Officieel orgaan der gemeente Sneek 3 „Oh Heintje’ DU No. hostaal uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal 5 cents artikel Firma TH OM F, Sneek mSS ct o. 7 Woensdag 91 October 1998 45e Jaargang Eerste blad annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) NIEUWSTIJDIN8EN. Uitgave: KIEZEBRINK Co. 1 i 7 5 cl E. Smit, vertegenwoordiger van het dept, gemeester van Schoterland, en P. Si^kes, om- ge- Een New Yorksch schandaal. Te New York zijn Maurice Connolly, die zwaar. te verleenen ten behoeve 1 NATIONALE BANKVEREENIGING Bezuidenhoutscheweg 97, beiden te ’s-Gra- venhage. GROOTZAND 32 SNEEK 11(41)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Hierna sluiting. z a n d Canada. Bij beschouwing van de gegevi ns trent de emigranten naar Canada treft het, aldus wordt aan ’t Fr. Landbouwblad schreven, hoe betrekkelijk weinig boeren zoons en afgestudeerden van onze land- en tuinbouwscholen naar dat land vertrekken, Tot geneeskundig ambtenaar voor re kening van de Raden van Arbeid te Leeu warden, Groningen, Heerenveen, Assen, Sneek en Winschoten is benoemd de heer dr. A. G. Couturier. R.-K. Oratoriumvereeniging. Binnenkort zullen de repetities van het Requiem van Verdi ’n aanvang namen. De uitvoering zal waarschijnlijk niet voor April plaats hebben. Het koor bestaat uit ruim 100 dames en heeren. Als solisten zijn geënga geerd de dames Mia Peltenburg, en Jo Immink, de heeren Louis van Tulder en Max Kloos. De begeleiding is in handen van het Stedelijk Orkest te Leeuwarden. Het geheel staat onder leiding van kapelaan Sto.ve- rinck. Een der leden bracht ten slotte het leden tal van ’t departement ter sprake, verster king daarvan is gewenscht. Van bestuurs zijde werd dit beaamd en ook mogelijk ge acht gezien het feit dat de contributie per jaar slechts f3 bedraagt, waarvoor 2 per sonen tot alle lezingen enz. van het depar tement toegang hebben, hetgeen dus per lezing en per persoon slechts f0.37’/2 be draagt; toch werkelijk niet veel. Men voelt echter de concurrentie met het Instituut voor Arbeidersonwikkeling, dat zich gelei delijk meer en meer begeeft op het terrein, waarop tot nu toe alleen het Nut werkte; uit het gepubliceerde programma van het Instituut bleek bv. nu weer, dat het ook een muzieklezing van den heer Alt brengt. Deze concurrentie werd betreurd als leidende tot versnippering op een gebied, waar dit zeker niet noodig is. Er werd op aangedrongen dat de leden in eigen kring propaganda voor aansluiting bij het Nut zullen maken. Wat het winter-programma betreft: 16 Nov. komt het gezelschap Frits Bouwmees ter „De onbekende factor” opvoeren, voorts komt er een filmvoorstelling van een reis door Indië, een lezing van de overste der maréchaussee Piekeina over het werk van v. Heutz, terwijl over een vierde avond nog onderhandeld wordt. Hierna sluiting. Het besluit tot emigratie is echter een zeer gewichtige stap, waarvan velen wor den ieruggehouden. Waarom gaat men echter niet eetis een jaar in dat land wer ken? Men verliest hoogstens de reiskosten erheen van ca. f 400de terugreis kan een tuinbouw-men in dat jaar zeer gemakkeliik terugver en en doet daartegenover vee! kennis en verruimt zijn blik. Het idee van als gelukszoeker te vertrekken bestaat dan niet meer en verwacht heusch niet in een groole wildernis terecht te komen. Het wil ons voorkomen, dat het aanbeveling verdient voor jonge boeren, die een bedrijf zoeken, afgestudeerden van land-en tuinbouwscholen die zich een bestaan moeten veroveren, dit eens te overwegen. De Emigratie Centrale Holland te Den Haag zal hen hierin gaarne bijstaan. Zoo als bekend werkt deze instelling onder toezicht van de Neder landsche regeering; zij heeft hare eigen kantoren in Canada waaraan Nederlanders verbonden zijn voor plaatsing in den. landbouw, terwijl verder enkele vooraanstaande landgenooten in verschillende plaatsen in dat land hulp en voorlichting geven. Het ondervindt geen enkel bezwaar het volgend jaar een 1000- tal jongelui loonend werk op een land bouwbedrijf te verschaffen. De beste tijd tot vertrek is in de maanden Maart en April. Nadere inlichtingen worden gaarne op aanvraag verstrekt door de Emigratie Cen- INCASSEEREN OP BINNEN- EN BUITENLAND VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 22 OCTOBER 1928, ’s avonds 7 >/4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris die heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Na opening is aan de orde Punt I. Notulen van de vergadering van 17 September 1928. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Schrijven van het Bestuur der Vereeniging Het Friesch Tehuis „Pro Senectute” te Leeuwarden, houdende dank betuiging voor de door de gemeente Sneek aan de Ver eeniging geschonken klok van het oude carillon ten be hoeve van het gebouw „Nieuw Frittemahof” te Sneek. (No. X 07.351.(11)). Voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 24 September 1928. (No. X 07.352.651(2)). Alsvoren. Punt Ill. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woningen Korte Pijpsteeg 7 rechts voor en Wijnkanstraat 10. (Bijlage 99; dossierno. 1.778. 522(4)). B. en W. adviseeren: De ontri^mingstermijn voor de bij Uw besluit van 12 December 1927, no. 18 onbewoonbaar verklaarde wo ningen Korte Pijpsteeg 7, rechts-voor en Wijnkanstraat Wijziging salarisregeling ongehuwden. Naar verluidt ligt het in de bedoeling der Regeering in zooverre wijziging te brengen in de salarieering van de ongehuwde onder wijzers en rijksambtenaren, dat aan deze voortaan niet meer zooals tot dusverre de vier laatste verhoogingen ambtenaren de twee laatste zullen worden onthoudenj maar hiervoor in de plaats te doen treden een uniforme aftrek van de geheele salaris schaal van 3 ten honderd. De SNEEKER COURANT is een trale Holland, Mauritskade 3 en de Neder- j landsche Vereeniging acumen jaar rang presiuem is geweest j de „Queen^s Borough” vari New York en de bakeropleiding in de provincie Friesland. (Bijlage 1Q0; dossierno. 1.842.1(10)), Het voorstel van B. en W. vindt merk in ons vorig nr. Z. h. s.. wordt het aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden te Sneek. (Bijlage 101; dossierno. 1.714.35(1)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s.i wordt het aangenomen. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan A. W. van der Poel alhier en H. Hovenman te Amers foort gedeelten grond te verkoopen, liggende onderschei denlijk achter de woning aan de Stationsstraat no. 26 en achter de woning aan de Stationsstraat no. 24. (Bijlage 102; dossierno. X 07.351.12(42)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Uit de raad wordt opgemerkt dat in het stuk gesproken wordt van Hovenman, dit moet waarschijnlijk dr. Hoorenman zijn. De V o o r z. deelt mede dat de officieele naam niet Hooren man doch Hovenman is. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. Punt Vil. Voorstel uan Burgemeester en Wethouders om van het Rijk aan te koopen^het perceel water, kadastraal Wij hadden in dezen zomer een ge- meenschappelijken maaltijd in een stadje in Canada, waaraan ongeveer 60 door de Emigatie Centrale Holland in 1927 en 1928 in die omgeving geplaatste Nederlanders deelnamen, zonder dat wij klachten van eenige beteekenis vernamen, terwijl hierbij waren mannen met families van 6 en 8 kinderen. Dezer dagen hadden wij bezoek van een jongmensch, die zoo juist teruggekeerd was om de zilveren bruiloft van zijn ouders bij te wonen, na een verblijf van ander half jaar met ca. f 1000 cvergespaard geld nadat alle reiskoeten waren betaald. Deze voorbeelden zijn met nog zeer velen aan te vullen. Uit een en ander moge echter blijken, dat flinke personen met behoorlijke kennis van den landbouw, aanpassings- en doorzettings ermogen en zooveel mogelijk kennis van de Engelsche taal in den landbouw in Canada vooruit kunnen komen. De financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche ge bet j meenten heeft een commissie ingesteld om weder verleenen van f 25 subsidie aan de het wetsontwerp regelende de financiëele nomen I.. o. a. medegedeeld dat 15 aanvragen werden brengen^ behandeld en dat de medewerking der werk- '.C:. F- gevers i e. oo._ r.. in deze commissie, gaf nog eenige inlichtin- j secretaris van Sneek. gen, waarna uit de vergadering de wensch werd geuit dat de commissie in het vervolg een wat uitvoeriger verslag zal inzenden, dat, aan de pers verstrekt, allicht ook de bekendheid der commissie bij werkgevers enz. zal ten goede komen. Het bestuur zal deze wensch overbrengen. Bij de rondvraag werd nog iets medege deeld over de cursussen voor handenarbeid, waarvoor ruim 250 deelnemers aangemeld niettegenstaande ’t feit, dat het voor velen zijn. moeilijk is een eigen bedrijf in Nederland De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags i Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Controle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. 1 en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. In het verslag dezer commissie werd (e onderzoeken en daarvan rapport uit te J.^.. Voor Friesland hebben in deze commissie iets grooter had kunnen zijn. De heer1 zitting de heeren J. J. G. S. Falkena, bur- L. Ct’. Departement Sneek Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Genoemd departement hield Vrijdagavond zijn huishoudelijke ledenvergadering in de bestuurskamer der Openbare Leeszaal en Bibliotheek onder presidium van den heer B. H. Peteri, die in zijn openingswoord onder de werkzaamheden door het departe ment in het afgeloopen jaar verricht, spe ciaal de aandacht vestigde op de voorberei ding der cursussen in Handenarbeid, waar voor zeer veel belangstelling blijkt te be staan. De secretaris, de heer F. W. C. de Haas, las daarna de notulen en bracht ’t verslag der algem. vergadering uit, de heer Peteri dat der districtsvergadering. Een en ander werd onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van het departement uitgebracht door den heer De Haas bleek dat het aantal begunstigers en leden gelijk was gebleven, nl. 153, al is er dan wisseling in de personen geweest. Betreurd werd dat het bezoek aan de orgelconcerten van den heer Alt, onder auspiciën van het Nut ge geven, afnemende is, de laatste concerten waren bezocht door ruim 300 bezoekers. Gememoreerd werd voorts o. a. het verlee nen door het departement van een subsidie van f 25 aan de commissie voor beroeps keuze te dezer stede. De heer v. d. Poel, penningmeester, bracht het financieel verslag uit waaruit o. a. bleek dat de ontvangsten hadden bedra gen f 1703.92, uitgaven f 1510.73, batig saldo f 193.19, zijnde vergeleken bij het vorig jaar een teruggang in het saldo van ruim f 200, hetgeen voornamelijk het gevolg is van het ontvangen van minder entrée bij de concerten en lezingen. De commissie tot het nazien der reke ning, bestaande uit de h.h. Havinga en- Tjeenk Willink, bracht bij monde van eerst genoemde verslag uit; alles was in de beste orde bevonden, zoodat geadviseerd kon worden den penningmeester te déchargee- ren onder dankzegging voor zijn nauwkeu- j rig en overzichtelijk beheer. Hiertoe werd j besloten. Het voorstel van het bestuur tot 1 commissie voor Beroepskeuze werd aange- j verhouding tusschen het rijk en gemeenten het nieuwe populaire voor oud en jong, volop in voorraad Winkeliers fabrieksprijs Nagelaten papieren. Hickman, de moordenaar van het meisje Miarion Parker, te Los Angeles, is terecht gesteld. De Amerikaansche bladen weten nu mee te deelen, dat de jeugdige moordenaar tot het allerlaatst is blijven schrijven aan een geschiedenis van zijn misdaad, „als een waarschuwing voor anderen”. Aan de executie van Hickman, der. jon geman, die, zooals men weet, het 12-jarig nieisje Marion Parker, vermoord heeft, zijn sensationeele tooneelen voorafgegaan. Hickman was ’s morgens om vijf uur op gestaan en begon zijn laatsten dag door de phonograaf zijn lievelingsplaat „In a mo nastery Garden” te laten spelen. Hij keek naar het opgaan van de zon en zeide tot de cipiers: „Indien gij wilt weten, waarom ik Marion Parker heb gedood, lees dan het eerste hoofdstuk van de Romeinen in den Bijbel. Dat zal het beter vertellen dan ik het kan.” De veroordeelde weigerde zijn ontbijt te gebruiken vóórdat de geestelijke bij hem was geweest. Daarna, terwijl er in de ge vangenis een inderdaad doodsche stilte heerschte, werd Hickman naar de binnen plaats gebracht. Tot op dat oogenblik had hij zijn kalmte bewaard, doch bij den aan blik van de galg werd hij blijkbaar door de aandoening overmeesterd. Hij begon te beven, zijn knieën knikten en als de bewakers hem niet hadden vast gegrepen zou hij tegen den grond zijn ge slagen. Hij was volkomen bewusteloos. De 60 getuigen sloegen dit tooneel ontzet en bleek gade. Velen hunner waren hoogst zenuwachtig en twee der aanwezigen, onder wie de rechercheur, die Hickman heeft ge arresteerd, vielen flauw. Twee kinderen onder het bedolven. In de nabijheid van Brieg zijn tengevolge van een ongeluk twee meisjes uit Ntu bekend gemeente Sneek, sectie A no. 1492 en de perceelen Limburg i n een zandgroeve om het leven grond, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A nos. gekomen. De kinderen die 3 en 14 jaar 1493, 3064 (gedeeltelijk), 1945 (gedeeltelijk) en 3137 oud zijn, waren tijdens de afwezigheid hun- gedeeltelijk), alle gelegen aan en nabij de Stationsstraat 1 nér ouders naar de groeve gegaan om en het Stationsplein. (Bijlage 103; dossierno. X 07.351. j zand te halen en niet meer teruggekeerd. Toen men op onderzoek uitging, vond men de kinderen dood onder het zand. Een der wanden van de groeve bleek te zijn ingestort. 10 werd in Uwe vergadering van 9 Juli j.l. onder no. 11 tot 18 October 1928 verlengd. Waar de bewoners der genoemde perceelen nog steeds geen andere hun passende woning hebben kunnen be zetten, de gemeente vooralsnog geen dergelijke woning voor hen beschikbaar heeft en er ook overigens voor hen nog geenerlei uitzicht op een woning bestaat, adviseeren wij U genoemden termijn nogmaals, thans met zes maanden, te verlengen. Blijkens haar hierbij overgelegd advies bestaat bij de Gezondheidscommissie tegen deze verlenging geen be zwaar. Wij stellen U mitsdien voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 12 September 1928, no. 1.778.522(4); Gelet op het advies der Gezondheidscommissie met den zetel Sneek d.d. 6 September 1928; BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedepu teerde Staten, den bij raadsbesluit van 12 December 1927, no. 18 gestelden termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar verklaarde woningen Korte Pijpsteeg 7, rechts-voor en Wijnkanstraat 10, bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 11 verlengd tot 18 October 1928, nogmaals te verlengen en wel tot 18 April 1929. Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Punt IV. Advies van Burgemeester en Wethouders op adres van het hoofdbestuur der Provinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis”, houdende verzoek aan die Vereeniging over de jaren 1929 en 1930 een subsidie - -----van de zuigelingenbescherming „Landverhuizing”,! achttien jaar lang president is geweest van -X X X v- x-xxxX^ en Frederick Seeley, gemeente-ingenieur, ver- I oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 1200 gulden boete wegens samenzwering tot berooving van de belastingbetalers. De veroordeeling van <ie twee mannen maakt een eind aan een der ergste schandalen in de geschiedenis der stad. Het proces bracht aan het licht, dat zij onwettig een bedrag van 8.400.000 gulden belastinggeld hadden 1 geheven voor rioolbuizen. Alle contracten specificeerden jarenlang het gebruik van een bepaald soort buis, waarvan een zekere John Philips ’t monopolie had en waarvoor hij exorbitante prijzen vroeg. Het uitge sproken vonnis beteekent dat de jury van meening was dat de borough-president en Seeley Philips hielpen om andere buizen- fabrikanten uit de markt te houden. Philips overleed plotseling vóór het proces. te verkrijgen, of een goed betaalde positie te verwerven. De redenen hiervan zijn vermoedelijk de weinige bekendheid omtrent de moge lijkheid tot slagen in Canada en, wanneer men er al iets van gehoord heeft, dat het een land zou zijn van sneeuw en ijs, doch vooral omdat het woord „emigrant” bij velen een minder prettigen klank he-Mfi. Men denkt dan aan berooide landverhuizers, vrouwen met omslagdoeken, zooals men die in vele laridverhuizerstreinen uit Oos telijk Europa door Nederland zag voorbij gaan. Toch is deze opvatting onjuist. In Canada is voor velen plaats, die bekend zijn met den landbouw en bereid in boerenbedrijf te werken, terwijl een g ede toekomst is weggelegd. In de vier jaar dat Emigratie Centrale H Hand zich heeft bezig gehouden met de plaatsing van Nederlanders, voor namelijk in Canada, heeft zij verschillende terug zien keeren, die óf niet geschikt waren, óf zich niet in dat land konden schikken, maar ook talloozen een eigen be drijf zien beginnen, of in goede betrekkin gen in land- en tuinbouw zien geplaatst. Wij zullen hierover enkele voorbeelden aanhalen. In 1925 vertrokken twee broers, die be halve hun reisgeld verder over geen finan ciën beschikten zij bewerken op het oogen blik een huurboerderij van ca. 400 H.A. met zeer gunstig gevolg. Fen in 1924 vertrokken boerenzoon, die voor de reis geld van familie moest leen en bewerkt sinds een paar jaar ’n huurboer derij van ca. 125 H.A.b kwam den vorigen winter over en is getrouwd weer terug gegaan. Een gedipl meerde van c<.. .«„.wwu»» school, in 1926 vertrokken, is thans belast j die: met de leiding van den aanleg en onder- ”P 1 houd van de plantsoenen bij een hotel en verdient 135 dollar per maand met kost en inwoning. Fen andere van dezelfde school werkt in den tuin van een proefstation sinds twee jaar en verdient 70 dollar per mnd. met kost en inwoning, terwijl hij het vo’gend voorjaar hoofdiuinman zal worden. 1 I t op ft NIEUWE SNEEKER COURANT i isisiisc"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1