I 01IIM Orgaan der Gemeenle Sneek Olympiade Brief. NIEUWSTIJDINGEN T PUROL er op! Xttterilnir 4 Augustus NEOEmilDSCHE HTMIIIIUBIH opgericht te Veendam tn 1890 Directie Mr. M J BOS er. Mr. J WILKENS Gepl. M&atech. Kap. en Reserves Hypotheken t 54 000.000 Pandbrieven 51.000.000 -Dit No. bestaat uit 3 bladen. De Koningin-Moeder Eerste blad o. 89 I. 4 5 5 6 7 5 5 IK 44e Jaargang 2 4 V2 °|o PandbriBïen a 99l/a°|o (Bij omwisseling teges uitgelote Pand brieven ie do koere laget* GELDEN BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek op billijke voorwaarden KIEZEHRINK Co.. 2-- 1 1 stu] hg- Uitgave KIEZEBR1NK Co. en sd. I T IV. lef. de N bij $8 lef. 2 be^’g, ftó kV» I’ I i 6 200 000 klimaat, i h e t Tot nu toe is het verloop van de ver- voor KrijtenburgJaarsma, Kerkgracht De daders ontdekt I Variété Faveur. Gezelschap Faveur, dat te Leeu- zal zijn, gaan. Zij hebben legd. vinden moeten E. gewenscht. De beteekenis van de geboorte van dit Koningskind werd verre buiten de grenzen van ons land erkend, en kwam in nog helderder licht te staan toen, nauwe- Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smettenmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest ij u—iMrrnn~fiBinw;i—j.u mi- Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT L ij k gevonden. Op een kamer in een hotel te An.ster dam is het lijk gevonden van een 57-jarige dokter uit Seheveningen. Sporen van ge weld zijn niet gevonden. oogenblikken gebluscht. Onder de aan wezigen waren o.a. B. en W. EERNEWOUDE, 1 Augustus. Heden had alhier de jaarlijksche zeilwedstrijd plaats van de ijs- en zeilvereeniging „Eendracht maakt Macht” alhier. De uitslag was als volgt Vracht- en beurtschepenJan Bergsma te Buornbergum met „De Jonge Bonne”, le prijs; L. Brouwer te Kootstertille met „Immanuel”, 2e; B. de Vries te Eerne- woude met „de Hoop”, cadeau A. Hoekstra te Eernewoude, troostprijsJ. Boorsma te Eernewoude, 2e troostprijs. Kieljachten: Gebr. Geveke te Leeuwarden, le prijs; S. J. Wiersma te Leeuwarden, 2e. LarkenJ. Gaastra te Sneek, le prijs; W. Marra te Sneek, 2e. Schouwen J. L. Zijlstra te Oppenhuizen, le prijs; F. F. Atsma te Oppenhuizen, 2e. Visschsrsbooten O. Wester te Grouw, le prijs; R. Sieksma te Grouw, le. Gemengde klasse schouwen J. Kooistra te Wartena, le prijs; Blauw te Veenhoop, 2e; E. Reitsma te Oppenhuizen, cadeau. L. Crt. Nar in de Maremmen”. De Nederlander Broos onderscheidde zich in de athletiek, hij komt in de halve finale van de 400 M. In de zeilwedstrijden kwam van de 8-meters de Hollandia het eerst aan, 2e was Noorwegen. Van de 6-meters stelde de Kemphaan teleur, hij kwam no. 8 aan, no. 1 was Noorwegen. In de tweede wedstrijd der jollen was De Vries Lentsch no. 4 Bij het schermen verloor mej. De Boer van mej. Freeman. De Fin Larva won de 1500 M., de Duitsche mej. Radke de 800 M. De Zweed Lindquist maakte een nieuw Olympisch record speer werpen (66.60 M.). Oda Japan won het nr. hink-stap-sprong met 15.21 M. Zondag a.s. de Olympische Marathon loop! 3IEUWE SNEEKER COURANT MMX SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEL Het warden tijdens de kermis aldaar, dagelijks voor uitverkochte zalen speelde, zal gedu rende de a.s. kermis vanaf Zondag tot en met Woensdag in de Harmonie optreden. Brandblusch-demonstratie. Op het terrein der gemeente-reiniging hebben we gisteren een brandblusch- demonstratie met het apparaat „Knock Out” bijgewoond. De bij dit apparaat gevolgde methode is die van het met schuim blusschen. Op de vuurhaard wordt een dik koolzuur houdend schuim gespoten, voortgebracht door het op elkaar inwerken van twee chemische oplossingen. Een paar flinke branden (op een mastiek oppervlakte ge drenkt met benzine, en van met houtwol gevulde kisten, waarover benzine was ge sproeid) waren met dit apparaat in enkele Lysol te drinken gegeven. Een vijfjarig jongentje, wonende in de Jacob Marisstraat te Óen Haag heeft zijn broertje van vijf maanden een fleschje lysol, dat het uit een la van de waschtafel had genomen, te drinken gegeven. In zeer zorgwekkende toestand moest het kindje naar het ziekenhuis worden gebracht. De maiechaussee heeft, naar ’t Hbl. meldt, de daders van den spoorwegaanslag in den Legmeerpolder bij Amstelveen op gespoord. Het zijn vier jeugdige personen een voiled ge bekentenis afge- De ziektegevallen op de „1 n s u 1 i n d e”. Naar de „Nieuwe Courant” verneemt zal het rapport der commissie van onderzoek nog wel een poosje op zich laten wach ten, daar natuurlijk eerst de zes weken lange observatie moet afgeioopen zijn. Zooals men weet, is de geheele bemanning ge- ent en in observatie genomen. Van hefleven van Konigin Emma aan de zijde van Koning Willem III valt uiteraard niet veel te zeggen. Een groot deel van dien tijd werd in beslag genomen door de zorg voor en de op voeding van Koningin Wilhelmina. Want, al leefde de Koning nog en al genoot hij in het algemeen een goede gezondheid, toch stond wel toen reeds vast, dat zijn dochter op jongen leef tijd zou worden geroepen tot den troon, en dat dus geheel hare opvoeding erop diende inge richt om haar voor die hooge waardigheid te bestemmen. Het is, in het bijzonder in de dagen van 1901, bij het huwelijk van de Koningin, uit menig geschrift gebleken hoe groot en regel matig de belangstelling was, die Koningin Emma toonde voor de opvoeding van haar dochter; hoe zij zelf het programma niet slechts opstelde, ma,ar ook leidde en de uitvoering ervan gadesloeg. Later, tegelijk Regentes en Voogdes geworden, zou dit nog sterker spreken, maar reeds toen werd de grondslag gelegd voor de banden, die Koningin Emma gedurende geheel de opvoeding van haar dochter hebben gebon den met de leeraren en leeraressen, tot deze eervolle, maar moeilijke taak geroepen. Nauwe lijks tien jaren getrouwd, bleek wel, dat de Koningin een nog moeilijker taak zou hebben te vervullen. In de zitting van de Tweede Kamer van 26 Maart 1889 moest de Regeering ertoe overgaan om de grondwettelijk voorgeschreven mededeeling te doen, dat de Ministers, in Raad vergaderd, den Koning buiten staat hadffen be vonden de Regeering waar te nemen. Aan het. door het advies van den Raad van State be krachtigd besluit, behoefde echter toen geen uit voering teworden gegeven, aangezien een tijde lijke, onverwachte verbetering in den gezond heidstoestand van den Koning zich voordeed, die tengevolge had dat de reeds in het Groot hertogdom Luxemburg opgetreden Regent, Her- derik Hendrik en onder Willem III. Een Vorst van Waldeck maakte als veldmaarschalk van het Staatsche leger den Oostenrijkschen Succes- sie-oorto'g in Vlaanderen mede. Maar toch, de nauwste banden, die een der voorvaderen van de Koningin-Moeder aan Nederland bonden, zijn wel gelegd door Georg Friedrich, Graaf van Waldeck, die aan de zijde van Koning-Stad- houder Willem 111 heeft geleefd en gestreden. Willem III waardeerde hem in hooge mate, en dat is wel in het bijzonder gebleken bij zijn overlijden, toen deze Oranje, weinig gewoon om woorden van lof te uiten, deze aan Georg Frie drich zeker niet onthield. Zoowel op staatkundig als op militair gebied heeft deze Waldeck zich in hooge mate onderscheiden, en indien Willem III een medewerker heeft gevonden, die de plan nen van den toenmaligen Franschen Koning vei- ijdelde, dan is het wel Waldeck geweest. Der gelijke dingen komen naar voren op het oogen- blik, dat een nazaat zich verbindt aan het land, dat hij diende, maar toch is het helaas nog onbekend genoeg. Men mag aannemen, dat de verbintenis tus- schen Koning Willem III en Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont ook in Duitschland, en zeker in Waldeck, met groote belangstelling en inge nomenheid werd gezien. Op 1 October 1878 ver scheen het bijzonder nummer van de Staatscou rant, waarin de Koning mededeeling van zijn voornemen deed. Koningin Emma was in den kring der Waldeck’s eenvoudig opgevoed; men zou haar ook in dat opzicht kunnen vergelijken met Carmen Sylva, de begaafde latere Koningin van Roemenië, haar als Prinses von Wied na verwant, welk verwantschap ook in het uiter lijk is terug te vinden. Zij heeft reeds vroeg de weldadigheid en liefdadigheid verraden, die haar zooveel rozen heeft doen strooien op her pad van anderen. Voor hef hoofdacte examen slaagde te Leeuwarden onze vroegere stadgenoot de heer O. Zeijl, thans te Dokkum. Bij het gehouden examen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: SNEEK TELEFOON No. 150. deden enorm zware gewichten naar boven te sjorren. Neen veel op sport lijkt dit niet hoewel ik klaarblijkelijk er wel iets anders over dacht dan vele van de toeschouwers die met luid gebrul hun favorieten aan spoorden. 1 Na een paar dagen toen het gewicht heffen was afgeioopen en het worstelen was begonnen heb ik me nog een keer in de buurt van de krachtsportring gewaagd. Deze keer is het mij beter bevallen; hoe wel men als leek natuurlijk lang niet alle fijne puntjes van een worstelwedstrijd op hun juiste waarde weet te schatten, is het toch een mooi gezicht twee athletisch ge bouwde kerels te zien strijden met de wa pens, die hun door de natuur gegeven zijn, niet alleen de wapens waarover een gezond en krachtig lichaam beschikt maar tevens met de geestelijke wapenen van overleg, vasthoudendheid en snel reageeren. Opvallend is ook wel hoe slecht het de Duitschers in deze spelen vergaat. Men had verwacht dat de Amerikanen en de Duit schers in verschillende nummers elkaar heet zouden bekampen. Doch Engeland en zijn dominions halen ’t leeuwendeel der prijzen: de 100 en 200 meter gingen naar Canada, de 110 meter horden naar Zuid-Afrika, de 800 meter naar Bngeland, de 10.000 meter naar Finland en ook op de steeplechase en de 5000 meter zullen Finnen en Zweden om de prijzen vechten. De Canadees Williams behaalde door zijn successen op de 100 en 200 meter een dub bele sprinterszege, iets zeldzaams in de Olympische athletiekgeschiedenis en alleen in 1912 te Stockholm door de Amerikaan Craig volbracht. De tot dusver in Europa onbekende Canadees is inderdaad de beste sprinter ter wereld; de wijze, waarop hij zich in de laatste 50 meter naar voren werpt, tee- kent in hem den kampioen der kampioenen! Bij de 1500 M. hardloopen wist Peltzer, waarop de Duitschers hun hoop hadden ge vestigd, zich in de vijfde serie niet eens te plaatsen, evenmin als de bekende Zweed Wide. Dr. Peltzer verloor niet alleen, hij was totaal uitgeput; de Olympische spelen 1928 zijn het graf voor zijn athletische carrière geworden. Ook de Nederlanders Zeegers en Effern speelden in dit nummer geen rol. Het polshoogspringen was voor de Hol- landsche toeschouwers sensationeel. Want hier bereikt de beste man hoogstens 3.50 M. Carr en Droegemullar (Amerika) en ook de andere finalisten vinden dat een kinderach- derdaad, de verkilling, die zich, tengevolge van de omstandigheden, om ons Vorsten huis had voltrokken, werd door de ver schijning van Koningin Emma weggevaagd. Wie herinnert zich niet den indruk, die zij maakte bij haar intrede te ’s-Gravenhage, bij haar officieele ontvangst te Amsterdam. Het is begrijpelijk, dat zij zich, gemakkelijker wellicht dan een Prinses, opgevoed aan een groot en praalvol Hof, bij ons kon thuis gevoelen. De Oranje’s, die den Konings kroon hebben gedragen, hebben nooit ver geten, dat hun voorvaderen Stadhouders waren, die zich bij voorkeur dienaren van de Staten-Generaal, vertegenwoordigers van de natie, noemden. Zij hebben den Konink lijken luister, waar [noodig, niet geschuwd, maar van een praalrijk Hof heeft men ten onzent nooit kunnen spreken, en zulk een praalrijk Hof zou ook, geheel anders dan bij Zuidelijke volken, bij ons geen ingang hebben gevonden. Er was meer, toen 7 Januari 1879 Koningin Emma aan Koning Willem III de hand reikte, dat Waldeck-Pyrmont en Oranje-Nassau ver bond. Beide zijn oude en historierijke geslach ten. Beide zijn geslachten, door den loop der eeuwen gesplitst naar verschillende takken, die verschillende namen te dragen hebben gekre gen. Meer dan één voorvader van de Koningin- Moeder heeft zich in Nederlandschen dienst on lijks vier jaren later, de Koning nog eens derscheiden; daar is een Graaf van Waldeck den zwaren gang naar Delft had te gaan - 4ïaaf" va? WaldeX?Z -1. n.._„ i-, deren, en daar z..n efj dje dienden onder Fre_ voor Coupeuse aan de Modevakschool te den Haag slaagden de dames B. van der Wal, P. Muurling, I. Holwerda van Sneek, Sj. Nijdam te Ijlst, P. Zuiderhof te Sloten, allen leerlingen van de Modevakschool van Mej. alhier. gelijke feestdag voor minder hoog geplaat- sten in zich bergt. Die spontane belangstelling en toewijding is begrijpelijk. Want, hoezeer de weg van de Koningin-Moeder in Nederland niet over rozen is gegaan, hoezeer zij moeilijkheden heeft moeten oplossen van groote beteekenis I om ook Prins Alexander te begraven. In- (1858 1879 1928). Een dubbele feestdag, gelijk de Koningin- Moeder gisteren heeft herdacht mag een zeldzaamheid heeten. Dubbele feestdag dan ook, die niet geheel gelijktijdig valt. Op 2 Augustus 1928 bereikte zij den zeventig- jarigen leeftijd, en op 7 Januari 1929 zal het een halve eeuw geleden zijn, dat haar huwelijk met Koning Willem 111 in de Slot kapel te Arolsen werd voltrokken, en haar tot Nederlandsche maakte. Het spreekt van zelf, dat uit algemeen oogpunt deze laatste feestdag de verreweg meest belangrijke is, en begrijpelijk is daarom de wensch, door de Koningin-Moeder zelve geuit, dat open baar feestbetoon naar dien datum zal worden verplaatst. Maar de hartelijkheid, waarmede I men zich overal in Nederland opmaakte reeds dadelijk dien zeventigsten verjaardag te her denken, een mijlpaal nu eenmaal geacht in het leven van die dezen leeftijd mag bereiken, spreekt] was er feest in Den Haag en feest door boekdeelen, en ontneemt daaraan iets van het geheele land, ongeacht dat men wellicht het meer particulier karakter, dat een der- i liever een mannelijke troonopvolger had i naar andere landen gegaan. De oorzaak van het falen der Amerikanen wordt aan verschillende oorzaken toege schreven. Sommigen geven de schuld aan het verblijf aan boord van de Roosevelt, dat zooals vanzelf spreekt niet zooveel com fort biedt als het wonen in een goed hotel. Onwaarschijnlijk lijkt het mij echter toch niet dat dit niet de eenige reden is. Het is bekend dat men dank zij de eigenaardige toon der Amerikaansche nieuwsbladen, in het land aan de overzijde der groote haring- vijver, betrekkelijk spoedig tot een star ge promoveerd is. Het verloop der athletiek- wedstrijden heeft weer eens bewezen dat men nu niet direct alle berichten van en over Amerika geheel serieus moet opnemen. In het krachtsport gebouw zijn reeds Za terdagavond de wedstrijden aangevangen, beginnende met gewichtheffen. Daar ik geen flauwe notie had, wat voor soort sport dit was, ben ik er op ’n avond gaan kijken. Tot mijn spijt kan ik niet zeggen dat ik een erg hoogstaande indruk er van heb mee gebracht. Waarschijnlijk heb ik het uit aesthetisch oogpunt ook niet op zijn best getroffen daar juist de klasse zwaargewicht j was. Het waren allen kerels van naar schatting ver over de honderd kilo, die in de benauw de ruimte transpireerende als kolendragers 2; op een smoorheete zomerdag, hun best Intusschen heeft de Lloyd letterlijk niets nagelaten om op de ,,Insulinde” te doen wat maar mogelijk is. Behalve ontsmet, zijn de bedden ook nog uitgestoomd en opnieuw ppgemaakt. Een leger van schilders krabt alle oude verf af en brengt nieuwe aan. Het gewone schilderscorps der maatschappij, 40 man, is met 160, overal vandaan, versterkt. Ook de Haagsche Arbeidsbeurs heeft eenige tientallen ververs geleverd. Aangezien, volgens geruchten, ook op andere schepen dergelijke keelziekte-ver- schijnselen als op de „Insulinde” zich moe ten hebben voorgedaan, vraagt men zich af, of niet in Indië de bron van besmet ting gezocht moet worden, ja de verschijn selen zouden nog zoo onzeker van her komst zijn men spreekt van vijfdaagsche koorts, diphtherie enz. dat reeds de mogelijkheid van een nieuwe, tot dusver vrijwel onbekende ziekte, is geopperd. Voor de bemanning is de geheele aan gelegenheid ook een onaangename strop, daar na de observatie natuurlijk niet da delijk weer voor allen emplooi te Dit zal zeer geleidelijk I i Te Amsterdam slaagde voor het Harlingen sinds verscheidene jaren examen fraaie Handwerken mej. C. Veen betrekkelijk groot aantal onvermogende alhier. arbeiders woont, die niet of althans niet voortdurend werk vinden en dus hetzij voortdurend hetzij gedurende korteren of langeren tijd op armenzorg en steunregelingen zijn aangewezen dat onder deze omstandigheden het verleenen van steun aan uitgetrokken en niet-trekkende werkloozen geacht moet worden te zijn van niet tijdelijken aard; dat deze niet-tijdelijke steunverleening valt onder armenzorg en mitsdien moet plaats vinden op de bij de Armenwet voor geschreven wijze, waarmede de in Harlingen vastgestelde steunregeling zich niet ver draagt. van haar persoonlijkheid is zooveel zonne schijn, zooveel echte en eerlijke warmte uit gegaan, dat deze van den aanvang af ge leefd heeft in de harten van het Nederlandsche volk. Nauwelijks had zij den voet op Neder landschen bodem gezet, of Prins Hendrik, die een zoo grooten plaats in Nederland innam, kwam onverwacht te overlijden, en nog was het jaar 1879 niet teneinde of uit Parijs kwam de ontroerende tijding, dat de Prins van Oranje was gestorven. Wel bleef den Koning nog zijn zoon Alexander over, maar men kende zijn zwakke gezond heid en men voorspelde hem geen lang leven. Door als jong meisje de hand te reiken aan Koning Willem lil, verlevendigde de toenmalige Prinses Emma van Waldeck- Pyrmont de in Nederland bijna gestorven hoopontnam zij aan de bepalingen in de Grondwet betreffende de troonopvolging, ingewikkeld als zij waren, een groot deel van haar beteekenis. En toen den 31 Augus- elken man en elke vrouw, tus 1880 Prinses Wilhelmina werd geboren, !!J urne fnacf «M Don Mo'S/* É»M föoef Jnnr boekdeelen, en ontneemt daaraan iets van het geheele land, ongeacht dat men wellicht voor de spelers, en over hoe weinig athleten van internationale reputatie wij kunnen be- schikken. Gedurende de atletiekwedstrijden is het a gebleken dat de Amerikanen, die mocht men i hun eigen berichten gelooven, gedacht had den vrijwel in alle nummers een eerste f plaats te bezetten, leelijk tegenvielen. Wel wisten ze nog verschillende eerste prijzen te behalen, maar de nummers 100 en 200 Meter hardloopen gingen naar Canada, 1( daar de athleet Williams in beide nummers zijn superioriteit bewees. Deze beide num- U mers de 100 en 200 meter worden nog altijd beschouwd als zeer belangrijk. Ook andere C nummers als 110 meter horden, hoogsprin- tig sprongetje. De eerste nam 4.20 M. voor V gen met aanloop, kogelslingeren en kogel- zijn rekening, nieuw Olympisch record, de F <lfn stooten zijn naar andere landen gegaan. tweede kwam over 4.10 M. Carr trachtte zijn i ÖLU van faipn rier Amerikanen eigen wereldrecord, dat op 4.26.7 M. staat, te verbeteren tot 4.32 M., maar dat lukte niet. In de floretwedstrijd voor dames kwam de Nederlandsche mej. De Boer in de finale. De beide Nederlandsche deelneemsters aan het discuswerpen hebben het Neder- landsch record belangrijk verbeterd. Mej. B. J. Dekens uit Groningen heeft 29.36 M. gegooid en mej. H. C. Michaelis uit Den Haag nie4 minder dan 31.04 M. Aan gezien het oude record ten name van mej. Kolthof uit Enschedé stond met 23.84 M., is hier een aanmerkelijke verbetering van het record te vermelden! De sterke Eindhovensche athleet Kamer beek wist bij het kogelslingeren den afstand van 47.52 M. te bereiken. Daar het oude record ten name van Kamerbeek staat met 44.27 M., is ook hier een zeer mooie record- vèrbetering te vermelden. Gistermiddag waren er weer ongeveer 15000 toeschouwers in het Stadion. Het eer ste groote Nederlandsche succes werd er bekend gemaakt, nl. de uitroeping van den Nederlandschen architect Jan Wils, ontwer per van het nieuwe Stadion, tot Olympisch kampioen in het kunsttournooi voor de ar chitectuur. Het echtpaar Scharten-Antink won een derde prijs in het Uteratuur-con- cours (episch werk) met de inzending: „De lig Misschien hebt gij in de kring Uwer naaste kennissen een man die spreekwoor delijk ongelukkig is, iemand, die bij alles wat hij onderneemt, tegenslagen ondervindt en steeds schijnt te zitten in het hoekje waar de slagen vallen. Zulke menschen zijn er; doch omgekeerd zijn er ook, die door een gelukkig gesternte gezegend, boffen bij alles wat ze doen. Niet gaarne zou ik willen beweren dat de leden van het N. O. C. in alles geluk hebben en met alles naar wensch slagen, doch met betrekking tot één ding hebben ze over tegenslagen niet te klagen. Iedere nacht en ook iedere ochtend worden we verkwikt door regenbuien, nu eens in de vorm van een miezerig motregentje dan weer in de r vorm van pijpesteelen, die ons het ergste doen vreezen voor de wedstrijden van den middag. Doch ook weer iedere dag tegen twaalven irnapt het weer op zoodat, al is liet misschien niet het klimaat, waaraan f vele van de deelnemers gewoon zijn, toch onder bevredigende omstandigheden de t Spelen gehouden worden. J Tot nu toe is het verloop van de ver- 1 schillende wedstrijden zeer vlot gegaan. Vele groote gevechten zijn er al geleverd. 11 in de eerste plaats de athletiek. Wij Hol- t landers hebben hier op geen groote suc- v cessen kunnen bogen, wat echter niet te verwonderen was, wanneer men nagaat uit hoevele honderden de groote staten hun keuze gedaan hebben wat betreft de selectie Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rottevalle de heer A. Burger, candidaat te Ooster- wierum. Steun aan werkloozen. Bij Kon. besluit van 2 Juli j.l. is onge grond verklaard het door den raad der gemeente Harlingen ingesteld beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Friesland van 27 Mei 1927, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 21 Febr. 1927 tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1927 in dien zin, dat daarop een uitgaafpost van f 5000.wetd aangebracht wegens steun aan uitgetrokken en niet trekkende werkloozen. In het Kon. besluit wordt overwogen: dat blijkens de stukken in de gemeente een Ernstig ongeluk onder Westelijke viaduct te Amsterdam. Onder het Westelijke viaduct te Amster dam waren gistera.ond omstreeks half tien vijf arbeiders bezig met het meniën van den onderkant van de spoorbrug. Hiertoe was daaronder een stelling gemaakt die in lussen van kabels hing. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de stelling uit een van de lussen geschoten, met het gevolg, dat zij met alle vijf de arbeiders in het water stortte. Drie hunner wisten met be hulp van de bemanning van de motorboot van de havendienst, die onmiddeliijk ter plaatse was, op het droge te komenzij konden op eigen gelegenheid naar huis gaan. De vierde is even later door haven politie opgepikthij was nog bij kennis, maar zijn toestand was nog van dien aard dat hij door den dokter van den genees kundigen dienst, die inmiddels ter plaatse was gekomen, ter observatie naar een der ziekenhuizen is gestuurd. De vijfde man is onmiddellijk in de diep te verdwenen. Eerst twintig minuten na het ongeluk is hij opgehaald. Pogingen om de levensgeesten op te wekken hebben ge faald. Het lichaam van de drenkeling is naar het Binnengasthuis gebracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1