der gemeente Sneek I Officieel orgaan a, i«ek Handwondje* WoeM8<Ia< IO October Eerste blad No. 3 45e Jaargang annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) cl. Di! No. bestaat nit 3 bladen. nd SNEEK NIEUWSTIJDINGEN. P. P- P. 20 14 Set. I ct. !ct. i Ct. PUROL k W. WtJRINfi Sinrd 4 SERVA Ct. Cl. Ct. Ct. Ct. Ct. ct. and ■18 Uitgave: KIEZEBRINK A Co. NATIONALE BANKVEREENIGING SNEEK n c. )- J. bij Specialiteit Permanente Haargolving „E u g n e” Met garantie Vraagt prijsopgaaf DE BOER - TEL. 450 f DAMES- EN HEERENKAPPER GROOTZAND 49 VERTROKKEN: $jr. DE VERZEKERING 21; Doos 30-60-90 cent i de s..-. -jaBIT—-is 1 L ■amuana ^zuKaBacaKzaaaacasosctcxrairsai-^ AwsaaacB» itutjioim». Modern ingerichte SALONS Aparte ingang voor Daines-afdeeling Beleefd aanbevelend BRAND- BEDRIJFS- NOODWONING- GROOTZAND 32 n IJ D. I Q. et doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedver giftiging. Reinig ze altijd dadelijk en behandel ze verder met n. het nemen van een proef met een lucht verbinding GroningenAmsterdam v.v. in aansluiting op de internationale lijnen. Zich overtuigd houdende van de belang stelling van diverse organisaties in stad en provincie Groningen zal de commissie nu de a.s. week een nadere bespreking houden met talrijke invloedrijke personen in het Noorden. Geslaagd aan de Universiteit te Am sterdam voor het candidaats-examen in de sociale geographic de heer T. van der Zee, vroeger alhier. Onze vroegere stadgenoot de heer "R. T. Dijkstra, thans waarnemend hoofd der school te Wolsum, is benoemd tot onder wijzer aan de U. L. O. school te Hooge- veen. Verzoek afgewezen. De Haagsche rechtbank heeft afgewezen het verzoek van Mr. L. P. D., directeur van de Discontobank voor credietinstellin- gen, om schadeloosstelling in verband met zijn arrestatie en gevangenhouding naar aanleiding van het faillissement van ge noemde bank, welk faillissement een gevolg zou zijn van gestes in de bekende Lieber- mann-affaire. Minister v. d. Vegte en de T e 1 e g r a a f. Medegedeeld wordt, dat het bericht als zou de minister van Waterstaat een klacht wegens smaad tegen de Telegraaf hebben ingediend, niet juist is, want dat de zaak door de justitie ambtshalve in handen is genomen. Derde klassers in de trein-restauratie. Evenals in de D-treinen reeds geruimen tijd het geval is, zullen met ingang van 7 October a.s. ook de restauratiewagens in de elèctrische treinen voor reizigers der 3e klasse voor het gebruik van maaltijden toe gankelijk zijn. Een militaire vlucht naar Indië. Drie watervliegtuigen van De Mok. In het begin van de maand April zal een nieuwe, thans een militaire vlucht, van Nederland naar Indië worden onder nomen. Drie nieuwe Dornier Wal-watervliegtuigen door de fabriek Aviolanda te Papendrecht gebouwd, zullen dan van het vliegveld De Mok naar Soerabaja vliegen, onder leiding van den It. t. z. Ie kl. W. H. Tetenburg. De bestuurders van de beide andere vlieg tuigen zijn, schrijft ’t Hbld., de officier- vlieger 2e klas. Everts en de korp.-vlieg- tuigmaker Wurtz. De geheele bemanning zal uit negen koppen bestaan. De weg, dien de watervliegtuigen zullen afleggen, gaat langs Bordeaux, Marseille, Napels, Athene, Alexandrette, Bagdad, Hen- jam (bij Bender Abbas), Karatsji, Bombay, Cochin, Trinkomali (Ceylon), Sabang en Batavia naar Soerabaja, waar het middel punt is van den Indischen watervliegdienst. De vliegtuigen, die voor vlagvertoon deze reis zullen maken, zullen ongeveer een maand onderweg zijn. Aanvankelijk was men van plan geweest den tocht reeds in deze maand, in October te beginnen. Verschillende omstandigheden hebben er echter toe geleid, de zaak tot April 1929 uit te stellen. De postvluchten naar Indië. Het vierde vliegtuig te Bender Abbas. Bij de directie van de N.I.L.M. is heden het volgende telegram van de JH’N.A.F.D. binnengekomen Bender Abbas, Maandag 8 October. Ver trokken uit Bushir om 7 uur, aangekomen te Bender Abbas om 12 uur 30 Alles is wel aan boord. Wij gaan morgen door naar Karachi. I auaa gen. van Th. v. d. Meer, z. b., van Colignystr. 12 naar Weidum; Folkert v. d. Meer, banket bakker, van Nieuwe Veemarkt 5 naar Amster dam, Groen van Prinstererstraat 96; Geeske Veenstra, echtgen. van Douwe Rienstra, z. b., van Looxmadwarsstraat 3 naar Californië; Eli zabeth Reitsma, z. b., van 2e Selfhelpstraat 22 naar Zuid-Afrika; Etzen Reitsma, z. b., van 2e Selfhelpstraat 22 naar Zuid-Afrika; Maria An tonia W. Hattinga Raven, z. b. van Klooster- <1 warsstraat 55 naar Den Haag, Sumatrastraat 208; Pietje de Heij, dienstbode, van Geeuwkade 29 naar Amsterdam, Roemer Visscherstraat 33; Ida Brandsma, echtgen. van Meinte Tuinstra, z. b., van Koopmansgracht 65 naar Enschede, Diezerstraat 14; Cornells Theodoras Vogelvan ger, z. b., van IJlsterkade 50b naar Boxtel, Klooster St. Charles; Grietje Vellinga, echtgen. van Ate Rienstra, z. b., van Looxmadwarsstr. 11 naar Hengelo (O), Paul Krugerstraat 9(1); Sibbele Zeilstra, z. b., van Parallelweg 24 naar Leiden, Witte Singel 85; Jaai Buwalda, dienst bode, van Willem de Zwijgerstraat 19 naar Eindhoven, Prins Hendrikstraat 25; Henderi- kus v. d. Werf, schrijver Griffie Gerechtshof, van Looxmadwarsstraat 6' naar Leeuwarden, 6e Vegelindwarsstraat 5; Gerrit de Haas, z. b., van Koopmansgracht 42 naar Amsterdam, v. di. Helstplein 9 (I); Japke van Tuinen, z. b., van Oppenhuizerweg 74 naar Ijlst, Zuidend 58; Wil lem Deden, monteur, van le Steenklipstraat 41 naar Weidum, Garage v. d. Werf; :SGeert v. Netten, timmerman, van Parkbuurt 23 naar Arnhem, Middenweg 3 (Geitenkamp); Romke Wijbenga, pakhuisknecht, van Bourbonstraat 12 naar BellingwoMe, Veelerveen 84; Gerrit v. d. Wal, vrijwilliger, van 2e Zomerrakbuurt 16 naar Suriname (West-lndië)Alphonsus Igna tius Brenninkmeijer, z. b. van Grootzand 58 naar Nijmegen, Canisius College; Adrianus Ste- phanus A. Brenninkmeijer, z. b., van Groot zand 58 naar Utrecht, Mariaplaats 28; *Suffri- dus Kramer, fabrikant, van Willem Lodewijk- straat 6 naar Noord-Amerika. Chr. Historische Raadsleden. Onder voorzitterschap van den heer J. R. Snoeck Henkemans, in den Haag, is te Utrecht een algemeene ledenvergadering vande Vereeniging.van Christelijk-Historische leden van gemeentebesturen gehouden. Blijkens het jaarverslag van den secre taris is het ledental der Vereeniging lang zaam stijgende. Opgericht werd een af- deeling Noord-Holland. Het ledental be draagt rond 450. De heeren J. L. Ooster- hoff, J. ter Haar en J. Knoppers werden als bestuursleden herkozen. De secretaris der Vereeniging de heer A. J. van Gerrevink, burgemeester van Oldenmarkt, hield een inleiding over het onderwerp Samenwerking van gemeenten Een succes voor de Neder- landsche vliegtuigindustrie. De vermaarde Avre vliegtuigfabriek te Manchester, die een der voornaamste leve ranciers is van het Britsche Gouvernement, heeft van de Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker de licencerechten gekocht voor den bouw van het type Fokker F. 7 3 m., hetzelfde type, waartoe de vliegtuigen behooren die thans naar Indië vliegen, of reeds zijn gevlogen. Dit ontwerp, dat genoemd zal worden Avro, type Fokker, mag door de Avrofabriek gebouwd worden en geleverd aan Ierland, Britsch-lndië, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid- Afrika en andere Britsche bezittingen, be halve Canada, dat een afzetgebied vormt voor de Amerikaansche Fokker-fabriek. afscheid van zijn gemeente te nemen. Gemeentelijke kippenhokken. Om zooveel mogelijk licht en lucht tot de tuinen te laten toetreden zijn verschei dene bouwers er toe overgegaan om in plaats van de hooge en dure schuttingen een lage gaasomrastering aan te brengen. Dit biedt tevens ’t voordeel, dat men rui mer uitzicht heeft. Eén slecht gebouwd kip penhok echter kan alles bederven. Daarom heeft den Haag besloten tot gemeentelijke kippenhokken. De gemeentewoningen n.l. zullen van gemeentewege van kippenhok ken worden voorzien, die zoo gebouwd zijn, dat zij met den tuin en de omgeving een aardig geheel vormen. Verbod van verbouw van Bravo-aardappels. In een te Winschoten gehouden verga dering van ambtenaren van den Planten- ziektenkundigen Dienst is besloten, aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw te verzoeken, het volgende jaar den verbouw van den Bravo aardappel te ver bieden in het Oldambt, de Veenkoloniën en Drente, op grond van de groote vatbaarheid van dezen aardappel voor de wratziekte, vooral op de minder zware en lichte gron den. Dat benauwde gevoel als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster s Maag- pillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Foster’s Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. werda, wed. Willem Dijkstra, hulp in de huis houding, van Dokkum naar 2e Zomerrakbuurt 11Gerrit Schilstra, slagersknecht, van Heme- lum naar Kleine Kerkstraat 19; Trientje Stei- ginga, dienstbode, van Huizum naar scheeps boord; Eke v. d. Meer, dienstbode, van Workum naar Grootzand 18; Klaaske Elzinga, wed. Jan de Groot, z. b., van Zwaagwesteinde naar Groenedijk 3; Marco Barbuio. granietwerker, van Teglio-Veneto (Italië) naar Kleinzand 85; Tjitske Lammertsma, echtgen. van Anne Dijk stra, z. b., van Bolsward naar Geeuwkade 34; Anna Schaafsma, dienstbode, van Wirdum n. Grootzand 6; Bernardus Petrus C. Suurmeijer, winkelbediende, van Joure naar Schoolstraat 17; *Lolkje Schurer, echtgen. v. Auke de Haan, Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warns J. Pot te Opende; te Oppenhuizen J. Hooijer te Diemen; te Parrega R. J. Beerekamp te Molkwerum. LEMMER. Ds. P. Hekman, pred. bij Ger. Kerk te Lemmer, hoopt 28 Oct. a.s. J Beleefd aanbevelend abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.59, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. I Controle op de oplaag toegestaan. Betev> en goedkooper dan elk ander rijwiel, prijzen vanaf f 62.50, a con tant en in huurkoop alléén NIEUWE SNEEKER COURANT z. b., van Den Helder naar Parkbuurt 23; Henricus Albertus Teuwisse, leeraar, van ’s Hertogenbosch naar Westersingel 1Pieter Lust, timmerman, van Texel naar Kruizebroe- derstraat 18; Ede Koopmans, banketbakker, van Heerenveen naar Peperstraat 2; Hette Bui- teveid, kantoorbediende, van Hindeloopen n. Kloosterhof 6; Hinke v. d. Goot, dienstbode, van Ijlst naar Bourbonstraat 5; *Pieter Gorter, bakker, van Oldeholtwolde naar Oppenhuizer weg 46; Anna Andriol, z. b., van Teglio-Ve neto (Italië) naar Kleinzand 54; Hendrik Vro lijk, adj. commies ter Secretarie van Joure, naar Oosterdijk 81; Christoffel Pasma, kok, van Rhenen naar Singel 8; Arjen de Leeuw, fabrieksarbeider, van Haarlemmermeer naar le Steenklipstraat 101; Fokke Huisman, va rensgezel, van Malang (Ned. Oost-Indië) naar scheepsboord, Sperkhemmeropvaart; Christine Elisabeth Andreae, advocaat en procureur, v. Utrecht naar Stationsstraat 28; Fokke Bijl, boerenarbeider, van Duitschland naar Groot Tinga 1 Neeltje Yntema, echtgen. van Jan de Ruiter, z. b., van Boschgracht 4 naar Terband 92a; Cornells v. d. Horst, z. b., van Kloosterstraat 9 naar Den Haag, Daguerrestraat 177; Tjeerd Cornells Luit Hoekstra, z. b., van Waterpoorts- gracht 18 naar Hoogezand, Instituut Hommes; Anne Hofstra, onderwijzer, van Tranendal 9 naar Akkerwoude, p.a. den heer Raukema; Henderina Adema, echtgen. van Wijbe Blee- ker, z. b., van Bothniakade 44 naar Bakhuizen no. 263; Lukke de Vries, echtgen. van Hen- derikus de Vries, z. b., van scheepsboord naar Amsterdam, aan boord; Hendrik Boekema, bankwerker, van Stationsweg 14 naar Eind hoven, Rivierstraat 21; Simon Wijnberg, leeraar, van Westersingel 1 naar Rotterdam, Burg. Meineszlaan 99 b; Antje Wolthuizen, dienstbode, van Grootzand 18 naar Stavoren, Voorstraat 45; Akke Bakker, z. b., van Groot zand 26 naar Rotterdam, Graaf Florisstr. 45; Roelof Tjeerd Dijkstra, onderwijzer, van Jan van Nassaustr. 32 naar Hoogeveen, Schut- streek B. A. no. 283; Sije Enne Koopmans, bakkersknecht, van Kleinzand 3 naar Heeren- veen, Dracht no. 409; Sjoukje Hoekstra, onder wijzeres nuttige en fraaie handwerken, van Kruizebroedersraat 39 naar Middelburg, Rou- aansche kade G 132; *Louise Hesselink, echt gen. van R. E. P. Reijneke, z. b., van Klein zand 22 naar Ned. Indië; Sijtske Osinga, leer- ling-verpleegster, van le Frittemahovenstraat 7 naar Santpoort, Prov. Ziekenhuis; Albertje Brouwer, dienstbode, van Hooiblokstr.9 naar Zwolle, Voorstraat 25; Fokje Meintje Zeilstra, echtgen. van Minze Giliam, z. b., v. 2e Woud- straat 15 naar Ned. Indië; Lamkje Riemersma, z. b., van IJlsterkade 55 naar Tilburg, van Hes sen Kasselstraat 36; Rinze Douma, houtbewer ker, van 3e Zomerrakbuurt 17 naar Enschedé, Pluimstraat 91Martje jellema, z. b., van Pa rallelweg 27 naar Sijbrandaburen 68; Geertje Mulder, dienstbode, van Ged. Neltjeshaven 30 naar Nunspeet, p. a. Joh. Ozinga; *Jan Tilstra, metselaar, van Scheepsboord naar Nijehaske, Schans B 23; Eelke Laagland, bakkersknecht, van Willem Lodewijkstraat 5 naar Woudsend; *Uilke Postma, groentehandelaar, van Bloem- straat 10 naar Haarlem, Scheldestraat 14; Mar- garetha Paulina E. Silvius, kapster, van le Woudstraat 54 naar Ede, Parkweg 23 bb, p. a. E. H. v. Dijk; Frederica Eeden, z. b., van Franekervaart 14d naar Steenwijk, Tulpenstr. 10; Aaltje Lourens, z. b., van 2e Boschdwars- straat 9 naar Budel (N.-B.), p. a. P. Kramer, Kom 158; Elbrig Jorritsma, echtgen. van Wiebe Wiersma, z. b., van Bloemstraat 33 naar Cali fornië; Wikje Ferwerda, z. b., van Smidsbuurt 33 naar Noord-Amerika; Jan Groeneveld, piano handelaar, van Stationsstraat 36 naar Gronin gen, Oude Ebbingestraat 41; Hendrikje Sijbran- da, dienstbode, vam Balthusstreekje 10 naar Den Haag, Monsterscheweg 67, Oud-Loosdui- nen; Neeltje Baanstra, z. b., van Verl. Wester singel 33 naar Lochem, Stationsweg 9; *Ge- rard Marius Steijn, ontv. b. d. Reg. en Dom., van Kleinzand 59 naar Amsterdam, Reinier Claeszènstraat 29 II; Maria Theresia Rinia, dienstbode, van Kruizebroederstraat 48 naar Leeuwarden, Over de Kelders 8 boven; Elisa beth Beintema, z. b., van Koopmansgracht 3 naar Franeker, Westvliet 102a; Ids Hottinga, kapper, van Nieuwbuurt 23 naar Heerenveen, Heideburen 91*Hermannus Bleijinga, groente- koopman, van Swartsbuurt 26 naar Leeuwar den, Eikhofstraat 6; Jacob Spoelstra, slagers knecht, van Kleine Kerkstraat 19 naar Bever wijk 3a; Lambertus Jacobus Veen, z. b., van Singel 30 naar Hilversum, Sterrenlaan 17; Har- men Hager, z. b., van Noordersingel 2 haar Leeuwarden, Sonstraat 3; Willemien Jantiena de Roos, dienstbode, van Marktstraat 22 naar Lemmer, Waaigat; Catharina Koopmans, wed. J. Meijer, huishoudster, van Stationsstraat 56 naar Steenwijk, p. a. Wed. M. Pasmande Groot, Onnastraat; Jantje Reindersma, wed. K. v. Hout, z. b., van Hoogend 4 naar Aerden- hout, Reijnegomlaan 29; Grietje Stilrua, echt en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Alle adverteatiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een f DAMES- EN HEERENKAPPER LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE SEPTEMBER 1928. INGEKOMEN: Anna Deden, z. b., van Hilversum naar le Woudstraat 8; Trijntje Spannenburg, echtgen. van Eize Hofstra, z. b., van Lutkewierum naar Koopmansgracht 65; Sijke Joustra, dienstbode, van Heerenveen naar Waterpoortsgracht 18; Anna Dotinga, z. b., van Haarlem naar Geeuw- I kade 41; Hermina Gezina Sander, Hoofd R.K. Meisjesschool, van Berkel en Rodenrijs naar Leeuwarderweg 32; Augusta Bernardina E. M. Eichholtz, onderwijzeres, van Noordwijk naar Leeuwarderweg 32; Hendrik v. d. Goot, z. b., van Workum naar Oude Koemarkt 11; *Nanne Ronner, caféhouder, van Groningen naar Klein zand 36; Elizabeth Hilverda, wed. van J. H. v. d. Ploeg, huishoudster, van Tjalleberd naar Willem de Zwijgerstraat 84; Jan Duursma, koopman, van Haarlem naar Marktstraat 3; *Cornelis Hogenbirk, reiziger, van Assen naar Peperstraat 3; *Gerben Heslinga, z. b., van Bolsward naar le Woudstraat 52; Willem Corbié, schippersknecht, van Arum naar scheepsboord; Age Theodorus Tolsma, slagers knecht, van Bolsward naar Peperstraat 7; Grietje Beugelink, echtgen. van Egbert v. d. Kooi, z. b., van Meppel naar scheepsboord; Gerhard Hendrik Hibma, koopman, van Rot terdam naar Stationsstraat 11Willem Vermeu len, handelsagent, van Leeuwarden naar Klein zand 59; Jeltje Walstra, dienstb., van Leeuwar den naar 2e Steenklipstr. 49; Antje v. d. Zee, dienstb. van Snikzwaag n. Kleinzand 46; Rinse Zijlstra., bakkersknecht, van Witmarsum naar Verl. Westersingel 24; Harmen Engelsma, z. b., van Doetinchem naar Joh. Will. Frisostr. 8; Jo hannes Doorenbos, onderwijzer, van Groningen naar Willem Frederikstr. 15; Eeuwe Dijkstra, z. b., van< Amsterdam naar Woudvaartskade 22; Riemke Groenhof, dienstbode, van Uitwellin gerga naar 2e Woudstraat 24; Angela Morawa, colportrice, van Breda naar Oude Koemarkt 16; Willemke Rollema, z. b., van Canada naar Geeuwkade 30; Dirk Schaap, banketbakker, van Huizum naar Bourbonstraat 30; Sjerp An- dela, slagersknecht, van Wolsum naar Nauwe Noorderhorne 1Sijbren Wassenaar, steenhou wer, van Harlingen naar Priorstraat 19; Cor nells Cnossen, boerenknecht, van Scharnegou tum naar Groenedijk 6; Anna Schöttler, dienst bode, van Kollerbeck (D.) naar Willem Fre- derikstraat 19; Dirkje v. d. Berg, dienstbode, van Leeuwarden naar Kleinzand 42; Sjerp Hof stra, winkelbediende, van Amersfoort naar 3e Zomerrakbuurt 16; IJmke Keulen, z. b., van Ijlst naar Bloemstr. 22; Nicolaas Johannes Andrin ga, kellner, van Grouw naar Priorstraat 21; Hendrik Tolsma, reiziger, van Westhem naar Wijnkanstraat 3; Jeltje Hoekstra, dienstbode, van Idskenhuizen naar Oude Koemarkt 65; Hen drik van Schie, winkelbediende, van Katwijk naar Priorstraat 2; Regina Maria Laagland, dienstbode, van Makkum naar 3e Zomerrak buurt 14; Jouke de Wal. kappersbediende, van Leeuwarden naar Galigastraat 9; Kunskje Fer- Zijn gezinnen. De iepenziekte. Prof. dr. Joh. Westerdijk en dr. Chr. Buisman hebben opnieuw en onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de iepen ziekte. Mej. dr. Buisman kwam daarbij tot het positieve resultaat, dat de oorzaak van de echte epidemische iepenziekte is een zwam, nl. de Graphium ulmi Schwarz. Ofschoon dan, hoogstwaarschijnlijk al thans, de ziekteverwekker gevonden is, ziet prof. Westerdijk de toekomst van de Iep in ons land vrij duister in. Zij gelooft voors hands niet dat de ziekte verdwijnen zal. In- tusschen komt prof. Westerdijk op tegen de bewering, dat de boomen de laatste jaren een hevigen strijd met de natuurelementen te voeren hebben gehad. De iep heeft zich al eeuwen lang in ons klimaat thuis gevoeld en goed ontwikkeld. Kwade jaren heeft hij zeker door de eeuwen meermalen doorge maakt. Maar daaraan gaat de boom, die hier zoo typisch „thuis” is, die het „op alle plaatsen doet,” niet te gronde. Neen, hij heeft op het oogenblik een zwaren strijd met een parasiet te strijden. Optimistisch kan ik onmogelijk zijn over den afloop. De Nederlander wenscht vurig, dat—zijn iep het weer ophaalt en daarom denkt hij gaarne, dat het zoo’n vaart niet zal loopen en dat de iepenziekte maar een periodieke ziekte is. Helaas kan ik dat niet aannemen. Prof. Westerdijk wijst er dan op, dat de iep bijna uitsluitend langs vegetatieven weg vermenigvuldigd wordt, wa'ardoor al leen bepaalde typen van den iep werden voortgekweekt. Er is h. i. dan ook maar één manier om te probeeren van de iepenziekte af te ko men, en dat is onder zaailingen te zoeken naar resistente typen. Met de inspuitmetho- de van dr. Buisman is het binnen korten tijd uit te maken, of een type weerstands vermogen heeft of niet. Niemand kan voor spellen, of zulke typen bestaan; tot nog toe kennen wij ze niet. Maar aan den anderen kant is de iepen cultuur voor ons land van een dusdanig belang, dat men h. i. niets, wat dan ook maar de minste kans heeft, ongedaan moet laten. Het brengen van chemicaliën in den grond heeft bij een dergelijke ziekte geen zin. Er wordt propaganda gemaakt in deze richting, omdat er belanghebbenden zijn, die gaarne chemicaliën verkoopen. Men kan zich beter de moeite besparen. Het is niet mogelijk den parasiet van een dergelijk algemeen verbreide ziekte te vernietigen. Maar daarom is het toch niet raadzaam, zieke boomen nog jaren te laten staan en toe te laten, dat millioenen schim melsporen door de lucht verbreid worden. Een aangetaste boom gaat toch dood, al meenen ongeoefende oogen wel, dat zij iepen hebben zien herstellen. Men is sentimenteel over eiken boom, die omgaat; laat men het niet zijn voor een zieken iep; hoe eerder die verdwijnt, hoe beter. Er is weinig te doen tegen de iepen ziekte, maar laat dat weinige dan ook ge beuren. Een luchtverbinding Gron ing enA msterdam. Naar we vernemen is de commissie van voorbereiding inzake een vliegterrein te Groningen thans met haar werkzaamheden zoover gevorderd, dat een definitieve be slissing moet worden genomen betreffende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1