der gemeente Sneek Officieel orgaan iwt Dl! No. bestaal nil 4 bladen. Dit onze Raadzaal VAN HOUTEN’S PINGUÏN Zaterdag «O October 1098 weer Welk een voldoening, helder witte tafellaken. Ook de servetten zien er keurig netjes uit. Al Uw tafel linnen gaat nu veel langer mee, daar U steeds wascht met NIEUWSTIJDINREN. Eerste blad 45e Jaargang dat 1 Uitgave: KIEZEBRINK Co. «o. 6 De SNEEKER COURANT is een INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 1 4! MR NATIONALE BANKVEREENIGING GROOTZAND 32 SNEEK ZEEPPOEDER 1' SOORT Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde onze vroegere stadgenoot de heer D. Brouwer. INCASSEEREN OP BINNEN- EN BUITENLAND SNEEK, 18 September 1928. Aan den Gemeenteraad. Het hoofdbestuur van de Provinciale Friesche vereeni- ging „Het Groene Kruis” verzoekt in het bijgevoegde adres om aan die vereeniging voor de jaren 1929 en 1930 een subsidie van f 0.01 per inwoner te willen toestaan ten behoeve van de zuigelingen-bescherming en de baker- opleiding in de provincie Friesland. Met het oog op de omstandigheid, dat wij U in ons advies van 12 September 1928, no. 1.842.15(1), (bijlage no. 95) in overweging geven aan de vereeniging voor kraamverzorging alhier tot wederopzegging een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van f800.per jaar, waarvan f 100.meer speciaal is bedoeld als bijdrage in de kosten van het consultatiebureau voor zuigelingen, terwijl wij de voor dat bureau benoodigde lokaal-ruimte in het Gerechtsgebouw gratis beschikbaar hebben gesteld, meenden wij aan den adressant de vraag te moeten voor leggen, of het wel de bedoeling was, dat deze gemeente ook aan de Provinciale Friesche vereeniging „Het Groene Kruis” nog voor de zuigelingenbescherming en de baker- opleiding een subsidie toekent. Wij hebben daarbij tevens eenige nadere inlichtingen igewonnen over de werkzaam heid van de vereeniging op het vorenbedoelde terrein en over de daarmede gemoeide kosten. De verkregen inlich tingen leggen wij mede hierbij over. Daaruit zal U blijken, dat de adressant ook van deze gemeente gaarne de ge vraagde bijdrage van f 0.01 per inwoner, dus voor Sneek bijkans f 150.—-zal ontvangen. Hoewel wij de werkzaamheid van de Provinciale Friesche vereeniging „Het Groene Kruis” op het aangegeven ge bied zeer waardeeren en van het nut daarvan, ook voor dezegemeente, zijn doorgedrongen, vinden wij toch, in verband met de omstandigheid, dat wij U adviseeren aan B. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aangeboden: No. 1.842.1(10). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het hofodbestuur der Pro vinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis”, houdende verzoek aan die vereeni ging over de jaren 1929 en 1930 een subsidie te verleenen ten behoeve van de zuigelingen bescherming en de bakeropleiding in de provincie Friesland. Van Houten's Pinguïn Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede re doos een bon voor ,,Ons Eigen Tijdschrift'. j Pinguïns! 1.20; i Pinguïns f i .oc i Pinguïn fo.So De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. 1 en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Het geldelijk beheer van de gemeente Meppel. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schaper luidende: 1. Is de minister bereid, een beknopt over zicht te geven van de malversaties en onge oorloofde handelingen en nalatigheden, ge pleegd door het dagelijksch bestuur der ge meente Meppel, zooals deze de laatste maanden zijn geconstateerd of wellicht nog te constateeren vallen? 2. Wil de minister hierbij mededeelen, in hoeverre in het bijzonder de burgemeester van al deze handelingen de verantwoorde lijkheid of de medeverantwoordelijkheid draagt en of overwogen wordt of artikel 60 der Gemeentewet op hem van toepassing is? heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw geantwoord: Het rapport aangaande het financieel en geldelijk beheer der gemeente Meppel, uit gebracht door het Centraal Bureau voor ve rificatie en financieele adviezen der Veree niging van Nederlandsche gemeenten, wordt ter definitieve beantwoording van de ge stelde vragen overgelegd ter griffie. Gelijk hieruit moge blijken, heeft bovenal misplaatst vertrouwen in den gemeente-se- cretaris den burgemeester en andere leden van het gemeentebestuur geleid tot hande lingen en verzuimen, die op ernstige schade voor de gemeente zijn uitgeloopen. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard die schade voor zooveel zij aan zijn Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op cie Nieuwe Sneeker Courant Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 17 Oct. J. H. M., 19 jaar, te Sneek, heeft zich vol gens de dagvaarding schuldig gemaakt aan diefstal van een belastingplaatje, toebehoo- rende aan S. de Vries. De Vries had zijn fiets even onder de Waag te Sneek gezet. Toen hij er weer bij kwam had men het rijwielplaatje gestolen. Het onderzoek leidde in de richting van M., die heden terecht staat. Verdachte is niet verschenen. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Von nis 6 weken gevangenisstraf. L. Ct. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 18 Oct. 1928: gouden ring, T. Jorna, Ubbo Emmius- straat 3; heerenrijwiel, F. Veenstra, Loox- madwarsstraat 3. SNEEK, 18 September 1928. Aan den Gemeenteraad. Wij zijn voornemens voor de vermakelijkheden in het vervolg van gemeentewege toegangsbewijzen in rolvorm verkrijgbaar te stellen (volgens het zoogenaamde „Bireka- systeem”), in plaats van in blokvorm, zooals tot dusver gebruikelijk is. Zal dit nieuwe systeem echter effect heb ben, dan is het noodig, behoudens de mogelijkheid van ontheffing van dit verbod, het gebruik van andere dan van gemeentewege verstrekte biljetten te verbieden. In verband hiermede zullen de verordeningen op de heffing en de invordering der belasting op vermakelijk heden een kleine wijziging moeten ondergaan, welke wij ziging wij zouden willen doen voorafgaan aan de alge- meene herziening dier verordeningen, welke nog in be werking is. De ramp te Praag. Het bergingswerk op de plaats van de catastrofe aan de Poritsch gaat, nu men met zekerheid kan aannemen dat er geen menschen meer in leven zijn, rustig voort De militairen zijn vertrokken. Alleen nog de arbeiders der bouwonderneming en brand weerlieden ruimen nog. In den loop van Dinsdag en Woensdag werden nog vier lijken geborgen, zoodat het aantal veronge lukten thans gestegen is tot 44. De Kermis. Naar wij vernemen, heeft de R.-K. Kies- ver. alhier, in hare vergadering van Maan dag jl. eene bespreking gehouden over het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de kermis. Ofschoon ten deze geen voorstellen wer den gedaan en dus ook geen besluiten wer den genomen, bleek toch uit de discussie, dat de meer dan honderd aanwezigen vrij algemeen voor het behoud van de kermis waren. de vereeniging voor Kraamverzorging een subsidie van j f 100.per jaar te verleenen in de kosten van het con sultatiebureau voor zuigelingen, terwijl wij de daarvoor benoodigde lokaalruimte gratis beschikbaar stellen, geen vrijheid U voor te stellen het verzoek geheel in te willigen, i Onzes inziens geeft de gemeente voldoende blijk van belangstelling in het streven der vereeniging wanneer haar een subsidie van f50.— per jaar wordt toegekend. j Wij geven U daarom in overweging het volgende besluit j te nemen De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van het hoofdbestuur der Provin ciale Friesche vereeniging „Het Groene Kruis”, houdende verzoek aan die vereeniging voor de jaren 1929 en 1930 een subsidie te verleenen ten behoeve van de zuigelingen bescherming en de bakeropleiding in de provincie Fries land; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 18 September 1928, no. 1.842.1(10); BESLUIT: aan de Provinciale Friesche vereeniging „Het Groene Kruis” voor de jaren 1929 en 1930 een subsidie te ver- leenen ten behoeve van de zuigelingen-bescherming en de bakeropleiding in de provincie Friesland van f 50. per jaar. BOLSWARD, 17 Oct. De gemeenteraad heeft een raadscommissie ingesteld om plannen te ontwerpen voor verbouwing van het stadhuis. Zooals men weet is Bolswards stadhuis een van de mooiste, oude gebouwen, die Friesland rijk is. L. N. Aldus enz. No. 1.714.35(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de hef fing en invordering eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden te Sneek. Mond- en Klauwzeer. In de week van 713 October jl. zijn in deze provincie 540 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, nl. in de gemeen ten Achtkarspelen 13, Aengwirden 5, Ame land 6, Baarderadeel 11, Barradeel 7, Het Bildt 3, Bolsward 1, Dantumadeel 26, Dok- kum 1,' Doniawerstal 27, Ferwerderadeel 10, Franeker 2, Franekeradeel 4, Gaasterland 25, Haskerland 7, Hemelumer Oldephaert c. a. 19, Hennaarderadeel 6, Hindeloopen 1, Idaarderadeel 19, Kollumerland c. a. 44, Leeuwarden 1, Leeuwarderadeel 21, Lem- sterland 15, Menaldumadeel 32, Oostdon- geradeel 21, Ooststellingwerf 6, Opsterland 19, Rauwerderhem 5, Schoterland 14, Smal- lingerland 12, Sneek 2, Stavoren 2, Tiet- jerksteradeel 35, Utingeradeel 8, Westdon- geradeel 9, Weststellingwerf 16, Wonsera- deel 39, Workum 5, Wymbritseradeel 39, Ijlst 2. Tevens zouden wij van deze gelegenheid willen gebruik maken, om voor voorstellingen, enz. door vereenigingen gegeven, voorzoover die voorstellingen kosteloos of tegen een lager entreegeld voor leden dier vereenigingen toe gankelijk worden gesteld, een eenigszins mildere regeling te treffen, dan thans krachtens artikel 6 der heffings- verordening geldend is. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d 18 September 1928, no? 1.714.35(1); BESLUIT: 1. onder voorbehoud van de goedkeuring der Koningin, a. de verordening op de heffing eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden te Sneek te wijzigen in dien zin, dat le. artikel 6 wordt gelezen alsvolgt: „Terzake van vermakelijkheden, gegeven wordende door vereenigingen en alleen tegen betaling van een toe gangsgeld toegankelijk, is, indien van de leden geen hooger toegangsgeld wordt geheven dan de helft van het laagste bedrag, van niet-leden gevorderd, behalve 20 van de ontvangen toegangsgelden, nog verschuldigd een bedrag, berekend naar den onder letter D van artikel 4, le lid aangegeven maatstaf, met dien verstande, dat de daar vermelde bedragen tot de helft worden verminderd.” 2e. artikel 12 wordt gelezen als volgt: „1. Voor de in artikel 11 bedoelde ondernemers worden van gemeentewege toegangsbewijzen kosteloos verkrijg baar gesteld. 2. Behoudens het bepaalde in het derde lid mogen door die ondernemers geen andere toegangsbewijzen worden gebruikt. 3. Burgemeester en Wethouders kunnen in bijzondere gevallen toestaan dat gebruik wordt gemaakt van door of namens den ondernenftr gedrukte toegangsbewijzen, waarvan de vorm door of namens hen is goedgekeurd. 4. De in het vorige lid bedoelde toegangsbewijzen moeten tenminste 3 dagen voordat daarvan gebruik wordt gemaakt door of namens den ondernemer, ter secretarie ter afstempeling worden aangeboden. 5. Dit laatste moet eveneens geschieden met dttorloo- pende toegangsbewijzen en vrijbiljetten”. b. de verordening op de invordering eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden te Sneek te wijzigen in dien zin, dat artikel 2, 2e lid wordt ge lezen als volgt: „Het niet of niet behoorlijk nakomen van het bepaalde bij artikel 11, le, 2e, 3e en 4e lid en bij artikel 12, 2e, 3e, 4e en 5e lid der verordening op de heffing dezer be- schuld is te wijten, te vergoeden. Aangezien aan kwade trouw van ’s burgemeesters zijde niet valt te denken, acht ik onder deze om standigheden geen voldoenden grond aan wezig een ongevraagd ontslag te bevorde ren. Verduistering. De huisvrouw van D. V. te Amsterdam, die verleden week terecht heeft gestaan omdat zij sedert het. overlijden van haar eersten echtgenoot (1912), die tramcon ducteur te Amsterdam was, pensioen inde, is wegens verduistering en schriftverval- sching veroordeeld tot één maand gevange nisstraf. De eisch was twee maanden ge vangenisstraf. Brandende gasbron. Uit Medan meldt men: De autoriteiten van de Bataafsche Petroleum-Mij. beramen plannen om de nog steeds brandende twee de gasbron, gelegen op het terrein van de Ned.-Ind. Aard-Olie-Maatsch. bij Pangka- lan Soesoe (Sumatra), te blusschen. Dit gaat echter met veel moeilijkheden gepaard. Een van de vier koelies, die bij dezen brand I zwaar gewond werden, is overleden. Een i koelie wordt nog vermist. De vlammen be- I reiken een hoogte tot zestig meter, en de brand gaat met een krachtig loeiend geluid gepaard, dat soms te Pangkalan Brandan te hooren is. De vermoedelijke oorzaak is een vonk, welke afkomstig was van eenige met groote kracht uitgestooten steenen. Nederland en België. Ten vervolge op het onderhoud tusschen de Nederlandsche en Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken van 10 Septem ber te Genève, hebben beide regeeringen besloten een nader onderzoek in te stellen naar oplossingen, die in aanmerking kun nen komen voor de regeling der Nederl.- Belgische kwestie. Dezer dagen zullen deskundigen besprekingen houden om voor eenige belangrijke punten grondslagen te zoeken, waarop de onderhandelingen zouden kunnen worden hervat. De Neder landsche deskundigen zijn ir. Rosenwald, administrateur bij het departement van Wa terstaat, ir. Schönfeld, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat. De Belgische deskun digen zijn de heeren Delmer, secretaris-ge- neraal van het ministerie van openbare werken, Melotte, directeur-generaal der waterwegen, Devos, directeur van de zee wegen en Woestyne, directeur der binnen scheepvaart aan het ministerie voor Zee wezen. X R4-I3-52 r Rinso VIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1