I NIEUWSTIJDINGEN. Dl! No. beslaat uit 3 Mailen. Skiedkindige Oantelkeoinge» Ollicieel Orgaan der Gemeenle Sneek r annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSËRADEEL Eerste blad No. 97 44e Jaarga KIEZEBKINK Co., uitgaveKiEZEBRiNK Co, Xraterda# ft September ftO$8 23. ug en Igd. Tonei mear. 1 I Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 19 voor □rdat Tot officier in de orde van Oranje Nassau is bevorderd onze vroegere stad genoot de heer P. Visser, referendaris aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Geslaagd voor de acte Duitsch L. O. mej. C. v. d. Horst, onderwijzeres aan de Julianaschool alhier. Gewetensgeld. Bij den inspecteur der directe belastingen He afd. alhier is wegens gewetensgeld ont vangen de som van f 141.56, ter voldoening van te weinig betaalde belastingen. Opening Sportpark 8 September. Voor de athletiek-wedstrijden voor dien dag zijn reeds ruim 400 inschrijvingen bin nen gekomen, verdeeld als volgt: Dames. Snelloop 100 M. 50; Hordenloop 80 M. 45; Speerwerpen 48; Verspringen met aanloop 70; Estafetteloop 13 ploegen. H e e r e n: Snelloop 200 M. 36; Duurloop 3000 M. 19; Hink-stap-sprong 51; Speer werpen 42; Polsstok hoogspringen 26; Esta fetteloop 14 ploegen. Bovendien vinden wedstrijden en demon straties in gymnastiek plaats. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werden uitge leend 2150 banden en bedroeg het aantal bezoekers 1825. Geslaagd voor het Staatsexamen A te Utrecht onze stadgenoot de heer S. Zijlstra. Waterschap Heeg. Ged. Staten hebben benoemd tot voorzit ter van het waterschap Heeg (vacature door het ontslag nemen van Dr. E. van Welderen Rengers) den heer IJ. P. Veldhuis te Sneek. HOMMERTS, 29 Aug. Notaris Mulder te Sneek verkocht hier hedenmiddag: een koe- melkerij met woning en diverse wei- en hooilanden onder Hommerts a. d. Zwarte Brekken, op Zandgaast en op Osingahuizen. 1. Een koemelkerij met erf c. a. aan den straatweg te Hommerts, groot 11.8 A. 2. Een crematorium te Zwolle? Naar gemeld wordt bestaan er te Zwolle plannen voor oprichting van een cremato rium. De „Arbeidersvereeniging voor Lijk verbranding” heeft bij het gemeentebestuur het verzoek ingediend om op het onlangs aangekocht langoed „Kranenburg” aan den Meppelerweg een stuk grond aan te wijzen, waarop een crematorium met urnentuin zou kunnen worden gesticht. Ongelukken. De heer Kahrel reed gistermiddag in een auto in gezelschap van zijn echtgenoote naar restaurant Riche aan de Vischmarkt te Groningen. Mevr. K. stapte uit en ging voor de auto op de stoep staan. Daar de wagen niet evenwijdig aan de stoep stond, wilde de heer K. den auto rechtzetten. Hij had evenwel den wagennop een versnelling voor uit laten staan, zoodat bij het gasgeven de auto in plaats van achteruit te rijden voor uit vloog. Mevrouw K. raakte onder de auto. Zwaar gewond werd zij naar de r.-k. zieken verpleging vervoerd, waar ze kort na aan komst is overleden. strekt rarrel hee- exee- spaak er zij was t N a- s ge- ■lends jjl hi, feting an dt k nie Abonnement: per jaar f2.50, fr. per post f3.75. Advertentiën: 9 ct. per regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT oer SKE ARN EGO UTUM samle troch UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. c, dat t. Ja, I mo- strekt :egde Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers: SNEEK TELEFOON No. 150. 1 Herfoarmers t ’e Skearne- gouturne r kriten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 /z en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 30 Aug. 1928: schoen (bruin); portemonnaie met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 30 Aug. 1928: grijze kous, P. Huisman, Brouwer- steeg 17; schrapvijl, W. Slob, Hoogend 12, bushengel, E. Zwikstra, 2e Oosterkade 21; cypersch poesje, M. Hoekstra, 4e Frittema- hovenstraat 10; ledige beurs, S. Hoekstra, Parkwachter. Rijkszuivelschool. Voor het tijdvak van 1 September 1928 tot 1 September 1929 zijn wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkszuivelschool te Bols- ward M. ten Cate, E. Statema en W. Vliet- stra, allen aldaar; Z. J. van den Bout, J. L. Dijkhuis en mr. K. H. Mulder, allen te Sneek, A. de Haas en L. L. van Keijzerswaard, bei den te Leeuwarden, en S. Siersema, te Har lingen. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn o. a. de volgende onderscheidingen verleend: Mr. P. S. Gerbrandy, te Sneek, lid van Ged. Staten van Friesland is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, evenals de heer H. G. W. Sprenger, directeur der Leeuwarder Courant te Leeu warden. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is o. a. benoemd de heer B. IJ. Wielenga, oud hoofd der bijz. m.u.l.o. school te Wor- kum. C. Piso, meesterknecht ter drukkerij van het Nieuwsblad van Friesland, wonende te Nijehaske, kreeg de eere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau; P. Carelse, rijksveldwachter-brigadier titu lair te Stavoren kreeg die medaille in brons. Verdere onderscheidingen werden o. a. verleend aan het Tweede Kamerlid A. Braat (Ned. Leeuw), dr. Fred, van Eeden, letter kundige (idem), Louis de Vries, tooneelspe- ler (ridder Oranje Nassau orde). mar ik ?al je inby’s reid?” >r zich nemen Weer een vliegongeluk. Reuter meldt d.d. Woensdag uit New York (stad) dat in een verlaten en on herbergzaam gebied dicht bij PoH Jarvis de lijken zijn gevonden van den ciief van den vliegdienst Merril en van Ronne, den commandant van de vlieghaven Buffalo. De dooden lagen naast hun verbrand vliegtuig, The Falcon, een toestel dat het eigendom was geweest van Lindbergh. Maandagmiddag waren de vliegers uit Buffalo vertrokken in de richting New York. Perceel weiland aan den straatweg te Hom merts, groot 4.4 pdm. 3. Perc. weiland ten O. van perc. 2, groot 4.1 pdm. Alle 3 percee- len bij cumulatie voor na te noemen last gever gekocht door D. Jaarsma te Sneek voor f47.27.30. 4. Weiland aan den straatweg onder Hommerts, groot 4.1 pdm. Koopers Sj. de Vries, K. v. d. Horst en K. v. d. Meer te Sneek voor f 4727.30. Dit perceel is inmid dels weder onderhands verkocht aan mej. wed. Cnossen. 5. 1 '/2 pdm. weiland ten O. van vorig per ceel. Gekocht door W. A. Prins te Hom merts voor f 1588.50. 6. 6.9 pdm. weiland ten O. van den straat weg te Hommerts. Kooper voor na te noe men lastgever D. Jaarsma te Sneek voor f 6486. 7. 5'/2 pdm. weiland aan de Jeltesloot on der Hommerts. Kooper W. de Boer te Hom merts voor f 3432. 8. 11.4 pdm. weiland ten W. van den straatweg onder Hommerts. Koopers J. F. Repko en KI. Schurer, beiden te Sneek, voor na te noemen lastgever voor de som van f 13121.40. 9. 7.2 pdm. hooiland onder Jutrijp aan de Zwarte Brekken. Kooper Simon Sjirks Dou- ma te ’s Hage voor f 3823.20. 10. 6.3 pdm. hooiland op Zandgaast aan de Koevoet. 11. 12.14 pdm. weiland aldaar, genaamd „de Schiphuisfenne”. Beide laatst- gen. perceelen toegewezen aan Mej. de wed. H. Tj. Huitema te Jutrijp voor f 14.981.20 12. 0.29.70 H.A. weiland onder Osinga huizen. Gekocht door den huurder Wiebe Cnossen, voor f 1212. 13. Twee woningen op de Smidspolle te Hommerts. Gekocht door den huurder M. Walinga voor f 456. LEEUWARDEN. Ged. Staten van Fries land hebben het gevoelen van de gemeente raden in die provincie gevraagd over eene aanvulling van de regeling der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers in dien zin, dat de jaarwedden in de gemeenten, waar pensioensverhaal wordt toegepast, worden vastgesteld tot zoodanige bedragen, dat na de toepassing van dat verhaal de in de geldende regeling bepaalde bedragen zuiver worden genoten. Na het conflict aan de Koninklijke Weefgoedèrenfabriek te Hengelo. Vorige week hebben wij gemeld, dat het bestuur van den textielarbeidersbond St. Lambertus zijn uitkeering aan de uitgesloten leden bij de Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo gestaakt heeft, omdat het bestuur van de afd. Hengelo geweigerd had af te zien de uitgesloten leden een bijslag om an dere redenen te verleenen. Deze weigering heeft het b^idsbestuur in strijd geacht met de voorschriften voor de werkloozenkas. Het bondsbestuur heeft inmiddels het af- deelingsbestuur in zijn functie geschorst en zich rechtstreeks tot de leden gewend. Deze ontvangen na aftrek van den door het afdee- lingsbestuur toegestane bijslag, de hun toe komende uitkeering. Van de 164 uitgeslotenen hebben daar van slechts vijftien gebruik gemaakt, zoodat men mag concludeeren, dat de overigen zich plaatsen achter het afdeelingsbestuur. In een gehouden bijeenkomst van uitge sloten leden is thans een motie van vertrou wen in het afdeelingsbestuur aangenomen. De dood van Loewenstein. De Matin weet te vertellen, dat het onder zoek van de ingewanden van den bankier Loewenstein nog steeds niet is afgeloopen, Het is opgedragen aan dr. Kohn-Abrest te Boulogne aan zee, die echter heeft mede- deeld, dat hij over een paar dagen zijn rap port bij den rechter zou indienen. Inmiddels is er een liter zeewater ter be schikking van dr. Kohn gesteld, welk zee water op eenige mijlen afstand van de En- gelsche kust was geschept. Dr. Kohn wil het vergelijken met de vloeistof, die er in dej maag van den omgekomen bankier is gevonden. De catapult-vliegpost voor New York. Woensdagmiddag is het speciaal gecon strueerde vliegtuig uit Le Bourget vertrok ken, dat te Havre aan boord van de Isle de France neergestreken is en dat de Engelsche en Fransche post voor Amerika aan boord had. Tot 2 uur kon men op het vliegveld nog brieven posten. Op 250 tot 300 K.M. voor New York zal het vliegtuig, gelijk men weet, met behulp van een soort catapult weer in de lucht ge slingerd worden en de post te New York aan wal brengen. Op deze wijze zullen brieven van Woensdagmiddag 2 uur reeds Dinsdag morgen te New York bezorgd worden, een tijdsbesparing van 55 a 60 uur. De vergiftigingsverschijnselen te Deventer. De toestand der kinderen van de familie V. te Deventer, bij wie zich ernstige vergif tigingsverschijnselen hebben voorgedaan is naar omstandigheden vrij goed. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat hier inderdaad sprake is van een vergiftiging, ontstaan door bacteriën welke zijn voorgekomen in voedsel. In welken vorm kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Huiselijke twist. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is er ten huize van den 51-jarigen chauffeur W. M. aan de Toussaintstraat te Leiden een huiselijke twist ontstaan, doordat de vader zijn dochter over haar gedrag een berisping maakte. De moeder en de 24-jarige zoon des huizes, fabrieksarbeider van beroep, kozen de partij van het meisje. De twist liep zoo hoog, dat de moeder en de kinderen den vader te lijf gingen. Deze vluchtte de straat op, waar de zoon hem achtervolgde. Zij werden handgemeen, waarbij de vader den zoon met een mes een diepe snede in de zijde toebracht. Deze werd levensgevaar lijk gewond. De vader is in arrest gesteld, de zoon is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. 102 jaar. Zaterdag 1 September wordt mej. Catha. Braafhart te Ede 102 jaar. Zij is nog goed gezond. Uit het mijnbedrijf. De Algemeene Nederlandsche Mijnwer- kersbond heeft een klacht ingediend bij het Staatstoezicht op de mijnen, dat de Oranje Nassau-mijnen de bepalingen van het mijn reglement overtreden door een belangrijk aantal arbeiders langer dan 8'/2 uur per etmaal in de ondergrondsche werken te laten verblijven. De bond schrijft dat de juistheid van de klacht niet is te onderzoeken aan de hand van de loonlijsten, daar geen betaling voor den langeren arbeidstijd geschiedt. Hij dringt er bij het Staatstoezicht op aan, op andere wijze een onderzoek hiernaar in te stellen, opdat aan dezen toestand een einde kome. Helpers binne by dit „bikearingswirk” o.: Peeter Sytnonsz jen Tirns en Jacob Tyettye (Jacob Tietsjes) fen Goaijingea. It binne in pear greate dwepers west, dy’t it folk mar oeral makken en hjar ta dieden oansetten, dêr’t de neiteam it lést noch fen ünderfine scoe. Yn 1534 firdige de stede- halder Schenck in plakkaet üt tsjin de „Ver- leyders ofte Bedriegers, die in den Lande omgaen, die de Luyden wederdopen, ende ur'-ode, geïnficeerde dwaelinghen ende sec- ten léren uii namen Melchior Hoffman,... Jacob 'yetye, Peeter Symonsz ensfh. Men mjcht hjar gjin iten ef drinken jaen, mochten net ütfenKüzje by de minsken. Dienen dè minsken it al, den hinge it libben dér fen öL-Hwa ien fen dy mannen oer- levere oan ’e geastlike rjuchter, scoe dêrfor leanne wirde mei 25-Caroli gounen, mei for- goeding fen kosten. Letter heart men net mear fen hj ar. Müch- lik hawwe de Tirnser en Goaijingeaster wol meidien oan it Blomkamp-aventür, 1535, dat sa’n greate delslach wier for de Anabap tisten. Mar de oare foarstanders fen de nije leare lieten hjar dêrtroch net bang meitsje. Stadich wrotte de biweging troch. Hja makke de parochianen laks yn ’t forfoljen fen de tsjerkeplichten en kaem seis yn de kleasters, dêr’t se de religieusken oansette ta it forlitten fen ’t kleaster. De Keiser fir- digt dêr plakkaten tsjin üt, mar it jowt neat. Yn ’e „Beneficiael-boeken” kin men seis fine, dat de pastoars hjar dêr,mei bigjinne to bimoeijen. Folie Friezen setten nei Wittenberg, om dêr de colleges to folgjen fen Luther ef in oare Herfoarmer. Op it Gymnasium to Snits wier yn de fyftiger jierren rector Hendrik Geldorp. Syn foargonger wier, krekt as hy, „verlicht”. Geldorp skriuwde seis „ketter- sche en fameuse* liedekens”. Ien hjitte: „Lijkzang over de begraavene Misse”. Troch de Fryske biwaldmannen untsjeaun, waerd er dat letter net mear, do’t er nei Delft ta gong: hy moast de wyk spylje. To Easthim stie yn de sechtiger jierren as pastoar Feito Ruardi. Dy moast neat mear fen de mis hawwe; de tsjerketsjinsten bigounen dêr gans „kettersch” üt to sjen; it each fen de inquisity foei- dêrop en Hear Feito moast mar meitsje, det er foart kaem, hwent oars wier syn dea bisletten. Jelle fen Dryls (Gellius Ilstanus) preke yn dizze tiden mei fjür it nije leauwen yn de Ljouwerter en Snitser tsjerke, -mar do’t de kniper op de skine kaem, waerd hear Jelle wer Roomsk. Letter (1566) liket if al hielendal goed to bitearen mei de Snitser Protestanten: Hja krije frij, tsjerketsjinsten to halden yn de Martini- en de Kleastertsjerke (yn de Lytse Tsjerkstrjitte) neffens hjar bigearte. Menso Poppius, dy’t yn 1543 üt Eastersé flecht wier, omdet hy as pastoar de nije leare forkindige, sprits nou de earste preek üt. Folie minsken leinen bilidenis óf. As it jier 1567 oanbrekt, is it mei it frije ütoefenjen fen de Herfoarme leare wer dien. Snits en oare stêdden krije soldaten yn. Alva is mei in great leger yn oantocht, en den fielt nimmen fen de Protestanten him mear feilich. Alles slacht op de flecht. Den komt de slach by Heiligerlee. Aremberg, de Fryske stedehalder, fait. Syn opfolger is de Greve fen Meghen, sa’t skynt in great foar- stander fen de Roomske leare, hwent nou bigjinne de ketterhjitfolgings op ’e nij. Reitsma seit op blêdk. 151: „De beul had werk in die dagen. Zij, die zich aan het een en ander vergrepen hadden, werden vlijtig opgespoord en na kort proces onthoofd, ge hangen, gevierendeeld of verbrand, al naar bevind'van zaken,” Under de earste en léste bisskop fen Ljouwert, Cunerus Petrus, en de stedehal der Caspar de Robles, hienen de Herfoar- men it yette swier. Hiel inkeld mar ris gon- gen hja nei plakken ta, dêr’t yn ’t geheim gearkomsten holden waerden; reisgjende dümny’s prebearren sa folie müchlik de ge- meinte noch hwet byinoar to halden. Yn 1572 lykwols komt der for hjar wer in bettere tiid. Do sloech yn iens de loge fen de opstan tsjin Spanje yn forskate stêd den üt. Snits wier de alderearste stêd yn ^ryslan dy’t partij keas Joar de Prins, do Boalsert en letter noch Starum, Frjentsjer en Dokkum. Sa as ik al sein haw yn it artikel under it jiertal 1572 hat Caspar de Robles yn Rispmoanne al prebearre Snits wer to winnen, mar orndoch. Yn Novimber lykwols iepent Snits syn poarten foar it leger fen de Kolonel, omdet it inselde lot eanget as Dokkum en Starum (dy lyk as Zutfen en Naerden ütmoarde binne) hwen- near it noch langer de poarten tichthaldt. En ünderwilens streupe en strope de Geuzen yn Fryslan om. Moord. Opnieuw is Woensdag een ernstige mis- medegedeeld, dat verleden week Zondag- daad te Berlijn gepleegd. In het Noord- ochtend te Fiskernaes, dus 202 mijlen ten Oosten bezat de 29-jarige Wilhelm Pris- zuiden van Mount Evans, een vliegtuig is anti Vn a t* l"V r\ rr rlïr» nnn nmrrïn»-» z4nt- z4«4- ^aI f z-lnrt rl n t~r nzvnn rustig publiek werd bezocht. De zaak ging I ruak, dat is 50 mijlen ten noorden goed. Dinsdagavond kwamen drie jongelui van ,25 tot 30 jaar het lokaal binnen en begonnen de aanwezige gasten lastig te vallen. Prismute weigerde hun drank te geven en verzocht hun het lokaal te ver laten. Nu ging het drietal den herbergier te lijf. Deze verdedigde zich met een hon denzweep, terwijl zijn vrouw de politie alarmeerde. Kort voordat de politie ter plaatse verscheen ging het drietal aan den haal. Gistermiddag om vier uur liet Prismute zijn twee honden uit. Hij stond met de hon denzweep in de hand aan de deur van zijn lokaal, toen plotseling eenige jongemannen De Eise Eisingafeesten te Franeker. Windhondenrennen. Woensdag werden te Franeker in een stuk weiland aan den Harlingerstraatweg tegen over de meubelfabriek „Fristho”, de aange- kondigde hondenwedrennen gehouden, die door het heerlijkste zomerweer, dat men zich denken kan, begunstigd werden. Op het terrein bewoog zich een groote men- schenmenigte, die door sommigen geschat werd op pl. m. 3000, terwijl het ook nog op den Harlingerstraatweg zwart zag van menschen. Deze sport is hier in deze om geving dan ook iets nieuws en zeer waar schijnlijk heeft dit op *het bezoek invloed gehad. En bovendien hadden zij, die deze wedstrijden bezochten maar nog niets van het Eisinga-monument gezien hadden, te vens de gelegenheid om dit huldeblijk aan den vervaardiger van het Planetarium te bewonderen. Wat den wedstrijd betreft, deze is over het algemeen goed bevallen. Het publiek, een enkele uitzondering daarge laten, toonde wel belangstelling voor de vele spannende momenten die deze wed strijden meebrachten. Vooral in de beide eerste series op de vrije baan van 300 meter ging het soms uiterst spannend toe. De beesten vlogen bijna in kogelvaart achter het snel voort vliegende haas aan, waarbij het wel voor kwam, dat de honden kop aan kop over de eindstreep sprongen. En als dan het haas onder de zak verdween beten sommige hon den van woede in den zak, of begonnen met elkaar te vechten. Dit was alles echter bijzaak, hoofdzaak was hoe snel er geloo- pen werd. En dat was in orde, want de snelste rit werd gedaan door den éénjarigen „Ledi” van den heer K. Wiersma te Ezinge in de provincie Groningen. Dit dier legde daarbij de 300 meter in 16.9 seconden af. Om den lezer een eenigszins duidelijker be grip van deze enorme snelheid te geven kan men deze prestatie vergelijken bij den snel- sten rit van den hardrijder op schaatsen Klompmaker, die naar wij meenden op zijn snelst in den afgeloopen winter de 160 meter in 14.2 seconden aflegde en dit dier 300 meter in 16:9 seconden. Voor zoo’n baan- lengte zou Klompmaker dus, wanneer hij die in hetzelfde tempo kon uit rijden als die van 160 meter, bijna 27 seconden noodig hebben en deze hond deed het in nog geen 17. Het enorme verschil spreekt voor zich zelf, niet waar. L. Crt. Mond- en Klauwzeer. In de week van 19 t.m. 25 Augustus jl. zijn in deze provincie 246 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, in de gemeenten: Achtkarspelen (1), Aengwirden (1), Baarderadeel (1), Barradeel (1), het Bildt (3), Dantumadeel (32), Doniawerstal (1) , Ferwerderadeel (36), Franekeradeel (2) , Gaasterland (9), Hem. Oldephaert (10), Hennaarderadeel (2), Idaarderadeel (2), Kollumerland (5), Leeuwarden (5), Leeuwarderadeel (12), Lemsterland (8), Menaldumadeel (4), Oostdongeradeel (16), Opsterland (3), Rauwerderhem (2), Scho- terland (6), Smallingerland (1), Tietjerk- steradeel (16), Utingeradeel (2), West- dongeradeel (30), Weststellingwerf (4), Wonseradeel (8), Workum (5), Wymbrit- seradeel (14) en Ijlst (1). 1RNSUM, 29 Aug. Tijdens de kermis dagen vermiste de familie v. d. V. alhier een beurs met zeven gulden en hoe men het huis ook doorzocht, het zoek geraakte kwam niet weer te voorschijn. Ten slotte werd aangifte gedaan bij den veldwachter. Het bleek nu, dat een 9-jarig meisje uit een naburig dorp de schuldige was. Zij had slechts een enkel oogenblik in de kamer der familie vertoefd en toen de beurs van de tafel genomen en deze neergelegd aan den weg te Oudeschouw, om haar later, toen ze met haar vader daar passeerde, als „gevon den” weer op te rapen. De vader verzuimde van dat vinden aangifte te doen. L. Ct. op hem toetraden. Onder hen herkende hij de rustverstoorders van den vorigen dag. Een hunner rukte Prismute de zweep uit de hand en sloeg hem als een razende er mee op het hoofd, terwijl twee anderen hem vasthielden. Toen enkele voorbijgangers tusschen beiden wilden komen, vluchtten de aanvallers. Prismute slaagde er nog in zijn slaapkamer te bereiken en zich op bed te werpen; een half uur later was hij dood, zijn schedel was ingeslagen. De politie is op het spoor van de daders. Het zijn dag dieven, die in de omgeving van den herberg van hun slachtoffer bekend zijn. Een later bericht meldt dat zij zijn gepakt. Een cycloon in Italië. Blijkens een bericht uit Monza heeft er boven de Brianza, de vruchtbare en dicht met villa’s bezette heuvelachtige landstreek tusschen de Adda en de Lambro, in den omtrek van Monza een cycloon gewoed, die aan de heele streek groote schade heeft toe gebracht. Te Monza zelf is de top van de kathedraal afgerukt en overal zijn tal van schoorsteenen neergevallen en boomen om gewaaid, tengevolge waarvan negen men schen gedood zijn, een veertigtal gewond en een honderdtal gekneusd. De telefoon lijnen zijn verbroken. Te Monza was er geen electrisch licht meer en stonden de straten blank van het hemelwater. Draadloos besturen van een oorlogsschip. Tusschen Norderney en Helgoland zijn den laatsten tijd proeven genomen met het draadloos besturen van het afgedankte oude panterschip Zaehringen. Deze proeven heeten prachtig geslaagd. Het onbemande schip voerde stipt alle bewegingen uit welke de stuurman, die op 4 K.M. afstand zat op het zend-schip Blitz, voorschreef. Vervoer van een reuzenschat. De Chase National Bank te New York heeft nieuwe kantoren betrokken en heeft al haar geldswaarde overgebracht naar haar nieuwe kantoren. Drie weken zijn voor dit vervoer noodig geweest, hoewel de afstand naar het nieuwe gebouw niet meer dan vijf minuten was. De vervoerde waarde bedroeg 7200 millioen gulden. 18 gepantserde auto’s waren gehuurd om de geldswaarden te vervoeren; maar in één slechts waren de schatten geborgen. De anderen dienden als escorte. Op elke auto stonden vijf man, ieder met een machinege weer gewapend, dat 22 schoten in een se conde kon geven. Voorts had iedere bewaker eenige traanbommen bij zich. Vier-en-twin- tig politie-agenten stonden langs den weg, terwijl de ingangen van het oude en nieuwe gebouw door agenten bewaakt werden, lederen dag werd wat overgebracht en thans is alles veilig opgeborgen. De vermiste vliegers op Groenland. De pogingen om de vliegers Cramer en Hassell te vinden op Groenland hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Met mo- torbooten en kajaks wordt de kust afge zocht, terwijl een hulpexpeditie het gebied tusschen Fiskernaes en Mount Evans af zocht. Knud Rasmussen, die op Groenland vertoeft, neemt aan de hulpexpeditie deel. De landvoogd van Noord Groenland heeft daad te Berlijn gepleegd. In het iNoord- ochtend te Fiskernaes, dus 202 mijlen ten mute een herberg, die gewoonjijk door een gezien en dat dit denzelfden dag te Kagse- i van Mount Evans, in de lucht zou zijn gehoord. I I I I -1 .ill j f I F 1. «u., "*-• ma ■■—win iriniTiniriir-nu a him iwiïiwiir rr ■|im)iiv-irr-~mnriiiimrm'T. ~w -u IM! S3EEKER CDUHAJT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1