I „let Wapen van Sneek” nnaxnSNEEKEK OOURANT lit No. bestaat uit 2 bladen. Reclamekolom. Olympiade Brief. Sigarenmagazijn F. GORTER - Nauwe Rurgstr. - Sneek Opgericht 1901 -i- Telefoon 74 HM Qwoii der Genante Seeeh L. CAN RIN US HOEK BOSCHSTRAAT Woensdag 1 Augustus 19YS in. 88 ft WYmBRITSERMOEEL JML ZH3 Officiéél gedeelte. -Mij. Bk 44e Jaargang Eerste blad CIEZEBRINK&Co., O:* SNEEK - TELEFOON No. 150. NIEDWSTUDINGFN UitgaveKIEZEBR1NK Co. j'ken *-**«»' Zijl III. j. en en zich een laboratorium, i komt, wordt door het orkest het Wilhelmus de Fo ste r's II. 1 I ieel- het ouw nada, .vond ulo’s daardoor mee aan een zaak, die niet alleen voor ma Heek staat mede op het Stadion terrein, terwijl dezelfde firma een buffet exploiteert, waar men tegen inlevering van bonnetjes, die men vooruit kan koopen, zich zelf a la minute van de meest uiteenloopende spijzen en dranken, van kogelfleschjes tot ice cream soda,van huzarenslaatjes tot knakworstjes, kan voorzien. Dan staat er op het terrein een hulppost- kantoor waar de aanwezigen zonder zich van het veld te begeven hun correspondentie kunnen verzorgen, met een zeer uitgebreide gelegenheid voor het verzenden van tele grammen, dit laatste speciaal ten dienste van de journalisten die verder in het gebouw van het stadion zelf nog de beschikking heb ben over maar even 40 telefooncellen. Op eenigen afstand van het Stadion, iets dichter bij de stad met een afzonderlijke in gang aan de Amstelveensche weg, bevindt zich het zwembassin, met zijn verschillend hooge springtorens. De hoogste is 10 meter en dagelijks zijn de springers der verschil lende landen bezig zich daar te oefenen. De trainingsplaatsen voor de snelzwemmers zijn ergens anders, deels in het marinedok, deels in de overdekte inrichtingen in de stad. t een tarbij :eers- Luz reken een es en van rand, edel- oken 1, dr. iffeur eheel n lacht oote :den. auto rstra icina nde- vaag iuis- them 'iebe Ibrig tgen. >mke Kra- Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT heeft Een iden, g OP door elijk. n de uil. s en Ma laria leek- nga; Pijk- rrein n F. aan den er >ver- .rten het gen. de van tfdé hen. geti jden ver- tgen. nga, liza- •litie i de aod- het Igen i—l eper zaai t, 23 orte- Levert steeds de BESTE MERKEN uit de meest vooraanstaande fabrieken Bij kwantum reductie op den prijs SIGARETTEN de meest gevraagde merken Beleefd aanbevelend, JE3 GORTER een cantate, waarna ’t plechtige oogenblik aangebroken was, waarop onze bekende sportman Harry Denis uit naam van alle andere deelnemende landen, voor de Eere Tribune den Olympischen eed moest af leggen. In het midden staande van een halve OFFICIEELE OPENING VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Zaterdag werden de Olympische Spelen officieel door Z. K. H. Prins Hendrik geopend, waarna een groot défilé plaats had. Wij geven hierbij het hoogtepunt der plechtigheid, nl. het moment, waarop Ir. Harry Denis, met twee vingers van zijn rechterhand en de linkerhand aan de vlag de Olympische eed aflegt. v*zake ingekomen bescheiden kennis kun- i^n nemen. I rDe aandacht wordt er inzonderheid op B evestigd, dat volgens de heerschende op- zKtting, slechts tot hooger beroep gerech- I igd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, en einde hunne bezwaren mondeling toe I e lichten. SNEEK, 1 Augustus 1928. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS an SNEEK maken bekend, dat ter secre- arie dier gemeente gedurende 14 dagen ’anaf heden voor een ieder ter lezing wordt ledergelegd en in afschrift tegen betaling ier kosten algemeen verkrijgbaar gesteld ie aan den Raad aangeboden rekening der intvangsten en uitgaven dier gemeente over 927. SNEEK, 1 Augustus 1928. zijn vaandel ’t saluut brengt. Soms komen hierna een groot aantal athleten zooals bij Duitschland en Amerika, dan weer is het aantal deelnemers zeer gering zooals bij Panama en Malta. Na de sintelbaan in zijn geheel te zijn rondgeloopen stellen de verschillende groe pen zich op op het middenterrein en bieden daar door de veelheid en veelvuldigheid hun ner sporttenu’s een kleurigen aanblik. De rij van hen die aldus aan hun eerste plicht, het brengen van de Olympischen groet, heb ben voldaan wordt gesloten door de Neder landers, die onder groote ovaties hun ronde- gang volbrengen. Wanneer alle deelnemers zich hebben op gesteld begeeft zich voor de koningsloge de oudminister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Dr. J. Th. de Visser, om een wijdingswoord te spreken voordat de Spelen geopend zullen worden. In zijn rede wijst hij er in de eerste plaats op jhoe trotsch hij zich als Nederlander ge voelde, dat het trotsche Stadion, waarin het hem gegeven is een wijdingsrede te hou den, geheel door Nederlanders en met Ne- derlandsch geld is gebouwd. Verder legde hij de nadruk op het feit dat 'de grenzen die in de maatschappij getrok ken worden door religie, stand en politieke 'richting wegvallen bij een sportfestijn als dit. Hij schetste de gang dci oude Griekschc Olympiade en wees in dit verband op de adel harer geboorte en herinnerde aan de dure plicht den naam hoog te houden, dien zij draagt. Na deze rede, die door de loud-speakers over het geheele terrein duidelijk was te verstaan, kwam Baron Schimmelpenninck van der Oye voor de microfoon, die in korte trekken de groote beteekenis van de sport goede plaats wilden voorzien, waren reeds op de lichamelijke ontwikkeling schetste en Verschijnt IINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: Aanwezig en te bevragen bij de Navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden arttgegeven: kinde- beursje, J. Hoekstra, Willem de Zwijgerstr. 38; reticule, G. Douma, Nieuwbuurt 25; blauwe zak met inh., F. Corbier, Van der Heybuurt 34; portemonnaie met inhoud, J. Rondema, Singel 29; sleutel, H. Boeijenga, 2e Frittemahovenstraat 1; heerenstrik, J. W. Postma, Zuidend 2. Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Slechte spijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster’s Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Maagpiiien Fijnste Margarine 49 ceat perXond VERKRIJGBAAR BIJ]: Vrijdag aan de vooravond van de opening der Olympische Spelen; groote wolkenge vaarten stapelen zich op, dreigend beginnen zich blauw-zwarte donderkoppen te vormen en de gezichten der leden van het N. O. C. beginnen op het uitspansel te gelijken en doen daarvoor in somberheid niet onder. Zaterdagmorgen. Na de donderbui van gisteravond vergezeld van hagelslag is het weer nog lang niet wat het wezen moet om de opening der Spelen het feestelijke karak ter te geven, ’t welk haar toekomt. Doch ge lukkig kort voor de groote menschenmassa, die van zins is de opening bij te wonen, zich gereed maakt met regenjassen en para- pluies gewapend de tocht naar het Stadion te aanvaarden, breekt de zon door en doet moeite de vele vlaggen, die slap langs de stokken hangen, te drogen en ze weer lustig op de frissche wind te laten wapperen. Het wordt één uur. Geweldige massa’s menschen komen aan. Ontelbare auto’s ver zamelen zich voor het stadion, waar ze door de goede zorgen der verkeerspolitie ge leid, een plaats vinden om te parkeeren. Op het terrein zelf is het één drukte en bewe ging. De menschen die zich gaarne van een veel vroeger gekomen en hebben in de groo- de belangrijkheid van de Spelen voor de te tent van Heck’s restaurant geluncht. sport naar voren bracht. Om twee uur is het geheele stadion tot de Tenslotte richtte hij het woord tot Z.K.H. nok toe gevuld en als om klokslag twee de de Prins, met het verzoek de Spelen in naam Prins aankomt om de opening door zijn der Koningin te willen openen. aanwezigheid op te luisteren, ziet men van Terwijl een diepe stilte heerschte binnen de tribunes vrijwel niets meer, doch lijken de Stadionmuren werden door een enkele ze opgebouwd uit menschen, rij aan rij bo- zin van de Prins de Spelen voor officieel ven elkaar. Voorwaar een grootsch schouw- geopend verklaard. spel. En een vroolijk schouwspel tevens nu Direct daarop werden uit een aantal van het hoofdgebouw een vertrek waar de j de zon zijn stralen uitgiet over de vele kleu- kisten, voor dit doel bij het nummerbord op- de vlaggen weer lustig gesteld, een groot aantal duiven losgelaten, tenten heeft opgeslagen om mocht het noo- I wapperen. die onder vroolijk gefladder omhoog stegen, dig zijn, direct hulp te kunnen verschaffen. 1 Óp het oogenblik dat de Prins binnen- en een wedstrijd schenen aan te gaan met het terrein zwevende vlieg- In mijn vorige brief beloofde ik U iets cl meer te vertellen van het nieuwe Olympische I Stadion, het trotsche bouwwerk, niet alleen I geliefd om zijn schoonheid en het genot dat ons kan verschaffen, door toeschouwer I te zijn bij wat er binnen zijn muren plaats I vindt, doch tevens .verzekerd van een plaats I in de harten der Nederlanders door de wijze I waarop het ontstond. Toen indertijd een I poging, om van 'staatswege een belangrijke j 0.1 financieele ondersteuning aan de Olympi- sche Spelen te verschaffen, mislukte, ging er een storm van verontwaardiging op door geheel het land. Binnen betrekkelijk korten 1 tijd echter maakte het particulierinitiatief mogelijk dat ons land zijn woord kon hou- den en den buitenlanders een kampplaats 'voor de belangrijkste aller sport-evenemen- g ten aan kon bieden, geheel in overeenstem- 'ining met de omvang en de plaats, welke j deze spelen hadden weten te veroveren. Hf Zoo is dan aan de Amstelveensche weg tegenover het oude Stadion het bouwwerk III verrezen, de schepping van Jan Wils, waar aan door menig Nederlander zijn steentje is bijgedragen. Het geheel is gehouden in een forschc, eenvoudige stijl, simpel en logisch van structuur, hecht en stevig zooals wij dat hier gaarne zien. Zij, die tot oordeelen bevoegd zijn, noemen het een kunstwerk, doch ook zij die als leek tegenover de bouwkunde staan, ondervinden bij het aanschouwen een sen satie van schoonheid. Het eenige versiersel is de Marathontoren, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS an SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver- oek met bijlagen van W. T. STAM, ffin fabrikant wonende te Sneek, KII un vergunning tot uitbreiding van de aarde- 1 verkfabriek, gelegen aan de Kleine Palen io. 14, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 2469, door bijplaatsing van en electromotor van 0.5 P.K. voor het in verking brengen van, de draaischijf, welke ich in de Zuid-Oostelijke hoek van het ge- ouw bevindt; dat op Woensdag, den 15 Augustus 1928, es middags te 12 uur, ten gemeentehuize i Idaar gelegenheid zal worden gegeven om legen het verzoek bezwaren in te brengen n deze mondeling en schriftelijk toe te lich en en dat zoowel de verzoeker, als zij die lezwaren hebben in te brengen, gedurende Irie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de cirkel gevormd door de verschillende vaan deldragers, zelf met den linkerhand ons eigen vaandel aanrakende, terwijl alle deel nemers op het middenterrein hun rechter arm om hoog hieven, sprak hij de volgende woorden: Nous jurons, que nous nous préseptons aux Jeux Olympiques en concurents loyaux, respectueux des règlements qui les régissent et désidéreux d’y participer dans un esprit chevaleresque pour l’honneur de nos Pays et la gloire du sport. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en werd het Olympisch vuur ontstoken, dat zal branden zoolang de Spelen duren. Wat de uitslagen betreft de Nederlanders hebben nog geen successen van beteekenis behaald. De Vereenigde Staten hadden al spoedig twee Olympische kampioenen: kogel- stootenen verspringen. King, Ver. Staten, haalde bij het hoogspringen 1.94 M., 2e en 3e waren resp. een Amerikaan en een Franschman, die beide 1.91 M. sprongen. Bij kogelstooten haalde Kuck, Ver. Staten, 14.99 M„ de volgende was ook een Amerikaan met 14.69 M. In gewicht heffen haalden Oosten rijk, Duitschland en Frankrijk eerste prij zen, Nederland kreeg 2 derde prijzen. Bij het loopen was de 10000 M. voor de Fin Nurmi in 30 min. ISVs sec. een nieuw Olympisch record, 2e was de Fin Ritola. Ritola en Nurmi liepen regelmatig als ’n uurwerk, men weet, dat Nurmi vaak zijn eigen tijd controleert met behulp van ’n chronometer in z’n hand; ditmaal deed hij dat niet, en toch gingen Ritola en hij re gelmatig als ’n uurwerk, aldus het N. v. h. N. We namen eens tijd op voor elke ronde van dit geduchte tweetal: na 2000 M., toen ze te samen met Vide, de leiding hadden, liepen ze hun rondje van 400 M. in precies 74 seconden; na 4000 M. namen we weer eens tijd op bij ’n ronde: 74 seconden pre cies. Na 7000 M. weer eens tijd: 73 4/5 se conden. Ze hielden precies hun gelijkmati- gen gang, die neerkomt op ’n gemiddelde snelheid van circa 19 K. M. per uur. In de laatste ronde werd er gespurt; toen maakte Nurmi over de 400 M64 seconden, waarbij hij nog de laatste 20 M., toen de overwinning zeker was, op zijn gemak liep. Hij had nog wel harder gekund, als het noodig was! Vele kilometers lang hield Vide de „vlie gende schoolmeester” uit Zweden, het tempo der Finnen bij en steeds weer op hetzelfde punt voor de Marathontribune dwong Nur mi den vooroploopenden Ritola om het sommige groepen van athleten, zooals de den zullen deelnemen. Voorop naar oude zaam en plechtig de groote Olympische vlag tempo te versnellen, teneinde Vide „los” - - - fe maken. Vier keer mislukte die opzet der 1 meer volgen en, met Nurmi en Ritola alleen aan de kop, was de dubbele zege voor Finland ’n feit. Velen dachten hier Nurmi’s eerste neder laag te zien, toen hij, 200 M. voor de finish, den lang verwachten aanval op zijn land genoot waagde en afgeslagen werd. Maar op 100 M. zette Nurmi een nog fellere aanval in en Ritola moest hem laten gaan. Frisch als een hoentje, verbrak de onge ëvenaarde Fin de finishdraad, greep zijn op den grond liggende jas en draafde met een door de tunnel de kleedkamers in. ’n Half dozijn fotografen en filmopera teurs rende tevergeefs achter heiji aan, Nur mi klopte ook hen Waarlijk ’n race, als deze 10.000 M. moet ieder buitenstaander bekeerd hebben tot athletiek-enthousiast. Onze landgenooten vielen bij het loopen enz. niet mee. De springers Kamstra en Bührman, delOO M.-loopers Boot, Heunings en Benz, werden in hun series reeds radi caal uitgeschakeld. V. d. Berge werd in zijn serie tweede, doch in de kwartfinale derde, I waardoor hij ook afviel. l Op de 800 M. maakte Guus Zeegers den besten indruk; hij werd vierde, terwijl de derde plaats noodig was om zich in de volgende ronde te plaatsen. Minder was Hoogerwerf en veel minder Paulen, die vrij wel faalde, terwijl hij toch geen zware serie had. Wat schermen betreft kwam Neder land in de halve beslissingswedstrijden, waarin het echter door de Ver. Staten ge klopt werd. de toren waarop straks ’t Olympisch Vuur ontstoken zal worden, als dubbel symbool van verbroedering en vreugde. Bij de hoofdingang, die we over ’t enorme autoparkeerterrein bereiken, zien wij ter weerszijden van de breede weg twee aparte gebouwen, links het Pavilion d’Escrime, waar de ridderlijke wapenen, als sabel, de gen en floret, ’t woord zullen voeren, rechts het gebouw voor krachtsport. Via de Marathonpoort, waardoor bij het défilé de deelnemers zullen binnentreden, komen we nu in de arena. Aan alle kanten verheffen zich hooge tribunes, waarvan twee overdekt, de Marathon-tribune aan de zijde v. d. Amstelveensche weg, de Eeretribune met de Konings-loge aan de overkant. Al deze tribunes samen, de overdekte en niet overdekte, geven, de staanplaatsen mede gerekend, plaats voor 47.000 toeschouwers. Hoewel uit dit cijfer wel blijkt van welke geweldige afmetingen het bouwwerk moet zijn, is het eigenaardig, welk een betrekke lijk intieme, ik zou bijna zeggen huiselijke, indruk ’t geheel maakt. Dit ontbreken van ’t gevoel van een enorme ruimte is een bewijs te meer hoe juist de proporties gekozen zijn. Ruime trappen en gangen geven vanaf het groote omheinde plein waarop het gebouw is opgetrokken, een gemakkelijke toegang tot de verschillende tribunes. Wanneer alle plaatsen bezet zijn, is het mogelijk de ge weldige menschenmassa van bijna een half 100.000 in de tijd van ingeveer een kwartier af te laten vloeien, wel een bewijs dat de bouw met overleg geschied is. In het midden der tribunes ligt het groote veld waar de verschillende wedstrijden ge houden zullen worden. In het centrum het grasveld, daaromheen de sintelbaan voor de loopers en ten slotte aan de voet der tri bunes de betonnen wielerbaan, waarop straks de snelle wielen der fietsrenners zul len wentelen. Boven de tribunes ontwaart men een aan tal houten kastjes, die er ongeveer uitzien als vogelkooitjes en die er ook wat hun innerlijke eigenschappen betreft, op gelijken. Het zijn de loudspeakers van de Philips Radio installatie, die iedere toeschouwer, op welke plaats hij ook gezeten moge zijn in de groote uitgestrektheid van het terrein, op de hoogte zullen houden van wat er gaat gebeuren en hem ieder woord van eventueel te houden redevoeringen verstaanbaar zullen maken. In de reusachtige gang, die onder de tri bunes door, om het heele gebouw heenloopt, bevinden zich de verschillende vertrekken, die noodzakelijk zijn om de administratie te kunnen voeren en verder de kleedkamers voor de deelnemers. Deze kleedkamers zijn in zeer grooten getale aanwezig, zoodat ieder deelnemend land minstens over een kleedkamer beschikt. De kamers zijn van alle voor de spelers noodzakelijke gemakken voorzien, douches, masseentafels, enz. Verder bevindt zich nog in de gangen Amsterdamsche Geneeskundige Dienst zijn rige toiletten tenten heeft opgeslagen om mocht het noo- I wapperen, dig zijn, direct hulp te kunnen verschaffen. Hiernaast bevindt zich een laboratorium, komt, wordt door het orkest het Wilhelmus de boven waar het mogelijk is de athleten met behulp gespeeld, dat door allen staande wordt aan- machines, van de meest moderne instrumenten, be- 1 gehoord. 1 Tegelijkertijd dreunde het eerste kanon- diend door geleerden van reputatie uit alle Direct hierop vangt het défilé der ver- schot, dat gevolgd door vele anderen, de deelen van Europa, te onderzoeken. Voor schillende landen aan, die aan de wedstrij- blijde opening verkondigde, terwijl lang- Marathon loopers bv., is het onderzoek ver- 1 gewoonte en uit eerbied voor anciënniteit de langs de mast naar boven ging. plicht, voor anderen slechts facultatief. Grieken, de Olympiade strijders der grijze Een groot koor bestaande uit leden van i Finnen, de vijfde keer kon Vide inderdaad Doch ook deze laatsten onderwerpen zich oudheid. Dan volgen in alphabetische volg- verschillende zangvereenigingen uit Amster- het verhoogde tempo niet gaarne aan de onderzoekingen en werken orde de andere landen. Zij allen schrijden in dam en den Haag zong enkele liederen en met Nurmi en Ritola alleer langzamen. gang om het middenterrein en de wetenschappelijke onderzoekers brengeni allen voor de Eeretribune hun doch ook voor de sportmenschen zelf van groet. Bij ieder land gaat voorop iemand, veel beteekenis is. die een bord draagt waarop de naam van Een groot restaurant in den vorm van het land staat geschreven. Dan volgt de een tent geëxploiteerd door de bekende fir- vaandeldrager, die voor de Eeretribune met i, het 4 i ge- erder lood. X WaWftltK III W Hfl I lil i ’1 .3 «••mu.,,vm..T ij 1 1 «CWlaBM.W»,™..» Gevonden Voorwerpen. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. VClll 10.1 UVUIU^L UUll W Wil VL111LA VVCICll V1U UU Z.U11 öll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1