sp ;a ite. d. ;en r itBI PRISMA KIJKER Uit onze Raadzaal. PUROL kittel Orgaan der Oemeeate Sneed Dit No. bestaat uit 2 bladen. neek KERMIS SN|E|EK. NimwstHdiRgM. F. J. HOFSTEDE, Sneek Woensdag; flft Augustus annex SNEEKER COURANT nn WYMRRITSERADEEL Eerste blad Officiéél Gedeelte* Reclamekolom. end, Je 16 44e Jaargang KIEZE BRINK Co., egras mze Dat nar !SEN iSEN N Prijs vanaf 40 cent. slefó*- 147. - OROOTZAND 18 TELEFOON 332 VAN ZEISS OF BUSCH Russische Kunstvoorwerpen benauwde gevoel - Uitgave: KIEZEBR1NK Co a op uur. deuret 4 I ons zen Onze zaak is Woensdag 15 Aug. wegens R.K. feestdag gesloten. JWIKL :ge k Deter weg 36 er«n SS f« nga, 101 Te Verkoop door den Heer A. K. Klimenko, Kolonel by de vroegere Keizerlijke Russische Artillerie Doorzitten Stukloopen I. inl. (ruis- niet Vraagt in Uw brillen de beroemde ZEISS PUNKTAL GLAZEN radl ij C. )han zijl itnmel' sr eer d aan vervaardigd door Russische Emigranten aea talen n. r. 23. -NB. ;d een i—ai ‘M'iamfA. '«k»m3dokcmshp xv.p:*wmeaijinnxiMi;i;j' ■"r Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is wegen; ingekomen een verzoek van den Raad van N. r Tourislen en Watersportliefhebbers verhoogt - Uw genot door het bezit van een prima Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 20 Een jachtpartij. Te Culemborg logeeren op het oogen- blik de hertog en hertogin de Nemours, leden van het oude koningshuis van Frank rijk. Het gezelschap is te Culemborg, om aan een jachtpartij, die in de omgeving wordt gehouden, deel te nemen. Ongelukken. Te Veendam is Zondagnacht de 24-jarige reiziger W. Vegter op zijn thuisreis naar Wildervank met zijn motor op onverklaar- bare wijze over den kop geslagen. De be rijder heeft een ernstige schedelbreuk ge kregen. Men vreest voor zijn leven. nieuwe Veemarkt aan een bedrijf geholpen worden. Het ideeBoeijenga inzake een raadscommissie is spr. sym pathiek; er zijn inderdaad wel nieuwe middelen om deze nieuwe markt zoo rendabel mogelijk te maken. Een deskundige heeft spr. daarover aardige opmerkingen gemaakt met betrek king tot de vergrooting van de aantrekkelijkheid van Sneek als markt voor grootvee. De heer Boonstra dankt B. en W. en architect ook voor de wijze waarop het ook de nieuwe raadsleden mogelijk werd gemaakt van deze materie kennis te nemen, en vereenigt zich volkomen met de voorstellen van B. en W. De V o o r z. beantwoordt de sprekers. Dat er vroeger plannen waren ontworpen om ten Westen van de Almastraat terrein te krijgen voor de veemarkt is waar. Maar die plannen zijn niet gelukt en bij pogingen om het abattoir daar te krijgen, waren de eischen der terreinbezitters zoo hoog, dat men daarop niet kon ingaan. Dat is de hoofd'oorzaak dat men nu de veemarkt op de Ijsbaan wil brengen. Er is herhaaldelijk geconfereerd met specialiteiten op veeartsenijkundig gebied en deze hebben de huidige plannen volledig goedgekeurd. We zagen alleen eenigszins op tegen de kosten en hadden daarom liever onze oude veemarkt gehouden, maar zijn nu eenigszins gedwongen een nieuwe te stichten, daar wij op de oude niet aan de wette lijke eischen konden voldoen. Het café-vraagstuk is in B. en W. onder oogen gezien en we. hebben geconfereerd met de bezitters der bestaande café’s. Er zal aan de Almastraat plaats zijn voor 8 café’s; aan ae Geeuwkade is eenig terrein door aankoop der gemeente ter beschikking van degenen die er iets willen ondernemen en ook is er over gedacht om de markt wat te verplaatsen en in het Zuiden wat meer ruimte te geven, zooals de heer Zuiderbaan dat wilde. Maar dat bleek toch niet gewenscht, omdat de uit breidingsmogelijkheid der veemarkt dan gevaar loopt. Wel wil len B. en W. het oog op deze kwestie gevestigd houden en beraadslagen of er meer terrein voor café’s kan beschikbaai gesteld en als dat kan zullen de raad voorstellen bereiken. Het doet spr. overigens genoegen dat de raad deze plannen zoo gunstig ontvangst. Over een telefoon- en wisselkantoor is ook gesproken en daarvoor is desnoods een plaatsje open. Wat de raadscommissie betreft, in B. en W. is daarover natuurlijk nog niet gesproken. Als er klachten of opmerkingen zijn die tot verbetering kunnen leiden, dan zijn deze steeds als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Poster s Maag- pillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. .Foster’s Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. SNEEK, 13 Aug. 1928. Blijkens adver tentie in dit nummer wordt door de Buurt- vereeniging „Oude Koemarkt” op Donder dag 16 Aug. a.s. de Ille Bloemententoon stelling georganiseerd in de üem. Bewaar school aan de Oude Koemarkt alhier. De bekroningen daarvan zullen worden vastgesteld door een Jury, best, uit 3 des kundigen. Tevens zijn aan deze tentoonstelling en kele attracties verbonden. Er is doorloo- pend muziek. De entrée is vrij, behalve ’s avonds 7 11 10 ct. Het bestuur zag zich hiertoe genoodzaakt, om daardoor de vele kin deren den pas af te snijden, terwijl een dubbeltje voor het publiek geen bezwaar kan zijn. Gezien het succes van vorige jaren, ver wacht het bestuur ook nu weer veel bezoek. 132.000 stuks, een recordjaar; 1928 zal ook niet ongunstig zijn. De stijging is dus niet onbelangrijk en als de crisis komt, hebben we met de nieuwe veemarkt beter kansen te houden wat we hebben dan met de oude. Drachten en Wolvega hebben hoofd zakelijk varkensmarkten, Sneek en Leeuwarden zijn de alzijdige markten in Friesland en Sneek maakt na de Ned. hoofdmarkten ’n goed figuur onder de gewone. Sneek moet echter meer worden een rundveemarkt; we zitten hier midden in de rundveestreek en toch komt er niet genoeg rundvee ter markt. Kunnen we nu niet eens nagaan, waarom de groote kooplieden hier niet komen? Komen die, dan komt er ook gaandeweg meer groot vee. Men zou ook kunnen denken aan verstelling van den marktdag, maar het is moeilijk in zoo’n historische dag ver andering te brengen. Tal van markten worden echter op dezen dag gehouden, dat is natuurlijk ongunstig. De Dinsdagmarkt van Purmerend bv. is zeer goed; de Maandagsmarkt van Am sterdam doet haar echter nog al wat schade. We moeten voort durend de aandacht gevestigd houden op onze markt en ze maken tot een voorwerp van aanhoudende zorg. Misschien zou er iets, te zeggen zijn voor een raadscommissie met als secretaris de marktmeester, welke commissie voeling zou kunnen houden met de menschen uit de praktijk en zoo op de hoogte blijven van wat gewenscht en noodig is. Spr. is principieel voor een nieuwe veemarkt; de oude ligt in het drukke verkeersgebied en de passage van belangrijke verkeerswegen moet er voor afgesneden; dat is lastig. Wil men hier op de oude plaats een. nieuwe veemarkt dan zou men tot de Waterpoort moeten gaan en dat zou nog veel meer kosten, dan deze nieuwe markt in de Ijsbaan. Daarbij komt dat de scholen op de Veemarkt en het Oud Kerkhof last hebben van het leven. De, binnenstad zal bij de verplaatsing aanmerkelijk worden ontruimd. Of het daarom gewenscht is een deel der oude veemarkt als bouwterrein uit te geven, laat spr. in het midden; spr. lijkt het beter terwille van de ruimte die markt zoo te laten. Spr. heeft persoonlijk wel eens gedacht dat de nieuwe veemarkt op het terrein ten Westen van de Almastraat zou komen, waar directe aansluiting met het spoor mogelijk is en nooit begrepen waarom B. en W. de voorkeur gaven aan de Ijsbaan. Met de plannen kan spr. zich overigens wel ver- eenigen. De markt wordt vrij groot opgezet; er zal plaats zijn voor 1200 stuks rundvee; de grootste aanvoer op een Dinsddg was 956 volgens de stukken, maar we hebben ook wel eens 1200 stuks gehad. Op 2200 varkens is gerekend; de laatste groote aanvoer was 1500, zoodat die ruimte al niet te groot is. Eenige uitbreiding is echter mogelijk, maar er is voor afrekenlokalen, café’s enz. niet genoeg ruimte en deze moeten toch ook het marktbezoek aantrekkelijk maken. Spr. is het in dezen eens met den heer Zuiderbaan, dat in het Zuidelijk deel ook nog eenig terrein voor café’s dient beschikbaar gesteld. Misschien kan dan ook rekening gehouden met het adres der houders van café’s aan de bestaande veemarkt. Spr. brengt een woord van lof aan B. en W. voor de uitnemende wijze waarop de plannen zijn voorbereid en ingediend en aan den architect voor zijn toelichting, zoodat het een genoegen was deze zaak te bestudeeren. De heer Hoekstra acht het een gelukkige gedachte dat de Ijsbaan voor veemarktterrein is gekozen. De veemarkt werd te klein en moet beter geoutilleerd worden. Ook komt de verplaatsing de binnenstad ten goede, waar de verkeersveiligheid grooter wo>dt. In 5 jaar zijn 9000 stuks rundvee meer aan gevoerd ën spr. verwacht een toeneming van de aanvoeren, omdat bij oordeelkundige bemesting meer vee op dezelfde hoe veelheid land kan worden gehouden. Spr. mist echter een gebouwtje voor telefoon- en wisselkantoor en voorts vereenigt spr. zich met wat de heer Zuiderbaan zeide inzake de café’s. De heer Breeuwsma kan, na de breede beschouwingen hier gehouden, welke B. en W. steun toezeggen en welke spr. onderschrijft, wel kort zijn. Spr. is een voorstander van de verplaatsing; als lid van het toenmalig college van B. en W. heeft spr. in 1926 meegewerkt den architect de opdracht tot uitwerking dezer olannen te geven. Spr. sluit zich aan bij den heer Boeijenga, waar deze de uitnemende voorbereiding prees en hulde bracht aan den architect, den heer De Kok, die met zijn ambtenaren deze plannen zoo keurig uitwerkte, waardoor een omvangrijke materie grondig kon worden bestudeerd. B. en W. gaven ook ruim voldoende tijd voor deze bestudeering. Spr. is leek op het gebied van de techniek van het marktwezen, maar waar B. en W. de voorlichting van uitnemende deskun digen hadden, schaart spr. zich gaarne achter deze plannen, doch hij betreurt met de de andere sprekers dat er zoo weinig ruimte voor café’s beschikbaar is. Deze café’s toch zijn absoluut onmisbaar en spr. had gaarne gezien dat wat meer aandacht geschonken was aan het adres der caféhouders aan de vee markt. De verplaatsing toch beteekent het broodeloos maken van deze caféhouders en het zoo goed als vernietigen van het kapitaal dat zij in hunne bestaande zaken staken. Spr. hoopt dat B. en W. deze zaak nog eens zullen onderzoeken, opdat aller eerst deze menschen op uiterst billijke voorwaarden aan de zou overigens wel op zijn plaats zijn in dezen zin, dat het niet alleen in het belang der caféhouders maar ook in het belang der markt zelve is dat er meer terrein beschikbaar wordt ge steld voor cafébouw. Spr. hoopt dat B. en W. deze zaak nog eens zullen onderzoeken en met den uitslag bij den raad komen. Wat de commissie betreft, dat moet geen klachténcommissie aleen zijn, maar een commissie welke speciaal de aandacht gevestigd houdt op de belangen onzer veemarkt. De heer Zuiderbaan: Aangezien de wenschelijkheid in den raad voldoende is uitgesproken van wat de motie wil, trek ik haar in. De Voorz.: Wat de commissie betreft, dit zullen B. en W. nadc onderzoeken. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. b. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzi ging der gemeente-begrooting voor 1928. (Bijlage 67; dossierno. X 07.352.11(14)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteid. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om als plaats voor de door nu wijlen den heer M. J. Houwink aan de gemeente geschonken muziektent de Nieuwe Vee markt aan te wijzen. (Bijlage 68; dossierno. 1.845.1(8)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Reorganisatie van het L. O. Punt VII. Advies van Burgemeester en Wethouders op een adres van een commissie uit de ouders van leerlingen der openbare lagere scholen, de hoojden en onderwijzers daarvan en de hoojden van andere onderwijsinrichtingen houdende verzoek om reorganisatie van het openbaar lager onderwijs met betrekking tot de opleiding voor het onderwijs aan H. B. S. en Gymnasium. (Bijlage 69; dos sierno. 1.851.2.02 A(2)). Het voorstel van B. en- W. vindt men in een onzer vorige nrs. De heer Oppenhuizen heeft geen bezwaar tegen dit voorstel, maar vraagt zich af of de Fransche cursus niet op initiatief der oudtis zelf <ot stand moet komen. Die kunnen de onderwijzers beloonen, terwijl de gemeente lokalen beschik baar stelt enz. De heer Z u i d e rb a a n, hoewel als voorstander van het openbaar onderwijs zich over het algemeen zeer goed kun nende vereenigen met dat onderwijs, zooals het hier ge geven wordt, is niet blind voor de gebreken welke het aan- welkom bij B. en W., maar er komt zeer weinig dienaangaande binnen. Als er een commissie mocht komen hoopt spr. dat zich meerderen tot haar zullen wenden dan thans tot B. en W. De heer Blok gelooft dat er eenig misverstand inzake de taak der eventueele raadscommissie bestaat. Men wil blijkbaar een propaganda-commissie voor de markt. Bij de begrooting kan men daarover nader praten. De heer Boeijenga noemde 1200 runderen de grootste aanvoer, maar hij vergist zich, want daaronder zitten allerlei kalversoorten ook en men zou als er werkelijk al eens 1200 stuks groot vee tegelijk waren geweest, veel meer ruimte noodig hebben, zoodat nog veel minder voor de café’s beschikbaar zou zijn. De 80 X 15 M. voor café’s van den heer Zuiderbaan is niet voldoende, er moet ook nog een straat bij. Men moet er ook aan denken dat de omliggende terreinen van particulieren zijn. B. en W. gevoelen er veel voor de getroffen caféhouders tegemoet te komen; 'hun inrichtingen worden echter niet geheel waardeloos daar op de oude vee markt ,er komt daar immers wel weer wat anders, er wordt ook aan verplaatsing van de groentemarkt gedacht. Misschien hrengt de tijd1 in dezen raad. De heer Zuiderbaan onderschrijft de opmerking, dat allereerst de zwaar gedupeerden tegemoet gekomen moeten worden. Maar het gaat hier ook om een algemeen belang van de veemarkt; daarbij zijn café’s nu eenmaal noodig. B. en W. blijken terrein voor uitbreiding beschikbaar te willen houden, maar juist als men in de door spr. geopperde richting de café’s bouwt, nl. in het Oosten, geschiedt dit, daar is toch geen uit breiding mogelijk, wel nog eenigszins aan de Geeuwkade, waar men nu moeilijk een cafébedrijf kan inrichten dat dan vrij ver ligt van de handelsplaats. Op de door spr. aangegeven plaats monden de uitloopers der yeestanden uit, daar is dus de logische plaats voor café’s. Met eenige goede wil kan men hier direct een aantal goede café’s krijgen. Aan de Geeuwkade zal men eenige jaren moeten wachten voor men zoover is. Spr. dient de volgende motie in: „De raad, gehoord de dis cussie, spreekt de wenschelijkheid uit, dat aan de oostzijde van de nieuwe veemarkt terrein beschikbaar gesteld wordt voor café’s.” De ruimte voor de straat kan verkregen omdat eenige ruimte van de veestandplaatsen kan vervallen en naar elders verplaatst. De Voorz.: Inderdaad loopen de uitmondingen er niet uit op de Geeuwkade, maar men zie dan eens naar het Vreeburg te Utrecht, waar de café’s geheel gescheiden liggen van de veemarkt. Spr. acht het gevaarlijk als de raad bij motie be schikt over het marktterrein. Het is gewaagd het plan terwille van eenige caféhouders totaal te wijzigen; deze motie gaat te ver. Slechts de gewenschtheid van meerdere café’s kan door den raad per motie worden uitgedrukt De heer Zuiderbaan: Ik iasch dan in: „Zoo mogelijk”. De Voorz.: We zullen de getroffen menschen-zoo mogelijk de eerste keus geven op terreinen die we hebben of zouden kunnen krijgen. Maar het gaat te ver dit terrein van de markt voor café’s beschikbaar te stellen. De heer Zuiderbaan: Is dit dan geen gemeenteterrein? De Voorz. en de heer Blok: Neen. De heer Zuiderbaan: Alleen van gemeenteterrein wil ik oppervlakte voor cafébouw beschikbaar stellen. De heer Blok: Dat is niet mogelijk, want dan wordt het plan te ingrijpend gewijzigd. De heer Breeuwsma heeft niet gedacht aan een klach ten-commissie, maar bedoeld dat een marktcommissie trachten zal de aantrekkelijkheid van Sneek als rundermarkt te ver- grooten. Met veel genoegen heeft spr. gehoord dat met de belangen van de tegenwoordige caféhouders zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden en spr. hoopt dat in deze een oplossing zal worden gevonden. Spr. betreurt de indiening der motie-Zuiderbaan. Alle sprekers hebben deze kwestie aange roerd en B. en W. willen in die richting werken en daarom is het niet tactisch bij motie uit te spreken dat een stuk van het project bestemd moet worden voor cafébouw. Spr. heeft het vertrouwen dat B. en W. in de aangewezen richting zullen werken, waar ook de raad zijn wensch daartoe uitsprak. B. en W. kunnen met deze motie nu toch niets; een stuk afneme» van de eigenlijke markt zelve gaat niet, dat brengt de uitbrei dingsmogelijkheid in gevaar. Waar de raad het met de zake lijke inhoud van de motie eens is en B. en W. ook, hoopt spr dat de heer Zuiderbaan zijn motie zal intrekken. De heer Zuiderbaan meent nog dat er maar één goede plaats is voor meerdere café’s, wil men de uitbreiding niet in gevaar brengen. Aan de Oostzijde kan men niet uitbreiden, aan de Zuidzijde, de Geeuwkade, wel. Spr. erkent dat de motie wat kras is door B. en W. iets in dezen op te dragen en daarom laschte hij: „zoo mogelijk” in. Als de raad de motie aanneemt spreekt hij uit dat in het Oostelijk deel der markt café’s dienen te komen. De heer Boeijenga acht het ’t beste dat de motie inge trokken wordt, anders zou deze het plan aantasten, wat eerst onderzocht zou moeten worden. Een uitspraak van den raad VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928, ’s avonds 7% Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Dokkum wegens ziekte. Punt 1. Notulen van de vergadering van 9 Juli 1928. worden onveranderd vastgesteld. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Verslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf over 1927. (1.824.112(2)). Voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Vereeniging „Pro Juventute” in het arrondissement Leeuwarden over 1927. (1.842.74(1)). Alsvoren. c. Verslag van de commissie van advies voor de werk loosheidsverzekering over 1927. (1.848.44(3)). Is reeds opgenomen in het gemeenteverslag. d. Staat van in het Old Burger Weeshuis opgenomen weezen op 2 Juli 1928. (1.842.73(11)). Voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van J. Dorhout, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school no. 1. (208). Wordt eervol verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. f. Verzoek van de Commissie voor de lichamelijke op voeding om bij eventueele aanneming der veemarktplannen maatregelen te treffen voor het scheppen van een nieuwe gelegenheid als speelterrein voor de jeugd en ten behoeve van het ijsvermaak. (1.824.511.2(10)). B. en W. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen ter nadere overweging. De heer Zuiderbaan zegt dat bij de plannen van de Veemarkt met geen woord er van gerept is dat aan de licha melijke opvoeding een terrein wordt ontnomen, terwijl er op geen nieuw terrein de aandacht wordt gevestigd. Toch is het een opvoedkundig en hygiënisch belang, dat er een nieuw ter rein komt, waarom spr. deze zaak in ernstige overweging geeft aan B. en W. en raad. De Voorz.: Het voorstel om dit schrijven nader door B. en W. te doen overwegen sluit in, dat B. en W. t. z. t. bij den raad zullen komen als de veemarkt werkelijk verplaatst wordt. Z. h. s. wordt het adres in handen van B. en W. gesteld ter overweging. Punt 111. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van leeraren aan het Gymnasium. (Bijlage 70; dossierno. 208). De aanbevoienen de h.h. H. Mendelson, Mr. G. J. Kloos en M. Wierstra worden allen met 14 st. benoemd. Punt IV. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (Bijlage 79; dossierno. 208). De aanbevolene de heer A. H. Teuwisse wordt met 14 st. benoemd. De benoeming is een tijdelijke voor den cursus 1928’29. De Veemarkt. Punt V. a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verplaatsing van de Veemarkt. (Bijlage 66; dossierno. no. 1.824.511.2(10)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. De heer Zuiderbaan kan zich in het algemeen wel ver eenigen met de plannen. Als de wet ons niet verplichtte tot een zoo belangrijke verbetering, zou spr. misschien eenigszins huiverig zijn deze groote uitgave te voteeren. Maar nu de wet het noodzakelijk maakt, en als wij ook eenigszins willen voldoen aan de eischen, welke voor een plaats als de onze, die het voor een groot deel van de omgeving moet hebben, aan een markt gesteld worden, kan spr. zich voorstellen dat men tot een dergelijke uitgave overgaat. Spr. ziet met genoegen uit de stukken, dat de stijging van de aanvoeren ons eenigszins gerust mag stellen voor de naaste toekomst, wat de exploi tatie der nieuwe veemarkt betreft. Dat geeft eenige gerustheid, al zijn er menschen, die minder optimist over de veemarkten in het algemeen denken. Dit moet ons aansporen de veemarkt zoo modern en gerieflijk mogelijk in te richten; de bezoekers moeten er ook eem onderdak vindend waar zij vlug kunnen afrekenen en overleggen. Dienaangaande is spr. opgevalten dat er feitelijk niet genoeg rekening is gehouden met de ruimte voor café’s, de plaats waar de menschen moeten vertoeven. Er is een kleine ruimte beschikbaar aan de Almastraat en gehoopt wordt dat het particulier initiatief aan de Geeuw zal optreden, maar dit laatste zal, naar spr. gebleken is, wel niet zoo vlug gaan. De menschen. moeten in zeer korten tijd hun verdiensten maken en het zal moeilijk zijn om daar aan de Geeuwkade zaken te vestigen, die spoedig rendabel worden, zooals spr. van betrok ken caféhouders heeft gehoord. De kwestie der café’s houdt eenigszins verband met de plaatsing van het vee. In de nabijheid van de Potbuurt en de Smidsbuurt wordt vooral grootvee geplaatst. De café’s zijn echter gedacht bij de varkensmarkt aan de Almastraat. De handelaren op de grootveemarkt zouden dus heelemaal naar de Almastraat moeten loopen voor ze een café bereiken. Dat wordt moeilijk. Er dienen café’s te zijn bij elke afdeeling van de markt. Een markt is immers, dat moet niet vergeten, ook een soort beurs, waar men leveranciers van kunstmest, voederartikelen, slagersartikelen enz. spreekt. Mis schien in deze kwestie op te lossen door in de inspringende hoek bij de Smidsbuurt, 80 X 15 M., af te staan voor het plaatsen van nog 4 café’s. Spr. gelooft dat men dan meer succes zal hebben dan als men een en ander overlaat aan het particulier initiatief, dat aangewezen is op de Geeuwkade. De heer B o e ij e n ga: Het zeer belangrijke veemarkt-vraag- stuk staat in de publieke belangstelling, omdat het met de toe komst der gemeente Sneek verband houdt. Het Zuiderzeeplan is gewijzigd in ons nadeel, maar tot al te groot pessimisme hoeft dat niet te leiden, al zal de snelverbinding met Holland iets'lijden; Den Haag en Utrecht zullen stellig Sneek en de belangrijke Z.W.-hoek niet uitschakelen van een goede ver binding. Deze blijft wel verzekerd. De landaanwinning aan de Friesche kust zal ons achterland grooter maken en we moeten trachten van alle voordeeten te profiteeren en alle nadeelen te neutraliseeren. Als de primaire wegverbinding ZurichBolswardSneekJoureHeerenveen tot stand komt, zit daar wel iets voor ons in, zoowel uit de richting Bolsward, als en vooral, ook uit de richting Joure, waar nog veel land in cultuur kan worden gebracht. Spr. ver trouwt wel dat B. en W. het hunne zullen doen in den crisistijd, welke onze plaats gaat doormaken, maar ook de kringen van handel en industrie dienen paraat te zijn; daarom zij hierop de aandacht nog eens gevestigd. Wat het marktvraagstuk betreft, er zal een strooming onder de burgerij zijn, die een afwachtende houding wil aannemen; dat is een voorzichtige houding, maar spr. twijfelt aan de wijsheid er van. Spr. acht deze nieuwe veemarkt een levens belang voor onze gemeente; de climax in de aanvoeren op te merken, dient gehandhaafd. Van 1900 tot 1910 werden gemid deld 92.000 stuks aangevoerd, van 19111920 gemiddeld 96.000 stuks per jaar, dat, als de oorlog er niet geweest was, hooger zou geweest zijn; in 1921’27 kwamen er gemiddeld 112.000 stuks, 1924 bracht zelfs 116.800, 1926 114.600 en 1927 Commissarissen van de N.V. tot Oprichting en Instandhouding van het Sportpark Sneek Ijjseroi aldaar, om verlof voor den verkoop van len ga- alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank in het restaurant van het Sport park aan den Leeuwarderweg. Tegen het verleenen van dat verlof kun nen binnen twee weken schriftelijk bezwa ren bij hun college worden ingebracht. SNEEK, 15 Augustus 1928. IIEÜÏÏ SraiETCOÜEffl BLAAS Vn 92 rijpwali Verschijnt 1 piNSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: SNEEK TELEFOON No. 150. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1