der gemeente Sneek Officieel orgaan Uit onze Raadzaal. %ater<la< October 1998 Bh No. bestaat uit 4 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. ER, scb dijk. MC r IP 45 e Jaargang ns ek iw l: INK UO. u )e NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags a hebben den raad de volgende stukken ALGEMEENE OPMERKINGEN. SNEEK, 15 October 1928. aks. REIN1GINGSBEDRIJF. 15. V” UITGAVEN. Volgno. 239, 2e Sectie. Hoewel wij van oordeel zijn, dat zen. BIJ: ons SNEEK, 23 October 1928. Aan den Gemeenteraad. ierij, RS 3EN te in □ene >ch subtiele kracht van het geniale, ’t Is Wonderlijk schoon”. Voor bijzonderheden omtrent kaartenver- oop en gratis plaatsbespreking verwijzen 'e naar de advertentie in dit nummer. Lezing van J. J. de Roode. e internationale ontwapening en de Volken bond. Deze lezing is wegens verhindering van en heer de Roode tot nader aankondiging itgesteld. Waarschijnlijk zal ze nu in de •.laand November gehouden worden. UITGAVEN. Volgno. 303. ’t Viel de Sectie op, dat bij dezen post geen rekening gehouden was met ’t bespelen van ’t Carillon. Hoofdstuk 8 5 en 10. De Sectie vraagt, of er geen aanleiding bestaat, om in deze gemeente een post uit te trekken voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Volgno. 394. De Sectie zou graag willen weten, in welk stadium de reorganisatie van ’t Openbaar Voorbereidend Lager Onderwijs verkeert. het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1929 geeft ons aanleiding tot de hier volgende beantwoording der gemaakte opmerkingen. No. X 07.351.12(71). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan J. N. D. Hoogslag te verkoopen een gedeelte grond ter grootte van 26 M2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 2344, en gelegen tusschen het achtererf zijner wo ning aan de Stationsstraat no. 14, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 2346, en het talud van den gashouder. ■g >riet, met 12, :hel, leine >este TJK tua- i»m. oole :een, ■r U MG iter ng, :.b. )27 be- a.s. óór de rer- oor J. 11. Stal ble- z. U B. en W. aangeboden: %o I.L. dm. i.L. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.59, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzoo), Abbega, Jinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Jsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde), Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Zontröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiënjworden in beide bladen opgenomen. No. X 07.352.11(15). Rapport van de le Sectie betreffende onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1929. De heer J. N. D. Hoogslag, muziekleeraar, alhier, heeft den wensch te kennen gegeven van de gemeente te koo- pen het op de hierbij behoorende teekening in rood aan gegeven gedeelte grond ter grootte van 26 M2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 2344, en gelegen tusschen het achter erf van zijn woning aan de Stationsstraat no. 14 en het talud van den gashouder. Dit gedeelte grond grenst aan dat, hetwelk bij Uw besluit van 14 Februari 1928, no. 811, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 29 Februari 1928, no. 10, 2de afdeeling, aan den heer Joh. Halbertsma is verkocht. Het bedoelde gedeelte grond is voor den tuinman-bloe- mist niet van veel belang. Naar onze meening bestaan daarom tegen den verkoop geen bezwaren. Tusschen het talud van den gashouder en de grens van het te verkoopen terrein blijft een loopruimte bewaard. Wij achten een prijs van f 6.per M2 redelijk. Daarbij ^zouden wij de voorwaarde willen zien gesteld, dat door den heer Hoogslag op de nieuwe erfscheiding een nette schutting of voldoend dicht hekwerk ter hoogte van 1.80 meter, ter beoordeeling en ten genoegen van ons, wordt geplaatst. Blijkens het bijgevoegd schrijven gaat de heer Hoogslag met dezen prijs en met deze voorwaarde accoord. Wij geven U daarom in overweging het volgende besluit te nemen: SNEEK, 16 October 1928. Aan den Gemeenteraad. Kennisneming van de rapporten der beide Secties voor bij het blusschen van den jongsten brand aan het Groot- zand de capaciteit van het aanwezige materieel zeer vol doende bleek, willen wij niet ontkennen, dat bij branden onder minder gunstige omstandigheden de aanwezigheid van een derde motorbrandspuit in hooge mate zal kunnen bijdragen tot bespoediging van het blusschingswerk. Wij mogen evenwel niet nalaten er op te wijzen, dat aanschaffing van een 3e motorbrandspuit een bedrag van f 5000.a f 6000.zal vorderen ook moeten wij in her innering brengen het slot van de door ons gegeven inlei ding tot de memorie van toelichting op de gemeente-be- grooting voor 1929, waarbij wij er de aandacht op hebben gevestigd, dat in verband met de zeer belangrijke kapi taalsuitgaven, die binnenkort door de gemeente zullen moeten worden gedaan, voorzichtigheid dient te worden betracht in het nemen van besluiten, die extra-kosten met zich mede brengen. •iet Kerkpad in het Rijsterbosch niet openbaar. De Kantonrechter te Lemmer heeft Zater- tg ji. uitspraak gedaan in de bekende zaak .Rijsterbosch”, waarbij het Kerkepad in het feding was gebracht om een uitspraak te tijgen omtrent de openbaarheid van dit ad. In de zitting van 9 Oct. was deze zaak ehandeld en de uitspraak bepaald op 20 ctober. Thans uitspraak doende verklaarde de antonrechter dit pad niet te zijn een open aar voetpad op grond dat uit de verkla- ngen van getuigen en de stukken niet as gebleken, dat deze openbaarheid was ntstaan door of met den wil der Overheid, anbaar uit een wettelijk voorschrift, hetzij it een gedraging van het openbaar gezag. Op grond van deze overweging werd angenomen, dat de eigenaren gerechtigd aren de toegang tot genoemd pad te ver- eden te meer waar ook een arrest .yan ;n Hoogen Raad van 1928 heeft bepaald, it de openbaarheid van een voetpad of eg slechts kan ontstaan door of met den il der Overheid. Kind aan brandwonden overleden. Uit Barger Oosterveen meldt men aan het v. h. N.: Het gezin van den arbeider C. J. alhier, ?rd heden zwaar getroffen. Hun kindje, n meisje van pl. m. U/2 jaar oud, kwam schommelende in de wieg in aanraking it de kachel, waarop een kan kokende Tfie stond. Deze sloeg om en kwam in de eg terecht, tengevolge waarvan het kind Ike hevige brandwonden bekwam, dat het n de gevolgen is overleden. 5e Amerikaansche Fokker vliegtuigen mij. De correspondent te New York van de mes meldt, dat ’n kapitaalkrachtige groep der leiding van J. A. Talbot (van de chfield Cy.) en H. M. Hanshue (van de estern Airways) de meerderheid van het ndeelenbezit in de Fokker Aircraft Cy. ïft verworven. Zij gaat in Californië de i>otste vliegtuigenfabriek van de wereld jwen. G. H. Fokker wordt de ontwerper en hnische leider van de Cy., die alle model vliegtuigen zal bouwen. Het nieuwe con- n heeft een kapitaal van f 10 millioen, dat ds bijeen is. 5e reeds bestaande Fokker-fabrieken in w Jersey in West-Virginië worden uit breid en verbeterd. Aan den Gemeenteraad. De eerste Sectie betuigt haren dank voor de duidelijke uiteenzetting van verschillende punten, vervat in de Inlei- dng op de Memorie van Toelichting op de Gemeente begrooting voor 1929, waarvan zij met waardeering kennis nam. Zij zou evenwel nog wel van Burgemeester en Wet houders willen vernemen, wat gevolgen de nieuwe plannen van den Minister, wat betreft de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, in de volgende jaren voor Sneek hebben kan. ONTVANGSTEN. Volgno. 46. De Sectie vraagt, of onder dezen post ook is begrepen ’t bedrag, dat van de vereeniging „De Zuid westhoek” ontvangen wordt. Volgno. 49 sub d. In de Sectie werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat voor dezen post toch weer een bedrag op de begrooting kwam. Volgno. 156. De Sectie vraagt of deze post, met 't oog op ’t schrappen van post 49 sub d, thans niet aan den lagen kant is geraamd. Het ontwerp van wet tot herziening der financiëele ver-' houding tusschen het rijk en de gemeenten, dat zeer on langs bij de 2e Kamer der Staten-Generaal is ingediend, beoogt het aanbrengen van een beteekenende wijziging op het punt van de algemeene rijksuitkeering aan de ge meenten. Ook behelst het bepalingen, die een zeer ingrij pende verandering bedoelen te brengen in het gemeentelijk belastingstelsel. Waar nog niet volledig bekend is, op welke waarde de verschillende factoren, die bij een en ander in aanmerking’ moeten worden genomen, gesteld dienen te worden, is het niet mogelijk met eenige nauw keurigheid aan te geven, welke financiëele gevolgen onge wijzigde aanneming van het nieuwe ontwerp voor onze gemeente zal hebben. Wij moeten tot ons leedwezen dan ook het antwoord op de door de le Sectie ten dezen gestelde vraag schuldig blijven. Evenwel zijn wij van oordeel, dat aan de hand van de gegevens, welke thans door de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten met betrekking tot de gevolgen van het nieuwe ontwerp worden verzameld en verwerkt, binnen niet te langen tijd meer omlijnde mededeelingen gedaan kunnen worden. Zoodra dit mogelijk is, zullen wij U een becijfering betreffende onze gemeente voorleggen. Ammoniakfabriek, Bank voor Nederlandsche gemeenten) moet er toe leiden, het risico, dat uit het genoemde finan- ciëel bezit voor de gemeente voortvloeit, niet te onder schaften. Wij meenen dan ook, dat de tijd nog niet gekomen is, om aan de jaarlijksche reserveering van het bedrag van f 3000.een einde te maken. Hoofdstuk VIII 5 en 10. le en 2e Sectie. Artikel 3, 5e lid, der Lager Onderwijswet 1920 bepaalt, dat het buitengewoon lager onderwijs wordt gegeven in scholen, bestemd voor kinderen, die wegens ziels- of lichaams gebreken of uit maatschappelijke oorzaak niet in staat zijn geregeld en met vrucht het gewone onderwijs te volgen of wier gedrag het noodzakelijk maakt hun buitengewoon onderwijs te doen geven. In zekeren zin zou men het onderwijs, gegeven aan de schippersklasse van school 3, buitengewoon onderwijs kunnen noemen, aangezien de kinderen, die het onderwijs aan deze klasse volgen, uit maatschappelijke oorzaak niet in staat zijn geregeld en met vrucht het gewone onderwijs te volgen. Wij zijn bereid, na te gaan in hoeverre onder de be volking der openbare lagere scholen leerlingen behooren, die uit anderen hoofde dan maatschappelijke oorzaken geacht zouden kunnen worden aangewezen te zijn op het ontvangen van buitengewoon onderwijs. Volgno. 394. le en 2e Sectie. Wij stellen ons voor, in het komende jaar bij den raad voorstellen ter tafel te brengen betreffende het voorbereidend lager onderwijs. De tijdelijke leerkracht aan de bewaarschool is thans bijna 2 jaar in functie. Zij geniet als zoodanig doorloopend een salaris van f900.— per jaar. Het salaris van de vaste helpsters bedraagt f800.tot f 1100.per jaar, het maximum te bereiken door 3 verhoogingen van f 100. telkens na 1 jaar dienst. Wanneer de bedoelde tijdelijke leerkracht derhalve 3 jaar in tijdelijken dienst blijft, geniet zij in totaal evenveel salaris als zij bij vaste aanstelling genoten zou hebben. Eerst bij een langeren diensttijd dan 3 jaar blijft de sala- riëering van de tijdelijke leerkracht achter bij die van de vaste helpsters. Wij verwachten evenwel, dat tegen dien tijd het be- waarschool-vraagstuk zijn oplossing zal hebben gevonden. Met de zienswijze van de Sectie kunnen wij ons daarom niet ‘Vereenigen. ONTVANGSTEN. Volgno. 46. le Sectie. De Sectie bedoelt waarschijnlijk het bedrag van f 400.door de Zuidfriesche tuinbouw- vereeniging per jaar verschuldigd wegens aan haar ver leende vergunning tot het houden van veilingen van tuin bouwproducten op een gedeelte van de Rienck Bockema- kade. Dit bedrag is verantwoord onder volgno. 73 der ontvangsten. Volgno. 156. le Sectie. Wij hebben het aan opbrengst van belasting op vermakelijkheden geraamde bedrag (f 12.000.f 1000.lager uitgetrokken dan het geval geweest zou zijn, indien wij geen voorstel tot afschaffing van de kermis hadden ingediend. Weliswaar is het ten aanzien van de kermis-vermakelijkheden te verwachten totaal-belastingbedrag hooger dan f 1000.doch er dient op gerekend te worden, dat bij eventueel verdwijnen van de kermis andere vermakelijkheden en gelegenheden voor ontspanning zouden gegeven worden, waarvoor op haai beurt vermakelijkheidsbelasting verschuldigd is. De SNEEKER COURANT is een De door de 2e Sectie gemaakte opmerking inzake het heffen van een vergoeding voor het ledigen van beer putten door den reinigingsdienst geeft ons aanleiding U mede te deelen, dat bij ons in voorbereiding zijn voor stellen tot: le. het opnemen van een bepaling in de bouwverorde ning, krachtens welke bij het bouwen van nieuwe woningen het aanbrengen van waterclosets en beerputten verplich tend zal zijn; 2e. het wijzigen in verband hiermede van de water- leiding-tarieven; 3e. het doen vervallen van de vergoeding, door het reini- gings.bedj-.tjf geheven voor het ledigen van beerputten. Wij hopen deze voorstellen binnenkort bij U ter tafel te kunnen brengen. Niettemift ontmoet het bij ons geen bezwaar, te over wegen, of inderdaad tot aanschaffing van de bedoelde motorspuit moet worden overgegaan. Wij stellen voor, de resultaten van ons onderzoek U te zijner tijd mede te deelen. Volgno. 240. 2e Sectie. De toestand van de straatver lichting in deze gemeente kan naar onze opvatting zeer goed genoemd worden. Wij zijn evenwel bereid, ,met de Commissie voor de bedrijven overleg te plegen over de noodzakelijkheid van het aanbrengen van electrische verlichting op de door de Sectie aangeduide plaats. Volgno. 303. le Sectie. Wij stemmen de Sectie toe, dat in de begrooting voor 1929 geen gelden werden uitgetrok ken in verband met de bediening van het aan te brengen carillon in den St. Martinitoren. Het voor 1929 voor dit doel benoodigde bedrag zal evenwel slechts gering zijn. Aan den heer Eijsbouts is nog geen definitieve opdracht voor de levering van het carillon gegeven, omdat Gede puteerde Staten tot nog toe het desbetreffend raadsbesluit niet hebben goedgekeurd. Tusschen het tijdstip van het geven van deze opdracht en dat van het bedrijfsklaar opleveren van het carillon verloopt een tijdvak van ten minste 8 maanden. Het lijkt ons daarom meer gewenscht, het aanbrengen van een uitgaafpost voor het aangegeven doel uit te stellen, totdat meer gegevens omtrent de in 1929 te doene uitgaaf bekend zijn. Volgno. 345. 2e Sectie. In de toelichting op dezen post hebben wij-de motieven genoemd, die tot het telken jare reserveeren van het bekende bedrag van f 3000.hebben geleid. Hoewel wij overigens daaraan niets behoeven toe te voegen, willen wij toch nog wijzen op de mogelijkheid van koersdaling van het gemeentelijk effectenbezit. De laatste jaren heeft zich deze daling wel niet voorgedaan, doch wanneer zij intreedt, kan zij een belangrijke waarde vermindering van het gemeentelijk effectenkapitaal, dat thans nominaal ongeveer f 160.000.bedraagt, hebben. Ook het feit, dat de gemeente uit hoofde van haar deel neming in het aandeelenkapitaal van de N. V. Centrale Bouwmaterialenvoorziening een verlies van ongeveer f 3700.zal hebben te boeken, beschouwd in verband met het deelnemen in andere ondernemingen (N. V. Centrale De medailles van een oude vrouw”. Dit tooneelstuk, dat zooals men weet Zrijdag 2 Nov. alhier zal worden opge keerd door het Nieuw Rotterd. Tooneel en Heijermans-ensemble, speelt tijdens den wereldoorlog in het jaar 1917 in een der volkswijken van Londen. Wat den inhoud )etreft, verwijzen we naar de critiek van lacqueline Reijneke van Stuwe, opgenomen n ons blad van 15 Oct. j.l. Over de in ding van het stuk vernemen we nog de ogende bijzonderheden: Het eerste bedrijf, lat zoo vroolijk is, dat de lachsalvo’s niet -an de lucht zijn, duurt bijna 1V2 uur; de weede acte, een bedrijf van een lach en •en traan met een mooien, diepen onder grond, duurt pl.m. 1 uur. Het derde bedrijf enslotte, dat alleen bestaat uit stil spel -an Alida TartaudKlein, speelt pl.m. 15 ninuten. Dat den tooneelliefhebbers Vrijdag 2 Nov. en bijzonder kunstgenot wacht, moge nog dijken uit de volgende korte aanhalingen it de persbeoordeelingen: N. Rotterd. Cour.: „Het wonder der ont- oering is over ons gekomen”. De Telegraaf: „Een uitmuntend en mees erlijk gespeeld stukHet lange eerste 'edrijf is een meesterstuk”. Nieuwe Courant: „Het publiek bracht aande een ovatie”. Residentiebode (Kath.): „En dan wordt gespeeld met de ontroerende, de aan- 'ijpende innigheid, de immer rake, maar SNEEK, 12 October 1928. Aan den Gemeenteraad. Aanwezig de leden Boeijenga, Van der Meulen, Zuider- baan, Breeuwsma, Boonstra en De Groot. Na bespreking en na stemming worden de leden .F. Boeijenga en W. Boonstra gekozen respectievelijk tot voorzitter en rapporteur. BEGROOTING REINIGINGSBEDRIJF. De Sectie meent, dat de heffing van eene vergoeding voor het schoonmaken van beerputten bij particulieren door den reinigingsdienst remmend werkt op het aanbren gen van beerputten en daardoor in den weg staat de aan moedigende houding van Burgemeester en Wethouders, welk college het aanbrengen van deze putten, bij nieuw bouw, zooveel mogelijk in de hand wil werken. BEGROOTING GEWONE DIENST. Hoofdstuk lil, art. 239. Is de aanschaffing van een derde motorbrandspuit niet noodzakelijk? De laatste brand, aan het Grootzand, heeft bewezen hoe noodzakelijk eene goed toegeruste brandweer is, waar bij de Sectie zich ook een 3e motorbrandspuit denkt om, indien noodig, onmiddellijk helpend of vervangend op te treden. Hoofdstuk lil, art. 240. De Sectie meent dat het aan brengen van een electrische lamp op het Grootzand, ter hoogte van de brug tegenover de Scharnestraat, zeer ge wenscht is. Het verkeer daar ter plaatse zal door eene betere ver lichting toenemen, hetgeen in het belang van de daar wonende winkelstand moet worden geacht. Hoofdstuk VII, art. 345. Hoe ver denken Burgemeester en Wethouders met de bedoelde reserveering te gaan? Waar is de begrenzing? Hoofdstuk VIII 5. Openbaar buitengewoon lager on derwijs. De Sectie acht een onderzoek naar het getal kin deren, dat voor dit onderwijs in aanmerking zou komen, gewenscht. Hoofdstuk VIII, art. 394. le. Zijn in het komende jaar van Burgemeester en Wet houders ook voorstellen te wachten om eene betere rege ling te treffen inzake het voorbereidend lager onderwijs? 2e. De Sectie acht het niet billijk om de in functie zijnde tijdelijke leerkracht aan de bewaarschool niet te laten dee len in de periodieke verhoogingen. No. X 07.352.11(15). Memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de rap porten der Secties voor het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1929. No. X 07.352.11(15). Rapport van de 2e Sectie betreffende onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1929. 9ze joed 3.- 4. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) ■tttJ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1