. bestaat uit 3 bladen. MiaHwstijdingtN. n Lijf Uttel Orgaan der Geieeeole Snaak - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL COSTUUMS EN JASSEN 11.50 No. 84 Eerste blad 44e Jaargang Officieel gedeelte. 1 L 16 Ct. >3 Ct. i9 C». 9 Ct. 16 Cl. 1.18 1.08 128 KIEZE BRINK Co., Uoeiisdag 18 Juli 1998 2.90 UitgaveKIEZEBR1NK Co. voorraad COLRERT-COSTÜUMS slechts 81.50 14.50 17.50 enz. 84.50 27.50 22.50 enz. 17.50 22.50 19.75 enz. PANTALONS 3.75 4.50 5.25 (gestreept) enz. jort- lide (EN van niet te rechtvaardigen zijn.” Waar ons gymnasium de laatste 5 jaren resp. 2, 2, 1,2, 1 B-leerling(en) telde, ligt kinderen reeds bij voorbaat voor deze stu die bestemden, een bezwaar zijn om hun kinderen aan het gymnasium toe te vertrou wen, daar zij de kans loopen, dat vóór hun kinderen de 5de klas bereikt hebben, de.be treffende afdeeling zal zijn opgeheven. De sinds 1919 zoo uitstekend gebaseerde B-af deeling, die volgens algemeen oordeel een uitnemende basis voor studie der exacte vakken biedt, wordt hiermede afgebroken, het gymnasium aan één vleugel lam. Een voor den goeden gang van het on derwijs in beide afdeelingen belemmerende bepaling levert art. 14, dat luidt: „Het onderwijs kan, voor zoover de leer- Istof aan beide scholen in een bepaald leer- Ivak overeenstemt, met machtiging van onzen [minister, aan de leerlingen van een gym- Inasium en aan de leerlingen van een H. B. IS. gemeenschappelijk worden gegeven.” f Dat deze bepaling voor de leerlingen van het gymnasium, die in de betreffende klasse der H. B. S. een klein onderdeel zullen vor men, hoogst nadeelig zal zijn, behoeft geen nader betoog, geheel daargelaten de vraag of werkelijk de aard der stof en vooral de geest der behandeling voor beide inrichtin gen van onderwijs ooit geheel dezelfde zal kunnen zijn. Naast beide bovengenoemde feiten; het vernietigen der B-afdeeling, het combinee- ren der klassen van Gymnasium en H. B. S., komen factoren van geheel anderen aard, die het voortbestaan van ons gymnasium zelve bedreigen: ik bedoel de finantieele lasten, die het nieuwe ontwerp de gemeenten op de schouders wil leggen, lasten, die, naar wij vreezen, voor vele kleine gemeenten te zwaar zullen blijken. Zonder U in finesses uiteen te zetten welke finantieele lasten en dit niet voor de eerste maal het rijk op de gemeenten wil afwentelen, mag ik toch niet nalaten met een enkel woord op de groote moeilijk heden, die de gemeenten bedreigen, te wij zen. De nieuwe lasten zijn tweeërlei: hoo- gere kosten voor het stedelijk gymnasium door een nieuwe subsidie-regeling, hoogere kosten voor de R. H. B. S. door een aan zienlijke verhooging van de bijdragen voor de leerlingen uit Sneek, die de R. H. B. S. bezoeken. Wat de subsidieregeling betreft, breng ik jU in herinnering, dat het Rijk thans aan de Jgemeenten 50 der totale onkosten voor gemeentelijke scholen, in casu het gymna sium, vergoedt. Artikel 31, lid 4 van het meente Sneek per jaar ongeveer f 15.000 meer dan thans zullen kosten. Dat de positie van de gymnasia in kleine steden met R. H. B. S. door dit alles wankel wordt, klemt des te meer, wanneer men ziet „het subsidie wordt voor elke soort van school vastgesteld op een bedrag per klasse, bij algemeenen maatregel van bestuur te Ten slotte, na vele gevaren voor ons gym nasium met u onder oogen gezien te hebben, kom ik tot die paragraaf, die het voort bestaan van het gymnasium wel het meeste bedreigt: de paragraaf die met algeheele intrekking van het subsidie dreigt. Artikel 49 luidt: penissi aan den voet van de Tymphrestus in Noord-Aetolia (Griekenland). Bij de vermelding van de excursies stond de rector uitvoerig stil bij de 6-daagsche excursie naar het Bergische land, waarmee, onder leiding van mej. Abel, vergezeld door mej. dr. Szper en den rector door de leer lingen van IV, V en VI het schooljaar werd „het subsidie vervalt, indien (aan de gym- sia) gedurende 3 achtereenvolgende jaren het aantal leerlingen minder heeft bedragen dan 55.” Er schijnt hier weliswaar geen onmiddel lijk gevaar, wanneer wij zien naar het totaal aantal leerlingen der afgeloopen 5 jaren, toen het gymnasium op 1 Jan. resp. 60, 55, 51, 59 en 60 leerlingen telde. Wanneer men echter ziet, dat van deze 5 jaren er reeds 2 op of onder het vastgestelde minimum zijn, wanneer men verder nagaat hoe het aantal nieuwe leerlingen voor de le klasse regel matig terug loopt en in de afgeloopen jaren resp. 18, 15 en 11 bedraagt, mag zeer zeker van ’n dreigende ondergang worden gespro ken. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk de poorten van het gymnasium wijd te openen, het is zeer gemakkelijk door verlaging van Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT LEEUWARDEN Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: SNEEK TELEFOON No. 150. Onze huiswerklooze week deed de volle aandacht op het moeilijk huiswerkprobleem vallen, waarover ik mij een enkele opmer king wil veroorloven. Algeheele afschaffing van huiswerk achten wij uit den booze. Wij meenen dat tusschen huiswerkplaag en huis- werkloosheid juist die gulden middenweg bestaat, die de lust tot studie onderhoudt en de leerlingen belet zich onledig te houden met ijdel gebeuzel en ongebreideld vermaak. Dat een beoordeeling over het kwantum huiswerk zeer verschillend zal zijn, ligt voor de hand, dat trage en ongeconcentreerd wer kende leerlingen een normale portie huis werk als een drukkende last voelen, is even duidelijk als onvermijdelijk. Vooral hier is medewerking van het huisgezin geboden. Van het meerendeel der ouders mag worden gevraagd, dat zij, althans in de lagere klas sen, een groot deel der lessen overhooren. Wanneer dit werkelijk met gepaste ge strengheid geschiedt, zou een deel onzer leerlingen met beter gefundeerde kennis de school bezoeken, dan nu vaak vluchtig in tram of trein of eetlokaal wordt opgedaan. Een 2-tal in den afgeloopen cursus ge houden Ouderbijeenkomsten mochten zich in een druk bezoek verheugen. Wat de leerlingen betreft, werd op velerlei wijze getracht hen naast de eigenlijke leer stof die ontwikkeling te brengen, die de les sen alleen hun niet kunnen geven; ik bedoel de schoolcorrespondentie, de lezingen en filmvertooningen, het clubleven, de excur sies. Wat de schoolcorrespondentie betreft: klasse I wisselde een album met Asker bij Oslo in Noorwegen, kl. IV kwam in geani meerd contact met de Bundesrealschule te Dornbirn in Oostenrijk en verzond een ver zameling brieven naar Reval in Esthland, terwijl klasse V/VI een zeer fraai antwoord de eischen voor toelating een grooter aantal album ontving van het gymnasium tc Kar- leerlingen te winnen. Deze remedie zou ech ter dit leert de ervaring der laatste jaren erger zijn dan de kwaal zelve. Reeds be sloten curatoren, gezien bedoelde ervaring, het toelatingsexamen weer in te stellen; voorstellen dienaangaande zullen den raad der gemeente weldra bereiken. Niet in de quantiteit onzer leerlingen kan onze kracht liggen. Wanneer de wet deze eisch stelt besloten; bezichtigd werden o. a. Düssel- In zijn rede ter inleiding van de eigen-1 regelen en berekend naar het_ getal^ klassen, lijke promotie wees de rector dr. J. J. E. Hondius o. a. op de gevaren welke ons gym nasium van de zijde van den wetgever drei gen door het nieuwe ontwerp van wet op het Voorbereidend Hooger Onderwijs, dat funest is voor de kleine gymnasia. In de eerste plaats wordt onze B-afdee ling ernstig bedreigd. Immers artikel 11, lid 3 schrijft voor: „Onze minister kan telkens voor een tijd vak van ten hoogste 6 jaren ontheffing ver- leenen van de bepaling, dat het Gymnasium opleveren van f 300.000.” Aan deze be- beide afdeelingen moet omvatten.” sparing voor het Rijk zal ook de gemeente In de toelichting wordt deze bepaling als Sneek haar penningske moeten offeren. op een o. i. minder gewenschte mogelijkheid wijst om aan de finantieele lasten te ont komen, nl. door het samenvoegen van R. H. B. S. en gemeentelijk gymnasium tot een Rijkslyceum. Immers „wanneer” zoo luidt het „in een gemeente een R. H. B. S. en een gemeentelijk gymnasium zijn geves tigd en het boven de krachten der gemeente gaat een lyceum in stand te houden, zal het lyceum door het Rijk worden beheerd.” Zonder uitvoerig na te gaan in hoeverre de bestaande lycea die, dit terloops ge zegd, tot op heden vrijwel uitsluitend door leerlingen uit de best gesitueerde kringen worden bezocht, wier huiselijk milieu hun een zekere mate van ontwikkeling meegeeft, die hen voor het in sneller tempo volgen van het onderwijs gunstig praedisponeert, die verder, als particuliere inrichtingen moge lijkheden scheppen, die aan een staatsschool uitgesloten zijn zonder na te willen gaan, in hoeverre deze lycea in andere opzichten een gewenschte opleiding geven, mag toch met stelligheid worden verklaard, dat de klassieke opleiding in 4 jaren samengeperst zooals zij aan deze inrichtingen wordt gege ven, allerminst ideaal is. Er heerscht ’n vrij wel communis opinio, dat, hoe gewenscht, uit andere ooggpunten, het verschuiven van het tijdstip waarop men de verdere studie richting bepaalt, moge zijn, de geconden seerde klassieke opleiding dezer scholen bij de geleidelijke gymnasiale verre ten achter staat. Haar door bezwarende finantieele bepalingen aan kleine gemeenten als het ware imperatief voor te schrijven is o. i. in hooge mate ongewenscht. Een waarschu wend voorbeeld in dezen levert Hengelo, waar men na een lyceale krachtproef van eenige jaren het gymnasium in ouden luister heeft hersteld. In zijn vermelding der fata van het afge loopen jaar bracht de rector voorts hulde aan de verdiensten van den afgetreden cu rator dr. Klein, die om geheel buiten zijn persoon liggende redenen niet in z’n functie herkozen werd, waarna hij wees op de begin Nov. 1927 gehouden huiswerklooze week, een proefneming met, volgens het oordeel der ouders en docenten, gunstige ervaring. Ongetwijfeld is de tijd tusschen groote en Kerstvacantie wat lang, vooral daar in de zen tijd de meeste nieuwe leerstof moet wor den opgenomen. Een huiswerklooze week geeft hier de noodige verademing; een herfstvacantie is om verschillende redenen minder gewenscht. Proeven op 't Kennemer Lyceum genomen bevestigden onze erva ring: bij een aldaar gehouden stemming prefereerde de meerderheid der ouders, waaronder verschillende doctoren, een huis werklooze week boven een herfstvacantie, die het werk slechts onderbreekt, zonder de noodige rust te geven. Promotie Gymnasium. We zijn onze lezers nóg schuldig het ver- vt51ag van de oratie van mej. dr. Szper over moet ook voor ons gelden: La garde meurt, mais ne se rend pas. Concludeerend kunnen wij niet anders dan tot het oordeel komen, dat het nieuwe ont werp in alle opzichten voor ons gymnasium funest is, dat het eerder of later het einde dezer school beteekent. Wanneer ons gymnasium slechts een plaatselijk be lang vertegenwoordigde, zou men zich af kunnen vragen, of instandhouding tot iede- ren prijs gewenscht is. Hier staat echter een belang voor een groot deel van Friesland op het spel. Uit een statistisch overzicht der laatste 6 jaren blijkt, dat gemiddeld slechts ongeveer 25 onzer schoolbevolking uit Sneek zelve afkomstig is. 20 andere Friesche gemeenten zenden leerlingen naar Sneek. Verreweg het grootste aandeel na Sneek levert Wymbritseradeel, 20 dan vol gen Bolsward en Wonseradeel, beiden met 15 Doch verder wordt voor wijden omtrek, van Arum in het Noorden, via Mak- kum, Nijemirdum tot Lemmerjn het Zuiden, van Lemmer, via St. Nicolaasga, Joure tot Heerenveen in ’t Oosten, kortom voor de ge- heele Zuid-Westhoek van Friesland de klas sieke basis gelegd in Sneek. Het is dan ook namens velen dat wij om krachtigen steun ons richten tot de magis traat dezejstad om haar invloed aan te wen den, dat de gevaren uit dit ontwerp voort komend, tijdig worden gekeerd; met vreugde mochten wij reeds ervaren, dat ’n uitnemend gedocumenteerd betoog door B. en W. tegen dit ontwerp wordt voorbereid. Hopen wij dat dit protest, gevoegd bij de vele, die uit andere gemeenten, en uit velerlei kring, tot den minister zijn en worden gericht, zijn uit werking niet misse! DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 11 Juli 1928 voorloopig is vrijgesteld wegens broe derdienst: BAREND JILLINGS, ingeschreven voor de lichting 1929 dezer ■gemeente. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 da gen na de dagteekening dezer bekendma king, beroep worden ingesteld bij den Burgemeester, ter secretarie 2e afd. dezer gemeente. SNEEK, 17 Juli 1928. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van P. A. en J. A. FLACH, boek- en steendrukkers te Sneek, handelende onder den firmanaam A. Flach, om vergunning tot het uitbreiden hunner boek- en steendrukkerij door het bijplaatsen van boek- en steendrukpersen, die zullen worden gedreven door de bestaande 2 ruw- olie motoren met een totale capaciteit van 50 P.K. in het nieuw op te richten gebouw, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D no. 875 en 876, gelegen aan den Leeu- warderweg; dat op Woensdag, den 1 Augustus 1928, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op- bv vatting, slechts tot hooger beroep gerech- tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur C K een meer zijner 'ec^en ziJn verschenen, v *Men einde hunne bezwaren mondeling toe ""te lichten. SNEEK, 18 Juli 1928. gen een lid van de onderdrukkende partij die het eerst zijn protesten tegen de onder drukking uitte in Engeland gewezen had op het wanbeleid der Engelschen in Indië. In de laatste jaren van de negentiende eeuw en de eerste der twintigste, toen in Engeland het imperialisme hoogtij vierde, belichaamd in een Joe Chamberlain en een lord Curzon, de Engelsche onderkoning, in wiens gevoels leven het imperialisme verankerd lag, ging het streven van het All Indian Congress steeds meer in de richting van het nationa lisme: men eischte een zelfstandig bestuur: Home Rule, en men trachtte alles wat En- gelsch was te boycotten In ’t Congress openbaart zich een splitsing tusschen extre misten en gematigden, de eenheid der Indi sche bevolking lijdt bovendien door het feit dat er twee godsdienstige richtingen zijn: de Hindoes en de Mohammedanen. In 1914 breekt de wereldoorlog uit; het Indische volk schijnt Engeland eens te willen toonen wat het kan, het wordt gefascineerd ook door de leus dat Brittanië strijdt voor de kleine naties, het schaart zich eenswillend aan En gelsche zijde. Maar als na deze oorlog de Engelschen hun aan het Indische volk ge geven beloften vergeten, vinden extremisten en gematigden, Mohammedanen en Hindoes elkaar weer in een groeiend verzet tegen de Engelsche onderdrukking, waarop Londen antwoordt met staat van beleg, censuur enz. Gandhi, die in Zuid-Afrika met z’n taktiek van non resistance, non violence de rechten van zijn landgenooten had weten te hand haven, predikt nu ook hier zijn leer: onrecht niet met wapengeweld bestreden, doch de toevlucht genomen tot zedelijk verzet, waar tegen geen macht .door geweld zich op den duur vermag te handhaven. Volgens Gandhi is er geen onoverbrug bare kloof tusschen Oost en West, maar moet de materialistische geest, welke het moderne Westen beheerscht, overwonnen, een geest, welke door techniek en onderwijs maar al te zeer wordt bevorderd. Maar ook het Indische volk heeft z’n fouten, het is zijn zelfstandigheid nauwelijks waard, zoo lang het 1/6 deel zijner leden, bijna 50 mil- lioen menschen, tot paria’s doemt. De strijdwijze van het lijdelijk verzet is niet Oostersch, maar Gandhi had in Europa de Bergrede leeren kennen en Tolstoi, be greep daarom de beteekenis van dergelijk verzet, dat groote moed en zelfverlooche ning eischt en in haar non-coöperation-sys-j teem alle innerlijke krachten concentreer! tegen het kwaad dat moet worden bestreden.! Een staat in den staat met eigen scholen enl eigen rechtbanken wordt gevormd. Botsin gen bleven niet uit, Gandhi stelde zijn toe-j passing van de non-coöperation uit, omdat! hij meende dat het volk er niet rijp voor was| en in 1922 wordt hij gevangen genomen en tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. En geland had in 1919 de eerste hervormingen ingevoerd, de bevolking kreeg vertegen woordigers in de bestuurslichamen, de ge matigden werden min of meer bevredigd, maar daar de onderkoning steeds het recht van veto op de besluiten der raden heeft en daarvan een ruim gebruik maakt, werkten die hervormingen weinig uit. Onder het volk bleef de sympathie voor Gandhi heerschen die, in 1924 om z’n ge zondheidstoestand in vrijheid gesteld, nu weer het land doortrekt en zijn non-violence- leer propageert. De Engelschen stelden een commissie in, welke onderzoekt in hoeverre zelfstandig bestuur mogelijk is zonder de Engelsche belangen te schaden. Het is niet zeer waarschijnlijk dat Indië dit zelfbestuur in de naaste jaren zal verkrijgen. En toch pleitte reeds in 1834 een der besten onder de Engelschen voor dit zelfbestuur: „Een groot volk verzonken te hebben gevonden in de diepste duisternis der slavernij en op te heffen tot een zelfstandig bestuur zou in derdaad aanspraak geven op een geheel eigen roem,” zeide Maulay toen reeds. Jarenlange strijd en verwarring zal Indië echter wel moeten doormaken voor het de moederhand kan missen, waarvan het zich thans tracht los te rukken. Daar zal uitge maakt worden of het waar is, dat Oost en West elkaar nimmer kunnen ontmoeten, of Westersche en Aziatische cultuur noodza kelijk vijandig tegenover elkaar moeten staan, dan wel naast elkaar kunnen bloeien S1UII‘. vergueur. o. nu vuu „ei en elkaar in een hoogere eenheid vindenIn'euwe ontwerp bepaalt echter t volgende: tot heil van allen. KLEEDING NAAR MAAT 4 extra voordeelige Series 65.- 70.- 75.- 80. WIST U WEL, dat wij thans met het oog op den te g r o o t e n verkoopen niet alleen ver beneden de normale waarde doch zelfs nog - beneden den inkoopsprijs - Vele dezer Costuums en Jassen werden van eigen stof of op eigen ateliers gemaakt ZOMER DEMI’Sslechts 19.75 REGENJASSEN (prima gabardine) 14.50 >.16 LOOnt»,De Home Rule beweging in Britsch Indië” ten een en ander uit de rede van den rector. f 3.4? Mej. dr. Szper betoogde dat deze Home d) - 3 (jRute’beweging de aandacht verdient, niet ’alleen omdat ze een levenskwestie voor 220 2.Qnillioen menschen is, maar ook omdat ze een verzet beteekent tegen het Westersch politiek en economisch systeem, waarvan uook wij in Europa zelf meer en meer de be swaren ondervinden, terwijl anderzijds deze houdt idbeweging nog speciaal de aandacht van Ne- |ke ntehierland verdient, omdat een parallel kan met egetrokken tusschen de verhouding Engeland i- Britsch Indië en NederlandNed. Indië. - Deze home rule-beweging, begonnen als econom’sche strijd, is uitgegroeid tot een ^^net politieke aspiraties. De taktiek van de —Engelsche O.-Indische Compagnie, Britsch /p e/ëjiHd'ë slechts te behandelen als een winge- T^zest, werd, toen later de Engelsche regee- ring het bewind overnam, ook mede over ijl genomen. De hongersnooden, waardoor In- CJ klië altijd geteisterd is, werden door de maatregelen welke de Engelschen namen, veelvuldiger. Zij legden immers inplaats van rrigatie-kanalen, die de Indische landbouw 1NES konden bevorderen, spoorwegen aan, welke c de militaire en handelsbelangen van het En- gelsche volk beter dienden. Deze spoorweg- 1 me‘ aanleg moest het Indische volk echter beta- I in bien, zoodat meer voedsel aan het land werd anttrokken, inplaats dat de productie werd vermeerderd; de hongersnooden werden foor deze maatregelen niet bestreden, doch aangewakkerd. Er was eenmaal een eigen, ndische industrie, vooral op textielgebied. Jverpool en Manchester leidden echter de ingelsche politiek met het gevolg, dat de ïngelschen de productie van ruwe katoen n Indië wel bevorderden, doch zware in- zoerrechten hieven van de Indische stoffen. Stelselmatig werd dus de Indische industrie vernietigd, terwille van die in het Moeder- ,and. Tienduizenden inlandsche arbeiders, in JUUe Indische industrie werkzaam, werden laardoor werkloos en vermeerderden de ar- noede op het platteland. Grenzenlooze ver- -pittering ontstond, eerst vooral onder de Leergegoeden en meer ontwikkelden. In het All Indian Congress vereenigden zich de ™"“>ntevredenen, nadat Hume ook hier was ^^Get als bij vele andere hervormingsbewegin- Gebrek aan eetlust slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen hetwelk die school op den 15den Sept, van het afgeloopen jaar telde.” Wat uit deze eenigszins vage formulee- ring niet zonder meer duidelijk is, open baart, wat de uitwerking betreft, in volle klaarheid de betreffende toelichting: „een 2de vermindering van uitgaven voor ’s Rijks kas zal voortvloeien uit de voor genomen letterlijke toepassing van art. 31, 4den lid, ook voor de openbare gymnasia. Dit zal een besparing voor ’s Rijks schatkist I sparing voor het Rijk zal ook de gemeente hoor nnnninctqVp mnp+pn nffprpn - volgt gemotiveerd: „het kan voorkomen, dat Daarbij komen dan de zooeven genoemde voortdurend het getal leerlingen van een der hoogere lasten voor de R. H. B. S„ door afdeelingen zoo gering is, dat de kosten er de gewijzigde berekening van de door de gemeente te betalen toeslag per leerling. Ik wil U een uitvoerige berekening van een en ander besparen, doch volstaan met het voor de hand, dat onze B-afdeeling een te vermelden, dat beide bepalingen de ge- dankbaar object voor het ministerieele snoeimes zal worden, waarmede de moge lijkheid tot het ontvangen eener klassieke opleiding voor a.s. medici <en natuurphilo- sophen zou worden opgeheven. Bovendien zal deze bepaling voor die ouders, die hun hoe het Rijk als het ware zelve de gemeenten s i. rr i inif i i ui JIEUWE S3EEKER COURAET Deze prijzen zijn zoo laag, dat ze misschien de vraag doen rijzen, of het dan wel goede kleeding is We kunnen U hieromtrent verzekeren, dat de kwaliteiten zijn, zooals U deze van onze zaak mag verwachten schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- stopping, maagpijn en 'J, hartwater. genezen spoedig na gebruik ■W van Foster's Maag- i pillen, het tonische laxeermiddel. Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1