H I Oe geheimzinnige Talisman. Fwi IRl PEPPEN Dit No. bestaat uit 3 bladen. NieuwstijdiiigeR. 1 DUIM Drqaan iler Gemeenlc SihIi - annex SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL 44e Jaargang HUUP W. WüKllNü, Mn^ei 4, Teief. 415. No. 87 Eerste blad KIEZE BRINK Co., I 77. HOOFDSTUK XXIII. De ontmoeting in Grosvenor Square. Wordt vervolgd. IJLST. Geslaagd voor het diploma Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Leeuwarden de heer L. Fijlstra, alhier, leerling van den heer T. F. Schaafsma te Sneek. Kerknieuws. Geref. Kerk. Aangenomen naar Jutrijp Hommerts H. J. Jager, candidaat te Appin- gedam. STAVOREN. Benoemd tot hoofd der Chr. school alhier de heer J. Salverda, hoofd der C. N. S. te Baijum. Naar het Engelse! van E. F. BENSON =[o]==— ding en aanleg van wegen waren goedge keurd, benevens eenige wijzigingen in de begroetingen van 1927 en 1928, werd de zomerzitting gesloten. M. U. L. O.-examens. Voor het te Leeuwarden gehouden M. U. L. O.-examen slaagden voor diploma A o. a. Kornelis Spoelstra te Sneek, Alida van der Meulen te IJsbrechtum, Sietske de Boer, Ab- bega en Dirkje Baarda te Sneek. Examens Hoofdacte. Geslaagd te Leeuwarden de heeren J. L. Lijklema te St. Nicolaasga, T. Straatsma te Sneek, E. T. Kuiper te Hindeloopen en W. Postma te Wdrkum. Een tweeling van 80 jaar. Als niet alledaagsch mag zeker het feit genoemd worden, dat de tweelingbroeders Cornelis en Gerardus Luijsterberg op 10 Augustus 80 jaar worden. Cornelis woont te Halsteren, Gerardus te Bergen op Zoom. Beiden zijn grootvader en genieten een ste vige gezondheid. Tot notaris alhier is benoemd de heer J. A. Maseland, candidaat-notaris te En schedé. LEEUWARDEN. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rechter in de rechtbank te Leeuwarden mr. J. Meihuizen, thans substi- tuut-griffier bij die rechtbank. Geslaagd voor het examen Engelsche handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren de heer P. Wiersma te Sneek. voor het seizoen 1928 geen ander merk rijwiel dan SERVA, SENDERS of NED. KROON. DIT IS UW VOORDEEL Daarentegen schrikten zij er allebei van, dat ook een ander de vrees deelde, die ieder voor zich gehoopt had, dat maar een her senschim zou zijn. Geoffrey moest nog aan Lady Oxted van zijn ontmoeting met dr. Armytage vertellen, en zij deelde hem haar overtuiging mede, dat zij te doen hadden met een man. wiens geestvermogens niet normaal waren en wiens eenigste wensch het was den Talisman in zijn bezit te krij gen. Haar kwam dat verbond met dr. Army tage, waarvan Geoffrey h^ar verteld had, als een twijfelachtige aanwinst voor. „Wat weten wij van hem af?” vroeg zij, „niets anders dan slechts. Mr. Francis had geen vaardiger en gewetenloozer handlan ger kunnen kiezen. Hij kreeg dus twee dui zend pond, zeg je, voor zijn diensten in de Houldsworth zaak? Wat zal hij dan niet voor tien doen? O, misschien hebben wij met een geslepenheid te doen, waar wij ons geen voorstelling van kunnen maken! Als hij je dit nu alles enkel maar verteld heeft om je een rad voor de oogen te draaien? Dat is wel zoo waarschijnlijk, en wat is het hem dan prachtig gelukt! Je vertrouwt den man nu al wat jou betreft, hebben zij dus hun doel bereikt.” „Ik moest hem vertrouwen of niet ver trouwen,” zeide Geoffrey, „en ik heb daar om het eerste gekozen. Had ik het laatste kans.” Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 19 gekozen, dan had ik er niets meer van ge hoord en ik zie niet in, dat wij dan beter af zouden zijn, dan dat wij nu zijn. Handelt hij eerlijk met ons, dan hebben wij een ontzag gelijk voordeel door alles te weten te komen, wat hij van de plannen van mr. Francis af weet; doet hij het niet, dan kan hij ons hoogstens verkeerde inlichtingen geven, wat ook al niet erger is, dan in het geheel geen.” Lady Oxted overwoog dit een oogenblik in stilte. „Ja, dat is waar,” zeide zij, „en toch heb ik een afschuw om met dezen man samen te werken. O, Geoffrey, zou het soms zijn, dat wij allen onder den invloed zijn van dien akeligen Talisman, dat wij ons verbeelden, dat Harry omringd is door deze bijzondere en onmiddellijke gevaren? Is onze vrees wel gerechtvaardigd^ Laten wij toch bij ons zelven zeggen, dat wij gewone menschen zijn en dat wij in een prozaïsche eeuw leven met een goede politie; wij leven niet in den tijd van de Doges! Dit is de negentiende eeuw”, zeide zij opstaande, „of beter gezegd de twintigste. Wij kijken op Grosvenor Square; een rijtuig rijdt voorbij.” opeens hield zij op. „Neen, ik vergis mij,” zeide zij, „het rijdt niet voorbij. Het houdt voor de deur stil en dr. Armytage heeft aangebeld. O, wat zal ik doen?” riep zij uit. „Wat moeten wij be ginnen? Wat zou hij nu weer komen ver tellen?” Geoffrey stond op. „Nu kalm, kalm, Lady Oxted,” zeide hij, „hij heeft natuurlijk iets belangrijks, anders had hij wel gewacht, totdat ik weer in Or chard Street terug was. Ik ben besloten hem te vertrouwen, en ik stel u daarom voor, dat wij hem samen ontvangen. Het is hier de beste gelegenheid, en misschien onze eenige hier bleken de Sneekers de vlugsten te zijn en legden ze beslag op eveneens een fraaie wisselbeker. De gemaakte tijden waren Sneek 9 m. 32 sec.; Leeuwarden 9 m. 45.2 sec.; Gorredijk 10 m. 6.2 sec. Het laatste nummer bestond in de vrije deelname 100 M. schoolslag zwemmen voor heeren. Wederom was het een stadgenoot en wel de heer S. Jorritsma, die als nummer één aankwam. De eerste prijs behaalde dus: S. Jorrit sma, Sneek, 1 m. 53 sec.; 2e pr. Qoedemoed, Leeuwarden, 1 m. 55.6 sec.; 3e pr. S. Potma, Sneek, 2 m. 2 sec.; 4e pr.Andela, Bols- ward, 2 m. 2.2 sec. Een aantal zwemsters van onze Sneeker Zweminrichting gaf daarna onder leiding van den heer S. Bakker Jzn. een nummer figuurzwemmen, dat de bewondering van het publiek afdwong, waarna de polo-afdee- ling van Neptunus een demonstratie-wed- strijd hield. Er werd goed gespeeld, werpen en positie kiezen worden steeds beter. Ook deze demonstratie werd beloond met storm achtig applaus. Na afloop werden door Dr. Beekhuis de verschillende prijzen uitgereikt. Hij dankte de Sneeker Zweminrichting en de zwem- en poloclub „Neptunus” ten zeerste voor hunne zeer gewaardeerde medewerking en de laat ste complimenteerde hij van harte met haar groot succes. De leden der winnende estafette-ploegen kregen allen persoonlijk een herinnerings- medaille mede, terwijl de dames-prijswin- sters een fraai bouquet werd overhandigd. De Sneeker zwemmers en zwemsters heb ben de eer onzer stad daar te Bolsward wel zeer hoog gehouden. Een gedeelte van het succes komt ongetwijfeld ook toe aan het bestuur onzer zweminrichting en haar ijve- rigen zwemmeester den heer Jorritsma, die geen moeite hebben gespaard om de inrich ting en het zwemonderricht hier op hoog peil te brengen. Het was geen wonder dat toen de overwinnaars uit Bolsward terugkeerden de vlag wapperde van de zweminrichting, waar men gezamenlijk een overwinningslied aanhief. De verworven trofeeën zijn geëtaleerd in het sigarenmagazijn „De Drie Kistjes, hoek Wijde NoorderhorneKruizebroederstraat alhier. „Maar ik vertrouw hem niet,” zeide Lady Oxted, „ik wantrouw hem van zijn hoofd tot aan zijn voeten,” en zij beet op haar nagels, iets wat zij sedert haar kinderjaren nooit meer gedaan had. „Heel goed, dan zal ik wel alleen hande len,” zeide Geoffrey, naar de deur gaande. „Wacht even Geoffrey,” zei zij, „je bent dus vast besloten?” „Ja, heel vast.” „Nu, dan geef ik toe. Jij hebt ten minste in elk geval een plan, en ik heb er geen. Ja, laat dr. Armytage maar binnen komen,” zei zij tot den knecht die zijn kaartje binnen bracht. Een 100-jarige oud-stadgenoot. Zondag a.s. 29 Juli wordt mevrouw wed. Jacoba Beekhuis geboren Velds 100 jaar. Zij werd 29 Juli 1828 te Sneek geboren en huwde op 17 Juni 1858 Fedde Beekhuis, ka pitein ter koopvaardij, die in Januari 1862 te Liverpool overleed. De 100-jarige is de dochter van Steven Wijnand Velds en Hendrika Branden. Zij woont thans te Den Haag, Gagelplein 55 en is nog vrij kras. Voor de acte Nuttige Handwerken slaagden gisteren te Groningen de dames A. K. v. d. Brug alhier en L. Leenstra te Nijega (H. O. N.). De dokter kwam met een onstuimigheid binnen van iemand, die niet op de hoogte was van, of althans niets gaf om de ge woonten van het beschaafde publiek. Hij liet Lady Oxted niet veel meer zien dan enkel zijn profiel en na een zeer kort stilstaan, dat men als men wilde voor een buiging had kunnen aanzien, liep hij recht op Geoffrey toe, met een vastberaden uitdrukking op zijn gelaat. „Ik heb belangrijke inlichtingen gekregen,” zeide hij, „die ik gaarne dadelijk wilde mee deden. Mijn rijtug wacht.” Geoffrey voelde zijn hart hevig bonzen. „Bedoelt u, dat wij dadelijk moeten han delen?” vroeg hij. „Neen, dat niet,” zei de dokter, „ik dacht alleen maar en hij keek even naar Lady Oxted. Zij stond op. „Hoe gaat het, dr. Armytage?” zeide zij. „Mr. Langham en ik waren juist, toen u bin nenkwam, aan het spreken over hetzelfde PROVINCIALE STATEN VAN FRIESLAND. In de Dinsdagmiddag genouden vergade ring der Prov. Staten werd het voorstel van Ged. aangenomen om het waterschap „De Slachtedijk”, gelegen in. de gemeenten Do- niawerstal, Haskerland en Utingeradeel, op te heffen, in verband met de plannen tot op richting van drie nieuwe waterschaopen, „De Oude Geeuw”, „De Zwettepoel” en „De Snikzwaagsterpolder”. De Slachtedijk is reeds in 1919 opgericht, doch tot uitvoering van de voorgenomen werken kwam ’t nooit. Den heer Veenbaas doet het leed, dat het waterschap opgeheven wordt, hetgeen den heer Okma aanleiding geeft, het gelukkig te' vinden, dat er toch één traan bij de begrafe nis geplengd wordt. En den heer Bokma ontlokt deze dis cussie de verzuchting, dat wij, ingelanden, niet gesneden zijn, maar gevild. Dan werd besloten tot oprichting van het waterschap „de Oude Geeuw”, in de gem. Haskerland en Utingeradeel, groot 200 H.A., ten doel hebbende het regelen van den wa terstand en het bevorderen van de vaar- gelegenheid. In de gehouden vergadering der Provin ciale Staten van Friesland is na breedvoe rige discussie op advies van Gedep. Staten afwijzend beschikt op het verzoek van de vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten voor Donkerbroek en omgeving om subsidie voor exploitatie van het landgoed Ontwijk als natuurmonument. Een amende- ment-Falkena om f400 subsidie per jaar te verleenen, werd met 19 tegen 25 stemmen verworpen. Aangenomen werd een voorstel van Gedep. Staten om de Vereeniging tot bevordering van het lager landbouwonder wijs voor Heerenveen en omgeving, f 5500 subsidie te verleenen in de kosten van de stichting van een lagere landbouwschool te Heerenveen. In verband met een ministerieele brief werd de in het najaar verworpen overgangs bepaling in de verordening regelende de verdeeling van het aan de provincie Fries land toegewezen aandeel volgens artikel 37 der wegenbelastingwet alsnog; eenigszins gewijzigd aangebracht. Deze bepaling be trof de uitkeering aan gemeenten, die na de in werking treding der wet, doch voor die der provinciale verordening al wegen binnen het wegenplan hadden verbeterd en daartoe hadden geleend. De heer L. J. de Jong stelde voor die gemeenten de volle 90 pct., die aan de anderen in uitzicht wor den gesteld, te verstrekken, doch dit werd met 21 tegen 22 stemmen verworpen. De uitkeering volgens de overgangsbepaling zal 80 pCt. der kosten bedragen. Ged. Staten hebben afwijzend gepraead- viseerd op een adres van de vereeniging het Groene Kruis in Friesland om f 3000 sub sidie voor de vereeniging van Zuigelingen bescherming en bakeropleiding in Fries land. Een voorstel van mevr. Besuyen om de gevraagde subsidie te verleenen, werd met 21 tegen 23 stemmen verworpen. Een voorstel van Gedep. Staten tot het vaststellen van een regeling betreffende de overdracht aan en de uitoefening door Ged. Staten van de in artikelen 132/135 der provinciale wet bedoelde bevoegdheid der Prov. Staten tot het verrichten van burger lijke rechtshandelingen en het voeren van rechtsgedingen, werd z. h. s. aangenomen, nadat een amendement L. J. de Jong om de bevoegdheid niet uit te strekken tot ver vreemding en bezwaring van provinciaal eigendom met 21—23 stemmen verworpen was. Aangenomen werd de begrooting der pro vinciale inkomsten en uitgaven dienst 1929. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met f6.750.271. Machtiging werd verleend om te heffen 56 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting voor onbebouwde eigendommen,, de bemalingsbelasting inbegrepen, 30 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor bebouwde eigendommen, 28 opcenten op de hoofdsom der belasting op personeel, (vo rige jaar 32), 8 opcenten op de inkomsten belasting (vorig jaar 16). Voorts werden Gedep. Staten gemachtigd een kasgeldleening van ten hoogste een mil- lioen aan te gaan. Verder werd vastgesteld de begrooting van uitgaven en ontvangsten van den keu ringsdienst voor het keuringsgebied Fries land beloopende in inkomsten en uitgaven f9180. Goedgekeurd werd verder de provinciale rekening over 1926 sluitende met aan in komsten f 16.203.976 en f 15.789.307 aan uitgaven en de balans, verlies- en winst rekening van het provinciaal electriciteits- bedrijf over 1927. Nadat nog eenige subsidies voor verbree- doen zoudt. Ge hebt waarschijnlijk van mij gehoord als zijnde een intieme vriend van mr. Francis, en als het nu blijkt, dat ik een verrader ben tegenover hem, vraagt u na tuurlijk u zelf af of dit wel werkelijk het ge val is. Maar” en hier hield hij een oogen blik op - „maar ik geloof niet, dat ik mij dit erg zal aantrekken. Ik ben hier gekomen om u te vertellen op welk een manier mr. Francis van plan is zijn neef te dooden. Het moet ons doel zijn, meen ik, om dit te voor komen.” Er was iets in zijn toon, dat veel geleek op een lezing, zóó droog en zakelijk sprak hij; maar een meer nauwlettend opmerker dan de twee, die hem aanhoorden, voor wie de woorden, die hij thans sprak, van zooveel meer belang waren dan de man zelf, die ze uitte, zou gezien hebben, dat er achter deze onverschillige houding een hevige gemoeds beweging schuilde. De man was blijkbaar wanhopig in ernst over iets. „Er is nog iets wat ik vooraf moet zeg gen,” ging hij voort, „wij hebben hier te doen, ten minste zoover als ik oordeelen kan, met iemand, die eigenlijk krankzinnig is. In de crimineele psychologie vinden wij, dat zulke kalme, berekenende pogingen om iemand van het leven te berooven, gewoon lijk samengaan met een ander verschijnsel, dat wijst op een afwijking van de hersenen, het één of ander idee fixe, in het kort, met een kenmerk van krankzinnigheid, hetwelk gewoonlijk de beweegreden is tot den lust om een moord te begaan; en die,gegevens zijn hier.” „De Talisman!” riep Lady Oxted uit. Zwemwedstrijden te Bolsward. Bij de Woensdag te Bolsward gehouden zwemwedstrijden heeft de Zwem- en Polo club Neptunus alhier en een aantal leerlin gen der Sneeker Zweminrichting de aan dacht op zich gevestigd door een reeks bij zonder fraaie prestaties. Al direct viel de eerste prijs in het nummer 5 X 80 M. Esta fette zwemmen de damesafdeeling van de zwemclub Neptunus ten deel. Voor deze club kwamen uit de dames: H. Vrolijk, A. Vrolijk, H. Deenik, Willy Bosma en A. Muurling. Vooral Willy Bosma wist door haar soepel en snel tempo de voor sprong direct na de start te vergrooten. De gemaakte tijden zijn: Sneek 7 m. 32.6 sec.; Gorredijk 9 m. 1 sec.; Bolsward 9 m. 6.4 sec.; Leeuwarden 10 m. 30 sec. Dus met een voorsprong van U/2 minuut wist Sneek de prachtige wisselbeker te win nen. Voorwaar een beste prestatie. Daarna volgde de 80 M. schoolslag voor dames. De uitslag was hier: le prijs Grietje Sta- tema, Bolsward 1. m. 29 s.; 2e prijs Alie Vrolijk, Sneek, 1 m. 32 s.; 3e prijs Henny Deenik, Sneek, 1 m. 33 s., welke allen een medaille verwierven. Thans kregen we een fraaie kamp te aan schouwen bij de 5 X 100 M. Estafette zwem men voor Heeren. De zwem- en poloclub „Neptunus” uit Sneek verscheen met de heeren J. Deenik, D. Steenhuizen, K. van Manen, L. Meijeringh en Fr. Piersma. Ook Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f 3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: SNEEK TELEFOON No. 150. onderwerp, dat u hierheen voerde. Ik moet u even zeggen, dat Harry Vail een bijzon dere vriend van mij is; hij logeert op het oogenblik bij mij. Gisterenavond heeft hij mij alles verteld, wat er in de laatste veer tien dagen gebeurd is. Het zal u daarom zeker niet verwonderen te vernemen, dat ik vandaag in Londen ben gekomen om mr. Langham te spreken.” „Neen, dat verwondert mij zeker niet,” zeide hij, „ik begrijp hier dus uit, dat u wenscht, dat ik in uw bijzijn mij verklaar? Als dat zoo is, zal ik het rijtuig wegzenden.” Hij was in een oogenblik weer terug en wachtte tot de anderen gingen zitten, ter wijl hij zijn handen voor het vuur warmde, met zijn rug naar hen gekeerd. De stilte kwam, om ’t zoo eens uit te drukken, alleen door hem en niemand dacht er aan haar te verbreken. Toen zich naar hen omkeerend, begon hij te spreken. „Het is dus niet noodig,” begon hij, als volgde hij zijn eigen gedachtengang, „dat ik lang; uitweid over wat er reeds voorge vallen is. Harry heeft u dus zeker verteld, Lady Oxted, van zijn drie avonturen; hij heeft u zeker ook verteld van zijn twist met zijn vriend hier en wat daarvan de reden was?” Er was iets in zijn ruwe openhartigheid dat Lady Oxted aantrok; het leek natuurlijk, maar terzelfder tijd betrapte zij zich, dat zij bij zichzelf overdacht, of het soms come- diespel kon zijn. Maar als het comediespel was, dan was het op een heel fatsoenlijke manier. Zij stemde zwijgend toe. „U hebt mij gevraagd om in uw bijzijn te spreken,’ ging hij voort, „maar als ik dit doe, dan is ’t niet in mijn persoonlijk voor deel. Ik heb geen reden om te veronderstel len, dat u mij zult vertrouwen; er is inder daad ook geen enkele reden, waarom u het Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12‘/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 26 Juli 1928: heerenrijwiel; zwarte lederen damestasch; zakkam in étui; ’"twee schapen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 26 Juli 1928: vulpen, Wed. v. d. Wóude, Kleinzand 58; beursje met inhoud, F. Hiddinga, Zuid- end 28; eenige nieuwe aluminium lepels, dir. Gemeente-Reiniging, Lemmerweg; huissleu tel, Deenik, Grootzand; rijwielbelasting- me’rk, M. Lourens, Balthusstreekje 3; zak kam in étui, H. Harling, Kloosterhof 28. M UitgaveKIEZEBR1NK Co. Katerdac «Juli IMS X I. t. E. ■j ■,'aer.’ 5 4. -x,. 3IEÜWË S3EEKER COURAST

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1