der gemeente Sneek Officieel orgaan en Huidverwonding VAN HOUTEN'S PINGUÏN T>onbons‘ 5 annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) ir No. bestaat uit 4 bladen. I NIEUWSTIJDINGEN. ir raagd I. 4 Eerste blad Uitgave: KIEZEBRINK 4 Co. KaHerdag 13 October ID98 45e Jaargang ’Sffirtrtle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. - Snei De SNEEKER COURANT is een INGEZONDEN MEDEDEELINOEN d ir een 2r f 1200.— Begraafplaats werd voortgezet. Fransbergen, de 3e aan Tietje Spirkstra. t De generale 1929 der N. R. V. naar Nice. De Persberichtendienst van de Neder- mbewoi SN of i Brie» Te veel onderwijzers. Voor de vacature van onderwijzer aan de Chr. School te Oudega (W.) hebben zich meer dan 100 sollicitanten aangemeld. liep het veld op, zoodat de piloten bij het uitstijgen geestdriftig werden toegejuicht. Na ververschingen te hebben gebruikt werden eenige demonstraties gegeven. De gemeente-architect van De Bilt. De Biltsche gemeente-architect tegen wien wegens het aannemen van steekpenningen vier maanden gevangenisstraf was geëischt, werd door de rechtbank te Utrecht veroor deeld tot vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. in de boomen om het graf beter te zien. Nadat de kist hier naar toe was gedra gen, voorafgegaan door vrienden van den jongen man en gevolgd door de familie, en in de groeve was neergelaten, was de plech tigheid ten einde. Dp vader van den jongen, die zeer onder den indruk was, kreeg, een zenuwtoeval. Van Houten s Pinguïn Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede re doos een bon voor „Ons Eigen Tijdschrift'.' jPinguïns! 1.10; 1 Pinguïns f i oc. i Pinguin fo.lo Andries v. d. Meer, de 2e prijs aan JanPurol bij Huid uit sla Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. aldaar te bevragen op alle Johaorkdagen tusschen 11P2 en 12*/2 uur, de Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 8.177.78 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 29. str.Door tusschenkomst dezer kantoren werd ■““ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1200. en afgeschreven Schoolkwestie te Wyckel. Ged. Staten hebben ongegrond verklaard het door den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Wijckel ingesteld beroep tegen het besluit van den gemeenteraad van Gaaster- land van 22 Maart 1928, waarbij afgewezen werd de door genoemden Kerkeraad inge diende aanvrage om medewerking tot de stichting van een bijzondere lagere school te Wijckel. Het besluit van Ged. Staten steunt hierop, dat de zgn. ouderverklaring slechts heeft gestrekt tot bewijs, dat 39 kin deren de nieuwe school zouden bezoeken, welk cijfer blijft beneden het in art. 73 der Lager Onderwijswet bepaalde minimum van 40. Eveneens hebben Ged. Staten afgewezen het door Ds. D. Louwerse te Wijckel inge stelde beroep tegen het besluit van genoem den raad van 22 Maart 1928, waarbij gun stig werd beschikt op een door het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolon derwijs te Wijckel ingediende aanvrage om de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor de stichting van een bijz. lagere school te Wijckel. Hierbij overwogen Ged. Staten, dat niet juist is gebleken de1 meening van appellant, dat slechts van 35 der in de zgn. ouderverklaring genoemde kinderen kon worden' aangenomen, dat ze de nieuwe school zouden bezoeken, daar volgens het door Ged. Staten ingesteld •onderzoek van de 58 opgegeven kinderen 43 kunnen wor den gehandhaafd en de aanvrage dus aan de wettelijke vereischten voldeed. IIEUWE SNEEKER COURAN tide we Zon, zich i Oplichting en schriftvervalsching. M. R., huisvrouw van D. V., te Edam, ontving sinds het overlijden van haar eer sten echtgenoot (1912), die wagenbestuur der bij de tram te Amsterdam geweest was, een weduwenpensioentje, aanvankelijk van f 108 en later van f 306. Toen zij 25 Novem ber 1919 hertrouwde met een lossen werk man, heeft zij nagelaten daarvan kennis te geven en ze heeft regelmatig haar attesta ties laten onderteekenen door burgemeester Th. C. P. M. Kolfschoten, waardoor zij in staat was, het pensioentje, dat haar nu niet meer toekwam, in ontvangst te nemen. Toen in 1922 haar zoon meerderjarig werd, durfde zijmiet langer doorgaan met op deze wijze onrechtmatig perjsioen te trekken en heeft zij haar toevlucht genomen tot schrift vervalsching. Zij bezat nl. een stuk, waarop de handteekening van den burgemeester voorkwam en zij heeft dit gebruikt, om tel kens de attestaties van een valsche onder- teekening te voorzien; dit is ten slotte mis geloopen. Verdachte slaat nogal een zielige figuur; zij is tot deze oneerlijkheid overgegaan toen haar (al dadelijk) bleek dat haar tweede’ man geregeld werkloos was en niet in de behoeften van het huisgezin kon voorzien. Deze man heeft nooit gevraagd waar zij het geld vandaan haalde. Het O. M. wees op het verleden van ver dachte, die al eens eerder wegens een ver mogensdelict veroordeeld is en in de gevan genis gezeten heeft. In totaal is de gemeente Amsterdam voor f2500 benadeeld. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf ^•^BFnsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), tat" 2 nechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. reau y--- si A G si I RITSh - Kerknieuws. Geref. Kerken. Bedankt voor Ijlst door H. T. van Munster te Lollum. Mond- en Klauwzeer. In de week van 30 Sept.6 Oct. jl. zijn in deze provincie 580 gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd, nl. in de ge meenten Achtkarspelen 20, Aengwirden 2, Ameland 21, Baarderadeel 12, Barradeel 9, Opnieuw een instorting te Praag. Het Prager politierapport deelt mede, dat even voor middernacht in Lieben, een Stads wijk van Praag, met groot geraas de helft van een pas gebouwd pand is ingestort. Het gebouw was drje verdiepingen hoog. Het puin viel op het trottoir. Er zijn voorzoover bekend geen menschenlevens te betreuren. De brandweer en geneeskundige dienst zijn op de plaats des onheils aangekomen. Bij zonderheden ontbreken nog. Gasvergiftiging. Naar uit Praag wordt gemeld, werd de politie er Dinsdagochtend op opmerkzaam gemaakt, dat in ’n huis in de Prager Wein- berge vier personen tengevolge van het ont snappen van lichtgas om het leven waren gekomen. Bij het onmiddellijk ingesteide onderzoek bleek, naar de Tel. meldt, dat ook in het belendende gebouw gas was ont snapt en dat daar niet minder dan vijf per sonen waren gestikt, zoodat het totale aan tal slachtoffers negen bedraagt. Klaarblijkelijk moet de ramp aan een de fect aan de hoofdbuis worden toegeschre ven. het Bildt 9, Bolsward 1, Dantumadeel 29, Doniawerstal 23, Ferwerderadeel 12, Fra- neker 5, Franekeradeel 6, Gaasterland 14, Haskerland 14, Hem. Oldephaert 20, Hen- naarderadeel 4, Idaarderadeel 15, Kollumer- land c. a. 64, Leeuwarden 2, Leeuwardera- deel 21, Lemsterland 13, Menajdumadeel 17, Oostdongeradeel 56, Ooststellingwerf 1, Opsterland 11, Rauwerderhem 6, Schoter- land 11, Sloten 3, Smallingerland’13, Sneek 3, Tietjerksteradeel 39, Utingeradeel 3, Westdongeradeel 9, Weststellingwerf 10, Wonseradeel 30, Workum 2, Wymbritsera- deel 47, Ijlst 3. De, verkeersagent op den hoek van de Laan van Meerdervoort en Anna Paulowna- straat was de eerste agent, dien men ont moette. Voor het Hoofdbureau van Politie werd iets langzamer gereden. Op de Algemeene Begraafplaats was de belangstelling ook enorm. Het bewaren van de orde was hier opgedragen aan de gravers en dat de orde niet ^erstoord is geworden, is wel te danken aan den directeur der begraafplaats, den ostraéemarkt, en GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Arrest. In de zitting van 27 September heeft te recht gestaan: B. M., 50 jaar, los werkman te Sneek, voor mishandeling door de politierechter te Leeuwarden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De advocaat-generaal eichte bevestiging van het vonnis en het hof heeft het vonnis bevestigd. Onrechtmatige opsluiting in een krankzinnigen gesticht. Dinsdag zijn voor het Bossche Gerechts hof de pleidooien gehouden in de zaak van den heer L. van Boxmeer tegen dr. Van Selm, die de opsluiting van eerstgenoemde in een krankzinnigengesticht heeft veroor zaakt. Deze zaak heeft destijds veel stof opge worpen. Zooals men zich herinneren zal had de rechtbank te Breda de opsluiting onrechtmatig geoordeeld en den heer Van Boxmeer toegelaten zijn schade te bewijzen, een beslissing, waarvan de geneesheer in hooger beroep was gekomen. Mr. Van der Meulen, die voor dr. Van Selm optrad, ging het verloop van de zaak na. Hij herinnerde, dat de kapitein op non- activiteit was gesteld wegens paranoia chronica simplifica d. i. werkelijk een vorm van krankzinnigheid. Na zijn ontslag nam de kapitein met zijn vrouw intrek bij zijn schoonvader dr. Geluk, thans overleden, destijds wonende te Halsteren, voorheen medicus te Maartensdijk. Pl.’s cliënt kwam daar aan huis; hij kreeg daar een indruk van den kapitein. Na een jaar heeft hij toen de verklaring afgegeven, dat v. B. lijdende was aan krank zinnigheid. Daarop is hij opgenomen in het gesticht „Vrederust”. Voortdurende ge- stichtsverpleging werd noodzakelijk geacht. Pleiter bestreed het vonnis van de Bre- dasche rechtbank. Hij wees er in ’t bijzon der op, dat de kapitein op „Vrederust” is gebleven, omdat de gestichtsmedici dat noodig oordeelden. PI. begrijpt niet hoe er achteraf verklaringen kunnen komen van medici dat v. B. niet krankzinnig was, terwijl de doktoren van het gesticht ver klaren, dat hij het wel was. Er wordt hier schadevergoeding gevraagd en niet rechts- of eerherstel. De schadever goeding zou groot moeten zijn, doch hem zou iedere leeraarsbetrekking onmogelijk worden gemaakt. Het komt pl. voor dat men een bekwaam leeraar na een jaar niet zal ontslaan omdat hij voor zeven jaar in een krankzinnigengesticht heeft vertoefd. Pl. betoogt nog, dat de» verantwoordelijk heid niet komt op den medicus, die de eerste verklaring af legde; immers drie da gen later blijft de patient in het gesticht op verklaring van de' medici aldaar. Mr. Frima, raadsman van den heer Van Boxmeer, stelde twee belangrijke vragen op den voorgrond. Moord. Een Japansche tweede officier van het s.s. Makassar Maru, dat in Tandjong Priok lag. kwam toen hij Dinsdagavond om half tien voor een bioscoopgebouw in Kampong Kodja snel voor een deeleman (rijtuigje) op zij sprong, in vrij onzachte botsing met een Timoreesch schepeling van het s.s. Cy cloop. De Timorees Was hierover gebelgd en eischte voldoening. Een woordentwist onstond, die den tegenstander tenslotte zoo opwond, dat de Timorees een mes trok en den officier een steek dwars door de hart streek toebracht. De dader vluchtte, doch werd vanmorgen aan boord van zijn schip gearresteerd. Hij legde een volledige be kentenis af en gaf als reden van den twiét een vrouwenperkara op. Het mes, waar mede de misdaad werd bedreven, is in be- klaagde’s kleeren teruggevonden. De kle dingstukken werden gevonden in een be rucht huis, waar men getracht had de bloedsporen weg te wisschen, wat „echter slechts ten deele gelukt was. De „Makassar Maru” zou heden vertrokken zijn, doch de reis werd uitgesteld, in verband met het verhoor van eenige schepelingen als ge tuigen. Het schip zal vermoedelijk eerst morgen kunnen vertrekken. Het lijk van den officier is ter beschikking gesteld van den Japansche consul. Het zal waarschijnlijk niet begraven, doch verbrand worden. lo. was v. B. op 20 Jan. 1920 krank zinnig? 2o. was, indien dit niet zoo is, de op sluiting niet een onrechtmatige daad? De verklaring van krankzinnigheid acht heer De Jong. Toch klommen de menschen DEERSUM. Aan de kinderen der hoogste klasse van de school alhier werden in de gepasseerde Meimaand bloemstekjes ter 11 verzorging uitgereikt. Maandag jl. werd ^eEvan deze planten een tentoonstelling ge- houden. De le prijs werd toegekend aan f ivolgende voorwerpen als gevonden gede- oneerd op 11 en 12 October 1928: dames- ipoedijwiei; benzinevat; wit wollen kinder- E®Vantje- Aanwezig en te bevragen bij de navol- -;ende ingezetenen, onderstaande voorwer pt jen, als gevonden aangegeven op 11 en 12 October 1928: cypersche kat, S. Noordhof, e truizebroederstraat 1; koperen schrijfpen, Ih. Ras, Prinsengracht. ichtei Rijkspostspaarbank. crwf Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek r' ul>ver de maand September 1928. 001S| Aan bovengenoemd kantoor werd in den oop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 24.270.97 - en terugbetaald - 16.093.19 jvertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke kortiag BONTE 5URDE, KEN gemat. NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. wiella» i amper >l,Klei N. V. Sportpark. JJn de Dinsdag gehouden vergadering van smeaMiB Raad van Commissarissen van de N. Het Sportpark Sneek deelde de heer P. •hfii^kes mede, dat hij met het oog op zijn >UIIU|e werkzaamheden ontslag moest nemen s commissaris en voorzitter der N. V. mgezien de heer Sikkes reeds in de ïiand Augustus had medegedeeld om de eds genoemde redenen spoedig te moeten danken en slechts tot de opening van het portpark de functiën kon waarnemen, best dit ontslag thans hoewel noode bm! worden verleer|d- IfllAHe commissarissen betuigden den ver- ykkenden voorzitter hartelijken dank voor vele dat hij in het belang van deze -poie stichting had verricht. pl. van weinig waarde, omdat het onder zoek voornamelijk gebaseerd is op mede- deelingen van den schoonvader, omdat het eigenlijk onderzoek zeer vluchtig was en omdat de dokter geen psychiater is. Tegenover de verklaring van dr. v. Selm, die haar afgaf, staan verklaringen van andere medici. Deze zijn volkomen objec tieve personen. De latere verklaringen dooi den tegenpleiter in het geding gebracht pleiten z.i. nog meer voor zijn cliënt dan de vorige.' Uit de nadere verklaringen van dr. Sis- singh en prof. Jelgersma toonde pl. nog aan, dat een nauwgezet onderzoek en lang durige observatie noodig zijn voor verkla ring van krankzinnigheid. Hij wees erop, dat het toch onverant woordelijk was om, nadat de verklaring van dr. Van Selm was afgegeven, v. B. nog met zijn vrouw een week uit logeeren te laten gaan naar Amsterdam. Vervolgens vestigde hij de aandacht erop, dat het ontslag niet uitging van den offi cier van justitie, de dokter van paviljoen 3 heeft n.l. den officier gevraagd v. B. te mogen ontslaan. Daarop behandelde pl. de quaestie van de onrechtmatige daad in dezen De verklaring is afgegeven op verzoek van den schoonvader dr. G. Groote; voor zichtigheid en nauwkeurig onderzoek waren dus zeker geboden. Voor observatie was geen gelegenheid; de dokter had alles van hooren zeggen. De medicus behoort de grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten bij het afgeven van een dergelijke verklaring en als de verklaring onjuist is de volle ver antwoordelijkheid te dragen. Het feit dat v. B. schade heeft geleden vloeit voort uit het feit, dat hij in krankzinnigengesticht heeft gezeten. In het buitenland veroordeelde de rechter in dergelijke gevallen, tot schadevergoeding. Wat de hoegrootheid daarvan aangaat, die zal nu niet kunnen worden vastgesteld, dat kan later geschieden. Ten slotte verzocht mr. Frima geen ver wijzing naar de rechtbank te Breda. Mr. v. d. Meulen sloot zich daarbij aan, waarna de president de uitspraak bepaalde op 13 November a.s. La Cierva te Rotterdam. Tot teleurstelling van velen die op Schip hol bij Amsterdam op de komst van den Spaanschen uitvinder met zijn windmolen vliegtuig, wachten, is Woensdagmiddag om kwart voor drie La Cierva op Waalhaven geland. Toen het toestel, dat uit Berlijn kwam, begeleid door het Pandervliegtuig van ka pitein van Weerden Poelman in het gezicht van het vliegveld verscheen, stroomde het publiek samen en volgde met groote belang stelling het naderen van het vreemde vlieg tuig, waarvan de horizontale draaibare vier vleugels rustig rondwentelden, ’t Pan dervliegtuig gaf de plaats aan welke voor de landing geschikt was, waarop de auto- Giro langzaam rechtstandig daalde. Alle deskundigen stonden verbaasd over het langzame tempo waarmede het toestel zich liet doorzakken. Nu en dan werd de vertikale schroef aan gezet om afdrijven te voorkomen en ten slotte kwam het toestel zwevend en zacht op het veld neer met hoogstens eenige me ters uitloop. Het publiek was niet meer te houden en Het drama te ’s Gravenhage. Woensdagmiddag is onder enorme be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 19-jarigen Gerard Brant, die Zaterdagavond jl. in de Teellustlaan, na een agent een klap in het gelaat gegeven te hebben, door dezen werd doodgeschoten. Toen om twee uur de stoet, welke be halve uit den lijkwagen nog uit twee volg koetsen bestond, ’t sterfhuis aan de Zorg- vlietstraat 62 verliet, waren er in deze straat en in de omliggende straten, welke naar de Teellustlaan voeren, waar op de plek van het tragische gebeuren door ka meraden kransen aan den lijkwagen gehecht zouden worden, naar schatting 15.000 men schen .op de been, zegt de „N. Crt.” Alle straten waren stampvol. Auto’s en trams stonden vast in' een groote men- schenkluwen. Daarbij was er geen enkele agent te zien, die het verkeer zou hebben kunnen regelen. De politiemacht, die an ders in deze volksbuurten pleegt te sur- veilleeren, had zich geheel teruggetrokken. Het noodlottige schot was natuurlijk het gesprek van het oogenblik. Twee groote kransen werden namens de buren, die de gordijnen hadden neergelaten, aan den lijkwagen bevestigd, verder nog eenige van de familie. Langs de Veenkade ging de stoet eerst naar den N.W. Buiten singel om via de van Boecopstraat naar de Teellustlaan te trekken. In de nauwe straat jes van dit stadskwartier was het zoo’n ge drang, dat de paarden soms niet vooruit konden. Bij de Teellustlaan werden de kransen aangehecht, waarna de tocht naar de Alg. voc T t Derhalve meer in- dan afge- zocischreven m -Op de Gedempte Pol werd hedenmid- dag de zesjarige C. Boot door een auto 1 Aangereden. Het knaapje werd deerlijk aan en beenen bezeerd. Een agent van politie legde de verbanden en dr. Klein, .spoedig ter plaatse, verleende de verdere IWhulp. Hij werd naar zijn huis overgebracht, ndli •rra nini arislandsche Reisvereeniging deelt ons mede: iscb Elk jaar wordt een door het hoofdbestuur ir. uitgeschreven reis gemaakt met een groote irea,0ceaan-boot of eigen extra-treinen. Het vorige jaar werd hiervoor een boot .gecharterd voor een reis naar Noorwegen en dit jaar gingen met de Generale 800 dames en heeren met extra treinen naar *Meran in Zuid-Tirol. ibal Ingevolge een thans door het hoofdbe- .0. stuur genomen besluit zal de Generale-reis in 1929 worden gemaakt naar de Riviera, ®®waar in hotels te Nice zal worden gelo geerd. Op het voorloopig programma staan uit stapjes naar Gorges du Loup, langs de Grande Corniche naar Menton en vandaar naar Monte Carlo, naar de Hes de Lérin en naar de zoo bewonderenswaardige tuinen omvan La Motola over de Italiaansche grens, een Verder zal een dag worden gereserveerd een voor Parijs. cei) De kosten van de reis, welke elf dagen cei]zal duren, zijn voorloopig begroot op f 120. cerZe zal beginnen in de laatste week van Juli. L"etl HEEG, 12 Oct. De hoogste schrijver op =enhet heerenhuis, bewoond door mej. W. Hui- -entema alhier, is geworden de*heer M. Het- ;er.tinga voor f3375. :e» :en I,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1