H Woens<li»< Augustus IWS I Dll No. bestaat mt 2 bladen. KERMIS SNEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Russische Kunstvoorwerpen. Officieel Gedeelte. SHieUkindige Oaoleikeoingen oer Bllitwl Orgaan der Gsiwnle SubbIi Beclamekolom. 44e Jaargang No. 94 Forste blad KIEZE BRINK Co.. Uitgave KIEZEBR1NK Co, Oktober Tonei mear. P a s t o a r to Skearne- 15 68. afgebrand. Een jongetje van zes jaar is in Latynske 157 2. Nijekleaster f o r b a r n d. nestiften, dy’t leine yn ’e bisdommen Mun ster, Utert, Dimter, Grins, Ljouwert en Westfalen. De visitatie hat yn dy tiid, sa’t liket, gau- ris pleats yn ’e kleasters. Kaem det misskien fen ’e nije leare? Verdronken. De 22-jarige E. L. is Zondagmiddag te IJmuiden bij het zwemmen in zee verdron ken. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. L., afkomstig uit Winterswijk, was ongehuwd, en werkzaam bij den sluisbouw te IJmuiden. Zondag is de 12-jarige A. Bonte te Ca- pelle a. d. IJsel bij het zwemmen in de rivier verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van den arbeider M. de Reus te Otterleek te water. De moeder wist beide kinderen te redden, doch het 1-jarig meisje bleek reeds overleden; bij het 2-jarig broertje wist men de levensgeesten weer op te wekken. Standplaats Nieuwe Veemarkt bij Danssalon. SK EARNEG OUTUM samle troch UPCKO EEN SCHERNHEMSTRA. De 22ste Noyimber 1563 diene visitatoren in ündersiik nei de gedragingen fen de Steenkerker nonnen. Dit wier in stift fen ’e Cistersiënser oarder, lizzende by Terbant. It waerd troch nonnen biwenne, dy’t om 1560 hinne de rigels net goed mear nei- kamen, hwent yn 1563 achten de visitatoren it nedich, det der in pear sisters fen ’e selde oarder, mar fen in stringer kleaster, de non nen fen Steenkerk ef Mariënbosk op de goede wei helpe scoenen. En dy twa „her- foarmingssisters” wiemen Tjetsenjets fen Nijekleaster. De visitatoren (de abten fen Aldekleaster en Gerkeskleaster) stelden hja as maitressen oan; lang hawwe Tjets en Jets dêr net west, hwent Juny 1564 kamen hja wer thus. Vrijspraak. De drie Amsterdammers die te Almelo terecht stonden wegens poging tot afdrei ging (ze hadden iemand gedreigd zijn ver houding tot een Amsterdamsche vrouw openbaar te maken), zijn vrijgesproken. Dorpsbrand. Spelende kinderen hebben brand gesticht y n ’e 1572. Yn diel tritich, blêdk. 434 fen it Verslag der Archieven van het Aartsbisdom Utrecht” foun ik dizze sin: a te visitandorum subscribuntur: de Nijecloester alias de Aula Dei Oerset bitsjut de sin it folgjende: „Jy moatte de ünderskreaune (kleasters) bi- sykje: o.) Nijekleaster ef Aula Dei”. Dit bifel is ien, dien troch Johannes, abt fen Morimond; hy stjürde in brief oan de abt fen Klearkamp, de foarste Maeije 1570 en bineamde him as ginnerael visitator fen ’e Cisterciënser kleasters, müntsen- en non- „Aete Rencke-soon” forsoarget om dit jier hinne de tsjerketsjinsten, en alles det in pastoar dwaen moat De parochy fen Skearnegoutum hearde under it Dekenskip fen Neder-Wagenburg (ek wol det fen Sniits neamd). Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter Secretarie 2e afd. ter inzage liggen: a. de beschikking van den Minister van Oorlog dd. 16 Augustus 1928, waarbij aan FOLKERT JORWERDA, dienstplichtige der lichting 1926, met ingang van 18 October 1928 voor een jaar vrijstel ling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap; b. de beschikking van Gedeputeerde Sta ten dd. 15 Aug. 1928, waarbij aan: DIRK FRANS KOENRAAD BAKKER, ingeschrevene der lichting 1929 dezer ge meente voorgoed vrijstelling van den dienst plicht is verleend wegens broederdienst. Tegen deze uitspraken kan binnen 10 da gen na de dagteekening dezer bekendma king beroep worden ingesteld. SNEEK, 21 Augustus 1928. Ongelukken. Het 7-jarig zoontje van den slager A. Markt te Roosendaal, stak in een onbewaakt oogenblik het rechterhandje in een in werking zijnde en electrisch gedreven worstmachine, waardoor den arme kleine drie vingers werden afgerukt. Verschillende dokters waren spoedig aanwezig, om hulp te verleenen. De kleine moest onder narcose worden gebracht om het armpje uit de machine te bevrijden, waarna het kind naar een ziekenverpleging is overgebracht. De 78-jarige heer M. uit Deventer had zijn zoon, die uit Amerika terugkeerde, in Rotterdam van de boot gehaald. De terug reis werd te Arnhem onderbroken, waar men eenige oogenblikken in een restaurant vertoefde. Tijdens dit oponthoud wilde de heer M. gebruik maken van de W.C., doch hij vergiste zich in de deur en viel daar door in den kelder. Toen een spoedig ge roepen dokter ter plaatse verscheen, bleek de heer M. reeds te zijn overleden. Te Buinen werd het 4 jarig zoonlje van den molenaar G. Bos door een molenwiek getroffen en levensgevaarlijk verwond. Een gesprekkentarief bij de Rijkstelefoon? verband met de mededeelingen, dat Kaap Grisnez te water gegaan en is bij Kingsdown aan land gekomen. In de Courant lezen wij over dezen tocht o.m. Mej. Hawke was Zaterdagavond om 9.59 bij Kaap Grisnez te water gegaan. Zij was de eerste vier uur een beetje ontmoedigd, doordat Frank Perks uit Birmingham, die een paar minuten later van dezelfde plek was gestart haar spoedig inhaalde en ver voor kwam. Perks moest evenwel toen hij vijf mijl buiten de Engelsche kust was, opgeven, nadat hij tien uur in het water was geweest. Miss Hawke is een langzame zwemster, en, aangemoedigd doof haar piloot, bleef zij volharden. Het getij voerde haar eenigen tijd naar het Westen, doch toen de vloed opkwam, werd zij weer Oostwaarts gevoerd. Na eenigen tijd kreeg zij een beetje kramp, doch gelukkig hield dit niet lang aan, en met 22 slagen in de minuut bleef zij den afstand verminderen. Veel voedsel heeft zij niet tot zich genomenalleen wat thee, wat chocolade, een citroen en drie peren. Na den vloed richtte zij haar koers weer naar het Zuiden en ging op Folkestone aan. Zij zwom krachtig en regelmatig. Ongeveer 12 uur Zondagmiddag werd de sleepboot, die haar vergezelde, gezien tusschen Dover en Folkestone ongeveer 6 mijl uit de kust doch toen werd zij weer door den opkomenden vloed het Kanaal ingedreven, voorbij Dover. Op het laatst scheen het twijfelachtig of het getij haar niet te sterk zcu zijn, maar ten slotte be reikte zij de rotsen bij Hope Point en daarmee haar doel. Zij werd aan boord van de sleepboot gebracht, die koers zette naar Dover. Bij aankomst aldaar was zij reeds gekleed, en niettegenstaande den langen tocht wandelde zij zonder steun de pier op, waar zij door een grooie menigte verwelkomd werd. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat mej. Ivy Hawke in 19 u. 16 min. het Kanaal is overgezwommen. Zij was bij Robles yn Nije- A u g. 1 5 7 2. Caspar de kleaster 1563. Twa „sorores reform a- trices” fen Aula Dei to Steenkerk. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van NANNE RONNER, caféhouder te Groningen, om verlof voor den verkoop van alcoholhouden- den drank, anderen dan sterken drank, in de kleine zaal, de groote zaal, de achterzaal en de kegelbaan van het perceel Kleinzand no. 36. Tegen het verleenen van dit verlof kunnen binnen 2 weken schriftelijk bezwaren bij hun college worden ingebracht. SNEEK, 22 Augustus 1928. door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie overwogen wordt, de telefoon tarieven te herzien, is aan de „Tel.”-corr. te Den Haag medegedeeld, dat mogelijker wijze een gesprekkentarief zal worden in gevoerd. Daar, met uitzondering van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, waar gemeentelijke telefoondiensten bestaan, alle andere plaatselijke netten in handen zijn van het tijk, zou invoeting van een ge sprekkentarief in alle overige gemeenten een groote ommekeer teweeg brengen, om dat elke aangeslotene dan in stede van een vast bedtag, elk gesprek moet betalen. Zoo- als reeds is opgemerkt, is deze aangelegen heid in studie en is er nog niets beslist, ook niet op welken grondslag een even tueel gesprekkentarief gebaseerd zal worden. Het vliegongeval te Heerlen. Zondag is in het ziekenhuis te Heerlen aan de tijdens den vliegramp bekomen ver wondingen overleden de heer B. Custers. Hiermede heeft dit ongeluk een 5e slacht offer geëischt. Naar de Tel. meldt, luidt het rapport der deskundigen, die het onderzoek naar de vliegramp te Heerlen instelden, als volgt: De vlieger Gesper heeft gehandeld, zoo- als men van den gemiddelden vlieger van het type, dat bij dergelijke demonstraties op treedt, kan verwachten. Na den start had hij liever een linker dan een rechter bocht moeten maken. Deze fout is echter niet zoo groot dat van schuld kan worden gesproken. De oorzaak was een niet te voorzien motor defect, gecombineerd met de waarschijnlijk minder goede bestuurbaarheid van ’t vlieg tuig bij kleinere snelheden. Het watertoerisme. De afdeeling watertoerisme van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland zal gedurende de komende wedstrijden der Koninklijke Zeilwedstrijden „Sneek” op Woensdag en Donderdag a.s. in het pavil joen aan de Sneeker Meer een en ander van zijn uitgaven en kaarten toonen. Daar onder is ook een geheel nieuwe en wel een van de groote rivieren, van het ge deelte ArnhemNijmegen, die voorzien is van alle gegevens die een varensman van noode heeft en alles overtreft wat tot nu toe op dit gebied verscheen. Tevens wordt de gelegenheid geboden om van allerlei wat onze grootste Toe ristenbond doet in het belang van de ge meenschap en van zijn leden inlichtingen te verkrijgen en zich als lid daarvan op geven. Het Bestuur der Buurtvereeniging „Oude Koemarkt” deelt ons mee, dat het horloge is blijven staan 17 Aug. ’s nam. één minuut over half vier. Degene, die ’t dichtst er bij was, is H. SevoIS> dat beiden zwaar werden verminkt. It bigoun der mei de Spaensken min üt to sjen yn 1572. Forskate stêdden en geaën skodden it hirde jok óf; ek yn Fryslan barde soks. Snits wier b.g. ek net mear yn Spaen- ske hannen. Det fortrette de tiidlike lanfald fen Fryslan, Caspar de Robles, hear fen Billy, tige en hy liet it der ek samar net by sitte. De 14de fen Rispmoanne gong hy, mei syn mannen yn alve weinen en noch in stik ef hwet per pedes apostolorum fen Ljouwert óf op wei nei it opstannige Snits. As de trop by Nijekleaster is, stjürt de Robles syn riedshear Piter Frittamo (berne to Snits) nei de opstannigen om hjar to bi- praten, de Spaenske side wer to kiezen. De oaren (de Robles mei syn soldaten en wei nen) geane salang nei it kleaster en tarre wer op de convents jildpong. Frittema skynt hwet lang wirk hawn to hawwen, hwent de Robles giet ek nei Snits; mar hjar plan mislearret, sadet de hiele kloft wer to Nije kleaster bilannet. Mei inkelde óffirdigen fen Fryske stêdden reitsje hja oan ’t mi'el en reizigje nei dy tiid nei Aldekleaster. ït wier hege bisite for de kleasterlingen, mar folie scil hja der dochs net mei op hawn hawwe! De eerste haver en gerst van den Zuiderzeebodem. Men schrijft uit Alkmaar aan de N. R. Ct.: Op de gehouden graanmarkt kwam de schipper J. Smit uit den Anna-Paulowna- polder met een lading graan, bestaande uit 50 H.L. haver en 102 H.L. gerst. Deze pro ducten waren gekweekt op de proefpolder. Zoowel de haver als de gerst bleek van goede kwaliteit. De haver werd gekocht door den heer Bangma uit Haarlem a f 10.50 per 100 K.G. In het voorjaar had het Rijk, dat de teelt- proef op zich had genomen, het gewas te velde bij opbod verkocht aan den heer L. Raven te Anna-Paulowna. Voor diens reke ning werd het graan ’s middags verkocht door den schipper J. Smit. De zakken waren voor deze gelegenheid feestelijk versierd. Ook in landbouwerskringen bleek men ten zeerste voldaan over het resultaat van deze teeltproef. Ongeluk in de bergen. In de bergen van het Montblanc-gebied heeft zich het volgende drama afgespeeld. Van 2 Franschen, die Dinsdag de Aiguille du petit Dru beklommen, bezeerde de eene zich zoo leelijk bij een val, dat hij niet meer kon loopen en op hulp moest wachten. Zijn vriend bleef bij hem. Terwijl zij wachtten, is er een hevige sneeuwval gekomen, die het verblijf van de twee alpinisten op den smal- len rotswand op 3700 M. hachelijk maakte. Een hulp-karavaan gidsen uit Chamonix kon de beide mannen door de versche sneeuw niet bereiken; wel slaagden drie al pinisten uit Genève daar in. Zij brachten den Franschen voedsel en warme kleeren. Op den terugweg zijn deze redders echter door een woedenden sneeuwstorm overvallen. Een van hen verloor het leven; de beide anderen wisten een hut te bereiken, maar van den eenen man zijn de beenen bevroren. Emigrati e-drama. Te Baden in Oostenrijk is de Russische baronesse Maria Fersen overleden, de vrouw van den laatsten voorzitter der Doema. Mevrouw Fersen werd 54 jaar oud en stierf aan hongerwaterzucht. Haar dood beteekent het einde van een dier drama’s van namelooze ellende, waar door zoo vele leden der voormalige Rus sische hofaristocratie zijn getroffen. Baron Fersen en zijn vrouw, welke laatste de doch ter van een hooggeplaatst Russisch ambte naar was, behoorden destijds, volgens bericht aan de „Crt.”, tot de meest geziene leden der Peterburgsche society. Na het uitbreken der communistische revolutie weken beiden naar het buitenland uit, zonder iets van hun groot vermogen te kunnen meeneenen. Na tallooze omzwervingen belandden zij eindelijk in 1920 te Baden in Oostenrijk. Daar betrokken zij ten huize van een ingenieur als onderhuurders een armzalig kamertje. Het vertrek bezat geen ramen en zelfs ontbraken de meest noodzakelijke meubelen, zoodat beiden op den houten vloer moesten slapen. Door middel van houtsnijwerk trachtte de barones in hun onderhoud te voorzien. Doch de voort durende ontberingen hadden haar gezond heidstoestand zoodanig geschokt, dat zij tenslotte niet meer kon loopen en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hier heeft de dood haar thans uit haar lijden verlost. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: SNEEK TELEFOON No. 150. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Heeg ds. S. Ybema te Hijkersmilde. Doopsgez. gemeente. Aangenomen naar Joure door N. v. d. Zijpp te Zijldijk (Gr.). Legaten. Door wijlen S. A. Starkenburg en echt- genoote te Oudwoude zijn navolgende lega ten besproken: f 1000 aan de Gereformeerde Kerk te Leeuwarden, met bestemming voor de Zendingskas der gezamenlijke Geref. Kerken in Friesland; f 1000 aan de Diaconie der Gereformeerde Kerk te Kollum; en f 2000 aan de Gereformeerde Kerk te Kol lum. in een volgend nummer per advertentie. In het bijzonder wordt de aandacht ge- 'A vestigd op vliegerwedstrijden voor jongens 1 “e »'-“• van 10—14 jaar. ’s Avonds schitterend vuurwerk. i Laatstgenoemde bekwam bovendien nog een gebroken arm en een hoofdwonde. Nadat dr. Wassink de eerste hulp had verleend, zijn beiden naar het ziekenhuis Een tragische bijzonderheid is nog, voegt er aan toe, dat eenigen tijd ge- j leden een broer van Van O., op dezelfde ongelukkige wijze om het leven is gekomen. As men it jier 1572 neamt, komt it wird Wettergeus ek foar yen to stean. Wy tinke den oan de Briel, mar hawwe hielendal net yn ’e gaten, det de Wettergeuzen ek yn Fryslan in rol spile hawwe. Hja foelen Frys lan binnen en plunderen de kleasters, dy’t it neist bij de sé stienen. Rouwe, woaste keardels wierne it, for nimmen bang. Diederik fen Bronkhorst, Greve yn tsjinst fen Oranje, spaende yn diz tiid yn üs heite- lan om. Hy stie oan ’t haed fen in woaste trop, dêr’t folie Friezen under sieten. De 19de Oktober binne hja yn ’e Boalserter en Snitser kriten en stekken kleasters yn ’e bran, lyk as Müntsjebayem, Oegekleaster, Griendyk ensfh. Ek giet de branstifterstrop troch Goutem nei Aula Dei en it Nijekleaster ündergiet itselde lot as de niisneamde stif ten. It kaem alhielendal yn pün to lizzen. Der is in birjucht, dat ynhaldt, dat efkes nei de bran de procureur-ginnerael fen ’t Hóf, Jan Karels, him yn ’e pünbulten legert om Snits yn to nimmen. Dit mislearret ek wer. It wier in greate ramp for de nonnen, mar hja lieten it der net by sitte. As de tiid wer hwet rêstiger wirdt, bigjinne hja wer to bouwen, det hja jammernóch neat joech, hwent yn 1580 komt it bisteansforbod for kleasters. Mar dêr strakjes oer. Ver. „Oranje”, Sneek. Feestelijkheden op Vrijdag 31 Augustus vervoerd, alwaar zij eenigen tijd later fpr crpl ACronhpi d VOtl rln vn vi o a vrl o rr U J- l__l1. M. de Koningin. I Het Bestuur van Oranje heeft de wed- strijden vastgesteld. Nadere bijzonderheden 1 Liefdesdrama Men meldt uit Hilversum d.d. Zondag Hedenmorgen ongeveer 12 uur heeft zich alhier een drama afgespeeld, dat twee slachtoffers geëischt heeft. Toen de 4 5-jarige F. W. Schaaf, boek handelaar, wonende in de Havenstraat al hier en zijn 22-jarige kantoorbediende mej. J. W. Kooring, wonende Kerkbrink, heden morgen de kerk uitkwamen namen zij een taxi, die hen naar de Hollandiche Rading zou brengen. Ter hoogte van den Eykbosserweg klonk plotseling een revolverschot. De chauffeur stopte onmiddellijk en vond het meisje badende in haar bloed, door een kogel in de hartstreek doodelijk ge troffen. De heer S. richtte daarop de revolver op zichzelf. Een kogel miste en kwam in het chassis van de auto terecht. Een vol gende kogel trof hem in de hartstreek. En kele minuten later gaf hij den geest. De ijlings ontboden geneesheeren kon den slechts den dood bij beide slachtoffers constateeren. De lijken zijn naar het iijkenhuisje op de alg. begraafplaats overgebracht. De heer S. was gehuwd en laat vrouw en kind achter. De oorzaak van dit drama schijnt een liefdesverhouding te zijn geweest. De politie stelt een onderzoek in. In een speer geloop en. Op een sportterrein aan de Vlaggemans- kade te Rotterdam is de 24-jarige kantoor bediende H. Gelderman terwijl hij bezig was zich te trainen voor het hardloopen in een speer, die op het veld stond, ge- loopen. De speer ging hem dwars door het lichaam. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Twee rangeerders gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn nabij het station Delft een Iweetal ran geerders door een trein gegrepen en ge dood. Nader meldt men over dit ongeval Op de spoorlijn nabij den overweg aan de Binnenwatersloot te Delft, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een droevig ongeluk plaats gehad. De rangeerders J. L. van Okkenburg en G. de Niet, waren omstreeks twee uur bezig met het rangeeren van eenige goederen wagons. Zij bevonden zich op een der hoofdsporen en hebben vermoedelijk niet bemerkt, dat uit de richting Den Haag een goederentrein naderde. Zij werden door de locomotief gegrepen met het noodlottig de Vries, met 17 Aug. ’snarm 8 min. overDe N- kreeS een schedelfractuur, terwijl één, zoodat de palm aan hem is ten deel een been geheel werd afgereden, gevallen. Aula Dei neamd yn in brief fen 157 0. De pro c.-g i n n. f e n ’t pünbulten fen Aula Dei. Poging tot ontsporing. In den nacht van Woensdag op Donder dag jl. heeft men getracht de Zeistertram, die om 11 uur 50 m. van Utrecht vertrekt, te doen ontsporen, door bij fort de Bilt twee ijzeren nagels, ter dikte van 2.8 c.M. en lang 10 c.M., dwars over de tramrails te leggen De tram reed met gewone snelheid over de versperring heen en ontspoorde niet. De wagenbestuurder, conducteur en een 6-tal passagiers waren hevig geschrokken door den geweldigen schok. Nadat de ijzeren nagels waren weggeiio- In het dorp Belgoraj, in de buurt van Katto- men reed men verder, doch ter hoogte van wj^z> niet het gevolg dat 37 boerderijen zijn Steynenburg kreeg men denzelfden onaan- genamen schok, zegt de N. Rt. Ct. Ook daar de vlammen omgekomen, had men twee ijzeren nagels van dezelfde soort over de tramrails gelegd. i Terstond heeft de wagenbestuurder aan de politie te De Bilt van dit feit kennis ge geven. In samenwerking met den Utrecht- schen speurdienst trachten beiden den dader of de daders op te sporen. De ijzeren nagels zijn in beslag genomen. Over het Kanaal. Auto- ongeluk. Zondagavond zijn in een lersch dorpje tusschen Dublin en Bray vier menschel, omgekomen bij een automobiel-ongeluk. De auto verloor plotseling zijn richting en reed tegen een muur. Daarbij werd een politieagent, die het verkeer regelde, dood gereden. In de auto zaten een verpleegster en twee anderen. De verpleegster was op slag dood de beide andere personen over leden na overbrenging naar het ziekenhuis. Hóf 21. g o u t u m. D IIEWE SSEEZEE CDÜRABT - annax SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL - In .-.•«•Sr 33tl ter gelegenheid van de verjaardag van H de bekomen verwondingen zijn overleden. Van O. was 40 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen. De N., 34 jaar oud, laat een weduwe achter.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1